Actie voor renovatie interieur dorpskerk -31] Pomphouders tegen tankstation Kol Beusebergs feest krijgt een vervolg Oog voor milieu en ontwikkeling Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag Voorlichtingsavond in Irene Puzzelrit op de fiets Puzzelrit Burgerlijke stand lm HQLTENS NIEUWSBLAD f 7.50 korting DONDERDAG 19 MEI 1994 3 De kerkvoogdij heeft plannen tot algehele vernieuwing van het in terieur van de hervormde dorps kerk. Het gaat daarbij om de vloer, banken, centrale verwar ming, garderobes en het aanleg gen van een gehoorsysteem voor gehoorgestoorden. Om de 'Hool- tense karke' te behouden is een actieplan op touw gezet. Opzet is de verbouwing nog vóór 1 decem ber te realiseren, zodat de kerst diensten in het eigen gebouw plaatshebben. Om iedereen zo goed mogelijk te informeren over de renovatieplannen, wensen en ideeën te bespreken en eventuele vragen te beantwoorden, wordt donderdagavond 26 mei een bij zondere gemeenteavond gehou den in gebouw Irene. Aanvang 20.00 uur. Tot de renovatiewerkzaamheden behoort ook het schilderen van het interieur. Opzet is om een licht groene kleur aan te brengen, die afgewerkt wordt met blank hout. De nieuwe, houten kerkbanken houden dezelfde ronding. Ze zijn vervaardigd van duurzaam gelakt Amerikaans essen en worden op nieuw voorzien van deurtjes. Een proefbank staat inmiddels in de kerk. Volgens Henk Rietberg zijn de huidige banken zo'n 160 jaar oud. Als ze vervangen worden, wordt tevens gezorgd voor een iets bredere beenruimte. Rietberg maakt met Johan Veneklaas Slots en Hilly Dibbits deel uit van een speciale geldwervingscommissie. De totale kosten van de renovatie zijn geraamd op vijf ton. De kerk voogdij denkt aan een eigen inves tering van drie ton, de rest hoopt men bijeen te krijgen via financiële bijdragen van de gemeenteleden. Pogingen'om behalve de toren ook de kerk op de monumentenlijst te plaatsen zijn mislukt. De werk zaamheden worden uitgevoerd door uitsluitend Holtense bedrij- mmm SAUNA AKTIE NIJVERDAL op het normale tarief Op maandag, dinsdag (damesdag) en woensdag tegen inlevering van deze advertentie Geldig t/m 30 juni 1994 De Joneheerélaan 152, Nijverdal. V Tel.05486-5 45 45 ven. Als alles lukt is het de bedoe ling de kerk te sluiten van circa 1 september tot 1 december. Voor de kerkdiensten wordt dan uitgewe ken naar elders. Waar dat wordt in Holten is nu nog onbekend. De vriendelijk ogende witte dorps kerk fungeert vermoedelijk al meer dan 600 jaar als blikvanger van Holten. Het is niet helemaal duidelijk wanneer de kerk gesticht is. Het jaar 1348 wordt als zeer waarschijnlijk genoemd. De kerk begon destijds als dependance van de Schildkerk in Rijssen en was vermoedelijk niet groter dan een soort kapel. Het betreft zeker niet de eerste verbouwing en verbete ring van de kerk, waarvan overi gens enkel het kerkgebouw eigen dom is van de hervormde gemeen te, de onlangs gerestaureerde to ren is gemeentelijk eigendom en staat te boek als monument. In 1620 werd het eerste uurwerk aan gebracht, een eeuw later was spra ke van een flinke opknapbeurt. De grote brand op 16 juni 1829 was catastrofaal voor de kerk. Het ge bouw werd dusdanig verwoest dat van kerkgang geen sprake meer kon zijn. Holten was echter zo arm dat wederopbouw voorlopig niet in beeld kwam. Daarom werden de diensten op de deel van een boer derij gehouden. Koning Willem I bracht evenwel uitkomst en nam een deel van de kosten voor zijn rekening, waarop de kerk in 1832 weer in gebruik werd genomen. Voor de gemeenteleden betekende het echter een forse inbreuk op him (bij de meeste bescheiden) inko men. Na de Tweede Wereldoorlog moest de kerk opnieuw worden op geknapt van de beschadigingen die deze tijdens de oorlog had op gelopen en in 1955 begonnen de plannen voor een grote kerkres tauratie vorm te krijgen. Omdat toen het gehele interieur moest worden vernieuwd, moesten de kosten door de hele gemeente wor den gedragen: 75.000 gulden. Daar de brandbeveiliging met nooduit gangen niet meer aan de voor schriften voldeed, was in 1976 een volgende restauratie noodzakelijk. Ook toen bracht de gemeente het nodige geld bijeen. Nu opnieuw een verbouwing. De ondersteu- ningsbalken onder de banken ver tonen sporen van verrotting en gaan verzakken, waardoor de elee- trische vloerverwarming in de knel komt en dus de veiligheid gevaar loopt. Dat hierbij opnieuw finan ciële offers moeten worden ge bracht is duidelijk. Omstreeks 2.00 uur kantelde 10 mei een tankwagen op de oprit van de AI. Door een te hoge snelheid in combinatie met de lading, een vloeibare zoutoplossing, verloor de bestuurder de macht over het stuur. Deze bestuurder werd met lichte verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis te Almelo. De lading moest worden overgepompt naar een andere tankwagen. De oprit was tot ongeveer 10.00 uur die morgen gestremd. Milieugevaar was niet aanwezig. De auto werd zwaar beschadigd. In de nacht van 10 op 11 mei wer den enkele baldadigheden ge pleegd in het zwembad Twen- haarsveld. Zo werden diverse goe deren in het bad gegooid. De vorige nacht waren soortgelijke vernielin gen gepleegd. Een vervelende en nutteloze baldadigheid door de jeugd. De politie zal hier dan ook extra op toezien. Op de Winkelbergweg werd op 11 mei een jongen van 10 jaar van zijn fiets afgereden door een onbekend gebleven automobilist. Deze be stuurde een zwarte personenauto en reed het joch van achteren aan. Doordat de jongen de goede kant opviel, bekwam hij geen letsel, doch wel werd zijn fiets vernield. De betreffende autobestuurder reed gewoon door zonder zich te bekommeren over de toestand van de jongen. Hemelvaartsdag is voor de politie vrij rustig verlopen. Een groep jon gelui kwam met hoge snelheid met hun fietsen de Motieweg afgere den. Men kon toen de bocht niet meer nemen en reed in op een groepje mensen die aan het eind van de Motieweg in de berm stond. Een vrouw werd daarbij licht ge wond. Een meisje van 10 jaar kwam op de Toeristenweg tijdens de afdaling met haar fiets te vallen en moest zich met enkele lichte verwondin gen onder behandeling stellen van een arts. Drankmisbruik of andere baldadigheden deden zich verder op de Holterberg niet voor. De poli tie had o.a. twee man van de bere den politie ingezet op de Holter berg, die vooral toezicht hielden op de "binnenlanden". Op de AI vond een verkeersonge val plaats door een verkeerde in- haalmaneuvre. Een personenauto, die links wilde inhalen, werd van de rijbaan gedrukt toen de voorlig ger ook naar links uitweek. Eerst genoemde auto botste daarna te gen de vangrail. Het voertuig liep zware schade op. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Een bestuurder van een personen auto botste vrijdag 13 mei met zijn auto tegen een boom op de Wild- weg. De man schrok hevig toen in een onoverzichtelijke bocht een vuilnisauto hem tegemoet kwam. Daarbij maakte hij een verkeerde stuurbeweging. De auto liep zware schade op. De bestuurder bleef on gedeerd. Een 37-jarige motorrijder geraakte op de Rijssenseweg van de rijbaan en kwam te vallen. De motor werd behoorlijk beschadigd, doch de be stuurder bleef ongedeerd. De man verkeerde onder invloed van alco hol. Hij kon zijn rijbewijs gelijk inleveren en kreeg een rijverbod. Op de kruising Langstraat-Laren- seweg botste zaterdag 14 mei een personenauto tegen een vrachtwa gen, omdat de bestuurder van de personenauto geen voorrang ver leende. De personenauto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de nacht van 16 op 17 mei werd er ingebroken in twee bedrijven aan de Dorpsstraat. Bij Schlecker werd te omstreeks 04.00 ingebro ken. Toen de politie arriveerde wa ren de daders reeds gevlogen. Men nam hier enig geld weg. Bij café Het Klavier werd geld weg genomen uit een speelautomaat en een muziekbox. Hoe men precies is binnengekomen is nog niet geheel duidelijk. De politie zoekt eventue le getuigen omtrent deze inbraken. De plaatselijke garage/pomphou ders hebben zich kort voor de ver gadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening in een brief tot het college gewend. Daarin werd benadrukt dat het huidige bestemmingsplan benzineverkoop op De Kol niet toestaat. Zoals be kend wil U-Vlees aan de Waagweg een nieuw tankstation vestigen, ter vervanging van de drie huidige pompen (tweemaal Pannenbak kersstraat en Waagweg). De pomp- Herman Brinks ontpopte zich op het Beuseberger Vooriaarsfeest als de schutter die de romp naar beneden haalde en daarmee de koningstitel opeiste. (Foto: Ten Velde). Holten is weer een feest rijker. Dat is de conclusie die mag worden getrokken na afloop van het Voor jaarsfeest dat afgelopen zaterdag werd gehouden in de Beuseberg. Het evenement van de Beusebar- ger Armee Fraction was een suc ces, mede door een goede organisa tie. Het besloten middagprogramma, dat in het teken stond van het koningsschieten, kende een op komst van ruim honderd Beuse- bergers in alle leeftijdsklassen. Terwijl de kinderen zich vermaak ten op het luchtkussen, begonnen 67 schutters aan de schietwed strijd, onder wie een behoorlijk aantal vrouwen. De winnaar van dit evenement en de eerste Schut- terskoning van de Beuseberg werd Herman Brinks. Na 212 schoten was hij het die de romp van de vogel naar beneden haalde. Hfj kreeg een rondrit door de Beuse berg aangeboden voor vier perso nen, per koets. De kop en staart kwamen voor rekening van Fred Groteboer, Gert Schooien ont fermde zich over de linkervleugel en Dick Bekkernens over de rech ter. De rest van de middag kende een plezierig verloop, mede door het heerlijke weer. Er heerste een ontspannen sfeertje, waarin men de weg naar de bekende kraan al snel wist te vinden. 's-Avonds werd het feest ver plaatst naar de tent. Nu was ieder een welkom. In een door transport onderneming Miüler belangeloos beschikbaar gestelde wagen trad daar de band Free Time op, die het publiek prima bespeelde. Al snel werd het gezellig vol. Uiteindelijk zouden zo'n 350 mensen de weg naar de tent vinden. Genoeg om te spreken van een geslaagd feest. Een van de organisatoren, Anton Klein Twenhaar, kijkt al in de toe komst: „We gaan op dezelfde voet verder' En wanneer hij een eerste indruk van de financiën heeft ge kregen: „Waarschijnlijk komt er volgend jaar weer een feest." houders wezen ook op mogelijke concurrentie. Gesuggereerd werd een distributie-planologisch on derzoek te houden. Daaruit moet dan blijken of de vestiging van nog een brandstoffenverkooppunt in Holten haalbaar is. Het tanksta tion van U-Vlees is overigens in eerste instantie bedoeld voor het eigen wagenpark, wordt gunstiger gesitueerd en is bovendien toegan kelijker voor auto's. Van de huidi ge pomp maken via een pasjessys teem ook wagens van andere be drijven gebruik. De commissie had maandagmid dag tijdens de commissievergade ring niet zo veel moeite met de nieuwe vestiging. Daarvoor moet het bestemmingsplan 'Holten 1966' wel gedeeltelijk worden her zien. Alleen Henk Boode (GB) en Dick van der Torre (D66) plaatsten de kanttekening dat de drie huidi ge tanks onmiddellijk moeten ver dwijnen en Jan Metsemakers (PvdA) wilde nog ruggespraak houden met zijn fractie. Van der Torre wees bovendien op de moge lijke verkeerstoename op De Kol indien ook motorbrandstoffen aan particulieren worden verkocht. Sinds de Ehag-garage er gevestigd is, tanken ook klanten van de Stukkers bij U-Vlees. Burgemees ter Dick Verhoeven benadrukte dat het nieuwe tankstation zeker geen Ehag-station wordt. Dan zou wellicht de Subat-regeling inzake de bodemsanering van de voorma lige lokatie aan de Dorpsstraat in gevaar komen. Hij constateerde dat op De Kol geen milieubelas- tendbedrijf wordt gevestigd (het tankstation zal voldoen aan de mi lieu-eisen). Het staat ook vast dat de drie oude pompen worden gesa neerd. En wat betreft de concur rentiepositie stelde hij dat de wet op de ruimtelijk ordening 'dat soort zaken niet regelt'. Burgemeester Dick Verhoeven heette organisatoren, lopers en overige belangstellenden welkom op de Markt Duurzame Ontwikkeling. Zijn woorden gingen via de KRO-radio live de ether in. Links voorzitter Rob van den Eist van de Stichting Nationale Milieu Estafette (Foto Ten Velde) Door de aanhoudende regen viel de jaarlijkse fietspuzzeltocht van CJV De Vriendenschaar vorig jaar in het water. De jongerenvereni ging gaat daarom zondag 29 mei 'op herhaling'. Leden en donateurs worden uitgenodigd om alsnog de fiets te pakken om de in Holten en omgeving uitgestippelde route te volbrengen. Traditiegetrouw wordt bijeengekomen in gebouw Irene tussen 13.00 en 13.30 uur. De inschrijfkosten bedragen een rijks daalder per persoon. Het was burgemeester Dick Ver hoeven die organisatoren, lopers en overige belangstellenden even later welkom heette op de markt. Hij verzekerde dat Holten aan dacht heeft voor natuurbehoud- en beleid en was trots dat de gemeen te een prominente plaats inneemt in de Pieterpad Milieu Estafette. Door de komst van de Rivierenpad Milieu Estafette (vanuit Hoek van Holland) krijgt het evenement een nationaler karakter en de naams verandering in Stichting Nationa le Milieu Estafette. Verhoeven hoopte dat te zijner tijd nog meer startplaatsen worden toegevoegd. NME-bestuurslid Piet Reckman wees op de noodzaak van mentali teitsverandering. Onder meer door het produceren en consumeren met gebruik en geen verbruik van grondstoffen en (recycling) en met zo min mogelijk energie. Op de markt kon de bezoeker vervolgens kennis nemen van allerlei milieu vriendelijke produkten en produk- tiemethoden. Daarbij speelden niet enkel milieufactoren een rol, maar tevens ontwikkelingsfacto ren die van belang zijn voor de Derde Wereld. Vanuit Holten wa ren de Wereldwinkel en Broekhuis vertegenwoordigd. De SNME had behalve de tentoonstellingsbus ook een kraam op de markt. Daar konden belangstellenden zich la ten informeren over het bomenpro- ject op het eiland Marajó in de monding van de Amazone. Het eiland wordt bedreigd door com merciële houtkap. Vorige week be richtte het Holtens Nieuwsblad over de mogelijkheid tot het aan schaffen van een boomcertificaat ter behoud van het regenwoud. Rob van den Eist liet verheugd weten dat veel marktbezoekers een dergelijk certificaat hebben aangeschaft. De Markt Duurzame Ontwikkeling werd muzikaal op geluisterd door de troubadours- groep Twinckel. Gerda Havertong sloot het evenement aan het eind van de middag af. Vrijdagochtend trok de Pieterpad-karavaan verder richting Laren. Onder de wande laars onder anderen CDA-kamer- lid Berry Esselink uit Zwolle. Zondagmiddag 29 mei houdt MAC De Holterberg weer een circa 40 kilometer lange puzzelrit voor au to's en motoren door de omgeving van Holten. De start is om 14.00 uur bij 't Stuurhuus, Beuseberger- weg 37, waar vanaf 13.30 uur kan worden ingeschreven. Aan de rit zijn vanzelfsprekend leuke prijzen verbonden. Wie meer wil weten kan even bellen met Jan Vincent, tel. 64200. Overleden: G.H. Beltman-Aaf- tink (63); W. Aanstoot-Vukkink (75) Gehuwd: G.J. Paalman (26) en J. Barmentloo (25) NED.HERV. KERK Zondag 22 mei (Eerste Pink sterdag) ;.30 uur, ds. A. J. Leerink, m.m.v. kerkkoor 10.00 uur, ds. A.J. Leerink. Openbare Geloofsbelijdenis. Nevendiensten. Collecte in dienst: Pinksterzen- dingsweek. Uitgangscollecte: Kerkvoogdij. Oppasdienst: mevrouw Koop man, Marloes Wolters Diessenplas: woensdag 25 mei: ds. J.H. Israël Maandag 23 mei (Tweede Pink sterdag) i.30 uur, ds. H.P. Mulder (geza menlijke dienst). Collecte in dienst: Pinksterzendingsweek. Uitgangscollecte: Orgelfonds. Oppasdienst: mevrouw De Ko ning, Louise Aangeenbrug GEREF.KERK Zondag 22 mei (Eerste Pink sterdag) 9.30 uur, ds. H.P. Mulder 19.00 uur, ds. H.Lenters, Apel doorn Kindemevendienst groep 3 en 4 o.l.v. Joke Scheurwater, groep 5 en 6 o.l.v. Chris Offringa. Oppas: 0-3 jaar: Anke Aanstoot, Jeanet Tromop-van der Meulen; 4-6 jaar: Rita van der Voet-van Vaals, Sabrina Paalman. Eerste collecte: Zending. Tweede col lecte rente en aflossing (m.u.v. interkerkelijke diensten) Maandag 23 mei (Tweede Pink sterdag) 9.30 uur, ds. H.P. Mulder (in herv. kerk) RK KERK Zondag 22 mei (Eerste Pink sterdag) 10.00 uur, Eucharistieviering, m.m.v. vrouwenkoor. Kindeme vendienst. DIJKERHOEK Zondag 22 mei (Eerste Pink sterdag) 8.30 uur, ds. S.M. Roozenboom. Collecte in dienst: Pinksterzen dingsweek. Uitgangscollecte: Kerkvoogdij. EVANGELIE GEMEENTE Geskesdijk 2, Holten; Samen komst 10.00 uur; Bidstond 19.00 uur. OKKENBROEK Eerste Pinksterdag: 9.30 uur, ds. J.G. Beerthuis, Bathmen. Bevestiging nieuwe lidmaten. Heilig Avondmaal (lopend). Uit gangscollecte: Adoptiekinde ren. KERKTELEFOON Uitzendingen elke laatste vrij dag van de maand van 10.30 uur tot 11.30 uur en van 16.00 uur tot 17.00 uur (herhaling). ARTS: Weekenddienst: Huisartsen maatschap Holten, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren uit sluitend voor spoedgevallen: 11.00 uur en 16.00 uur (zonder afspraak). APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 1111. Ge opend op werkdagen van 8.30 tot 18.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. Buiten ope ningstijden eerst bellen om af te spreken wanneer de assistente in de apotheek is. TANDARTS: 21 en 22 mei: R. Jongkees, Mid denstraat 15, Goor. Tel. 05470- 76021 23 mei: E. Bijlsma, Grotestraat 86, Diepenheim. Tel. 05475-2010. Behandeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835, bgg 05480-21629. THUISZORG ZUIDWEST OVERIJSSEL: Kraamzorg: Ceintuurbaan 11, Deventer, tel. 05700-32095; voor informatie ma t/m vr. 08.30- 16.30 uur. Wijkverpleging: Gaardenstraat 31, spreekuur en uitleen m t/m vr. 13.30-14.30 uur, tel 05483- 61436; 24-uurs bereikbaarheid noodgevallen: tel 05700-15297. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.O VERIJ S SEL: Gaardenstraat 29-31, tel 6 27 84. Thuiszorg: gezinsverzorging. Algemeen maatschappelijk werk. Spreekuur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en vol gens afspraak. GASTOUDERBUREAU Tuinstraat 1, tel. 62755. Spreek uur: dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur, donderdag van 13.00 tot 14.00 uur. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10. SLACHTOFFERHULP Voor praktische en emotionele hulp aan slachtoffers van mis drijven en verkeersongevallen. Het Buro Slachtofferhulp is 24 uur per dag bereikbaar (tel. 05720-60922). Buiten spreeku ren worden met doorgescha keld naar Buro Slachtofferhulp Deventer of Telefonische Hulp dienst. De spreekuren zijn op woensdag van 9-11 uur in het politiebureau te Raalte. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). DIERENBESCHERMING: E. Ras, regio-inspecteur, tel. 05480-14448; werkgroep Holten: E. Grootewal/H. Schoorlem- mer, tel 05483-64844. ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: 0 38-26 77 54; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. CONTACTPERSONEN FNV: Industriebond (tel. 62734); Hout- en Bouwbond (tel. 64146); ABVA/KABO (tel. 61793); Voe dingsbond (tel. 61057); Horeca- bond (64487); Vervoersbond (63060); ABOP (62690). Vrijdag 20 mei: 21.30 uur, band Fratsen in JC De Schure Zaterdag 21 mei: 10.00-17.30 uur, open dag zwembad Twen- haarsveld Maandag 23 mei: 9.30 uur, her- v./geref. openluchtdienst op Kalfstermansweide Woensdag 25 mei: 18.30 uur, laatste avond hand- en voetbal toernooi basisscholen op Meer manskamp Vrijdag 26 mei: 20.00 uur, voor lichtingsbijeenkomst herv. kerk in Irene over renovatie kerkinterieur Zaterdag 28 mei: 9.00 uur, start meester Knijff-toernooi Blauw Wit op 't Vletgoor; 14.00 uur, Concert jeugdorkest HMV op Smidsbelt (Dag van de Muziek); eerste zaterdagavond MAC-mo- tortoertocht; 20.30 uur, Gouwe Ouwe-avond in De Waag Zondag 29 mei: Allard van Bruggen (pupillen) toernooi SV Holten; 9.00 uur, touwtrektoer- nooi OKIA op 't Vletgoor;

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 3