Ook regionalisering binnen de brandweer r< 'Geen totale sluiting van de Toeristenweg' d P) Appartementen aan rand Holterberg Mister kwijnt weg Bewoners vrezen 'racecircuit' fl 'I Primeur in Holten L-Jaaragenda-I HOLTENS NIEUWSBLAD dierenbescherming Openbare raadsvergadering Indiening aanvragen om subsidie voor onderhoud van kleine landschapselementen en herstel en/of vernieuwing van rieten daken Gemeentegids 1994 Sociale vernieuwing 1994 DONDERDAG 20 JANUARI 1994- Evenals de politie, is ook de brandweer in beweging. Dat con stateerde loco-burgemeester Henk Westerik maandagavond in de brandweerkazerne, waar een aantal spuitgasten één of meerde re diploma's uitgereikt kreeg. Arend Lichtenberg werd wegens zijn 12V2-jarig dienstverband bij de brandweer onderscheiden met een oorkonde en een medaille. Van MAC De Holterberg ontving de brandweer een financiële gift als dank voor de trouwe presentie bij auto- en motocrosses. Westerik benadrukte dat op basis van het vorig jaar verschenen rap port 'De brandweer verlegt haar grenzen' gesproken wordt over re gionalisering van brandweerta- ken. Een gegeven, waar wijlen mi nister Ien Dales zich sterk voor maakte en dat onder veel brand weerkorpsen nogal wat commotie heeft veroorzaakt. De wijzigingen houden sterk verband met de vol gens de wethouder 'zo langzamer hand veranderende taken van de brandweer': „De brandweer moet als veiligheidsspecialist worden gezien. Naast brandbestrijding wordt het aspect hulpverlening steeds belangrijker." Brandweer commandant J.H. Heller liet ter verduidelijking weten dat vorig jaar 42 maal werd uitgerukt: 22 maal voor brand, 20 maal voor hulpverlening. Hij noemde in dat verband onder meer het optreden bij vrijgekomen gevaarlijke stoffen en allerhande soorten ongevallen. Hetzij thuis, op de weg (waarbij de Al voor Holten een belangrijke rol speelt) of op het spoor. Ter vergelij king noemde hij ook de taken van de brandweer in het onlangs on dergelopen deel van Zuid-Lim burg. Westerik benadrukte het be lang van specialistische opleiding: „Basiskennis binnen het eigen, goed opgeleide korps is van essen tieel belang, daarnaast moet die specifieke kennis verspreid wor den over de regio. Dus bijvoor beeld hier een specialist gevaarlij ke stoffen, elders een specialist na zorg (voor brandweerlieden), waar- Samen met loco-burgemeester Henk Westerik en brandweercommandant J.H. Heller poseerden de gediplo meerden voor ome fotograafRechts voor Westerik met oorkonde) jubilaris Arend Lichtenberg Foto Ten Velde). ingezonden Vanaf de openstelling van de rotonde in de Larenseweg heb ben we in Holten een mijns in ziens zeer bijzonder stuk weg, hetgeen waarschijnlijk nergens anders voorkomt. Vanaf ge noemde rotonde tot aan de krui sing met de Aalpolsweg/Flier- matenweg is de Beuseberger- weg volgens de aanwezige ver keersborden voor de rechterhelft van de weg géén, maar voor de linkerweghelft wèl een voorrangsweg. Mocht er toevallig een vreemde ling vanuit deBeuseberg Holten binnenrijden en men keert op genoemde weg, dan kunnen er heel gevaarlijke situaties ont staan daar men zich nog op een voorrangsweg waant. B. Brinkman Beusebergerweg 2 op je een beroep kunt doen als het nodig is." De wethouder benadrukte tevens de noodzaak van een regionaal dekkingsplan, waarin wordt aan gegeven in welke regio wordt sa mengewerkt, welke disciplines waar gelden en waar een mogelijk centraal punt komt voor stalling van een verbindings- en/of ladder wagen. Materieel, waar de hele re gio gebruik van kan maken. In het plan moet bovendien vermeld staan wie dat beheert en wie bij voorbeeld (rampen)oefeningen leidt. Westerik verzekerde Heller en zijn mannen dat het gemeente bestuur het Holtense korps een warm hart toedraagt en straks niet 'over de hoofden heen, maar in overleg zal besluiten': „Als je de groep gemotiveerd wilt houden, dan moeten wij bereid zijn daar bovendien financieel aan bij te dra gen." Om als brandweer een rol te kunnen blijven meespelen, heeft de gemeente niet geaarzeld om te investeren in huisvesting en mate rieel. Nog niet zo lang geleden stemde de raad in met een krediet van ruim vier ton voor de aanschaf van een nieuwe tankauto, die te vens geschikt is voor bosbrandbe- strijding. Eerder al werden nieuwe veiligheidshelmen aangeschaft. Het materieel bestaat straks uit de nieuwe wagen, een hulpverlenings wagen, een motorspuit en een ter reinwagen. Overigens is by het Holtense korps al sprake van sa menwerking in regioverband, met name voor bosbrand bestrijding met Rijssen, Hellendoom en Wier den. Het korps telt momenteel 31 leden. Binnen afzienbare tyd is de organieke sterkte 32, daai één aan komend spuitgast, die reeds weke lijks meetraint, nog moet worden gekeurd. Door de versoepelde aan- stellingseisen is het korps de afge lopen tijd uitgebeid met vier man, onder wie enkele agrariërs uit het buitengebied: H. van den Brink (Oude Stationsweg), H. Brinks (Langstraat), J. Lammers (Lande- weerd) en J,.W. Weenk (Flisweg). C.G. van Doom heeft het korps wegens verandering van werk kring vorig jaar verlaten. De vol gende brandweerlieden kregen maandagavond één of meerdere diploma's uitgereikt voor verschil lende onderdelen als perslucht, re pressie, levensreddende handelin gen, hulpverlener, organisatie, ver kenner gevaarlijke stoffen, mate rieel, verbranding en blussing: brandwacht Paul van Pelt, Esther Koershuis, Arend Jan Aanstoot; brandwacht eerste klas Martin Ny- land; hoofdbrandwacht Alfons Beusink; Onderbrandmeester Di- nant Koopman, Jan Tuitert, Wilco Boode. JANUARI 1994 22 januari: Prinsenbal in Het Bon te Paard 26 januari: bijeenkomst Stichting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 29 januari: Prinsenbal by De Pop- pe FEBRUARI 2 februari: jaarvergadering sport- commissie in kantine Blauw Wit (uitreiking sportprijzen 1993) 5 februari: mindervaliden carna val 7 februari: verkeersquiz in zaal Vosman 12 t/m 15 februari: carnaval 23 februari: bijeenkomst Stichting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 24 februari: politiek café in De Boschkamp 25 februari: jubileumconcert en re ceptie hervormd kerkkoor MAART 2 maart: gemeenteraadsverkiezin gen 26 maart: vooijaarsconcert HMV APRIL 8 april: HMV-lompenactie in het dorp 9 april: trekkersiep Espelo 16 april: Normaal Espelo 24 april: Jona Kwartet voor Stich ting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp MEI 6 mei: HMV-lompenactie buiten gebied 12 mei: Concours Hippique PC De Bergruitertjes; Pieterpadestaffetr te traject Hellendoom-Holten; Markt Duurzame Ontwikkeling JUNI 4 juni: Straatvoetbaltoemooi op sportpark 't Vletgoor 12 juni: Koetsenrit De Bergrijders 18 juni: Landdag St. Paardrijden Gehandicapten in manege Snorre- wind JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg 8 juli: schoolfeest De Holterenk Als de plannen goedgekeurd wor den door de gemeente, zullen aan de rand van de Holterberg, tussen hotel-restaurant Hoog Holten en bistro De Holterberg, over enige tijd zes appartementsgebouwen verrijzen. Dat werd zaterdag be kend tijdens een ledenvergadering van de Kring Bewoners de Holter berg. Eigenaar-exploitant Johan Neppelenbroek heeft de gemeente reeds van het project in kennis gesteld. Een aanvraag voor een bouwvergunning is echter nog niet ingediend. Neppelenbroek wilde desgevraagd (nog) geen nadere in lichtingen verschaffen. Ook wet houder Henk Westerik liet weten dat 'het bepaald nog te vroeg is voor een uitspraak'. De gebouwen zijn ontworpen door architectenbureau Morsink uit Ootmarsum. Inclusief aanpassin gen in en bij Hoog Holten en De Holterberg gaat het om een inves tering van totaal circa twintig mil joen gulden. De appartementsge bouwen worden in een halve maan vorm gesitueerd aan de bosrand, direct achter de houten bungalows (hotelkamers) naast bistro De Hol terberg. Die worden afgebroken. Alle gebouwen hebben de styl van een rustiek landhuis, geheel aan sluitend op de bouwstyl van hotel restaurant Hoog Holten. Rietge- dekt en met gebruikmaking van rode baksteen. Het bos bhjft deels gehandhaafd. De panden worden zoveel mogelijk geïntegreerd in het bestaande landschap en kijken uit op de Holterenk en Holten. Liggen dus op het zuiden. Ieder appartementsgebouw telt acht appartementen: twee grote en zes kleinere. De kleinere moeten zo'n 275.000 gulden gaan kosten. Opzet is namely k, dat alle apparte menten verkocht en vervolgens worden verhuurd. Permanente be woning is, net als in de zomerhuis jes op De Borkeld, verboden. Ieder gebouw omvat drie verdiepingen en is circa 11 meter hoog. Tot de uitbreidingsplannen behoort ook het aanbouwen van een sfeervol theehuis achter bistro De Holter berg, die enige tijd geleden in het nieuws kwam met 'het mooiste ter ras van Overijssel'. Terras en thee huis bieden bezoekers straks een prachtig uitzicht op de Holterenk en Holten. Het hotel krijgt de be schikking over eigentijdse facili teiten als een overdekt zwembad, sauna en schoonheidssalon. Toe komstige huurders van een appar tement, kunnen uiteraard gebruik maken van die faciliteiten. „Geen besloten club, maar (bin nenkort) een vereniging, die be langen behartigt van niet alleen de Holterbergbewoners, maar in feite het algemeen Holtens be lang." Zo kwalifi ceerde voorzitter Max Wille de onlangs opgerichte Kring Bewoners de Holterberg, die zaterdagochtend in hotel 't Losse Hoes in ledenvergadering bijeenkwam. Op korte termijn krijgt de 55 leden tellende kring de officiële status van vereniging. Duidelijk werd dat de 'bergbewo ners' met de afsluiting van de Toe ristenweg een nieuw 'racecircuit' vrezen: via Motieweg en Helhui- zerweg. Na de bijeenkomst werd onder leiding van Kees Bos een informatieve wandeling gemaakt op de Holterberg en besloot men met een winters buffet op het ver gaderadres. Op de vergadering werd bena drukt dat het toerisme de komen de periode als speerpunt van het gemeentelijk beleid geldt. In dat verband kwam de elders genoem de uitbreiding van Hoog Holten ter sprake en werd anderzijds gewezen op de mogelijke consequenties voor de Holterbergbewoners. Met het college werd onder meer ge sproken over de afsluiting van de Toeristenweg, het sluipverkeer op 'de berg', de wandel- en fietspaden, het volgens het kringbestuur mati ge beleid ten aanzien van ruiters en crossfietsers en de betere bereik baarheid van het station en een uitbreiding van de fietsenstalling daar aan de noordzyde. Ook de politieke partijen werden van het overleg in kennis gesteld. Wille ver zekerde dat het bestuur het beleid 'kritisch volgen zal en evenzeer voeling houdt met de verschillen de fracties'. Ook de aanleg van riolering in het buitengebied kwam aan bod. Ook het bewoonde deel van de Holter berg valt daaronder. Volgens vice- voorzitter Will van Haren staat het gebied als 6e op de prioriteitenhjst van de 18 aan te sluiten gebieden. Op basis van het Lozingenbesluit dient ieder perceel in 2005 te zijn aangesloten op het riool, dan wel van een goedgekeurde, eigen zui veringssysteem (wellicht helofy- tenfilter) tezyn voorzien. Indien de afstand van de perceelgrens tot de riolering niet meer dan 40 meter is, dan moet worden aangesloten op de persriolering. Van Haren wees de bewoners op de forse bijdrage die verwacht kan worden. Hy noemde als voorbeel Wierden: „764 aansluitigen en een totaalbedrag van 16,2 miljoen gulden. De eigen by drage is daar niet meer dan 4500 gulden. In Holten gaat het om 775 aansluitingen en rekent men to taal op 13 miyoen gulden." Wat betreft de te verwachten eigen by- Bewoners Holterberg drage verwees hy onder meer naar het standpunt van Gemeentebe lang, dat pleit voor tussen de 4- en 6000 gulden. Ten slotte de Toeristenweg. Het bleek een belangrijk discussiepunt voor de bewoners van 'de berg'. Met de eventuele afsluiting van de weg vrezen ze een nieuw racecir cuit via Motieweg en Helhuizer- weg. Niettemin wordt officieel ge sproken over een alternatieve rou te via de (dan te asfalteren) Plag- genweg. Toch wordt een belangrijke uitstraling op de Mo tieweg tegemoet gezien. Totale af sluiting is voor de Holterbergbe woners uit den boze, maar wel we zen ze op betere snelheidscontro les en verkeersremmende maatregelen als drempels, zeker in verband met de toenemende druk te van auto's en motoren in de weekeindes. Volgens *van Haren is het belangrijk dat het middenge deelte van de weg, in het kwetsba re gebied, verkeersluw wordt. „We moeten echter afwachten welk ef fect toekomstige maatregelen op ons als bewoners hebben." Om ter dege geïnformeerd te blijven, heeft het bestuur maandag 31 januari een gesprek met gedeputeerde H. Kemperman, voorzitter van de BIB-stuurgroep (Bestemming, Be heer en Inrichting Sallandse Heu velrug). In het voorjaar volgt ver moedelijke een onderhoud met re- giohoofd Peter van den Tweel van Staatsbosbeheer (SBB). Overigens werd ook grote zorg geuit over een mogelijke verplaatsing van het Be zoekerscentrum van SBB naar Holten. Volgens het bestuur bete kent dat de komst van nog eens zo'n 120.000 bezoekers extra. Voor een nieuwe lokatie zijn vyf moge lijkheden genoemd, waaronder twee in Holten, onder meer op de dagcamping. De hond die deze week centraal staat in de rubriek 'Dier onder dak', is de 2-jarige Doberman Pin cher (reu) Mister. Mister is op 31 december 1993 in het asiel geko men, omdat hij niet goed alleen kan zijn en dan gaat janken. Hy is niet waaks en vraagt veel aan dacht. Daarentegen kan met kin deren en andere honden overweg. Mister is een erg vriendelijke hond. De juiste baas, die hem veel liefde geeft kan aan Mister een prima hond hebben. Het is in het belang van de hond dat hy zo spoedig mogelijk geplaatst wordt, daar hy zeer slecht tegen het verblyf in asiel kan en zelfs wegkwijnt. Mister is ingeënt en getatoueerd en kost om mee te nemen 70 gulden. Kater Punki, die in november in deze rubriek gepresenteerd werd, heeft intussen een nieuw baasje gevon- den.Dat geldt niet voor het terrier- hondje Akki van december. Voor meer informatie kan men zich wen den tot het Dierenasiel Deventer en omstreken, Wechelerweg 19, Schalkhaar. TeL 05700-23811. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE INGEDIENDE AANVRAGEN OM VERGUNNINGEN, VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN E.D. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - verbouw schuur Oude Stationsweg 3; - uitbreiding woning Houtweg 33 2. Kapvergunning is verleend voor: - 1 eik nabij Liezenweg 5; - 1 eik nabij Schapendijk 1 - 1 linde en 1 pereboom bij Raalterweg 34; - 1 sierkers en 1 pruimenboom bij Canadastraat 30; - 1 lijsterbes bij Canadastraat 60. 3. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - het plaatsen van een embleem op een paal bij Waagweg 6a; - houden loterij door Z.V.Z. Blauw-Wit '66. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 24 januari 1994 om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake voorbereidingsbeslutt gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Kom Holten" (hoek Larenseweg-Kerkstraat) - voorstel inzake vaststelling beleid visuele kwaliteit bebouwing plan Lukensveld; - voorstel inzake verdaging beslissing aanvraag bouwvergunning; - voorstel inzake wijziging ANWB-bewegwijzering. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat: a. tot 1 september 1994 aanvragen om subsidie kunnen worden ingediend voor tot 1 april 1995 uit te voeren werkzaamheden betreffende het instandhouden en het onderhouden van kleine landschapselementen buiten de bebouwde kommen, waaronder worden verstaan elementen in het landschap met na tuurwetenschappelijke, cultuurhistorische en/of landschappelijke betekenis of die om andere redenen van milieu- of natuurbeheer belangrijk worden geacht, veelal gekenmerkt door een boom- of struikbeplanting en kleiner dan 5 ha. b. tot 1 maart 1994 aanvragen om subsidie kunnen worden ingediend voor in 1994 uit te voeren werkzaamheden betreffende het herstellen en/of vernieuwen van rieten daken van gebouwen waarvan de woning deel uitmaakt, gelegen in het buitengebied van de gemeente Holten. Onder buitengebied wordt verstaan het gebied dat is gelegen binnen de grenzen van het op 24 augustus 1992 vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied". Aanvragen om toekenning van subsidie voor bovenvermelde werkzaamheden moeten worden ingediend op een ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar formulier. Na 1 september resp.1 maart 1994 ingediende aanvragen komen in principe niet voor inwilliging in aanmerking. Holten, 13 januari 1994 Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met het verzamelen van (nieuwe) gegevens voor de Gemeentegids van Holten, uitgave 1994. Deze gids zal omstreeks juni 1994 verschijnen. De gids wordt vervaardigd en uitgegeven door Holland Advertising te Den Helder. Aanvulling of wijziging van de gegevens van verenigingen, instellingen e.d. die reeds zijn opgenomen in de uitgave 1993 kunnen worden doorgegeven door middel van de coupon achterin de Gemeentegids 1993. Bedoelde verenigingen en instellingen worden tevens benaderd door uitgeverij Holland Advertising. Verenigingen, instellingen e.d. die nog niet zijn vermeld in de gemeentegids 1993 en die in de nieuwe gids wensen te worden vermeld dienen de gegevens uiterlijk voor vrijdag 28 januari 1994 in te leveren bij de emeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, midsbelt 6, Holten. Het college van burgemeester en wethouders nodigt iedereen uit ten behoeve van de op te stellen „Prioriteitenlijst 1994 Sociale Vernieuwing" projekten aan te melden. Het Sociale Vernieuwingsbeleid is er op gericht een bijdrage te leveren aan het voorkomen en opheffen van achterstandssituaties van groepen burgers. Het gaat dus niet om het oplossen van persoonlijke problemen. Onderwerpen die in het kader van Sociale Vernieuwing aandacht kunnen krijgen zijn: aktiviteiten die de positie van (langdurig) werklozen op de arbeidsmarkt verbeteren; aktiviteiten die de kwaliteit van de leefomgeving (de buurt) verbeteren; aktiviteiten die de kwaliteit en de bereikbaarheid van gebouwen (b.v. voor sport, welzijn, zorg en onderwijs) verbeteren. Alleen aktiviteiten in de éénmalige sfeer kunnen in het kader van de Sociale Vernieuwing voor subsidie in aanmerking komen. Als u een projekt aan wilt melden, dan wordt u verzocht dit schriftelijk te doen. U kunt uw brief richten aan: Gèmeente Holten, afdeling W.O.P. Postbus 13, 7450 AA Holten. Wij v.erzoeken u dit uiterlijk vóór 14 februari 1994 te doen. Alle reacties zullen worden getoetst aan de doelstelling van de Sociale Vernieuwing, als vastgelegd in de Notitie Sociale Vernieuwing Holten. Wij zien uw reacties met belangstelling tegemoet. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, De burgemeester, J. P. Stegeman J. J. H. Cornielje, wnd.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5