Ecolonia: verstandshuwelijk tussen milieu en wooncomfort L Wedstrij ds chema stratenvoetbal Overleg over Kalfstermansweide Concert Fratsen Risk de Luxe: tactisch inzicht durf èn geluk bij het dobbelen nodig KOLTENS NIEUWSBLAD Gospelconcert trekt weinig Holtenaren Nacompetitie Blauw Wit Wijziging inzameling Ambtenaar voor WVG DIRTY DANCING. ISUIT- GEDANST. 'Belangstelling voor pure eenvoud van blanke houten blokken blijft bestaan' Nijntjes Zwarte Piet Spel Blauw Wit BI in TVB-beker 86 07 84 878 Milieuvriendelijk wonen wint laatste jaren meer en meer terrein Lekker fietsen begint bij goed zadel DONDERDAG 19 MEI 1994 Op sportpark 't Vletgoor wordt za terdag 4 juni het jaarlijkse straten- voetbaltoernooi gehouden. Er wordt gestreden in vier poules. Het toernooi begint om 9.00 uur en kent het volgende wedstrijdsche ma: 9.00 uur: Kieftenbelt-Indus- triestraat, Dijkerhoek-Canada- straat. 9.25 uur: Look-Vixseboxse- straat, Dorpsstraat-Gaarden- straat. 9.50 uur: Kieftenbelt- Kolweg, Dijkerhoek-Köllingserf. 10.15 uur: Look-Borkeld, Dorps straat-Schoutenstraat. 10.40 uur: Industriestraat-Kolweg, Canada- straat-Köllingserf. 11.05 uur: Vix- seboxsestraat-Borkeld, Gaarden- straat-Schoutenstraat. 11.30 uur: Kieftenbelt-Industriestraat, Dij- Maar weinig Holtenaren vonden zaterdagavond de weg naar De Kandelaar voor het gratis concert van gospelkoor Discipel. Geschat werd dat de kerkzaal bevolkt werd door zo'n 200 bezoekers, van wie het merendeel uit familie en ken nissen van de uitvoerenden be stond. Het circa 35 jongeren tellen de nationaal gospelkoor vertolkte voor de pauze diverse gospelnum mers. De swingende opening be loofde veel goeds. Toch bleef het door menigeen verwachte vlotte, muzikale tempo wat achterwege. Wel opvallend was de enthousiaste wijze waarop de nummers ge bracht werden. Er was duidelijk gewerkt aan beweging. Na de pau ze werd een soort musical 'Levend Water' uitgevoerd. Vertaald van het Zweeds in het Nederlands en op eigentijdse wijze vorm gevend aan het Johannes-evangelie. Gos pelkoor Discipel werd begeleid door een combo. kerhoek-Canadastraat. 11.55 uur: Look-Vixseboxsestraat, Dorps- straat-Gaardenstraat. 12.20 uur: Kieftenbelt-Kolweg, Dijkerhoek- Köllingserf. 12.45 uur: Look-Bor keld, Dorpsstraat-Schoutenstraat. 13.10 uur: Industriestraat-Kolweg, Canadastraat-Köllingserf. 13.35 uur: Vixseboxsestraat-Borkeld, Gaardenstraat-Schoutenstraat. Om 14.10 uur spelen de winnaars van poule 1 en 2 en poule 3 en 4 tegen elkaar. Een half uur later worden de wedstrijden om de plaatsen één tot en met vier van het toernooi afgewerkt. Aanslui tend volgt de prijsuitreiking. Het programma van de nacompe titie waarin ook Blauw Wit aan de bak moet, ziet er als volgt uit: za terdag 21 mei BW-Rietvogels (Al melo), aanvang 14.30 uur; woens dag 25 mei Rietvogels-Vesos/A- chilles, aanvang 19.00 uur; zondag 28 mei: Vesos/Achilles-BW, aan vang 14.30 uur; woensdag 1 juni: Rietvogels-BW, aanvang 19.00 uur; zaterdag 4 juni: Vesos/Achilles- Rietvogels, aanvang 14.30 uur; woensdag 8 juni: BW-Vesos/Achil- les, aanvang 19.00 uur. ïn verband met Pinksteren worden de minicontainers die normaal op maandag geleegd worden, nu dins dag 24 mei geleegd. Op de gewijzig de dag kan de tijd van inzameling sterk afwijken. Geadviseerd wordt de container vroegtijdig (6.30 uur) aan de weg te plaatsen. In De Schure brengt de groep Fratsen vrijdagavond vooral nummers van de nieuwe cd 'Snachs' In het 25-jarige Jongerencafé De Schure treedt vrijdagavond 20 mei de landelijk bekende Diepenheim- se formatie Fratsen voor het voet licht. Voor 'de leukste band van Nederland' een optreden in ver trouwde omgeving, want door de week fungeert De Schure imm- mers als eigen oefenruimte. Garan tie voor een perfect geluid en uit stekende sfeer. Fratsen beschouwt De Schure als één van de prachtig ste jongerencentra van Nederland. Voor de presentatie van de nieuwe cd 'Snachs' koos de band geen gro te zaal, maar Jongerencentrum Why Don't Cha in Diepenheim. De plaats waar alles begon. In de toer- nee rond deze nieuwe cd wordt De Schure (Beusebergerweg 35) niet vergeten. Fratsen wordt gevormd door André 'Manie' Manuel (gitaar, zang, teksten), Frits 'Frix' Riet man (basgitaar), Roeland Drost (piano, orgel, accordeon) en Adri 'Muts' Karsenberg (drums). De muziek is een mengeling van ver schillende stijlen van de laatste vijftien jaar. De ska is 'net even sneller', de ry thm and blues 'punti ger' en bovendien zijn de teksten vaak erg fel. Naast oude, bekende nummers als 'Pimpelmees' en 'Frank Masmeier', speelt Fratsen vooral nummers van de nieuwe cd. Van deze schijf is de single 'Dik kop' inmiddels regelmatig op de radio te beluisteren. Het optreden in De Schure begint om 21.30 uur, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De entree bedraagt 7,50 gulden. Kaar ten zij uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal. Voorzitter Albert van de Maat van de Holtense Handelsvereniging drong begin deze week in de raads commissie ruimtelijke ordening bij de gemeente aan op aankoop van 'manifestatieterrein' Kalfster mansweide. In overleg met de HHV zou de gemeente dan een nieuwe inrichting aan het terrein kunnen geven. Al tijdens de ope ning van de onlangs gehouden middenstandsbeurs liet Van de Maat duidelijk doorschemeren dat menig Holtenaar de weide graag behouden ziet als evenementen terrein. Het liefst verhard en met standaard voorzieningen in ver band met mogelijk gebruik van (kracht)stroom. Het verharde ter rein zou eveneens kunnen doen als extra parkeerruimte. De Kalfstermansweide is evenals het Stationskoffiehuis en de wo ning van de familie Kalfsterman onlangs gekocht door Rotij Bouw- ontwikkeling, een zuterbedrijf van bouwbedrijf Roosdom-Tijhuis Koopman. Eigenaar G. Tijhuis liet direct weten in gesprek te gaan met B en W over de eventuele aan koop van de weide. Tijdens de commissievergadering hoopte Met ingang van 1 juni is J. van den Berg benoemd tot ambtenaar van sociale zaken bij de gemeente. Van den Berg zal zich specifiek gaan bezighouden met de regelgeving van de Wet Voorzieningen Gehan dicapten. Hij is afkomstig uit Njj- verdal waar hij nu nog werkzaam is als wijkverpleegkundige. Van den Berg heeft ook connecties met de Stichting Handicamp (kampeer- bus voor gehandicapten). CDA'er Ab Stegeman net als de HHV op 'daadkracht' van gemeen tezijde ten aanzien van de wei. Bur gemeester Dick Verhoeven gaf aan dat er wel een prijskaartje aan het hele verhaal hangt. Hij liet weten dat B en W inmiddels met Tijhuis in gesprek zijn en dat ze er binnen enkele maanden op terugkomen. De oppervlakte van de weide be draagt circa 4000 vierkante meter. Overal in dc wereld wordt de bruine beer misbruikt. Hij leert dansen op gloeiende kolen. Zit 24-uur per etmaal vastgeketend. Wordt opzettelijk verminkt. Op donderdag 16 mei (vanavond) speelt Blauw Wit BI in de derde ronde van de TVB-beker tegen BWO. In de tweede ronde speelde Blauw Wit tegen hoofdklasser De Zweef uit Nijverdal. In een goed gespeelde wedstrijd werden de kansen koelbloedig benut. BWO is ook een tegenstander uit deze ho gere klasse. Deze ploeg moet zelfs hoger worden ingeschat. Voor Blauw Wit zal het dus zaak zijn om van meet af aan in de wedstrijd te zitten. De wedstrijd begint om 19.00 uur en staat onder leiding van scheidsrechter H. Westenberg. Stop deze berenmis handeling. Help 15 beren aan hun eigen Berenbos. Stort naar draagkracht uw bijdrage op nr.: VSB Bank Utrecht t.n.v. Stichting Berenbos Rhenen. (Een inuiiiicf vin Ouwchinds Dierenpark) B Risk biedt vele uren speelplezier. Maar, men moet het hoofd er wel goed bij houden, anders gaat een andere speler met de winst aan de haal... Risk de Luxe bevat meer dan 300 miniaturen, waarmee dit spel van strategie en wereldheerschappij gespeeld kan worden. Er kunnen aan dit spel twee tot zes spelers meedoen. Iedere speler moet proberen een geheime op dracht te vervullen. Risk wordt gespeeld op een speelbord, dat verdeeld is in zes werelddelen en 42 gebieden. Velen daarvan liggen op strategisch belangrijke posities. Het verdedigen van die gebieden is een zaak van zorgvuldig plannen, anders loopt men de kans dat een stellige over winning omslaat in een verpletterende nederlaag. Zware verliezen kunnen resulteren in het verlies van een wereld deel of een gebied. Aan het begin van het spel krijgen de spelers een kaart, waarop hun op dracht staat. Andere kaar ten bepalen welke gebie den iedere speler moet be zetten bij het begin van het spel. Per eigen gebied zet iedere speler tenminste één bataljon in, en nog een ba taljon op een willekeurig gebied. Als alle bataljons zijn opgesteld begint het spel. Een speler besluit een bepaald gebied aan te val len, dat aan het zijne grenst. Dobbelstenen en aantallen bataljons bepalen wie wint of verliest. Om dat in een gebied altijd één bataljon achter moet blij ven, kan verlies betekenen dat de opdracht moeilijker wordt om uit te voeren voor de verliezende speler. Deze moet met het nodige tachtische inzicht aan de slag om te proberen toch zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Wie ba taljons verloren heeft in de strijd, die kan dat verlies goed maken door winst el ders in het spel. Bij de verovering van een of meer gebieden krijgt een speler Risk-kaarten, die uiteinde- j ";k weer goed kunnen zijn voor bataljons ter aanvul ling van de eigen sterkte. Daarnaast ontvangt iedere speler aan het begin van zijn beurt telkens verster king in de vorm van het aantal bataljons dat gelijk is aan 1/3 van het aantal ge bieden dat hij bezit. Per beurt zijn het er in ieder geval altijd drie. En we relddelen die aan het begin van de beurt in bezit zijn zijn ook goed voor verster king. Degene die als eerste de missie die op zijn of haar opdrachtkaart staat heeft vervuld wint het spel. Wie Risk, uitgebracht door Parker, speelt zal al snel merken dat het geen een voudige opgave is de missie uit te voeren. Soms werkt een andere speler keihard tegen, omdat zijn opdracht die van de andere speler doorkruist. Maar dat maakt het spelen van Risk des te aantrekkelijker. Het spel is iedere keer weer an ders. En het spel is een mix van geluk hebben (bij het dobbelen bijvoorbeeld) en spelen met inzicht (over dacht te werk gaan en we ten hoever men gegeven de omstandigheden kan gaan). In Alphen aan de Rijn staat een bijzondere wijk. Niet dat het bijzondere meteen opvalt, het is een doodnormale nieuwbouwwijk aan de rand van de stad. Pas als je goed oplet zie je verschillen. Som mige huizen hebben grasda ken, er zijn regentonnen en er is veel glas gebruikt. Boven dien zijn de huizen waar mo gelijk op het zuiden gebouwd om zoveel mogelijk zonlicht op te vangen. Ecolonia heet de wijk en het is de eerste waarbij alle honderd woningen milieuvriendelijk zijn gebouwd. Het zijn com fortabele huizen met alles erop en eraan. Toch is vanaf het ontwerpen van de woningen rekening gehouden met het mi lieu. De huizen zijn bijvoor beeld zoveel mogelijk naar het zuiden gericht, zodat zonlicht en -warmte opgevangen kun nen worden. Dat scheelt ener gie. Experiment Ecolonia is een experiment waarbij gekeken wordt hoe er met de kennis die er nu is milieuvriendelijk en energie zuinig gebouwd kan worden. De bewoners zijn om verschil lende redenen in Ecolonia gaan wónen. Voor sommigen is de gezondheid van henzelf of de kinderen van groot belang. Een bewoonster vertelt: „Mijn dochter heeft last van astma. Toen wij de kans kregen om in Ecolonia te gaan wonen, heb ben we gekeken naar mogelijk heden om het thuis voor haar zo prettig mogelijk te maken. We hebben daarom gekozen voor goed hout in plaats van spaanplaat. Onze dochter voelt zich nu veel prettiger dan in onze oude woning". De meeste mensen zullen trou wens geen last hebben van gas in spaanplaat. De industrie heeft de schadelijke stoffen voor het grootste deel eruit gehaald. Maar gevoelige men sen, zoals het meisje met ast ma, zijn beter af met hout zoals grenen of kersen. Smalle beurs Ecolonia is niet de enige wijk waarin milieuvriendelijk ge bouwd wordt. Steeds meer ge meenten bouwen in gedeelten van nieuwbouwwijken milieu- Ecolonia in Alphen aan den Rijn is de eerste wijk in Nederland waar alle woningen milieuvriendelijk zijn gebouwd. vriendelijke woningen. In Den Bosch zijn ze daar al in 1989 mee begonnen. Sinds dat jaar heeft woningbouwvereniging SSW er 26 milieuvriendelijke huizen en werkplaatsen ge bouwd. De huizen vallen in de sociale huursector en zijn dus ook voor mensen met een smallere beurs beschikbaar Overigens blijkt uit de praktijk dat milieuvriendelijk bouwen niet veel duurder hoeft te zijn. In Den Bosch is ongeveer vijf duizend gulden per woning aan extra kosten voor het milieu gemaakt. Dat geld is snel terug verdiend, bijvoorbeeld omdat materiaal is gebruikt dat langer meegaat. De buitenmuren zijn van kalkzandsteen opgetrok ken. Groot voordeel van dat materiaal is dat er veel minder energie nodig is om het te maken. Datzelfde geldt voor de dakpannen, die zijn van ke ramiek gemaakt. Keramische vloeren en veel hout binnens huis geven een natuurlijke sfeer in de woningen. Daarnaast is er gebruik gemaakt van oplos- middelarme verfsoorten, die minder schadelijk zijn voor mens en milieu. Volgens de Bossche woning bouwvereniging zijn de bewo- Lekker fietsen begint bij een goed zadel. Het is dan ook de moeite waard om te zorgen voor een goed zadel. Aanraders zijn de modellen uit de nieuwe Selle Royal-serie. Daarin zijn de oude metalen veren, met al hun nadelen, vervangen door Elastomers. Die zorgen voor een optimale opvang van schok ken, waardoor comfortabel fietsen nu echt mogelijk wordt. Zadels met metalen veren van- zittende kinderen. Elastomers gen lang niet altijd de schokken zijn een soort tonnetjes, ge- op, waardoor stabiel op het maakt van verschillende hoog- zadel zitten er niet in zit. Der- waardige kunststoffen, gelijke veren vangen maar een Ze heb- deel van het lichaamsgewicht ben een superieure schok-ab- op. Daardoor kunnen ze pijn- sorptie, vangen de ergste lijk zijn bij het rijden over schokken op, waardoor de fiet- slechte wegen. Verder zijn ze ser altijd stabiel op het zadel zwaar, en vormen een gevaar blijft, zwlfs op de meest onge- voor de vingers van achterop lijke wegen. Foto: PR ners tevreden over hun huis. Het verloop is dan ook mini maal. Behalve aan materiaal wordt er bij het milieuvriendelijk bou wen van woningen ook ge dacht aan het verminderen van het energieverbruik. Hoe min der energie er gebruikt wordt, des te beter het is voor het milieu. Energie besparen kan op twee manieren. Huizen moeten zo gebouwd worden dat er zo goed mogelijk ge bruik gemaakt wordt van de zon. Dat kan door zoveel mo gelijk op het zuiden te bouwen. Zonlicht is gratis en kan met zonnecollectoren opgevangen worden. Goede isolatie van net huis houdt de warmte binnen en de kou buiten. Apparaten Ook de apparaten kunnen veel energie besparen. Voor ver lichting kan gebruik gemaakt worden van spaarlampen, Hoge Rendementsketels (HR) verbruiken veel minder gas om het huis te verwarmen en een waterbesparende douchekop scheelt veel energie. En niet onbelangrijk is het financiële voordeel. Gas en electra wor den steeds duurder, dus hoe meer er op bespaard kan wor den, hoe beter. Jury verkiezing Speelgoed van het Jaar: Kleine kinderen kunnen zich uren achtereen vermaken als ze spelen met de blokken die komen uit de emmer van Heros. In dit praktische opbergmiddel zitten 100 fijn gepolijste houten blokken. Daar bevinden zich vierkante blokken tussen, bogen, driehoeken en cilindervormige blokken. Genoeg basismateriaal om er allerlei bouwwer ken mee te kunnen maken. Van eenvoudige huisjes tot en met duplicaten van statige bouwwerken. Otto Simon uit Almelo is de importeur van de Hero- s-emmer. De blokken zijn vervaardigd uit een harde houtsoort. Doordat ze fijn gepolijst zijn, en voorzien van een dun laagje door zichtige lak, zijn ae houten blokken goed afwasbaar. Bij gebruik van de blokken door kleine kinderen door gaans geen overbodige luxe, want in hun ijver let ten ze bij het spelen uiter aard niet op vieze zaken die 'hechten' aan de blokken. Hoewel vandaag de dag heel veel speelgoed luxe tot zeer luxe is uitgevoerd, blijkt in de praktijk toch ook weer, dat kinderen best prijs stellen op een voudig speelgoed, zoals deze houten blokken. In het kader van de twintigste verkiezing van Speelgoed van het Jaar kreeg deze doos met blokken een ex tra bekroning: omdat bouwen tot de verbeelding spreekt. Al heel jong kun nen kinderen iets creëren of construeren. Hoe sterk de techniek zich ook ont- Foto: Otto Simon - Almelo Dc doos van Heros, gevuld met 100 blok ken, biedt kinderen volop de gelegenheid eigen bouwwerken te creëren of te construe ren. wikkeld heeft, de belang stelling voor de pure een voud van blanke houten blokken, rechttoe-rech- taan, blijft bestaan. Vol gens pedagogen vormen blokken in nun samenhang (hele, halve, etcetera) de basis voor het latere ruim telijke inzicht en goed of minder goed kunnen tel len...' aldus de Stichting Goed Speelgoed. Nijntjes Zwarte Piet Spel van Ravensburger wordt ge speeld volgens de spelregels van het bekende Zwarte Piet. De kaarten worden eerst goed geschud en vervolgens gelijk verdeeld over de spelers. Wie bij het uitdelen twee kaarten heeft gekregen, die mag die meteen ópen weg leggen. Daarna laat degene die begint door z'n rech terbuurman een kaart trek ken. Past die kaan bij een van de kaarten die hij al heeft, dan mag hij die weg legden. Zo wordt er om beurten een kaart getrok ken. De 'Zwarte Piet' (in dit geval een zwart ge kleurde Nijntje) blijft steeds in het spel. Wie het zwartje Nijntje overhoudt, krijgt een veeg over zijn neus. en is dus de Zwarte Piet. Degene die de meeste kaarten heeft weggelegd, heeft gewonnen. Nijntjes Zwarte Piet Spel is geschikt voor spelers vanaf vier jaar, en er kunnen minimaal twee, en maximaal vier spelers aan meedoen.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9