Feestelijke mode verhoogt de sfeer tijdens Kerstmis Kerstversiering blijft een echte sfeermaker Fraai siervuurwerk vai! eik jaar weer bij velen in de smaak maak eens een boeket met glinsterende kerstballen Een schitterende kandelaar hoort erbij bij lage Mm f TP 51.1 Kerstmis zonder kerst boom is eigenlijk nauwe lijks denkbaar. Toch stelt zich ieder jaar weer de vraag waarmee de boom op te tuigen. Voor sommi gen is het antwoord sim pel. Gewoon de ballen die vorig jaar ook al gebruikt werden. De aanschaf be perkt zich dan tot het ver vangen van de spullen die vorig jaar zijn gesneu veld. Wie hiervoor kiest, doet zichzelf enigszins te kort. Want op het gebied van kerstdecoratie zijn er elk' jaar nieuwe fraaie trends. De kerstboom zou eigenlijk elk jaar weer an ders moeten zijn. Dit jaar verwacht de vak- handel veel van de nieuwe trend: ster-, zon en maanmo- tieven verwerkt in allerlei bal len, maar ook in vele andere (kerst)artikelen. MEER Toch zullen ook de traditio nele zilverkleurige glimmende ballen met in het kerstbeeld ontbreken. Daarnaast is er een groot aanbod van gekleurde jes, engelenhaar en lametta's (sliertjes) met. Terwijl vogel tjes, trompetten, huisjes, man netjes, denne-appels en beer tjes zullen het dit jaar - op nieuw - goed zullen doen. Ook dit jaar is het assortiment weer groter dan vorig jaar. KERSTBOOM Hoewel nog altijd veel men sen de voorkeur geven aan een echte kerstboom, wint de kunstkerstboom nog steeds aan populariteit Niet zó gek, want ze zijn nauwelijks nog van echt te onderscheiden en het voordeel is evident. Min der rommel bij het op- en aftui gen en ze gaan jarenlang mee. Bovendien slagen de fabrikan ten er steeds beter in om de vroeger vaak storende stam houder op realistische wijze te camoufleren. En voor wie dan nog roept dat 'ie de dennegeur van een echte boom zo mist, zijn er zelfs geursprays te koop. Kortom: voor wie van een sfeervolle kerstmis houdt, zijn de kerstmarkten op straat, in de winkel of de warenhuizen dit jaar weer ware eldorado's. Jv:' kerstballen, zowel in glanzen- Natuurlijk ontbreken ook de de als in matte uitvoering. slingers, kralensnoeren, strik- Fraai siervuurwerk is altijd een genot om naar te kijken. Kerst is de tijd van uitgesproken kleuren. Rood, wit en groen vinden we overal in terug. Maar kerst is ook de tijd van glinsterende versieringen en kerstballen. Al ver voordat het bus kruit was uitgevonden, zelfs heel ver vóór het be gin van onze jaartelling, had men in China al vuur werk. Het was daar een gewoonte om cp feestda gen stukken bamboe in het vuur te gooien. Als die begonnen te branden en dus flink heet waren ge worden, knalden ze uit el kaar. Ook in Nederland blijft het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling populair. Elk jaar gaat er voor zo'n 40 mil joen gulden de lucht in. De verkoop concentreert zich op enkele dagen van het jaar. Vroeger was dat per gemeente geregeld, omdat die dat per po litieverordening kon vaststel len. Nu zijn landelijk 29, 30 en 31 december als verkoopdagen vastgesteld, tenzij daarin een zondag valt; in dat geval mag ook op 28 december vuurwerk worden verkocht. KNETTERMETERS Veel van het in Nederland verkochte vuurwerk komt uit China, maar ook uit landen als Taiwan, Spanje, Denemarken, Engeland en Italië, waarbij elk Speciaal voor Kerstmis presenteren veel modewinkels feestelijke kle dingcollecties. Kerstmis is voor veel mensen een feest van glitter en glans. Mode draagt een aardig steentje bij als het gaat om het verhogen van de sfeer tijdens de kerstdagen. We zien dan ook veel stroken en strikken van glanzend satijn, pofmouwen en decollete's, smokings met cumberbands en vlinder dasjes. Kerstrobes (het woord jurk past niet bij zo iets moois) zijn er zowel in kor te als in lange variaties. Vaak zijn ze uiterst simpel van belijning en fraai van stof. Juist omdat de 'jur ken' zo sober zijn gehou den, kan de vrouw heel persoonlijk en gevarieerd voor de dag komen door dezelfde robe steeds an ders te stylen. Kerstmis leent zich uitstekend voor een fikse dosis dramati sche schoonheid. Voor vrouwen zijn er veel fees- telijk-theatrale creaties in zwart. Naar wens kan de vrouw eindeloos spelen met verschillende vormen en gradaties van doorzich tigheid. Met stretchkant, georgette, tule, voile, net- stof, ruches en splitten kun je alle kanten op. Niet iedereen wil speciale feestkleding voor rond en tij dens de kerstdagen kopen. Dat is ook geen verplichting. Steeds meer mensen kiezen tegenwoordig voor feestelij ke, onderling goed te combi neren, modellen die bij meer dere gelegenheden kunnen worden gedragen. Dus de vrouw die niet van een kerst robe houdt, kan bijvoorbeeld kiezen voor het broekpak, dat nog steeds zeer actueel is. Vorig jaar winter deed het broekpak zijn (her)intrede en is inmiddels volledig geaccepteerd door de consument. Het pak be staat meestal uit een -mouwloze- blazer met pantalon of lange rok, uitgevoerd in mooie'kwahteiten, zoals crepe of zacht glanzende satijn. De sluike, lange rok is recht of klokkend en valt vrijwel altijd glad over de heup. Hoge splitten met of zonder knoopslui- ting houden de benen (uiteraard met glanspanty of fantasiekou sen versierd) zichtbaar. Onder het pak kan een gilet worden gedragen, die veelal gedessi neerd of geborduurd is. Uiter aard hoort er ook een passende blouse bij. Belangrijke stofkwali- teiten zijn transparante voile en organza. De blouses zijn vaak uitbundig gestyleerd met veel stroken, ruches, jabots en bor duursels. Wit is de belangrijkste kleur voor de blouse. Voor het overige deel voert zwart de bo ventoon, aangevuld met (bor deauxrood, donkergroen en nachtblauw. LINGERIE Bij prachtige mode hoort fees telijke lingerie. Passende onder mode zorgt er tevens voor dat de bovenkleding goed zit en volle dig tot zijn recht komt. Luxe lin gerie is er in de vorm van beugel en bandeau-beha's met slip, be klede balconnet beha's, body's, bustiers en topjes, versierd met kraaltjes, pailletten, kant of bor duur. Er is veel gebruik gemaakt Feestelijke kle ding geeft Kerst en Oud Nieuw een extra feestelijk tin tje. Op de foto een sfeervolle robe met decollete uit de col lectie van Foxy Fas hion. van stretch (elastisch) kant en glanzende materialen (onder an dere satijn), waarbij behalve zwart de kleuren rood en auber gine het feestelijke karakter nog eens onderstrepen. Nieuw is een Textrönic-kant, een kostbaar materiaal voorzien van borduur werk in relief. Het verhoogt het gevoel van elegantie en luxe. KOSTUUMS De man kan tijdens de feestda gen een perfect gesneden smo king dragen, maar voor wie dat niet wil, bieden de kerstcollec ties een ruim aanbod aan kos tuums. colberts en pantalons. Veel kostuums zijn vervaardigd uit uni-kleurige stoffen met mi- nidessins of subtiele weefeffec- ten (faux-unies) in voornamelijk wollen materialen of wolmengin- gen. Koele kleuren als petrol, blauw en diverse tinten grijs ge ven de kostuums met een een- of twee-rij knoopsluiting een ele gant cachet. Pantalons, verkrijg baar in dezelfde kwaliteiten als de kostuums, zijn uitgevoerd in blauwe en grijze tinten, maar ook in neutrale kleuren als grei- ge (grijs/bruin) of beige/bruin. Dit zijn zogenaamde non-colors, die zich gemakkelijk laten com bineren. De combinaties van colbert en pantalon zijn sterk in opkomst. Met het colbert kunnen mannen kleur bekennen, want ze zijn er niet alleen in de traditionele kleurstellingen, maar ook in een range van opvallende tinten, waaronder kobaltblauw en bil- jartgroen. Uitgesproken kleurige jasjes, die al langere tijd favoriet zijn bij bekende teïevisieper- soonlijkheden. Onder het colbert wordt een overhemd gedragen met een bijzondere print in on der andere zwart-wit of subtiele re kleurencombinaties. De per sonal touch ontstaat door het ge dessineerde overhemd verfijnd te combineren met de eveneens gedessineerde stropdas. Het sil houet wordt gecompleteerd met een gilet, die zowel in um als met dessins verkrijgbaar is. Dit jaar zien we in veel party-collecties ook gilets in leer en suede. STOER Voor kinderen is er eveneens feestkleding Zwart en wit bepa len in belangrijke mate het beeld van de jongens- en meisjeskle- ding. Voor jongens zijn er blazers en bijpassende shirts, waarover een gilet wordt gedragen. Een zwarte denim jeans maakt er een feestelijk en toch stoer geheel van. Voor meisjes zijn er feest- jurkjes. witte blouses met ru ches, gilets en bijpassende (ski- )broeken. Ook voor de aller-- kleinsten is er feestkleding vol glans en glitter. We zien traditio nele kerst-items als witte blous- jes, overhemdjes met strikjes en gilets en feestjurkjes met aange sloten lijfje en klokkend rokje. Ouders en kinderen die zich niet willen beperken tot de kcrstklcdmg, kunnen natuurlijk altijd een keuze maken uit het actuele modebeeld. land zijn eigen specialisatie heeft. Al dat vuurwerk wordt in ons land onder de meest fantastische namen aangebo den: kanonslagen, zeskamp fonteinen, trucendoos, super pijlen pakket, wijde wereldgi gant, maar ook knettermetersf wondertollen, baby fluitpijlen,, voorjaarsvreugde, hemelse' pijlen, stuntzonnen en knal-* pakketten. En wat te denken van kangaroe springers, don-J derslagen, knalpiraten, gillen de keukenmeiden, zevenklap-* pers. Dolle Lola pijl, champag ne-knallers en Leopard tanks."* VUURPIJL Het meest gevraagd zijn toch wel de potten met allerlei effecten als knallen, grote of kleine spuiters en fonteinen. Om eens op een originele ma nier een kerstboeket samen te stellen, kunnen kerstballen wor den gebruikt. Kerstballen laten zich makkelijk op een bamboe of andere stok bevestigen. Zo krij gen ze net als echte bloemen een steel die in een vaas kan worden gestoken. Voor hele kleine bal len moet de stok iets aange scherpt worden. Grote kerstbal len komen aan een stok waarvan het uiteinde met crepeband is verdikt. Om mooie boeketten te maken zijn bloemen als witte allium en bolchrysanten uiterst geschikt. Asparagus geeft een extra deco ratief effect doordat het fijne blad als een waas over de bloemen en kerstballen heen valt. De schitteringen van de kerst ballen worden op die manier iets getemperd. VOORZICHTIG Hoe mooi of heftig het afste ken van vuurwerk ook moge1 zijn, houdt er rekening mee, dat u letterlijk speelt met vuur. Wees daarom voorzich tig en stuur jonge kinderen er' niet alleen met vuurwerk, opuit. Wie verstandig en ver antwoord met vuurwerk om-* gaat loopt geen grote risiko's."" Zorg ervoor dat u ook de vol gende jaarwisseling nog met volle teugen van vuurwerk kunt genieten. Kerst zonder kaarsen kan niemand zich voorstellen. Kaarsen brengen immers sfeer in huis. Bij een fraaie kaars hoort een minstens zo fraaie kandelaar. De keuze is enorm. Er zijn kandelaars in vele formaten, van allerlei materiaal en in elke prijs klasse. Bijzonder sfeervol zijn de kris tallen kandelaars uit de Svarovs- ki Silver Crystal collectie. Wan neer het kristal door de kaars verlicht wordt ziet u een fraaie warm-zilveren gloed die uitste kend past bij de sfeer van het kerstfeest.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 19