Bronzee smid naast nieuwe Rabobank A 'Open samenwerking verschilleede partijen9 Nü 25.- I Nieuw bestuur van D66 Holten Nieuwe burgemeester van Holten Dick Verhoeven: Shakespeare |P STUNTPRIJZEN kamerbreed tapijt (b-keus) Kies de bank die bij u past. Geen concert Jona Kwartet Dropping voor 14-plussers Familie Span te gast bij Bejaardensoos OKÉSION- SHOW Honda - Seat A.S.M. A.C.M. b.v. VEILINGBEDRIJF HOLBEIN Holten Start en finish in Rijssen Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 21 APRIL 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Betuwelijn Als de prognoses kloppen, dan razen in 2010 zo'n 200 treinen per etmaal langs Holten. Een gevolg van de aanleg van de Betuwelijn, waarover totaal zo'n 43 miljoen ton aan goede ren richting Duitsland moet worden vervoerd. Over de noordtak, die mogelijk langs Holten loopt, komt 10 miljoen. Vanavond is er in De Biester een informatieve bijeenkomst en wordt gestreefd naar de op richting van een Holtense ac tiegroep. Beurs Enkel positieve geluiden klon ken er vrijdagavond na afloop van de 8e middenstandsbeurs. Het evenement oogde profes sioneel en trok enkele duizen den bezoekers. Iets meer zelfs dan in 1991. Ook burgemeester Dick Verhoeven werd rondge leid. Hij werd onmiddellijk op de hoogte gebracht van de wen sen ten aanzien van de Kalfs- termansweide. Als het gloednieuwe pand van de Rabobank 13 juni officieel ge opend wordt, prijkt naast de in gang een bronzen beeld van de hand van Kees Bos. Een aanwinst van de kunstwerken die Holten rijk is. Het is een de smid die bezig is aan zijn aambeeld. „Daarmee wordt de herinnering aan de vroe gere smederij van de firma Stok kers levend gehouden," vertelt Ra- bobank-directeur Hans van Win gerden. Begin vorig jaar maakte het Stokkers-pand plaats voor het nieuwe bankgebouw. De bronzen smid verschijnt aan de Oranjest- traat, naast de hoofdingang van de bank. Daar wordt een apart hoekje met wat banken en groen inge richt. Kees Bos toont zich bijzonder ver guld over de opdracht: „Het komt maar zelden voor dat ik een op dracht krijg voor zo'n groot beeld. Je leert zoiets wel tijdens de oplei ding, daarom zie ik het als een eer en tegelijkertijd een enorme uitda ging." Van Wingerden wendde zich met opzet tot de Holtense kunste naar. Naar zijn zeggen hecht de Rabobank Holten er sterk aan om met plaatselijke vakmensen in zee te gaan. De eerste kontakten date ren van begin dit jaar. Langzaam maar zeker kregen de ideeën bij Bos voor een ontwerp gestalte. In was creëerde hij enkele driedimen sionale schaalmodellen. De keus viel op de smid. Van Wingerden: „Ik heb de modellen een tijd lang in alle rust mogen bekijken. Uitein delijk sprak dit het meeste aan." Om voldoende ruimte te hebben om het manshoge (circa 1.75 me ter) beeld te realiseren, week Bos uit naar Lochem. In een loods van een kennis is hij nu ruim drie we ken dagelijks, ook in de weekein- des, in touw om de smid in klei vorm te geven. „In tegenstelling tot mijn atelier thuis, heb ik hier ruimte. Kan er gemakkelijk om heen lopen, heb de juiste lichtinval en vooral rust." Bos legt uit dat het beeld inwendig ter versteviging een 'enorme stella ge' aan hout en ijzerwerk bevat. „Als je weet hoeveel zou je er haast nachtmerries van krijgen!," lacht hij. Het werkstuk bevat inmiddels zo'n 400 kilo klei. Daar deze uitslui tend in natte staat bewerkt kan worden, behandelt Kees zijn gees teskind regelmatig met de plan tenspuit en dekt het aan het eind van de dag af met plastic en natte lakens. De smid, compleet met voorschoot, hanteert de hamer bij een waarheidsgetrouw aambeeld, dat op een zogeheten poer rust (een zwaar blok). Daar het geheel te gewichtig is om te vervoeren naar de bronsgieterij in Cuijk, is de bronsgieter gisteren naar Lochem gekomen. In delen worden nu ne gatieven van het beeld gemaakt, die in Cuijk in brons verwerkt moe ten worden. Een proces dat Bos van nabij volgen zal. Als het beeld klaar is, heeft het ongeveer dezelf de structuur en kleur als de var kens (ook een Bos-creatie) voor het gemeentehuis. Op zijn uiteindelij ke standplaats wordt de smid op een blok beton geplaatst. Het beeld wordt tevens verankerd. Met veel toewijding legt Kees Bos in Lochem de laatste hand aan de smid, die straks naast de hoofdingang van het nieuwe Rabobank-gebouw prijkt. Een 'hommage' aan de vroegere smederij van wijlen de firma Stokkers In de aula van de scholengemeen schap wordt dinsdag 26 en woens dag 27 april het bekende toneel stuk 'Midsummernightsdream' van Shakespeare voor het voet licht gebracht. Beide uitvoeringen beginnen om 19.30 uur. Het stuk wordt gespeeld door een aanzien lijke groep leerlingen, die zich de afgelopen periode intensief op de voorstellingen heeft voorbereid. Shakespeare's droom wordt al eeu wenlang op de planken gebracht. Nadere introductie is dus nauwe lijks nodig. De leerlingen spelen een bewerking van Hans Glas, die muziek bij het toneelstuk heeft ge schreven. Een aantal scènes wordt dan ook op muziek uitgevoerd, zonder gesproken woord. De voor stellingen zijn gratis toegankelijk voor de leerlingen en hun ouders. „Een goede, open samenwerking met de verschillende partijen uit de Holtense raad, met het ambtelijk apparaat, het openbaar onderwijs, de brandweer en bovenal met de twee nieuwe wethouders." Dat is het streven van de nieuwe burgmeester Dick Verhoeven (CDA). In aanwezigheid van zijn echtgenote Akke en dochters Lia (10) en José (7) en een groot aantal genodigden werd hij maandagmiddag geïnstalleerd tijdens een bijzondere vergadering van de gemeenteraad. Het was loco-burgemeester Eb van Schooten die hem de ambtsketen omhing. Verhoeven (39) volgt waarnemend burgemeester J.J.H. Cornielje op, voor wie vorige week vrijdag een eind kwam aan zijn interim functie in Holten. De sympathieke waarnemer en zijn echtgenote waren wel aanwezig bij de Op dinsdagmiddag 26 april is de installatie van Verhoeven, die Cornielje bedankte voor de familie Span te gast bij de Bejaar- 'energieke en aimabele wijze' waarop hij zijn taak had vervuld. Vanaf vorige week zaterdag is Verhoeven de eerste burger van Holten. Na afloop van het officiële gedeelte van de middag volgde een druk bezochte receptie in debal van het gemeente huis. Met een muzikaal intermezzo zorgde HMV met minirettes daarbij voor een gewaardeerd welkom aan het nieuwe burge- meesterspaar. te nemen in het boerderijtje aan de Liezenweg 5. En over de bijzondere positie van zijn gezin in Holten: „Wij ambiëren bovenal om als 'mens' naar Holten te komen, zon der dat men ons een bepaald etiket opplakt." Verhoeven bekende tegelijkertijd dat hij Dronten en zijn huidige woonplaats Swifterbant niet gauw vergeten zal. Hij toonde zich ook verheugd over het grote aantal aanwezigen uit zowel Dronten als Swifterbant. Onder hen gedepu teerde Van Hemmen van de pro vincie Flevoland. De nieuwe bur gemeester wees voorts op een aan tal 'interessante en belangrijke be leidsontwikkelingen' in Holten, zoals de uitwerking van de ontwik kelingsvisie met het aanwijzen van potentiële bouwlokaties, de toe komst van de Sallandse Heuvelrug met het al of niet afsluiten van de Toeristenweg en de ontwikkelin gen in het basis- en voortgezet on derwijs, waarbij hij met name de nieuwbouwplannen van (per 1 au gustus) scholengemeenschap De Waerdenborch aanhaalde. Verhoe ven wees op zijn veertien jaar lange ervaring als docent en later conrec tor aan het Kampense Johannes Calvijn-lyceum. Een ervaring die hij nuttig wil maken in de porte feuille onderwijs. Het gefaseerd af scheid nemen van het gewest Mid den-I Jssel en ingroeien in de regio Twente achtte de kersverse burge meester één van de belangrijke aandachtspunten die hern de ko mende tijd zullen bezighouden en ook de Maïsweg en de bouwgrond belasting liet hij niet ongenoemd. Hij benadrukte dat van hem geen politieke, maar bestuurlijke afwe ging in dezen mag worden ver wacht. Ten slotte stond Verhoeven stil bij de discussie over de regio vorming en de schaalvergroting van gemeenten (25 regio's en ge- densociëteit Holten. De heer en mevrouw Span vertellen dan over hun vakantiereis naar Canada. De bijeenkomst in De Kandelaar be gint om 14.30 uur. Het jaarlijkse reisje van de Bejaardensociëteit is op dinsdag 17 mei naar Wouden berg en Baarn. Zondag 24 april 13.()(M7.00 uur Markelo Verhoeven wees op de nieuwe start voor de gemeente met een nieuwe raad, een nieuw college, maar ook voor zijn gezin en zichzelf. In Dron ten maakte hij bijna twaalf jaar deel uit van het gemeentebestuur, waarvan de laatste vier jaar als wethouder, loco-burgemeester en zelfs enige tijd waarnemend burge meester. „Nu burgemeester. Eén die niet bóven de gemeenschap en politiek wil staan, maar juist aan spreekpunt wil zijn voor de Holte naren. Tussen de partijen wil staan. Niet a-politiek is, maar wel onafhankelijk," aldus de nieuwe burgervader, die met zijn gezin, ondanks wennen, zo snel mogelijk Holtenaar wil worden. Hij liet we ten over zo'n twee maanden ver moedelijk (voorlopig?) zijn intrek hfr°„^nj^e^SteT E? fstch00ten MnS O** Verhoeven de ambtsketen om. Hij mocht daarna de nieuwe ourgervader als eerste feliciteren met zijn benoeming (Foto Ten Velde) meenten van 40.000 inwoners). Een ontwikkeling die hij niet voorstaat in verband met onder meer het belang van politiek/bestuur dicht bij de burgers. der officieel welkom en Verhoe- vens broer Jan, al 20 jaar Twente naar ('Je hebt gekozen voor de goe de kant van het land'), feliciteerde Drontens burgemeester Kees Dek ker sprak van een verlies voor zijn gemeente. Hij verzekerde dat Ver hoeven zich optimaal zal inzetten hem namens de familie. Hoewel de voor de belangen van Holten, dat benoeming toch als verrassing kwam, bestond er al wel enig ver moeden. Noodoplossing Raadsnestor Harry Dul (CDA) kon niet nalaten fijntjes op te merken dat de raad er sinds vorige week Namens de CDA-fractie in Dron- weliswaar nieuw uitziet, maar dat ten prees Wim Smit Verhoevens 'de CDA-plaats daarin een nood- gaven en capaciteiten en wees D66 Holten heeft een nieuw be stuur. Erik Bus zwaait sinds maan dagavond de voorzittershamer, Mies Hüsslage-Laterveer beheert het secretariaat en Rob Hazes, tweede man van de kandidaten lijst, is penningmeester. Hazes werd tijdens de bijzondere leden vergadering tevens benoemd tot woordvoerder van de Holtense de mocraten. Aanleiding tot het in stalleren van een nieuw bestuur waren problemen tussen het afge treden bestuur en raadslid Dick van der Torre. Hoewel het verzoek betreurd wordt, respecteerde de vergadering de handelwijze van het bestuur, daar de kloof in de persoonlijke relatie met het raads lid niet te overbruggen leek. De D66'ers spreken hun bijzondere dank en waardering uit voor de gedegen zorg waarmee de be stuursleden Busink, Van Geel en Boode, zowel vóór, tijdens en na de verkiezingen, hun taken hebben vervuld. De vergadering sprak haar ver trouwen uit en de wens dat het kersverse bestuur, samen met het raadslid en de niet-raadsleden van D66 die zitting krijgen in raads commissies, tot een hechte samen werking mag komen. De vergade ring onderschreef ten slotte het be- stuursconvenant en stelde zich achter de collegevorming. oplossing' is. Waarvan acte voor ingewijden. Dul blikte terug naar het eerste kontakt tussen Verhoe ven en de vertrouwenscommissie. Toen nog wethouder Verhoeven verstond de kunst om zelf het initi atief te nemen tijdens dat gesprek om in luttele minuten zijn karakter en persoonlijkheid te etaleren: „Het verdere gesprek werd minder afstandelijk. Zo'n burgemeester krijgen we dus!" Dul hoopte op een intensieve en bestendige samen werking en richtte zich ook tot Verhoevens echtgenote Akke die, zoals in de profielschets aangege ven, samen met hem een aantal representatieve taken zal vervul len. „Een burgemeestersgezin leeft in Holten echter niet in een ivoren toren," verzkerde hij met een ver wijzing naar het actieve vereni gingsleven. Ook gemeentesecretaris J.P. Ste- geman heette de nieuwe burgerva- veelbetekenend op diens optreden in onderwijsland: „Nu mag hij meester spelen in Holten." Ook hij open staat voor overleg en een prima voorzitter van de raad is. Ook Akke werd betrokken in zijn huldebetoon. Namens de burgemeesterskring Twente verwelkomde burgemees ter mr. M.A.P. Van Haersma Buma van Markelo Dick Verhoeven. Ds. S.M. Roozenboom volgde zijn voorbeeld namens de plaatselijke kerken. Jutestraat 31 (Industrieterrein De Mors) 7461 TS Rijssen - Telefoon 05480 - 13648 Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schotten tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 Schuppert Meubelen Holten Het koffieconcert van het Jona' Kwartet, waarmee de Stichting Kunst en Cultuur jaarlijks haar seizoen afsluit, gaat in verband met ziekte niet door. Het concert zou zondag 24 april plaatsvinden. In plaats daarvan sloot de stich ting haar serie bijeenkomsten be gin deze week in De Boschkamp af met een avond die in het teken stond van 'Kunst en Kitsch'. Geen waardebepaling van voorwerpen, maar een avond waarop bekeken werd of iets wel of geen waarde heeft. Speciaal voor de jeugd vanaf veer tien jaar houdt bar-dancing De Waag op zaterdag 30 april een dropping. De zoektocht onder be geleiding begint 's avonds om 19.30 en eindigt tussen 23.00 uur en 23.30 uur. Men kan zich van tevoren in schrijven, de kosten bedragen f 2,50. In dat bedrag is een gratis consumptie bij terugkomst inbe grepen. Voor de beste groep is er een leuke prijs. Voor meer informa tie: tel. 05483-61376. Zat. 7 mei a.s.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1