'Actie om Holtenaren op de fiets te krij gen' Sanering van Ehag-terrein Dick van der Torre (D66) gokt op twee zetels HOLTENS NIEUWSBLAD DEMOCRATEN Goedkeuring wijziging belasting verordeningen Commissie voor woonruimtezaken Openbare commissievergaderingen Voorbereidingsbesluit Vrijstelling bestemmingsplan buitengebied DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994- „De komende vier jaar moeten we gebruiken om D66 drastisch uit te bouwen. Wat dat betreft is een succesje van één of meer zetels zeer welkom!" Lijsttrekker Dick van der Torre ziet de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart echter vol vertrou wen tegemoet. Twee zetels voor zijn partij acht hij 'goed haalbaar'. Dat Look-bewoner Van der Torre slechts in beschei den kring bekend is, hoeft naar zijn zeggen geen negatieve invloed te hebben op de verkiezingsuitslag: „Ik ben inderdaad op sociaal gebied niet zo actief geweest. Maar daar zal straks zeker verandering in komen." Van der Torre, bewust van de hoeveelheid werk die het raadslidmaatschap met zich mee brengt, is er van overtuigd het te kunnen combineren met zijn dagelijkse bezigheden. Nieuwsgierig als we zijn gaan we nog een stapje verder. Want stel nu dat D66 gevraagd wordt een wethouder te leveren? Van der Torre, eerst lachend, dan peinzend en vervolgens serieus: „Hoewel ik dat niet verwacht, moet ik toegeven dat dit scenario binnen onze partij is doorge sproken. Wij stellen, dat als je meedoet, je niet 'slap' moet toekijken en je je dus aan zo'n functie niet moet onttrekken. Punt blijft wel het gebrek aan ervaring. Gelukkig is er het ambtenarenapparaat dat je bijstaat." Mocht D66 in het college komen, dan staat het vast dat Dick van der Torre zich voor de functie beschikbaar stelt. De 62-jarige demoeraat ziet het raadswerk ais een nieuwe uitda ging. Hij weet zich daarbij ge steund door een naar zijn zeggen flink aantal symphatisanten. D66 Holten telt op dit moment 22 le den. Tien draaien actief mee in de schaduwfractie. Hoewel Van de Torre daarover positief gestemd is, constateert hij anderzijds dat de groep verjongd moet worden. Ook zou hij graag meer vrouwen ver welkomen. Ondanks verwoede po gingen om een vrouw op een ver kiesbare plaats te krijgen, is dat nu niet gelukt. De eerste vrouwelijke kandidaat is lerares Engels Hen- riëtte de Reuver-Helleman. Zij staat als vijfde genoteerd. Gaande het gesprek blijkt duide lijk hoezeer Dick van der Torre zich op de Holtense verkeerspro blematiek gestort heeft. „Ik ben er 'vol ingegaan'," vertelt hij. „Alle rapporten heb ik nauwgezet door genomen en geanalyseerd. Enkele jaren geleden heb ik zelfs een alter natief plan aan alle fracties ge stuurd. Daarin had ik onder meer een oplossing gezocht in het op bepaalde plekken instellen van eenrichtingsverkeer." Volgens Van der Torre is een groot deel van het probleem in het centrum te wijten aan het eigen (boodschap pen) verkeer: „Op dat punt moeten de Holtenaren zich duidelijk an ders gaan instellen. Als we straks zo'n riant fietsnetwerk hebben, waarom beginnen we dan geen ac tie om alle inwoners op de fiets te krijgen?" Naar zyn zeggen is de door de WD nagestreefde oplos sing voor een noordelijke rondweg, direct ten noorden van de spoor lijn, uit den boze. Ook in de door de bewoners van villawijk De Look was het Van der Torre die zich op dat punt profileerde. D66 stelt na drukkelijk, dat de Maïsweg pas dan mag worden aangelegd, als gebleken is dat alternatieve moge lijkheden geen of onvoldoende op lossingen blijken te geven. Wat dat betreft juicht Van der Torre de verbeterde bewegwijzering rond Holten als maatregel om het door gaande verkeer uit de dorpskom te weren, toe. Totaalplan Als het over wegen gaat, komt het gesprek als vanzelf op de Toeris- tenweg. D66 staat op het stand punt dat het autoverkeer op een enkele uitzondering na van de Hol- terberg geweerd moet worden. „Het is echter zaak om de discussie over de Sallandse Heuvelrug op dit moment niet toe te spitsen op deze weg," voegt Van der Torre haastig toe. „Eerst moet er een totaalplan komen met onderdelen als een al ternatieve route en dergelijke, waardoor de Holterberg de status van hoogwaardig recreatiegebied krijgt. Dan krijg je ook te maken met de zonering en stiltegebieden, zoals omschreven in het rapport 'Vanaf de rug gezien'. De demo- cractische lijstaanvoerder bena drukt bovendien het belang van een verbeterde infrastructuur van wandel- en fietspaden en de verde- Lijstaanvoerder Dick van der Torre beklimt vol vertrouwen de trap van het gemeentehuis. Binnenkort verwacht hij met de tweede D66-man Rob Hazes zijn entree te maken in de gemeenteraad (Foto Ten Velde). re afsluiting van zandwegen. Ook wijst hij op de noodzakelijke sa menwerking met de gemeente Hel- lendoom. Met het oog op het over leg binnen de BIB-stuurgroep (Be stemming, Beheer en Inrichting Sallandse Heuvelrug), heeft D66 Holten in samenwerking met D66 Hellendoom een speciale informa tiebijeenkomst over 'de berg' be legd in dorpshuis De Boschkamp. Donderdagavond 10 februari wordt de kwestie vanaf 20.00 uur uitvoerig belicht door onder ande ren D66-statenlid Marijke de Vuyst. Ook één van de samenstel lers van bovengenoemd rapport is aanwezig. Over de mogelijke ver plaatsing van het Bezoekerscen trum zegt Van der Torre: „Het zou niet gek zijn als het ter hoogte van natuurmuseum Bos Dierenwereld kwam. Een positieve impuls voor het toerisme in Holten." Dat Hel lendoom een verplaatsing ervan naar buurgemeente Holten zou ge dogen, lijkt echter onwaarschijn lijk. Volgens de informatie die Van der Torre evenwel ter ore is geko men, zou Hellendoom er 'niet zo zwaar aan tillen'. Ook Dick van der Torre krijgt van ons de vraag voorgelegd hoe hij tegen de kwestie bouwgrondbelas ting aankijkt. De democraat rea geert in eerste instantie verras send: „Als je enerzijds 'vrij gemak kelijk' voor een ton een wc neerzet en anderzijds op deze wijze belas ting heft om de exploitatie van plan Beuseberg rond te krijgen, dan zet dat mij wel eens aan het denken." Toch bekent Van der Torre dat hij de zaak moeilijk vindt. Wijst op het bij herhaling door wethouder financiën Wim Dalhuisen aangedragen gelijk heidsprincipe en op het door de oppositie en 'gedupeerden' ge noemde rechtvaardigheidsbegin sel: „Ik vraag me af of er ontsnap pingsmogelijkheden zijn voor hen die er al tientallen jaren wonen. Ik vermoed namelijk dat nu oneven redige bedragen worden ge vraagd," Om goed geïnformeerd te zijn als hij straks plaatsneemt in diverse forums zal Van der Torre zich met hulp van deskundigen in de materie verdiepen. Dat geldt ook voor de riolering buitengebied. Van der Torre constateert op dit moment een gebrek aan inzicht en onthoudt zich daarom van een uit spraak. Regio Een steelse blik op de klok in Van der Torres werkkamer maakt dui delijk dat de tijd voorbij gevlogen is. De voorman van D66 blijft even wel, ogenschijnlijk onvermoeid, op zijn praatstoel zitten en wil toch nog het één en ander kwijt. Aller eerst de overstap van Holten van het gewest Midden-IJssel naar de regio Twente: „Ik heb er zo mijn twijfels over. Veel Holtenaren heb ben een soort 'trek naar het oosten. Ik ben daarom enigszins bang dat de keuze voornamelijk op gevoel is gedaan. Zoiets vereist een verstan dige, weioverwegen visie. Het is niet alleen het toerisme dat die keuze onderbouwen moet. Is nu niet sprake van een beetje een gok? Wat hangt ons straks en dan zeker niet alleen financieel, boven Bijna twaalf jaar lang was het stil rond de afdeling Holten van D66. Door het acute vertrek van de lijsttrekker in 1982, slechts luttele weken voor de gemeenteraadsverkiezingen, trok de partij zich terug en volgde de plaatselijke politiek tot voor kort vanaf de zijlijn. Het was de inmiddels naar Cura9ao vertrokken Dick Gerdzen die D66 nieuw leven inblies. Met de van oorsprong Rotterdammer Dick van der Torre als voorman, doet de partij nu opnieuw een gooi naar één of meerdere zetels aan de raadsta fel. Van der Torre is 62 jaar, gehuwd, heeft één zoon en woont sedert 1974 in de villawijk Look. De Holtense democraat 'deed werktuigbouw' aan de HTS en belandde via de automatise- ringshoek van de autobranche bij Koni Oud-Beijerland, later TNO Delft en Apeldoorn. Hij had er de leiding over de resear chafdeling. Sinds 1985 runt Van der Torre zijn eigen onderne ming: Consultweld bv. Het lastechnisch adviesbureau is werk zaam voor de metaalsector. „Vroeger hoorde je 'goed links' te zijn," filosofeert de Holtenaar, in zijn HTS-tijd ooit lid van de toenmalige Socialistische Unie. Eenmaal aan het werk en gehuwd, kwam de politieke betrokkenheid meerdere jaren op een laag pitje te staan. Later zwalkte Van der Torres stemge drag van links naar rechts: de ene keer PvdA, dan weer WD. De laatste twintig jaar werd in het stemhokje evenwel consequent de naam van een D66-coryfee ingekleurd. Echt politiek actief is Dick van der Torre pas vanaf 1991. Vooral het verkeersvraag- stuk heeft zijn warme belangstelling. Ooit inwoner van het Zuidhollandse Pijnacker, was Van der Torre eveneens intensief betrokken bij de discussie over een soortgelijke kwestie. On danks enig aandringen van onze kant, blijft de lijstaanvoerder van D66 enigszins voorzichtig met een prognose ten aanzien van de toekomstige samenstelling van de gemeenteraad: „Als ik nu iets zeg ben ik bij voorbaat vastgenageld. Maar vooruit, zij het bescheiden, het zou mij in elk geval niet verbazen als de PvdA 1 zetel verliest (dan op 2), terwijl ook het CDA, ondanks een vaste kern kiezers, vermoedelijk stemmen inlevert. Boven dien is het de vraag of Gemeentebelang haar 4 zetels behoudt. De WD blijft op 2 zetels staan en wat D66 betreft: 2 zetels lijken mij goed haalbaar. De D66-kopman kiest nadrukkelijk voor samenwerking op basis van programmatische afspraken. Ten aanzien van het CDA noemt hij de Maïsweg in dat verband wel een 'grote blokkade'. Hoewel de PvdA vasthoudt aan wél aanleggen van de weg, schat Van der Torre de 'starre houding' van deze partij toch iets anders in: „Volgens mij bestaat er binnen de PvdA een nogal genuanceerde mening hierover. Als de druk groot wordt, vraag ik mij af of ze dan alsnog consequent bij hun standpunt blijven." Samenwerking met de overige partijen sluit de Holtense democraat op voorhand niet uit. Voorwaarde is wel dat de programma's dan goed op elkaar aansluiten. 't hoofd?" De belastingdruk dan. Van der Torre is van mening dat deze fors is, maar dat de gemeente er niet mee over de schreef gaat: „Ten opzichte van omliggende ge meenten van vergelijkbare hoogte is de OZB (onroerend zaak belas ting, red.) hoog. Maar tè hoog is als je geen waar voor je geld krijgt, of als het in de Maïsweg wordt gesto ken. Het voorzieningenniveau is echter goed, het centrum wordt leefbaarder gemaakt. Voor ons is het profijtbeginsel uitgangspunt van belastingheffing." Op het mo ment dat de pen de tas in ver dwijnt, haast Van der Torre zich om tóch nog iets toe te voegen. Want dat de gemeente een stokje stak voor de aankoop van de firma Heddendorp van het Rabobank- gebouw aan de Gaardenstraat, heeft hem hogelijk verbaasd. „Waarom zo stug opgesteld? Ver oorzaakt de komst van zo'n bedrijf nou hinder? Nu is het ook al druk met 'blik' voor bank en postkan toor. Het gebouw zou intact blijven en sprake van de komst van veel lawaaierige vrachtauto's was er niet. Nee, ik vind dat de gemeente meer souplesse had moeten to nen," aldus Van der Torre, die on dertussen toeziet hoe schrijfster dezes nu toch definitief de pen in haar tas laat verdwijnen. B en W overwegen om de sanering van de grond op het voormalige Ehag-terrein zelf ter hand te ne men. Het vervuilde terrein is in middels aangemeld bij de Subat, een stichting die in het leven geroe pen is door de gezamenlijke benzi nemaatschappijen en de sanering van vervuilde bodems bij onder meer tankstations onderzoekt, be kostigt en vervolgens verhaalt op de brandstofprijs. Het blijkt echter dat er bij Subat zo'n 2000 aanmel dingen voor bodemsanering zijn binnengekomen in plaats van de verwachte 1600. Voor het Ehag- terrein betekent dat vertraging in de procedure. De bedoeling is om daar volgend jaar te beginnen met de bouw van 50 seniorenwoningen. Een project, waarin gemeente, wo ningbouwvereniging Onze Woning en bouwbedrijf Voordes samen werken. Om de zaak niet teveel op te houden, overwegen B en W nu om het door Subat begrote bedrag voor de sanering over te nemen en deze zelf te laten uitvoeren. Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om ver gunningen, verleende ontheffingen op vergunningen e.d. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw carport bij Erve Joost 5; - bouw carport bij Kieftenbelt 8; - bouw carport bij Kieftenbelt 10; - vervanging schuren bij Schutteweg 4; - bouw 4 recreatiewoningen aan de Borkeldsweg; - bouw garage bij Sparrenweg 3; - bouw carport bij Vianenweg 181. 2.Bouwvergunning is verleend voor: - plaatsen tank bij Pannenbakkersstraat 1-3: - wijzigen woonhuis/boerderij Raalterweg 34; - bouw garage/berging bij Haarlerweg 2a; 3. Kapvergunning is verleend voor: - 1 eik in hakhoutwal bij Haalmansweg 4; - 4 dennen bij Vianenweg 123: - 1 lijsterbes en 1 spar bij Schoutenstraat 47; - 1 eik bij Fliermatenweg 7a; 4. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - carnavalsoptocht op 12 februari 1994; - motorcrossen op 9 en 10 april 1994; - compostactie S.V. Holten; - 48-ste voorjaarsrit/enduro; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecreta- De Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van een rioolafvoerrecht, inhoudende een tariefswijziging, zoals door de raad is vastgesteld op 8 november 1993, is goedgekeurd door qedepu- n6oe/!^?ïenx/Van ?veriissel bij. besluit van 21 januari 1994, kenmerk WFB 93/5798. De Verordening tot wijziging van de verordening op de heffinq en invordering van onroerende zaakbelastingen, inhoudende een tariefswijzi ging, zoals door de raad is vastgesteld op 8 november 1993, is goedgekeurd door gedeputeerde staten van Overijssel bij besluit van 25 januari 1994, ken merk WFB 94/-550. De verordeningen liggen voor een ieder kosteloos ter inzage op de gemeentesecretarie (leeskamer). Tegen betaling van de verschuldigde leges zijn afschriften van de besluiten verkrijgbaar. Holten, 3 februari 1994. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 7 februari 1994 van 19.30-20.30 uur in het qemeentehuis (ingang Kerkstraat). De eerstvolgende vergadering van de Commissie Welzijn vindt plaats op dinsdag 8 februari 1994 om 16.00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. Op de agenda staat onder meer: een voorstel m.b.t. de verhoging van gebruiksvergoedinqen dorpshuis „De Boschkamp"; een voorstel m.b.t. budgetsubsidiëring voor de Maatschap MOCH; een voorstel m.b.t. het Sociaal-Cultureel Programma 1994. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 7 februari 1994 om 16,00 uur in kamer 1 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: krediet verbouw/aanpassingen gemeentewerf; krediet vervangen kantine zembad Twenhaarsveld; krediet groot onderhoud fietspad Beukenlaan/Oude Hellendoornseweg; krediet herinrichting Oranjestraat, tussen de aansluiting Kolweq en Noor denbergstraat; verkoop perceel grond aan de heer S. J. Schuttert, Kieftenbelt 14 te Holten. De commissie financiën vergadert op woensdag 9 februari 1994 om 16 00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: 1. Besluitenlijsten van de vergaderingen van 1 december 1993 en 13 december 1993. 2. Verkoop perceel grond aan de heer S. J. Schuttert, Kieftenbeld 14 te Holten. 3. Krediet voor de vervanging van de kantine bij het zwembad Twenhaars veld. 4. Krediet voor de herinrichting van de Oranjestraat, tussen Kolweq en Noordenbergstraat. 5. Krediet voor de verbouw en aanpassing van de gemeentewerf. 6. Krediet voor groot onderhoud fietspad Beukenlaan/Oude Hellendoornseweg. 7. Regeling budgetsubisdie muziekmaatschap Holten (MOCH). 8. Voorstel vaststelling sociaal cultureel program 1994 9. Voorstel aanpassing gebruiksvergoedingen dorpshuis De Boschkamp 10. Mededelingen, 11. Rondvraag. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commisie. De burgemeeser van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente bij besluit van 24 januari 1994 heeft verklaard, dat een (gedeeltelijke herzie ning van het) bestemmingsplan „Kom Holten" wordt voorbereid ten behoe ve van de bouw van appartementen, winkels en parkeergarage op de hoek Larenseweg-Kerkstraat (zgn. plan Aanstoot), een en ander voor zover om vattende het gebied zoals met rode kleur op de bij bedoeld besluit behoren de en als zodanig gewaarmerkte tekening is aangegeven. Dit voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van de dag der bekendmaking en ligt vanaf die datum voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek). Holten, 3 februari 1994. De burgemeester voornoemd, J. J. H. Cornielje, wnd. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 7 fe bruari 1994 gedurende twee weken ter gemeentesecretarie, afdeling alqe- mene zaken, Smidsbelt 6 te Holten, tijdens de kantooruren (08.30 uur tot 12.30 uur) voor een ieder ter zage ligt een verzoek om vrijstelling (aanvraag om bouwvergunning) als bedoeld in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van het bestemmingsplan „Buitengebied". Dit verzoek heeft be trekking op de bouw van een koelcel op het perceel kadastraal bekend qe- meente Holten, sectie G, nrs. 543 en 464, plaatselijk bekend als Pasmans- weg 10. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schrifte lijk bedenkingen tegen het verlenen van vrijstelling naar voren brengen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 3 februari 1994 De burgemeester voornoemd, J. J. H. Cornielje, wnd.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5