Bezoek uit Afrika voor kinderen De Schakel Jubileum Kolschool was één. groot feest Holten vereerd met legaat Nagelhout m Blauw Wit sluit seizoen af met weekje Boedapest Okia-heren laten NK-punten liggen Geslaagde fietstocht NBvP Espel Zomervoetbal om Klavier bokaal 1991 HOLTENS NIEUWSBLAD 'Holtense' kist terug vol cadeautjes Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. DONDERDAG 27 JUNI 1991 5 Vorig jaar zamelde leerlingen van de protestants-christelijke basis school De Schakel een container oud papier in, waarvan de op brengst bestemd was voor het 'fietsenproject' van ontwikke lingswerker Paul Akkerman in Guinee-Bisseau. In twee grote kis ten gingen onderdelen en repara- tiematcriaal naar Afrika en dat was mede mogelijk door de gelde lijke bijdrage van De Schakel, Vo rige week kwam een van die kis ten terug met cadeautjes van de kinderen uit Bedanda voor de kin deren uit Holten. Akkermans Gui- nee-Bisseause vriend en ex-colle- ga Bicosse Na Ndafa bracht hem mee toen hij in Holten op bezoek kwam. Donderdag zochten Bicosse en Paul Akkerman de kinderen van De Schakel op met een videofilm over het leven in Bedanda, waar Bicosse woont en allerlei Afrikaan se levensmiddelen en gebruiks voorwerpen. De kleintjes van groep 1 en 2 mochten het eerst komen kijken en giechelden al meteen heel wat af toen Bicosse ze in zijn taal - het Creools - begroette. Maar vragen hadden ze genoeg- .„Zijn er in Amerika ook slangen?" wilde Stefan als eerste weten, want de werelddelen houd je op zijn leef tijd nog niet zo goed uit elkaar. Krokodillen „Zijn daar krokodillen, of beren, Een jongen uit Bedanda laat twee van de zelfgemaakte koetjes zien, die worden verkocht om spullen voor school te kunnen aanschaf fen. groeit er ook eten aan de bomen, hebben ze ook potloden, hebben ze TV?" De kinderen vroegen Bicosse en Paul, die tolkte, het hemd van het lijf. Er is één TV in het dorp, kregen ze te horen en die staat bij de burgemeester voor het raam, zodat iedereen mee kan kijken. En potloden zijn er wel, maar niet al tijd en overal te koop zoals hier. De ouders van de kinderen hebben vaak wel te eten, maar geen kwar tje om een potlood te kopen. Daar om maken de jongens uit de dor pen koetjes van klei om te verko pen en daarvoor krijgen ze school spullen in ruil. De oudere kinderen wilden vooral weten hoe de mensen in Guinee- Bisseau leven en wat de kinderen voor spelletjes doen, maar de meeste indruk maakte toch het proeven van de gedroogde vis en palmolie, die de vrouw van Bicosse had meegegeven. De kleintjes had den al een aardige bres geslagen in de Afrikaanse pinda's en cashew noten. Allemaal moesten ze ook de Guinee-Bisseause doek even om en het tradititonele stieremasker passen, dat bij religieuze dansen wordt gebruikt. Voor alle groepen van De Schakel had Bicosse van de kinderen uit Bedanda twee koetjes of stiertjes meegebracht. Op de video konden ze zien hoe die worden gevormd en gebakken. De jongens maakten ze oorspronkelijk als speelgoed voor zichzelf van ongebakken klei, maar na het initiatief van Paul Akkerman om ze te gaan verkopen komen ze ze nu uit de wijde omtrek naar Bedanda brengen en sparen zo voor schrijfgerei, een schooltas of zelfs een fiets. Paul Akkerman, sinds kort terug in Holten, wil pro beren om ook in Nederland klan- De musical door de leerlingen van de Kolschool was een van de hoogtepunten van het jubileumfeest. De Kolschool heeft niet te klagen gehad over belangstelling voor haar eerst en tevens laatste jubi leum. De aanhoudende regen vrij dagavond tijdens het slotfeest was natuurlijk niet gepland, maar het verhinderde de feestvreugde niet. Uit voorzorg was niet alleeen een grote tent op het speelplein neergezet, maar waren ook enkele lokalen leeggeruimd, zodat men overdekt kon genieten van de mu ziek van de Braandheult jes en The Fooi House Jazz Band. Veel oud leerlingen en leerkrach ten waren naar de Kolschool geko men om elkaar nog weer eens te ontmoeten. Node gemist daarbij werd 'meester' Henk Wilpshaar die vorig jaar na 24 jaar de leiding overdroeg aan Reind Brouwer. Wilpshaar en zijn echtgenote ga ven er de voorkeur aan het feest vanaf een afstand (Portugal) te vol gen. De jubileumweek werd ingezet met de opvoering van een musical door de scheidende leerlingen van groep acht, flink ondersteund door groep zeven. De eerste voorstelling van Hoe haal je het in je hoofd?? was bestemd voor de mensen uit de buurt. Woensdagochtend mochten de andere klassen komen kijken en woensdagavond waren de ouders en andere familie aan de beurt. „Na de fusie (met de Dorpsschool) mogen ze er wel een hal bijbou wen" was die avond een veelge hoorde bpmerking en niet onte recht, want de toeschouwers - on der wie ook een stel oud-leerlingen - zaten als haringen in een ton. Alle stoelen uit de school werden naar binnen gesleept en zelfs in de deur opening stonden genietende ou ders. Alle kinderen bleken opmerkelijk tekstvast en mede daardoor zat de vaart er goed in. Het verhaal draai de om een onhandige handelaar in nieuw antiek en zijn gezin, zijn buurman en de kleine criminelen die een kamer bij hem huren en de acteurs en actrices speelden en zongen het met verve. Veel hilari teit was er in de zaal om de boeven van het stuk. Regisseur Dolf Moed, die de musical sinds Pasen met de kinderen heeft ingestudeerd, kon trots zijn op zijn werk, net als Wie- be Koopmans die voor het licht en het geluid zorgde. Donderdag en vrijdag stond het jubileum in het teken van de leer lingen. Naar hartelust mochten zij tekenen op het schoolplein en het bezoek aan Twenhaarsveld was een reuze succes. Vrijdag werden in en rond de school spelletjes ge daan, waarbij de leden van de ou dercommissie de nodige hand en spandiensten verrichten. In de middagpauze werd gezamenlijk op school gegeten en ter afsluiting werd 'smiddags door alle groepen genoten van de Ton Laros-show. Omringd door haar kleuters proeft juf Wilma Minor een slokje kana, de 'Afrikaanse borrel', ten voor de koetjes uit Guinee- middels een eerste contact met Bisseau te vinden. Daarvoor is in- SOS-Wereldwinkel gelegd. Bij nog redelijke weer vertrok 33 dames van de NBvP afde Espelo dinsdag 18 juni vanj Trefpunt op de fiets richting 1 ten. Daar brachten zij een bc2 aan de Oudheidkamer, die veel bewondering werd bekel Dat dergelijke bezienswaardif den ook zo dicht bij huis te zijn, wordt vaak vergeten. Na de koffie ging de tocht mooie wegen richting Markelc een bosrijke omgeving werd h lijk gepicknickt in de zon, die net even liet zien. Vervolgen* den de dames over de Borkelc rug naar Holten. In Recreatief Twenhaarsveld werd nog een k' pauze gehouden voor de trip b waarts, onder begeleiding var gen en wind. De bijna voltallige selectie van het eerste en tweede elftal van Blauw Wit heeft met trainer en bijna alle begeleiders in de week van 14 tot 21 juni een reisje naar Boedapest ge maakt als afluiting van het seizoen 1990/1991. De driedaagse trip naar Parijs van vorig jaar was zo goed bevallen, dat een 'reiscommissie', bestaande uit Henk Aanstoot, Harry ten Wolthuis, Gerrit Bel- dman, Eelco Spijker en Henri Stam opnieuw de opdracht kreeg een leuk programma in elkaar te zetten. Vrijdagavond 14 juni vertrok de 43- man grote groep rond zeven uur van sporthal 't Mossink, met Jaap Kruk en Gerrit Beldman als chauf feurs. De volgende dag kwamen de Blauwwitters rond drie uur in de Hongaarse hoofdstad aan, waar de temperatuur wel iets hoger bleek te liggen dan thuis: het was er 30 graden. Het verblijf in Boedapest begon zondag met een uitgebreide stadsrondrit onder leiding van een gids. Maandag werd er een uitstapje naar het Balatonmeer gemaakt en de verkoeling van het water was bij de warmte van 35 graden erg wel kom. Dinsdag - het was toen geluk kig wat minder warm - ging de bus richting puszta, 80 kilometer ten oosten van Boedapest. Woensdag avond woonden de Holtenaren, na een dag naar eigen invulling, een boerenbruiloft bij op een boerderij in de buurt van het Balatonmeer, met echte Hongaarse maaitijd, zang en dans. Donderdag konden nog wat souve nirs voor thuis worden ingekocht en om tien uur 's avonds ging het weer op huis aan. Om half acht vrijdag draaide de bus de parkeer plaats bij de Poppe op en werd daar verwelkomd door voorzitter Harry Dul, kledingverzorgster Alie Koning, terreinbeheerders Jan ter Brake en .Gerrit Klein Nagel voort en enkele spelers die de reis niet hadden kunnen meemaken. Aan het diner werd afscheid geno men van Bennie Aanstoot, die na vele jaren stopt met 'vlaggen' bij het tweede en eerste. Hij blijft be schikbaar als invaller-grensrech ter. Anton Beldsnijder bood hem namens de selectie als blijk van waardering voor zijn jarenlange in zet een fietscomputer aan. Ook deze zomer wordt er weer ge voetbald om de Klavierbokaal. Dit toernooi voor vakantiegasten en kroegtijgers heeft vier deelnemers, zijnde camping De Holterberg, eet café 't Klavier, camping De Poppe en recreatiebedrijf De Sallands- hoeve. Woensdag 17 juli vinden de eerste twee wedstrijden plaats tus sen De Holterberg en de Poppe en tussen De Sallandshoeve en 't Kla- Het herenteam van Touwtrekvere niging Okia heeft op het eerste toernooi om het Nederlands kam pioenschap op zondag 23 juni in Zevenhuizen (G) belangrijke pun ten laten liggen. De dag begon al slecht bij het wegen, toen de schaal doorsloeg naar 642 kilogram en er dus twee kilo afgetraind moest worden. Enigszins nerveus traden de heren aan voor hun eerste partij tegen Watergang (uit gewest West) en verloren. De partij tegen Heure werd gewonnen en leverde drie punten op. Tegen Vios Bison, dat verrassend sterk voor de dag kwam, ging het weer mis, maar van Jagersrust Monnickendam en Noormannen won Okia weer. De eerste trekbeurt tegen Eiber gen werd vlot in het voordeel van Okia beslist, maar de tweede ver liep zeer moeizaam. Na twee waar schuwingen voor beide teams werd er 'no play' gefloten, wat betekent dat de trekbeurt zonder rusten moet worden overgetrokken. Ei bergen won dit en ook de derde trekbeurt. Ontmoedigd verloren de Okia-heren ook de laatste partij tegen Vorden. Met een daguitslag van dertien punten staan ze voor lopig op een vijfde plaats. De jeugd 520 kg, die in combinatie met Bathmen trekt, begon de com petitie met een tweede plaats, met vijf punten achterstand op Heure. De dames zetten al hun partijen in winst om, behalve de dames van Heenwegladies uit het gewest West. Het volgende toernooi voor het Ne derlands kampioenschap is op zondag 30 juni in Roosendaal. Uitslagen: 640 kg klasse: 1. Vios Bison 22; 2. Eibergen 21; 3. Vorden 16; 4. Watergang 15; 5. Okia 13; 6/7. Heure/Monnickendam 9; 8. Jagers- rust 3; 9. Noormannen 0. Dames: 1. Heenwegladies 15; 2. Halfweggirls' 12; 3. Teems 8; 4. Jagersrust 7; 5. Monnickendam 2; 6. Bekveld 1. Jeugd 520 kg: 1. Heure 21; 2. Bath- men/Okia 16; 3/4. Vios Bison/Olden Eibergen 12; 5/6. Nibbik/Eibergen 10; 7. Kaasboys 3; 8. Jagersrust 0. De naam van de familie Nagelhout zal tot in lengte van jaren verbonden blijven aan de Holtense gemeenschap, zo werd maandagavond door de raad in verschillende lovende woorden uitgesproken. Alle frakties, be halve de WD, die het zwijgen er toe deed, lieten weten zeer vereerd te zijn met het legaat van mevrouw Nagelhout, waardoor de kunstcollec tie Nagelhout voor het Holten behouden blijft en aanvaarden dankbaar deze bijzondere gift van de bij leven zo bijzondere vrouw. Vooral de ver bondenheid van de familie Nagelhout met Holten werd beklemtoond. „Een cultuurgoed, waarvan de een kultuurschat, die bijzonder waarde niet in cijfers is uit te druk- waardevol is voor een generatie ken," zo verklaarde de CDAer A.J. Holtenaren. J. Metsemakers Nijkamp. „Holten is verreikt met (PvdA) verklaarde vooral zich zeer geerd te voelen door deze gift. De frakties drongen er op aan, dat zo spoedig mogelijk de bevol king kennis moet kunnen nemen van deze kunstschat. Burgemees ter Van Rappard zegde toe, dat direct na de vakantie een keuze zal worden gemaakt uit de zeventig schilderijen en drie bronzen sculp turen die een permanente plaats zullen krijgen in de openbare ruim ten van het gemeentehuis, zoals de raadszaal, het trappenhuis, de hal en de kantine. De overigen kunnen dan in wisselende exposities wor den getoond. Daarnaast wordt ge dacht aan de uitgave van een cata logus. Over de beveiling van de kostbare schilderijen maakt men zich geen zorgen. Het gemeente huis is vorig jaar juist voorzien van een uitstekende beveiliging om diefstal van paspoorten en rijbe wijzen tegen te gaan. Het was maandag toch een cul tureel avondje in de laatste raads vergadering voor de vakantie. De raad keurde tevens de instelling van een gemeentelijke momumen- tenvoerodening goed en stelde een meerjarenprogramma voor de res tauratie van monumenten vast. Daarmee zijn de rijksgelden in standhouding van Holtense monu menten veilig gesteld en verdwij nen deze niet in de grote provincia le pot van monumentenzorg. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan G. H. Oosterveld voor vergroten varkensstal bij Vonderschottenweg 6: - aan G. D. Klein Teeselink voor vernieuwen/vergroten varkensstal/jongveestal I Beumersteeg 5; - aan maatschap Schutte voor vergroten mestvarkensstal bij Brenderweg 2; - aan maatschap Bekkernens voor vergroten ligboxenstal bij Tolweg 4: - aan C. Koerkamp voor plaatsen dakkapellen op woning Deventerweg 75; 2. aan S. P. Poon ontheffing verleend tot het innemen va een standplaats voor Ijsverkoop; 3. aan Stichting Triathlon Holten ontheffingen/toestemmir gen verleend t.b.v. 7e Holtense triathlon op 10 augustu a.s.: VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK O OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEl VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICl WENDEN TOT DE AFDEUNG ALGEMENE ZAKEN TER Gf MEENTESECRETARIE. Toepassing artikel 18a WR0 ten behoeve bouw bijkeuken bij de woning Hoffesstraat 14 te Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethouders va die gemeente door de heer A. Oosterveld, wonende Hoffesstraat 14 te Holten, ee aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van een bijkeuken aan a woning op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie F nr. 3120 (ged. plaatselijk bekend als Hoffesstraat 14. Het ingediende bouwplan is met in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „Holten 1968", aangezien de ten hoogste toegestane oppervlak! aan bijgebouwen (16 m2) wordt overschreden. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verle ning van een vrijstelling als bedoeld in artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (WRO), zgn. kruimelgevallen. Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het vei zoek om bouwvergunning daarom mede aangemerkt als een verzoek om zodanig vrijstelling. Bij besluit van 10 juni 1991 hebben burgemeester en wethouders besloten ten aar zien van dit verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lie WRO. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouw/ei gunning) gedurende veertien dagen, ingaande 1 juli 1991, ter gemeentesecretarie afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tege het verlenen van vrijstelling indienen bij burgemeester en wethouders van Holten Holten, 27 juni 1991 De burgemeester voornoemd, W. L F. C. van Rappard As. maandag 1-7-91 heeft de burgemeester geen spreekuur COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats o; maandag 1 juli 1991 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat) TOEKOMSTIGE H00FDWEGENSTRUKTUUR HOLTEN Medio vorig jaar bestond de mogelijkheid te reageren op het rapport „Toekomstig? hoofdwegenstruktuur Holten" en de door burgemeester en wethouders gepresen teerde alternatieve verkeersoplossingen. Van deze mogelijkheid hebben zeer veler gebruik gemaakt, met zeer uiteenlopende reacties. Dit maakte het nauwelijks moge lijk zinvol met de insprekers overleg te plegen. Een en ander heeft er toe geleid, da gezocht is naar een zodanige aanpak, die kan resulteren in een min of meer geobjec tiveerde vergelijking tussen de diverse oplossingsrichtingen. Met het oog hierop is een onafhankelijke werkgroep ingesteld, samengesteld uit: - het K.N.O.V. als adviseur van de Handelsvereniging Holten; - het bureau Goudappel Coffeng als adviseur van de industriegroepen „De Kol" er „De Haar"; - de bureau's Witpaard Partners en BVA als adviseur van het gemeentebestuur var Holten. De opdracht aan deze werkgroep luidde om op een objektieve manier bouwstenen aan te dragen op basis waarvan alle belanghebbenden en betrokkenen op een gelij kwaardige wiize de varianten onderling kunnen afwegen. Op 29 mei 1991 heeft deze werkgroep, ais aanvulling en onderbouwing op/van het rapport „Toekomstige hoofd wegenstruktuur Holten" de nota „Noordelijke en Zuidelijke Verbindingsweg" uitge bracht. In deze nota worden alle varianten getoetst aan een negental kriteria, te weten: a. auto-intensiteiten van Dorpsstraat en andere wegen; b. bereikbaarheid van gebieden en voorzieningen; c. wegverkeerslawaai; d. verkeersveiligheid; e. aanpassing bestemmingen/amoveringen; f. belemmering bedrijfsvoeringen; g. landschappelijke konsekwenties; h. toekomstwaarde i.v.m. uitbreidingen; i. financiële konsekwenties. Deze nota kan, zoals gezegd, door een ieder als basis gebruikt worden voor de afwe ging van de verschillende varianten. Aangezien de belangen namelijk niet altijd parallel lopen, zullen de prioriteiten ook anders gelegd worden. Op basis van de ingekomen reacties en voormelde nota zullen burgemeester en wet houders hun voorkeur voor de oplossingsrichtingen zoals uitgesproken in de publika- tie van 7 juni 1990 heroverwegen en hun nader voorlopig standpunt na de zomerva kantie in week 35 (26-31 augustus) aan insprekers mededelen, waarna diegenen die daarop (alsnog) prijs stellen in de gelegenheid gesteld zullen worden hun opmerkin gen/suggesties mondeling toe te lichten c.q. met burgemeester en 'wethouders hier over van gedachten te wisselen. Deze hoorzitting zal op 10 en 11 september a.s. worden gehouden. Bovenvermelde (aanvullende) nota met bijbehorend kaartmateriaal ligt op het ge meentehuis, kamer 4, tijdens kantooruren voor belangstellenden ter inzage. Belang stellenden kunnen tegen betaling van f 10.- tevens een exemplaar van de nota exclu sief kaartmateriaal ter gemeentesecretarie verkrijgen. Holten, 27 juni 1991

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3