VA ZEEMAN „Lbo met vertrouwen de toekomst tegemoet' Uit buiten Holten Rijden met aanhanger A- Draagbaar koud en warm Laatste diploma's De Marke uitgereikt Vrouwen in de metaal, wie durft? Ankerloze spouwmuur speelt in op nieuwe eisen aan geluidoverlast KUSSEN.É^ ZONNE SINGLET. I 100% Katoen. In wit en diverse pastelkleuren. MEISJESSLIP REGENJAC HERENSOKKEN. PEUTERJURKJE. VAKANT1ESPEHJETJESJ Im/fr-fMl KLEURBLOnl VOUWBLAADJES. UZ0U WEL GEKZUNALS U MEER BETAALDE. RUSSEN Manege „Snorrewind" DRESSUUR WEDSTRIJDEN SPRINGEN I) T0NNY crare f EGBERINK NAAIMACHINE DONDERDAG 27 JUNI 1991 HO 9 Geluidoverdracht tussen wonin gen krijgt steeds meer aandacht. Uit onderzoek blijkt dat geluid- overlast, stress en andere gezond heidsklachten veroorzaakt. Kopers van huizen, maar ook de regelgevende overheid, verlangen dat er iets gedaan wordt aan deze veelvoorkomende klachten. Als er meerdere woningen wor den gebouwd onder één kap, zijn die woningen gescheiden door de zogenaamde woningscheidende wand. Die muur moet in staat zijn het geluid van de buren tegen te houden. Het is natuurlijk moge lijk een hele dikke muur te bou wen om geluidoverdracht terug te dringen. Maar dat is duur en kost bovendien ruimte. Een andere - en veel betere - ma nier is het bouwen van een an kerloze spouwmuur. Die is opge bouwd uit twee muren die volko men los van elkaar staan. Samen met TNO bedacht de kalkzand- steenindustrie hiervoor een per fecte oplossing. Niet alleen de muren, maar ook het dak en de vloeren worden onderbroken tus sen de woningen. Eigenlijk worden er vrijstaande huizen gebouwd, vier centimeter van elkaar. Die afstand is vol doende om de geluidoverdracht tussen de huizen zover terug te brengen dat er van overlast geen sprake meer is. Een ideale oplos sing die, uitgevoerd in kalkzand- steenelementen, bovendien nau welijks meer kost dan een massie ve muur. Onlangs is een degelijke, draagbare koel-verwarmings- box geïntroduceerd die via een eenpolige stekker op de 12-volt sigarettenaansteker van de auto kan worden aangesloten. De box koelt tot circa 5° C. Als verwarmingsbox houdt hij voedsel op een temperatuur van ongeveer 70° C. Een prak tische hulp voor een picknick met de auto of boot. Ook erg handig tijdens kampeervakan- ties met de auto. Het koel-verwarmingskastje heeft een inhoud van ruim 20 liter. De afmetingen zijn: leng te 50 cm, hoogte 32Vi cm en breedte 30 cm. Leeg weeg het kastje 6 kg. De box is gemaakt van slagvaste kunststof. De bo dem bestaat uit een aluminium binnenbak, die gemakkelijk is te reinigen. Het stroomgebruik van het koel-verwarmingskas tje is gering. Niet iedere auto is optimaal geschikt om een aanhanger te trek ken. Voor het rijden met een combinatie is het de moeite waard om trekauto, aanhanger en trekhaak met zorg te kiezen. Bij aan koop van de trekauto moet gelet worden op zo weinig mogelijk overhangende kofferruimte. Bijna net zo ideaal als een auto met de motor achterin, is de con ventionele produktie met de motor voorin en de aandrijving achter. In beide gevallen wordt de grip bevorderd. In de voorwielaandrijving schuilt het nadeel dat, met de caravan aan de auto, de aandrijfas ontlast wordt. Wie met een voorwiel aangedreven auto zware lasten wil trekken, moet een aanhanger met tandem-as kiezen, omdat dan de achterkant van de auto min der sterk belast wordt. Nog beter is een as-constructie zoals bij de grotere Westfalia-modellen, waarbij aan de ene as getrokken wordt en de andere geduwd, om de aanhanger bij het remmen of het accelereren neutraal te houden. Ideaal als trekauto zijn de vierwiel aangedreven voertuigen. Bij na niet te verslaan zijn de terreinwagens: zelfs hoge met zeildoek beklede aanhangwagens rollen in de luwte van deze voertuigen mee. De trekauto en de aanhanger moeten bij elkaar passen. Met knoopjes. Voor moeder en dochter. Dames- maten. Veren kussen met extra zware tijk. Badstof. Maat 104 t/m 164. Meis|es- maten. Met streepjes. In fuchsia, turquoise en Fijn jack in kleuren. In meeneemtas|e. Maat 140-188. Maat 68 t/m 86. Met 16 vouwvoorbeeldenj HOLTEN. Dorpsstraat DEVENTER GOOR 400 textielSupers^^^— Directeur J. Koelemaij temidden van enkelen van de laatste leerlingen die een diploma van De Marke krijgen. De schoolfuseert perl augustus met de Scholengemeenschap Holten en de nieuwe brede scholengemeenschap zal onder die naam verder gaan. De laatste diploma's aan scholen gemeenschap De Marke zijn uitge reikt aan de 56 (van de 58) leerlin gen, die slaagden voor het eind examen 1991. Per 1 augustus gaat de school door de fusie met de Scholengemeenschap Holten op in een brede scholengemeen schap. J. Koelemaij, directeur sinds 1985, toonde zich bij de di ploma-uitreiking optimistisch. „Het lbo in Holten gaat met ver trouwen de toekomst tegemoet", zei hij. „Nieuwe leerlingen zullen profiteren van de verworvenhe den en ervaringen van veertig jaar goed en attent onderwijsbe leid." De Marke heeft maar négen jaar als school bestaan. Het lager be roepsonderwijs in Holten kent ech- Het Centrum Vakopleiding Twen te start in september een speciale cursus om vrouwen op te leiden voor een baan in de metaal. De deelneemsters krijgen naast de technische vakken extra begelei ding, lopen stage bij bedrijven die positief staan tegenover de vrouw in een 'mannenberoep' en krijgen informatie van vrouwen uit het vak. De kans op een baan na het examen is bijna honderd procent. De opleiding wordt gegeven door het Centrum Vakopleiding Twente in Enschede. Van de cursisten wordt behalve een vooropleiding op lbo-, mavo- of havo-niveau ver wacht dat zij over durf en motiva tie beschikken. Doorzettingsver mogen en de bewuste keuze voor een technisch beroep zijn onont beerlijk. Inlichtingen: Marieke Doosje bij Steva Almelo, tel. 05490- 25164 of Stichting Vrouw en Werk Almelo, tel. 05490-10161. ter een veel langere geschiedenis. Koelemaij schetste in het kort de ontwikkeling van de landbouw school. die de OLM in 1951 aan de Oranjestraat opende, tot de scho lengemeenschap voor algemeen vormend en beroepsvoorberei dend onderwijs, die nu ook al bijna geschiedenis is. Die landbouw school moest al na tien jaar de poorten sluiten door gebrek aan leerlingen, maar een jaar later, in 1962, werd hij weer heropend als landbouw-huishoudschool De Noordenbarg. In 1979 kwam de landbouwschool van Bathmen terug naar Holten en werd onder de naam De Gaarden gevestigd aan de Vrijheidslaan en drie jaar later fuseerde het Holten- se lbo tot scholengemeenschap De Marke. De goede afstemming op de toekomstige uitoefening van het beroep werd het uitgangspunt van het onderwijs en dat is eigenlijk nog steeds zo. „Het lager beroeps onderwijs is druk bezig-te verande ren in beroepsvoorbereidend on derwijs. In dit zogenaamde eerste fase beroepsonderwijs is de relatie met het bedrijfsleven een belang rijk kenmerk. Stages en school moeten elkaar aanvullen", aldus Koelemaij. Van bijna 420 leerlingen liep het leerlingental de laatste jaren terug tot het kritische aantal van iets minder dan 240. Een goede reden om haast te maken met de fusie van de beide Holtense scholenge meenschappen en zo het beroeps onderwijs voor Holten te behou den. „In principe is het voortbe staan van het lbo in de nieuwe school gewaarborgd", zei wethou der W. Dalhuisen tot leraren en leerlingen, „maar het belangrijk ste komt nog. We hebben nu een school voor voortgezet onderwijs die alle leerlingen ruime mogelijk heden biedt, maar dat moet in de praktijk wel waar worden ge maakt." Sail Rijssen Scheepsmodellen van oude zeil schepen, Nederlandse platbo dems, visserijschepen, windjam mers, sleepboten en enkele moder ne schepen zijn te bewonderen van 3 juli tot en met 30 juli in het Rijssens Museum, waar in de expo sitieruimte van havezate de Oos terhof onder de titel Sail Rijssen een expositie is ingericht. Expo sant, en tevens bouwer van deze schepen is de heer G.E.W. Otten- burg uit Goor. De scheepsmodel len zijn tot in alle onderdelen na tuurgetrouw afgebeeld. De ope ningstijden zijn: maandag t/m vrij dag 10-12 en 14-17 uur. zaterdag 14- 17 uur. Speelgoed en Blikmu seum Onder de titel Huisje, boompje, beestje, is in het Speelgoed en Blik museum in Deventer tot en met 1 september een expositie ingericht van speelgoed waar mee kinderen him eigen wereldje kunnen opbou wen. Al eeuwen lang leveren speel goedmakers hiervoor de huisjes, boompjes en beesten. Op de ten toonstelling zijn diverse dorpen en boerderijen te wonderen. Er is een zeldzame 19e eeuwse boomgaard met fruitstalletjes opgesteld. Ook is er een vitrine met arken van Noach. Uitsluitend met deze vaar tuigen, gevuld met de diverse dier soorten, mochten in vroeger tijden de kinderen van streng Christelij ke huize op zondag spelen. De tentoonstelling is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. T.T.L. Dental Comb Rijssen Vennekesgaarden 67, 7462 EA Rijssen Dental - Info 05480-2 00 30 Presentatie Wij verstrekken nd informatie over - Gebitsprotheses - Kroon- en brugwerk - Frame-protheses - Overige tandtechnische mogelijkheden - P.S. Reparatie kunstgebitten klaar terwijl u wacfitl Video-informatie van: Magneetprothese Ceka-verankeringen Kroon en brugwerk Soft-line prothese Implantaten organiseert op vrijdagavond 28 juni 19.00 uur en op zaterdag 29 juni vanaf 09.00 uur 29 juni 's middags vanaf 14.00 uur om de „Snorrewind-trofee" Maak ook eens kennis met de prachtige ruitersport Inl. 05476-14 71. Johan en Rikus Bronsvoort NAAIMACHINES WAAR 'N NAAM ACHTER STAAT Tel. 05730-5 42 52/05470-7 27 78 reparaties alle merken Bij aankoop van een Inruil van uw verouderde naaimachine mogelijk. Tel. 05470-7 27 78 - Tel. 05730-5 42 52 - Hengeveldestraat 18 - Goor 't Ei 14 - Lochem Voor naaimachines, reparatie en onderhoud 24-uurs service.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 9