Verbouwing met serre voor Het Bonte Paard SG Holten zet D66 op winst Hoe stemden we? Schure houdt weer Hemelvaartstocht Bloeddonoravond trekt 315 gevers Duiven Anton ten Dam zegevieren Bergruitertjes houden concours Arbiters blijven weg bij handbal Nieuwe expositie in Waerdenborch Amnesty Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Uitslag per stembureau Hondenshow Sportcommissie 'vernieuwd' Inschrijving voor toernooi Mintonette DONDERDAG 5 MEI 1994 Een investering om *bij te blijven'. Voor eigenaar Aaldrik Paalman van café-restaurant Het Bonte Paard is het één van de voornaam ste redenen waarom hij al gerui me tijd geleden besloot tot de ver bouwing van zijn bedrijf in Dij- kerhoek. De bestaande zaalruimte werd te krap voor bruiloften en partijen. Als alles volgens plan verloopt, is de verbouwing eind juli klaar. Om de uitbreiding van het pand te kunnen realiseren, moesten echter eerst heel wat noten worden ge kraakt bij Rijkswaterstaat. Paal man: „Het probleem zat 'm in de parallelweg die achter het bedrijf liep. Het had tot gevolg dat we min of meer op een eiland zaten, daar we aan de andere kant vlak aan de Deventerweg zitten." Maar liefst zeven jaar lang namen de onder handelingen en met Rijkswater staat in beslag over aankoop van het stuk grond waarover de paral lelweg liep. De koopovereenkomst werd enkele jaren geleden een feit. Als gevolg daarvan werd het fiets pad langs de Deventerweg doorge trokken. Voor fietsers was de func tie van de parellelweg daarmee verleden tijd. Direct daarop werd begonnen met de aanpassing van het parkeerter rein. Ook enkele speeltoestellen werden geplaatst. Met de vergun ning van de gemeente op zak werd nu begin maart met de verbouwing van het pand zelf begonnen. In middels zijn de werkzaamheden dusdanig ver gevorderd, dat de achteringang tijdelijk gesloten is en de bezoekers het café-restau rant aan de voorkant binnenko men. De garderobe en de toiletten achter de grote zaal zijn namelijk weggebroken. Aaldrik wijst er op dat de werkzaamheden tot gevolg hebben dat de zaal met zo'n 100 vierkante meter wordt uitgebreid. En wel dusdanig, dat het restau rantgedeelte aan de voorzijde in de toekomst permanent intact blijft: „Het komt nu regelmatig voor dat we die ruimte in allerijl moeten veranderen als we een grote partij hebben. Die hebben we dan nodig om bij de zaal te trekken." Aan de andere kant van de grote zaal, rich ting Bathmen dus, komt aan de voorkant een serre. Aan de buiten kant een aanzienlijke glaswand en binnen gezellige zitjes. De achter wand van de zaal, waarvoor tot nu toe regelmatig een toneel werd op gebouwd, wordt eind juni afgebro ken, zodat de zaal groter wordt. Aaldrik: „We wachten daarmee totdat de bruiloften en partijen achter de rug zijn. In die periode is het Dijkerhoeks feest hier en heb ben we hier geen partij geboekt staan. Uiteindelijk moet je de over last voor je gasten tot het mini mum zien te beperken." Een pane- lenwand kan op de vroegere plaats van de muur dienst doen in geval van kleinere partijen. „Als je de zaal dan te groot maakt, mist zo'n partij een stuk sfeer," legt Aaldrik uit. En wat betreft het toneel: dat is 'opbouwbaar' en dus mogelijk om mee te verplaatsen naar achteren. Als het verbouwde Bonte Paard straks 'operationeel' wordt, komen de 'zaalgasten' opnieuw aan de achterkant binnen, in een royale, rondgebouwde ruimte met garde robe en toiletgroepen (waaronder een speciaal bruidstoilet). Het in terieur binnen blijft grotendeels hetzelfde. Het plafond van de 'oude' zaal, wordt doorgetrokken in het nieuwe. Alleen de belichting wordt hier en daar aangepast. Pleisterplaats In het verbouwingsplan voorzag architect Dick van de Kamp uit Beekbergen ook in uitbreiding van de keuken, een magazijn (tot nu toe verdween alle opslag naar bo ven of beneden) en een aparte per soneelsruimte. Aaldrik Paalman heeft vier vaste medewerkers en vijftien parttimers. De werkzaam heden worden door Dijkerhoekse bedrijven uitgevoerd: aannemer Paalman-Tempelman, Wissink (schilder), Broekhuis (verwarmin g/loodgieter), Anton Reilink (elek- Aan de achterkant van het pand, waar zich tot voor kort de zijingang bevond, is inmiddels de ronde vorm waarin de nieuwe garderobe en toiletgroepen komen, goed zichtbaar. De verbouwing duurt tot eind juli Foto Ten Velde) tra) en Reijlink (grondwerk). Hoe wel niet officieel bekend is wan neer de geschiedenis van café-res taurant Het Bonte Paard begint, is wel duidelijk dat deze van vóór 1800 dateert. Het bedrijf lag jaren lang aan de Hanzeroute en fun geerde als pleisterplaats voor voer lui. De rol van het bedrijf bleef ook daarna aanzienlijk, daar de oost west route over de Deventerweg liep. Paalman: „Nu komen de truc kers bij de truckstop van het AC- restaurant. Voor de aanleg van de Al was hier een chauffeurscafé." De laatste tijd 'leeft' Het Bonte Paard voornamelijk van feesten en partijen. Ook veel van het actieve Dijkerhoekse verenigingsleven speelt zich er af. De grote zaal da teert volgens Paalman van de zes tigerjaren. De vleugel aan de kant van de Deventerweg is later aange bouwd. schollerenverwezingen 9* se Holten Klassen 4 en hoger Politieke Partijen Evenals op tal van andere scholen voor voortgezet onderwijs, werd vorige week ook een scholierenver kiezing gehouden op de SG Hol ten. De leerlingen kozen vooral voor D66, waardoor de democraten in de Tweede Kamer op 55 van de 150 zetels zouden komen. Tweede werd de WD met 30 zetels. De verkiezingen werden gehouden door leerlingen van de klassen vier en hoger in Vbo, Mavo, Havo en Vwo. Het aantal stemgerechtigde leerlingen bedroeg 573, de op komst was 66,14%. Er werden 379 stemmen uitgebracht, waarvan 4 ongeldig. D66 kreeg 36,5% van het aantal stemmen, de WD 20%. Met 17,9% werd de PvdA derde, goed voor 27 zetels. Het CDA kreeg met 9,3% ternauwernood een vierde plaats, slecht een half procent meer dan nummer vijf Groen Links: 8,8%. Van de kleine christe lijke partijen wrist enkel de RPF stemmen in de wacht te slepen: 1,3%. De Centrum Democraten bleven met 4% in de pas met recen te landelijke peilingen, maar ver achter bij een peiling van het on langs uitgezonden Veronica-pro- gramma 'Keus van de jeugd', on derjongeren van 18 tm 24 jaar. De bijna dertig overige partijen scoor den samen niet meer dan 2,1%. Al met al niet genoeg voor een zetel in de Kamer. De scholierenverkiezing was zoda nig opgezet, dat de werkelijkheid was nagebootst. Het stemlokaal was gedurende schooltijd geopend en alle leerlingen hadden vooraf een oproepkaart ontvangen. Stem plicht was er niet. De uiteindelijke opkomst viel lager uit dan ver wacht. Bijna 200 leerlingen, vooral uit 4-Vwo en 4-Mavo kwamen niet opdagen. In de bewuste groepen bleef het opkomstpercentage on der de 50%. De voor D66 gunstige uitslag op de SG Holten, zou tot gevolg hebben dat de partij voor elke mogelijke coalitie onmisbaar is. Een paarse coalitie (PvdA, D66 en WD, de eerste keus van lijs strekker Hans van Mierlo), zou niet eens nodig zijn: zowel met de PvdA (samen 81 zetels) als met de WD (samen m85 zetels) zou D66 een kamermeerderheid halen. Partij gem.huis Diess. Oranjes. Dijkh. Kolsch. Haarsch. CDA 456 318 325 343 218 230 PvdA 272 245 171 90 394 327 VVD 343 368 294 262 214 205 D66 149 93 107 61 139 181 Gr.L. 11 5 9 4 10 24 Unie55 4 7 7 7 10 6 AOV 26 28 15 5 13 12 CD 15 11 11 5 8 11 de sch^e De afdeling Rijssen en omgeving van de Dierenbescherming houdt zaterdag 7 mei een jeugdhonden- show bij de manege van de Ooster- hofruiters aan de Brekeldlaan in Rijssen. Kinderen van groep 3 tot en met 8 van het basisonderwijs kunnen hier samen met hun hond aan meedoen. De honden worden nagekeken door een dierenarts. Daarna gaat het kind met de hond naar een ring. Echte keurmeester beoordelen de verhouding kind hond en de verzorging van de hond. Zonodig wordt advies gege ven over de verzorging. Er wordt niet gekeken naar ras of uiterlijk, ook bastaards kunnen deelnemen. Opgave is mogelijk vanaf 9.15 uur bij de manege. De show wordt om 10.00 uur geopend door Rijssens burgemeester E. van Voorden. Er zijn prachtige prijzen te verdienen. Geen van de deelnemers keert ech ter met lege handen huiswaarts. De toegang tot de show is gratis. Donderdag 12 mei houdt het 25- jarige Jongerencafé De Schure de traditionele Hemelvaartfietstocht. Deelnemers kunnen tussen 6.00 en 9.00 uur vertrekken bij De Schure aan de Beusebergerweg. Er is keus uit prachtige tochten van 40 en 60 kilometer. Beide zo uitgezet dat jong en oud kan meedoen. De rou tes lopen deel gelijk op. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gulden. De Hemelvaartfietstocht is sinds jaar en dag een popualire actitiveit van het jongerencafé in Beuseberg. Ieder jaar slagen de vrijwilligers er in om een fraaie tocht door de Hol- tense omgeving uit te zetten. Daar bij staat gezelligheid voorop. De deelnemers stuiten onderweg op een aantal controleposten waar te vens zorg wordt gedragen voor de inwendige mens. In verband met het 25-jarig be staan van Jongerencafé De Schure is een bijzonder bier besteld dat zaterdag 7 mei door een Schure- delegatie wordt opgehaald bij brouwerij 'de 3 Home' in Kaats heuvel. Dat er speciaal bier ge schonken wordt houdt verband met de reactie van de bezoekers op het twintigste verjaardagsfeest van het jongerencafé. Het speciale bier sloeg toen enorm goed aan. Voor het feest rond de kwart eeuw viel de keus op witbier ('n Witt'n Bok') en triple (Schure Triple). Van het eerste is 240 liter besteld, van het tweede 120 liter. De etiketten zijn inmiddels ontworpen en wor den gedrukt door Schure-zeef- drukker Gerrit Meijer. Beide bie ren worden binnekort geïntrodu ceerd in De Schure. Als het bier zaterdag wordt opgehaald, wordt dit gekoppeld met een proeverij in het proeflokaal van de kleine, am bachtelijke brouwerij in Kaats heuvel. Wie daar meer over weten wil, kan zich wenden tot Wilco van den Noort (tel. 05483-64346) of De Schure (05483-64121). PV De Bergvliegers hield een vlucht vanaf Stroombeek (210 kilo meter). Dat werd een ware zege tocht voor Anton ten Dam I. Met zeven prijzen (waaronder de eerste, derde en zevende) liet hij alle con currenten achter zich. Ook in de tussenstand voor de Vitesse (de korte afstanden) nam Ten Dam de koppositie in. Daarnaast staan Erik Veneklaas, Henk Jansen en de gebroeders Jurjens in de tussen- Ponyclub De Bergruitertjes houdt donderdag 12 (Hemelvaartsdag) haar jaarlijkse concours op en rond het eigen terrein op de Borkeld. Zo'n 170 amazones en ruiters uit de regio en daarbuiten zullen strijden om de dressuur- en springprijzen in de verschillende klassen. Wellicht voor vele Holtenaren een mooie gelegenheid om tijdens het dauwt- rappen een tussenstop te maken bij dit evenement en gratis een kijkje te komen nemen. Het programma begint om 8.30 urn- met afdelingsdressuur (4- en 8-tal- len), 9.00 uur, aanvang springen Klasse B, bijring, aanvang sprin gen Klasse L, hoofdterrein, aan vang individuele dressuur. Om 11.15 uur volgt de prijsuitreiking Klasse L. Een half uur later start het springen Klasse M en Z alle categorieën met aansluitend bar rage en prijsuitreiking. Om 12.15 uur is er prijsuitreiking Klasse B. Als vanouds wordt halverwege het programma een parade gehouden en worden tevens de prijzen van de dressuur uitgereikt (13.00 uur). Vanaf 14.15 uur kunnen de bezoe kers genieten van het springen progressief in de bijring en jacht- springen op het hoofdterrein. In de middaguren wordt ook de tweede dressurproef klasse B en L afge werkt, evenals het springen klasse B en L in de bijring. Even na drieën begint op het hoofdterrein het jachtspringen klasse M en Z. Om 16.30 uur worde de prijzen uitge reikt van de tweede dressuurproef ;B en L. Ondanks perikelen met de scheidsrechters, bij de vier thuis wedstrijden kwamen drie arbiters niet opdagen, konden dankzij de inzet van eigen leden, toch nog twee duels van de Holtense hand balclub doorgaan. De heren speelden tegen rode lan taarndrager WSV'38. Holten trad zonder wissels aan en zag in de eerste helft geen kans afstand te nemen. Valk voor de rust bepaalde Meino van Beek de stand op 6-5. In de tweede helft bleef de strijd lang in evenwicht. Pas in de laatste tien minuten drukte Holten door en werd een verdiende 16-12 overwin ning geboekt. Scores: Meino van Beek 8; Stefan Jansen 3; Nico Vorst, Andy de Jong 2; Richard Heerink 1. stand hoog genoteerd. Zij wisten allemaal een duif in de 'top-5' te klokken. Het hoogste prijspercen- tage was voor Gert Koetsier met 37,5%. Binnen een kwartier waten 51 prijsduiven op de hokken van De Bergvliegers gearriveerd. De uitslag: 1. A. ten Dam I (1,3,7,15,26,45,47); 2. E. Veneklaas (2,9,13,28,32,40); 3. H. Jansen (4,19,24,33,35); 4. Comb. Jurjens (5,10,17,37,44,51); 5. G.G. Kwinten- berg (6,11,25). De plaatselijke sportverenigingen hebben de huidige leden van de sportcommissie opnieuw kandi daat gesteld. Een verkiezing was derhalve niet nodig: J. Hesse, J.W. Klein Velderman, J. Marsman, M.L. van Asselt, G. Kolkman en J. A. Schuchard werden automatisch gekozen. De uitslag van die verkie zing werd maandagavond tijdens de vergadering van de commissie formeel vastgesteld. De zes worden aan B en W voorgedragen voor officiële benoeming. De niet-geko- zen leden (voorheen oud-wethou der Henk Westerik (CDA) en de raadsleden Gerrit Markvoort (PvdA) en WD'er Bertus Rensen) zijn al opgevolgd door nu wethou der Bertus Rensen en de raadsle den Wim Dalhuisen (PvdA) en Henk Boode (GB). Als de zes ver enigingsleden door het college be noemd zijn, wordt hen schriftelijk gevraagd of men beschikbaar is voor het voorzitterschap, dan wel het lidmaatschap van het dage lijks bestuur (wethouder Rensen maakt automatisch deel uit van het DB). In de volgende vergade ring vindt die verkiezing plaats. De eerste van de twee bloeddonor avonden die dit jaar in de sporthal plaatshebben, werd bezocht door 315 donoren. Onder hen verschei dene nieuwelingen. Het waren er zo'n 40 minder dan vorig jaar okto ber. „Het valt mij achteraf reuze mee," het woordvoerster Cootje van Iperen van het Rode Kruis Holten weten. „In het begin was het zo ontzettend druk en ontston den dusdanig lange rijen, dat ik er echt even een hard hoofd in had." Onder de donoren ook enkelen die voor de vijfentwintigste maal een halve liter bloed afstonden. Zij kre gen een onderscheiding. Het Rode Kruis Holten houdt de donoravond al vele jaren achter een in samenwerking met de Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis in Amsterdam. Tot voor enkele jaren eenmaal per jaar, nu halfjaarlijks. Dat de avond ieder halfjaar plaatsvindt houdt verband met de aanzienlijke vraag naar bloed en bloedprodukten. Vo rige week werd de 27ste editie van de avond gehouden. Hoewel tevreden over de opkomst, het mevrouw van Iperen weten dat het goede weer tot gevolg had dat diverse agrariërs wegbleven: „Die konden eindelijk het land op na zoveel regen." Waarschijnlijk hield ook een voetbalwedstrijd op televi sie nogal wat Holtenaren aan de buis gekluisterd. Het halfjaarlijkse karakter van de avond blijft sowie so gehandhaafd. Met twee avon- .den worden toch gemiddeld 600 donaties gescoord. Meer dan de circa 500 van één avond. Opvallend was het grote aantal donoren dat in eerste instantie ge weigerd werd en zich bij de aanwe zige huisarts (aanvankelijk dokter Bruins, later dokter Zweers) moest vervoegen. Veelal vanwege een verhoogde polsslag. Volgens me vrouw van Iperen hield het ver band met wat spanning en ook de apparatuur van de laborantes. Die zou dermate 'scherp' zijn afgesteld, dat menig donor niet aan de norm voldeed. De controle bij de arts maakte veel goed. Uiteindelijk werden zestien donoren afgewe zen. Sommigen met een te hoge bloeddruk, anderen met een lichte verhoging. Binnenkort start in galerie De Waerdenborch aan de Oranje straat 69 een nieuwe verkoopexpo sitie met als thema 'Illustraties en Decoraties'. De Nijverdalse Hen- riëtte Middag laat de bezoeker een kijkje nemen in haar muizenwe reld in aquarel. Haar voorliefde voor illustraties en prentenboeken brachten haar tot het schilderen van de muizenwereld, weergege ven tot in het kleinste detail. Mid dags grote voorbeeld is Anton Piek. Ciska Bosgra, geboren en ge togen in Driehuis (NH) en sinds enige tijd wonend in Hertme (Twente), toont pentekeningen op ecoline ondergrond. Jonge dieren en insecten vormen het onderwerp van haar tentoonstelling. De derde exposant in Wim van der Loo uit Eindhoven. Hij exposeert zijn ge draaid aardewerk met majolica de coraties. De oude majolica-faience techniek is voor hem de inspiratie bron. Hierbij worden bisquit ge bakken voorwerpen gedompeld in witdekkend tintglazuur, waarna de ongebakken glazuur wordt be schilderd met metaaloxyden. Het geheel wordt gebakken op 1050CC. De verkoopexpositie wordt zater dag 14 mei om 14.30 uur geopend en duurt tot en met zondag 4 sep tember. In de galerie ook nieuwe, handge- draaide keramische kunsproduk- ten van Marga Rensink. De on langs in gebruik genomen 'in stock'-hoek bevat schilderijen van Hugo Verkerk, Lou ten Bosch, Riemko Berends, Peer van Veen, Anke Daams, Mia Stips en Fred Schley. Van Lammy Steenhuis zijn er gobelins en van Joop Croms- voets, Toon Thijs, Sia Braakman, Carla Schrieken en Rinze van de Berg keramiek. In verband met deelname aan de internationale pottenbakkersmarkt in het Lim burgse Swalmen is galerie/atelier De Waerdenborch Eerste en Twee de Pinksterdag gesloten. Dames I blijft in de race om de titel. Thuis tegen Klarenbeek ken de Holten een moeilijke eerste helft. De fysieke inzet van de gas ten zorgd ervoor dat Holten, na een 2-0 voorsprong, zelfs met 2-4 ach terkwam. Een verandering in de verdediging bezorgde de rood zwarten toch nog een 7-5 voor sprong bij de rust. Daarna liep het als een trein. Klarenbeek keek al snel tegen een 14-5 achterstand aan en geloofd het daarna wel. Daardoor kwam de 18-9 zege geen moment meer in gevaar. Scores: Monique Plantinga 5; Annemarie van de Maat 4; Judith Tiekink 3; Kristel Meerman 2; Wendy Meer- mand, Christel Louws 1. Dames junioren B verloor van Zwolle dat een maatje te groot was. Via 1-9 bij de rust werd het 3-14. Volleybalvereniging Mintonette houdt zaterdag 4 juni haar jaarlijk se buitentoemooi op de sportvel den naast de sporthal. Het toer nooi begint om 10.00 uur en staat open voor families, straten, buurt verenigingen en bedrijven. Ieder een vanaf 16 jaar mag meedoen. De ploegen bestaan uit zowel dames als heren. Inschrijving is mogelijk tot en met 28 mei bij Herman Scholten, tel. 054830-62420. In het jaarsverslag van de werk groep Holten van Amnesty Inter national wordt aangegeven dat het nog altijd bittere noodzaak is om acties voor de mensenrechten te voeren. Door die acties wordt over de hele wereld bekend welke lan den zich daar niet aan houden. Van essentieel belang blijft het schrij ven van brieven. AI vraagt telkens weer mensen om een brief of kaart te schrijven aan de verantwoorde lijke autoriteiten of andere instan ties. In maart ontving de groep een on derzoeksdossier op Zuid-Korea. Er moest informatie worden verza meld over Baik-tae Ung, een leider van de socialistische arbeiderspar tij die tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld, in april om gezet in 15 jaar gevangenisstraf. Er werden brieven verstuurd en Haar- school-leerlingen tekenden kaar ten voor Baik-tae Ung. Inmiddels werkt de groep voor zijn vrijlating. Veel werk werd ook verzet voor de Tsjaad-aktie, waarvoor negen we ken achtereen brieven werden ver stuurd. Afgelopen jaar werden drie groepen 7 en 8 van de basisscholen bezocht door leden van de werk groep. Na een inleiding werden dia's vertoond, waarop de kinde ren zich konden uitleven op een werkblad. Op uitnodiging van de orgelkring Vox Humana geeft de Apeldoomse organist Peter Eilander op Hemel vaartsdag een concert in de Deven ter Lebuïnuskerk. Aanvang 15.30 uur. Toegang 7,50 gulden voor vol wassenen, kinderen vijf gulden.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 13