huidige 'Komende periode beleid gaan voortzetten5 ^FvdA Expositie over natuur Lokerenk Activiteiten van Stichting Socuwe Hoolter Daansers op Duitse tv PvdA-lijstaanvoerder Wim Dalhuisen: gezondheid Minder vergoedingen voor geneesmiddelen Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Onderscheiding voor Krekel Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Topper voor handbaldames DONDERDAG 20 JANUARI 1994_ Wethouder Wim Dalhuisen, op dit moment tevens in de schijnwerpers als lijsttrekker van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, draait er niet omheen: „Ik hoop oprecht dat het door dit college ingezette beleid de komende jaren mag worden voortgezet. En als het mag, zou ik graag wethouder blijven!" Dat laatste houdt tevens verband met de prettige sfeer waarin het volgens Dalhuisen werken is binnen het gemeentehuis. Lange tijd was er het driemanschap Van Rap- pard/Westerik/Dalhuisen: „We vormden een hecht team en hebben ook zo gewerkt. We wisten precies van elkaar wat we wilden, wat we dachten." Ook het werken binnen de gemeen teraad spreekt de PvdA-kopman aan. Enerzijds lijnrecht tegen over elkaar staan, anderzijds een buitengewoon plezierig, vriendschappelijk contact. „Het belangrijkste is dat we respect hebben voor eikaars opvattingen." Na de verkiezingen in de PvdA bereid met een ieder samen te wer ken. Voorwaarde is dan wel, dat het huidige beleid wordt voortge zet. Dalhuisen beschouwt het als uitgangspunt voor het gesprek. Het is duidelijk dat deze gelegen heid door hem wordt aangegrepen om enkele voorbeelden te noemen van zaken die door de huidige CDA-PvdA-coalitie zijn aange pakt: „Dit college heeft de handen uit de mouwen gestoken. Kijk maar eens wat er in het onderwijs gebeurd is of op de sociaal-cultu reel vlak. Beijk ook de verkeer sproblematiek. Een jarenlang dis cussiepunt, waar nu veel in geïn vesteerd is en wat eindelijk wordt aangepakt. Hetzelfde geldt de rio lering, de samenwerking op toeris- tisch-recreatief gebied met Hellen- doorn, het beleid op het terrein van natuur en milieu en ten slotte wil ik de Sociale Vernieuwing en de kin deropvang noemen." Dalhuisen is van mening dat in Holten diverse problemen bij elkaar komen, zoals natuurschoon en werkgelegen heid. „Dat vereist een goede, welo verwogen visie. Pas dan kun je beleid voor de lange termijn maken. Ik ben er van overtuigd dat de PvdA daar een wezenlijke bij drage aan geleverd heeft. Iets, wat ik bij de oppositie gemist heb." En stel nou dat de PvdA geen wethou der meer hoeft te leveren in het toekomstig college? „Dan blijf ik raadslid, hoewel dat vast wennen is!" Baatbelasting Wethouder financiën Wim Dalhui sen stond de laatste tijd nogal bloot aan kritiek inzake de ge wraakte bouwgrondbelasting. Hoewel overtuigd van de juistheid van het besluit, gaat het hem ter harte dat hij door een groep Beuse- bergers openlijk beschuldigd wordt van zaken die naar zijn zeg gen niet waar zijn: „Zo wordt ge zegd dat ik telefonisch zou hebben meegedeeld dat de bedragen wel zouden meevallen. Klopt, maar dat betrof uitsluitend de gerust stelling naar aanleiding van foutie ve berichtgeving op de kabelkrant, waar gesproken werd over bedra gen tussen de twee en drie ton." De wethouder benadrukt nog eens dat de heffing vanuit het gelijkheids beginsel 'voluit verdedigbaar' is. Ook is hij er stellig van overtuigd dat de gemeente zeer zorgvuldig omgegaan is met de behandeling van de bewuste verordening en dat weloverwogen percentages zijn ge kozen. „Het voorstel van Gemeen tebelang daarbij was slechts waar devol voor de verkiezingen en trachtte een probleem op te lossen door een ander te creëren. Dat dit geld gebruikt wordt voor financie ring van de Maïsweg is onzin. Daar was al geld voor gereserveerd vóór dat het bewuste besluit in '92 geno men werd." De grens op de belas- tinggebiedkaartis naar zijn zeggen uitsluitend bepaald aan de hand van de mogelijkheid die de bewus te eigenaren hebben om bijvoor beeld aan te sluiten op riolering of wegen. Pas dan is er sprake van profijt van openbare voorzienin gen en pas dan ook van baatbelas ting. Dalhuisen: „Geen zwaard van Damocles dus in Lukensveld. Iede re betrokkene weet nu wat hem te wachten staat als hij bepaalde stappen neemt." Ofschoon de PvdA bij menigeen doorgaat voor milieubewust, koos de afdeling Holten toch voor de zuidelijke ontsluitingsweg over de Lokerenk, de veelbesproken Maïs weg. „Eerlijk, 't gaat ook ons aan het hart en het is binnen onze afde ling een uitermate belangrijke af weging geweest. Je hebt de weg echter nodig voor een goede door stroming van het verkeer als je het centrum verkeersluw wilt maken. Doe je dat niet, dan leidt dat onher roepelijk tot het gebruik van aller hande sluiproutes door woonwij ken, zoals al te constateren viel bij de vervanging van sommige stuk ken riolering. Wij zelf, de Holtena ren, vormen een groot deel van het probleem. De eigen verkeerscircu- latie dus; De aangepaste bewegwij zering moet straks leiden tot het zoveel mogelijk weren van het doorgaand verkeer. Het verkeers plan is gebaseerd op de ontwikke lingen tot 2005. De effecten ervan zijn met alle veranderingen tot nu toe, al goed merkbaar. De ver keersdrukte neemt evenwel toe, dus als je de Maïsweg niet reali seert (wat hij overigens wel ver wacht), werk je jezelf steeds meer in de moeilijkheden." Wat betreft de afsluiting van de Toeristenweg kiest Wim Dalhui sen voor gefaseerd afsluiten in ver band met de afhankelijkheid van bedrijven: „Eerst beperkt open stellen, pas later geheel afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. De af sluiting biedt zeker nieuwe kansen op toeristisch-recreatief gebied." De alternatieve route langs de westflank van de Holterberg is in de PvdA-visie slechts dan te over wegen, als er goede afspraken zijn over alternatieven zijn voor de au torit over 'de berg' (bijvoorbeeld Rubriek in samenwerking met de plaatselijke huisartsen en apotheker Op het nippertje kwam eind 1993 een nieuwe maatregel af van het ministerie van WVC om de kosten van genees- en verbandmiddelen in Nederland te beteugelen. Een aantal geneesmiddelen wordt niet meer vergoed. Voor kunst- en hulp middelen, zoals de spuitjes voor het toedienen van insuline en in- continentiemateriaal, moet 15% door de gebruiker worden betaald, met een maximum van f 200,- per jaar. Wat uiteindelijk niet meer vergoed wordt is een groep van ongeveer vijftig geneesmiddelen met onder andere: hoestdranken, neusdrup pels, middelen tegen hoofdiuis, vi tamines en middelen tegen worpmjes. In de praktijk blijken de meeste mensen het niet erg te vinden om zelf f 4,25 te betalen voor een flesje neusdruppels of f 4,95 voor een hoestdrank. Anders is het met de groep vaak oudere mensen die nu Toerisme in Holten wordt be- leidsspeerpunt. De PvdA maakt zich sterk voor eerst beperkte, later totale afsluiting van de Toe ristenweg voor gemotoriseerd verkeer. Afsluiting biedt zeker nieuwe kansen op toeristisch-re creatief gebied,aldus lijstaan voerder Wim Dalhuisen, die zich daarom veelbetekenend bij 'De Toerist' liet vereeuwigen Foto Ten Velde) ring buitengebied komt nog even aan bod. De PvdA is van mening dat er goed gekeken moet worden naar de mogelijkheid van cluste ringen voor persriolering (of zo mo gelijk vrij verval-riolering). Op stukken waar persriolering onren dabel is, is dan eventueel het alter natieve systeem met helofytenfil- ters toe te passen. Dalhuisen: „De ervaringen met proefnemeningen zijn goed. Ik denk dat de ontwikke lingen echter nog niet ver genoeg zijn om dit, weliswaar goedkopere systeem, op grote schaal toe te passen." Ten slotte leggen wij de PvdA-kop- man en dus niet als wethouder financiën de vraag voor of de belas tingdruk in Holten hoog is: „Zeker niet laag. Maar als je kiest voor instandhouding van basisvoorzie ningen, dan moet je anderzijds je inkomsten op peil houden. De hoogte van rioolrecht en afvalstof fenheffing houdt verband met de vervanging van de riolering en ge scheiden inzamelijk van huishou delijk afval. Ik verwacht echter dat Holten slechts tijdelijk aan de hoge kant is, daar we snel inhaak ten op de ontwikkelingen. Andere gemeenten moeten nog investeren en prijzen blijven nou eenmaal niet stilstaan. Ik weet zeker dat we straks zelfs bij de goedkopere ge meenten horen. Wat de hoogte van de belastingdruk betreft ben ik ook benieuwd naar de geluiden van de oppositie. Dat zal wel neer komen op eerst roepen dat deze te hoog is en aan de andere kant met een waslijst aan nieuw beleid ko men zonder te vertellen hoe dat betaald moet worden. Je kunt be ter écht duidelijk zijn," besluit de PvdA-lijstaanvoerder zijn relaas. Tot en met vrijdag 4 februari expo seert Holtenaar Riemko Berends met pentekeningen in de ontmoe tingsruimte van dorpshuis De Boschkamp. Een belangrijk deel van de werkstukken is gemaakt ter illustratie van de schoonheid op en rond de Lokerenk, die verloren gaat door de bebouwing van Lu kensveld en dreigt te gaan indien de Maïsweg wordt aangelegd. „Wat weg is krijg je niet weer, maar we moeten moeite doen om te be houden wat er is door bijvoorbeeld nodeloze projecten als de Maïsweg tegen te houden. In de politiek wil moeten bijbetalen voor luiers en onderleggers of voor de mensen met suikerziekte, die nu moeten bijbetalen voor de injectiespuitjes en de strookjes om zelf glucose in het bloed te bepalen. Vaak hebben deze mensen al meer kosten door ziekte en nu komt dit er nog bij. Ook al is er een maximum van f 200,- per persoon per jaar, de mees ten vinden het niet redelijk. Van de ziekenfondsen hebben Sal- land, Oost Nederland en Het Groe ne Land besloten om de eigen bij drage zelf te verrekenen met de verzekerde. Als u iets haalt in de apotheek, betaalt u niet meteen, maar krijgt u later een rekening van de verzekeraar. De andere zie kenfondsen laten de verzekerde in de apotheek bijbetalen. Desgewenst kunnen schriftelijk vragen worden gesteld. Ze kunnen worden ingele verd bij het Holtens Nieuwsblad, Kerkhofs- weg 18. Vermeldt u even op de envelop dat het de rubriek 'Gezondheid' betreft. electrisch groepsvervoer) en over de financiering van het geheel. Vol gens de PvdA-kopman wordt toe risme/recreatie speerpunt van het beleid van de gemeente, gezien de verminderde kansen is de agrari sche sector en industrie. „Mis schien is de dienstensector ook wel iets voor Holten, gezien de gunsti ge ligging aan het spoor en de Al." Het gesprek nadert het einde. - Toch passeren nog enkele aan dachtspunten de revue. Industrie terrein Flierdijk bijvoorbeeld. Dat B en W er voor kozen, is volgens Dalhuisen gebaseerd op het kos tenplaatje van Vletgaarsmaten. Maar dan toch: „Als we die finan ciële problemen kunnen oplossen en er met provinciale goedkeuring een goede ontsluitingsweg kan ko men, dan moeten we toch nog maar eens flink achter de oren krabben." Over toekomstige wo ningbouw in plan Telgen of plan Liezen zegt Wim Dalhuisen, dat hij 'gevoelsmatig voor de eerste kiest in verband met een evenwichtige *n de kelder van het dorpshuis opbouw van het dorp'. De laatste start Musky morgenavond weer woningbouwuitbreidingen vonden me^ de wekelijkse bijeenkomsten, telkens aan de zuidkant plaats. De tienersoos van de Stichting Beide lokaties zijn volgens hem voor Sociaal en Cultureel Werk is echter aanvaardbaar. Ook de riole- iedere vrijdagavond geopend tus sen 19.00 en 21.00 uur en staat open voor jongeren tussen 12 en 16 jaar. Musky biedt naast de gebruikelij ke disco met de laatste hits, soms ook hardrock of housemuziek, een gavarieerd programma met onder delen als koersbal en een avond gekkenwerk. De disco wordt ver zorgt door een tienervrijwilliger die het leuk vindt de handen uit de mouwen te steken. Er zijn nog vrij willigers welkom. Lijkt je het wat, dan kun je je aanmelden bij het Socuwe-kantoor in De Bosc hkamp, tel. 62755. Ook ideeën en suggesties voor een 'te gekke' avond, zijn welkom. De toegangs prijs van de soos is een gulden, consumpties kosten eveneens een gulden. Voor de wat jongeren opent woens dagmiddag 2 februari kindersoos Kwiebus weer de deuren. Even eens in de kelder van het dorps huis. Kwiebus is bedoeld voor kin deren van 6 tot 12 jaar en komt iedere veertien dagen van 14.00 tot 15.30 uur bijeen onder leiding van HBO-stagaires. De kosten bedra gen een rijksdaalder per keer. Woensdag 2 februari staat de soos in het teken van de Olympische Winterspelen en worden onder het motto 'Mini Olympics' leuke, span nende en uitdagende spellen ge- Per 1 april aanstaande bieden de huisartsen en de apotheek te Holten de mogelijkheid om de driemaandelijkse rekening te netalen met automatische in- so. Deze week wordt daar voor een brief met de machti gingskaarten verstuurd. Waar om automatische incasso? In de eerste plaats heeft een aan tal mensen hier al nadrukke lijk om gevraagd. Dit is begrij pelijk, want het is makkelijk voor de betaler en voorkomt onnodige bankkosten. Voor de administratie van de huisart sen en de apotheek is automati sche incasso eenvoudiger en de kans op een foutieve verwer king is bijna nihil. Zodoende houden de assistentes meer tijd over voor hun eigenlijke werk. Het is voldoende de groene kaarten van de formulierense tjes in te vullen en terug te sturen naar de groepspraktijk en de apotheek. Krijgt u deze week geen formulier thuis, dan kunt u er een afhalen aan de balie. De hoop is dat veel men sen van deze mogelijkheid ge bruik zullen maken. daan. In de loop van het seizoen staan verder onder meer een bos- spel, film op grootbeeld, creatieve middag, toneel en een kindersurvi val op de Holterberg op het pro gramma. Evenals voor de overige jeugdactiviteiten van Socuwe is vooraf opgeven noodzakelijk. Uit ervaring is gebleken dat Kwiebus snel volgeboekt is. Aanmelden kan op bovengenoemd adres of tele foonnummer. Lijsttrekker van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid is Wim Dalhuisen (43). Op dit moment tevens wethouder. Dalhui sen is afkomstig uit het Gelderse Heerde, is gehuwd en heeft drie zoons. Ingewijden zal het niet verbazen dat leerkracht basisonderwijs Wim de kweekschool (nog tijdens zijn opleiding omgedoopt tot Pedagogische Academie) doorliep. In 1971 begonnen in het lager onderwijs in Ambt-Delden, in 1977 terecht gekomen in Holten. De politieke interesse kreeg ai vroeg gestalte bij hem. „Temeer daar er thuis ook veel over gesproken werd," vertelt Wim. De symphatie voor de PvdA laat zich raden. „Vanaf 18 jaar ben ik er bewust mee bezig. Was onder meer betrokken bij de totstandkoming van een jongerencentrum in Heerde, van een studentenvakbond en hield me op school ook bezig met schaduwverkiezingen. Toen ik in het onderwijs begon werd ik ook direct vakbondslid." Eenmaal in Holten beiand, begon Wim Dalhuisen met het bezoeken van de PvdA- vergaderingen. Betrokkenheid en inzicht leidden in 1982 tot een vierde plaats op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen. Toen Andries Moeliker in 1984 naar Enschede ver trok, maakte Dalhuisen zijn entree in de raad. Drie maanden later al werd hij fractievoorzitter. In 1986 werd hij lijsttrekker en na de verkiezingen wethouder voor de PvdA in het college van B en W. Dat beeld herhaalde zich in 1990. Met uitzondering van toerisme/recreatie, dat hij zeer tot zijn genoegen na enige tijd overnam van collega Henk Westerik (CDA), heeft hij altijd dezelfde portefeuilles gehad, waaronder financiën ('belangrijk en boeiend'). Hoewel de PvdA in de landelijke opiniepeilingen het tot voor kort slecht deed, is Wim Dalhuisen van mening dat die trend zich op dit moment juist in positieve richting ontwik kelt. Als we hem dan ook vragen hoe hij de kansen van zijn partij acht in de komende gemeenteraadsverkiezingen, antwoordt hij: „Hoewel iets nooit met zekerheid te zeggen is, denk ik zelf dat het CDA de huidige 4 zetels behoudt, wij op 3 blijven staan en de VVD op 2. Gemeentebelang zal waarschijnlijk 1 zetel verliezen (dan op 3) ten gunste van D66 dat met 1 zetel in de raad komt. Dalhuisen hoopt oprecht zijn wethouderstaak ook na de verkiezingen te mogen voortzetten: „Druk is het zeker, maar ik heb er veel lol in. Soms beschouw ik het een uit zijn krachten gegroeide liefhebberij!" Op uitnodiging van de ZDF (Zwei- tes Deutsches Femsehen, red.) treedt een deel van De Hoolter Daansers zondagochtend in Delft op tijdens een rechtstreekse uit zending van het televisieprogram ma 'Sonntagskonzert'. De Holten- se delegatie treedt er samen op met De Nijverdalse Boerendansers en de folkloristische dansgroep NS uit Almelo. Een groep, die voortge komen is uit folkloreminnende spoorwegmedewerkers. Dat niet de hele dansgroep is uitgenodigd houdt volgens secretaresse Els Hofman verband met de 'budget tering van de ZDF'. De Holtenaren reizen zaterdag reeds af naar Delft, waar ze met de andere deelnemers zullen repeteren op de Grote Markt, vanwaar het programma een dag later wordt uitgezonden. De uitzending begint om 12.00 uur op Duitsland 2. De agenda van de Holtense dans groep is goed gevuld. Zo laat Els weten, dat eind maart op uitnodi ging een weekeinde wordt doorge bracht in het Duitse Oldenburg en dat ook een uitnodiging is ontvan gen van de Hongaarse dansgroep Szabolcs om in mei een week naar Hongarije te komen. De Oosteuro-; pese groep was vorig jaar juni te gast op het Folkloristisch Festival van De Hoolter Daansers, dat ge combineerd met het eeuwfeest van het school- en volksfeest in Dijker-, hoek tot een groots evenement uit groeide. Gezien de tiendaagse reis (3 t/m 13 mei) van een groot deel van de dansgroep naar de Verenig de Staten, waar eveneens op uitno diging op het Holland Festival in de staat Washington wordt opge treden, staat de Hongaarse trip echter nog niet vast. Wat wel vast staat, is het aanzienlijke aantal op tredens in de regio, waaronder bin nenkort in Raalte en Apeldoorn. men op de valreep nog iets tast baars achterlaten. Of daar door de meerderheid van de bevolking met ergenis en spijt naar gekeken of overproken wordt, deert politi ci niet. Men weet zijn naam verbon den met een bepaald object," aldus Berends. In de tekeningen van de Holtenaar is de natuur de grote inspiratiebron. Veel landschappen en bloemen en ook protretten. De tentoonstelling is op werkdagen (met uitzondering van maandag en dinsdagmiddag) te bezichtigen tussen 9.00 en 17.00 uur. Een deel van de werkstukken is te koop. Europa Kinderhulp is op zoek naar gastgezinnen, die bereid zijn gedu rende een paar weken een kind op te nemen in huis om dit 'de vakan tie van zijn leven te bezorgen'. Voor veel kinderen in Europa is het op straat gezelliger dan thuis. Omdat ze ouders hebben die hen niet zien staan. Omdat ze telkens te horen krij gen dat ze enkel maar in de weg lopen. Het zijn kinderen die iets missen wat wij alleemaal kennen: geborgenheid. Kinderen, die een land in oorlog zijn ontvlucht of serieus aan vakantie toe zijn, die in Uit handen van burgemeester E. van Voorden, heeft de directie van Krekel Holten bv vanmiddag in café-restaurant De Poppe het kwa liteitscertificaat Nen-Iso 9001 ont vangen. Een onderscheiding, die aangeeft dat de onderneming vol doet aan specifieke, internationale eisen op het gebied van kwaliteits zorg. Het streven naar optimalise ring van de kwaliteit van zowel de werkzaamheden als de werkwijze van de onderneming viel samen met de opdracht van Rijkswater staat om het integraal beheer en onderhoud van de rijkswegen Al en A35 te verzorgen. Krekel is de eerste onderneming in Nederland die het certicaat ook krijgt voor de toepassingsgebieden beheer en on derhoud. De directie name vervol gens het besluit om een kwaliteits systeem in te voeren, dat aan inter nationale eisen zou moeten vol doen. Alle medewerkers hebben de afgelopen twee jaar hard gewerkt om dit kwaliteitssysteem in de be drijfsvoering in te passen en in de cember. tijdens het 65-jarig jubi leum van de onderneming, keurde de onafhankelijke certificatie-in- stelling KIWA het Krekel-kwali teitssysteem goed. De gezamenlij ke inspanning leidde vanmiddag tot de overhandiging van het certi ficaat. krottenwijken zonder speelruimte leven en ouders hebben die er door armoede onderdoor dreigen te gaan. Er zijn echter ook kinderen die wel alles hebben, behalve aan dacht en begeleiding. Ze zijn tus sen de 6 en 13 jaar en komen onder meer uit Duitsland, Frankrijk, Ne derland, Noord-Ierland, Engeland, Oostenrijk en voormalig Joegosla vië. Voor al deze kinderen organiseert Europa Kinderhulp ieder jaar va kantie in Nederland. In dat ver band worden gastgezinnen ge zocht, die gedurende drie weken huis en hart open willen zetten. Mensen, die geduld en begrip kun nen opbrengen zo'n kind de vakan tie van zijn of haar leven te bezor gen. Kostbaar hoeft het niet te zijn, uitstapjes zijn niet echt nodig, want het kind is immers al uit. Wie er meer over weten wil kan contact opnemen met mevrouw E. Jan- nink, tel. 05483-62669. Dames 1 van de handbalafdeling van de SV Holten speelt zondag 23 januari thuis tegen SDOL 3 een topper. Hoewel meer dan de helft van de zaalcompetitie voorbij is, kwamen beide teams elkaar nog niet tegen. Holten staat in de derde klasse fier op kop, maar bij winst kan SDOL die positie overnemen. De wedstrijd in sporthal 'tMossink begint om 13.05 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 7