RONA schetst gevolgen noordtak Betuwelijn Antieke racemotoren op de 'Beusebergring' Batig saldo voor klimaatbeheersing PvdA tegen ATB-ers op de Holterberg Raadscommissies voorlopig bemensd Jongeren tonen danstalent Hoolter Daansers naar Amerika HOLTENS NIEUWSBLAD Zakelijk mksÊüi Korenavond in Kandelaar Prijswinnaars Hester's Mode DONDERDAG 28 APRIL 1994 „Het is zaak om nü actie te onder nemen, nog vóór het definitieve tracé is vastgesteld!," waar schuwde Kees de Koning donder dagavond in De Biester, terwijl luttele meters achter hem regel matig een trein voorbij denderde. Op uitnodiging van het Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking (RONA) was De Koning, die zelf aan het spoor in Zevenaar woont. Hij is hoofdbestuurslid van het Landelijk Overleg Betuweroute en schetste voor een volle zaal op afdoende wijze het schrikbeeld van de gevolgen van de aanleg van de Betuwelijn en de Twentelijn als noordelijke aftakking daar van. Alle aanwezigen hadden in elk geval één ding gemeen: zij wo nen naast of dicht bij de spoorlijn waarover in de toekomst het goe derentransport richting oosterbu ren loopt. Vorige week berichtte het Holtens Nieuwsblad al uitvoerig over ge volgen als geluidsoverlast (vooral 's nachts), trillingen, horizonver vuiling, toename onveiligheid (ver voer gevaarlijke stoffen als petro chemisch materiaal), aanzienlijke waardevermindering van wonin gen en ook de mindere bereikbaar heid voor hulpverleners als brand weer, poütie en ambulance. Uit Holten waren zo'n dertig belang stellenden naar De Biester geko men. Daar werd tevens geinven- stariseerd of er mogelijkheden zijn om plaatselijk een actiegroep te vormen, die zich samen met groe pen in andere betrokken gemeen ten keert tegen de afwikkeling van het goederenvervoer dat van de Betuwelijn komt en (deels) over het bestaande spoor naar Olden- zaal moet. Wim Brinks, in Holten tevens bekend van de ambulance actie, nam onlangs het voortouw. Hoewel de beoogde groep nog niet van de grond kwam, zijn wel enkele plaatsgenoten nader geïnteres seerd. Ook verschillende campin geigenaren toonden sympathie. Dinsdagavond werd Brinks op een volgende RONA-vergadering in Zupthen door een aantal Holtena ren vergezeld. Mocht de groep bin nenkort alsnog gestalte krijgen, dan zal het Holtens Nieuwsblad daar zeker over berichten. Hoewel minister Maij-Weggen vo rige week de optie Zevenaar-Doe- tinchem-Enschede nadrukkelijk open liet (een nieuwe spoorverbin ding langs de deels aangelegde en dan door te trekken A15 in de Ach terhoek), blijft ook de optie Am- hem/Zevenaar-Zutphen-Deventer- Almelo-Oldenzaal met wel enige aanpassingen duidelijk in beeld. Niet alleen vanwege het bezwaar van milieuactivisten tegen de nieuwe lijn, maar ook omdat de geldpot in feite leeg is vanwege de Betuwelijn. De Koning hield zijn gehoor nog eens voor dat, als de plannen doorgaan, straks per et maal 60 goederentreinen extra over de noordtak (mogelijk dus via Holten, Rijssen, Wierden enz.) rij den: „Extra lange treinen ook met slecht, uit voormalig Oost-Duits- land afkomstig materieel met 'vierkante' wielen. Herrie verze kerd dus." Op dit moment komen in Holten in de spits 8 treinen voor bij. 's Avonds zijn dat er minder en 's nachts vrijwel geen. In 2010 zou den dat er vanaf 6.00 uur tot mid dernacht 24 extra zijn, 's nachts tot 6.00 uur 18. Over de Betuwelijn wordt straks vanuit Rotterdam to taal 43 miljoen ton aan goederen vervoerd. De Duitse overheid heeft er op gewezen dat die stroom goe deren niet allemaal bij Zevenaar over de grens kan worden gezet. Daarom is gekozen voor aftakkin gen, waaronder de Twentelijn, waarover per etmaal 10 miljoen ton moet worden vervoerd. De vraag blijft of dit getal nog verdub beld wordt omdat de treinen ook weer terug moeten met vermoede lijk opnieuw goederen aan boord. Het batig saldo van f450.000 dat de gemeente Holten over 1992 haalde, wordt grotendeels besteed aan ver betering van de klimaatbeheer sing in het gemeentehuis en aan de vervanging van het automatise ringssysteem aldaar. Daar had nie mand moeite mee in de raadsver gadering van afgelopen maandag. Uiteraard de oppositie van PvdA en CDA niet, in wier regeerperiode van 1988 toten met 1992 steeds een voordelig saldo werd geboekt, maar ook het zittende college niet, zij het dat J. Soepnel van Gemeen tebelang binnenkort nog wel eens wil sleutelen aan de verdeling van reserves over verschillende potjes en de benamingen daarvan. D. van der Torre van D66 greep het agen dapunt aan om zijn beklag te doen over het weinig doorzichtige ka rakter van jaarrekeningen en be grotingen. Voor de vervanging van de marmo- leumvloer in de recreatieruimte van OSB De Kolschool stelde de raad f 8300 beschikbaar. De firma Gebr. Wissink in Dijkerhoek zal het karwei uitvoeren. 'Gesteld kan worden dat de Holter berg definitief ontdekt is door de mountainbiker. Met bestelbusjes vol fietsen komen ze weet ik waar vandaan uit Nederland.' In de raadsvergadering van afgelopen maandag waarschuwde de fractie van de PvdA bij monde van J. Metsemakers voor een ongewenste vorm van toerisme: de ATB-rage. Aanleiding was de brief die ir. H. A. de Herder al in januari aan de ge meente schreef inzake het onder houd en het gebrui van het Dikker- spad. De PvdA was het eens met het college dat ongewenst gebruik van dit voetpad moet worden te gengegaan door het plaatsen van verkeersborden, maar wees ook op het gevaar dat dit pad als toe gangsweg wordt gebruikt vor ge noemde terreinfietsers. Bovendien wees de PvdA op de verwording van een 'oorspronkelijk natuurge bied in een kneuterig, parkachtig gebied alwaar de gele trompetnar cis brutaal zijn kop opsteekt tus sen de alhier autochtoon voorko mende bochtige smele. Dat de aanwonenden van het Dik- kerspad aan de gemaakte afspra ken voor wat betreft afrasteringen en afscheidingen moeten worden gehouden, vond ook W. ter Schure van Gemeentebelang. Zfjn partij genoot, wethouder E.M. van Schooten, bevestigde dat de af scheidingen inderdaad te dicht op eht pad staan en verwacht daar met betrokkenen 'een minnelijke schikking' over te kunnen treffen. Ook de problematiek van de mountainbikers op de berg heeft de aandacht van het college. Aangezien pas in de raad van mei de verordening voor de samenstel ling van raadscommissies wordt gewijzigd, heeft de vastgestelde 'bemensing' daarvan een voorlo pig karakter. De collegepartijen Gemeentebelang en WD willen het mogelijk maken dat ook niet- raadsleden in de commissies zit ting nemen, terwijl D66 zelfs een aparte burgercommissie wil instel len. W. Dalhuisen waarschuwde wel even fijntjes voor de financiële consequenties van deze bestuurlij ke vernieuwing. Tot nader order is de verdeling als volgt. Commissie ABZ: H.J. Dul (CDA), D. van der Torre (D66), J. Soepnel (Gemeentebelang), W.J. Dalhuisen (PvdA), A.J. Kevelam (VVD). Gemeentewerken: J.A. Stegeman (CDA), D. van der Torre, H.J. Wansink (Ge meentebelang), J.M.E. Metsemakers (PvdA), A.J. Kevelam. Onderwijs: H.J. Dul, D. van der Torre, W.H. Klein Velderman- Wegstapel (Gemeentebelang), W.J. Dal huisen, A.J. Kevelam. Ruimtelijk ordening en volkshuisvesting: J.A. Stegeman, D. van der Torre, H. Boode (Gemeentebe lang), J.M.E. Metsemakers, A.J. Kevelam. Welzijn: H.J. Dul, D. van der Torre, W.A.J, ter Schure (Gemeentebelang), J.M.E. Met semakers, A.J. Kevelam. Financiën: J.A. Stegeman, D. van der Torre, J. Soepnel, W.J. Dalhuisen, A.j. Kevelam. Brinks wees ook nog eens op de mogelijkheid dat er in de toekomst een intensivering van het goede renvervoer over het spoor vanuit Amsterdam te verwachten is. Dat 'onze' spoorlijn de dans ontsprin gen zal, lijkt hem daarom uitgeslo ten: „Hoe je het wendt of keert, een deel van die transporten komt ze ker over deze lijn. Daarom moeten we de handen nü in stelling komen voor het te laat is." De Koning viel hem bij en benadrukte de aanwezi gen om de kwestie in him eigen woonplaats vooral onder de aan dacht van de bevolking te houden, f wees ook op het inschakelen van politieke partijen: „We moeten al lemaal opkomen voor het belang van onze gemeenten!" In dat ver band verklaarde een D66-statenlid van Overijssel dat zijn partij tegen de Betuwelijn is. Hij achtte een gedegen inventarisatie van de zaak wel van belang. Om de klanten nog beter van dienst te kunnen zijn, is de winkel van verf- en behangspeciaalzaak Maats aan de Dorpsstraat 51 in een nieuw jasje gestoken. De winkel heeft een huiselijker sfeer gekregen. Maats is aangesloten bij Deco Home, dat onlangs een nieuw logo kreeg. Daardoor is de kleurcombinatie aan de buitenzijde van het pand veranderd in beige met donkerblauw. Voor de produktaanduiding wordt nu in plaats van pictogram men, gebruik gemaakt van speciale elementen met produktna- men. Behalve kieuraanpassing heeft Deco Home Maats de winkel uitgebreid met meer presentatiemogelijkheden. Naast de vele kleuren van Histor en Flexa die uit voorraad leverbaar zijn, is het tevens mogelijk om naar ieders persoonlijke smaak een kleurtje te maken. De verf is verkrijgbaar in hoog- en zijdeglans, voor binnen en buiten, in alkydverf of waterafdunba- re acrylaatverven. De geavanceerde kleurenmengmachine zorgt ervoor dat de verf in de gewenste kleur gemaakt wordt. „En bij herhaling heeft men gegarandeerd exact dezelfde kleur," aldus Maats. Deco Home Maats heeft bovendien een uitgebreid assortiment professionele verven van de vakman en decoratieve produkten als behang, gordijnstof, raamdecoratie- /zonwering en vloerbedekking. Er is keus uit vele nationale en internationale behangcollecties, dat vaak in voorraad is. Gor dijnstof kan gelijk bij het behang worden uitgezocht. Deco Home Maats levert de stof per strekkende meter of op maat gemaakt. Lamellen, jaloezieën komen in steeds meer kleuren en rolgordijnen worden steeds decoratiever. Plissé- en vouwgor- dijnen geven de kamer een geheel eigen karakter. Ten slotte heeft Deco Home Maats een fraaie en uitgebreide collectie vloerbedekking in vele kleuren en tinten en in diverse kwalitei ten. Vrijdag 6 mei wordt niet alleen het geheel vernieuwde en milieuvriendelijke Shell-tankstation van Autobedrijf Schuppert aan de Oranjestraat om 14.00 uur officieel geopend door burgemeester Dick Verhoeven, tevens wordt stilgestaan bij het feit dat Geert Marissink zijn eerste lustrum als directeur viert. De opening gaat gepaard met het nodige spektakel. In de MAC- tent worden het onontbeerlijke hapje en drankje geserveerd. Eenieder kan voort de voorjaarsshow van gebruikte auto' bekijken. Wie begin mei een occasion aanschaft, krijgt 5% korting. Vanzelfsprekend kunnen ook de nieuwste Toyota- modeüen in de showroom worden bewonderd. Essentieel onderdeel van de vernieuwing is de vloeistofdichte vloer rond om de tank. Verder zijn olie, water en vetafscheiders in de grond geplaatst. Gemorste brandstof (diesel, super, super plus. Euro loodvrij) komt nu via een ondergronds buizensysteem in de afvalscheiders. Uiteindelijk wordt schoon water op het riool geloosd. In het tankstation zijn ook moderne pompen geko men, die sneljer werken en een automatische afslag bezitten. Het is bovendien overkapt en de ernaast gelegen parkeerplaats is, mede door de sloop van de woning van wijlen Gert Jan Schuppert, uitgebreid. Ook de shop is groter geworden en de werkplaats beschikt nu een eigentijdse rollenbank en een computergestuurde testkast met een speciale module die het mogelijk maakt dat technici in Japan via een lijnverbinding kunnen beoordelen wat er mis is met een auto. Hoewel Maris sink op dit moment geen verdere uitbreiding overweegt, maar naar perfectie streeft, laat hij wel weten de schade-afdeling te gaan promoten (uitsluitend plaatwerk, spuitwerk wordt uitbe steed) en aan de overkant van de Oranjestraat, op de huidige parkeerplaats, te zijner tijd een wasplaats te willen inrichten. In verband met de werkzaamheden aan de Oranjestraat, die het bedrijf financieel danig benadeelde (zo'n 4000 gulden per dag), is Autobedrijf Schuppert op 30 april en 5 mei geopend. Tot en met 2 mei maakt iedere klant die bij Schuppert tankt, of er in april een auto koopt, kans op een sensationele verrassing tijdens de opening. Vanaf 6 mei geldt tevens de Shell-actie Tank 'm rond'. De regelmatigheidswedstrijden kunnen zich verheugen in een toenemende belang stelling. De antieke motoren maken altijd een leuk plaatje (Foto: archief) Een aanzienlijk aantal MAC'ers is al enige tijd druk in de weer met de voorbereidingen van de tweede regelmatigheidswedstrijd voor veteraan- en klassieke wegrace motoren. Het spektakel met antie ke motoren wordt net als vorig jóar gehouden op Koninginnedag en speelt zich af op een parkoers rond het MAC-Stuurhuus, de zoge noemde Beusebergring. Deze strekt zich over de driehoek Beu- sebergerweg, Fliermatenweg, Lambooysweg en telt totaal 1700 meter. Ook bij dit evenement heeft MAC De Holterberg volop zorg voor Moeder Natuur: alle deelnemers krijgen bij aankomst een (milieu)lekbak. „Niet alleen als club, maar ook de deelnemers zelf hebben er de eer ste keer veel plezier aan beleefd," vertelt wedstrijdleider Ep Krik- kink. „Velen hadden daarna onze wedstrijd hoog in het vaandel staan. We krijgen er nu ook meer aan de start. Alleen de publieke belangstelling viel vorig jaar nog tegen. Daar verwachten we dit jaar ook meer van. Zo'n evenement moet uiteindelijk 'groeien'." MA- C'er Dirk Jan Schooien wijst er op dat de regelmatigheidswedstrijd in Barneveld gemiddeld 6000 be zoekers trekt: „Het evenement is vrijwel identiek aan het onze. Al leen komen daar tevens zijspan nen aan de start." Jaarlijks worden een kleine tien van dit soort nosta- ligische wedstrijden in het land ge houden. Ze zijn volgens Schooien min of meer voortgekomen uit dorpsfeesten waar ze vaak onder deel van het programma vormden. De wedstrijd in Beuseberg wordt opnieuw georganiseerd in samen werking met de Historische Motor sport Vereniging (HMV). Krikkink legt uit dat bij een regelmatig heidswedstrijd niet de eerst aanko mende tevens winnaar is. Dat is degene die alle rondes zo gelijkma tig mogelijk blijft rijden, ongeacht de snelheid. „Desondanks zit er best nog wat snelheid in, het zijn uiteindelijk van wegracemoto ren." Vorig jaar meldden zich ruim 60 deelnemers uit het hele land aan de start, dit jaar zijn dat er ruim 90, verdeeld over vijf klassen: Ita liaanse klasse, 350/500 cc vetera nen klasse, 125 cc, 250 cc en 500 cc classic klasse. Iedere deelnemer rijdt drie manches van vijf ronden, waarbij de rondetijden nauwgezet geregistreerd worden. Om te voor komen dat het alsnog een snel heidswedstrijd wordt, zijn bewust drie chicanes (bochten) met be hulp van strobalen in het parkoers aangebracht. De leeftijd van de deelnemers loopt sterk uiteen. Jong en oud gaat op in deze speci fieke tak van motorsport. De oud ste rijder is opnieuw Heemstede- naar Frans Visbaeh (75). Jaren ge leden een topper op de TT in As sen. Vorig jaar deed hij mee op een Eysink-motor. Ook topmerken als Norton, BSA, Matchless, Velocet- te, MV Augusta, Sparta, NSU en DKW zijn vertegenwoordigd. „Al leen het geluid al," glundert Krik kink. „Qua wedstrijd is het wel licht minder attractief, maar de echte liefhebber klinkt zo'n motor letterlijk als muziek in de oren!" De bouwjaren van de motoren va riëren overigens van 1929 tot 1965. Officieel dateren veteraan moto ren van voor 1940, klassieke moto ren hebben een bouwjaar tot circa 1965. Ruim 70 enthousiaste MAC'ers zijn 30 april op de been om het evenement in goede banen te lei den. Ook de EHBO en het Rode Kruis zijn paraat. In verband met de organisatiekosten van enkele duizenden guldens, betalen bezoe kers vijf gulden entreegeld. Kinde ren een rijksdaalder. Er kan gratis worden geparkeerd in een drietal weilanden: hoek Fliermatenwe- g/Liezenweg en twee terreinen aan de Beusebergerweg. Centraal in het parkoers ligt het MAC-Stuur huus. Op het terrein richten cluble den een stand in waar diverse vete raan- en klassieke motoren te be wonderen zijn. Ook een aantal an tieke legervoertuigen van de vereniging 'Keep Them Rolling' worden tentoongesteld met onder meer een vrij zeldzaam Engels ver kenningsvoertuig. In de pauze maken de bijzondere oudjes een rondje over het parkoers (circa 15.00 uur). Na de keuring van de machines en de training, valt om 13.00 uur het startschot voor de eerste manche. Stijldansen is 'in'. Dat bleek maan dagavond nog eens in Het Bonte Paard, waar een flink aantal jonge ren via dansschool Vollenbrock af dansten voor brons, zilver, goud en zelfs topklasse. De avond liet veel talent zien. Hoewel alle paren de ogen van veel ouders en overige belangstellenden op zich gericht wisten, trokken Jeroen Bemer en Miriam Meinsma letterlijk alle aandacht naar zich toe door als enige paar af te dansen in de top klasse 1. Het tweetal danst al ge ruime tijd met elkaar en toonde kennis, ervaring en aanzienlijke souplesse. In de klasse goud dan sten de gezusters Visser (Imanuel- le en Jedidja) af met respectieve lijk Hendri van Zon en Wouter Bekkernens. Naast het afdansen kleefde aan de klassen zilver en brons een wedstrijdelement. Met soms verbeten gezichten van de zenuwen zwierden de paren stijlvol over de vloer. Gracieus in Engelse wals en slowfox, vlot in quickstep en tango. In de klasse zilver bleven uiteindelijk vier paren over en steeg de spanning ten top. Het was opnieuw een Bemer-telg die zich naar winst danste. Met zijn partner Kirsten Vogel gooide Erik Bemer in de ogen van jurylid Marcel Bake de hoogste ogen. Het tweetal, dat al eerder op de avond opviel door de goede stijl, keerde aan het eind van de avond met de eerste prijs huiswaarts. In de klasse brons wa ren het Jan Willem Mogezomp en Saskia Mulder die de eerste prijs in de wacht sleepten. Ook hier veel spanning. Om diezelfde spanning enigszins te breken, zorgde het showpaar Mark Lageveen en Wen dy Nijmeijer van de Hengelose dansschool Bake halverwege de avond voor een wervelend optre den. Het paar promoveerde on langs naar de hoogste klasse La tijns Amerikaanse dansen en is te vens kampioen afdeling oost. Het excelleerde onder meer in de paso doble, rumba en jive. Uitslag: Brons: 1. Jan Willem Mogezomp- /Saskia Mulder; 2. Bart Mulders/Wendy Meerman; 3. Mark van der Linde/Kirsten Wennemers. Zilver: 1. Erik Bemer/Kirsten Vogel; 2. Martijn ten Wolthuis/Elsbeth Dul; 3. Paul van Aelst'Esther Tromop. Een groot deel van de Hoolter Daansers reist begin mei af naar Amerika, waar in Lynden (staat Washington) vanaf 3 mei wordt deelgenomen aan de Holland, Week. Naast dansers stapt ook de vaste groep muzikanten in het vliegtuig. De kontakten met de Amerikaanse organisatie kwamen tot stand via een kennis van één van de leden van de groep. De Holtenaren verblijven bij gastge zinnen. Volgens secretaresse Els Hofman worden daarvoor zoveel mogelijk Nederlands sprekende gastgezinnen uitgezocht, hoewel enkele Holtense folkloristen ook Engels spreken. De Holland Week staat in het teken van uiteenlopen de activiteiten. Naast de grote op tocht worden diverse optredens verzorgd. Op beide onderdelen la ten De Hoolter Daansers zich na drukkelijk zien en horen. Van de gemeemte hebben de Holtenaren een glas in lood raam gekregen, dat ze als geschenk aan de organisato ren van de Holland Week mogen overhandigen, De meeste Holtena ren koppelen aan het verblijf in Lynden een vakantie of gaan op familiebezoek. Enkelen keren di rect erna terug. Op initiatief van het Holtens Man nenkoor wordt vrijdag 29 april een korenzangavond gehouden in ker kelijk centrum De Kandelaar. Naast het HMK werken het ge mengd koor Ons Genoegen uit La- rensebroek en het Christelijk Man nenkoor uit Zelhem mee. Er wordt zowel a capella (zonder begelei ding) als met orgelbegeleiding van Hennie Kruk gezongen De beide mannenkoren staan onder leiding van Willem Jan van Asselt en bren gen ook gezamenlijk een lied. Aan het slot van de avond wordt geza menlijk (met publiek) het Wilhel mus gezongen. De avond begint om 20.00 uur en is gratis toeganke lijk. Tijdens de middens tan dsbeurs de den 322 personen mee aan de prijs vraag van Hester's Mode en Hester Plus Mode. De waarde van de kle- dingset van Hester's Mode was 586 gulden, van de Plus-set 874,50 gul den. De winnaars zijn: 1. Mevrouw A. Jansen (Holten, reistassenset); 2. Mevrouw Koning (Holten, week endtas); 3. Mevrouw I.G. van Andel (Deventer, reistas). De prijswin naars kunnen vandaag hun prijs in ontvangst nemen.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9