Klassetoneel door leerlingen van SG Mimister Pronk opent milieumarkt Smidsbelt WEEK Holterenk bijna vol Inzameling voor bomenproject DEZE Smidsbelt kort achter elkaar decor van themamarkt Krant op vrijdag Landelijke Fietsdag Vier dagen op de fiets Holten - Bijeenkomst i#* postzelgelclub Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 5 MEI 1 994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Oranje Grote drukte in Holten tijdens de jaarlijkse viering van Ko ninginnedag. De Stichting Vie ring Nationale Feestdagen had wederom zorg gedragen voor een programma vol uiteenlo pende activiteiten. Hoogtepun ten waren wel het Oranjefes tijn en de taptoe. Al met al een gedenkwaardige dag. Vrouwen Al enkele jaren is Chantal Ku- kolja de stuwende kracht ach ter de Vrouwen Actief Groep van de Stichting Socuwe. Vrou wen van sterk verschillende leeftijden komen iedere veer tien dagen bijeen in De Bosc hkamp om er met elkaar te pra ten over een in overleg gekozen maatschappelijk of creatief on derwerp. De deelneemsters zijn unaniem van mening dat de VAG bijdraagt tot geestelijke groei. Racemotoren De liefhebber van de motor sport kon op Koninginnedag zijn hart ophalen bij de tweede regelmatigheidswedstrijd voor historische en veteraan wegracemotoren op de 'Beuse- bergring'. Een activiteit van MAC De Holterberg in samen werking met de Historische Motorsport Vereniging. Een succesvol spektakel dat zonder meer voor herhaling vatbaar In verband met Hemelvaart komt het Holtens Nieuwsblad volgende week in plaats van donderdag een dag later in de bus. De sluitingstijden voor ko pij en advertenties blijven ech ter ongewijzigd. Petje af voor de jeugdige cast die vorige week twee avonden achter een tekende voor de uitvoering van de Midsummernightsdream in de aula van de scholengemeenschap. Eén van de meest speelbare blij spelen van Shakespeare. Onder de bezielende leiding van regisseur J an Kuiper (docent muziek) brach ten 23 leerlingen de door Hans Glas geschreven bewerking van het stuk. Hij schreef er bovendien prachtige muziek bij, die welis waar niet integraal, maar zeker op knappe wijze in de Holtense versie verwerkt was. Sommige delen be vatten daardoor geen gesproken woord, maar enkel knap pantomi me-spel. Glas, dinsdagavond zelf aanwezig, was zeer te spreken over het optreden: „Ik had dit absoluut niet willen missen!" Het was de derde maal dat een groep leerlingen van de scholenge meenschap acteertalent ten toon spreidden. De keuze voor Shakes peare was een idee van enkelen, die hadden aangegeven de uitdaging te willen aangaan. De Midsummer nightsdream is een stuk vol hu mor, spot, relativering en ernst. In september werd begonnen met au dities, een maand later met de we kelijkse repetities. Producent Mies Hüsslage wees er op dat de laatste maand ook ieder weekeinde gere peteerd werd. Na een matige 'generale' volgde een uitstekende première met op vallende en soms komische rollen van onder anderen Philip de Reu ver (Puck), Kirsten Wennemers (Helena), J eanine Zoet (Hermia) en Pie ter Jan van Wingerden (Kwee). Zij vertolkten hun rol met overtui ging en expressie. Dat diverse leer lingen al langer verbonden zijn aan de toneelgroep blijkt duidelijk vruchten te gaan afwerpen. Heel aardig waren de humoristische no ten die tussendoor in de tekst wa ren verwerkt. Een enkel eigentijds gebaar had eveneens succes bij het publiek. Hulde ten slotte ook aan de ma kers van decor en kleding. Docent tekenen/handenarbeid Dirk van De leerlingen vertolkten hun rol met overtuiging en expressie (Foto Ten Velde Brink had met collega Wim Kwa- kernaak een vindingrijk, multi functioneel decor ontworpen. Daarvoor werd zelfs een deel van de kantine bij het toneel getrok ken. Kwakernaak tekende boven dien voor de ingenieuze hoofddek sels van diverse personages, terwijl docente Anke Brinkman (textiele werkvormen) gecomplimenteerd werd voor haar eenvoudige, maar zeer fraaie kostuums. De leer krachten wisten zich verzekerd van de hulp van een groepje leer lingen. Leerlingenassistentie was er ook voor docent Frank Helmer. Hij zag toe op de optimale belich ting en het geluid. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 Zaterdag 14 mei houden de VW en ANWB voor de 21ste maal de Lan delijke Fietsdag, die traditiege trouw samenvalt met de Landelij ke Molendag. De VW Holten heeft een boerderijentocht uitgezet van circa 30 kilometer, die onder meer via korenmolen De Hegeman in Dijkerhoek richting Okkenbroek en Nieuw Heeten voert. Er zijn rustpunten in Okkenbroek en Dij kerhoek. De Stichting PR voor de Land- en Tuinbouw doet voor het tweede jaar mee middels het open stellen van boerderijen. Onderweg is het dan ook mogelijk om het melkveehouderij, tevens geiten- melkbedrijf van de familie Haar man te bezoeken. Zeker de moeite waard. De route is de bewuste dag tussen 9.00 en 13.00 uur voor drie gulden verkrijgbaar bij de VW, Dorpsstraat 27. Na afloop wordt de deelnemers op vertoon van de af gestempelde route een gratis me daille uitgereikt. Voor meer inlich tingen kan men bellen met de VW, tel. 05483-61533. De Smidsbelt vormt volgende week het decor voor twee themamarkten: donderdag 12 mei, Hemelvaartsdag, staat het plein in het teken van de Markt Duurzame Ontwikkeling. Een evenement dat op touw gezet is door de Stichting Nationale Milieu Estafette (voorheen Pieterpad Milieu Estafette) in sa menwerking met de gemeente en de Holtense Handelsvereni ging (HHV). De markt wordt om 14.00 uur geopend door ontwikkelingsminister Jan Pronk en toont produkten en dien sten die voldoen aan de eisen van duurzaamheid. Twee dagen later is diezelfde Smidsbelt omgetoverd in een sfeervolle groene tuin, wanneer er de jaarlijkse bloemenmarkt van de HHV wordt gehouden. IJsheiligen. Al met al een prima tijd om de tuin te verfraaien met uiteenlopend plantgoed. De Markt Duurzame Ontwikke- kop het muziekkorps, via de Mo ling is een alternatief op de vorig jaar gehouden Holterbergconfe- rentie in het gemeentehuis en vormt één van de activiteiten die onderweg op de Pieterpad Milieu Estafette gehouden wordt. De es tafette start zaterdag 7 mei en ein digt 21 mei op de St. Pietersberg bij Maastricht. Dat Holten opnieuw pleisterplaats is, houdt verband met de ligging halverwege het tra ject en vooral de uitstekende kon takten met het gemeentebestuur, de VW en diverse anderen. Vóór de markt begint, wordt in aanwe zigheid van ook enkele leden van het gemeentebestuur en een aan tal prominente landgenoten het Pieterpad-traject Hellendoorn- Holten gelopen. Het vertrek is 's ochtends om 9.30 uur bij hotel De Uitkijk in Hellendoorn. Ook ande re Holtenaren die mee willen lopen kunnen zich 's ochtends vroeg mel- lenbelterweg, Burg. van de Boreh- straat en Dorpsstraat naar de Smidsbelt gewandeld. De Markt Duurzame Ontwikke ling begint in feite al om 13.00 uur, maar wordt een uur later door Pronk officieel geopend. Hij houdt een korte inleiding over de samen hang tussen ontwikkeling, milieu en vrede. Ook burgemeester Dick Verhoeven spreekt een welkoms twoordje. In ruim 20 kramen van bedrijven en organisaties uit het hele land worden op de markt al lerlei milieuvriendelijke produk ten getoond. Ook ontwikkelings- faktoren voor de derde wereld spe len een rol. Er komt een milieu vriendelijke aannemer die muren van leem bouwt met een hoge iso- latiewaarde en vochtwerend, ook worden natuurlijke verven ge toond en zijn onder meer Novib, Nivon, Milieudefensie en de Luier- Zaterdag 14 mei is de Smidsbelt tijdens de bloemenmarkt weer omgetoverd in een groene, sfeervolle tuin vol planten en bloemen (Foto archief) den bij het gemeentehuis. Daar centrale van de partij. Van de laat- vertrekt om 9.00 uur een bus rich- ste kunnen katoenen luiers wor- ting Hellendoorn. Voorzien van een routebeschrijving en de nodige instructies over het verdere ver loop van de dag, wandelen de deel nemers over de berg richting Hol den gehuurd, die door de Luiercen- trale worden gewassen. Volgens voorzitter Rob van den Eist van de Stichting Nationale Milieu Esta fette hangt er een prijskaartje aan ten, waar halt gehouden wordt bij dat al met al stukken goedkoper is bistro De Holterberg. Daar meldt dan de aanschaf van op grote ook HMV zich. In tegenstelling tot schaal gebruikte 'milieuonvrien- normaal via Hoog Holten en het delijke luiers als Pampers'. Uit Beukenlaantje, wordt nu, met op Holten zijn bakkerij Nijkamp, de Wereldwinke en ook de firma Broekhuis (Dijkerhoek) aanwezig. Broekhuis toont een energiezuini ge cv-installatie. Er worden terras jes ingericht, demonstraties gege ven en videofilms vertoond. Van zelfsprekend kan men er terecht voor het onontbeerlijke hapje en drankje. Op het balkon van het gemeentehuis biedt een geluidsin stallatie mogelijkheden aan even tuele sprekers, voordracht en mu ziek. Die is er in elk geval van de troubadoursgroep Twinckel. maatschappij-kritische liedjes zingt. Zes leerlingen van de scho lengemeenschap treden tijdens de Op de groepen zeven en acht na zijn de leerlingen van de Dorps school verhuisd naar de Kolschool. Beide scholen zijn met ingang van augustus officieel gefuseerd tot obs De Holterenk, die gehuisvest wordt in de Kolschool. Begin dit jaar waren het allereerst de kleu ters die 'neerstreken' in hun nieu we omgeving. Een maand geleden werd hun voorbeeld gevolgd door de leerlingen van groep drie en vier, terwijl dinsdag de groepen vijf en zes hun opwachting maakten op De Kol. Net als de anderen wan delden zij van de Dorpsschool naar hun nieuwe school, waar zij op het schoolplein welkom werden gehe ten door Kolschool-directeur Reind Brouwer en zijn team en natuurlijk de Kol-leerlingen. Dat Dorpsschool-directeur Jan Diemer jarig was, gaf de ontvangst en ex tra feestelijk tintje. Voor de jarige werd natuurlijk uit volle borst 'Lang zal ze leven' gezongen en ook André van Duins pizzalied deed het prima. In hun nieuwe lokalen maakten de leerlingen kennis met hun leerkracht: groep 5 (26 leerlin gen) met Riekje Gorkink, groep 6 (28 leerlingen) met meester Jenne Boering. In de gemeenschappelijk ruimte kregen ze vervolgens uitleg over het spel Levend Ganzenbord, dat even later alle aandacht opeiste. In groepjes van vier of vijf leerlingen moesten de kinderen het traject afleggen met onderweg diverse op drachten, waaronder ook verplich te opdrachten (zoveel mogelijk jongens- en meisjesnamen met een A, consumpties gebruiken, darts, zoveel mogelijk woorden maken van De Holterenk). Winnaar werd groep 10 (Sharon Esmeyer, Henri- ke Kevelam, Mark van der Laan, J an Volkerink). Groep 5 werd twee de (Josseline Roele, Josine Pieket- Wezerik, Sylvia Plekkenpol, Rik van Velzen, Rutger van Riems dijk). De eersten wonnen een grote taart, de tweede een iets kleiner model. Beide groepen mochten hun taart direct nuttigen. HOLTEN Kamer '94 8652 INW. Kamer '89 perc. stemmen perc. stemmen Opkomst 91,9 6259 93,5 6384 CDA 30,2 1890 42,2 2697 PvdA 23,9 1499 27,2 1739 WD 26,9 1686 20,2 1290 D66 11,7 730 6,5 418 GRLINKS 1,0 63 1,3 80 SGP 0,3 16 0,5 31 GPV 0,6 37 0,6 37 RPF 1,4 88 0,7 44 CD 1,0 61 0,4 23 Overige 3,0 189 0,4 25 DNP SP 0,2 11 0,0 1 Unie 55+ 0,7 41 AOV 1,6 99 CP'86 0,1 8 markt op als gastvrouw en daar voor natuurlijk gestoken in een Mi lieu Estafette-t shirt, compleet met nieuw logo. Van den Eist was vori ge week op school om het één en ander met hen door te spreken. „Ze zijn buitengewoon enthousiast en positief ingesteld," het hij na af loop weten. Aan de jongeren de taak om marktbezoekers te enquê teren met de bedoeling te achter halen wat voor soort mensen er komen. Van den Eist wees er op dat het bovendien belangrijk is om de mensen er op te wijzen nu en in de toekomst anders om te gaan met het milieu. Het evenement wordt om 17.00 uur afgesloten met een optreden van Gerda Havertong. Bloemenmarkt Na de 'Hemelvaartmarkt' en de wekelijkse warenmarkt, is zater dag de Smidsbelt opnieuw het de cor voor een markt: de bloemen markt van de Holtense Handels vereniging. Deze inmiddels tradi tionele themamarkt is opnieuw georganiseerd door de commissie verkoopbevorderende activiteiten en speelt zich af tussen 9.00 en 16.00 uur. Met de wijnmarkt in sep tember behoort het evenement tot de populairste markten in Holten. De publieke belangstelling is door gaans aanzienlijk, zeker als het weer meewerkt. De plaatselijke tuincentra en bloemisten zorgen ervoor dat de Smidsbelt wordt om getoverd in een attractieve, gezel lig groene tuin, waarin alle voor jaarsbloemen- en planten rijkelijk gepresenteerd worden. Met een zonnetje erbij volop kleur en fleur dus in het dorpscentrum. Op de markt zijn de tuincentra Mulder en Ten Dam en de bloemisten Marjo en Oxalis vertegenwoordigd, aan gevuld met diverse andere plaatse lijke ondernemers die bijbehoren de (tuin)accessoires aanbieden (onder meer Hobbyhuis Holten en Broekhuis/Dijkerhoek). Een draai orgel geeft de markt een muzikaal tintje. Als vanouds houdt de Wielervere niging Holten ook dit jaar de avondfietsvierdaagse. Het evene ment is opnieuw verspreid over vijf dagen. De fietsvierdaagse begint 7 juni en heeft, vervolgens plaats op 9 juni, 13 juni, 15 juni en 17 juni. In verband met het 15-jarig bestaan van de WVH wordt de slotavond onder meer opgeluisterd door en kele dweilorkesten en geeft ook burgemeester Dick Verhoeven acte de présence. Diezelfde dag gaan ook de deuren van de nieuwe Rabobank aan de Oranjestraat open. De Holtense Postzegelclub houdt maandagavond 9 mei haar maan delijkse bijeenkomst in dorpshuis De Boschkamp. Jeugdclub Het Pincetje is er bijeen vanaf 19.00 uur, de senioren volgen om 20.00 uur. Tijdens deze avond worden dia's vertoond over de postmeeha- nisatie in ons land. Ook niet-leden zijn van harte welkom en kunnen op deze wijze vrijblijvend kennis maken met de filatelie. Als de 464 kilometer lange Pieter pad Milieu Estafette zaterdag 7 mei vertrekt in het Groningse Pie- terburen, start tegelijkertijd in Hoek van Holland de Rivierenpad Milieu Estafette. De milieu estafet te is daarmee een landelijke mani festatie geworden, waardoor de Stichting Pieterpad Milieu Esta fette veranderd is in Stichting Na tionale Milieu Estafette. Het Pie terpad voert de lopers van noord naar zuid (Maastricht), de tweede van west naar oost. Het Rivieren- pad is een gloednieuw onderdeel en leidt van Hoek van Holland via Midden-Delfland, Rotterdam, de Krimpenerwaard en de Betuwe naar Nijmegen. Ook tijdens deze estafette wordt veel aandacht be steed aan natuurprojekten. Onder weg wordt een uitstapje naar de Grebbebergen de Wageningse- berg gemaakt. Beide wandelesta fettes arriveren op zondag 15 mei in Groesbeek, om dan gezamenlijk door Limburg-verder te trekken naar Maastricht. Ieder jaar wordt tijdens de milieu estafette geld ingezameld voor een bepaald project. Dit jaar is dat een projekt in Zuid-Amerika, waar in de monding van de Amazone het eiland Marajó ligt, ter grootte van Zwitserland. Het eiland wordt acuut bedreigd door ongecontro leerde, commerciële houtkap. De Stichting World Tree Fund heeft er een optie genomen op 72.000 hecta re tropisch regenwoud dat zij van de ondergang wil redden. Door de verkoop van boomcertificaten (25 gulden per stuk) aan particulieren en bedrijfsleven worden de bomen beschermd en daarmee het grond gebied. Tegelijkertijd wordt door het fonds geld gereserveerd voor de ontwikkeling van sociaal-eco nomische projekten voor de plaat selijke bevolking. Op die manier heeft het WTF al 11.000 ha tropisch regenwoud voor kappen behoed. Ook alle middelbare scholen aan de estafette-routes zijn ingescha keld om zoveel mogelijk certifica ten te 'organiseren'. Het totale bos dat met de actie kan worden aan gekocht krijgt de naam van de school die de meeste bomen bij droeg. Iedere estafetteloper kan- zijn aantal gelopen kilometers la ten sponsoren door vrienden, in stanties of bedrijven. De bomen die zodoende bijeen worden gelo pen, komen op de eigen naam te staan. Ook op de Markt Duurzame Ontwikkeling kunnen certificaten worden gekocht, waardoor men zich 'boomeigenaar' weet. Met de opbrengst hoopt het fonds de grond te kunnen aankopen. Een dubbele beveiliging: de grond is dan eigendom van het World Tree Fund, de bomen van particulieren.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1