'Maanmannetjes' in actie met asbest Donateursactie moet toekomst waarborgen Holtens Nieuwsblad WEEK Rode Kruis biedt gehandicapten en zieken vakantie DEZE Sloop t.b.v. Lukensveld Stichting Viering Nationale Feestdagen in geldnood Concerten via de VW Inleiding over opera U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Knapen in Uefa-team Bijdrage HMV Polen-reis Winterconcert van Orpheus Holten Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 20 JANUARI 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Dominee Gevat, warm en duidelijk een man zonder blad voor de mond. Dat kun je gerust zeggen van de nieuwe predikant van de gere formeerde kerk, ds. Harm Piet Mulder. Zondagochtend werd hij bevestigd door zijn voor ganger, ds. M. Berg en consu lent, ds. S. Poelman. In de stampvolle Kandelaar deed hij zijn intrede in de middag- dienst. PvdA De tweede politieke voorman op wie het Holtens Nieuwsblad de schijnwerpers richt is Wim Dalhuisen. Lijsttrekker van de PvdA en sinds acht jaar ook wethouder voor zijn partij in het college van B en W. Hoewel de PvdA bereid is om straks met 'een ieder samen te wer ken', benadrukt Dalhuisen dat daarbij wèl de voortzetting van het huidige beleid als voor waarde geldt. OKIA Met minder deelnemers dan vo rig jaar hield touwtrekvereni ging OKIA zondag het jaarlijk se gewichttouwtrektoernooi in Het Bonte Paard. Spanning met name in de strijd tussen de plaatselijke ploegen, waarbij Espelo zich de sterkste toonde en met de wisseltrofee huis waarts keerde. In de klasse he ren ongeriemd won de Bel- trumse ploeg Boerengeweld. De VW Holten verkoopt kaarten voor de volgende (en meer) concer ten en evenementen in den lande. Deze zijn alleen tegen contante be taling verkrijgbaar aan de balie van het VW-kantoor, Dorpsstraat 27, tel. 61533). Delicious Monster (Apeldoorn, 4 februari), BZN-Sweet Dreams (Den Bosch, 19 maart); Lois Lane (Bameveld, 28 januari); Herman Finkers (Breda, 16 maart); Moscow Circus On Ice (Enschede, 16 t/m 20 maart); BB King (Eindhoven, 20 maart); Marillion (Groningen 24 maart; Amsterdam 28 en 29 maart); André Hazes (Kaatsheu vel, 30 januari); Houseparty Apo calypse Now in Tilburg (4 februari); Soul Asylum (Utrecht, 5 april); Nir vana (Rotterdam, 24 maart); Meat Loaf (ook buskaart) op 4 april in Rotterdam; Bernstein on Stage (Den Haag, 27 februari). Mevrouw M. Hoedeman houdt woensdagavond 26 januari voor de Stichting Kunst en Cultuur aan de hand van muziek en videobeelden een inleiding over het thema 'Ope ra'. De bijeenkomst heeft plaats in het dorpshuis en begint om 20.00 uur. Het eerste deel van de avond wordt gesproken over het ontstaan van opera, de functie en dramatur gie, terwijl na de pauze aandacht wordt besteed aan de opera Eugen Onegin van Tsjaikovski. Even leek het er vorige week op alsof er écht maanmannetjes be staan. Want de argeloze fietser of automobilist op de Beuseberger- weg keek wel erg verbaasd bij het zien van de van top tot teen in smetteloos witte pakken gehulde figuren, die zich op het dak van de schuur van de familie Teeselink (aan het zandige deel van de Beu- sebergerweg) bewogen. Een blik naderbij toonde zelfs een afzetting met rood-witte linten, die de nor male doorgang naar het Zand- voortspad en de Pastoriestraat verhinderde. Navraag bij de ge meente gaf opheldering: in ver band met de aanwezigheid van as- bestcementplaten op het dak van de schuur was een gespecialisserd bedrijf ingeschakeld om deze te verwijderen en in speciaal dubbel folie in te pakken. Zoals bekend, kan asbest kankerverwekkend zijn. De veiligheidsmaatregelen gingen daardoor zo ver, dat de be trokken 'maanmannetjes' er 'op straffe van een fikse boete' nauw lettend op toezagen dat er geen personen binnen de afzetting kwa men. De schuur van de familie Teeselink moet wijken voor nieuwbouwwijk Lukensveld. De grond is inmiddels eigendom van de gemeente. Op de bewuste plek zal riolering worden aangelegd. Het bouwrijp maken van fase I van het plan is begon nen. Buurman B. Brinkman, die direct naast de Teeselinks woont en een deel van de schuur als hob byruimte in gebruik had, kan voor zijn liefhebberij gebruik maken van een nog aanwezig vrij groot, stenen kippenhok. Inmiddels zijn ook enkele schuren achter Pasto riestraat 52 door de 'asbestoprui- mers' onder handen genomen. Ook daar was sprake van asbest in de golfplaten dakbedekking. Ook een deel van een vlakbij gelegen gara ge moet er aan geloven. De sloop houdt verband met de aanleg van nieuwbouwwijk Lukensveld. De grens loopt enerzijds tot voorbij de familie Teeselink richting Pasto riestraat, anderzijds over het Zandvoortspad. De woning van de Teeselinks komt straks midden in de nieuwwijk te liggen. Het perceel wordt ontsloten op de nieuwe ont- sluitingsweg die straks uitkomt op de Pastoriestraat. Volgens een woordvoerder van de gemeente blijft de zandweg langs de woning van Teeselink en Brink man (die een deel huurt van Teese link), voorlopig gehandhaafd. Naar het zich laat aanzien zal wel een klein stukje Maïsweg moeten wor den aangelegd. Het nu nog doodlo pende deel ter hoogte van de roton de in de Larenseweg (bocht Beuse- bergerweg) Eén van de vrijwel di rect daar achter liggen percelen in de toekomstige nieuwbouwwijk, kan volgens de zegsman enkel op die weg worden ontsloten. De af stand tussen de nieuwe weg en het zandpad bedraagt zo'n kleine 10 meter. Zijn er dan tóch maanmannetjes? Aan de foto te zien wel, maar in werkelijkheid betrof het medewerkers van een bedrijf dat gespeciali seerd is in het verwijderen van asbest. Met het oog op de nieuwbouw in Lukensveld moesten enkele schuren worden 'aangepakt' Foto Ten Velde) ,Het publiek moet aangeven wat het wil. Aan de hand daarvan moeten wij ons bezinnen op de toekomst." Aldus Rik Aangeen- brug, voorzitter van de Stichting Viering Nationale Feestdagen (SVNF). De in 1980 opgerichte stichting verkeert in financiële moeilijkheden en is een veertiendaagse actie begonnen die het tij moet keren. Met het geld worden de jaarlijkse activiteiten rond koninginnedag, dodenherdenking en bevrijdingsdag en sinds kort ook het ontsteken van kaarsen op de Canadese Begraafplaats op kerstavond bekostigd. Vorig jaar had boven dien in juni een concert plaats van de Koninklijke Militaire Kapel. Een goodwillconcert weliswaar, maar toch waren er onkosten in de vorm van onder meer de huur van de sporthal. Daar het donateursbestand verou- aan huis stencils verspreid, warin de Holtenaren worden uitgeno digd de stichting te machtigen om ieder jaar in maart minimaal 5 gul den van hun rekening af te schrij ven. Dat geldt tevens voor de Hol tenaren, die reeds donateur waren. „Een lange termijn toezegging, waarmee wij het geautomatiseer de bestand volgens de huidige ei sen kunnen opzetten," aldus Aan- geenbrug, die benadrukt dat 'zijn' stichting haar werk voor de Hol- tense gemeenschap zal voortzet ten indien ieder Holtens gezin een steentje bijdraagt. „Wij voeren een strak beleid en gooien het geld zeker niet over de balk. Wat wij organiseren en doen is zuiver ge richt op de eigen bevolking, op jong en oud. Blijkt de respons op de actie te gering, dan moeten wij ons zeker gaan bezinnen op de toe komst. Misschien moeten we er dan toe overgaan om voor bepaal de activiteiten toegang te heffen voor niet-donateurs," licht de di recteur van de protestants-christe lijke basisschool De Regenboog nader toe. Voor 30 april zijn de voorbereidingen reeds in volle derd is en onvoldoende inzicht meer biedt, is het de SVNF onmo gelijk geworden de jaarlijkse dona ties te innen. Dat gebeurde via automatische afschrijving. Pro bleem is dat veel van de donateurs intussen verhuisd of overleden zijn. Inmiddels heeft de Rabobank een nieuw administratief bestand geschonken, dat penningmeester Charles Vogely gebruiken kan om de zaak weer op poten te zetten. Volgens Aangeenbrug, tevens di recteur van de protestant-christe lijke basisschool De Regenboog, kosten de jaarlijkse activiteiten circa 8000 gulden. Een bedrag, dat op de eerste plaats bijeengebracht wordt door de donateurs, maar ook middels een bijdrage van gemeen tezijde en sponsoring door het plaatselijk bedrijfsleven. Met de actie hoopt de noodlijdende stich ting op een opbrengst van zeker 5000 gulden. In een oplage van on geveer 3000 exemplaren zijn daar toe vanaf eind vorige week huis Sinds de terugkeer van de jaarlijkse herdenking met de schooljeugd op de Canadese Begraafplaats, wordt de jeugd actiefbetrokken bij de plechtigheid. Het is één van de vele activiteiten die de SVNF de Holtenaren biedt (Foto Ten Velde) A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66.= gang. Ook hoopt de SVNF dit jaar opnieuw een grandioze taptoe te kunnen organiseren. Een evene ment, waar echter een aanzienlijk prijskaartje aan hangt. Opzet is dus om ook dat blijvend, gratis toegankelijk te houden. De dona teursactie duurt tot zaterdag 29 januari. Wie zich als zodanig wil aanmelden, kan het ingevulde for- WMLLt Zoals ieder jaar biedt de afdeling Holten van het Rode Kruis men sen die door ziekte of handicap verpleging en verzorging nodig hebben, de mogelijkheid om op va kantie te gaan. Het Rode Kruis beschikt daarvoor over volledig aangepaste vakantie-accommoda ties. Naast de vakantieboot Henri Dunant, zijn er de vakantiehuizen De Valkenberg in Rhenen en IJs- selvliet in Wezep. Naast algemene weken worden er in de huizen en op de boot ook bijzondere vakantie weken gehouden. Daarbij zijn we ken voor niet-rokers, voor (echt- )paren, dubbelgehandicapten en jongeren (10 tot 15 en 15-20 jaar). Een vakantieweek op de Henri Du nant is uitsluitend bestemd voor bedlegerigen en mensen die per manent gebruik maken van een rolstoel. Wanneer men meent in aanmerking te komen voor één van deze vakantieprojecten kan men zich opgeven bij het Rode Kruis Holten, p/a mevrouw H.W. Aaltink-Kevelam, Larenseweg 61 tel. 05483-61926. muiier in één van de oranje bussen deponeren, die op èlle basisscho len staan, bij de supermarkten Al- bert Heijn, Cl000 en Méérmarkt en bij de Rabobank. Historie Op initiatief van oud-burgemees ter rnr. W.L.F.C. ridder van Rap- pard zag de SVNF in 1980 het le venslicht. Voortgekomen uit de Christelijke en de Algemene Oran jevereniging, die volgens Haar- school-directeur Gert-Jan van 't Holt, destijds zelf betrokken bij de oprichting, beide een 'noodlijdend bestuur, ledenbestand en kas' had den. Van 't Holt: „In die tijd gaf de gemeente de scholen een bedrag voor de aubade en een film. Aan de aubade werd toen uitsluitend mee gedaan door de schooljeugd. Ver der was er niets." Zo'n jaar na zijn komst naar Holten, nodigde Van Rappard beide partijen plus een aantM vertegenwoordigers van ac tieve verenigingen, de stichting Socuwe en de basisscholen uit om Msnog tot een samensmelting te komen. Z'jn poging had succes en resulteerde in de oprichting van de SVNF. „Toen werd voor het eerst sprake van een totaalprogramma en kwam het niet meer alleen aan op de scholen," blikt Van 't Holt terug. „Sindsdien is de stichting de motor achter de activiteiten. Eén van de veranderingen is de auba de: niet alleen kinderen zingen mee, maar ook tal van anderen." Het was de Haarschool-directeur die zich ook sterk maakte voor de terugkeer van de herdenking op de Canadese Begraafplaats met de schooljeugd. De laatste had plaatsgehad in 1973. „In plaats van een plechtigheid, waarbij de kinde ren in de houding stonden bij de graven, worden ze nu ook zelf actief betrokken bij de herdenking," licht Van 't Holt toe. Hoewel an ders van opzet, een evenzeer door velen gewaardeerde activiteit, waarbij de deelnemende leerlingen zonder meer discipline in acht ne men. Van 't Holt, zelf lange tijd SVNF-voorzitter. is intussen afge treden en hanteert nu de voorzit tershamer van de Stichting Welco me Again Veterans, die zich mo- mefiteel druk voorbereidt op vol gendjaar. Dan staat ook Holten in mei in het teken van vijftig jaar bevrijding en maakt net als vijf jaar geleden een groot aantM Ca nadezen zijn opwachting in de ge meente. Het draMboek is in grote lijnen reeds klaar. Voor de huisves tingvan de Canadezen zM opnieuw een beroep gedaan worden op gast gezinnen. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Fax nummer 053-84 22 23 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-8424 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451HK Holten Tel. 05483-6 1849 Holtenaar Arno Knapen is door bondscoach Dick Advocaat op genomen in de nationale selec tie voor spelers onder de acht tien jaar. Hij vertrekt zondag 23 januari met dit zogenaamde Uefa-elftal vanaf Schiphol naar Spanje voor een interna tionaal jeugdtoernooi. In Las Palmas wordt maanH^g 24 ja nuari tegen Duitsland ge speeld, woensdag 26 januari te gen Spanje en vrijdag 28 janua ri tegen een vertegenwoordi gend elftal van Gran Canaria. Vermoedelijk zal de speler van FC Twente op zijn vertrouwde positie als rechtsback (of rechtshalf) spelen. De terugreis staat voor zxaterdag 29 januari op het programma. Met een bedrag van 1400 gulden is de gemeente tegemoet gekomen in de reiskosten van de enige tijd ge leden gehouden trip van HMV naar Polen. Een voortvloeisel uit de toe zegging van wethouder Wim DM- huisen.tijdens de receptie ter gele genheid van het kampioenschap van de drumband. Dalhuisen ver zekerde dat het op het totaM 'een bescheiden bijdrage' was en dat HMV meegedeeld is dat dit een eenmalig karakter heeft. Voor het bedrag is gebruik gemaakt van de aanwezige reserve 'jumelage Win terberg'. Daar dit 'potje' het ene jaar meer dan het andere jaar ge bruikt wordt (ene jaar Holten, an dere jaar Winterberg), opperde hij wel de mogelijkheid om die post in de toekomst 'wellicht iets breder te zien: „Er worden wel meer uitstap jes gemaakt met een sociaM-cultu- rele achtergrond." De wethouder benadrukte dat onderzocht moet worden hoe en onder welke voor waarden dat mogelijk zou kunnen worden gemaakt. De Bathmense muziekvereniging Orpheus geeft zaterdagavond 22 januari haar jaarlijkse wintercon cert in sporthM De Uutvlog. De uitvoering begint om 20.00 uur. Orpheus presenteert zich die avond met het fanfareorkest, de drumband, de majorettes en het jeugdorkest Voor de pauze komt iedere afdeling afzonderlijk aan bod, waarbij de majorettes samen met de drumband enkele show- blokken verzorgt. Na de pauze ver andert de hM in een mysterie van muzikMe verrassingen, wanneer de muziekvereniging een geva rieerd programma brengt onder het motto 'Surprise'. Een program ma vol tegenstellingen, waarin muziek en dans met lichteffecten een ware belevenis worden.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1