„In gemeentehuis oppassen om niet te gaan preken" feo. Uitslag trekkingen St. Nicolaasactie "Peuters zijn thuis beste op hun plaats' Groen licht voor budgetfinanciering Goede kwaliteit op vogelshow Bathem W 1 Jaaragenda Polodames afgedroogd Hardrock Jeugddienst Folkzanger in Klavier HOLTENS NIEUWSBLAD Ds. J.H. Israël stopt als ambtenaar burgerlijke stand: SGH rekent op nieuwbouw CDA wijst uitbreiding peuterspeelzaalwerk af DONDERDAG 3 DECEMBER 1992. 5 Verklaart u ....tot echtgeno(o)t(e) te nemen en belooft u getrouw alle plichten te vervullen welke de wet aan de huwelijkse staat verbindt? Hoe vaak hij die retorische vraag ooit stelde, heeft hij niet bijgehouden. Het moeten in de afgelopen tien jaar minstens honderd huwelijken zijn geweest die hij voltrok. Wettelijke dan. Ais predikant gaf ds. J.H. Israël aan heel wat meer echtparen de kerkelijke zegen. „In het gemeentehuis moest ik altijd opassen om niet te gaan pre ken." Op dinsdag 8 december neemt hij afscheid van de gemeente Holten als ambtenaar van de burgerlijke stand. Een gesprek met de man die in ontelbaar veel trouwalbums vereeuwigd is. Zeventig is de emeritus-predikant nu, maar die zou je hem echt niet geven. Actief als geen ander staat Israël nog volop in het maatschap pelijk leven. Hij mag zijn 'erebaan tje' als huwelijkvoltrekker bij de gemeente er dan wel aangeven, dat wil niet zeggen dat hij op zijn lau weren kan rusten. Zo valt hij mo menteel weer in als predikant in het Gelderse Laren en hij leidt ook nog bijeenkomsten in De Diessen- plas. Een druk baasje dus die vroe gere dominee van de hervormde gemeente in Holten. Na een verblijf in Coevorden en Haaksbergen keerde hij na zijn emeritaat in 1981 terug in het geliefde Holten, waar hij een jaar later door de toenmali ge gemeentesecretaris Langen- barg gepolst werd voor de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand. Israël stemde toe en was vanaf december 1982 regelmatig te vin den in het benauwde zolderkamer tje van het oude gemeentehuis. „Ik mocht pas de trouwzaal in wan neer gemeentebode Bronsvoort op de deur klopte. Destijds was het nog niet gebruikelijk om voor de tijd kennis te maken met i het bruidspaar, dus een echt persoon lijke toespraak kon het nooit wor den. Ik had wel het voordeel dat ik vanuit mijn predikantenperiode in Holten de ouders van bruid en bruidegom vaak nog kende. Dan kon je daar in ieder geval op inspe len." Crematorium Voor de scheidende ambtenaar van de burgerlijke stand was de verhuizing naar het nieuwe ge meentehuis en daarmee de moge lijkheid van een kennismakingsge sprek vooraf, dan ook erg welkom. „Hoewel ik die trouwzaal daar aan vankelijk maar niks vond. Net de ontvangstzaal van een crematori um dacht ik in het begin. Gelukkig hebben ze het later wat gezelliger gemaakt. En hoewel de ventilatie er nog steeds niet optimaal is, was het heel wat beter dan in het be dompte bovenzaaltje aan de Dorpsstraat." Grootste zorg van Israël was altijd dat hij vanuit zijn achtergrond als dominee zou gaan preken tegen het bruidspaar. „Daar moest ik wel voor oppassen, ja. Maar aan de andere kant wilde ik ze toch ook wat meegeven. Een huwelijk heeft een feestelijke, maar ook een ern stige kant. Daar ben ik altijd van uitgegaan. Maar waar je in de kerk altijd kunt terugvallen op bijbel teksten, was het in het gemeente huis wel eens moeilijk om weer met iets origineels op de proppen te komen. Al was het alleen maar voor fotograaf Henk Mulder die het toch ook elke keer maar moest aanhoren. Met de ambtelijke taal van het Burgerlijk Wetboek kom je ook niet veel verder, dus ik pro beerde altijd de drieledige bood- krijgen naar de mensen te verta len. Waarbij ik steeds de nadruk heb gelegd op liefde en trouw. Men moet elkaar in hun waarde laten, maar er moet ook ruimte zijn om zichzelf te blijven. Uiteindelijk is het heel moeilijk om voor zo'n boodschap weer een nieuwe in gang te vinden. Dat is eigenlijk.ook de reden dat ik er nu mee stop. Ik wil niet steeds weer in herhalingen vallen." Formaliteit 'Mooi werk' vond hij het altijd, dat trouwen. „Hoewel de romantiek er volgens mij wel een beetje af is. Van de honderd stellen die ik ge trouwd heb, woonde bijna 90% voor de tijd al samen. Ik heb ook de indruk dat men steeds meer trouwt vanwege een of andere wet telijke formaliteit. Bijvoorbeeld om eeen geboren kind een wettelij ke status te verschaffen. Maar hier in Holten wordt er nog wel steeds werk van gemaakt, van zo'n brui loft. Allemaal keurig in het pak hoor. Een keer maakte ik het mee dat de broekband van het trouw- Ds. J.H. Israël: „De romantiek van het huwelijk is er wel een beetje af. Van de honderd bruidsparen die ik getrouwd heb woonde 90% al samen." bruidegom liet tekenen voor een bruidspaar dat daarna pas aan de beurt was." pak van de bruidegom afzakte. Dat vond ik wel zielig, dus ik ben toen maar even achter mijn catheder weggekomen om te laten zien dat ik ook vergeten was mijn bruine MOOI bruidje schoenen voor grijze te verwisse- „Het was inderdaad een leuke tijd len. Ook mooi was de keer dat een en ik kijk dan ook met voldoening van de pagina's van de huwelijk- terug op de goede samenwerking sakte verwisseld was en ik bruid en met mijn collega's wijlen dominee De Vrijer en nu dus mevrouw Koe- lemaij. En natuurlijk met de ge meentebodes Bronsvoort en Nijen- huis want ook die hebben een be langrijke rol in de hele huwelijks voltrekking. Of ik het zal missen? Nee, toch niet. Alleen die mooie bruidjes misschien!" DECEMBER 13 t/rn'i 18 december: Creatieve kerstweek in Boschkamp Zeg nooit, nooit in de politiek. Tot ziet, in tegenstelling tot de coalitie- 16 december: Volkskerstzang in die conclusie was voorzitter Piet parter PvdA, het peuterspeelzaal- Kandelaar. Bakker van de Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk Holten geko men nadat hij in eerdere instantie wethouder Dalhuisen had laten weten, nooit meer gebruik te maken van het spreekrecht. Afge lopen week kwam hij op die beslis sing terug om de leden van de raadscommissies Welzijn en Fi nanciën, te informeren over de uit werk niet als kerntaak voor de ge- 20 december: Veldtoertocht WV meente. Holten. 21 december: raadsvergadering. 28/29 december: Kerstzaalvoetbal pupillen. 29 december: Nacht van Blauw Wit. 30 december Keunestatjesoamd De dames van ZPC Twenhaars- bij Maats. veld hebben de waterpolowed- JANUARI 1993 8 januari: Recreatief volleybal- toernooie Mintonette Sarink, met als uiteindelijk resul taat een gedegen voorstel tot bud getfinanciering van SoCuWe. Bak ker liet het niet bij het strooien van complimentjes, maar had voor de wethouder en zijn secretaris ieder een doosje strooigoed meegeno men. De beide commissies konden zich vinden in de nieuwe opzet van bugetfinanciering, met echter de aantekening, dat men slechts ac- coord gaat voor de proeftijd van twee jaar. Het CDA bij monde van Harrie Dul voegde er nog aan toe, dat de raad het beleid van de Stich ting moet vaststellen. Wethouder Dalhuisen verklaarde meer te zien in een overlegmodel. Dul had, evenals zijn CDA college Venek laas in de commissie Welzijn, moei te met de uitbreiding van het peu- terspeelzaalwerkBij de eerstvol gende vergadering van het CDA schap van" elkaar helpen en bfj- zal het peuterspeelzaalwerk hoog staan, samenwonen en kinderen op de agenda prijken. Het CDA stekende samenwerking van het strijd in Borne tegen ZPC Heidel- bestuur van de Stichting met de berg met dikke cijfers verloren, wethouder en secretaris Martien Leek het in het begin nog gelijk op 16 januari: Espelo-toernooi in te gaan, na het tweede partje bleek sporthal; Holterbergloop. al gauw, dat de dames uit Heidel- 29 januari: OCH speelt 'Als de kat berg te sterk waren. Alles zat hen van huus is' in Irene, mee en zij stevenden recht op de 30 januari: Prinsenbal in Bonte overwinning af. De dames van Hol- Paard, ten deden er alles aan om het tij te FEBRUARI keren, maar het mocht niet baten. 6 februari: Prinsenbal in De Pop- Alle ballen ketsten af op de lat of pe. op de keepster van de tegenstan- 8 februari: Verkeerskwis WN. der. Na vier partjes konden de da- 13 februari: Minder validencarna- mes van Twenhaarsveld het water val. verlaten na een enerverende strijd 17 februari: Jaarvergadering met een eindstand van 11-1 in het Sportcommissie (onder voorbe- voordeel van de ploeg uit Borne, houd). 20-23 februari: APRIL 16 april: HMV Lompenaktie dorp. MEI 5 mei: Bevrijdingsloop 7 mei: HMV Lompenaktie buiten gebied. 22 mei: Straatvoetbaltoernooi. 23 mei: Allard v. Bruggentoernooi. JUNI 5 juni: Totaaldag Blauw Wit. 13 juni: Koetsenrit Bergrijders. 25/26 juni: School- en volksfeest Dijkerhoek. 25 tm 29 juni: Folkloristisch festi val Hoolter Daansers. JULI 3 juli: Koningsschieten. 24 juli: Triathlon Holten. Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, ontheffingen of verleende vergunningen e.d. 1. Toestemming meldingplichtige bouwwerken voor: - bouw tuinhuisje bij Pastoriestraat 58; - bouw berging bij Heideweg 24 (in vorige publika- tie was ten onrechte vermeld Vianenweg 24); 2. Gewijzigde uitvoering bouwwerken: - verbouw boerderij Valeweg 4; 3. Kapvergunning verleend voor: - 4 dennen, 3 berken, 1 eik en 1 beuk bij Winkelbergweg 19; 4. Vergunning/ontheffing/ toestemming verleend voor: - een compostaktie door S.V. Holten in maart 1993; - een verkoopaktie kerstgebak door Supportersvereniging SV Holten op 14, 15 en 16 december a.s. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie voor woon ru imtezaken vindt plaats op maandag 7 december 1992 van 19.30-20.30'uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Openbare commissievergaderingen De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 7 december a.s. om 20 00 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen inzake: - aanvraag van een krediet t.b.v. onderzoek hoofdvoetbalveld sportcomplex 't Vletgoor; - aanvraag van een krediet t.b.v. extra onderhoud hockeyvelden. WEGENWET Onttrekken gedeelte Rörikstraat aan het openbaar verkeer. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij voornemens zijn de raad der gemeente Holten voor te stellen over te gaan tot: A. het onttrekken aan het openbaar verkeer van het gedeelte Rö rikstraat, lopende tussen de Schoolstraat en de Pastoriestraat, een en ander overeenkomstig de ter inzage gelegde tekening. Ten behoeve van de realisering van een uitbreiding van de openbare bibliotheek zal het omschreven weggedeelte komen te vervallen. B. het onttrekken aan het openbaar verkeer van het gedeelte van de Patrijzenweg (weg nummer 141 van de Wegenlegger), lo pende vanaf de Forthaarsweg in zuidelijke richting tot aan de zuidelijke perceelsgrens van het kadastrale perceel, sectie B. nr. 2105, een en ander overeenkomstig de ter inzage gelegde tekening. Ten behoeve van de realisering van het bestemmingsplan „De Holterberg" zal het omschreven weggedeelte komen te verval len. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld bezwaren tegen deze onttrekkingen binnen 30 dagen na heden schriftelijk in te dienen bij de Raad van de gemeente Holten, Postbus 13, 7450 AA Holten. HOLTEN, 3 DECEMBER 1992. Burgemeester en wethouders voornoemd. de secretaris, de burgemeester, J. P. Stegeman W. L. F, C. van Rappard De Wippert in Laren heeft voor vrijdag 4 december twee bands op het programma staan, Fighter een hardrockband uit het noorden van Overijssel en afgelopen jaar gese lecteerd voor de Grote Prijs van Nederland en de Larense band Hot Watt, die vanaf negen uur het voor programma zal verzorgen. Tweede trekking St Nicolaasactie (25 no- nr O®026; Nii'and< Raalterweg 45, nr. vember): 08340. Ten Zijthof, Pannebakkersstraat, 4, nr. 12725; fam. Bus, Looikolkstraat 13, nr. 02180; Karkdijk, Gaardenstraat 5, nr. 08225; G. Verheij, Looèrmark 58, Bathmen, nr. 02239; J. Markvoort, Langstraat 36, nr 00841; G. Rosman, Looikolkstraat 19, nr. 02141; T. Kappert. Helhuizerweg 11a, nr. 17559; G. Brands, Bergmanstraat 4, nr. 00128; Y. Frantroth, Cröddendijk 1a, nr. 12419; W. Wechstapel, Gaardenstraat 51, nr. 02557; H. Kevelam, Larenseweg 13, nr. 08438; H.H. Bronsvoort, Oude Deventer- weg 57, nr. 01340; Roosink, v. Broekhui- zenstraat 44 Rijssen, nr 00397; M. Lodewe- ges, Churchillstraat 137, nr. 00879; G.H. Heusinkveld, Ab Jansenstraat 31, nr. 17334; G.J. Nikkels, Boerendanssteeg 27, nr. 01353; H. Schooien, Kerkhofsweg 10, nr. 16044; J. Kloosterboer, Vrijheidslaan 8, nr. 07878; Ter Stal, Burg. v.d. Borchstraat 43, nr. 07968; H. Podt, Maneschijnsweg 5, nr. 02202; F. Pasop, Kozakkenstraat 13, nr. 11580; Zandjans, Bushofstraat 1, nr. 16410; P. Brandwijk, Churchillstraat 13, nr. 08189; B.J Oplaat, Noordenbergstraat-7, Derde trekking (27 november): G. Harbers, A. J. Goldsteinstraat 6, nr. 12507; Roekevisch, Barchemseweg 62, Ruurlo, nr. 28903; H.F. KI. Velderman, Rijs- senseweg 14, nr. 07445; G. Wegstapel, Noordenbergstraat 21, nr. 07803; H.J. ten Wolthuis, A.J. Goldsteinstraat 15, nr. 12776; J. Koopman, Boerendanssteeg 23, nr. 17096; J. Schuurkamp, Het Wever 24, Nw. Heeten, nr. 13371; Joh. Maats- Ool- bekkink, Haarstraat 1, nr. 12732; F. J. Wil- merink, Ikkinsweg 7, Okkenbroek, nr. 17407; H. Brown, Wippert 5, Kring v. Dorth, nr. 01310; Theo Rietberg, Tuinstraat 8, nr. 28543; Ant. ter Beek, Kogellaan 8, Almelo, nr. 12494; Huiskamp, Borkeldsweg 3, Mar- kelo, nr. 16579; R. Agelink, Vianenweg 52, nr. 12866; M. Bogaard v.v. Burg, Churchill straat, nr. 07651Herma Bosschers, Beuse- bergerweg 32, nr. 11208; G. Paalman, Ma neschijnsweg 19, nr. 17295; J. Stam-Bo- link. Weverstraat 5, nr. 11201; R. Wegsta- pel-Stevens, K. Diessenplasstraat 5, nr. 08894; G.W. Jansen, Scnoutenstraat 17, nr. 15506; L. Schipper, Hoffestraat 36, nr. 08210; M. Nijland, Haalmansweg 4, nr. 01241; Valkenier, Keizersweg 5, nr. 17449; G. J. Meilink, Deventerweg 21a, nr. 16464. Vierde trekking (30 november): Monique Haarman-Veldkamp, Bergmolen- straat 76, Raalte, nr. 13261, S Huisman, Bessinkpasstraat 18, nr 12332; Paalman, Patrijzenweg 63, nr. 06203; A. v.d. Bos, Deventerweg 63, nr. 19061; Z. Schutte- Bekkernens, Brenderweg 2, nr. 16265; J. Letink, Borkeldsweg 2, nr. 08375; H. Weg- stapel-Slijkhuis, Larenseweg 49, nr. 16034; G. Lueks-Temmink, Pothaarsweg 2, Bath men, nr. 00919; Bronsvoort, Pasopweg 3, nr. 12495; Henny Nijland, Noordenberg straat 10, nr. 17047; H. Vruwink, Markelo- seweg 19, nr. 06445; H. Vukkink, Pastorie straat 2, nr 12303; G.J. Klein Nagelvoort, A.J. Goldsteinstraat 9, nr. 02522; T.J. ter Brake, Kerkstraat 24, nr. 02040; J.A. Paal man, Evertjesweg 9, nr. 01456; Werna Ulf- man, Doorlopendedijk 4, nr. 00347; A.H. Wagenvoort, Dorpsstraat 72, nr. 16682; Joke Stevens, Schutteweg 1, nr. 13484; v.d. Vlekkert, Looèrmark 68, Bathmen, nr. 13194. Prijswinnaars kunnen hun prijs, tegen inle vering van het juiste regu afhalen bij: Steu nenberg Larenseweg. Carnavalsweek end. MAART 20 maart: SV Bato show. 27 maart: Voorjaarsconcert HMV. Het schoolbestuur van SGH re kent er alsnog op, dat de toekom stige fusiescholen SGH en TAC Goor door staatssecretaris van Onderwijs Jacq Wallage op het in vesteringsschema wordt gezet. Burgemeester Van Rappard en rector Van Minderhoudt baseren hun optimisme op informeel con tact dat bestaat tussen de staats secretaris en de burgemeester en het nodige lobbywerk met hoge ambtenaren op het ministerie. Keiharde toezeggingen zijn tot nu toe niet verkregen, zodat nog nog uiterst onzeker is, of inderdaad in 1995 begonnen kan worden aan nieuwbouw. De leden van de raadscommissies onderwijs en fi nanciën stemden unaniem in met de fusieplannen. In de geref. kerk De Kandelaar wordt zondag 6 december een in terkerkelijke jeugddienst gehou den Voorganger is ds. R. Visser uit Apeldoorn, de muzikale omlijsting wordt verzorgd door gospelkoor Rejoice uit Holten. De dienst be gint om 19.15 uur. Kinderen tot drie jaar zijn het beste op hun plaats thuis, onder de hoede van moeder. Ouders die hun kind naar een peuterspeelzaal willen sturen, moeten daarom zelf in de buidel tasten. Daarvoor hoeft de gemeenschap niet op te draaien, is de mening van het CDA, zoals bleek tijdens de verga dering van de raadscommissie Welzijn. Commissielid J. Venek laas vond het dan ook niet verant woord 13.000 gulden extra subsi die beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het peuterspeel zaalwerk met twee groepen om de lange wachtlijst weg te werken. Het CDA ziet het peuterspeezaal- werk niet als kerntaak van de ge meente. De CDAer stond daarbij echter alleen. Wethouder W. Dalhuisen legde uit, dat de peuterspeelzaal niet bedoeld is als bewaarplaats van kinderen, maar als voorberei ding op het basisonderwijs; een soort van voor-onderwijs. „We vol gen de algemene maatschappelij ke ontwikkelingen. In de jaren 50 en 60 verkeerde de kleuterschool in dezelfde positie als nu de peuter speelzaal". Dalhuisen ziet het peu terspeelzaalwerk dan ook wel als een kerntaak van de gemeente. Een hoge eigen bijdrage van de ouders is volgens de wethouder on aanvaardbaar. „De ouderbijdrage in Holten is niet hoog, maar ook zeker niet laag. Het peuterspeel zaalwerk moet ook bereikbaar blij ven voor mensen die wat minder in de knip hebben en niet alleen voor mensen met een goed gevulde por temonnee". Hij voegde er aan toe, dat de inrichtingskosten van het lokaal in de Koschool erg mee valt. Er wordt gebruik gemaakt van het voormalige kleuterlokaal, dat vol doende geschikt is. Moet er straks door de fusie van Kol- en Dorps school uitgeweken worden naar een andere lokatie, dan is die vlak in de buurt te vinden. Door de twee nieuwe groepen zal de wachtlijst niet volledig worden opgelost, maar tot een aanvaard bare lengte worden teruggebracht. Nu komt het voor dat kinderen pas op drieenhalfjarige leeftijd ge plaatst kunnen worden. Gemikt wordt nu op een wachttijd van en kele maanden. De vereniging van Vogelliefheb bers Bathmen/Holten kan terug kijken op een geslaagde tentoon stelling, al viel de publieke belang stelling zaterdag wat tegen. Zon dag daarentegen was het een gezellige drukte op de jaarlijkse vogelshow in café Jachtlust in Loo- Bathmen. In totaal werden 253 vo gels ter keuring aangeboden. Bo vendien was er een grote ver- kooppklasse waar veel belangstel ling voor bestond. De keurmeesters waren tevreden over de aangeboden kwaliteit, die be duidend beter was dan vorig jaar. De mooiste vogel van de tentoon stelling was de Formoza gaailijster van J.W. Bieleman uit Bathmen met 91+ punten. De Holtense winnaars waren: Hoofdgroep 29, Agapomiden, F. Bekkemens, 89 pnt.; hoofdgroep 31. Prachtrosella, J. H. Aanstoot, 90 pnt.; hoofdgroep 31, Groennek lori, J. Bosschers, 88 pnt.; hoofd groep 34, Kwartel, D.J. Zomer, 91 pnt. Overige kampioen: jeugdlid, Eleg. parkiet, W. Bekkemens 90 pnt.; Derby nr 5, Roodrug Parkiet, E. Spenkelink, 89 pnt.; Stam 190 fm 193, Elegant parkieten, F. Bekker- nens, 364 pnt. Zaterdagavond 5 december treedt de Engelse folkzanger Robin Alexander op in 't Klavier. Hij wordt begeleid door een van de leden van de Nederlandse country and western-band Groundspeed. Alexander, die vier jaar geleden ook in Holten optrad en toen veel succes had, speelde o.a. samen met bekende bands als The Dubliners en The Furies. Het optreden in 't Klavier begint om 21.00 uur en de toegang is gratis.

Holtens Nieuwsblad | 1992 | | pagina 5