[Aftakeling van school Is bepaald onplezierig' zoekt vraagouders Werkgroep Twentelijn moet van start gaan Ruimtestudie nieuwbouw SGH Al-actie Rwanda en Burundi Gastouderbureau Kastanje wijkt voor terras Jan Diemer te boek als laatste Dorpsschool-directeur Schoolfeest Holterenk Straatnamen Lukensveld [ongeren spenderen 6 miljard HOLTENS NIEUWSBLAD HIJMA B-V- HIJMA B.V. DONDERDAG 26 MEI 1994 :en sterfhuis. Zo noemt directeur Jan Diemer 'zijn' Dorps school, die bezig is haar geschiedenis af te tellen. Op groep 7 en l na is de school leeg. Alle overige groepen zijn inmiddels geïntegreerd in de Kolschool. „Ik kan je verzekeren dat die aftakeling van de school bepaald onplezierig is. Langzamer hand verdwijnt alles onder je handen en om je heen," pruilt Diemer, die zijn eigen kamer tot het laatst toe in tact wil louden. Na 17 jaar Dorpsschool trekt de 58-jarige Holtenaar binnenkort de deur van de veelbesproken 'halschool' aan de Tuinstraat achter zich dicht. Dan staat hij te boek als de laatste directeur van de Dorpsschool. Uiterlijk toont Diemer zich nuchter: „Je moet er niet te melodramatisch over doen. 't Moet gebeuren, dus doe je 't." Op 1 augustus is de fusie tussen Dorpsschool en Kolschool een feit. Na veel vieren en vijven wordt de nieuwe basisschool De Holterenk gevestigd in de (olschool. .Haar nuchter of niet: zeventien aar gaat niet in je 'kouwe kleren atten'. Een periode waarin Jan "Diemer in Holten het Daltonon- lerwijs introduceerde op de Dorpsschool. Zelfwerkzaamheid, vrijheid en samenwerking staan iaarbij centraal. Hoe de Amster dammer in Holten terecht kwam? Een lang, maar begrijpelijk ver gaai dat in de hoofdstad begint jnet Diemer in de rol van gymnas- iiekonderwijzer. Gymnastiek? ,Ja, daar lag toen mijn voorkeur," jacht hij. Via een schoolhoofd, die rerbonden aan de Nederlandse Dalton Vereniging, werd Diemers nteresse gewekt voor het Dalto- londerwijs. Hij schreef er een tcriptie over en koos (met inmid- iels de hoofdakte op zak) na een aar voor een school voor Zeer Moeilijk Opvoedbare Kinderen. Hij kon er zijn'Daltort-ei' echter mvoldoende in kwijt, waarop 'Am- iterdam 'ging' en Amersfoort kwam'. Diemer werkte er vanaf de jeginj aren zestig en was zelfs enke- e jaren waarnemend hoofd tot hij p '69 hoofd van de lagere school in iet Drentse Valthermond werd. ^.cht prettige jaren in de veenkolo- kieën. Toen sloeg de vergrijzing in Valthermond toe en vond Diemer iet tijd om te verkassen, ïijn eerste Holtense werkdag her- nnerthij zich nog goed: 1 april '77, evens afscheidsfeest van meester 3rouwer. Diemer kwam, zag en :onstateerde dat de Dorpsschool vel wat verandering kon gebrui- ten: „Het was hier perfect, maar rrij streng geregeld. Ik heb daar, ienk ik, een wat eigentijdser sfeer lan gegeven." Eenmaal op zijn graatstoel vertelt hij dat de ge- neente hem groen licht gaf voor de hvoering van de Dalton-werkwij- ie: „Ik kreeg de opdracht het on- jerwijs te veranderen, maar na- Irukkelijk in een rustig tempo. Op le kleuterschool was dat niet no- Daar werkte men al met op- irachten." Vanaf 1981 kreeg de Dorpsschool officieel het predi- caat Daltonschool. Diemer intro- Met het oog op de fusie tussen Dorpsschool en Kolschool tot openbare basisschool De Holte renk, wordt vrijdag 8 juli een groots schoolfeest gehouden rond de nieuwe school op De Kol. Gezien het succes van vo rig jaar tijdens het Keunefeest, wordt zeker medewerking ver leend door de Stichting Folklo re uit Amsterdam. Gekoppeld aan het schoolproject 'Samen één', wordt samen met de leer lingen een groots dansfestijn gehouden. Vorig jaar draaide het spektakel rond het thema 'Europa'. Opzet is om de feeste lijkheden buiten op het school plein te laten plaatsvinden. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de sporthal. Kort voor hét schoolfeest verhuizen de groe pen 7 en 8 naar De Kol en is de Dorpsschool op wat inventaris na leeg. In verband met gebrek aan bergruimte in de Holte- renkschool, is op Koniningin- nedag al het nodige aan meubi lair en overtollig lesmateriaal verkocht. Ook is het nodige verhuisd naar andere basis scholen in Holten. In verband met de toekomstige verbouwing/uitbreiding van de scholengemeenschap Holten, zal architecten- en ingenieursbureau Kristinsson in Deventer een ruim testudie te maken naar onder meer het aantal benodigde vierkante meters en het gewenste type loka len. Daarbij gaat het om de situe ring van de ruimtes, veelal praktij klokalen van technisch onderwijs. Rector L.G. van Minderhout laat weten dat er sprake zal zijn van nogal wat 'visueel open ruimtes': „Daarmee bedoel ik dat verwante beroepsstudies bij elkaar in het lokaal kunnen kijken." Onder zocht wordt welke lokalen eventu eel zullen worden verlaten, welke 'over blijven', hoeveel er bij moe ten komen en hoe 'oud en nieuw' op elkaar aan moeten sluiten. Vol gens Van Minderhout zullen in Holten circa 15 lokalen worden bij gebouwd, in Goor ongeveer 12. Hoewel de SG Holten immer sa menwerkt met architectenbureau Jorissen rolde hiervoor toch Kris tinsson uit de bus. Kristinsson is de 'huisarchitect' van het Thomas Ainsworth College (TAC) in Goor. Deze school fuseert met ingang van augustus met de scholenge meenschap tot de Waerdenborch. Zowel Jorissen als Kristinsson werd uitgenodigd een plan met kostenbegroting in te dienen. Vol gens adjunct-directeur J.H. Heller van gemeentewerken is niet alleen op basis van architectonische as pecten, maar tevens rekening hou dend met onderwijskundige en pe dagogische aspecten gekozen voor het Deventer bureau. Vanuit de t school is enige tijd geleden al een speciale commissie huisvesting ge vormd die zich eveneens met de nieuwbouwplannen bezighoudt. Na de ruimtestudie zal een voorlo pig ontwerp worden ingediend bij het ministerie. Pas daarna volt het definitieve ontwerp met bestek. Zeker is dat Holten 'hhog geno teerd' staat op de planningslijst '95 voor nieuwbouw van het ministe rie van onderwijs. Als het enigszins meezit wordt de eerste steen nog volgend jaar gelegd. Op dit moment is Jan Diemer nog actief op de Dorpsschool. Begin juli verhuizen als laaste groep 7 en 8 naar De Holterenk en is het definitief gebeurd met de Dorpsschool. Slot van een gedenkwaardige perdioe (Foto Ten Velde duceerde het werken met weekta ken die enerzijds uit vaste op drachten bestaan, anderzijds uit 'verdiepende stof of 'tempo werk'. De opdrachten moeten aan het eind van de week klaar zijn, zodat alle leerlingen even ver zijn. Het voordeel? Diemer: „Je maakt kin deren zelfstandiger, leert ze beter hun tijd indelen en ook raken ze vertrouwd met het maken van keu zes. Welk werk doen we het eerst, wat is het moeilijkst en dergelij ke." Als de lesstof klassikaal is uitgelegd, mogen de leerlingen sa- menwerken, al is het niet zo dat iedereen met het zelfde onderdeel moeten de toetsen wel individueel worden gemaakt. Diemer bena drukt dat de sociale controle onder de kinderen groot is. Bij elkaar kunnen ze zien hoever ze zijn. „Het gevolg is dat sommigen bewust vragen of ze een half uurtje eerder begint. De één met rekenen, de ander met taal. Om een optimaal beeld te krijgen van de leerling, mogen komen om aan him taak te werken. Dan 'lopen ze weer gelijk' met de anderen." Moeilijkheden onder de ouders deden zich niet voor, wel vertrokken enkele leer krachten die niet achter het Dalto nonderwijs stonden. Vanaf het begin was Jan Diemer zich bewust van de komende fusie met de Kolschool,. waarover eind laren '80 het rapport IJsselland verscheen. Fusie met behoud van Daltononderwijs. „Geen pro bleem," zegt hij. „Het leerlingental op beide scholen werkte dat in de hand, maar de lokatie Kol is nim mer onze keus geweest." Reind Brouwer, zo'n vier jaar directeur van de Kolschool, valt hem bij. De twee verstaan elkaar goed, kennen elkaar toevalligerwijs ook nog van de Drentse veenkolonieën, waar Brouwer in dezelfde gemeente aan een andere school was verbonden. Brouwer laat zelfs weten serieus pogingen te hebben ondernomen om met de Kolschool naar de Dorpsschool te verhuizen: „Want hoe ziet de toekomst van de nieu we Holterenk eruit? De Kol levert relatief weinig kinderen. Als je ziet hoeveel nieuwe kinderen er na de vakantie naar school gaan, zie je dat de Haarschool en de Regen boog er samen het merendeel van krij gen. De nieuwbouw zit nou een maal aan die kant." Jan Diemer is dan ook blij dat op één na, alle Dorpsschool-leerlingen meever huizen naar De Holterenk. Een nieuwe openbare school voor Dal tononderwijs. Want ook Brouwer toont zich een 'Dalton-man'. Was aanvankelijk huiverig, daar hij vreesde voor een te individualisti sche werkwijze. Het tegendeel is waar en al kort na zijn aanstelling richtte ook de Kolschool op het Daltononderwijs. Het nieuwe Schoolwerkplan voor De Holte renk is ook op die basis samenge steld. De samenwerking tussen beide teams is perfect. Ook de ouders staan achter het samengaan. De integratie van de Dorpsschool leerlingen op De Kol verloopt eveneens prima. Diemer: „Hoewel onze groepen 7 en 8 nog moeten verhuizen, spelen diverse leerlin gen ervan 's avonds al op het schoolplein van de Kolschool." De Dorpsschool-directeur is inmid dels op de hoogte van 'elk hoekje en gaatje' van 'zijn' nieuwe school, maar bekent dat hij wel moest wennen: „Een totaal ander ge bouw. Ik vroeg direct of ik een paar rolschaatsen kon krijgen. Hier ligt alles centraal rond de hal, daar moetje heel wat aflopen." Vanaf 1 augustus werkt De Holterenk met twee kapiteins op één schip. Voor lopig nog enkele jaren, daar (vol gens de huidige normen) de vut pas met 61 jaar ingaat. Diemer en Brouwer zien die samenwerking vol vertrouwen tegemoet en bena drukken tot slot dat een groter team ook meer ideeën brengt. Amnesty International (AI) roept de internationale gemeenschap op onmiddellijk in actie te komen ten einde een uitbarsting in Rwanda's buurland Burundi te voorkomen. Sinds de massale moordpartijen in oktober en november, waarbij naar schatting 100.000 mensen zijn omgebracht, loopt de spanning in Burundi steeds verder op. Dezer dagen wordt wereldwijd een spe ciale actieweek gehouden, waarin een dringend beroep wordt gedaan op de internationale gemeenschap zo snel mogelijk doeltreffende maatregelen te nemen tegen het geweld in zowel Rwanda als Bu rundi. De werkgroep Holten stuurt kaarten naar minister Kooijmans van buitenlandse zaken. De spanning in Burundi wordt nog verder vergroot door de terugkeer van tienduizenden Burundi's die naar Rwanda waren gevlucht en Rwandezen die nu het geweld in hun land ontvluchten. AI is van mening dat het mensenrechten- drama in Rwanda had kunnen worden voorkomen als de interna tionale gemeenschap tijdig en krachtig had opgetreden. Er waren genoeg noodsignalen afgegeven door VN-waamemers en hulporga nisaties ter plekke en in rapporten van AI. „De wereld staat opnieuw toe te kijken. Rwanda staat in brand en Burundi staat op ontplof fen. Daarom moet er nu actie ko men," aldus AI. B en W stellen de gemeenteraad voor om een commissie ad hoc in te stellen die zich zal buigen over de straatnaamgeving in plan Lukens veld. Het bouwrijp maken is intus sen begonnen en deze week startte eveneens de uitgifte van de eerste kavels. Bij vorige advisering over straatnamen is gebleken dat de aanwezigheid van medewerkers van gemeentewerken en PTT-post gewenst is. Aangezien vermoede lijk gebruik wordt gemaakt van historische namen zal ook een me dewerker van de Oudheidkamer Hoolt'n bij de vergaderingen aan wezigzijn. Het college stelt voor de commissie als volgt samen te stel len: een lid van het college (voorzit ter), een lid van iedere raadsfractie (totaal vijf), mederwerker van de afdeling algemene zaken (secreta ris) en een medewerker van ge meentewerken, PTT-post en de Oudheidkamer (allen adviseur). Volgende week maandag neemt de raad een beslissing. Hier prijkt de boom nog in vol ornaat. Even later lag hij 'in mootjes' op het toekomstige terras Foto Ten Vélde) flet Gastouderbureau (GOB) van overwegen om na de vakantie te ÜL J? pet Gastouderbureau (GOB) van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk is naarstig op zoek naar vraagouders. „We hebben ruim voldoende gastouders in onze kaartenbak, maar er is te weinig aanbod van kinderen die moeten worden opgevangen," laat coördi natrice Anneke Beekman weten. Anneke hoopt dat moeders die „Een onderzoek van de Consumen tenbond en het Nationaal Insti- iuut voor Budgetvoorlichting (NI- 3UD) heeft aangetoond dat jonge- 'en jaarlijks zo'n zes miljard gul len besteden. Daarbij gaat het neeste geld naar kleding, maar üok alcohol, roken en snacks sco ren hoog. Tevens werd aangetoond lat jongeren zichzelf behoorlijk slim achten als het gedlzaken be treft. De praktijk leert evenwel dat Sen kwart van de jongeren tussen 12 en 17 jaar maandelijks geld te kort komt. Het geld wordt meren deels willekeurig uitgegeven. Om hen beter met geld te leren om- jjaan, heeft de Consumentebond de speciale krant 'Krenten en Kla tergoud' samengesteld. De uitgave Is gratis op te vragen op tel. 070- 1847847. overwegen om na de vakantie te gaan werken of wellicht over enige tijd moeten bevallen, zich alsnog willen aanmelden. Het GOB is er voor iedereen die kinderopvang zoekt, of in eigen huis kinderop vang wil aanbieden. Het gaat om kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. Evenals haar college Corry de Groot ziet Anneke er op toe dat een passende 'koppeling' tussen gast en vraagouder tot stand wordt ge bracht, waarbij rekening wordt ge houden met de verschillende wen sen. Voor de koppeling definitief wordt, geldt een proeftijd van twee maanden. In die tijd neemt de be trokken coördinatrice regelmatig kontakt op met de vraag- en gast ouder om te inventariseren hoe de opvang bevalt en eventuele pro blemen te bespreken. Na afloop van de proefperiode volgt opnieuw een gesprek om te besluiten of de koppeling definitief wordt. Ook na die tijd kunne de betrokken ouders rekenen op begeleiding van het GOB. De kosten voor deze vorm van kinderopvang zijn voor de vraagouder, die dit onderling ver rekend met de gastouder. Het GOB vraagt voor haar bemidde lingswerkzaamheden een beschei den vergoeding. Wie meer informa tie wil of zich wil inschrijven als vraag- of gastouder, kan bellen met Socuwe, tel. 62755. Het GOB houdt daarnaast iedere dinsdag ochtend (9.00-10.00 uur) en donder dagmiddag (13.00-14.00 uur) spreekuur in De Boschkamp. In de kantine van Nido Universal wordt donderdagavond 2 juni vanaf 20.00 uur een bijeenkomst gehouden over de inmiddels veel besproken Twentelijn. De noorde lijke aftakking van de Betuwelijn, waarover rond 2010 circa 10 mil joen toen aan goederen richting Duitsland moet worden vervoerd. Op de avond moet de werkgroep Holten van het RONA (Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking, red.) gestalte krijgen. De goederenstroom is afkomstig van Rotterdam. Via de Betuwelijn zal straks zo'n 43 miljoen ton naar Duitsland worden vervoerd. Vanaf Zevenaar is sprake van aftakkin gen, waaronder de Twentelijn die bij Oldenzaal de grens over gaat. De vraag rijst of de tien ton nog verdubbelen zal, omdat de treinen ook weer terug moeten en dan ver moedelijk opnieuw goederen ver voeren. De bijeenkomst in de Nido- kantine is georganiseerd door een aantal Holtenaren, dat zich inten sief verdiept heeft in de materie. Initiatiefnemer is Wim Brinks, die enige tijd geleden in Zutphen de oprichtingsvergadering van het RONA bijwoonde. Het RONA beoogt een platform te krijgen van werkgroepen uit plaatsen die langs de noordtak liggen. „Dat een deel van de transporten over deze lijn gaat, is duidelijk. Met z'n allen moeten we proberen om de pijn zoveel mogelijk te verzachten," al dus Brinks, die sinds de vorige maand gehouden, regionale voor lichtingsavond in De Biester terzij de wordt gestaan door onder ande ren Jan de Ham, Jan Teeselink, Ella Zwolle en Gerrit Markvoort (Telgen). Opzet van de bijeen komst is de werkgroep Holten defi nitief gestalte te geven. Volgens Brinks moet tevens een bestuur worden gevormd. Hoewel zelf de motor achter het geheel, zal hij die functie zeker niet op zich nemen. Met hopelijk een vertegenwoordi ging van de officiële werkgroep Holten zal donderdag 16 juni een RONA-vergadering in Zutphen worden bezocht. Brinks hoopt niet alleen op respons van de bewoners langs de spoorlijn, maar tevens van de gemeente en de politieke partijen in Holten: „Want tot nu toe hebben we uit die hoek nog weinig vernomen.In elk geval zul len de betrokkenen, onder wie ook verenigingen als de SV Holten en de Tennis Club Holten en ook de campings, voorzien worden van een strooibiljet. In de Nido-kantine worden de bezoekers uitvoerig in gelicht over de gevolgen van de Twentelijn. Per etmaal zullen circa 200 treinen Holten passeren, waar van ruim 60 goederentreinen. „Slecht materieel en soms wel een kilometer lang," waarschuwt Brinks. Ook een belangrijke rol spelen de toename (verdubbeling) van geluidhinder en trillingsover- last. De intensief gebruikte spoor lijn moet aan beide zijden een strook van 200 meter onbebouwde grond hebben. Bestaande bouw moet blijven, nieuwbouw is uit den boze. Ook de veiligheid komt in gevaar (vervoer gevaarlijke stof fen), de aanliggende woningen ver minderen drastisch in waarde (maximaal 27%) en door de fre quente sluiting van de spoorwego vergangen wordt de bereikbaar heid van politie, brandweer en zie kenauto vertraagd. Ten slotte wordt gewezen op de lichte kwali teit van de spoordijk en de wissels. Wie er nu reeds meer van wil weten kan zich wenden tot Wim Brinks, tel. 61914. Veel Holtenaren werden vorige week onaangenaam verrast door het kappen van de karakteristieke kastanjeboom op de hoek Larense- weg-Dorpsstraat. De boom stond pal voor snackbar 't Klavertje en werd donderdagmiddag omver ge haald. Het verwijderen hield ver band met de reconstructie van het bewuste kruispunt, waardoor het trottoir bij 't Klavertje belangrijk breder werd en snackbar-eigenaar os Kamphuis zich direct voornam het terras te gaan uitbreiden: Hoe wel het ook hem aan 't hart ging de boom te kappen, benadrukte hij dat boringen rottingsverschijnse len hadden aangetoond. „Daarbij kwam dat de kastanje de zon op het terras wegnam en bovendien zorgde voor nogal wat vogelpoep (vooral duiven)," aldus Kamphuis. Desondanks lieten nogal wat plaatsgenoten hun afkeuring blij ken over het verwijderen van de boom, die op het kruispunt voor een markant beeld zorgde. Zodra de drievoudige overeenkomst tus sen gemeente, Kamphuis en Dik kers (van wie Kamphuis het pand huurt) getekend is, zal het terras worden betegeld. De kosten daar voor zijn voor rekening van Kamp huis. ijzer, metaal- en machinehandel Nog steeds het goedkoopste adres voor stalen pijpen, koker, platijzer, T-ijzer, hoekijzer, HEa-Heb-UNP, IPE-balken. Ook verkopen wij vele soorten stalen platen o.a. thermisch verzinkt, elektrol (zincor) verzinkt koudgew. trane- en zwarte plaat en verzinkte geperforeerde plaat. Diverse inruil-metaalbewerkingsmachines Alle materialen uit voorraad leverbaar. Bezorging van materiaal is mogelijk. Bel vrijblijvend 05490-1 79 69 Openingstijden: ma. t.m. vr. 08.00 uur tot 17.30 uur. Za. 08.00 tot 11.30 uur. Buitenhaven O.Z. 8, 7604 PJ Almelo

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11