Nieuwe burgemeester doet 'rondje Holten' Dorpsschool sluit af met een grootse reünie Deel door van Haarlerberg brand verwoest ROA-woning aan Mossinkserf Ggeran Bijeenkomst tevens afscheid van stuk geschiedenis Kleding HMK houdt bloemenactie Herdenking Holten Bloemenmarkt Open Deurdienst Holtens Nieuwsblad DON D ERDAG 28 APRIL 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Twentelijn Volop belangstelling was er vo rige week voor Kees de Koning van het Landelijk Overleg Be tuweroute. In De Biester waar schuwde hij voor de onherroe pelijke gevolgen van de aanleg van de noordelijke aftakking, de Twentelijn, die in de toe komst mogelijk ook langs Hol ten voert en waartegen nu actie moet worden ondernomen. De beoogde oprichting van een Holtense werkgroep kwam weliswaar niet direct van de grond, maar initiatiefnemer Wim Brinks is optimistisch ge stemd. Trekkersiep Tijdens de Splose trekkersiep- wedstrijden werd afgelopen weekeinde regelmatig de vraag gesteld of dit de laatste wed strijd in zijn soort in Holten was. Organisator Ep Krikkink blijft evenwel optimistisch ge stemd. Rob Hazes (D66) brak een lans voor de onder agra riërs zo geliefde sport. Hij was van mening dat een dergelijk evenement moet worden ge handhaafd. „Een bijzonder leuke en leerzame dag." Zo kwalificeerde burgemees ter Dick Verhoeven vorige week de bezoeken die hij in gezelschap van echtgenote Akke, gemeentesecre taris J.P. Stegeman en wethouder Bertus Rensen bracht aan enkele bedrijven en instellingen in Hol ten. Een initiatief van het kersver se burgemeesterspaar om diverse facetten van hun nieuwe gemeente van nabij te leren kennen. Het pro gramma startte 's ochtends in woon- en zorgcentrum Diessen- plas, waar het gezelschap te gast was tijdens het dagelijkse koffie drinken in de recreatiezaal. Na mens de bewoners kreeg Verhoe ven een grote sleutel van brood deeg aangeboden als symbool voor het feit dat hij immer welkom is in Diessenplas, ook als de deur geslo ten is. De burgemeester vertelde spontaan over de warme wijze waarop de Holtenaren hem en zijn gezin tegemoet waren getreden en werd vervolgens rondgeleid door het gebouw. Aan de Doorlopendedijk hield het gezelschap halt bij de maatschap Veltkamp. Een veehouderij, waar de Verhoevens met de familie spra ken over de problemen waarmee de agrarische sector de laatste tijd geconfronteerd wordt, onder meer de verscherpte milieuregelgeving. In restaurant Vosman streek men vervolgens neer voor de lunch, waarbij ook een vertegenwoordi ging van de Holtense Industrie Groep aan tafel schoof. Verhoeven kreeg uitgelegd hoe de HIG ont stond en welke activiteiten tot nu toe ontplooid werden. Ook het wel bekende probleem van wonen en industrie naast elkaar, waarvan De Kol een prima voorbeeld is, kwam ter tafel, evenals de mogelij ke verplaatsing naar het nieuwe industrieterrein Vletgaarsmaten. Verhoeven werd voorts gewezen op de beveiligingsanalyse (voorko men inbraken e.d.) waar de HIG momenteel mee bezig is naar het voorbeeld van onder meer Rijssen. Samen met de gemeente zou aan 'bedrijfsterreinbeveiliging5 kun nen worden gedaan. Afgesproken werd om daar nader met elkaar over te spreken. Daarnaast zullen de partijen enkele malen per jaar met elkaar om de tafel gaan zitten. Gevoed en gelaafd werd de rond gang vervolgd naar Dijkerhoek, waar schooldirecteur Jan Victor Dorlas, zijn team en de voorzitters van ouderraad en medezeggen schapsraad de Verhoevens wel kom heetten. Na de rondleiding werd nog eens duidelijk gemaakt welke rol de school in kleine ge meenschappen als Dijkerhoek en Splo innemen. Wat betreft 'zijn- 'school wees Dorlas direct op de behoefte aan uitbreiding voor acti- Met zijn vrouw Akke maakte burgemeester Dick Verhoeven kennis met verschillende facetten van 'het Holtense'. In Diessenplas kreeg hij een grote sleutel van brooddeeg aangeboden. (Foto Ten Velde viteiten als remedial teaching. Ook is er behoefte aan meer berg ruimte. De dag werd besloten met een bezoek aan bungalowpark Twenhaarsveld. Daar maakte de nieuwe burgemeester onder ande ren kennis met bedrijfsleider E. Kraneveld en vertegenwoordigers van parkeigenaar Aegon. „Het ziet er bijzonder leuk uit daar," liet Verhoeven na de rondleiding door park en faciliteiten als restaurant en overdekt zwembad weten. Van zelfsprekend werd hij gelijk inge licht over de expansie van het be drijf met honderd vakantiewonin gen. Deze week bezoekt de nieuwe burgemeester de scholengemeen schap. Hij verzekerde dat ook het verenigingsleven niet vergeten wordt. „Het is echter moeilijk om alles in één dag te doen!," lachte hij. Sierhekwerk Schoorsteenkappen Zonnewijzers Rozenbogen Tuinverlichting Brievenbussen Dannenberg 44a 7461 TL Rijssen tel. 05480-18793 Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schotten tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 Zoals de borden aan de rand van het dorp al aangeven, houdt de Holtense Handelsvereniging zater- 14 mei weer een bloemen- 'Woningen op plek van de Dorpsschoool'. Het was deze kop boven een bericht in het Holtens Nieuwsblad van 16 september 1993 die een aantal oud-leeriingen van de Dorpsschool er toe aanzette een reünie in en rond het schoolgebouw op touw te zetten. „Het buiten gebruik stellen van dit voor velen zo gedenkwaardige gebouw, mag naar onze mening zonder meer niet ongemerkt voorbijgaan," stelt Egbert Klouwen. Hij lan ceerde het idee voor de reünie en ontmoette direct veel bijval. Inmiddels is een speciale reüniecommissie in het leven geroe pen waarin negen oud-leerlingen actief zijn. Klouwen is voor zitter. De Dorpsschool-tijd ligt hem duidelijk na aan 't hart: ,,'t Heeft gewoon iets. Dat heeft natuurlijk ook te maken met markt in het centrum van Holten, meester Brouwer, over wie Holten nog immer met respect De Smidsbelt is daarvoor van 9.00 spreekt." De reünie heeft plaats op zaterdag 18 juni van 13 00 tot 16.00 het domein van de meeste tot 18.00 uur. plaatselijke tuincentra en bloemis ten. Daarnaast zijn er kramen waarin aanverwante artikelen worden aangeboden. De markt wordt muzikaal opgeluisterd door een draaiorgel. Volgende week meer hierover. Dinsdag 3 mei is er gelegenheid om kleding te brengen in gebouw Bet- hanië in Dijkerhoek. De opbrengst is bestemd voor het Leger des Heils. Zondag 1 mei wordt de laatste Open Deurdienst van dit seizoen gehouden. Voorganger is ds. Berk hof uit Blaricum. Voor de muzikale medewerking tekent het koor Hap py Road uit Losser. De dienst heeft plaats in De Kandelaar en begint om 19.00 uur. Vanaf 18.50 uur is er samenzang. Met ingang van augustus is de Dorpsschool officieel gefuseerd met de Kolschool. De fusieschool wordt gehuisvest in het gebouw op De Kol en gaat de geschiedenis in als De Holterenk. De instroom van Dorpsschool-leerlingen is inmid dels op gang gekomen. Begin dit jaar namen de kleuters er hun in trek, onlangs gevolgd door de groe pen drie en vier. In de wetenschap dat het gebouw over enige tijd de slopershamer wacht, hebben velen het gevoel dat een bijzonder tijdperk in Holten wordt afgesloten. Het tijdperk waarin de legendarische meester Bouko Hendrik Brouwer een cen trale rol vervulde. Een man die op velerlei terrein in Holten zijn stem pel gedrukt heeft. Dat laatste haast letterlijk, getuige de bij het vervolg van dit verhaal op pagina 3 afgedrukte stempel van de Dorps school. Een ontwerp van Brouwer. De Dorpsschool-geschiedenis start in 1840. Harmen Hendrik Rö- rik zwaaide er de scepter tot 1890. Holten kende echter al veel eerder openbaar onderwijs, getuige het jaartal 1615 dat meester Brouwer in zijn stempel aangaf. Na 154 jaar valt het doek voor de school, waar Jan Diemer de laatste zeventien jaar de eerste man was. Autoriteit „Het doet best pijn dat het gebouw met de grond gelijk gemaakt wordt," bekent Henny Beltman, secretaresse van de commissie. „Ik heb het gebouw destijds gebouwd zien worden, heb er veel herinne ringen liggen. Zo weet ik nog dat we eens in de in aanbouw zijnde school op de toen ondergelopen vloer mochten schaatsen." Henny is geboren en getogen in de Tuin straat en zal het haar zo vertrouw de uitzicht straks missen. Dan heeft het karakteristieke schoolge bouw met de aparte, je zou tegen woordig zeggen, multifunctionele hal, plaatsgemaakt voor woning bouw. Hoe of wat, dat is nog toe komstmuziek. De Dorpsschool tijd staat bij de oud-leerlingen in het geheugen gegrift. Een blik te rug in de recentere geschiedenis leert dat de school startte in het oude gymnastieklokaal, nu onder deel van het HMV-onderkomen aan de Dorpsstraat. Ten behoeve van de ULO verhuisde meester Brouwer met zijn onderwijskracht- De Dorpsschoolinde beginjaren zestig. Aan het gebouw is uUerlijk vrij weinig veranderd. Aan de omgeving des te meer (Archief Dorpsschool) tellen de twee over de Brouwer- cultus met de vele opgezette vo gels en het van heinde en ver opha len van oud papier. Pagina 3: 'Reünisten ontvangen herinneringsboekje' Evenals vorig jaar houdt het Hol tens Mannenkoor met medewer king van Maijo Bloemen een bloe menactie. Maandag 2 mei gaan de leden vanaf 18.00 uur huis aan huis in Holten om verschillend gekleur de begonia's aan de man te bren gen. De planten kosten 7,50 gulden per stuk. Wie maandag geen HMK'er aan de deur heeft kunnen begroeten, kan dat wellicht alsnog op vrijdagavond 6 mei. Dan wordt de actie vervolgd en tevens afge sloten. Woensdagavond 4 mei houdt de Stichting Viering Nationale Feest dagen in de dorpskerk om 19.00 uur de jaarlijkse herdenkingsbij eenkomst. Namens de bevolking spreekt J. Bult, ds. H.P. Mulder namens de plaatselijke kerken. Het koor Laetitia Vera zorgt voor muzikale omlijsting. Na de samen komst in de kerk volgt onder bege leiding van HMV de stille tocht naar het verzetsmonument aan de Molenbelterweg, waar de herden king van de gevallenen met een korte bijeenkomst wordt voorge zet. Aan het Mossinkserf wordt bin nenkort een vierde woning voor asielzoekers gereserveerd. Burge meester Dick Verhoeven laat we ten dat deze zogenoemde ROA- woning (Rijks Opvang Asielzoe kers) nodig is om als gemeente Holten te voldoen aan de voorge schreven grens van twee promille van het aantal inwoners. Naar zijn zeggen voldoet Holten daar al aan als het gaat om het aantal asielzoe kers dat opgevangen wordt. Het daarvoor beschikbare aantal wo ningen (gebaseerd op vier perso nen per woning) moet daarop wor den aangepast. Verhoeven liet tegelijkertijd weten dat de opvang van asielzoekers langzaam maar zeker wel op een andere leest geschoeid wordt. Het is de bedoeling de asielzoekers in eerste instantie in centrale op vangcentra in het land worden op gevangen. Pas als sprake is van een officiële status, krijgen ze een (reguliere) woning aangeboden. Het aantal ROA-woningen in de gemeente neemt daardoor af, daar de grens van twee naar één promil le zakt. In elk geval tot januari. Volgens chaf sociale zaken Carel Groothengel zullen binnenkort de woningen aan de Canadastraat en Nagelhoutstraat de RO A-status verliezen. De woningen komen dan vrij voor de woningmarkt en kun nen dan in principe ook aan niet- asielzoekers (met status) worden toegewezen. Zo'n 250 hectare hei en 50 hectare bos van de Haarlerberg is afgelo pen zaterdag door brand ver woest. De vuurzee ontstond nabij een druk belopen wandelpad ter hoogte van de Toeristenweg. Vol gens Wim Dierkx, politie voorlich ter van het district Noordwest Twente in Almelo, is er op dit moment geen indicatie die duidt op brandstichting. Voorlopig wordt daarom onachtzaamheid met as of een sigarettenpeuk als oorzaak aangehouden. Er wordt echter nader onderzoek gepleegd. Daarbij wordt tevens de verge ten en pupillen naar het huidige lijkbare brand, die vorige week op -i- ox 4. 4. tt-4. de Veluwe woedde en een geringe- gebouw aan de Tuinstraat. Het werd in april 1954 in gebruik geno men, in november van datzelfde jaar officieel geopend. De kleuter school was toen nog gehuisvest op de plek waar nu De Boschkamp re oppervlakte veraste, betrok ken. Op dit moment wordt nog bekeken of de Toeristenweg ook na 1 juni voor gemotoriseerd ver keer wordt afgesloten. Dit in ver staat. „In die goeie ouwe tijd waren band met de zeldzame korhoen- er zelfs nog zevende en achtste ders, die voor hun broedplaats klassen,vertellen Klouwen en deels op zoek moeten naar ander Beltman, die haast niet uitgepraat terrein. raken als het gesprek op meester Door de stevige wind breidde het Brouwer komt. Klouwen, tegen- vuur zich snel uit. Volgens dis- woordig Zwollenaar: „Een autori- trictshoofd ir. Peter van den Tweel teit van jewelste, maar tegelijker- van Staatsbosbeheer zal het zeker tijd iemand waar de Holtenaren vijf tot tien jaar duren eer het na- enorm respect voor hadden. Als hij tuurlijk evenwicht in het getroffen door het dorp fietste, dan tikte gebied hersteld is. De brand werd men aan de pet of nam de hoed af. 's middags omstreeks vier uur ont- Een man, die een ijzeren orde had dekt door het verkenningsvlieg- in school en zeer veel voor Holten tuigje Oscar, dat ingezet wordt om betekend heeft." Geanimeerd ver- mogelijke brandhaarden in bosge bieden op te sporen. Het zowaar droge weer en de wind, die vooral op het open heidveld vrij spel had, wakkerde de vlammen snel aan. Van de bosgebieden zijn in elk ge val het Jodenbosch en het Eindho- vensch Bosch aan de vlammen ten prooi gevallen. Het brandweer korps uit Hellendoorn kon de brand onmogelijk alleen aan en schakelde al snel de hulp in van zo'n 20 korpsen uit de omgeving, waaronder uit Holten. Ook het pe loton van het gewest Midden-IJs- sel werd opgeroepen en zelfs Zwol le en Deventer leverden assisten tie. Holtens brandweercommandant J.H. Heller, die zojuist terugge keerd was van een klus aan de Schreursweg, waar het verbranden van vuil uit de hand was gelopen, kreeg de melding rond 17.00 uur: „Op verzoek zijn we er eerst met de tankwagen en de terreinwagen naartoe gegaan. Later zijn ook de motorspuit en de hulpverlenings wagen en het grote waterbassin ingezet. Vrijwel het gehele korps is in actie geweest." Dat Holten haar steentje nadrukkelijk bijdroeg, bleek later op de kabelkrant, waar één van de Holtense spuitgasten op de foto zichtbaar was. De Hol tense assistentie was maandag ochtend zelfs zichtbaar in De Tele graaf, waar één van 'onze' mannen de brandende hei met een vuur- zweep probeerde te doven. Volgens Heller had de brand door de steeds draaiende wind een grillig verloop. Dat de vlammen richting Holtens grondgebied zouden trekken was echter uitgesloten. Het vuur werd uiteindelijk bij de Paltheweg tot staan gebracht. Via de semafoon werd burgemeester Dick Verhoe ven continu over het verloop op de hoogte gehouden. Dinsdag, tijdens het wekelijkse praatje met de pers, vertelde hij er 'met verbijstering' kennis van te hebben genomen. Daar loco-burgemeester Eb van Schooten afwezig was, stelde wet houder Bertus Rensen zich zater dag ter plekke op de hoogte van de situatie. Maandag is het college op bezoek geweest bij Staatsbosbe heer en bracht onder meer een be zoek aan het getroffen gebied. Vol gens Verhoeven gaat het wel om een opperlakkige brand: „In die zin, dat de flora en fauna in de grond nog leeft. Veel klein gedierte is wel omgekomen, maar tot onze vreugde zagen ^ve de mieren wel weer uit de grond kruipen." Een deskundige had zelfs laten weten dathetniet onwaarschijnlijk is dat de hei op korte termijn zal uitlo pen. Er bestaat wel angst voor ver- grassing. Tijdens de brand hielpen diverse boeren uit de omgeving met het blussen door hun giertanks voor het vervoer van water in te zetten. Ook enkele loonbedrijven werden ingeschakeld. De dicht bij het ge bied gelegen camping van Staats bosbeheer werd ontruimd, terwijl behalve een deel van de Almelose- weg, ook een stuk Toeristenweg werd afgesloten. Ook zondag moesten wegen worden afgesloten wegens de enorme drukte van ramptoeristen die het zwartgebla kerde stuk hei van nabij wilden zien. Hoewel in het getroffen gebied ook de met uitsterven bedreigde kor hoenders leven, liet brandweer commandant H. Hemmink van het korps Hellendoorn weten dat ver moedelijk geen korhoenders ge sneuveld zijn. Zoals bekend is de korhoenderpopulatie op de Sal- landse Heuvelrug één van de laat ste in West-Europa. Volgens Heller zijn de korhoenders echter nog niet aan het nestelen en is hun balt- plaats niet aangetast. Halverwege de avond ontwaarde hij nog enkele van de zeldzame heidvogels. Dui delijk is wel dat het leefgebied van de korhoenders belangrijk aange tast is. Hoe groot de populatie na de brand is en of de vogels zich in verband met het broedseizoen ver plaatsen (mogelijk richting Hol ten), wordt onderzocht. Mochten zich voor Holten op dat punt be langrijke ontwikkelingen voor doen, dan worden B en W daarover door Staatsbosbeheer ingelicht

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1