Banden plakken in Afrika dankzij steun uit Holten S ,Bij HGK zingen mensen van alle gezindten" Nog voor de zomer opening van zaken Exposities in Boschkamp HOLTENS NIEUWSBLAD „Samenleving ontwikkelt zichzelf in Guinee-Bisseau" t «v: v RN w: l Holtens Gemengd Koor bestaat 60 jaar Verkeersplan is in aantocht DONDERDAG 23 MEI 1991 „Nu begin je net een beetje keunig te worden en dan ga je vort", zei winkelier Baltus tegen Paul Ak kerman, toen die vertelde na de verkoop van zijn huis maar naar Deventer te verhuizen. Binnen de korste keren had Baltus een nieu we (huur)woning in Holten gere geld. Najaar 1987 had hij zijn op merking met nog meer recht kun nen herhalen, want op 7 november vertrok Paul Akkerman naar Afri ka. De Stichting Nederlandse Vrij willigers (SNV) zond hem uit naar Guinee-Bisseau, een voormalige Portugese kolonie aan de west kust. De contacten met Holten hield hij warm. Daardoor gingen er vorig jaar hiervandaan twee kisten vol fïetsgereedschap en on derdelen plus een bedrag aan geld de oceaan over, ten behoeve van een fietsenmakersproject dat Paul was gestart in zijn stand plaats Bedanda. „Het gebied rond Bedanda is heel vlak," legt hij uit, nog maar net terug op zijn oude stek. „Fietsen worden er veel gebruikt, met name door de verpleegkundigen die de dorpen in gaan voor de elementai re gezondheidszorg (nog twintig procent van de kinderen sterft). Het probleem was alleen dat die fietsen niet goed werden onder houden en gerepareerd. Een lekke band was zo weer stuk en als er een paar spaken kapot waren moest een hele fiets worden afgedankt. Met mijn Afrikaanse collega heb ik toen vanuit het centrum voor vol wassenenonderwijs waar ik werkte cursussen fietsenmaken en fiets- onderhoud opgezet, waarin de deelnemers niet alleen banden plakken maar ook het afstellen van lagers en het bijstellen van remmen leerden." Rijwielhandelaar Jan Stam praat te er als een volleerd bedelaar ma teriaal voor los van fabrikanten en leveranciers. Christelijke basis school De Schakel bracht een con tainer oud papier bij elkaar voor de transportkosten en de gemeente Holten verdubbelde de opbrengst uit de pot ontwikkelingssamen werking. De SG Holten en Holten- se vrienden van Paul Akkerman legden er nog wat bij, zodat coördi natrice Anneke Wissink uiteinde lijk een bedrag van 1.307,50 kon overmaken. Onderdelen en ge reedschap zijn geschonken aan het regionale ziekenhuis en een fiet senmakerij en ook de meegestuur de naaimachine vond een goede bestemming. De gevers krijgen binnenkort de foto's, waarop ze kunnen zien bij wie de spullen te recht zijn gekomen. Koetjesproject „Wat er van het geld over was heb ik in het koetjesproject gestoken", vertelt Paul Akkerman. In het dis trict rond Bedanda is het de ge woonte dat jongens in de leeftijds groep van 8 tot 12 jaar voor de koeien zorgen, die de rijkdom van de gemeenschap uitmaken. Die jongens maakten als speelgoed voor zichzelf koetjes en fluitjes van klei en op initiatief van Paul zijn ze die gaan bakken en verkopen aan medewerkers van ontwikkelings projecten en Europese bezoekers. De techniek van het bakken vorm de een probleem tot de oma's wer den ingeschakeld die ruime erva ring hebben in het potten bakken. Zo werden de stevige koetjes en de ronde fluitjes in de vorm van een gezicht waardevolle handelswaar. Met de opbrengst tot nu toe zijn al een tiental fietsen aangeschaft, rubber laarsjes, schooltassen en andere schoolbehoeften en hon derden vishaken en vislijnen. Jon gens uit de wijde omgeving bren gen inmiddels hun koetjes naar het hoofddorp Bedanda, in ruil voor dingen die ze nodig hebben. Het project wordt op het ogenblik ver der gedragen door Bicosse Na Nda- fa en San Pun Na Natche, die de hele administratie en verkoop voor hun rekening hebben genomen. Goede boeren In juni komt Bicosse bij zijn vriend logeren en Paul wil de gelegenheid aangrijpen om met zijn hulp de leerlingen van de basisscholen en geïnteresseerde Holtenaren iets te vertellen over het leven in Guinee- Bisseau. De landbouw speelt daar in een uiterst belangrijke rol. „Hol ten is toch ook een boerendorp, misschien vinden de mensen het hier wel leuk om te zien hoe het daar toegaat", zegt hij hoopvol. „Je vindt in Guinee-Bisseau een samenleving die goed georgani seerd is. De Balanta's, die de groot ste bevolkingsgroep vormen in het zuiden, staan bekend als hele goe de boeren. Het zijn ook goede sme den, ze vissen, ze bouwen ook nog een keer hun eigen huis. Er is een *- 'k r v V: v«, ,v-.- V" De kisten uit Holten, nu nog volfietsgereedschap en -onderdelenBinnenkort zijn ze terug, vol Afrikaanse koet jes en fluitjes die Paul Akkerman hier voor de jongens uit Guinee-Bisseau hoop te kunnen verkopen. eigen opleidingssysteem en een ei gen traditionele gezondheidszorg. Als de rest van de wereld vergaat, kunnen zij overleven. Dat kunnen wij hier niet zeggen." „In de 3'/2 jaar dat ik er was heb ik de landbouwbedrijven en allerlei andere zaken snel zien vooruit gaan; de samenleving daar ontwik kelt zich op eigen kracht, ook zon der overheidsprojecten", consta teert Paul Akkerman. „Om de be volking in staat te stellen in contact te treden met de omliggen de wereld is natuurlijk wel een goe de infrastructuur nodig van wegen en openbaar vervoer. Broodnodig zijn ook een publieke Gezondheids zorg en goed onderwijs. De Guinee- Bisseause overheid toont op deze gebieden weinig daadkracht en het Westen kan hier zeker helpen." Samenwerking Ontwikkeling is voor hem een woord dat bedorven is, gebruikt en misbruikt als het is voor heeLver schillende dingen. Voor hemzelf staat in ontwikkelingssamenwer king het element samenwerking voorop: „Ik ben er een sterk voor stander van dat je, als je wilt sa menwerken, dat doet op de condi ties van de plaatselijke bevolking. 'Je bent immers op hun terrein. Als je bij hen en met hen de handen uit de mouwen steekt, kan er weder zijds respect en vertrouwen ont staan. Dan word je misschien ook een beetje deelgenoot van de er- norme kennis en ervaring die bij hen al aanwezig is. Samen kun je dan zoeken naar verbeteringen die werkelijk passen, in plaats van klakkeloos de verlokkende maar vaak onbruikbare westerse kennis of artikelen te importeren." Bij de plaatselijke bevolking be staat volgens Paul een enorme be langstelling om iets bij te leren. „Het mooiste is als je daarvoor de plaatselijke talenten, uitstekende smeden, timmerlui en andere am bachtslieden, kunt mobiliseren", vindt hij. Het Nederlandse cen trum heeft die kennis helpen over dragen door kortlopende cursus sen te organiseren in de dorpen, dichtbij huis. Naast alfabetisering, techniek en ambachten konden kleine ondernemers leren een een voudige administratie te voeren en schoolden vrouwen zich voor de landbouw - hun terrein - op het gebied van de voedselconservering en van de zout- en zeepproductie. Daarin ligt voor Paul Akkerman de voldoening van zijn Afrikaanse jaren: „Een paar honderd mensen hebben in die tijd de kans gekre gen om zich meer (vak)kennis te verwerven. Dat kun je ze nooit meer afnemen!" „We hebben echt een gemengd koor." Voorzitter D.J. Aaftink zegt het omdat het bestaat uit mannen en vrouwen, van allerlei kleur, zowel au- zichtbaar tevreden. „Bij HGK vind je mensen van alle gezindten. Dat is tochtone als 'import' Holtenaren. „We zijn allemaal zangers onder me- bij de oprichting zo bepaald: het moest een koor worden zonder binding kaar, een echte vriendenclub, maar nieuwe leden worden altijd snel aan kerk of politiek." HGK is het Holtens Gemengd Koor, gemengd opgenomen", constateert de voorzitter. Op 2 juni bestaat het Holtens Ge mengd Koor zestig jaar. Het werd in 1931 opgericht, mede dankzij de inspanningen van de dames Wol- ters. Uit die tijd is weinig materiaal bewaard gebleven. De dames Wol- ters woonden vlak aan het spoor en omdat het daar aan het eind van de oorlog knap gevaarlijk werd door de bombardementen en beschie tingen van de geallieerden, brach ten ze het archief over naar een boerderij in Espelo. Helaas brand de die kort voor de bevrijding af, waarmee ook het HGK-verleden in rook opging. D.J. Aaftink, die bijna zijn eigen veertigjarig kooijubileum viert, werd direct na de bevrijding lid, met zijn vrouw. „In de oorlog is het koor als het ware ondergedoken, toen alle verenigingen zich bij de Kulturkammer moesten aanslui ten", vertelt hij, „maar in 1945 was er opeens een geweldige toeloop van leden, iedereen wilde erbij." In 1947 werd hij tot bestuurslid verko zen en sinds '52 of '53 is hij voorzit ter. „Toen ik voorzitter werd heb ik gezegd: ik zal het aannemen voor een jaar, maar als er donderij komt ben ik weg. Nou, ik ben het tot heden nog, het is verder dus altijd mooi rustig verlopen in de vereni ging." Welk koor zou er ook 'donderij' krijgen met een voorzitter die zegt: „Het koor gaat altijd voor. Op maandagavond, repetitieavond, zeg ik er alles voor af." Zijn devies is: „Als er iets is, of het gaat om een uitnodiging om te zingen of om een probleem, ik maak het meteen aan de leden bekend. Dan kunnen we het in de pauze van de repetitie be spreken en dan krijg je nooit ge praat achteraf." En dat blijkt te werken. Op het ogenblik telt HGK 42 leden en dat is wel eens minder geweest. Vooral in de jaren dat de tv op kwam kwam liep het ledental sterk terug. „Op een gegeven moment waren er nog maar 18, het scheelde niet veel of het koor was er ge weest", zegt Aaftink. „Nu hebben we het al jaren weer goed voor elkaar, al kunnen we er best wat le den bij gebruiken, mannen en vrouwen. Tenoren zijn altijd in het bijzonder welkom." Het bestuur van het jarige HGK. Van links naar rechts: mevrouw W. Meinsma-Leemkuil, mevrouw B. Haan- Dollekamp, DJ. Aaftink en G. Jansen. Bestuurslid mevrouw R. Bril-Ten Voorde ontbreekt helaas op de foto. Hoogtepunten Hoogtepunten in de geschiedenis van het koor waren wel de gram mofoonplaat, die in Irene werd op genomen voor de Holtense jongens die na de oorlog naar Indië moes ten, het deelnemen aan het des tijds heel populaire radio-zangpro gramma van Kees Dening (NCRV) en het zingen in de AVRO-studio. Een tijdlang, tot in de jaren zeven tig, heerste er wat Aaftink noemt 'zangdrift' in korenland: „Als koor moest je naar concoursen, anders telde je niet mee." „Daarbij hebben we ook wel prij zen gewonnen. Op een groot con cours in Nijmegen behaalden we zelfs het hoogste aantal punten en kwamen we in de superieure afde ling. Ik herinner me dat we terug kwamen van een concours met de eerste prijs en dat HMV ons stond op te wachten." „Moe als we waren gingen we door het dorp", vult zijn vrouw aan. Aaftink: „Dat leeft nu niet meer. We zingen nog wel op prestatie, maar liever om een mooi concert te geven." Niet alleen de concoursen zijn ver dwenen, ook de tijd dat uitvoerin gen voor een uitverkochte zaal (Amicitia bestond toen nog) ge volgd werden door een toneelstuk van een paar uur ('daar hoef je nu niet meer mee aan te komen) en een bal, dat pas tegen half een 's nachts begon. Onder leiding van dirigent Volkert Swaving houdt HGK het nu bij concerten, vaak samen met een ander koor en het op uitnodiging zingen in een kerk dienst. Jubileumconcert Het jubileum wordt op 1 juni in besloten kring met de leden ge vierd. Een heel verschil met het 25- jarig bestaan in 1956, toen de man nelijke koorleden in zwart pak met hoge hoed en de vrouwen ook keu rig van hoedjes voorzien in optocht naar het gemeentehuis trokken voor toespraken en champagne. Voorziter Aaftink kijkt er toch wel wat nostalgisch op terug: „Het was een gebeurtenis voor het dorp, met een concours en al. Het vijftigjarig jubileum viel daarbij eigenlijk in het niet en trok door het snikhete weer weinig publiek." Mede daar om is het jubileumconcert dit jaar pas op 18 oktober. Dan zingt HGK met de Twente Zangers uit Rijssen en vanwege het Mozartjaar zal er beslist ook muziek van die compo nist op het programma staan. In dorpshuis De Boschkamp wordt nog tot 24 mei een expositie gehou den van beelded werk van leerlig- nen van de Scholengemeenschap Holten. Het betreft wertkstukken die gemaakt zijn voor het prak tisch gedeelte van het atheneum examen tekenen. Vanaf 27 mei tot en met 18 juni is er een tentoonstelling van de Holte- naar Henk Schutrups. Zijn werk bestaat uit gevarieerde kleuren- composities. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. verleende bouwvergunningen: - aan D. van Dijk voor vernieuwen/veranderen schuur bii Raalterweg 30; - aan T. T. Chen voor vernieuwen/vergroten restaurant Deventerweg 61 - aan J. Zandvoort toestemming verleend voor plaatsen hondekennel bij Maatmanswea 14. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. INZAMELING LANDBOUWPLASTIC De gemeente zal ook in 1991 weer een inzameling houden van landbouwplastic. Om de inzame ling zo vlot mogelijk te doen verlopen en om het de mensen zo gemakkelijk mogelijk te maken zal het landbouwplastic worden opgehaald met een speciaal daarvoor in te zetten wagen. De inzameling zal worden verzorgd door de firma Maatman te Doetinchem. De aanbieders van landbouwplastic wordt verzocht hun adres voor de datum van Inzame ling aan gemeentewerken door te geven (616 66) of aan de gemeentewerf (6 19 72). De inzameling van het landbouwplastic zal in principe plaatsvinden op woensdag 5 juni 1991 en, bii een groot aanbod, eventueel nog een gedeelte van donderdag 6 juni 1991. Wat mag worden aangeboden? In principe mogen alle soorten plastic, zoals landbouwfolie, kunstmest-, veevoeder-, melkpoe der- en turfzakken, worden aangeboden. Hierbij wordt echter verzocht aan de volgende punten te voldoen: 1. verzocht wordt het plastic tijdig aan de weg te zetten b.v. daags voor de inzameling; 2. het landbouwplastic dient in handzame pakketten (door één persoon te tillen) aan de weg te worden gezet, op de plaats welke ook voor het huisvuil gebruikelijk is; 3. verontreiniging en vervuiling (zand, chemicaliën e.d.) dient zoveel mogelijk te worden voor komen, aangezien dit problemen geeft bij transport en verdere verwerking. Biedt het daarom .uitgeklopt" aan; 4. verzocht wordt geen andere afvalstoffen dan landbouwplastic aan te bieden; 5. turf en/of kunstmestzakken e.d. afzonderlijk gebundeld van de zwarte folie aan te bieden. Er wordt op gewezen dat door de openbare basisschool Dijkerhoek .witte* landbouwplastics worden ingezameld. Deze inzameling zal normaal doorgang vinden. Voor degenen die vallen onder de schoolkring Dijkerhoek, wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van het deponeren van uitsluitend .witte* plastics bij de school Dijkerhoek (in fiet senhok). Verzocht wordt zoveel mogelijk aan de aktie mee te werken. Het welslagen van de aktie heeft tot gevolg dat grote hoeveelheden afvalstoffen (plastic) niet meer op de vuilstortplaats be hoeven te worden gestort, maar op milieu-verantwoorde wijze opnieuw gebruikt kunnen worden om b.v. huisvuilzakken of landbouwfolie te vervaardigen. Eventueel kan het landbouwplastic ook, tot de Inzameling (5 Juni 1991), gebracht worden op de gemeentewerf, Waagweg 4. Voor nadere inlichtingen: Gemeentewerken, dhr. Brinkers, tel. 05483^ 16 66 of dhr. Grave, tel. 05483-619 72 (gemeentewerf). HINDERWET Terlnzagelegglng aanvragen om vergunning. Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 23 mei 1991 tot 23 juni 1991 op werkdagen van 9.00 uur tot 12.30 uur ter inzage de verzoeken om ver gunning ingevolge de Hinderwet van: 1. H. J. Bieleman, Maneschiinseweg 21 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een melkrundvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie, alsmede op- en overslag van veevoeders; 2. H. Aanstoot, Schreursweg 10 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een mestvarkensbedrijf annex opslag van diese lolie; 3. G. J. Paalman, Patrijzenweg 4 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een mestkuiken-, jongvee- en schapenbedrijf annex opslag van dieselolie; 4. B. J. Reijlink, Beumersteeg 4 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (loon- en grondverzetbedrijf en jongveebedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 5. Maatschap G. J. en H. A Nikkels, Boerendanssteeg 27 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee fok- en rundveemelkbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 6. H. Paalman, Pasmansweg 8 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee fok- en rundveemelkbedrijf, fokvarkens- en kippenmestbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 7. G. J. Luggenhorst, Okkenbroekseweg 2 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee, jongvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; a G. Paalman, Maneschijnsweg 19 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, meststiererv en mestvarkens bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 9. D. J. Janssen, Maneschijnsweg 8 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, meststiererv en mestvarkens bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 10. J. Nikkels, Maneschijnsweg 6 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, meststiererv en mestvarkens bedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 11. Maatschap Veneklaas, Tromopsweq 9 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee- en jong veebedrijf annex opslag van die selolie) omvattende vergunning; 12. W. Aalti'nk, Broensweg 2 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee fok- en rundveemelkbedrijf arm opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 13. D. J. A Pekkeriet, Velddijk 7 te Holten, tot het uitbreiden of wijzigen van een melkrundvee-, schapen- en mestvarkensbedrijf. De aanvragen om vergunning liggen voorts gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 te Holten (kantoor beheerder). Schriftelijk kunnen tot 23 juni 1991 gemotiveerde bezwaren'worden ingediend bij het College van Burgemeester en Wethouders van Holten, Smidsbelt 6,7451 BL Holten. De persoonlijke ge gevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk wordt verzocht, niet bekend gemaakt Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op verzoek tot 16 juni 1991Men gelieve daarvoor een afspraak te maken met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretane (tel. 616 66). HINDERWET Terlnzagelegglng ontwerp-beschlkklngen Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 23 mei 1991 tot en met 6 juni 1991 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, alsmede op dinsdagavond in j de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 (kantoor beheerder) van 19.00 tot 22.00 uur, ter inzage de ontwerpbeschikkingen ingevolge de Hinderwet van: 1. H. Oolbekkink, Velddijk 9 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee fok- en rundveemelkbedrijf, jonvee- en mest varkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning; 2. Mengvoedergroep Holten B.V., Larenseweg 48 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (opslag in ondergrondse tanks en aflevering van vloeiba re brandstoffen) omvattende vergunning; 3. Aannemersbedrijf Paalman-Tempelman B.V., Maneschijnsweg 32 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een aannemersbedrijf; 4. Schietvereniging „De Eendracht", Kerkhofsweg 7 te Holten, tot het oprichten en in werking hebben van een schietinrichti'ng met kantine voor lucht- en kleinkaliber geweren; 5. Fa Bemei, Industriestraat 36 te Holten, tot een nieuwe, de gehele inrichting (constructiewerkplaats voor kleine constructies van staal en roestvast staal) omvattende vergunning. De ontwerp-beschikkingen omvatten het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveer de bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen, die redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest daartoe be zwaar in te dienen. Het bezwaarschrift moet worden ingediend vóór 6 juni 1991 bij Burgemeester en Wethouders van Holten, Smidsbelt 6,7451 BL Holten. De totstandkoming van het Verkeersstructuurplan Holten is nu in de laatste fase gekomen, zo deelt het college van burgemeester en wethou ders mee. Naar verwachting zal nu nog voor de zomer opening van zaken worden gegeven en kan een begin gemaakt worden met de hoor zittingen. Aanvankelijk zou deze week een personferentie gehouden worden over het uiteindelijke resultaat van de onderzoeken die zijn ver richt door het stedenbouwkundig bureau Witpaard, namens de ge meente en bureau Goudappel en Coffeng, die namens de industrie op de Kol bij het onderoek betrok ken was. Namens de Holtense Han delsvereniging nam de heer Bouw man, verkeersdeskundige van de KNOV deel aan de gesprekken. D openbaarmaking is evenwel vei traagd, doordat bij een van de be trokken groeperingen - en dat i niet het college van B en W, z werd verzekerd - men nog op ee: aantal punten meer duidelijkheid wilde hebben. Het college heef daarmee ingestemd, maar daar aan wel een uiterste tijdslimiet ge steld.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5