Melkenstijd een handicap bij de Holtense triathlon Espelo oppermachtig bij touwtrekkampioenschap Geen hoge notering in Hersengymnastiek Light De Bergvliegersde ware liefhebbers in duivensport HOLTENS NIEUWSBLAD Sportieve Dijkerhoekse familie samen op recordjacht De Zeskamp herleeft op Hoolter Oamd Triathleten oefenen voor 10 augustus DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1991 5 Als op zaterdag 10 augustus de Holtense triathlon van start gaat, is het bij de familie Klaasses aan de Manenschijnsweg in Dijker- hoek stil op het erf. Slechts me vrouw Klaasses, samen met een stagière zorgt ervoor dat de koei en op tijd gemolken worden en het jongvee op tijd wordt gevoerd. De rest van de familie, vader Henk (54), zoon Gerrit (24) en dochter Annelies (23) hebben dan andere zorgen aan hun hoofd. Zij zijn dan op weg om, als het even kan, hun persoonlijke tijd op de achtste tri athlon scherper te stellen. Naast de zorg voor het boerenbe drijf met zestig koeien, gerund door vader en zoon, komt bij de fa milie Klaasses sport op een goede tweede plaats. Vader Henk was in zijn jonge jaren een goede voetbal ler, maar uiteindelijk won het touwtrekken. Hij bracht het zelfs tot trainer van de nationale selec tie. De leeftijd, maar vooral de werkzaamheden op het bedrijf, na men steeds meer tijd in beslag. Ook op bestuurlijkgebied bij de OLM is Klaasses een gewaar- deeerd mens. Om de spieren toch een beetje in beweging te houden, klom hij regelmatig op de fiets en liep hij geregeld zijn rondjes rond Dijkerhoek. Op zijn 35e jaar waag de hij de grote stap naar het zwem bad en leerde zwemmen, waarna dé weg naar de eerste triathlon als het ware open lag. Na twee keer in Bathmen en eenmaal in Markelo te hebben deelgenomen, behoort Henk Klaasses nu tot de vaste kern van recreatielopers van de triathlon in Holten, aanvankelijk op de kwart, nu samen met zoon en dochter op de achtste triathlon. Zoon Gerrit is eveneens een be kende in de Holtense sportwereld. Als achterspeler maakt hij deel uit van het eerste elftal van Holten, maar ook op andere plaatsen op het voetbalveld is hij inzetbaar, terwijl hij ook zijn sporen verdiend heeft bij het touwtrekken. Dochter Annelies, binnenkort studente aan de Agrarische Universiteit te Wa- geningen, waar ze agrarische eco nomie gaat studeren, houdt onder meer van volleyballen en rugby. Weddenschap Dat uiteindelijk de familie Klaasses samen aan de triathlon deelneemt, is een uit de hand gelo pen weddenschap. Wie wie nu uit daagde, is niet helemaal duidelijk, maar het drietal zal er alles aan doenrom elkaar te overtreffen door een betere tijd op de klokken te zetten. Vader Henk traint daar voor zeer regelmatig, evenals An nelies, maar Gerrit denkt op 'ka rakter' en met een ijzersterke con ditie de klus wel te kunnen klaren. Alle drie hebben ze zo hun eigen specialiteit en handicap. Zo weet Henk zich bijvoorbaat al verslagen op het onderdeel zwemmen. „Ik kom beslist als laatste het water uit, maar dat haal ik wel weer in bij het fietsen en lopen". Gerrit is er van overtuigd dat hij op alle onder delen goed zal scoren, terwijl Ann- lelies vooral problemen heeft met het omschakelen van fietsen naar lopen. Daarnaast zou ze het niet erg vinden als de loopafstand weer op de Borkeld gehouden zou wor den. „Dat ligt aan mijn stijl van lo pen. Die is gewoon niet om aan te zien". De beide heren Klaasses denken daar anders over. Zij vin den het prima, dat het loop- en fietscircuit nu in het centrum wordt gehouden. Dat is gezellig, en brengt meer toeschouwers op de been, vinden zij. Melken De Dijkerhoekers weten zich verzekerd van een schare suppor ters uit de buurtschap, al zal dat dit jaar minder zijn dan anders. „Dat komt omdat de boeren moe ten melken. De recreanten starten pas om vijf uur of daaromtrent. En dat is voor ons melkenstijd. Daar moet de organisatie volgende keer toch meer rekening mee houden. Nu moet onze 'manager' thuis blij ven om te zorgen voor de beesten. Landbouwers zijn ook sporters, dat vergeet men in het dorp wel eens" benadrukt Henk. Verder hebben ze niets dan lof over de organisatie van de Holtense tri athlon. „Die is altijd perfect, dat hebben we wel eens anders meege maakt", is hun oordeel. De touwtrekvereniging Okia laat tijdens de derde Hoolter Oamd van dit jaar op 6 augustus de zes kamp weer herleven. In het verle den was de zeskamp een vast on derdeel van Koninginnedag, maar door gebrek aan belangstelling kwam daar de klad in. Okia pakt nu de draad weer op. Zes ploegen, ieder bestaande uit zes personen plus een coach, zullen elkaar bestrijden op de onderdelen Autotrekken gecombineerd met ringsteken, eieren gooien, water- verplaatsen, hindernisbaan, bad minton met hindernissen en krui wagenrijden. De deelnemende ploegen worden geloot uit een groot aantal gegadigde teams van campings, clubs en verenigingen, die zich vooraf bij de organisatoren hebben aangemeld. Het spektakel vindt plaats op de Smidsbelt en begint om 19.30 uur. Het wordt omlijst door muziek van de Sherry's. Jan de Ontvanger neemt het deskundige commen taar voor zijn rekening. Espelo 1 had geen enkele moeite om zijn tegenstanders over de streep te trekken Het touwtrekkampioenschap van Ho tien is zaterdag opnieuw gewon nen door het team van Espelo 1. Met grote overmacht, zonder zelfs een trekbeurt tegen wist het team met Egbert Jansen op de anker plaatsen de wisselbeker naar zich toe te trekken. De triomf van Espe lo werd nog groter toen in een spannende eindstrijd het tweede team van Splo de tweede plaats wist te bereiken, ten koste van het team van Hol terbroek, dat zich pas in de laatste trekbeurt geslagen gaf. Ook bij de dames was Espelo oppermachtig. Het damesteam van Holterbroek, dat dit jaar voor het eerst in actie kwam werd keu rig tweede. Bij de recreatieteams was een oude bekende teruggekeerd. De brandweer naam weer deel en moest alleen het team van de Zaagmolen voor laten gaan. Meta- lin, ook al een bekende naam bij de recreatieteam, behaalde de derde Speaker Jan Markvoort speelde bij de wedstrijdteams een wat 'mis tige' rol. volgens ingewijden had hij zich laten omkopen om zodoen de Holterbroek aan de winst te kunnen helpen. Espelo hield even wel goed stand, terwijl de scheids rechter Jan ten Vaanholt als van ouds de wedstrijden strak in de hand had. In totaal werd door achttien teams deelgenomen aan het touwtrekkampioenschap. De touwtrekkers van Okia ko men zondag 8 september weer aan het touw bij het eindtoernooi van Voor Dijkerhoekers is er maar één plaats om op de kiek te gaan: voor de molen. „Het kan niet altijd kaviaar zijn", troostte Hesengymnastiek-pre- sentator Jan Ravensteijn het team van bungalowpark De Lindenberg, dat dinsdag met een halve punt verloor van de vakantiegasten van camping-bungalowpark De Prins. Beide teams scoorden geen hoge notering in de lijst van 32 deelne mende zomerverblijven. De Linde- berg, vorig jaar nog in de finale, be haalde met 19 van de 26 vragen goed een 22ste plaats en De Prins eindigde twee plaatsen hoger op de 20ste. Het al 53 jaar uitgezonden Avro-ra- dioprogramma Hersengymnastiek heeft voor het vakantieseizoen de speciale variant Hersengymnas- tiek-Light, maar echt 'light' bleken de vragen toch niet te zijn. Een liefdespaar uit Shakespeare's Mid- zomernachtsdroom, een bouwkun dig citaat, het Zenboeddhisme, ga er maar aanstaan in je korte broek. De Prins pakte de leiding bij een rekenvraag over vliegtuigen die van A en B vertrekken met een bepaalde snelheid, zo'n vraag waar we allemaal op school wel eens nachtmerries van gehad hebben. Geen kunst trouwens, ze hadden daar een wiskundeleraar in het team! De Avro had de zaken goed ver deeld. De Prins had opperhoofd Ravensteijn en Mieke (eigenlijk Carine Visser) om de stand bij te houden, De Lindenberg kreeg een duidelijk zwangere Birgit Ganzert en de jury, bestaande uit Tineke Beishuizen en Piet Kolkena. En allebei kregen ze een grote radio wagen, Avro-petjes, echte Avro- stoelen en technici. Leuk voor de gasten om radio nu eens life in actie te zien. „Weer eens heel wat anders dan een kaartavondje of bingo", zei goede verliezer Jacob van den Lindenberg. „Het leuke is om mee te doen, we hebben met zijn allen een gezellige avond ge had." De Holtense aflevering van Her- sengymnastiek-Light wordt op 13 september uitgezonden op Radio 2, tussen 18.30 en 19.00 uur. de Nederlandse Touwtrekbond Gewest Oost, waarvan de organi satie in handen is van Okia. Met de thuiswedstrijd van zater dag 10 augustus in zicht zijn de Holtense triathleten de afgelopen weken op diverse plaatsen actief geweest. Tom Hofhuis nam deel aan de kwart triathlon in Aalten, waar hij een verdienstelijke tijd van twee uur 18 min. realiseerde. Met name op het zwemonderdeel toont hij veel progressie. Arjen Steinhouwer nam in Henge lo deel aan 1/8 triathlon. Na een matige tijd bij het zwemmen, kwam hij bij het fietsen erg sterk voor de dag. Zijn tijd bedroeg 1 uur 16 min. 22 sec. Janny Vasters was in Zeeland bij de Nederlandse kampioenschap pen kwart triathlon goed op dreef. Zij behaalde in een veld met vrij wel alle Nederlandse toppers een prima dertiende plaats. Op de hal ve triathlon van Oldeberkoop ver beterde zij haar persoonlijk record op deze afstand met maar liefst vijftien minuten. Mogelijk zal zij volgend seizoen voor de eerste keer zal deelnemen aan de de hele tri athlon van Almere. Han Muizebelt bewees tijdens de kwart triathlon van Vlieland dat hij langzaam op de weg terug is, door bij de veteranen beslag te leggen op de derde plaats. Door een goede gemiddelde snelheid bij het fietsonderdeel van ruim 36 km. per uur realiseerde hij een totaal- tijd van 2 uur 14 min. 29 sec. De duivensport staat de laatste tijd nogal in de belangstelling. Voor en tegenstanders van de wedstrijdvliegerij vliegen el kaar bijna regelrecht in de ha ren, nadat de Dierenbescher ming haar negatieve oordeel heeft uitgesproken over de wedstrijdvluchten voor jonge duiven, toen na een van de vluchten bijna de helft van de jonge duiven niet bij hun eige naren terugkeerde. „Dieren mishandeling; het gaat de dui- venhouders alleen om het grote geld was het oordeel van de mensen van de Dierenbescher ming. „Beslist niet waar", me nen de duivenliefhebbers. Ook het vervoer van de duiven naar de losplaats werd in de discus sie betrokken. Ook Holten heeft zijn wed vluchten. Het Holtens Nieuws blad heeft eens een kijkje geno men in het clubhuis van De Berg vliegers aan de Slacht huisstraat om de mening eens° te horen van de mensen die het aangaat, de liefhebbers. Het eerste dat het bestuur van de Bergvliegers ons 'leken' leert is, dat er duivenhouders en duivenliefhebbers zijn. De duiven- houders liefhebberen wel in de duivenwereld, maar houden zich voornamelijk bezig met het fokken van duiven.,De liefheb bers verenigen zich in clubs, zoals in Holten de postduivenver eniging De Bergvliegers, met als doel regelmatig deel te nemen aan wedvluchten. De Bergvliegers zijn daartoe aange sloten bij Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers, afdeling Berg en Dal, samen met twee clubs in Rijssen en een club is Enter. De bond is op zijn beurt weer aangesloten bij de overkoepelende organisatie, de Nederlandse Postduiven Or ganisatie. De Bergvliegers hebben 34 leden, waarvan er 22 regelmatig aan de wedvluchten deelnemen. „De berichten in de pers over die renmishandeling doen de duiven sport geen goed" verklaart secre taris E. Veneklaas. „Daarom is het goed, dat we nu de kans krijgen om aan te tonen dat van dierenmis handeling beslist geen sprake is. Wij zijn allemaal dol met onze vo gels en zorgen voor een optimale conditie en veel geld gaat er bij ons helemaal al niet in om. Bij ons betaal je voor een goede duif hoog uit vijftig tot zeventig gulden en gokken op wedvluchten is er bij ons niet bij". Voorzitter Frits Mees ter voegt er aan toe, dat er éénmaal per jaar ingezet kan worden op een wedstrijd, en dan gaat het om een gulden per duif. Daarnaast wordt elk jaar door Berg en Dal een prijs- vlucht gehouden ten bate van een goed doel. Zo mocht de Stichting Paardrijden gehandicapten al eens een fraai bedrag ontvangen. „Maar daar houdt het dan ook mee op". Veel is er tegenwoordig bekend over het verzorgen en opfokken van duiven. Zo wordt het voer nauwgezet in de gaten gehouden, en krijgen de dieren, net als top sporters, extra vitamines en drui- vensuiker toegediend als dat nodig is. Eén raadsel is ondanks alle we tenschappelijke onderzoeken nog steeds niet verklaard hoe duiven zich oriënteren. „Er zijn al zoveel theoriën op losgelaten, maar het fijne weet men er nog steeds niet van. Men vermoedt dat het te maken heeft met de termiek en de temperatuur van de lucht, maar we weten ook van duiven die zich oriënteren op het licht", zegt Frits Meester. Dat wordt verklaard uit het feit, dat steeds vaker duiven 's nachts binnenvliegen. Veneklaas; „het is vrijwel nergens in het land meer echt donker is. De duiven maken daar gebruik van en vliegen van stad naar stad. Medebestuurs lid H. Jansen verhaalt van duiven die een rivier als leidraad nemen om veilig thuis te komen. Dat tijdens een vlucht veel slacht offers vallen, wordt door de Berg vliegers als sterk overdreven afge daan. „Het komt hoogstens een maal keer in de twee driejaar voor, dat we te maken hebben met ver liezen, maar vaak komen die dui ven dan later binnen. Er zijn zelfs wel duiven die na vier weken ge zond en wel weer op het hok ver schijnen. Dat is voor ons niets bij zonders, maar wordt nu door de Dierenbescherming aangegrepen om de duivensport in een kwaad daglicht te stellen". Kwaad maken de duivenliefhebbers zich ook over de suggestie dat met het vervoer van de duiven van alles mis is. „Voeger, toen de duiven in rieten manden vervoerd werden was dat niet altijd optimaal, maar we be schikken nu over eigen vervoer- containers, compleet met water en voerbakken en twee mensen van de bond houden tijdens het ver voer toezicht". Sprinters Voor een leek is het verschil tussen duiven nauwelijk waarneembaar. De echte liefhebber weet wel beter. „Elke duif is anders, ik herken ze zelfs in de lucht. De band met een duif is ook erg belangrijk. Een ech te liefhebber gaat voor zijn dieren Er komt heel wat kijken bij de wedstrijden. Daarbij is een strenge controle op de juistheid van de vluchttijden een van de belangrijkste voorwaarden. Het bestuur van De Bergvliegers ziet er op toe dat de vluchtklokken goed worden verzegeld. Daardoor is sjoemelen uitgesloten. door het vuur", zegt Veneklaas. Het blijkt dat - net als bij sportlie den - er sprinters en lange afstand- vliegers zijn. Zo zijn de duiven van Jansen, Fond duiven bij uitstek geschikt voor de korte vluchten, maar geven Meester en Veneklaas de voorkeur aan duiven die mee doen aan de lange afstandvluch- ten, de Vitesse duiven. Die zien er niet tegenop om met een snelheid van zo' 80 km per uur per dag een paar honderd kilome ter af te leggen. „Daar hebben ze echt plezier in en het is echt onzin, dat de duiven dat niet kunnen vol brengen. Door de week als er geen wedstrijden zijn, zijn ze soms da gen van huis en dan vliegen ze heel wat meer kilometertjes". Pas als ze oud zijn - en een duif kan wel twin tigjaar of ouder worden - neemt de vliegkracht af en vliegen ze slechts af en toe nog een rondje om. Een duif afmaken wegens ouderdom komt bij de liefhebbers niet voor 'Ik moet er niet aan denken" ver klaart Frits Meester. Bestuurslid Jansen wil aan het Holtens Nieuwsblad nog wel even kwijt, dat De Bergvliegers best nog wat jonge leden kan gebruiken. „De duivensport is een prachtige sport, waar je veel plezier in kunt hevbben. Duur is het ook niet, als men dat vergelijkt met andere sporten zoals voetbal. Ouderen be talen per jaar 40 en jeugd 20,- contributie. Een goed tweede hands hok heeft men al voor 250 gulden compleet met een paar dui ven. „Wie belangstelling heeft, is welkom in ons clubhuis. In het vliegseizoen, dat loopt van half april tot half september elke vrij dagavond in het clubhuis aan de Slachtshuisstraat te vinden"

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5