'Werken in gemeentehuis prettig en gevarieerd' Bodes Wim Nijenhuis en Gerrie Bekkernens: Hervormd kerkkoor 50 jaar Holten zuinig met energie Intrede van ds. Mulder HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 13 JANUARI 1994 „Wij voelen ons net een soort huismeester van het gemeente huis," zeggen de bodes Wim Nijenhuis (49) en Gerrie Bekker nens (41beiden geboren en getogen Holtenaar. In hun functie bij velen bekend, maar altijd werkend op de achtergrond. Voor het Holtens Nieuwsblad reden om dit tweetal eens in het zonnetje te zetten. Begin vorige week waren ze nog druk met de nieuwjaarsreceptie. Zó druk zelfs, dat ze geassisteerd werden door enkele uitzendkrachten. „Dat gebeurt alleen met bijeen komsten van meer dan circa 80 man," licht Wim haastig toe. ,,'t Is erg prettig en gevarieerd wer ken hier," aldus Wim en Gerrie. „Met iedereen, van hoog tot laag, is prima contact." Wim Nijenhuis is het langst van de twee in gemeen telijke dienst. Op doktersadvies moest hij zijn loopbaan in de sla gersbranche vaarwel zeggen en be gon in mei '87 voor 20 uur per week als parttime hulp van de vroegere bode Albert Bronsvoort. „Door hem werd ik ingewerkt. Tot zijn vertrek in '89 klaarden we de klus samen. Daarna werd het een volle dige baan." Het duurde niet zo lang of ook Nijenhuis kreeg assis tentie aan zijn zijde. Een vrouwelij ke bode in de persoon van Gerrie Bekkernens, voorheen kraamver zorgster, bejaardenhulp en tot voor enkele jaren parttime actiefin de bediening bij het AC-restau- rant. Haar overstap naar het ge meentehuis is snel uitgelegd: „Hier wordt ik geacht in de regel overdag aanwezig te zijn. Soms is het wel avond- of weekendwerk met verga deringen of bijzondere activitei ten." Bij de gemeente staat Gerrie voor 20 uur per week 'op de rol'. Overuren komen voor, maar die worden uitsluitend gecompen seerd met vrije uren. Zowel Wim als Gerrie volgde de speciale bode cursus aan de Arnhemse Bestuur- sacademie met onder meer aan dacht voor het omgaan met men sen, telefoontraining, algemene bodetaken en een stukje horeca- kennis. Ieder jaar bezoekt het tweetal de landelijke bodedag en geeft ook acte de présence op de bijeenkomsten van de regionale bodekring. „Leuk om ervaringen uit te wisselen," zegt Gerrie. De taken van de gemeentebode zijn velerlei. „Sommigen denken dat wij enkel koffie en thee schen ken, maar dat is zeker niet het geval. Zo verwerken wij tevens de in- en externe post, doen eenvoudi ge (reparatie)klusjes en regelen de inkoop van koffie, thee, allerhande dranken en hapjes. Die bereiden we uit oogpunt van kostenbespa ring doorgaans zelf. Ook verzorgen wij soms lunches, verrichten be scheiden administratieve werk zaamheden en hebben de verant woordelijkheid voor rondleidingen en de inrichting van vergaderka mers." Wim en Gerrie leggen uit dat zij voor de goede gang van zaken werken met een agenda die bij de balie in de hal ligt. Iedere afspraak of vergadering wordt daar door de betrokkenen in aan gegeven, waarop de bodes hun werkschema kunnen vaststellen. Zeer gedreven verhaalt Nijenhuis even later over de taken van de bode bij huwelijken: „Voor het bruidspaar de leukste dag in hun leven. Daar proberen wij aan bij te dragen door te zorgen voor een keurig bordes bij de ingang, voor Gerrie Bekkernens en Wim Nijenhuis voelen zich duidelijk in hun sas met hun dagelijkse bezigheden in het gemeentehuis Foto Ten Velde) een goede ontvangst en begelei ding binnen en assistentie van de ambtenaar van de burgerlijke stand bij het tekenen van de akte." De dienstdoende bode ziet in de trouwzaal ook toe op de aanwezig heid van passende muziek. „Het 'kleedt het allemaal wat aan'," vindt Gerrie. De huwelijken met al wat daar omheen speelt, vinden beiden'ergleuk'. „Hetzijnvoormij die bijzondere activiteiten die dit werk zo aantrekkelijk maken," meent Gerrie. Gerrie en Wim nemen hun taak zeer serieus. Zwijgen als het graf over zaken die hen intern of op vergaderingen ter ore komen en gaan discussies met. plaatselijke politici uit de weg. Ook de houding buiten het gemeentehuis, wanneer incognito (zonder uniform dus), spreekt boekdelen: „Je moet op passen hoe je je gedraagt, over komt. Uiteindelijk ben je het visi tekaartje van de gemeente," stelt Nijenhuis, die dat evenals Gerrie nauwelijks als een belasting er vaart. Hoezeer de bodes 'hun' ge meentehuis ter harte gaat, blijkt ook uit de opmerking dat beiden een kijkje komen nemen hoe het met baldadigheden rond hun werkterrein in de oudejaarsnacht gesteld is. .Soms voel je de tranen in je ogen als je ziet hoe de jeugd tekeer gaat," concludeert Wim, die er op wijst dat hij of Gerrie weke lijks ramen op de benedenverdie ping lapt wanneer jongeren daar weer eens tegen aan gespuugd heb ben. Even is er twijfel, maar toch besluit Wim Nijenhuis aan het eind van het gesprek nogmaals te wijzen op de goede sfeer binnen het gemeen tehuis. Aan de hand van een voor beeld dat oud-burgemeester Van Rappard hem ooit vertelde, namen de bodes vier jaar geleden het initi atief tot een speciale kerstmaaltijd in een sfeervol ingerichte kantine met enkel het personeel. Inclusief de medewerkers van de werf zo'n 60 man. Iedereen bleek enthou siast en dus werd het initatief tot jaarlijks evenement gebombar deerd. Kort voor kerst was het weer raak. Met medewerking van 'meesterkok' Jan ten Barge en en kele andere ambtenaren werd in de kelder van het gemeentehuis een Italiaans getinte maaltijd bereid. Nijenhuis: „Serviesgoed leenden we zoals altijd van de keuken in de (vroegere) Marke. Iedereen werkt mee. Moeten er aardappels worden geschild, dan gaat de bak even voor een half uurtje naar bijvoor beeld financiën." Wim en Gerrie raken niet uitgepraat over de ge zellige sfeer tijdens het kerstmaal, waarbij telkens een andere afde ling voor een intermezzo zorgt. Dit keer hielden B en W een voor dracht, in december is het de beurt aan financiën. Het hervormd kerkkoor bestaat binnenkort vijftig jaar. In verband het jubileum wordt vrijdagavond 25 februari een feestelijk concert gegeven in de dorpskerk. Aan de jubileumuitvoering wordt tevens meegewerkt door het koor Campa- nella en het Achterhoeks Mannen- kwartet uit Ruurlo. Het jubileren de koor staat onder leiding van dirigent Jan Op den Dries. Aan de piano zit Jona Evers. Het concert is gratis toegankelijk. Aansluitend is er vanaf circa 20.45 uur receptie in gebouw Irene. Holten geldt als één van de meest energiezuinige gemeenten van Overijssel. Samen met zeven ande re gemeenten werd gedurende en kelejaren meegedaan aan een pro ject van energiebedrijf IJsselmij en de Novem (Nederlandse Maat schappij voor Energie en Milieu, red.) om te komen tot energiebe sparende maatregelen. Met advies van deskundigen van beide instan ties is nu sprake van een vervolg project. Provincie en IJsselmij ho pen zo meer gemeenten ertoe te bewegen dergelijke maatregelen te treffen. Belangrijke energiebespa ren maatregelen werden getroffen in scholen, sportaccommodaties onder meer waterbesparende dou chekoppen) en bij de herinrichting van diverse wegen (energiezuinige verlichting). Bij de energiebespa rende maatregelen die nu geno men worden is het de bedoeling bepaalde doelgroepen in te scha kelen. Wethouder H.J. Westerik noemde als voorbeeld woning bouwverenigingen, ondernemers en de gemeente zelf (energiebespa rende maatregelen in het gemeen tehuis). Naar zijn zeggen startte het project destijds in een periode dat investeringen voor energiebe sparing betrekkelijk snel konden worden terugverdiend. Westerik: „Die rek is er nu uit. De huidige investeringen worden gedaan om uit oogpunt van milieubesparing." Zondag 16 januari doet ds. H.P. Mulder zijn intrede als predikant van de gereformeerde kerk. De be vestiging vindt plaats in de och tenddienst (9.30 uur), die zal wor den voorgegaan door ds. M. Berg en consulent ds. S. Poelman uit Nij verdal. De liturgieën voor deze dienst worden uitgereikt bij de in gangen van de kerkzaal. Na de och tenddienst is de gemeente in de gelegenheid de familie Mulder in de ontmoetingsruimte de hand te drukken. In de middagdienst (15.00 uur) zal ds. Mulder zijn intrede doen. Daar voor heeft de kerkeraad een groot aantal gasten uitgenodigd. Ook voor deze dienst worden de litur gieën uitgereikt bij de ingangen. In verband met de verwachte drukte, wordt geadviseerd de auto zoveel mogelijk thuis te laten. Niet alleen 's ochtends, maar ook 's middags is er oppas voor de kleintjes. OPENBARE KENNISGEVING INZAKE INGEDIENDE AANVRAGEN OM VERGUNNINGEN, VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN E.D. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - uitbreiding zomerhuis Vianenweg 214. 2. Bouwvergunning is verleend voor: - vernieuwen fokvarkensschuur bij Dorperdijk 6. 3. Toestemming is verleend voor de navolgende meldingplichtige bouwwerken: - vervangen berging door tuinhuisje bij Postweg 91 - bouw serre bij Molenbelterweg 18. 4. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - puzzelritten 1994 M.A.C. De Holterweg. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Indiening aanvragen om subsidie voor onderhoud van kleine landschapselementen en herstel en/of vernieuwing van rieten daken Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat: a. tot 1 september 1994 aanvragen om subsidie kunnen worden ingediend voor tot 1 april 1995 uit te voeren werkzaamheden betreffende het instandhouden en het onderhouden van kleine landschapselementen buiten de bebouwde kommen, waaronder worden verstaan elementen in het landschap met na tuurwetenschappelijke, cultuurhistorische en/of landschappelijke betekenis of die om andere redenen van milieu- of natuurbeheer belangrijk worden geacht, veelal gekenmerkt door een boom- of struikbeplanting en kleinr dan 5 ha. b. tot 1 maart 1994 aanvragen om subsidie kunnen worden ingediend voor in 1995 uit te voeren werkzaamheden betreffende het herstellen en/of vernieuwen van rieten daken van gebouwen waarvan de woning deel uitmaakt, gelegen in het buitengebied van de gemeente Holten. Onder buitengebied wordt verstaan het gebied dat is gelegen binnen de grenzen van het op 24 augustus 1992 vastgestelde bestemmingsplan „Buitengebied". Aanvragen om toekenning van subsidie voor bovenvermelde werkzaamheden moeten worden ingediend op een ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar formulier. Na 1 september resp. 1 maart 1994 ingediende aanvragen komen in principe niet voor inwilliging in aanmerking. Gemeentelijke snoeiwerkzaamheden voorjaar 1994 In de komende periode zullen van gemeentewege op onderstaande plaatsen snoei werkzaamheden worden verricht. Deze werkzaamheden bestaan uit het afzetten c.q. snoeien van plantsoenstroken - naast Churchillstraat 38: afzetten heesters; - achter Canadastraat 101 t/m 107: afzetten bosplantsoen; - achter Verzetstraat 68 t/m 82: afzetten heesters; - naast Nagelhoutstraat 34: afzetten bosplantsoen; - naast Ab Jansenstraat 31afzetten heesters; - naast Nagelhoutstraat 33; afzetten bosplantsoen; - naast Canadastraat 17: afzetten heesters; - naast Nagelhoutstraat 15 en 17: afzetten heesters; - achter Mossinkserf 29-41afzetten heesters en bosplantsoen; - tussen Gaardenstraat 51-53: afzetten heesters; - tegenover Schoutenstraat 2-20: afzetten heesters; - Lageweg t.h.v. Schepenenstraat: afzetten bosplantsoen. Besluit wijziging toezichthoudende personen De burgemeester en wethouders van Holten maken bekend dat zij, onder intrekking van punt 12 en 5 van besluit 9/23 oktober 1990, nr. 34, met ingang van 1 februari 1994 hebben aangewezen als: 1. toezichthoudend ambtenaar als bedoeld in hoofdstuk 18 Wet milieubeheer belast met het toezicht op de naleving van het bij of krachtens de Wet milieubeheer, Interimwet bodemsanering, Wet bodembescherming, Wet chemische afvalstoffen en de Wet geluidhinder de navolgende ambtenaren van de afdeling gemeentewerken; - G. J. Brinkers, geboren te Markelo op 8 juli 1950; - G. Grave, geboren te Gorssel op 8 november 1952; - J. H. Heller, geboren te Vlagtwedde op 6 oktober 1939; - F. A. W. P. Kamphuis, geboren te Stad-Delden op 28 april 1961 2. opsporingsambtenaar als bedoeld in artikel 1.5.4 Lozingsverordening riolering de navolgende ambtenaren van de afdeling gemeentewerken: - G. J. Brinkers, geboren te Markelo op 8 juli 1950; - G. Grave, geboren te Gorssel op 8 november 1952; - J. H. Heller, geboren te Vlagtwedde op 6 oktober 1939; - F. A. W. P. Kamphuis, geboren te Stad-Delden op 28 april 1961; - J. W. B. de Vries, geboren te Breda op 16 oktober 1963. Holten, 13 januari 1994 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, J. J. H. Cornielje, wnd. De secretaris, J. P. Stegeman Gedeeltelijke teruggaaf afvalstoffenheffing 1993. (1 persoons huishoudens) Ingevolge de Verordening op de heffing en invordering van een afvalstoffen heffing kunnen personen, die alleen een perceel of perceelsgedeelte bewonen, gedeeltelijke teruggaaf van reeds betaalde afvalstoffenheffing aanvragen. Er wordt een teruggaaf verleend van f 6 - per volle (kalender) maand, dat genoemde situatie zich heeft voorgedaan. Het verzoek moet worden ingediend binnen twee maanden na afloop van het belastingjaar 1993 of binnen 2 maanden na einde belastingplicht. De verzoeken dienen gericht te worden aan de afdeling fina-belastingen ter secretarie onder vermelding van bank- of girorekening. Wijziging Procedure bezwaar en beroep Op 1 januari 1994 is in werking getreden de Wet voltooiing eerste fase herziening rechterlijke organisatie. Deze wet heeft betrekking op de bestuursrechtelijke rechtsbescherming in ons land. Dit betreft de wijze waarop belanghebbenden bij de rechter kunnen opkomen tegen overheidsbesluiten, zoals de verlening of de weigering van een vergunning, een subsidie of een uitkering. Doelstelling van de herziening van de rechterlijke organisatie als geheel zijn: - het verbeteren en op peil houden van de kwaliteit van de rechtspraak: - het verbeteren van de cliëntgerichtheid van de rechtspleging; - het scheppen van evenwicht in de structuur van de rechterlijke organisatie. Wat het stelsel van de bestuursrechtelijke rechtsbescherming betreft zijn deze doelstellingen als volgt uitgewerkt. Voordat men in beroep kan gaan bij de rechter moet eerst een bezwaarschrift worden ingediend bij het bestuursorgaan dat het bestreden besluit heeft geno men. Deze verplichte bezwaarschriftenprocedure was al vastgelegd in de zo genaamde eerste tranche van de Algemene wet bestuursrecht, die reeds vorig jaar in het Staatsblad is verschenen (stb. 1992,315). Als hoofdregel geldt dat er bestuursrechtspraak is in twee feitelijke instanties. Na de bezwaarschriftenprocedure kunnen belanghebbenden beroep instellen bij de rechtbank. Indien beroep wordt ingesteld tegen een besluit van een provincie, een gemeente, een waterschap of een met toepassing van de Wet Ge meenschappelijke Regelingen ingesteld openbaar lichaam of gemeenschappelijk orgaan, is de rechtbank binnen het rechtsgebied waarvan het bestuurorgaan zijn zetel heeft bevoegd. Vervolgens staat hoger beroep open bij de nieuwe Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State (die in de plaats komt van de Afdeling rechtspraak en de Afdeling voor de geschillen van bestuur) of de Centrale Raad van Beroep. In bepaalde gevallen kunnen belanghebbenden in afwijking van deze hoofdregel na de bezwaarschriftenprocedure rechtstreeks beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak of soms bij de Centrale Raad van Beroep. Tegelijk met de invoering van het nieuwe stelsel van rechtsbescherming is de Tijdelijke Wet Kroongeschillen vervallen. Daarmee komt een definitief einde aan het kroonberoep als vorm van bestuursrechtelijke rechtsbescherming. Ook de Wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (Wet Arob) is vervallen. Voormelde wijziging van de bestuursrechtspraak is niet van toepassing ten aanzien van: a. een bezwaar- of beroepschrift dat voor de inwerkingtreding van de Algemene Wet Bestuursrecht (1 januari 1994) is ingediend; b. een bezwaar- of beroepschrift dat na 8e inwerkingtreding van de Algemene Wet Bestuursrecht is ingediend, indien het bezwaar of beroep is gericht tegen een besluit of handeling waartegen voor de inwerkingtreding van de wet even eens bezwaar is gemaakt of beroep is ingesteld. Ten aanzien van deze bezwaar- of beroepschriften blijft het recht van toepassing zoals het gold voor de inwerkingtreding van de Algemene Wet Bestuursrecht. WET MILIEUBEHEER Terinzagelegging beschikking. Burgemeester en wethouders van Holten hebben onder voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken, op 5 januari 1994 en 11 januari 1994 vergunningen ingevolge de Wet Milieubeheer verleend aan: 1. J. Vruggink, Stationsstraat 10 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een café- en restaurantbedrijf met dansgelegenheid. 2. Maatschap Brinks, Langstraat 8 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, meststieren- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 3. G. H. Meesterberends, Broekweg 16 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee- en mestvarkens- bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende vijf weken na de datum van terinzagelegging (vanaf 17 januari 1994 tot 21 februari 1994) op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 09.00 tot 12.30 uur, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikkingen kan worden ingediend door: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage, binnen 5 weken na de datum van terinzagelegging (vóór 21 februari 1994). Zij die beroep instellen, kunnen bij een spoedeisend belang overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschik king dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Raad van State, wil de beschikking niet binnen een maand na de terinzagelegging van kracht worden. Een niet terstond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op dat verzoek door de Raad van State is beslist. VERKIEZING LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD Zitting van het hoofdstembureau inzake beslissing geldigheid ingeleverde kandida tenlijsten. De voorzitter van het hoofdstembureau voor de op 2 maart 1994 te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad maakt ingevolge artikel I 4 van de Kieswet bekend, dat dit bureau op dinsdag, 18 januari 1994 om 16.00 uur in het gemeentehuis in een openbare zitting zal beslissen over - de geldigheid van de ingeleverde kandidatenlijsten; - het handhaven van de daarop voorkomende kandidaten; - het handhaven van de daarboven geplaatste aanduiding van een politieke groepering. ZITTING VAN HET CENTRAAL STEMBUREAU INZAKE DE NUMMERING VAN DE LIJSTEN VAN KANDIDATEN De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraad van Holten maakt bekend, dat op donderdag, 20 januari 1994, om 16.30 uur in het gemeentehuis in een openbare zitting de nummering van de ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 2 maart 1994 te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaatshebben. KANDIDAATSTELLING De kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaats hebben op: DINSDAG, 18 JANUARI 1994, VAN 09.00 UUR TOT 15.00 UUR De lijsten van kandidaten moeten op genoemde dag tussen de vermelde tijdstippen worden ingeleverd ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken. Holten, 11 januari 1994

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 3