'Gemeentebelang wil een open beleid gaan voeren' WÊÊÊÊmr 1 i Gemeenten dringen aan op komst BIB-rapport Afscheid van enkele gemeenteraadsleden Rustebiel nog voor bord vrachtverkeer Oud-wethouder HennieRustebiel zegt politiek vaarwel j HOLTENS NIEUWSBLAD Actie in wijk Beuseberg ■uaHuHUi f BÈmk F J BBKIaBtK MÊ Lokale Nieuwe in De Wippert Bijeenkomst van Bejaardensoos DONDERDAG 31 MAART 1994 „Wij willen de komende jaren een open beleid voeren en daarvoor de oren goed te luisteren leggen bij de bevolking. Willen weten wat er leeft." Aldus Hennie Rustebiel, die dat zelf van de zijlijn zal volgen daar hij het politieke toneel na twaalf jaar verlaat. Half oktober droeg hij het fractievoorzitterschap van zijn partij Gemeentebelang (GB) al over aan Jan Soepnel. Begin maart verraste GB 'vriend en vijand' in Holten met een enorme verkiezingsoverwinning. Het resulteerde in een aard verschuiving in politiek Holten. GB is straks met zes zetels veruit de sterkste partij in de raad en maakt opnieuw deel uit van het college. Op 73-jarige leeftijd vindt oud-wethouder Rustebiel het desondanks welletjes. „Denk overigens maar niet dat ik ga stilzitten. Op de eerste plaats ben ik penningmees ter van cv De Fienpreuvers, het Keunefeest en ben ook nog lid van de Sponsorbond van de Twentse Voetbalbond,verzekert Rustebiel, bij wie sport als een rode draad door zijn leven loopt. Hennie Rustebiel werd geboren in assistent sectorchef in Leeuwar- Oude Pekela. Temidden van de den en vanaf '72 sectorchef trans- strokartonindustrie, waarin ook zijn vader werkzaam was. Hij groeide echter op in Winschoten, later in Coevorden. Hennie zag geen brood in de strokarton en wilde graag naar de recherche school in Amersfoort. De oorlog haalde daar echter een streep door, waardoor hij uiteindelijk bij de ad ministratie van de NS in Coevor den belandde. Na de oorlog bleek Rustebiel te oud voor de recher cheschool en koos daarom defini tief voor een NS-loopbaan. Van ge woon stationsambtenaar en sta tionschef werkte hij zich op tot Vorige maand werd door een groep bezorgde ouders in de wijk Beuse berg een handtekeningenactie ge houden met het oog op de onveili ge verkeerssituatie en de staat van onderhoud en inrichting van de speeltuin in de wijk. Zo'n 200 Beu- sebergers tekenden. Vorige week donderdag volgde een gesprek in het gemeentehuis met waarne mend burgemeester J.J. H. Cor- nielje en de heer Nijkamp van ge meentewerken. Ook de handteke ningen werden overhandigd. Tij dens het onderhoud werd toegezegd aandacht te schenken aan de verkeerssituatie ter plekke en de speeltuin op te knappen. Om te voorkomen dat deze dan weer in de huidige staat vervalt, zou een speeltuinvereniging een oplossing kunnen zijn. Door het oprichten van zo'n vereniging kan de speel tuin goed onderhouden blijven en wellicht met speeltoestellen wor den uitgebreid. De bedoeling is de veiligheidsvoorzieningen en speel- mogelijkheden voor kinderen zo te reslieren dat de Beuseberg een meer kindvriendelijke wijk wordt. port van het rayon IJssel (16 sta tions) met als standplaats Deven- ter.In '73 streken Hennie en echt genote Marie neer aan de Holtense Nagelhoutstraat. Hennie: „Het was ons eerste eigen huis. Voor heen hadden we altijd op of naast stations gewoond. Heerlijk! We ge nieten er nog dagelijks van." Rustebiel, fervent sportliefhebber, maakte al gauw naam in de Hol tense sportgelederen. Kwam ook bij de SV Holten over de vloer en leerde er voorzitter Jan Warrink kennen. Via hem kwam hij in de toenmalige Sportstichting. Die stichting ging in '78 door als de huidige sportcommissie, die het gemeentebestuur van advies dient. Rustebiel was voorzitter tot hij in '82 wethouder werd. Blijft de vraag hoe hij dan in de lokale poli tiek belandde. „Heel simpel," lacht hij. „Toen ik stationschef was in Harlingen stond ik nummer twee op de lijst van Gemeentebelangen, maar miste de boot vanwege de overplaatsing naar Deyenter. Hier wist men kennelijk van mijn poli tieke bemoeienissen. Op een feest je van Warrink, eind jaren tachtig, vroeg Eddie Vincent mij om bij GB te komen, direct lijsttrekker en zelfs wethouder te worden." Ruste biel zij ja, op voorwaarde dat de NS dan verleden tijd zou zijn. Toen hij 61 was kreeg hij de keus tussen de politiek of sectorchef van de dan samengevoegde rayons IJssel en Hengelo. Mede gezien zijn leeftijd en het feit dat hij met wachtgeld 'eruit' kon, koos hij voor het eerste. Molshoop Anderhalf jaar draaide Hennie Rustebiel mee in de schaduwfrac- tie, in de tijd dat de vergaderingen van de raadscommissies nog niet openbaar waren. In '82 werd hij wethouder van financiën en wel zijn (inclusief sport). „Een uiterst prettige tijd," vindt Rustebiel, die M/MÊ ImÈm O; 1 Begin deze week nam Hennie Rustebiel voor het laatst plaats aan de raadstafel. Na twaalf jaar verlaat hij het politieke toneel Foto Ten Velde samen 'regeerde' met wethouder Stegeman (CDA). „We konden goed samenwerken, vulden elkaar aan. Stegeman kende elke mols hoop in de gemeente. Ik heb erg veel van hem geleerd." Als wethou der sport maakte Rustebiel zich onder meer sterk voor de aanleg van het Imhof-circuit van MAC De Holterberg en was tevens betrok ken bij de totstandkoming van sportpark 't Vletgoor: „Wat zich daar nu aan problemen openbaart, was toen niet duidelijk. Alhoewel ik moet toegeven dat Eb van Schooten de waarschuwende vin ger ophief. Ik hoop echt dat het goed komt met dat hoofdveld." In '86 kelderde GB van drie naar twee zetels en verdween uit het college. PvdA en CDA gingen samen ver der en met Van Schooten aan zijn zij vervulde Hennie vanaf dat mo ment de oppositierol. „Onver wacht, dat wel, maar erg vond ik het niet. We hebben flink aan de weg getimmerd, onder meer met de bedrijfjes in het buitengebied. Dat droeg ook zeker bij tot de winst van vier jaar geleden." Vier jaar geleden ging GB van twee naar vier zetels en was naast het CDA bijna de grootste partij. „We hadden maar 85 stemmen min der," aldus Rustebiel. Desondanks kwam GB er niet aan te pas in het college. Volgens Rustebiel was de zaak voor die tijd tussen PvdA en CDA al lang in kannen en kruiken. De beruchte stemverhouding 7-6 heeft Hennie Rustebiel als bijzon der frustrerend ervaren: „Dat is geen politiek bedrijven. Boven dien vind ik dat wij veel te weinig inzicht hadden in de beleidsvoor bereiding." Straks liggen de kaarten anders geschud en zitten CDA en PvdA in de oppositie. Op het punt van de twee heikele kwesties Maïsweg en bouwgrondbelasting verwacht Rustebiel dat het nieuwe college zeer snel met voorstellen komt die de besluitvorming daaromtrent ongedaan maken. En wat betreft de door sommigen betwijfelde ca paciteiten van Eb van Schooten als toekomstig wethouder, zegt hij „Ik heb prettig met hem samenge werkt. Hij heeft de zaken haar scherp in de gaten en beschikt over een ijzersterk geheugen. Boven dien zit hij al jaren in de raad en heeft dus veel ervaring, ook al is het even wennen als wethouder in plaats van raadslid. En hoewel hij soms wat traag overkomt, heb ik heb alle vertrouwen in hem als wethouder." Als het politieke doek straks voor Rustebiel gevallen is en de vergaderdruk verleden tijd is, gaat hij eerst uitgebreid vakan tie vieren. Wel is hij van plan om af en toe een raadsvergadering bij te wonen. Een verkeerstelling bracht onlangs aan het licht dat 6,2% van het totale vrachtverkeer in Holten doorgaand vrachtverkeer is. Het onderzoek had plaats naar aanleiding van een vraag van Hennie Rustebiel (GB) in de raadscommissie gemeentwerken. Daarbij pleitte het scheidende raadslid voor het aanbrengen van borden bij de mini-rotondes, waarop aangegeven staat dat het centrum voor doorgaand vrachtverkeer verboden is. Hoewel B en W van mening zijn dat bebording op basis van zo'n klein percentage weinig zin heeft, blijft Rustebiel vasthouden aan zijn opmerking. „Je zou het zelfs nog kunnen benadrukken, door er aan toe te voegen dat bestemmingsvekeer uitsluitend op bepaalde tijden toegelaten wordt in het centrum. Dat zie je wel meer. Waarom hier niet dan?" Wat betreft het verkeersstructuurplan wijst Rustebiel er op dat het college de wensen van GB, zoals in 1990 omschreven in het verkiezingsprogramma, aardig gevolgd heeft: „Wij gaven toen bijvoorbeeld al aan de bebording rond Holten aan te passen. Daar wordt nu aan gewerkt." In het dorp ook verkeersbelemmerende maatregelen, zoals versmallingen, verandering voorrangsrege ling, rotondes enzovoorts. Rustebiel: „Als al die maatregelen onvoldoende effect sorteren, dan moet er naar oplossingen wor den gezocht. Voor ons is dat echter niet de Maïsweg. Die komt er echt niet." Al voor de gemeenteraadsverkiezingen kondigde GB aan om kort erna met belanghebbenden om de tafel te gaan zitten inzake maatregelen die moeten zorgen voor een aantrekkelijk en verkeersluw dorpscentrum. „Dat is dus haaks op wat CDA en PvdA voorstaan: eerst aanleg Maïsweg en pas dan komen tot een dergelijke inrichting," aldus Rustebiel, die de discussie straks als oud-raadslid op een afstand volgen zal. Holten en Hellendoorn hebben er bij de provincie op aangedrongen om vooral haast te maken met de afronding van het BIB-rapport in zake bestemming, inrichting en beheer van de Sallandse Heuvel rug. Wethouder Wim Dalhuisen, tevens voorzitter van de Stichting De Reuze Heuvelwachter, liet dat vorige week weten tijdens de VW- ledenvergadering in De Biester: „Zodra het rapport er is hebben we eindelijk een basis, dat als uit- In De Wippert presenteren zich Tweede Paasdag drie nieuwe bands. Tussen 17.00 en 21.00 uur treden en X-ES, Joha's Dream en Noar de Bliksem voor het voet licht. De entree voor deze groepen- presentatie, die de naam 'Lokale Nieuwe' meekreeg, bedraagt vijf gulden. De Larense band X-ES speelt covers van onder meer Nir vana en Pearl Jam. Ook uit Laren komt Joha's Dream, dat voor het grootste deel rock en hardrock brengt en in Jolijn Spuls een prima zangeres heeft. De afsluiting van 'Lokale Nieuwe' is voor Noar de Bliksem. Een nieuwe dialect-rock band uit de Achterhoek en Twente met een 'party rock'-muziekstijl. gangspunt kan dienen bij de ont wikkeling van bepaalde projecten, zoals het aanleggen van wandelpa den en dergeüjke. Je kunt nu niks ondernemen omdat je niet weet wat straks wel en niet mag. Even tuele knelpunten worden dan in de loop der tijd wel opgelost." Naar zijn zeggen hebben beide colleges met ondersteuning van de Stich ting De Reuze Heuvelwachter in middels een brief naar de provincie gestuurd om de zaak te bespoedi gen. Dalhuisen het ook weten dat de verstandhouding tussen de Stich ting De Reuze Heuvelwachter en Staatsbosbeheer aanmerkelijk verbeterd is. Stichtingsvoorzitter Wim Dalhuisen liet tijdens de le denvergadering van de VW in De Biester weten dat het 'koele kon- takt in positieve zin is omgebo gen'; „Dat komt mede door de bos- schoonmaakacties van de recrea- tiebedrijven (Reuze Heuvel Recre atie) en ook de gemeentebesturen en de VW's droegen hun steentje bij. Er is nu een goed wederzijds begrip voor eikaars doelstellin gen." De wethouder wees ook op het magazine dat de Reuze Heu velwachter in mei uitbrengt en on der meer'in Holten en buitenge bied huis aan huis verspreid wordt. Tijdens de vergadering uitte voor zitter Vincent zorg over het gere geld afsluiten van wegen in Holten: „Een slechte zaak voor een toeris tische gemeente." Ook de niet een sluidende winkelsluitingstijden le veren herhaaldelijk onduidelijkhe den op. Ascheid Zowel Wim Ten Berge als Kees Boj nam afscheid uit het VW-bestuur Voorzitter Eddie Vincent noemde Ten Berge, die na 42 jaar het be stuur verliet, een echte meeden ker. Erelid Ten Berge had indertijd bij het opstellen van de statuter. zelf de maximale leeftijd van 7( jaar gesteld. De Holtenaar heeft nu zelf deze leeftijd bereikt. Ten Berge was 36 jaar penningmeester. In de jaren zestig was hij voorzitter van de Stichting Overijsselse Heuvel rug (inmiddels ter ziele, red,) en was ook enige tijd gecombineerd secretaris/penningmeester. Vin cent prees Ten Berge om zijn 'uis tekende staat van dienst': „U zorg de voor een goede financiële basis en haalde zeer veel leden binnen.' Uit het bestuur verdween even eens Kees Bos. Met 22 jaar even eens een langdurige staat van 'VW-dienst'. Voor beiden had de voorzitter een envelop met inhoud. De Bejaardensociëteit Holten houdt op dinsdagmiddag 5 april weer een bijeekomst. Het wordt een gezeüge middag met o.a. bin go. In gebouw Irene wordt om 14.30 uur begonnen. Ms dinsdag 12 april de nreuwe gemeenteraad geïnstalleerd wordt, zijn Jan Veneklaas, Willy Beldman-Wegstapel (beiden *DA) en Gerrit Markvoort (PvdA) er niet meer bij. Bij het CDA verdwijnt ook Henk Westerik. Zijn vertrek stond al vast voordat ie verkiezingsuitslag bekend werd. Aan hem wijdde het Hol- ens Nieuwsblad enkele weken eerder een uitvoerig artikel. Bij gemeentebelang (GB) keert Hennie Rustebiel niet terug. Over tem elders in deze krant meer. Tijdens de maandag gehouden jemeenteraadsvergadering werd van allen afscheid geno- hen. iDA'er Jan Veneklaas (59) was 8 lar raadslid. De geboren en geto- en Dijkerhoeker kreeg voeling iet het lokale politieke wel en wee oor onder meer zijn betrokken- eid bij de PJGO, de buurtvereni- ing, de oudercommissie van de lijkerhoekse basisschool en de ontakten met buurman en toen- ïrtijd CDA-raadslid Hendrik Bos- ühers. Agrariër Veneklaas is ook oorzitter van Coberco district lolten, president van de kerk- oogdij van de Holtense hervorm- e gemeente en tot 12 april raad- afgevaardigde in de Stichting felzijn Ouderen. Acht jaar lang am hij met veel plezier de raads- Dmmissie gemeentewerken voor |jn rekening ('Dat lag me wel. Je ebt er hier in het buitengebied Dgal eens mee te maken'). Jan èneklaas had in de fractie ook tiige tijd welzijn en ruimtelijke tdening onder zijn hoede en tot de overdracht aan de IJsselmij ook het GEB. „Natuurlijk is het jammer datje er op deze manier uitrolt, maar in tegenstelling tot veel anderen be kijk ik het nuchter," zegt hij terug kijkend. „De landelijke tendens heeft bij ons verlies zeker meege speeld. Het is trouwens lang gele den dat het CDA in de oppositierol zat. Dat het ik nog wel mee willen maken, om te zien hoe GB haar beloften waarmaakt. Maar verder heb ik echt een plezierige periode achter de rug." Ambities voor een wethouderszetel heeft Veneklaas nooit gehad. „De boerderij staat bij ons voorop," benadrukt hfj. En met wij bedoelt hij zijn zoon, met wie hij een maatschap vormt. De doorgaans rustige Veneklaas wordt vervolgens fel als hij vertelt over de zijns inziens schandalige en agressieve wijze van campagne voeren van OB, die TV Oost insein de om (ongevraagd) opnames te maken van GB'ers die met het oog op de verkiezingen huis aan huis meetlatjes verspreidde. Wat even eens tegen de borst stuitte was de wijze waarop GB zich na 'nee' in de raadscommissie te hebben gezegd, om publiciteitsredenen uitliet in de raad: „Eenmaal nee is voldoen de. Dan hoeft er niet opnieuw uit voerig op te worden ingegaan, op- datje de krant haalt." Wat betreft de Maïsweg blijft de CDA'er van mening dat deze wel moet worden aangelegd, daar het verkeer an ders de woonstraten gaat belasten. Veneklaas blijft zeker actief in de schaduwfractie en staat nummer één in de lijn van eventuele tussen tijdse opvolging in de fractie. Daar naast blijft hij voorzitter van Co berco district Holten en is presi dent van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Holten. Milieuman Bij de PvdA sneuvelt de zetel van 'milieuman' Gerrit Markvoort. Hij benadrukt nog maar eens dat Hol ten op milieugebied duidelijk aan kop gaat in het gewest Midden- IJssel en zelfs de gehele provincie. Markvoort (44), eveneens geboren en getogen Holtenaar, heeft er drukke, maar 'bijzonder boeiende' raadsjaren op zitten en was rond uit aangeslagen toen de verkie zingsuitslag bekend werd. Hij is zeer benieuwd naar de werkwijze van het nieuwe college. Begonnen in de metaal belandde Markvoort uiteindelijk bij het Kadaster (land- meettechniek) en is momenteel be zig met een tweejarig werkerva ringsproject Regionale Inspectie Milieuhygiëne. Eveneens in Zwol le. Dat Markvoort het milieu al langer een warm hart toedraagt, getuigt ook de studie algemene mi lieukunde en nu hij raadslid af is, is hij begonnen met een cursus mi lieuwetgeving. Hoewel zijn familie overwegend CDA (destijds CHU) gericht is, voelde Gerrit zich het best thuis bij de PvdA toen de politieke interes se gestalte kreeg: „Mede vanuit mijn christelijke overtuiging wilde ik opkomen voor de zwakkeren in de samenleving." In '82 verscheen zijn naam voor het eerst op de kandidatenlijst, maar het duurde tot '88 eer hij tussentijds in de raad kwam voor Gerard Wennemers. Net als Veneklaas zat Markvoort in de raadscommissie gemeentewer ken, 'deed' ook onderwijs en maak te ten slotte deel uit de adviseren de sportcommissie. Zelf actief hardloper, ligt sport hem na aan 't hart. Een hoogtepunt van de afge lopen zes jaar noemt hij de fusie tussen de scholengemeenschap en De scheidende raadsleden Willy Beldman-Wegstapel (CDA) met naast haar partijgenoot Jan Veneklaas. Achter hen Gerrit Markvoort (PvdA) (Foto Ten Velde) De Marke. De weerstand van Hol tenaren tegen de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum kwa lificeert hij nog steeds als 'schok kend'. Op de valreep van het ge sprek komen dan de kwesties Maisweg en bouwgrondbelasting op de proppen: „Twee moeilijke beslissingen. Van de baatbelasting durf ik hier rustig te stellen dat het de allermoeilijkste beslissing is ge weest. Zeker niet alleen omdat mijn schoonfamilie er bij betrok ken is. Maar ik beken dat ik er slapeloze nachten van heb gehad. Het algemeen belang, het gelijk heidsprincipe, heeft mij pas op het allerlaatste moment doen instem men." Evenals Veneklaas mag Markvoort de plaatslijke politiek nu vanaf de zijlijn volgen. Nume riek is hij de eerste die opvolgt in de fractie indien daar een vacature ontstaat. Ook hij blijft actief in de schaduwfractie en de Stichting Vluchtelingenwerk heeft hem in al- lerlijl gestrikt als de nieuwe pen ningmeester. Daar het CDA twee zeltes heeft ingeleverd, verdwijnt ook Willy Beldman (47) uit de gemeenteraad. Ze heeft net een jaar volgemaakt. Beldman spreekt over een 'pretti ge en leerzame tijd'. „Toch jammer nu je er net wat in komt," zegt ze. „Hoewel het veel meer inhoudt dat het werken in de schaduwfractie, is het me niet tegengevallen." Bel dman heeft zich immer gebogen over de portefeuille welzijn ('Dat sprak me sterk aan'). Ook zij blijft achter de politieke schermen ac tief.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9