Oud-burgemeester Enklaar opent Diessenplas-keuken 'klein maar sfeervol' Eerste Sylvestermarkt van dag tot dag Imkerscursus voor beginners Restauratie spits dorpskerk klaar Zo'n 225 warme maaltijden per dag Feeëriek schouwspel op Canadees ereveld Kerstdagen centraal bij NBvP Holten Aanpassing ANWB- borden Goede opkomst bij open huis van MOC DONDERDAG 23 DECEMBER 1993HOLTENS NIEUWSBLAD Donderdag 23 december: 15.00- 21.00 uur, open huis reisbureau De Globe met Airmobil Martin air; Themadag scholengemeen schap; 19.00-21.00 uur, kersta vond Swingsoos in de kelder van De Boschkamp Vrijdag 24 december: 16.30 uur, plaatsen kaarsen op de Canade se Begraafplaats Zaterdag 25 december: 21.00 uur, karaokeshow in bar-dan- cing De Waag Zondag 26 december: tussen 13.30 en 14.30 uur, start kerst puzzelwandeltocht jongerenca- fé De Schure; 13.30 uur, inschrij ven kerstpuzzelrit MAC Haarle- /MAC De Holterberg, Beuseber- gerweg 37 (vertrek 14.00 uur); v.a. 9.00 uur, kerstzaal voetbal toernooi SV Holten in de sport hal; 16.00-22.00 uur, kerstrock festival in De Wippert Maandag 27 december: kerst zaalvoetbal pupillen Sv Holten Blauw Wit in 't Mossink; Dinsdag 28 december: kerst- zaalvoetbaltoemooi pupillen Sv Holten en Blauw Wit in 't Mossink; 20.00 uur, Nacht van Blauw Wit in sporthal 't Mos sink Donderdag 30 december: Syl- vestermarkt op de Smidsbelt van 16.00 uur tot 21.00 uur; v.a. 13.00 uur, Instuifmiddag Hockeyclub in de sporthal; Vrijdag 31 december: v.a. 8.45 uur, oudejaars zaal voetbaltoer nooi junioren SV Holten in sporthal 't Mossink Zondag 1 januari: 00.30 uur, Sylvesterparty Togaclub in bar- dancing De Waag Maandag 3 januari: 19.30-21 uur, nieuwjaarsreceptie ge meentehuis Dinsdag 4 januari: 20.30 uur, nieuwjaarsreceptie Blauw Wit, clubhuis 't Vletgoor; nieuw jaarsbijeenkomst NBvP Holten Donderdag 6 januari: 9.30 uur, nieuwjaarsbijeenkomst HVG in Irene Vrijdag 7 januari: vanaf 18.30 uur recreantentoemooi Minto- nette in de sporthal. Zaterdag 8 januari: 17.00-20.00 uur, open huis kapsalon IJssel- dijk; 16.00-18.00 uur, nieuw jaarsreceptie Tennisclub Hol ten, kantine Valkenweg. Zondag 9 januari: 9-JO uur, start Beemd- en Bergtoer wie lervereniging Donderdag 13 januari: bijeen komst Overijsselse Vrouwen Raad in De Boschkamp (over oprichting vrouwenraad Hol ten) Zaterdag 15 januari: 10.00 uur, ledenvergadering Kring Bewo ners de Holterberg in 't Lösse Hoes met aansluitend wande ling o.l.v. Kees Bos en om 14.00 uur buffet in 't Lösse Hoes; Zondag 16 januari: 15.00 uur, eredienst t.g.v. intrede ds. H.P. Mulder in gereformeerde kerk Dinsdag 18 januari: 20.00 uur, nieuwjaarsbijeenkomst HVG Dijkerhoek Woensdag 26 januari: 20 uur, inleiding M. Hoedeman voor Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp; 19.30 uur, bijeenkomst van de Club van oud-militairen en oud-verzetsmensen in zaal Vosman m.m.v. duo Schreurs- /Hiddink Dinsdag 1 februari: 20 uur, poli tieke scholingscursus NBvP in zaal Vosman Maandag 7 februari: 20 uur, ver- keersquiz zaal Vosman Woensdag 9 februari: 20 uur, politieke scholingscursus NBvP in zaal Vosman Donderdag 17 februari: 20 uur, politieke scholingscursus NBvP in zaal Vosman; Woensdag 23 februari: 20 uur, lezing drs. Hillie Smit voor Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp Zaterdag 26 maart: voorjaars concert HMV in sporthal; Vrijdag 8 april: HMV-lompe- nactie in het dorp; Zondag 24 april: 11.30 uur, Jona Kwartet voor Kunst en Cultuur in De Boschkamp Vrijdag 6 mei: HMV-lompenac- tie in het buitengebied Donderdag 12 mei: 10.00 uur, start Pieterpadwandeling Hel- lendoom-Holten; 13.00 uur, Markt Duurzame Ontwikkeling op Smidsbelt (14.00 officiële opening door minister Jan Pronk Zaterdag 23 juli: triathlon Hol ten; Met een soepele beweging liet oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar de eieren één voor één in de koekepan glijden. Het bereiden van een uitsmijter ham vormde vorige week vrijdag de officiële ingebruikneming van de onlangs ingrijpend gere noveerde en uitgebreide keuken van woon- en zorgcentrum Diessenplas met aangrenzende ruimtes. Een operatie waar mee circa één miljoen gulden gemoeid was. De gemeente legde daarvan 80.000 gulden bij. Namens het gemeentebe stuur was waarnemend burgemeester J.J.H. Cornielje bij de 'openingshandeling' aanwezig. Ook vertegenwoordigers van de opdrachtgever, de Landelijke Hervormde Bouwstichting voor Bejaarden die het gebouw in eigendom heeft, maakten hun opwachting in het verzorgingshuis, alsmede bestuursle den, diverse genodigden en medewerkers. Onder leiding van hoofd voedings- dienst Timo Besten worden in de keuken dagelijks ongeveer 225 maaltijden geproduceerd: 103 voor de eigen bewoners en ruim 120 voor de gebruikers van de maaltijden van Tafeltje Dekje in Holten, Mar- kelo en Diepenheim. Holten op dat punt zeven dagen per week, voor Markelo en Diepenheim geldt dat vrijdags ook maaltijden voor de zaterdag worden afgehaald. Beide gemeenten droegen eveneens bij in de verbouwingskosten. Enklaar, destijds als burgemeester betrokken bij de bouw van Dies senplas, in de beginjaren ook advi seur van het bestuur en nu gebrui ker van de maaltijden van Tafeltje Dekje, toonde zich als vanouds in zijn element. In fraaie volzinnen blikte hij terug op de historie van het woon- en zorgcentrum en toon de veel waardering voor mevrouw J. Stam-Stam, die als 'spin in het Tafeltje Dekje-web organiseert en administreert'. Diessenplas-voorzitter Jan de Ham herinnerde aan de aanleiding tot de verbouwing. Ruim twee jaar geleden wees de Keuringsdienst van Waren op bepaalde tekortko mingen in de keuken. Zo voldeed de 'routing' niet meer (de vuile vaat ging door de keuken naar de afwaskeuken), ontbrak douche- en kleedgelegenheid en moest de ca paciteit worden uitgebreid. Nog dat zelfde jaar werden plannen voorbereid voor de renovatie en vervanging van de grootkeuken in stallatie. Bestuurslid, tevens bouwkundig tekenaar Henk Boode ontwierp de nieuwe keuken met nevenruimtes. De Ham wees tevens op de stijging van het aan tal maaltijden dat dagelijks de keuken verlaat: in '73, toen Dies senplas geopend werd, 125. Nu zijn er dat dus 100 meer. Ten slotte bedankte hij onder anderen de be woners heeft met al dat getim mer en geboor heel wat moeten doormaken') en de medewerkers van Tafeltje Dekje, die tijdens de bouwwerkzaamheden de maaltij den herhaaldelijk door 'modder poelen moesten ophalen'. Ten slot te zette hij Henk Boode en Timo Besten in het zonnetje en overhan digde beiden een envelop met in houd. Wijkfunctie Namens de gezamenlijke bouwers (aannemer Roosdom-Tijhuis Op de maandelijkse bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Hol ten stonden de naderende Kerst dagen centraal. Zaal Irene was op gefleurd met Kerstversieringen en de opkomst was groot. Na een kor te inleiding van presidente me vrouw A. Dikkers-Wegstapel werd de avond gevuld met samenzang, gedichten en een Kerstverhaal, al les verzorgd door de eigen leden. De muzikale ondersteuning kwam van twee jonge Holtense talenten, Jolanda Baerends en Esther Nij- mijer. Na de pauze werd het toneel stukje 'Allen tezamen' opgevoerd door eigen leden. Het thema 'vluchtelingenopvang' sloot goed aan bij de Kerstgedachte. De volgende bijeenkomst is de Nieuwjaarsbijeenkomst op 4 janu ari. Als onderdeel van het verkeers- structuurplan zal binnenkort de bewegwijzering rond Holten wor den aangepast. Daarmee wordt op nieuw gestreefd naar het weren van het doorgaand verkeer uit het dorpscentrum. Het bewuste ver keer zal via de Al en de N322 (pro vinciale weg Lochem-Raalte) wor den omgeleid. Eén en ander is door de gemeente overlegd met Rijs- kwaterstaat en de ANWB. Laatst genoemde zal de veranderingen uitvoeren. Het gaat voornamelijk om borden bij de afslagen van de Al en de N322. Ook in het dorp zelf worden de borden aangepast, in die zin, dat de grote borden die naar omliggende plaatsen verwij zen (zoals op het kruispunt Dorps- straat/Stationsstraat/Larense- weg), kleiner worden. De aanpas sing van de bewegwijzering kost ongeveer 130.000 gulden. De kos ten zijn reeds 'meegenomen' in het totale verkeersstructuurplan. Kleinschalig, maar sfeervol. Dat is wat de VW verwacht van de Syl- vestermarkt, die donderdag 30 de cember rond de dorpskerk gehou den wordt. Een evenement, waar mee de VW tegemoet wil komen aan Holtenaren en vakantiegasten en om tussen kerst en nieuwjarr nog een attractieve activiteit te bieden. WV-beheerster Astrid Dirkzwager: „De organisatie van een kerstmarkt had nauwelijks zin. Er is op dat punt al te veel concurrentie van omliggende plaatsen. Bovendien is het zo dat de kerstmarkten afgelopen zijn als de toeristen hier komen. Met deze Sylvestermarkt hopen we dat 'dal' op te vullen en een stukje sfeer in het dorp te brengen." Naar haar zeggen is het fenomeen Sylvestermarkt nog geen alge meen verschijnsel. Deze eerste keer wordt beschouwd als een soort test. Aan de hand van de belangstelling hoopt de VW het evenement een jaarlijks en vooral wat uitgebreider karakter te kun nen geven. De bedoeling is de markt dan op de Smidsbelt te hou den. „In principe moet de organi satie dan ook door een ander wor den overgenomen. Misschien is het iets voor de Holtense Handelsvere niging," constateert Astrid. De eer ste Holtense Sylvestermarkt be- Tijdens kerstavond zullen scholie ren van de plaatselijke basisscho len ter nagedachtenis aan de Cana dese gevallenen brandende kaar sen op de Canadese Begraafplaats plaatsen. Een actie, die in navol ging van vorig jaar is georgani seerd door de Stichting Viering Na tionale Feestdagen in samenwer king met de basisscholen. Vorig jaar werd deze plechtigheid voor het eerst gehouden op initiatief van mevrouw L. van Dam. Zij is Finse van geboorte en wilde daar mee een Finse traditie in Holten introduceren. De Finnen op hun beurt hebben het gebruik van de na de oorlog in hun land wonende Kareliërs overgenomen. In feite een verlangen naar licht. Na een kort welkomstwoord zullen de leerlingen uit de groepen zes, zeven en acht om 16.30 uur een kaars op elk graf plaatsen, bijna 1500 in ge tal. De kaarsen zullen vervolgens circa acht uur achtereen branden, hetgeen vooral 's avonds, als het volledig donker is, een feëeriek en indrukwekkend schouwspel ople vert. Tijdens het neerzetten van de kaarsen zal een Canadese 'piper' (doedelzakspeler) in samenspel met twee midwinterhoornbiazers voor muzikale omlijsting zorgen. Het samengaan van Canadese en Holtense folklore wordt hiermee tot uitdrukking gebracht. Het is niet de bedoeling om tijdens het aansteken en plaatsen van de kaarsen een dienst te houden. Be langstellenden zijn vanzelfspre kend welkom om dit unieke schouwspel van nabij mee te maken. gint om 16.00 en duurt in combina tie met de koopavond tot circa 21.00 uur. De hervormde kerk is gedurende die periode te bezichti gen. De VW rekent nu op een kleine tien kramen. Bakkerij Nijkamp is in elk geval aanwezig met oliebol len. Ook de Wereldwinkel is van de partijk, eetcafé 't Klavier (hapjes), Novalux Van de Maat (kaarsen), café Boer Biet (Glühwein en war me chocolademelk) en slijterij De Biester (champagne en andere dranken). Ter ondersteuning van de markt zorgt HMV van 19.00 tot 19.30 uur voor muzikale omlijsting op en rondom de Smidsbelt. Om 19.45 uur brengt het Hervormd kerkkoor in de kerk diverse liede ren ten gehoren. Het zelfde geldt voor het Holtense Gemengd Koor dat er van 20.30 tot 20.45 uur op treedt. Ook een tweetal midwinter- hoornblazers is paraat. Ten slotte kunnen liefhebbers tegen betaling van een bescheiden bedrag een ri tje per arreslee maken. Ze worden verzorgd door de heer Oolbekkink van de Elshof-huifkartochten. Gedurende de Sylvestermarkt wordt de Smidsbelt niet afgeslo ten, maar blijft bereikbaar als par keerplaats. De afdeling Holten van de Vereni ging voor Bijenteelt in Nederland biedt liefhebbers van bijenteelt volgend jaar de gelegenheid om deel te nemen aan een beginners cursus. De lessen beginnen in fe bruari en worden gegeven door im ker D.G. Kleinburink. Bijen hou den als liefhebberij is weer in op mars. Najaren van teruggang lijkt het er op dat het dieptepunt be reikt is en mag de imkerij als hob by zich weer kan verheugen in een hernieuwde belangstelling. Waren het vroeger vooral mensen met een agrarische achtergrond die de bij enteelt beoefenden, tegenwoordig zijn het vooral de vijftigers en zesti gers die over wat meer vrije tijd beschikken en een boeiende lief hebberij zoeken die hen dicht bij de natuur brengt. Maar ook jonge ren, die het milieu na aan het hart ligt, zullen ongetwijfeld gefasci neerd raken door het bijenleven en alles wat daar mee samenhangt. Het leven van een bijenvolk is een natuurlijk gebeuren, dat verloopt volgens zijn eigen wetten. De mens kan die wetten niet veranderen. Wel kan de imker invloed uitoefe nen op de gang van zaken, maar hij zal dan moeten beschikken over kennis en ervaring. Ervaring zal men zelf moeten opdoen, maar ba siskennis is te verwerven door het volgen van een cursus bij een erva ren imker/leraar bijeenteelt. Wie meer informatie wil over de begin nerscursus kan zich wenden tot Kleinburink, tel. 05483-62312. senplas-keuken. Hij benadrukte daarbij dat het keukenpersoneel (acht man in vaste dienst en een flink aantal parttimers, red.) zeven dagen per week paraat staat. Op initiatief van wijlen mevrouw En klaar begon Tafeltje Dekje in '77 met het afnemen van maaltijden. Nu gaan er dagelijks drie auto's op pad om deze af te leveren, terwijl een aantal ook zelf wordt afge haald in de speciaal naast de keu ken gecreëerde afhaalruimte. Schippers gaf te kennen dat de keuken volgend jaar voor 'zijn' dienst ongeveer 25.000 maaltijden zal leveren. Hij bood voorzitter De Ham 1000 gulden aan. Behalve de verbouwing van de keuken heeft het personeel de beschikking ge kregen over een ruimer onderko men, is er magazijnruimte bijgeko men, is de technische dienst nu gehuisvest in de voormalige kerk- zaal en is een overdekte ingang gemaakt voor de aflevering van goederen. Als ware geveltoeristen hingen de leidekkers de laatste dagen aan de torenspits en trokken daarmee nogal wat bekijks (Foto Ten Velde) De restauratie van de spits van de dorpskerk is vrijwel klaar. Als de weersomstandigheden meewer ken moeten de werkzaamheden nog voor het eind van dit jaar wor den afgerond. Diezelfde weersom standigheden met regen en vooral wind, zijn er de oorzaak van dat het gehele karwei iets langer geduurd heeft. De renovatie nam totaal on geveer een half jaar in beslag. Di rect na de bouwvakvakantie werd begonnen met het reparareren en vernieuwen van onder meer de bal ken in de toren. Ook de toegang tot het uurwerk is verbeterd, dat straks ook bezichtigd kan worden. Het uurwerk zelf is eveneens schoongemaakt en deels ver nieuwd. De torenhaan werd op nieuw verguld en heeft bij goed weer gisteren weer zijn vertrouwde hoge positie ingenomen. De laat ste weken liepen vooral de activi teiten van de leidekkers in het oog. Als ware 'geveltoeristen' bewogen de heren zich als mieren langs de spits om de leien te vervangen. De harde wind belette hen echter nog al eens om het werk volgens het tijdschema af te maken. Met de restauratie is totaal een bedrag van circa drie ton gemoeid. Het werd voorbereid door archtitect J. Kreek uit Diepenveen en uitge voerd door aannemersbedrijf Roosdom-Tijhuis Koopman. De nog aanwezige steigers rond de dorpskerk worden zo spoedig mo gelijk afgebroken. Met vaardige hand liet oud-burgemeester W.H. Enklaar de eieren in de koekepan glijden, daarbij geholpen door de 'hand van de meester', hoofd voedingsdienst Timo Besten. Rechts naast Enklaar Diessenplas- voorzitter Jan de Ham, geheel rechts waarnemend burgemeester JJ.H. Cornielje. Op de achtergrond volgt directeur Bert Postma de verrichtingen van de 'eierbakkers' (Foto Ten Velde) Koopman, installatiebedrijf Lam- mers, schilder Gervedink Nijhuis, Van Emsbroek (cv), Van ELdik en Van Lenten, Nu Air en Kontakt Roestvrij Staal, grootkeuken) wa ren er felicitaties van bedrijfsleider Henk Pinkert van Roosdom-Tij huis Koopman. Hij verraste het bestuur met twee fraaie klokken. Voorzitter Hellinga van de Stich ting Welzijn Ouderen (SWO) Mar kelo had mede namens de SWO Diepenheim en de gemeenten Mar kelo en Diepenheim grote waarde ring voor de wijze waarop de Dies senplas-keuken werkt: „Bij u gin gen vanaf het begin de deuren voor de wijkfunctie open." Vanaf de start in '77 werden totaal 57.388 maaltijden geleverd. Volgens Hel linga zal het aantal gebruikers nog stijgen. Ook hij had een geldbe drag meegenomen en schonk na mens het Markelose gemeentebe stuur een traditioneel gevelteken. J. Schippers, bestuurslid van de Stichting Maal tijd voorziening Holten (Tafeltje Dekje), stak even eens de loftrompet over de Dies- Voor de Holtense muziektalenten werd afgelopen zaterdag een open huis gehouden door het Muziek Onderwijscentrum in dorpshuis 'De Boschkamp'. De bezoekers mochten een kijkje nemen in de diverse ruimten waar les werd ge geven, of zelf een instrument ter hand nemen. Hierdoor konden de wellicht toekomstige leerlingen zich een goede indruk vormen over de lessen die de muziekschool aanbiedt. De organisatoren waren na afloop zeer te spreken over de opkomst, en konden zo terugblikken op een zeer geslaagde muzikale ochtend.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 11