Nieuwe predikant Mulder binnenkort naar Holten Bouwgrondbelasting niet christelijk en sociaal GOB zeker van financiële steun KANDIDAATSTELLING "t Bootje moet opnieuw gaan varen' Bekostigingsbesluit voor plan Lukensveld Ingezonden Bezorger van kranten HOLTENS NIEUWSBLAD Verkiezing van de leden van de gemeenteraad/ provinciale staten DONDERDAG 23 DECEMBER 1993. Dat het vertrek uit Lunteren pijn doet, is iets waar ds. Harm Piet Mulder (47) tijdens het gesprek in De Kandelaar geen geheim van maakt. „Om eerlijk te zijn wilde ik eigenlijk niet weg uit Lunteren. Op grond van verstandelijk overwegingen heb ik toch ja gezegd. Als ik namelijk langer zou wachten ligt het voor de hand dat ik niet meer wil. Dan gaat leeftijd tellen. Nu ben ik nog in staat om iets nieuwste beginnen." Mulder is de nieuwe predikant van de gerefomeerde kerk en volgt als zodanig ds. M. Berg op die eind vorig jaar met emeritaat ging. Zondag 16 januari doet hij in de middagdienst van 15.00 uur zijn intrede. Na afloop is er gelegenheid de familie Mulder te begroeten. Met pijn in 't hart weg van de Veluwe. Dat mag duidelijk zijn. Anderzijds ziet ds. Mulder in Hol ten een nieuwe uitdaging, ,,'t Boot je moet weer gaan varen. Proces matig zullen we Samen op Weg gaan," zegt hij veelbetekenend. Holten is zijn vierde gemeente. Eerder was hij actief in Nieuw-Bui- nen, Ommen en Lunteren. Toch is Mulder niet geboortig uit deze con treien. „Nee, ik ben geboren in Wassenaar, bracht mijn vroegste jeugd door in Den Haag en woonde vervolgens tot mijn achttiende in Limburg." In Sittard bezocht Mul der het Bisschoppelijk College. „Een bijzonder iets. Mijn broer en ik kregen van de toenmalige bis schop Moors als enige gerefor meerden toestemming om de school te bezoeken." Van enige stimulans uit het ouder lijk gezin was geen sprake. Ds. Harm Piet Mulder constateert dat de keuze voor het predikantenbe- roep wel in 'het Limburgse' gestal te. kreeg: „We hadden daar één klein, gereformeerd kerkje met on geveer 400 zielen. Een gezellige, hechte club mensen, die buitenge woon sterk aan elkaar hing. Ver moedelijk omdat je daar minder heid bent." De toekomst lag daar mee uitgestippeld. Mulder koos voor een opleiding aan de Kam- pense Theologische Hogeschool: „Ik had ook naar Amsterdam kun nen gaan, maar huisvesting in Kampen was minder problema tisch en bovendien vond ik er veel meer geestverwanten." In 1971 werden de colleges afgerond en be gon Mulder als lerend ouderling in Nieuw-Buinen, mocht dus ook geen sacramenten toedienen. Van 1974 tot 1978 was hij er predikant, met wél de volle bevoegdheid. In 1978 verwisselde hij Drente voor Overijssel en belandde als predi kant in Ommen, evenals als Holten een driemansgemeente. De totale gemeente telde 3300 leden. In Lun teren, waar Mulder in 1985 begon, waren dat er 1050 en 'had hij het rijk alleen'. Zo voortvarend als Mulder zich tij dens het gesprek toont, zo voortva rend is hij ook in zijn werk. Diverse jaren lang bekommerde hij zich in zijn vorige gemeente om de goede structuur en het beleid van de ge reformeerde kerk en reduceerde zo het aantal van 16 wijken tot 5. Een ingrijpende reorganisatie, die naar zijn zeggen perfect werkt, maar zeer veel energie vroeg. Voorzich tig geeft hij te kennen wellicht iets dergelijks in overleg met het kerk bestuur in Holten te ondernemen. Ook de kindernevendiensten en het voldoen van het huidige, tradi- tonele kerkgebouw, is in Lunteren aan de orde van de dag. In dat opzicht prijst Mulder zich gelukkig met De Kandelaar: „Een prachtige kerk, waar het licht preken is. Het geluid draagt goed. Het gebouw biedt met extra zalen bovendien veel mogelijkheden." Mulder be klom er al enkele malen de kansel en is ook zeer te spreken over de wijze waarop de gemeente zingt: „Er wordt goed en enthousiast ge zongen. Dat is fijn. Geloof en zin gen zijn een uiting van emotie." De eerste contacten met Holten dateren van het vroege voorjaar, toen de beroepingscommissie bij hem aanklopte. Mulder benadrukt de prettige sfeer waarin de ge sprekken zich voltrokken. „De Holtenaren toonden zich bepaald vasthoudend, want in eerste in stantie reageerde ik negatief. Er gens nieuw starten in januari is uitermate onplezierig. Het kerksei- zoen is dan al geruime tijd bezig. Het is beter om zoiets voor die tijd te doen." Desondanks nam Mulder het beroep aan en ziet hij zijn Hol- tense tijd vol vertrouwen tege moet, hoewel op dit moment naar zijn zeggen nog sprake is van "een ietwat mistig beeld'" „Ik wil er eerst midden in zitten om te erva ren wat het is. Enigszins op de hoogte ben ik natuurlijk wel. Niet alleen door de gesprekken met de mensen hier, maaar ook door het contact met ds. Berg. Een bijzon der plezierige man overigens." Eén Koster Bernard Meijerink begroet de nieuwe predikant Harm Piet Mulder van de gereformeerde kerk Foto Ten Velde) van de dingen die Mulder wil aan pakken is de aandacht voor het individu. Hij wijst daarvoor onder meer op de Evangelie Gemeente, die ontstond uit de gereformeerde kerk: „Wat zouden zulke mensen te kort zijn gekomen dat zij zich afscheidden? Ik vind pastoraal werk uitermate belangrijk. Daar staat of valt het hele gemeente zijn mee. Het geldt voor jong en oud. Ook al is er in een gezin niets aan de hand, persoonlijk contact met de kerk moet er altijd zijn." Mulder staat zonder meer open voor samenwerking met de her vormde gemeente. Heeft al weet van onder meer de Open Deurdien sten en het interkerkelijk recrea- tiewerk. „We moeten voorzichtig Samen op Weg gaan. Hardlopers zijn doodlopers." Enige ervaring op dat punt is de nieuwe gerefor meerd predikant niet vreemd. In zijn eerste gemeente liep alles kris kras door elkaar heen, in Ommen werd op veel kleinere schaal sa mengewerkt, terwijl Lunteren op de ook in dat opzicht veelbespro ken Veluwe een verhaal apart was. Dinsdag 4 januari verhuist het ge zin Mulder vanuit Lunteren naar de Beusebergerweg 13. „Een gun- stigplekje," noemt Mulder de loka- tie van de nieuwe pastorie. Mulder verwacht dat zijn vrouw Mieke (47) net als in Lunteren ook in Holten een bezige bij zal worden in kerke lijke kringen. De Mulders hebben drie kinderen: Marieke (21, woont en werkt in Amsterdam), Bas (19, nu nog MTS Den Haag, maar komt in februari naar Apeldoorn en trekt dan in in de ouderelijke woning) en Tobias (15, begint na de kerstva kantie aan het College Noetsele in Nijverdal). Als rechtgeaarde geboren Hol- tenaar, wisselen zich bij het le zen van de besluiten van de ge meenteraad omtrent de bouw grondbelasting, de gevoelens van teleurstelling, onvrede, kwaadheid, onbegrip en mach teloosheid, snel af. Omdat je van zovele rechtgeaarde en eveneens in Holten geboren raadsleden in deze kwestie geen onzurgvuldig denken en hande len verwacht, ga je de feiten even na: rond 1985 neemt de voltallige raad een voorstel aan waarin wordt vastgesteld dat de percelen in plan Beuseberg, welke via een projectontwikke laar zijn aangekocht, ook aan geslagen zullen worden voor een bijdrage in de kosten voor het bouwrijp maken (de zogehe ten bouwgrondbelasting). Een uitgangspunt, waarvoor zelfs de betrokkenen enig begrip kunnen opbrengen. In 1992 blijkt dat er één of meer dere uitspraken) van een rech ter zijn opgedoken, waarbij be paald is dat het opleggen van bouwgrondbelasting alleen mo gelijk is indien allen die op eni gerlei wijze voordeel van in het plan uitgevoerde voorzieningen hebben, worden aangeslagen. Het opleggen van bouwgrond belasting aan de bewoners van de percelen welke via een pro jectontwikkelaar waren aange kocht, kon alleen als alle perce len, dus ook die, welke er al sinds mensenheugenis waren, er in werden betrokken. Een niets vermoedende ge meenteraad besloot, wederom met algemene stemmen, dat een onafhankelijke instantie de voordelen voor deze percelen moet inventariseren. Een be sluit waarvan, naar mijn vaste overtuiging, niemand op dat moment de gevolgen van heeft kunnen overzien. Toen echter eind 1993 voor plan Beuseberg het, door een onafhankelijke vastgestelde, openbaar werd en toen bovendien de door B en W voorgestelde vergoedingen openbaar werden, konden ve len in Holten hun ogen en oren niet geloven. Over hoe de be trokkenen de zogenoemde voor delen van de getroffen voorzie ningen ondervinden en of deze door de onafhankelijke instel ling goed is ingeschat, wil ik hier niet nader op ingaan. Ik ben er echter ten stelligste van overtuigd dat de ontstane nade len volledig buiten beschouwing zijn gebleven en daar zit nu pre cies de adder onder het gras! Het zal je maar gebeuren! Je hele leven lang heb je mooi bui tenaf gewoond en dan plotse ling komt de gemeente met een mooi uitbreidingsplan om de hoek. De grond waarop je hob by of beroep uitoefende moetje tegen een zacht prijsje) verko pen en als dank voor de mede werking mag je een fiks bedrag (tot wel ruim 50.000 gulden) aan de gemeente betalen! Je vraagt je in een dergelijke situatie af of een gemeenteraad nog nooit het spreekwoord heeft gehoord: 'Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald'. Het kan toch niet de bedoeling zijn van onze raad, inwoners van onze gemeente in financiële ellende te brengen! Maar toch, bij stemming over het boven staande blijken juist de partijen (CDA en PvdA) die, als het om sociale aangelegenheden gaat, normaal nogal royaal met het gemeentelijk budget omsprin gen, zich nu niets van gevoel voor echt of onrecht aan te trek ken. Met een ambtelijke rechtlij nigheid werd het voorstel van B en W aangenomen. Enig licht puntje in deze zaak is dat de fracties van Gemeentebelang en VVD het leed nog enigszins probeerden te verzachtenhe laas, zij hebben geen meerder heid in de raad. Het is te hopen dat de betrokkenen via de rech terlijke macht nog enig recht kunnen halen. In elk geval heb ben de burgers van Holten nog maals heel erg duidelijk kun nen zien van welke partijen, als het er echt op aankomt, ze niets te verwachten hebben! Deze partijen hebben meer oog voor zaken welke de wereld moeten verbeteren. Helaas, ook zij be ginnen niet bij zichzelf en in Hol ten. Ten slotte spreek ik de wens uit dat na de de gemeenteraads verkiezingen er partijen aan het roer komen die het bovenge noemde onrecht alsnog recht zetten. J. Jansen Zweerssteeg 2 Ondanks aanhoudend tegensput teren van Gemeentebelang (GB) en WD, werd begin deze week het bekostigingsbesluit voor plan Lu kensveld vastgesteld: CDA en PvdA voor, GB en WD tegen. Dui delijk werd bovendien dat de ge meente een dergelijk besluit tel kens standaard bij toekomstige bestemmingsplannen wil vaststel len. Wethouder Henk Westerik: „Dit om te voorkomen dat de grond waarop gebouwd gaat wor den door projectontwikkelaars wordt gekocht om vervolgens te worden verkocht voor prijzen waar je van rilt. Doe je dat niet, dan kun je aanzienlijke tekorten op zo'n plan verwachten." Daar de ge meente enige tijd geleden de struc tuurschets presenteerde, is bij me nig projectontwikkelaar bekend waar te zijner tijd mogelijk nieuw bouw verrijst. In het geval Lukens veld is de grond overigens geheel in eigendom van de gemeente. Reden waarom Jan Soepnel (GB), net als in de raadscommissie finan ciën, reageerde met de opmerking dat een bekostigingsbesluit hier dus geen noodzaak is, 'daar ten eerste geen tekort bestaat op de exploitatierekening en de gemeen te bovendien grondeigenaar is': „Waarom de betrokkenen dan zo lang in onzekerheid laten?" Bij monde van Jan Kevelam sloot de WD zich aan bij zijn woorden. Kevelam blikte tevens terug naar de recente commotie rond plan Beuseberg, waar nu sprake is van bouwgrondbelasting: „Wat daar gebeurd is, is een beroerde en on rechtvaardige zaak. Dat mag be slist niet opnieuw gebeuren!" Het bekostigingsbesluit stelt de raad slechts in staat om te zijner tijd eventueel bouwgrondbelasting te gaan heffen op percelen die door de komst van een nieuwbouwwijk zijn gaan profiteren van openbare voorzieningen als riolering, wegen, straatverlichting enzovoorts. Zo'n besluit moet worden genomen nog vóórdat begonnen wordt met het treffen van zulke voorzieningen. Als de weersomstandigheden mee werken, wordt in januari begonnen met het bouwrijp maken van fase I van Lukensveld. De verordening op de heffing van bouwgrondbelas ting moet binnen twee jaar nadat aanleg van alle genoemde voorzie ningen klaar is, zijn vastgesteld. Het Gastouderbureau (GOB) van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk en de Stichting Catalpa (kinderdagverblijf Kakelbont op De Kol) zijn de komende jaren ver zekerd van financiële steun mid dels de met twee jaar verlengde Stimuleringsmaatregele Kinder opvang van het Rijk. Het GOB ontvangt zowel in '94 als in '95 30.000 gulden budgetsubsidie, van Catalpa wordt beide jaren voor 106.000 gulden een aantal kind plaatsen in Kakelbont ten behoe ve van de Holtenaren gekocht. Per jaar is dus 136.000 gulden voor kin deropvang beschikbaar. Dat be drag is inclusief de gemeentelijke bijdrage van 21.000 gulden. Toen de Stimuleringsregeling twee jaar geleden van kracht werd, besloot de gemeenteraad de gelden tot 1 januari '94 aan te wenden voor het kinderdagverblijf, het GOB kreeg enkel een garantiesubsidie voor de administratiekosten. Drie van de vier fracties gingen maandagavond tijdens de raads vergadering volledig akkoord met het voorstel van B en W. Fractie voorzitter Harry Dul (CDA) kon zich alleen vinden in bepaalde on derdelen. Hij benadrukte dat het jaarlijks onttrekken van 30.000 gulden aan het aantal kindplaat sen bij Kakelbont een geringer aantal gesubsidieerde kindplaat sen (die uitsluitend beschikbaar zijn voor Holtenaren die daarvoor een inkomensafhankelijke ouder bijdrage betalen) tot gevolg heeft. Hoe de zaak er over twee jaar uit ziet, of dan nog sprake is van rijks bijdragen, valt op dit moment niet te voorzien. Wethouder Wim Dal- huisen (financiën) liet daarom na drukkelijk weten dat de afspraken met Catalpa en het Socuwe-be- stuur gelden tot eind '95 en dat de 'bedrijfstak kinderopvang' dan, in navolging van onlangs, opnieuw onder de loep wordt genomen. Geruime tijd al is de coördinator van de bezorging van het Holtens Nieuwsblad op zoek naar een be zorger voor de omgeving Borkelds- weg, Vianenweg. Wie de bezorging daar op zich wil nemen dient bij voorkeur in het bezit te zijn van een bromfiets. Voor nadere infor matie kan contact worden opgeno men met de familie Bouwhuis, tel. 61849. Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergunningen e.d. 1. Bouwvergunning is verleend voor: - vernieuwen/vergroten garage en wijzigen zijgevel Vianen weg 1. 2. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - oudejaarsviering Toga-club. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Sluiting gemeentesecretarie en gemeentewerf De gemeentesecretarie en de gemeentewerf zijn op 24 december en 31 december 1993 voor het publiek gesloten. Uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlij den kan telefonisch kontakt worden opgenomen met mevr. Veen- endaal, tel. 610 17. Verkoop (aflevering) en gebruik (afsteken) van vuurwerk. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in werking is getreden het nieuwe Vuurwerkbesluit. In het Vuurwerkbesluit (een landelijke regeling) is een aantal za ken geregeld betreffende de verkoop, het voorhanden hebben en het afsteken van vuurwerk dat bestemd is voor de consument. Tot nu toe vond deze regeling plaats via de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) en door een door burgemeester en wet houders afgegeven vergunning. Nieuw Vuurwerkbesluit Geeft voor zowel de verkopers van vuurwerk als de consumenten van vuurwerk de volgende uniforme regelingen: Verkopers - een verkooptermijn van drie dagen voor de jaarwisseling. Het Vuurwerkbesluit houdt in een algeheel verbod, tenzij verkoop geschiedt op 29, 30 en 31 december. Indien één van deze dagen een zondag is, is tevens aflevering (verkoop) op 28 december toegestaan; - een verbod per levering een hoeveelheid vuurwerk met een gewicht van meer dan 2 kg aan een particuliere gebruiker af te leveren; - een verbod om vuurwerk af te leveren aan perso nen die jonger zijn dan 16 jaar; - opslag van vuurwerk moet geschieden overeenkomstig de al gemene regels in het Besluit opslag vuurwerk milieubeheer. Maximale hoeveelheid 1000 kg; - het venten met vuurwerk is verboden. Consumenten - het verbod vuurwerk af te steken op een ander tijdstip dan tussen 31 december 10.00 uur en 1 januari 02.00 uur van het daarop volgende jaar; - het verbod vuurwerk voorhanden te hebben op een voor pu bliek toegankelijke plaats. Hiervan is het voorhanden hebben van vuurwerk ten behoeve van de activiteiten die direct samenhangen rnet het vuurwerk- gebruik bij de viering van de jaarwisseling uitgezonderd. Toezicht De controle op de naleving van de bepalingen geschiedt door de politie. De burgemeester van Holten maakt het volgende bekend: 1. Op dinsdag 18 jan. 1994 zal de kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de gemeenteraad plaatshebben. 2. Op die dag kunnen ter secretarie van de gemeente aan het adres Smidsbelt 6 bij het daar gevestigde hoofdstembureau van 9.00 tot 15.00 uur lijsten van kandidaten (model H 1) worden ingeleverd. 3. De benodigde formulieren voor: - de lijsten van kandidaten (model H 1 - de verklaringen van instemming van de kandidaten met hun kandidaatstelling (model H 9) - de machtigingen tot het plaatsen van de aanduiding van de politieke groepering boven een kandidatenlijst (model H 3-1) - de machtigingen tot het plaatsen van een aanduiding, ge vormd door samenvoeging van de aanduidingen van poli tieke groeperingen of afkortingen daarvan, boven een kandi datenlijst (model H 3-2) - de verklaringen van ondersteuning van een kandidatenlijst (model H 4) - de verklaringen betreffende het verbinden van de kandida tenlijsten tot een lijstencombinatie (model 110) zijn tot en met de dag van de kandidaatstelling ter secretarie van deze gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. 4. Voor de kandidaatstelling moet een waarborgsom van f 500.- worden betaald ter secretarie van de gemeente aan het adres Smidsbelt 6 tenzij bij de laatstgehouden verkiezing van de leden van de gemeenteraad een of meer zetels aan de politieke groepering is/zijn toegekend. Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften betref fende de inlevering van kandidatenlijsten worden ter gemeentese cretarie verstrekt. Plaats en datum: Holten 23 dec. 1993 De burgemeester voornoemd, J. J. H. Cornielje, wnd. Nieuwjaarsbijeenkomst Alle inwoners van Holten worden hierbij uitgenodigd voor de openbare Nieuwjaarsbijeenkomst, die gehouden zal worden op maandag 3 januari 1994 van 19.30 uur tot 21.00 uur in het ge meentehuis van Holten. Om 20.00 uur zal de burgemeester zijn nieuwjaarstoespraak houden. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman. de burgemeester, J. J. H. Cornielje, wnd.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5