'Geen elitaire club, maar open voor allen' Rabobank maakt zich op voor verhuizing Alom tevredenheid na optreden DAT vr :ï-r;v v Anbo houdt weer ledenwerfactie Oogirritatie en oogontsteking Stichting Kunst en Cultuur 5 jaar gezondheid Koken met magnetron Marissink wint reisje naar Rio HOLTENS NIEUWSBLAD Bergruitertjes in de prijzen DONDERDAG 24 MAART 1994. 7 „Wij zijn geen elitaire club. De drempel is zelfs buitengewoon laag," zegt voorzitter mevrouw D.D. van Rappard-Buitenhuis over de Stichting Kunst en Cultuur. Afgelopen zaterdag werd het eerste lustrum van de stichting opgeluisterd met een voorstelling van acteur Dolf de Vries in gebouw Irene. Hoewel gratis toegankelijk, zat de zaal toch niet echt vol. Acteur, regisseur, schrijver en vooral reislustige De Vries nam zijn gehoor in zijn zelf geschreven programma 'De wereld in een rugzak' mee op een reis kris kras door de wereld. Van eigen land tot Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Zowel de acteur zelf als het publiek moest even wennen, maar veruit het grootste deel van de avond demonsteerde De Vries een boeiende verteltrant en wist zelfs hier en daar op de plaatselijke actualiteit in te spelen, zoals op de komst van de nieuwe burgemeester. Vijfjaar lang al hanteert Kunst en Cultuur een opvallend laag dona teursbedrag. Voor een tientje staat men een jaar lang geregistreerd bij secretaresse Yvonne Lubberhui zen. Volgens mevrouw Van Rap- pard een bewuste keuze, daar de bijeenkomsten zodoende toegan kelijk zijn voor iedereen. Het en thousiasme tijdens een expositie van plaatsgenoot Kees Stoop was voor de dames Van Rappard en Lubberhuizen reden een aanzet te geven tot de oprichting van een cultuurkring. Mevrouw Van Rap pard vertelt dat het idee eigenlijk al langer broeide: „We wilden er enerzijds kunst en cultuur mee naar Holten halen en anderzijds interesse wekken voor excursies naar bijvoorbeeld tentoonstellin gen." Tijdens de eerste bijeen komst in De Boschkamp hield ku nsthistorica Elvira van Eijl uit En schede aan de hand van dia's een lezing over de Russiche schilder Malevitsj. Mevrouw van Rappard: „We waren echt stomverbaasd, want we konden gelijk zo'n 50 be langstellenden begroeten." De le zing werd gevolgd door een excur sie naar de Malevitsj-expositie in het Amsterdamse Stedelijk Mu seum. „Voor ons was duidelijk dat Holten behoefte had aan een der gelijke kring. We begonnen daarop als Kunst en Cultuurkring en stel- Holtenaren die een tot nu toe onge bruikte magnetron in huis hebben of zij die overwegen een dergelijk modern kookgenot aan te schaf fen, zijn wellicht gediend met de cursus 'Koken met de magnetron' die vanaf woensdag 30 maart in dorpshuis De Boschkamp wordt gehouden. In drie lessen leert men de mogelijkheden van dit appa raat optimaal te benutten en wordt een voor-, hoofd- en nage recht gemaakt. Aandacht is er ook voor de verschillen met een combi magnetron, voor het te gebruiken serviesgoed en voor het stroomver bruik. De kosten voor de drie avon den bedragen f 45,00 inclusief de ingrediënten. Een kookboekje met recepten kan apart worden aange schaft. Voor inlichtingen en opga ve: Stichting voor Sociaal en Cul tureel Werk, Tuinstraat 2, tel. 62755. Rubriek in samenwerking met de plaatselijke huisartsen en apotheker Men kan rode ogen hebben door een ontsteking, veroorzaakt door bacteriën of een virus. Dit heet bindvliesontsteking. De binnen kant van het ooglid is dan rood en de roodheid zet zich vaak voort op het oogwit. Rode en/of branderige ogen kunnen eveneens veroor zaakt worden door overgevoelig heid, zoals voor pollen (stuifineel van grassen, planten en bomen - hooikoorts). Men kan ook rode ogen krijgen als er een voorwerp of een vreemde stof in het oog komt. Kijken in lasstralen of een hooge- tezon gebruiken zonder de ogen te beschermen is gevaarlijk (laso gen). Rode en pijnlijke ogen kun nen tevens worden veroorzaakt door een ontsteking in de diepte van het oog. Ontstoken oogjes bij kinderen komen vaak voor bij ver- Jonkheer Pierre van Hanekam (Wilco Vlogtmankrijgt te maken nu Thea Markvoort als politeagente. (Foto Ten Velde). den direct een programma op voor het seizoen '89-'90." Om eventueel aanspraak te kunnen maken op subsidie, veranderde de naam niet lang daarna in Stichting Kunst en Cultuur. Het bestuur werd gecom pleteerd door mevrouw C.M. Sijt- sema, die nog altijd de penningen beheert. Gedrieën buigen de da mes zich over de invulling van het jaarprogramma. Daarvoor wordt tevens geluisterd naar wat de do nateurs willen. „Voorop staat dat we kwaliteit willen bieden," verze kert mevrouw Van Rappard. Gerenommeerd Dat de stichting voorziet in een behoefte, bewijst wel de stormach tige groei van het aantal dona teurs. Begonnen met zo'n 50, in middels bevat de kaartenbak ruim 250 namen van enthousiaste dona teurs. Vast onderdeel van het pro gramma van Kunst en Cultuur zijn de maandelijkse bijeenkomsten in De Boschkamp, waarvoor door gaans gerenommeerde sprekers worden uitgenodigd die iets vertel len over schilderkunst, architec tuur of andere onderwerpen. Op onze vraag waarom samenge gaan- of gewerkt wordt met de kunstcursus/groep van de Stich ting Socuwe, geeft de voormalige 'first lady' van Holten te kennen daar geen voorstander van te zijn: „Wij hebben een andére structuur dan Socuwe en bedruipen ons bo vendien geheel zelf. Een kleine club, waarvan de contactuele lij nen kort zijn. Ik ben ervan over tuigd dat die kleinschaligheid ook een positief effect uitstraalt op on der anderen bekende theaterper soonlijkheden die we in de loop der tijd konden begroeten. Denk maar aan Rudi van Dantzig, die wellicht terugkomt. Via hem zijn we weer aan Liselore Gerritsen gekomen. Het kleinschalige Holten vormt voor hen de aantrekkelijke afwis seling op de doorgaans zakelijker, afstandelijker sfeer in de Rand stad." Muziek Op verzoek van een groepje dona teurs begon de Stichting Kunst en Cultuur een jaar na oprichting on der leiding van oud-leraar Neder lands Piet van den Ende met een leeskring. Inmiddels is ook een aparte muziekgroep in het leven geroepen. Daarvoor worden drie maal per jaar huisconcerten gege ven in Holten. Mevrouw Van Rap pard: „Aangezien die concerten bij iemand thuis gegeven worden, S^WÈÊf- -W W - W Alom tevredenheid was er afgelo- m Q -M dÉÊÊÊÈMÊÊÊÈbÊË pen zaterdagavond in zaal Het f .'fW JF JL >?J§f1 jRr Bonte Paard waar het Dij kerhoeks WÊL Amateur Toneel de plattelandsko- A medie'Boerenkool met worst'op «E|H|B de planken bracht. Tevredenheid u V ||fl|lip; ■fPS bij het ruim tweehonderdkoppig lÈÉÈÊÊÈÊÊÈÊ WÊÊÈ 1mÊÊÊÈÈË Pabüek dat de acteurs en actrices jrffliff Wm na afloop een open doekje gaf, IBiÜSH maar ook tevredenheid bij de y^.l^mÊÊÊÈÈÈ DAT-leden zelf die zich maanden- '-ori-w.-,.:, Ti;-/ v'. ■■v.i C ■- "2* gezien de Dijkerhoeksetoneelvere- WÈÊm vooral de contacten heeft om na de êjjÊjÈÊÈ première een uitgebreide tournee door de regio te maken, is de thuis- wedstrijd in Het Bonte Paard al- tijd het enige hoogtepunt. Het pachtersleed van de familie Landstra en de verrassende wen- Het jubilerende bestuur liet zich met acteur Dolf de Vnes en diens collega Pim Vosmaer (beiden spelen in de ding aan het eind toen oma Land- soapserie 'Onderweg naar morgen') vereeuwigen door onze fotograafVosmaer fungeerde deze avond als belichtingsman. V.l.n.r. (Foto Ten Velde stra (Anja Bronnninkreef) trouwde met sjacheraar-buurman Berend (Henk Hartgerink) en ook pach tersvrouw Jannie (Willy van Ger- resheim) nog eens in het huwelijks bootje stapte met jonkheer Pierre van Hanekam (Wilco Vlogtman) sloegen goed aan bij het publiek. Ook de andere rollen waren sterk bezet met Gerrie Luggenhorst als dochter Linda, Hans Pinkert als knecht Harm, José Koopman als vriendin Connie en Thea Mark voort als buurmeisje-politieagen te. Souffleur was Jan Meijerman, de regie was in handen van Dirk Luggenhorst terwijl Jan Ooster kamp van OCH vaste DAT-gri- meur Wander Drent verving die verhinderd was. In de goede tradi tie van DAT werd de avond beslo ten met muziek en dans. kunnen we vanwege ruimtege- briek niet meer dan 60 mensen hebben. Door verhuizingen en der gelijke zit er wel een bescheiden verloop in." De belangstelling voor de muziekgroep is vrij aanzienlijk. Voor de benodigde zitplaatsen is de afspraak met woon- en zorgcen trum Diessenplas gemaakt dat voor die avonden gebruik mag worden gemaakt van stapelbare stoelen. Zaterdagavond 26 maart staat een uitvoering op het programma van harpiste Godelieve Schrama, die nog onlangs in de prijzen viel (Phi lip Morris Finest Selections, red.). Godelieve speelt men een trio ten huize van de familie Groot aan de Aaltinksweg. In plaats van het kof fieconcert door het Jona Kwartet, waarmee de Stichting Kunst en Cultuur doorgaans het seizoen af sluit, komt ditmaal Elvira van Eijl maandag 18 april naar De Bosc hkamp voor een bijeenkomst die in het teken staat van 'Kunst en Kitsch'. Mevrouw van Rappard: „Iedereen mag dan iets leuks, iets geks meenemen. Het gaat die avond niet zozeer om het bepalen van de waarde van het voorwerp, maar meer om te achterhalen of het om kunst of kitsch gaat." Het koffieconcert is wegens ziekte van het programma geschrapt. Op de jaarvergadering van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Holten riep voor zitter mevrouw J. Kieboom-Akker- man de aanwezigen op tot een le- koudheid en zijn meestal onschul dig. Als u onder de hoogtezon gaat, draag dan een beschermende bril. Als u een bijtende stof in het oog krijgt, spoel het oog dan direct en neem kontakt op met een arts. Als er iets in het oog zit, spoel het dan meteen uit. Reinig bij kinderen de oogjes met afgekoeld water of ka millethee. Week korstjes op oog haartjes eraf met een nat watje. Neem kontakt op met uw huisarts als de irritatie veroorzaakt wordt door overgevoeligheid. Als bij kin deren de roodheid en afscheiding langer dan twee dagen aanhoudt. Als u denkt een voorwerp in het oog te hebben, neem dan onmid dellijk kontakt op. Dat geldt ook indien er pus agescheiden wordt en als u pijn in het oog heeft. De werkzaamheden in en rond het nieuwe gebouw van de Rabobank aan de Oranjestraat naderen lang zaam maar zeker het einde. Maan dag 30 mei moet de bank operatio neel zijn en gaan de deuren open voor het publiek. De officiële ope ning volgt maandagmiddag 13 juni om 14.00 uur. Daarvoor wil directeur Hans van Wingerden de nieuwe burgemeester Dirk Jan Verhoeven nog voor benaderen. Vrijdagavond 17 en zaterdag 18 juni houdt de Rabobank vervol gens open huis. De verhuizing van de inventaris van het huidige ge bouw staat voor vrijdag 27 (en indien nodig zaterdag 28) mei op het programma. Nadat het pand van Stokkers en aangrenzende panden met de grond gelijk gemaakt werden, be gonnen de werkzaamheden in maart. De bouw vorderde vrijwel probleemloos, zodat begin septem ber het hoogste punt bereikt werd en de vlag in top kon. „Het is ook echt perfect verlopen," glundert Van Wingerden. „De samenwer king met de architect (Beeftink, red.), de aannemer, alles verliep gladjes." In dat verband wijst hij ook op het gemak waarmee de ge meente toestemming gaf voor de bouw aan de Oranjestraat. Precies op het moment dat de kranten vol stonden over de verkeersproble matiek en de drukte op onder meer de Oranjestraat: „De benodigde wijziging van het bestemmings plan vormde echter geen probleem en ook de ter inzage legging lever de geen moeilijkheden op." Twee automaten De begane grond van het nieuwe bankgebouw telt 1600 vierkante meter vloeroppervlak. Dubbel zo groot als het huidige pand aan de Gaardenstraat. Links voor komt de hoofdingang met direct daar naast een aparte hal met twee gel dautomaten. Van Wingerden: „Be paald een verbetering ten opzichte van nu. Ten eerste binnen en bo vendien twee, daar er steeds meer gebruik van wordt gemaakt." Di rect naast de automaten het terde ge beveiligde gedeelte van de bank met de kluis, safeloketten en kas- box. Aan de buitenmuur de ver nieuwde nachtkluis, die eveneens Over twee maanden al neemt het personeel van de Rabobank zijn intrek in het gigantische onderkomen aan de Oranjestraat Foto Ten Velde) 'uitmondt' in het beveiligde deel. Wie de bank straks binnenkomt, betreedt een ruime hal met midde nin een soort binnenplein, daar omheen een wandelpad dat toe gang geeft tot de verschillende af delingen: twee balies voor geld handelingen, de bedrijvenbalie en vier adviesunits voor particulie ren. Ook is er een adviesbalie be leggingen en natuurlijk spreekka mers. Totaal vier. Op het binnen plein komt een soort kiosk, waar men terecht kan voor allerlei infor matie. Daarachter stellingen met gerichte informatie over bankza ken en iets verder een leestafel. Wie enige tijd moet wachten, kan er terecht voor koffie. Achter de 'pu blieksruimte' de personeelsin gang, toiletten, lift, een brandvrij archief en diverse kantoorruimtes. De circa 500 vierkante meter grote bovenverdieping bevat de afdeling bedrijfsvoering (automatisering, telefooncentrale, boekhouding), de bestuurskamer, een magazijn, de Centrale Verwerkings Eenheid (computer, die gegevens opslaat en ook voor verbindingen zorgt met onder meer Rabo NL) en de ruime kantine die tevens geschikt wordt voor het houden van infor matieavonden en ledenvergade ringen. Achter de kantine een in structieruimte, afgescheiden met een schuifwand. De ruimte kan al met al bij de kantine worden ge trokken. De kantine geeft toegang tot een ruim dakterras, een soort binnenpieintje met daar omheen kantoorruimtes. Op het terras komt sfeerverlichting, planten en een waterpartij. Ongetwijfeld een aangename plek in de zomer tij dens de lunchpauze van de 35 bankmedewerkers. De bezoeker van de Rabobank kan straks aan de oostzijde van het gebouw het achter gelegen parkeerterrein be reiken. Goed voor zo'n 40 parkeer plaatsen. Ook daar veel groen en verlichting. Aan de westzijde, waar tevens enkele parkeerplaatsen voor invaliden worden aangelegd, verlaat men het terrein. Geen as falt, maar klinkers. Aan die kant wordt aan de straatzijde ook een soort pleintje gecreëerd met wat banken en een beeld erbij. Over enige tijd verschijnt daar tevens een speciale zuil, die de aandacht vestigt op de aanwezigheid van de bank. Van Wingerden: „We wach ten daar nog even mee, omdat de Rabo-huisstijl nog voor het einde •van dit jaar wijzigt. Dat geldt dus ook voor het logo. Daarom nemen we tijdelijk het logo van de huidige bank mee, zodat er niet teveel hoeft te worden veranderd als de nieuwe stijl straks gevoerd moet worden. Momenteel wordt druk gewerkt aan de bestrating en de inrichting rond het gebouw, dat hier en daar nog moet worden afge werkt. De grijze, saaie betonvlak- ken worden nog van een kleurtje voorzien. Ook aan de voorkant van het gebouw komen enkele banken en wat groen. denwerfactie. Op die manier kun nen de belangen van ouderen in deze woelige tijden volgens haar het best behartigd worden. Nadat zij als speciale gasten inleider van de middag Cees Mol en afgevaar digde van het gewest Piet Bakker had begroet, deelde secretaris Dick van Maurik mee dat de Nota Ouderenbeleid van de gemeente Holten gereed was en door de ou derenbonden van commentaar moet worden voorzien. Verder wees hij op de protestdemonstra tie tegen de bevriezing van de AOW die op 13 april in Eindhoven wordt gehouden. Ook gewestelijk afgevaardigde Bakker onder schreef het belang daarvan. Nadat de jaarverslagen en de be groting waren goedgekeurd was na de pauze het woord aan Holtenaar Cees Mol die een met diabeelden verluchtigd enthousiast reisver slag gaf van de treinreis die hij vanaf het station in Holten naar het station in Peking had ge maakt. De belevenissen onderweg in Rusland en China boeiden zijn gehoor zozeer dat niemand het be treurde dat de bijeenkomst dit keer nogal uitliep. Al eerder behaalde Marjan Note- boom in Luttenberg de derde plaats in de klasse L cat. C. Afgelo pen zondag deed ze het nog eens dunnetjes over met haar pony Amigo in Heeten. Daar haalde deze combinatie de vierde prijs. Annemiek Scheperman verscheen ook in Heeten aan de start en werd met Telly tweede in de klasse B cat.D. Joanna Spakman behaalde met Saskia de derde prijs, klasse B cat. C. Directeur Geert Marissink van Au tobedrijf Schuppert is onlangs de gelukkige winnaar geworden van de eerste prijs in de actie Oliepeil van Shell Nederland. Een actie die verband hield met de olieverkoop van de deelnemende bedrijven. De eerste prijs bestond uit een reis voor twee personen naar de Grand Prix Formule I in het Braziliaanse Rio de Janeiro. Vanavond, donder dag 24 maart, vertrekken Geert en zijn echtgenote van Schiphol naar Rio. Zondag wordt de Grand Prix bijgewoond, evenals een bijzonde re show in Plataforma. De Maris- sinks brengen eveneens een be zoek aan Sao Paulo en keren in dien zich geen vertragingen voor doen dinsdag in de loop van de middag terug in Amsterdam.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 7