Bewoners sociowoningen dansen af voor brons GROTE Z0NNEHEMELSH L Koninginnefeest "Bruin is in" Verkoop zonnehemels in de lift 200 Treinen langs Holten? 2Si Nieuw koor in Holten Danslessen Vollenbrock ook therapie HOLTENS NIEUWSBLAD DOORLOPENDE SHOW fa," EN DEMONSTRATIE SERVICE aan huis UB j^SBSÊ^SOSESi^i DONDERDAG 21 APRIL 1994 „Jullie zijn echte kanjers! We gaan volgend jaar lekker door!" Aldus dansleraar Ben Vollenbrock vrij dag in Het Bonte Paard, waar een groep verstandelijk gehandicap ten zojuist was afgedanst voor brons. Onder hen de bewoners van de sociowoningen en enkele ande re Holtense verstandelijk gehan dicapten. Apetrots toonden ze hun welverdiende oorkonde met daar op een echte cijferlijst. Het gemid delde was een zeven. Opvallend waren de goede presta ties van onder anderen Patrick Schrijver en Merel Wind. Zij scoor den zelfs driemaal een negen. Op de lijst van Ronnie Nauta prijkte een acht en twee negens. Ook Pau line Nobbenhuis gaf blijk van een prima danstechniek. De Lathmer- pupillen van Vollenbrock 'gingen op' voor de onderdelen Engelse wals, quick step en tango. Ook de cha-cha-cha stond in het 'balboek je'. Deze werd evenwel niet beju- reerd. Vollenbrock: „We zijn daar mee begonnen op de les. De kinde ren vinden dat ritme zo heerlijk. Daarom lieten we ze zich er even lekker in uitleven." Enkele jaren geleden werd Ben Vollenbrock door de Stichting So- cuwe benaderd met de vraag of hij de bezoekers van de Swingsoos (voor verstandelijk gehandicap ten) wat elementaire danstechnie- ken wilde bijbrengen. Vollenbrock is ook elders in de regio actief met dergelijke mensen. „Het is nu het derde jaar dat we (ook zijn partner Maijan is er nauw bij betrokken) in Holten met hen bezig zijn," vertelt hij. „Begonnen met de basis, de bekende zij-sluit-zij beweging, la ter kwam er af en toe een draai bij. Sommigen pikken zo'n figuur vrij snel op, anderen niet." De Holten- se dansleraar is zeer te spreken over de bijzondere danslessen: „Verstandelijk gehandicapten zijn erg spontaan, ook emotioneel. De meesten laten zich makkelijk gaan in een bepaald ritme en de resulta ten stemmen absoluut tot tevre denheid." Het grenzeloze enthou siasme van de verstandelijk ge handicapten heeft anderzijds ook tot gevolg dat ze regelmatig ge woon maar spontaan wat mee springen en klappen op de muziek. Echt dansen is er dan niet meer bij. Dan is het meer een kwestie van alle remmen los. Ben Vollenbrock wijst nadrukke lijk op de bijzondere inzet van de groep vrijwilligers, die geruime tijd intensief bezig is geweest met de pupillen: „Zij begeleiden de ver standelijk gehandicapten, dansen met hen. Door valide mensen in te schakelen als partner breng je ge makkelijker üjn in het dansen. An ders bereik je dit niet." In het ka der van de gehandicapten-integra tie in de samenleving werd beslo- Met danslerares Marjan in hun midden waren de bewoners van de sociowoningen maar wat graag bereid om zich door onze fotograaf te laten vereeuwigen Foto Ten Velde) ten ook deze pupillen te laten afdansen. Net als Vollenbrocks overige leerlingen in Het Bonte Paard. En natuurlijk onder het deskundig toezicht van een echt jurylid: de Hengelose mevrouw Bokdam, die haar taak zeer serieus nam. Gezien het succes van het werken naar de 'bronzen plak', gaat Vollenbrock volgend seizoen met de gehandicapten door voor 'brons ster'. Vollenbrock wijst ook op een ander aspect van zijn lessen, namelijk de therapeutische kant. Bij veel ge handicapten valt na verloop van tijd een zichtbare verbetering in de beweging te constateren: „Dansen is een uitstekende bewegingsthe rapie. Natuurlijk voor de benen, maar ook voor bijvoorbeeld het hoofd." De dansles aan de verstan delijk gehandicapten vergt wel de nodige energie en een andere aan- pak dan bij de reguliere lessen. Om op den duur enig resultaat te boe ken, is het kweken van een vertrou wensrelatie met de verstandelijk gehandicapte van essentieel be lang. Vollenbrock is daarin zeker geslaagd. Oók in Het Bonte Paard, waar sommige pupillen toch wat onder de indruk zijn van de andere ambiance, blijkt de goede band tussen leraar en pupil. Tussen het dansen door vragen enkelen regel matig om Vollenbrocks aandacht. Ben vindt het prima. Knuffelt hen of stelt ze tevreden met een enkel woord. Ook Herman Kampman, stafmedewerker van de Stichting Socuwe en voor de bezoekers van het eveneens in De Boschkamp gevestigde aktiviteitencentrum van De Lathmer een goede beken de, is naar Het Bonte Paard geko men. Kampman heeft rozen mee genomen. Iedere gehandicapte krijgt er één en mag deze overhan digen aan zijn partner, die hem- /haar op weg hielp naar de 'bronzen plak'. Het maakt het feestje com pleet. De geslaagden voor brons zijn: Jos Roelofs, Hans de Neef, Richard Ho- bert, Wim van de Worp, Patrick Schrijver, Ronnie Nauta, Diny van de Berg, Maijan Geijsen, Irma van Brink, Geke de Graaf, Marjan Bal- tes, Ina Temmink, Merel Wind, Pauline Nobbenhuis, Marieke Grootentraast, Wilma Ooms. Hoewel de donateursactie is blij ven steken op een opbrengst van 3000 gulden, heeft de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen (SVNF) heeft het programma voor Konin ginnedag rond weten te krijgen, zonder dat toegang moet worden betaald voor de taptoe. Voorzitter Rik Aangeenbrug laat weten dat de 3000 gulden weliwaar het mini mum was wat men zich ten doel gesteld had, maar dat de taptoe, die het leeuwedeel van de kosten opeist, mede gefinancierd wordt door sponsoring van een aantal Holtense bedrijven. Zij staan geza menlijk garant voor 2000 gulden. Met de 2000 gulden bijdrage van de gemeente voldoende om het eve nement alsnog te kunnen laten doorgaan. De kosten voor de tap toe zijn dit jaar zelfs iets hoger, daar volgens Aangeenbrug geen militaire korpsen meer beschik baar zijn in verband met bezuini gingsmaatregelen. Vanuit een stand op de Smidsbelt zal de SVNF alsnog proberen donateurs te wer ven. „Ook hebben we het 'oude' donateursbestand naast het nieu we gelegd. Daaruit bleek dat som mige mensen op de oude lijst wél voorkwamen en op de nieuwe niet. Wellicht dat de actie aan hun aan dacht ontsnapt is (ook de bestaan de donateurs moesten zich op nieuw aanmelden red.). Daarom zullen we hen apart nog benade ren," aldus Aangeenbrug, die al met al niet somber gestemd is. Het programma begint om 9.00 uur met de aubade op de Smidsbelt. HMV zorgt voor muzikale begelei ding. Direct ema gaan alle rem men los in het Oranjefestijn op en rond de Smidsbelt. Op het plein zelf zijn weer diverse verenigingen en instellingen met een kraam ver tegenwoordigd. Ook de inwendige mens komt volop aan zijn trekken. Voor de kinderen van de basis scholen is er weer een spel uitgezet. Om 10.45 uur worden de prijswin naars daarvan bekend gemaakt op het bordes van het gemeentehuis. Op de Smidsbelt en het parkeer terrein bij Albert Heijn wordt als vanouds een gezellige rommel markt gehouden voor kinderen. Velen zullen er hun overtollig ge worden spullen vol ijver aan de man brengen. Voor de onontbeer lijke muzikale noot zorgt dweilor kest De Braandheultjes. Rond 't Stuurhuus van MAC De Holterberg heeft evenals vorig jaar op het 'Beusebergcircuit' een re gelmatigheidswedstrijd voor klas sieke en historische wegracemoto ren plaats. De trainingen beginnen om 10.00 uur, de wedstrijd om 13.00 uur. De entreeprijs bedraagt vijf gulden per persoon. Kinderen be talen de helft. Traditioneel onder deel van het Koninginnefeest is ook de fietstocht voor het gezin, georganiseerd door de WV Holten. Tussen 13.30 en 14.30 uur kan ge start worden bij restaurant Vos man. Voor deelname is een be scheiden bedrag aan inschrijfgeld verschuldigd. Ouderen kunnen vanaf 15.00 uur in gebouw Irene genieten van de klucht 'Wie kaatst die wint' door COC. Toegang gratis. Vanaf klokslag 20.30 uur is de Smidsbelt weer het toneel van de taptoe. Aan deze, alsnog gratis toe gankelijke muzikale happening, nemen het Jachthoornkorps Eup- honia uit Eibergen, het Emmense showorkest Laus Deo en natuur lijk HMV met minirettes deel. La dyspeaker is Joke Voordes. Aan sluitend is er Oranjedisco in De Waag. „We wachten op een beetje zon". Deze opmerking horen we laatste maanden steeds vaker. Oudere mensen, jongeren, kortom iedereen zit met smart te wachten op die warme zonnestralen. Een mooi bruin kleurtje willen we immers allemaal wel. Mensen met spierpijn, reuma en allerlei andere kwaaltjes laten zich ontvallen; „In het voorjaar zal het wel weer beter gaan". Het verlan gen naar behaaglijke warmte neemt, mede door het regenachtige weer, toe. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er naar alternatieven wordt gezocht. Op vakantie naar een zonnig oord of de andere mo gelijkheid; de zon in huis halen. Fabrikanten helpen daarmee een handje. Ze brengen al jaren zonneapparatuur op de markt. Het begon met de hoogtezon, later kwamen de zonnestudio's en anno 1994 wordt er een breed pakket zonneapparatuur aangebo den, gericht op gebruik in eigen huis. Voor elke portemonnee en met veel mogelijkheden, ook voor kleinbehuisden. „De verkoop en verhuur van gezichtsbruiners, zonnehemels en - banken of combinaties neemt snel toe", vertelt ons een adviseur/ver koper. „De consument wil verantwoord zonnen, niet alleen om bruin te worden, maar zeer zeker ook om gezondheidsredenen. De vor ming van vitamine D3, het verhogen van de weerstand tegen infec tieziektes, verlaging van bloeddruk, meer souplesse en vele andere positieve effecten zijn inmiddels aangetoond. Klanten die eerst enigszins sceptisch tegenover al die apparaten staan, komen later enthousiast in de zaak vertellen hoeveel baat ze bij de 'kunstzon' hebben Door de hoogwaardige techniek van de lampen, duidelijke voorschriften en gebruiksaanwijzingen is al deze apparatuur veilig te gebruiken", aldus een vakkundig adviseur. Bekende merken zijn onder meer Alisun, Philips, Beautysun en Palm Beach. Wie overweegt een zonnehemel of gezichtsbruiner aan te schaffen kan het best naar een vertrouwd adres stappen. Daar vindt u ge schoold personeel, dat u volledig op de hoogte kan brengen betref fende de werking en mogelijkheden van de zonneapparatuur. Als u terdege geïnformeerd wil worden, moet u daar wel even de tijd voor nemen, want er valt heel wat te vertellen over de verschillende varianten. Ook het huidtype speelt een belangrijke rol bij de keus van de lampen. Daarom staat er op de verkoopafdeling van zonneappara tuur een computer die een huidanalyse van de klant vaststelt. Met deze gegevens kan de verkoper/adviseur u nog beter van dienst zijn bij de keus van apparatuur. Wie maar weinig ruimte in huis heeft hoeft echt niet af te zien van de aankoop van een zonnehemel. Er zijn nu kleine opvouwbare hemels in de handel. Verder zal de adviseur kleine praktische tips geven die niet altijd in de bijbehorende brochures staan. Daarnaast zal er gewezen worden op de bescherming van uw ogen en het gebruik van vochtregulerende middelen, tijdens en na het zonnen. Wie meer wil weten en met eigen ogen wil zien hoe een zonnehemel werkt, adviseren we eens een kijkje te gaan nemen in een goed ge sorteerde zaak, waar u kwaliteit, vakmanschap en service kan ver wachten. VAN DONDERDAG 21 T/M ZATERDAG 23 OFFIC1AL DEALER: BEAUTYSUN, ALISUN, PHILIPS EN PALM BEACH L-E-A-S-E EEN ZONNE HEMEL VANAF G-R-A-T-l-S wtAMPSZÖNN£HEMEL VOORZIEN WAN PHILIPS CLEOLAMPEN 700. VAN 1199.-NU 77' GRATIS VOETMASSAGEBAD MET VERWARMING EN BRUISBAD T.W.V. FL. 149.-* 24-UURS SERVICE BEZORGEN/INSTAUEREN DESKUNDIGE VOORLICHTING LEVERING VOLGENS C0NSUMENTENV00RWAARDEN GRATIS RESERVEREN LAGE PRIJZEN DOOR GEZAMELIJKE INKOOP MET MEER DAN 230 VAKZAKEN G-R-A-T-I-S LAMPENTEST Bij ons kunt u de lampen van uw zonnebank of hemel laten doormeten. Tijdens de show dagen kunt u gebruik maken van de speciale lampenaanbieding 10 lampen van 199.- maar een de voordeligste PER WEEK! voor RUSSIN, Schild 9A. 05480-12172. Dinsdag gesloten/Donderdag koopavond. EIBERGEN, l.W. Hagemansteaof 10, 05454-75757. Maandagmorg^gesloten/Vrijddg Icóopav neherael boven fl 1000, /ol do heift von de winlelwoarde Afbeeldingen leunnen clwijtcn. Acnbiedmgen gelden ;o!cng doracrrcodyrclct 94040 9 „Dat de Betuwelijn er komt, staat vast. De discussie daarover is een gepasseerd station." Aldus Wim Brinks, wonend aan de Drosten- straat en daardoor direct betrok ken bij de toekomstige ontwikke lingen in het railvervoer. Half maart was hij in Zutphen aanwe zig bij de oprichting van het Re gionaal Overleg Noordelijke Af takking (RONA). De bedoeling is een platform te krijgen van actie ve werkgroepen uit plaatsen die langs de noordelijke aftakking van de Betuwelijn liggen. Daar het zeker niet uitgesloten is dat de noordtak straks via Holten loopt, ook hier dus. „De gezamenlijke werkgroepen moeten zich inspannen om de pijn zo licht mogelijk te maken. Zij moeten een goede ondersteuning geven aan de doelstelling om te komen tot een zodanige aanleg van de noordtak, dat deze geen overlast vormt voor aanwonenden en overige betrokkenen," legt Brinks uit. In iedere werk(actie- )groep moet onder de strategie, do cumentatie en ledenadministratie worden opgezet. Het RONA zal alle acties coördineren. Vanavond (donderdag 21 april) houdt de RONA in De Biester een informa tieve bijeenkomst over de noord tak. Brinks, met Johan Jansen des tijds de initiatiefnemer van de Am bulanceactie, hoopt op een grote opkomst daar het de bedoeling is om evenals in tal van andere ge meenten een werkgroep op te rich ten. Hij benadrukt dat hij de taken graag wil overgeven aan anderen: „Ik ben niet van plan om die werk groep te gaan trekken. Wel steu nen. Komt er echter geen respons, dan is het wat Holten betreft op voorhand afgelopen." De direct be trokken bewoners langs de spoor lijn (volgens Brinks zo'n 100 wonin gen) ontvangen een stencil waarin de situatie die over enige tijd 'op hen af komt' in grote lijnen nog eens wordt toegelicht. Niet alleen de oprichting van de werkgroep speelt vanavond, de aanwezigen kunnen tevens kennis nemen van de toekomstige ont wikkelingen, plannen en de huidi ge stand van zaken ten aanzien van de noordelijke aftakking (tus sen Zevenaar en Oldenzaal). Daar voor is K. de Koning uit Zevenaar, hoofdbestuurslid van het Landelij ke Overleg Betuweroute (LOB) be reid gevonden om toelichting te geven. Over de Betuwelijn moet rond 2010 43 miljoen ton goederen naar Duitsland worden vervoerd. Over de noordtak, de Twentelijn, komt. zo'n tien miljoen ton, die bij Olden zaal de grens over gaat. Nu passe ren zo'n 130 treinen per dag, dan komen er nog eens ruim 60 bij. Brinks: „Uitsluitend goederentrei nen wel, maar men moet zich reali seren dat die soms wel tot een kilometer lang zijn en bovendien worden, zoals het nu uit ziet, we gens gebrek aan materieel, voorlo pig nogal wat oude Duitse goede- renwagns ingezet." Ten aanzien van de Twentelijn heeft de provin cie in een notitie aangegeven een aantal tracémogelijkheden te on derzoeken: een nieuwe rail verbin ding van Zevenaar door de Achter hoek en Twente (A15-tracé), de railverbinding Amhem/Zevenaar- Zutphen-Hengelo-Oldenzaal en de railverbinding Amhem/Zevenaar- Zutphen-Deventer-Almelo-Henge- lo-Oldenzaal. Vier jaar na de vast stelling van de PKB (planologi sche kern beslissing over de Betu weroute) moet de keuze definitief zijn. Om de laatste draait het in feite, daar dit de goedkoopste op lossing is, die echter grote gevol gen voor de aanliggende gemeen ten (waaronder Holten) heeft. De intensivering van het railvervoer betekent een veel grotere geluid en trillingsoverlast. Wonen en wer ken in de directe nabijheid van de spoorlijn wordt haast onmogelijk. Een mogelijkheid om geluidhinder terug te dringen zijn geluidweren- de schermen van elk vier meter hoog aan beide zijden van de spoorbaan. Brinks: „Niet echt een leuk vooruitzicht. Dan kan je maar beter snel je huis verkopen." Door toename van trillingen en dergelij ke kunnen direct aanliggende hui zen en gebouwen scheuren gaan vertonen. De intensief gebruikte spoorlijn moet aan beide zijden een strook van 200 meter onbe bouwde grond hebben. Bestaande bouw mag blijven, nieuwbouw is uit den boze, waarmee delen van het dorp onbewoonbaar worden. Ook de veiligheid komt in het ge ding (vervoer gevaarlijke stoffen), waarbij tevens de kwaliteit van de spoordijk en wissels wordt ge noemd. Inmiddels is ook becijferd dat de waarde van de aan de spoor baan liggende woningen belang rijk verminderen zal (maximaal 27%). Ook de verkeersafwikkeling op diverse punten wordt bemoei lijkt, daar spoorwegovergangen langer dicht blijven. Een zaak, die in Holten iets minder speelt, daar zich geen overgang direct in de gemeente bevindt. Wel belangrijk is dat de bereikbaarheid van brandweer, politie en ziekenauto erdoor vertraagd worden. Dan is er het probleem van het onderhoud van de spoorbaan, die van lichte kwaliteit is. Veel onderhoud, met name 's nachts en kans op onge lukken. Als het aan Dinie Wegstapel ligt, is Holten binnenkort een gemengd koor rijker. Met enkele tientallen andere vrijwilligers versterkte zij onlangs jongerenkoor Campanel- la, dat met de uitvoering van delen uit de rockopera Jesus Christ Su perstar veel succes oogstte. Veel van de zanglustige vrijwilligers wilden wel blijven zingen, maar voelden er weinig voor om als Cam- panella-lid regelmatig in de kerk te zingen. De voorkeur ging uit naar het populaire repertoire. Het en thousiasme bleek echter dusdanig groot, dat Dinie het voortouw heeft genomen voor de oprichting van een nieuw koor. „Ik heb zo links en rechts al mensen gepolst. Van vijf tien staat al vast dat ze mee willen doen," vertelt ze. Om het koor, waarvan ook de naam nog moet worden vastgesteld, definitief van de grond te krijgen wil Dinie verze kerd zijn van minimaal dertig le den. Zou dat lukken, dan starten de repetities pas na de zomerva kantie. Er zijn inmiddels kontak ten met een mogelijke dirigent. Wat betreft repetitieruimte wordt gedacht aan het clubgebouw van HMV of eventueel het dorpshuis. Daarover moet echter nog overleg worden gepleegd. Wanneer er gere peteerd wordt is evenmin bekend. Overwogen wordt de maandag- of donderdagavond. De contributie die de leden moeten gaan betalen moet ook nog worden vastgesteld. Kortom, nog weinig definitiefs. „Het is dan ook eerst zaak om leden te krijgen," vindt Dinie, die belangstellenden graag nader in formeert. Zij woont Dorperdijk 17a en is te bereiken op telefoonnum mer 63924.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11