Diamanten bruiloft voor echtpaar Mossiek Holten opnieuw belangrijke schakel in milieuestafette 11 Kind van de rekening WEEK DEZE Leven vol muziek Minister Jan Pronk opent milieumarkt 11 I Wandeltocht JC De Schure Kerstmarkt Keuken Predikant V.A. VRIJDAG TE KOOP Deel T C VERHUISBERICHT: Holtens Nieuwsblad Togaclub toch naar De Waag Nieuwjaarsbijeenkomst U ontwangt m fraaie Pariser-iotterbaKpeiRt als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. ft f;j tsj Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 23, DECEMBER 1993 Abonnementsprijs f 61.65 Losse nummers f. 1.35 Topdrukte afgelopen zondag middag in De Boschkamp, waar de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk de traditio nal e kerstmarkt voor jong en oud hield. Een populair evene ment met een keur aan activi teiten. Even leek het er op dat het dorpshuis de grote schare 'marktgangers' niet kon ver werken. Aan het eind van de middag toonde wethouder Wim Dalhuisen zich een prima veilingmeester en veilde voor bijna 650 gulden bijeen. De gerenoveerde en uitgebrei de keuken van woon- en zorg centrum Diessenplas werd vo rige week officieel in gebruik genomen door oud-burgemees- ter mr. W.H. Enklaar. Onder leiding van hoofd voedings- dienst Timo Besten bereidt het acht man tellende keukenper- soneel, bijgestaan door een aanzienlijke schare vrijwilli gers, dagelijks zo'n 225 warme maaltijden. Niet alleen voor de eigen bewoners, maar ook voor de gebruikers van Tafeltje Dek- je in Holten, Markelo en Die- penheim. Zondagmiddag 16 januari doet ds. H.P. Mulder zijn intrede in De Kandelaar. De nieuwe gere formeerd predikant volgt ds. M. Berg op, die eind vorig jaar met emeritaat ging. Hoewel hij Holten zeker als een nieuwe uitdaging beschouwt en straks ook vol goede moed aan het werk gaat, bekent Mulder met pijn in het hart zijn huidige gemeente Lanteren vaarwel te moeten zeggen. In hun gezellige bejaardenwoning aan de Churchillstraat worden ruim zestig jaar herinneringen op gehaald door Toos en Jannes Mos- sink, respectievelijk 80 en 81 jaar. Herinneringen die overheerst wor den door muziek en dans. Jannes, een rasechte Holtenaar, die van vanaf zijn zestiende j aar werkzaam was bij de post, hield van dansen en muziek. Hetzelfde gold voor Toos, geboren en getogen in het Gelderse Laren. Het jaarlijkse bal op Tweede Pinksterdag in de Oude Molen van Bathmen bracht hen ruim 60 jaar geleden bij elkaar. Het tweetal besloot het leven verder samen te delen. Ruim drie jaar woonde het jonge paar in bij de ouders van Jannes aan de Oranje straat om vervolgens 55 jaar domi cilie te houden aan de Kolweg. Jannes en Toos hebben twee kin deren en inmiddels vier kleinkin deren en drie, zelfs bijna vier ach terkleinkinderen. Trouwplannen werden gemaakt, de trouwdatum vastgelegd: 13 de cember 1933. Helaas, toen het zo ver was bleken de papieren van Toos niet aanwezig te zijn. De daarvoor verantwoordelijke amb tenaar was het door ijspret glad vergeten. De enige mogelijkheid om de bewuste dag alsnog in het huwelijk te treden was voor het gerecht. De vader van Toos keurde die mogelijkheid evenwel af en zo stapten Jannes en Toos veertien dagen later, op 27 december, in het huwelijksbootje. De bruidegom was toen hulppostbode en bezorg de de post per bakfiets aan huis. Later promoveerde hij tot hoofd postbesteller. Het leven van Jan nes en Toos werd echter voor een groot deel bepaald door hun liefde voor volksdansen. Twintig jaar lang waren ze samen actief bij de Larense Schotsers: hij als accor deonist, zij als danseres. Later sloot het echtpaar zich aan bij de Hoolter Daansers. Naast haar aan deel als danseres, verzorgde Toos tevens de kleding van de dans groep. Met zijn accordeon was Jan nes ook een graag geziene gast op 'Diamanten' Jannes en Toos Mossink kunnen terugkijken op een leven vol dans en muziek (Foto Ten Velde) boerenbruiloften. Dat muziek im mer zijn voorliefde had, mag bo vendien blijken uit het feit dat hij zich al jong aanmeldde bij HMV, waar hij jarenlang de bugel be speelde. Twee jaar geleden hebben Jannes en Toos definitief een punt gezet achter hun muzikale activiteiten. Nu worden leuke herinneringen opgehaald aan optredens in lan den als Zweden, Duitsland, Schot land en Zwitserland. „Een fantasti sche tijd!," verzekert het bruids paar. Tussen alle bedrijvigheden door was er dan ook nog t(jd voor een vakantie in Duitsland of Zuid- Limburg. In verband met de ge zondheid van Jannes nam het echtpaar Mossink twee jaar gele den zijn intrek in een bejaardenwo ning aan de Vrijheidslaan, waar maandag 27 december het 60-jarig huwelijksfeest in de huiselijke kring gevierd zal worden. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Fax nummer 053-84 22 23 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aaipolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 Traditiegetrouw houdt Jongeren- café De Schure zondag 26 decem ber (Tweede Kerstdag) een kerst puzzelwandeltocht. De route voert over prachtige flanken van de Zuurberg en is totaal circa 6 kilo meter lang. De lopers worden on derweg voorzien van warme choco lademelk en aan het eind van de tocht wacht hen een kop erwten soep. Eenmaal terug in het jonge- rencafé aan de Beusebergerweg moeten enkele vragen over de tocht worden beantwoord. Wie mee wil doen kan starten tussen 13.30 en 14.30 uur. De kosten voor deelnemers tot en met 12 jaar be dragen een rijksdaalder. De overi gen betalen 3,50 gulden. Met ingang van maandag 20 december 1993 is het verhuisd van Dorpsstraat 24B naar Kerkhofsweg 18, 7451 BG Holten Telefoonnummer blijft ongewijzigd: 05483-6 38 03 Nieuw is het faxnr.: 05483-6 64 97 DE DIRECTIE Nu minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking) afziet van de functie van ondersecretaris-generaal van de Verenigde Naties voor humanitaire zaken, is het vrijwel zeker dat hij donderdagmiddag 12 mei (Hemelvaartsdag) zijn opwachting maakt in Holten. Het bestuur van de Stichting Pieterpad Milieu Estafette (PME) heeft hem namelijk gevraagd om er de zogehe ten Markt Duurzame Ontwikkeling te openen. Een alternatief op de vorig jaar gehouden Holterbergconferentie in het ge meentehuis. Een bijeenkomst, die toen slechts veertig deelne mers trok en eveneens in het teken van duurzame ontwikkeling stond. Het PME-bestuur achtte de conferentie desondanks 'van hoog en zeer relevant niveau'. De Markt Duurzame Ontwikke ling wordt aan het eind van de middag besloten door de bekende actrice Gerda Havertong. Het evenement vindt plaats in het kader van de PME, die ditmaal zaterdag 7 mei start in Pieterburen en twee weken later arriveert op de Sint Pieters berg bij Maastricht. Ook in 1994 vervult Holten, dat ongeveer halverwege het traject ligt, een belangrijke rol. Een gegeven, dat volgens de organisatoren 'al zo'n beetje traditie is gewor den'. Met nadruk wordt gewezen op de uitstekende contacten met het Holtense gemeentebestuur, de VVV en diverse ande ren. één van hen. Voorzien van een rou tebeschrijving en de nodige in structies over het verdere verloop van de dag, wandelt het gezel schap vervolgens over 'de berg' naar Holten, waar de eersten rond half één bij bistro De Holterberg worden verwacht. Daar meldt zich ook HMV. Tot circa 13.15 uur wordt gewacht op de rest van de estafettelopers. In tegenstelling tot het gebruikelijke vervolg van de route (langs Hoog Holten en via het Beukenlaantje, Stationsstraat en Zwartepad of Dorpsstraat naar het gemeentehuis), begeven de lo pers zich nu via de Holterbergweg, Burg. van den Borchstraat en Dorpsstraat naar de Smidsbelt. Daarbij vanzelfsprekend voorafge gaan door het muziekkorps. De deelnemers aan de Milieu Esta fette arriveren 's ochtends tussen 9 en 10 uur bij de startplaats in Hel lendoorn. PME-vvorzitter Rob van den Eist zal om precies 10 uur de estafettestok overhandigen aan De Milieu Estafette breidt zich ovengens m zowel de breedte als de diepte uit. Volgend jaar wordt namelijk ook vanuit Hoek van Hol land een Milieu Estafette georgani seerd, de zogeheten Rivierenpad Milieu Estafette, die in Groesbeek de PME ontmoet om vervolgens gezamenlijk naar Maastricht te lo pen. De Stichting PME wordt per 1 januari dan ook omgedoopt in de Stichting Nationale Milieu Esta fette. Het algemeen bestuur heeft om die reden een wat nationaler karakter gekregen en bestaat nu uit Ineke van Dijk, Rob van den Eist. Cor Haveman. Gerard Peters, Piet Reckman, Dick Tommei. Erik J an Tuininga, Elske ter Veld, Wout Veldstra, Hans van der Vlist en Berend Jan van Voorst tot Voorst. Pieter Winsemius is en blijft be schermheer. In tegenstelling tot eerdere berich ten vindt de Sylvesterparty van de Togaclub niet plaats in de voorma lige Ehag-garage, maar in bar-dan- cing De Waag. De eerder gedane toezegging van de gemeente werd later alsnog ingetrokken. Het the ma blijft de préhistorie. Op Nieuw jaarsdag is de aanvang is 00.30 uur. Vorig jaar stond de Holterbergconferentie in het gemeentehuis ook al in het teken van milieu en duurzame ontwikkeling den biedt aan sprekers, voordracht en muziek. Een tiental leerlingen van de scho lengemeenschap treedt tijdens de markt op als gastvrouw/gastheer. Zij helpen bij de organisatie, wij zen bezoekers de weg en delen gra tis brochures uit. De muzikale zwerfgroep De Twinckel zorgt de hele middag voor muzikaal ver maak. terwijl een clown voor 'in- houdelijk-komisch vermaak' te kent. Om 15.15 uur laat de zingen de dierenarts Rinus Rasenberg in een kwartier durend optreden en kele maatschappij-kritische liede ren horen. Gerda Havertong zal de markt rond 16.30 uur op geheel eigen wijze afsluiten. Alle inwoners van Holten worden hierbij uitgenodigd voor de openbare Nieuwjaarsbijeenkomst, die gehouden zal worden op maandag 3 januari 1994 van 19.30 uur tot 21.00 uur in het gemeentehuis van Holten. Om 20.00 uur zal de burgemeester zijn nieuwjaarstoespraak houden. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman. de burgemeester. J. J. H. Cornielje, wnd. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! 7 'Milt::. Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per iaar ad 61.65 De Markt Duurzame Ontwikke ling begint eigenlijk al om 13.00 uur. Het evenement speelt zich ook af op de Smidsbelt. Om 14.00 uur verricht minister Pronk de officiële opening. In circa een kwartier zal hij de samenhang tussen de the ma's ontwikkeling, milieu en vrede uiteenzetten. Vervolgens spreekt de burgemeester (de nieuwe?) een kort welkomstwoord. In een der tigtal kramen tonen bedrijven en organisaties vervolgens allerlei produkten en diensten die voldoen aan eisen van milieu en duurzame ontwikkeling. Dus waarvan de grondstoffen afbreekbaar of her winbaar zijn, waarvoor verhou dingsgewijs weinig produktie- energie nodig is, produkten en diensten die niet ten koste van Derde Wereldlanden worden ge maakt enzovoorts. Ook zijn er uit eenlopende demonstraties en wordt een videofilm gedraaid. Bij verschillende zaken worden de be zoekers actief betrokken. De Hol tense middenstand is vertegen woordigd met hapjes en drankjes en natuurlijk is er het terras van Nijkamp. Op het balkon van het gemeentehuls wordt een geluisin- stallatie ingericht, die mogelijkhe- In de afgelopen dagen kreeg ik een merkwaardig bericht onder ogen. In Amerika reed een jon geman met zijn auto tegen een geparkeerde auto, schoot door en ramde vervolgens een tuin- hekje, maaide een stuk haag weg en belandde ten slotte in een bloemperkje. Zijn curieuze verklaring luidde: 'Mijn claxon weigerde'. Alsof die andere auto, het tuinhekje en de heg opzij waren gegaan als zijn claxon het wél had gedaan! Je kunt over zo'n voorval na- tuurlijk glimlachen, maar het geeft ook te denken. Want lijkt zo'n gebeurtenis niet verdacht veel op het bericht van ons ei gen levensverhaal? We rijden nu eens iets omver, walsen dan weer over een ander heen, maken daar iets kapot en ko men uiteindelijk een keer tot stilstand. En wat zeggen we dan? Zeggen we: inderdaad, ik kan eigenlijk niet rijden - ik ver loor de macht over het stuur -ik lette even niet op? Welnee, we geven de auto de schuld'. M'n claxon deed het niet. In plaats van de schuld bij ons zelf te zoeken, projecteren we die op iets of iemand anders: het waren de omstandigheden, het kwam door die vervélende col lega enzovoorts. Of erger: we geven het leven de schuld: ik kan het niet goed helpen dat het zo gelopen is, het leven zelf deugt niet, ik ben gewoon een pechvogel. Niet: wij hebben het leven verknoeid, maar het leven verknoeit ons. En...God bestaat niet, want Hij heeft niet ingegre pen op het moment dat het no dig was. En zo krijgt Hij uitein delijk de schuld van alle brok- kenmakerij. Waarom laat Hij het allemaal toe: die die slepen de oorlog in Joegoslavië - de honger in de wereld- die huilen de kinderen - het donker in mijn eigen leven? Hij krijgt de reke ning gepresenteerd. Die neiging zit er bij ons diep in. Aan dit waandenken komt God abrupt een einde maken in de kerst nacht. Hij zendt zijn eigen Zoon om onze schadeposten uil te be talen. Hij wordt letterlijk het Kind van de rekening. Wij zou den er eigenlijk voor op moeten draaien, maar nu komt Hij zélf om onze openstaande rekenin gen te vereffenen. In plaats ons vanuit de hemel steeds toe te roepen: Hè, pas op die lantaarnpaal daar! - Hou je stuur recht! - Remmen voor die medemens! -, stapt Hij zelf in onze auto en komt naast ons zitten*Want niet onze claxon weigerde, nee, wij zelf zijn in gebreke gebleven en lieten na wat van ons verwacht mocht ivorden 'zonde' noemt de Bijbel dit). Wij hebben dus geen ande re claxon nodig en ook geen andere wagen. Wij moeten zélf veranderen. Wij moeten leren rijden. Wij moeten nieuwe men sen worden. In de kerstnacht zendt God een nieuwe Mens die het ons heeft voorgedaan, aan wie we gerust het stuur kunnen overgeven. Durven we dat en willen we dat? Aan God zal het niet liggen. Hij heeft er alles voor over gehad om ons te hel pen. Maar we kunnen Hem er ook buiten laten. We kunnen Je zus uit onze auto zetten en, zoals onze jonge acrobaat uit Ameri ka, de tocht op eigen risico voortzetten. Maar dan moeten we niet verbaasd zijn als we een keer de macht over het stuur verliezen en verongelukken. Zo ver hoeft het natuurlijk niet te komen. U kunt het ook mét Je zus proberen. Het is de moeite waard. Wat er dan allemaal op gang komt, kunt u horen in de kerstdiensten in de plaatselijke kerken. Mogen we u ook daar begroeten? ds. S.M. Roozenboom s? f Ij i (5? Ij il 6j Ij Ij w H i sr ft?

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 1