'Ik ben toe aan een nieuwe uitdaging!' Ontwikkelingsvisie deels op de helling Nieuwe Rabobank iina klaar D66 wil behoud van Dorpsschool biji Goede visvangst bij slecht weer Bloembindster Jenni van Ulzen naar Israël is Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 19 MEI 1994 In september zou het precies tien jaar geleden zijn dat Jenni van Ulzen (49) in Holten begon met haar cursussen bloem schikken voor de Stichting Sociaal en Cultureel Werk. Als het tweede lustrum daar is, heeft zij Holten inmiddels de rug toegekeerd. 'No hard feelings', zoals dat tegenwoordig heet, eerder 'toe aan een nieuwe uitdaging'. Over een goede maand verwisselt de creatieve bloembindster ons wisselvallige kli maat voor aangenamer temperaturen in Israël. Het land waar ze momenteel haar hart aan verpand heeft. „Voorlopig voor een half jaar. Daarna zie ik wel," vertrouwt Jen ni ons toe. „Ik heb er veel zin in. De mensen zijn hartelijk, spreken mij aan. Bovendien is de sortering bloemen en bijmaterialen stukken groter. Heel leuk zijn ook de bijzon dere bloemversieringen bij huwe lijken." Maar waarom Israël, ter wijl de lessen in Holten zo populair zijn? „Het kwam bij toeval op mijn weg. Je realiseert je dan dat je eigenlijk toe bent aan een nieuwe uitdaging. Holten vergeten doe ik echt niet. Ik kom ook terug voor de speciale lessen tijdens de kerst week!" Toch zal haar vertrek door menig Holtenaar worden betreurd. Jenni's lessen waren bepaald in trek. Ze werd ook regelmatig ge vraagd voor demonstraties/cur sussen bij andere groeperingen, zo als de plattelandsvrouwen. De ver trekkende bloembindster, die daarnaast door het hele land ten- toonstellings- en showroomwerk deed en bovendien examinator is op vakscholen, ziet de toekomst van het bloemschikken vol ver trouwen tegemoet: „Het verandert steeds. Telkens een andere trend die 'in' is. Zo hou je toekomst." Komend seizoen worden de bloem- schiklessen in De Boschkamp ge geven door het echtpaar Herman en Fenny Broeze. Kneepjes Toen Jenni van Ulzen de school deuren in haar geboorteplaats En schede achter zich dichttrok, be landde ze al snel in de bloemen- branche. Naast haar werk bij een bloemist volgde ze aan de vak school een opleiding bloemsier- kunst en haalde tevens het diplo ma meesterbinden in Utrecht. In Deventer werkte de gediplomeer de bloembindster bij de vermaarde bloemist Alberts. Jenni verzekert ons dat hij haar de fjjne kneepjes van het bloembinden leerde. „Ge makkelijk was hij zeker niet, maar juist daardoor heb ik de basis pas vrouwen een bezwaar om er 's avonds naar toe te fietsen. Via de voormalige kleuterschool aan de Tuinstraat en de noodgebouwen aan de Kon. Wilhelminastraat kreeg Socuwe vijfjaar geleden defi nitief onderdak in De Boschkamp. Jenni vertelt dat de belangstelling voor het bloemschikken al toenam vanaf het moment dat de stichting in de vroegere kleuterschool kwam. „Ik werkte vanaf dat mo ment al met groepen beginners en gevorderden. De ver gevorderden zijn van recentere datum." De bloemschikcursussen van Van Ulzen groeiden in de loop der jaren uit tot één van de populairste So- cuwe-cursussen. Begonnen met één groep, nu eindigt Jenni met zes groepen met totaal zo'n 80 cursis ten. Het gevolg was dat ze enkel in de weekeindes 's avonds thuis was: „Er is zelfs een wachtlijst. Ik heb getracht om die mensen naar de middag te krijgen, maar dat lukte gewoon niet." Vanwaar die belang stelling? „Moeilijk te zeggen. Mis schien omdat ik andere dingen doe, anders dan anders. Mogelijk is het ook mijn wat Engels-achtige stijl die aanspreekt. Daar ik veel tentoonstellingswerk doe, weet ik ook het nodige van bloemsier- kunst uit andere landen. Wellicht speelt dat ook een rol." Wie over weegt om een cursus bloemschik ken te gaan volgen, hoeft volgens haar geen specifieke aanleg te heb ben. „Een tikje gevoel voor kleur is wel fijn," meent Jenni, die haar (gevorderde) cursisten vervolgens zelf liet kiezen wat ze wilden maken en enkele 'bijstuurde'. Het materiaal moest zelf worden meen- genomen. Naar haar zeggen is het opmaken in manden erg 'in'. Op de eerste bloemschikles werd door gaans een glazen pot (accubak) met een boeket gemengde bloe men opgemaakt. Bloemen op wa ter dus. Naast de 'gewone' bloem stukken en collages, behoorden de kruidenkrans, het paasboompje en natuurlijk de kerststukken en deurkransen tot de onbetwiste toppers. Jenni's extra kerstlessen bleken direct een succes. Vorig jaar nam opnieuw een groot aantal aspirant bloembindsters deel. De groep ver gevorderden is zelfs zo enthousiast, dat deze na Jenni's vertrek maandelijks bijeen blijft komen in De Boschkamp en ook de kerstukken voor de verloting op de kerstmiddag maakt. Ieder jaar sloot Jenni het bloem schikseizoen af met een gezamen lijke excursie. Dit jaar werden de veiling in Rijnsburg, Noordwijk, de bollenvelden en het Haarlemse Frans Halsmuseum met de exposi tie '400 jaar tulp' bezocht. Zo'n drie jaar geleden leerde Van Ulzen via een collega de Israëlische Sara Vered (=roos) kennen. „Dat klikte direct en daarom vroeg ze mij om haar in haar winkel in Tel Aviv rond Pesach (Pasen) te ko men helpen. Dan is het enorm druk daar. Iedereen koopt bloemen en er moeten bloemstukken worden gemaakt." Jenni bracht er toen en ook later enige tijd met succes door, schikte prachtige boeketten en bloem- en tafelstukken voor ook ministers, prominenten die zich met het vredesproces bezighielden en zelfs voor presidentiële paar Herzog. Als ze medio juni voor lan gere tijd naar Tel Aviv gaat, zal ze zich niet alleen verdienstelijk maken in de bloemenwinkel van haar vriendin, ook start ze met lessen en demonstraties bloem schikken/binden in een soort cul tureel centrum. Mevrouw Herzog is er voorzitter (presidente). Hoewel door de vorige raadscom missie ruimtelijke ordening inte graal gesteund, kreeg de nieuwe commissie ro maandagmiddag alsnog de door stedebouwkundig bureau Witpaard Partners samen gestelde Ontwikkelingsvisie Hol ten-Kom voorgelegd. Daarin op hoofdlijnen het toekomstig ruim telijk beleid ten aanzien van de kom en aangrenzende gebieden. De notitie heeft een maand ter inzage gelegen. Reacties waren er niet, toch kwam hij formeel ter echt goed geleerd." Het duo Al- tafel met de verwachting dat deze berts/Van Ulzen verzorgde met ongewijzigd zou worden vastge- succes tal van demonstraties door steld. het hele land. Zo'n zeventien jaar geleden streek Jenni neer in Hol ten bij (Hans) Vincent Bloemen aan de Smidsbelt. 'Via via' kwam Socuwe in beeld. „Ze waren toeval lig op zoek naar iemand voor de cursus bloemschikken. Ik ben toen nog in Het Paalhuus aan de Beuse- bergerweg begonnen met één avond per week. Eén van de cursis ten van toen, Agnes ten Hulscher, heb ik nog steeds op les." Volgens Jenni vormde de ligging van het gebouw buiten het dorp voor veel Het bleek anders, want met uitzon dering van de PvdA hadden de partijen, nu inclusief D66, plotse ling een andere kijk op het vesti gen van kantoren in vrijkomende winkelpanden buiten het 'winkel- concentratiegebied'. Als te zijner tijd het dorpscentrum verkeersluw en winkel vriendelijk is, wordt ver wacht dat winkels vanuit het 'aan grenzend gebied' naar het hart wil len verplaatsen. In de notitie wordt aangegeven dat het centrum ge schikt is voor kleinschalige kanto ren. Vrijkomende- of staande win kelpanden in bijvoorbeeld de Dorpsstraat-west en Larenseweg mogen dan wel door kantoren wor den ingenomen, maar niet worden uitgebreid. WD, GB, CDA en D66 waren nu van mening dat dat wel mogelijk moet zijn, met behoud van het kleinschalig karakter. Bur gemeester Dick Verhoeven wees er voorzichtig op dat 'dat niet over eenstemt met de ontwikkelingsvi sie'. Jan Metsemakers (PvdA) ging een stapje verder en gaf klip en klaar te kennen dat de commissie voorheen 'kennelijk had zitten pit ten'. Tijdens"de periode van ter inzage liggen had de Holtense Handels vereniging niets van zich laten ho ren, maar nu maakte voorzitter Al- bert van de Maat gebruik van het spreekrecht. Hij wees de commis sie op het belang van de 'uitsteken de bereikbaarheid' van het cen trum in plaats van de 'afgewogen bereikbaarheid'. Van de Maat be nadrukte bovendien het belang van de verplaatsing van winkels naar het centrum en vond dat kan toorvestiging in de vrijgekomen ruimten zelfs moet worden gesti muleerd. Hij kreeg bijval van Jan Kevelam (VVD), die erkende dit alles eerder over het hoofd te heb ben gezien. Dick van der Torre (D66) herhaalde nog eens dat het autogebruik in het centrum aan banden moet worden gelegd en drong er bij B en W op aan om eindelijk met het fietsnetwerkplan te komen. De visie wordt door B en W alsnog onder de loep genomen om te bezien of deze moet worden aangepast. Bloembindster Jenni van Ulzen middenneemt volgende maand i voorlopig) afscheid van Holten Tien jaar lang gaf ze met veel succes bloemschikcursussen voor de Stichting Socuwe (Foto Ten Velde MEI 21 mei: opening zwembad Twen- haarsveld 28 mei: eerste zaterdagavond MAC-motortoertocht; Concert HMV jeugdorkest op Smidsbelt; meester Knijff-toernooi op 't Vlet- goor 29 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn; Allard van Brug- gentoernooi 31 mei: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn JUNI 4 juni: Straatvoetbaltoemooi op sportpark 't Vletgoor 11 juni: gezelligheidsrit/barbecue MAC De Holterberg 12 juni: Koetsenrit De Bergrijders; viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn; MAC-zondagmiddag- klassiekertoertocht 14 t/m 18 juni: motor-avondvier daagse 14 juni: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 17/18 juni: open huis Rabobank 18 juni: Boeldag HMV; Landdag St. Paardrijden Gehandicapten in manege Snorrewind; reünie Dorpsschool (13.00-18.00 uur) 24 juni: voorronde VARA-kinder- songfestival in De Boschkamp 24/25/26 juni: school- en volksfeest Dijkerhoek 27 juni: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 27/28/29/30/1 juli: zwemvierdaagse JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg; fokdag Holbat- heo bij Het Bonte Paard 5 juli: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 8 juli: schoolfeest basisschool De Holterenk 9 juli: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn; folkloredagrond ge meentehuis 11 juli: bootreisje Rode Kruis 17 juli: MAC-motortoerrit toer- en kl assiekerafdeling 23 juli: Triathlon 25 juli: The Young Continentals in De Kandelaar De werkzaamheden in en rond de leerd. Bij binnenkomst in het nieuwe Rabobank aan de Oranje- bankgebouw valt direct de ovale straat lopen zoetjes aan ten einde. Vanaf maandag 30 mei is de nieu- vormgeving op. Een ruime hal met middenin een soort binnenplein. we bank operationeel. Het gebouw Daar omheen een wandelpad dat wordt maandagmiddag 13 juni om 14.00 uur officieel geopend. De bank is dan tot 11.30 uur normaal geopend. Vrijdagavond 17 en za terdag 18 juni wordt er open huis gehouden en kan iedereen onder het genot van een hapje en een drankje een kijkje komen nemen. Voor de jeugd is er passend ver maak en iedere bezoeker ontvangt bij vertrek een aardige attentie. In verband met de verhuizing is de Rabobank vrijdag 27 mei 'buiten dienst'. Voor beleggingen en spoedbetalingen is de bank echter wel telefonisch bereikbaar (tel. 62255). Met ingang van 30 mei is sprake van een nieuw telefoon nummer: 74747. De geldautomaat aan de Gaardenstraat is tot vrij dagochtend 8.00 uur beschikbaar, vanaf 10.00 uur kan men daar voor terecht aan de Oranjestraat. De begane grond van de nieuwe bank telt maar liefst 1600 vierkan te meter vloeroppervlak. Het dub bel van het huidige onderkomen aan de Gaardenstraat. In een afge zonderde hal naast de hoofdingang zijn twee geldautomaten geinstal- toegang geeft tot enerzijds vier particuliere adviesbalies, ander zijds twee geldhandelingenbalies en een speciale bedrijvenbalie. Recht voor de ingang bevindt zich de speciale informatiebalie, waar men terecht kan met uiteenlopen de vragen. Direct daar achter een leestafel. De nieuwe bank bevat zes spreek/werkkamers. Achter in de bankhal de speciale beleggings- hoek. Een open ruimte die toegan kelijk is voor iedereen en waar men actuele informatie vindt over beur zen, koersen, beleggingsfondsen en dergelijke. Op de bovenverdie ping de telefooncentrale, automa tisering en boekhouding, de be stuurskamer, magazijn, de Centra le Verwerkings Eenheid (computer die gegevens opslaat en tevens zorgt voor verbindingen met onder meer Rabo Nederland) en de 'mul tifunctionele' kantine (tevens te gebruiken voor vergaderingen en bijeenkomsten). Boven ook een dakterras. Achter het gebouw een parkeerterrein voor circa 40 auto's. Naast de hoofdingang prijkt straks de bronzen smid van Kees Bos. Dick van der Torre (D66) brak be gin deze week in de raadscommis sie ruimtelijk ordening wellicht een lans voor veel Holtenaren door er bij B en W op aan te drin gen de mogelijkheid tot handha ving van de Dorpsschool te onder zoeken. Dat wil zeggen: niet de school, wel het gebouw. Hij con stateerde dat in Holten zo langza merhand een club van 'Vrienden van de Dorpsschool' ontstaat die met lede ogen zal toezien hoe het karakteristieke gebouw binnen afzienbare tijd met de grond ge lijk wordt gemaakt. Van der Torre deed de suggestie om te bekijken of het met aanpassingen niet voor woondoeleinden geschikt kan worden gemaakt: „Kijk maar eens wat met kerken en pakhuizen ge beurt!" Zoals bekend fuseren Dorpsschool en Kolschool per 1 augustus tot basisschool De Hol terenk. De fusieschool wordt ge huisvest op De Kol. Officieel wacht de Dorpsschool de slopers hamer. Op de lokatie is, zoals des tijds nog aangegeven door oud- burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard, een 'multifunctio nele woonvoorziening' gepland. 26 t/m 30 juli: dorpsfeest 27 juli: MAC-beddenrace tijdens dorpsfeest 4 augustus: Dagje De Boer Op 14 augustus: Holterbergrit (MAC- motortoertocht) 19,20 en 21 augustus: School- en Volksfeest Espelo. 23 augustus: Zum Hoolter Bock 27 augustus: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 30 augustus: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn SEPTEMBER 4 september: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 9/10/11 september: Keunefeest 10 september: vrije markt suppor tersvereniging HMV 17 september: MAC-Erwincross 18 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn; MAC trek kersiep 24 september: Holterbergherfst- toer 25 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn OKTOBER 1/2 oktober: MAC Nacht om Hol ten 9 oktober: MAC klassieker toerrit 14 oktober: Première COC met 'Een Griekse tragedie' 15 oktober: COC met 'Een Griekse tragedie' 29 oktober: Diepe Hel Holterber- gloop De jaarlijkse Feeder-vis wedstrijd voltrok zich afgelopen zondag in het Wilpsegat bij Deventer. Het hoge water uit de IJssel was er debet aan dat er geen eerlijke lo ting kon zijn voor iedereen. Het lot beslist waar je komt te zitten. Toen de wedstrijd om 7.00 uur begon was het nog droog. Even later begon de 'armoe' en waren de hengelaars gedoemd om tot circa 11.00 uur de gestaag neerkomende regen te trotseren. Na het wegen van de vis bleek het allemaal de moeite waard te zijn geweest, want de vangst was uitstekend. In totaal werden 136 vissen aan de haak geslagen met een gezamenlijk ge wicht van 95 kilo. Een gemiddelde van 700 gram per vis en dat is heel goed. Hendrik Woltman had de grootste vissen gevangen: hij had er vijf met een gewicht van meer de in De Poppe NOVEMBER 5 november: speelgoedbeurs peu terspeelzaal 12 november: najaarsconcert HMV in sporthal; Elfde van de Elf- dan 1000 gram per stuk. De uitslag was: 1. L. Traanman 18 stuks, 15,6 kg; 2. F. Mensink 13 stuks 11,2 kg; 3. R. Meester 12 stuks 8,3 kg; 4. H. ter Harmsel 10 stuks, 7,9 kg; 5. W. Kettelarij 10 stuks 5,6 kg. De vol gende viswedstrijd wordt gehou den in de IJssel bij de Bolwerksmo- len. Vertrek 5.30 uur van 't Vlet goor. 26 november: MAC-feestavond DECEMBER 6 december: MAC-bij eenkomst klassiekers 26 december: MAC Kerstpuzzelrit 1995 24 maart: vooijaarsconcert HMV in De Kandelaar 20 mei: receptie 50-jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen e.d. 1Bouwvergunning is verleend voor: - bouw vervangende woning Deventerweg 91 Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor - school- en volksfeest Dijkerhoek van 24 t/m 26 juni 1994; - openlucht kerkdienst op 23 mei 1994; - koetsentocht Holterbergrit op 12 juni 1994. Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7451 AA Holten. Wijzigingen afvalinzameling In verband met de komende feestdagen zijn er wijzigingen met betrekking tot de lediging van de mini-containers Maandag 23 mei (2e Pinksterdag); mini-containers worden dinsdag 24 mei geledigd. Op de gewijzigde dagen kunnen de tijden van inzameling sterk afwijken van hetgeen u gewend bent. Zet daarom uw container tijdig, 6.30 uur, aan de weg. Via de gewestelijke Afval Infolijn kunnen nadere inlichtingen verkregen worden. Telefoon 05700-3 77 55; tijdens werkdagen bereikbaar tussen 13.30 en 15.00 uur. Subsidie voor het laten verwijderen van ondergrondse olietanks Een ondergrondse olietank vormt niet alleen een grote bedreiging voor de kwaliteit van de bodem en het grondwater in uw perceel, maar ook ver daarbuiten. Wanneer de olietank döörroést, kan eventueel achtergebleven olie in de bodem wegsijpelen en ondermeer bodem en grondwater ernstig verontreinigen. De provincie Overijssel voert momenteel dan ook een actie om deze ondergrondse olietanks te verwijderen in de bodem- en grondwaterbeschermingsgebieden. Juist in deze gebieden wil de provincie Overijssel de kwaliteit van bodem en grondwater extra beschermen en dienen derhalve zo veel mogelijk ondergrondse olietanks te worden verwijderd. Wanneer u woonachtig bent in een bodem- of grondwaterbeschermingsgebied en in het bezit bent van een ondergrondse olietank, is het voor u interessant te weten dat de provincie Overijssel met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1994 tot vooralsnog 31 december 1994 een bijdrage verstrekt voor het laten verwijderen van deze tank. Afhankelijk van de grootte van de ondergrondse olietank worden bijdragen verstrekt van f 500 - tot f 700 - per tank. Uitdrukkelijke voorwaarde is wel dat de olietank gelegen moet zijn in één van de Overijsselse bodem- en grondwaterbeschermingsgebieden. Bij uw gemeente kunt u navragen of uw olietank binnen zo'n gebied ligt. Een uitzondering wordt hierbij gemaakt voor de gebieden waar uitsluitend een verbod geldt op diepe boringen. Ondergrondse olietanks in deze gebieden komen namelijk niet in aanmerking voor een bijdrage. Tevens geldt dat de ondergrondse olietank geheel verwijderd dient te worden door een door het KIWA erkend tanksaneringsbedrijf. Om voor bovengenoemde provinciale bijdrage in aanmerking te komen, dient u een aanmeldingsformulier aan te vragen bij uw gemeente. Daar vindt u tevens een lijst van KIWA-erkende tanksaneringsbedrijven. Het aanmeldingsformulier kunt u vervolgens in een portvrije envelop (zonder postzegel) sturen naar: Provincie Overijssel, t.a.v. bureau Bodembescherming, Antwoordnummer 800, 8000 VB Zwolle. Gelet op het beperkte budget waaruit de bijdragen kunnen worden betaald, wordt u aangeraden zo snel mogelijk uw aanmeldingsformulier in te sturen. De aanmeldingsformulieren worden bij de provincie Overijssel op volgorde van binnenkomst in behandeling genomen. Nadere informatie over bovengenoemde regeling is verkrijgbaar bij de heer R. J. H. ter Kulve van het bureau Bodembescherming van de provincie Overijssel, telefoon 038-25 24 28. Voorverkoop abonnementen Zwembad Twenhaarsveld Holten Op maandag 9 mei jl. is de voorverkoop van seizoenabonnementen voor openluchtrecreatiebad Twenhaarsveld te Holten van start gegaan De voorverkoop loopt tot en met vrijdag 20 mei a.s., dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur in het gemeentehuis. De tarieven voor het seizoen 1994 zijn: individueel abonnement 35.00 gezinsabonnement, 1e ouder 35.00 gezinsabonnement, overige gezinsleden 20.00 Het zwembad start met een open dag op zaterdag 21 mei a.s. De toegang is dan gratis en er vinden demonstraties plaats van alle aktiviteiten die in de loop van het seizoen gaan plaatsvinden. Dit is tevens nog een extra dag voor het aanschaffen van een seizoenabonnement. Daarna zijn alleen nog maar dagkaartjes (3.75) en maandabonnementen (17.50) verkrijgbaar. De openingstijden van het zwembad zijn: zaterdag zondag maandag t/m vrijdag 10.00-17.30 uur 12.00-17.30 uur 7.00-20.00 uur

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5