Mohawk-delegatie wil vorm zelfbeschikking HÉB Eerste Mulo-klas zoekt Jaap de Jonge fc D 66 wil burgers meer betrekken bij besluitvorming Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Gevonden voorwerpen ai I\1 m&ikg. IS Ut» Marga Kool bij NBvP Dijkerhoek BOLSENBROEK MARKELO ~7 OPELQ DONDERDAG 2 MEI 1991 3 Op 24 april werd langs de Lang straat een dode ree gevonden. Het dier was kennelijk op de AI onder een auto gekomen, doch had zich. nog kunnen voortslepen tot de vindplaats. Een benadeelde heeft zich niet gemeld. Baldadige jongelui vernielden in de nacht van dinsdag op woensdag (23/24 april) twee bebakeningslam- pen in de Dorpsstraat t.h.v. café Jansen. Schade f 100,-. De jongelui liepen vervolgens verder de Kol- weg op. Eventuele getuigen zijn welkom bij de politie. Langs de AI werd een loslopende hond aangetroffen. Het dier liep enigszins kreupel, doch was door de politie niet te vangen. Met een verdovingsgeweer lukte dit wel. Het betreft hier een jonge bouvier met een knelketting om. De eige naar kan zich melden bij de politie. Op donderdag 25 april werd ont dekt dat er was ingebroken in een zomerhuisje aan de Vianenweg. Ontvreemd werden een kleuren- TV alsmede een videorecorder. Men kwam binnen door een ruit te vernielen. Het huisje werd op het moment van de inbraak niet be woond. Op de AI werd weer eens getankt zonder te betalen. Doordat het kenteken was opgenomen, kon de politie van Hengelo de dader aan houden en werd proces-verbaal op gemaakt. Op vrijdag 26 april werd een brom fiets gestolen vanaf het terrein van Udema op de Kol. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. De poütie van Lochem had een 48 jarige man aangehouden, die te vens verantwoordelijk bleek te zijn voor diefstal van een sporttas met kleding uit de sporthal enige tijd geleden. De man legde een beken tenis af. Deze zaak kon mede wor den opgelost dank zij de medewer king van een goede getuige uit onze gemeente. Met twee vlaggen, van de Mohawkstam en de Six Nations, werd het graf van de voor de vrijheid gevallen Mohawk-indiaan getooid, alvorens symbolisch het voedsel werd overhandigd. John Culbertson staat op de graf steen van de Canadese soldaat van The Royal Canadian Regiment, die in het bevrijdingsjaar op 33- jarige leeftijd sneuvelde. Culbert son is een van de vier leden van de Mohawk-stam uit het Indianenre servaat Kahnawabe in de staat Quebec die op de Canadese Oor logsbegraafplaats ligt begraven. In werkelijkheid had Culbertson, net als alle overige Indianen een stam naam, die door de Canadese auto riteiten niet wordt erkend. Om dit - en andere rechten die de Indianen in Canada worden onthouden - strijden de stammen, verenigd in de Six Nations sinds enige jaren voor een vorm van zelfbeschik king, recht op eigen grond, eigen taal en eigen naam. Een delegatie van de Mohawk stam brengt momenteel een be zoek aan de graven van hun geval len bloedbroeders in Duitsland, België en Nederland om aandacht te vestigen op hun strijd voor hun vrijheid en tevens om hun stamge noten symbolisch voor te bereiden op hun verdere reis naar een vol gend deel van de 'cirkel'. Samen met het college van B en W brach ten de Mohawks vrijdagmiddag een bezoek aan de oorlogsbegraaf- Enquête verkeer Naar aanleiding van de onlangs door de ANBO gehouden bijeen komst over het verkeer, gaat de ANBO de mening van haar leden peilen over de verkeerssituatie in Holten. Daarvoor ontvangt ieder lid een schriftelijke vragenlijst, waarin punten aan de orde komen als verkeersonveilige situaties bin nen de gemeente, moeilijkheden voor voetganger, fietser, of auto mobilist en eventuele andere aan dachtspunten. Bovendien is er ruimte om eigen wensen te note ren. De vragenlijsten worden thuisbe zorgd en weer opgehaald. Deelname aan deze enquête is na tuurlijk geheel vrijwillig en ano niem. Wij vragen u wel de straat waarin u woont te noemen, zodat bij de verwerking van de gegevens kan blijken, of bepaalde proble men bij een bepaalde straat of wijk horen. Als wij duidelijk bepaalde problemen, opmerkingen, of wen sen constateren, dan kunnen wij deze doorgeven aan de bevoegde instanties. Het bestuur hoopt op een grote deelname, om zo meer inzicht te krijgen over wat er leeft bij de ou dere Holtense verkeersdeelnemer. PCOB Donderdagmiddag 25 april hield de PCOB afdeling Holten de laat ste vergadering van dit seizoen. De aftredend voorzitter W. de Groot opende de bijeenkomst. Hij keek terug op de jaren 1986-1991, waarin veel werk werd verzet. Het was niet eenvoudig een nieuwe afdeling op te zetten. De voorzitter noemde een aantal mensen van het eerste uur, van wie hij veel medewerking had onder vonden. Mede door hun inzet groei de het ledental van zestien naar ongeveer honderd. Speciale aan dacht vroeg de voorzitter voor me vrouw J. Wiggers-Aanstoot, die we gens haar 35 jaar trouwe toewij ding en inzet in het Kruiswerk een erepenning mocht ontvangen. Met de woorden: „De trein staat nu op de raijs, we hebben er met z'n allen aan gewerkt. Dat de afdeling mag groeien en bloeien onder jouw leiding", overhandigde de voorzit ter de hamer aan de heer J. Bel- dman. De'mieuwe voorzitter be- plaats op de Holterberg Grand chief Joseph To kwi ro Nor ton van de Mohawk of Kahnawake legde uit, dat de dood geen einde is, maar slechts een stap naar een volgend deel van de cirkel. In het begrafenisritueel nemen voedsel en zang een belangrijke plaats in. Als een baby ter wereld komt, is zijn eerste gehuil een gezang en daarom moet bij het einde van het aardse deel van zijn leven worden afgesloten met gezang. Een van de delegatieleden Karoniahonte, die bij de Canadese burgelijke stand te boek staat als Dale Dione zong een doodslied, waarna voedsel, bonen mais en aardappelpuree, op het graf werd gezet. De aanwezigen kregen symbolisch eveneens voed sel aangeboden. Na de korte plechtigheid vertrok het gezelschap weer uit Holten. In totaal blijft de delegatie drie we ken in Europa. De burger moet meer, en directer betrokken worden bij de gemeen telijke besluitvorming. Dat is de doelstelling van D'66, landelijk en sinds vorige week dinsdag ook plaatselijk. Na het verkiezingssucces van de partij bij de verkiezingen voor de provinciale staten besloot de plaatselijke afdeling dat de tijd rijp was voor deelname aan de gemeen telijke verkiezingen over drie jaar. De Holtenaren, die op D'66 hadden gestemd, werden uitgenodigd om samen de plaatselijke afdeling nieuw leven in te blazen ter voorbe reiding van een klinkende verkie zingswinst bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen. Naast voorzitter Dick Gerdzen en secretarese Joke Ladiges, waren een achttiental Holtenaren naar Vosman gekomen om daar in groepjes te discussiëren over de 'hot items' in Holten, wat uiteinde lijk resulteerde in de vorming van drie commissies die zich bezig gaan houden met betrokkenheid van de burger, milieu en verkeer. Met name de betrokkenheid en mi lieu scoren hoog bij D'66. De partij is dan ook voorstander van refe rendums, waarin de burger zich kan uitspreken over belangrijke gemeentelijke voorstellen. Alle voorstellen dienen niet alleen op de praktische haalbaarheid te wor den bekeken, maar meer dan nu het geval is ook vanuit het milieu oogpunt. De partij wil het niet laten bij deze ene bijeenkomst, maar regelmatig met de kiezèrs van gedachten wis selen. De eerstvolgende bijeen komst is gepland voor midden juni. dankte zijn voorganger voor al het werk dat hij heeft verzet. Namens de leden bedankte de heer Zeehan delaar de heer de Groot en zijn vrouw. Zij ontvingen een fles met inhoud en een bos bloemen. Na de voorzitterswisseling, werd de spreker van deze middag, dr. Piscaer, welkom geheten. Zij ver telde hoe zij ertoe is gekomen zich begin van dit jaar als huisarts in Holten te vestigen. Hierna stelde zij het thema van deze middag, hart en vaatziekten, aan de orde. Deze zijn de oorzaak van het groot ste percentage sterftegevallen. Het is daarom belangrijk deze ziekten te voorkomen. Een goed contact met de huisarts is daarbij heel be langrijk. Dan komen de eetge woonten, waaronder het weinig ge bruiken van vet, de bloeddrukcon trole, de controle van het choleste rolgehalte, het niet roken en meer bewegen. Kortom, gezond leven. De spreekster beantwoordde veel vragen van de aanwezigen. Ongelukjes Veel ongelukjes gebeuren in huis. Met het ouder worden neemt het reactievermogen-af en daarmee de reflexen. De botten worden brozer, vooral bij de dames, waardoor de kans op botbreuken toeneemt. Daarom is het goed van tijd tot tijd in huis eens na te gaan hoe het krij gen van ongelukjes kan worden voorkomen. Hieronder een aantal tips: Beruchte oorzaken van struikelen zijn de drempels én de snoeren van de telefoon, de lamp, tv, radio en dergelijke, wanneer die ver van een stopcontact staan. Misschien kun nen ze onder een kleed liggen of worden vastgespijkerd? Een nat bad of een natte badka- mervloer kan levensgevaarlijk zijn. Aan een stevige handgreep aan de muur heeft u meer dan aan een los kleedje. Zo'n handgreep in het toilet kan overigens ook heel praktisch zijn. Gevaar voor uitglijden is er ook voorkomen in de keuken, wanneer u heeft gemorst, in de winter op uw stoepje, wanneer het heeft gevro ren, of op de trap, wanneer de vloerbedekking niet goed vastligt. Zo zijn er nog een aantal punten te noemen, die het nakijken eens waard zijn. Volgende week meer hierover. Indien vandaag de dag er in Ne derland een school zou bestaan met klassen van 52 leerlingen, zou dat voorpaginanieuws zijn voor alle kranten. In de jaren van de wederopbouw, zo vlak na de oor log, was het meer regel dan uitzon dering. Niemand keek er van op dat de leerlingen met z'n vijftigen in een klas werden 'gepropt', zo oook niet de kinderen die in 1954 de eerste klas van de pas opgerich te Mulo Holten bevolkten. Twee en vijftig waren er dat eerste jaar dat de Mulo van start ging in de oude Dorpsschool, op de plaats waar nu onder andere het Holtens Nieuwsblad is te vinden. „Er stond een hele rij banken in het lokaal en je schoof gewoon, maar aan" weet Mans Klein Velderman zich nog heel goed te herinneren. Over het algemeen leverde dat wei nig problemen op. „We deden soms wel eens stoer, en voor sommige leraren wasset wel eens moeilijk om orde te hftüden bij zoveel kin deren in één klas, maar de meesten hadden de wind er goed onder" voegt Herman Beldman er aan toe. Samen vormen zij de reünie-com missie van de eerste Holtense Mulo-klas, die op zaterdag 25 mei in De Waag bij elkaar komt voor een reünie. Het idee werd geboren bij een van de vele 'toevallige' ontmoetingen van de oude klassekameraden. Dat kan ook gemakkelijk want veel van de 'eerstelingen' zijn dicht bij huis gebleven en wonen en wer ken nog in de regio. De meesten re ageerden 'enthouist op de uitnodi ging, zodat gerekend wordt op een grote opkomst. Vrijwel alle namen en adressen heeft men ook. weten te achterhalen, op één na, die van Jaap de Jonge. Jaap woonde met zijn ouders (zijn vader was onder wijzer aan de Dorpsschool) in een huis aan de Enkweg. Later zijn zij vertrokken naar het buitenland. Via zijn zuster, die in Australië woont, heeft men nog geprobeerd contact te leggen, maar dat is mis lukt. De reüniecommissie hoopt dat wellicht in Holten iemand con tact heeft gehouden met de familie De Jonge, zo achter het adres van Jaap te komen. „Al kan hij misschien niet op de reünie komen, dan is het toch leuk om te vernemen waar hij uiteinde lijk beland is." Wie meer weet, kan contact opnemen met Herman Beldman. Wie in elk geval toegezegd hebben om te komen zijn de voormalige leraren Hiddink („een strenge, maar rechtvaardig. Hij had de wind er goed onder"), Broere, Groenewoudt en Mennes. Ook zij zullen met gemengde gevoelens te rug kijken naar die jaren waarin zij als duizendpoten van alle onder wijsmarkten thuis moesten zijn. De reuniê begint 's middags om 16.00 uur met een ontvangst, van 17.00-19.00 uur bijpraten en oude herinneringen ophalen, om 19.00 worden de partners verwelkomd en het feest wordt afgesloten met een koud buffet. De bekende schrijfster en voor drachtskunstenares Marga Kool was op dinsdag 23 april te gast bij de Plattelandsvrouwen afdeling Dijkerhoek. Zij droeg verhalen en gedichten uit eigen werk voor in het zuidwest-Drents dialect. Veel van haar werken zijn in het alge meen beschaafd Nederlands ge schreven, maar omdat het dialect zo langzamerhand dreigt te ver dwijnen wil zij het in verhalen en gedichten bewaren voor later. „Wie zijn taal verliest, is zichzelf verloren", zegt ze in een van haar gedichten. De avond met Marga Kool was de laatste bijeenkomst van dit sei zoen. Het jaarlijkse reisje van de Plattelandsvrouwen uit Dijker hoek vindt plaats op 16 mei en de fietspuzzeltocht wordt op 29 mei verreden. NED.HERV. KERK 09.30 uur: ds. A.J. Leerink (Hei lig Avondmaal); nevendien sten: Ineke Huitink, Tineke Ol denburg en Sijtze Meinsma. 19.00 uur: ds. Albada (Markelo). Uitgangscollecte: Noodlijdende gemeenten en personen. Oppasdienst: mevr. Moed- Snoek en Karin Leunk. Diessenplas: 8 mei 19.00 uur: ds. Leerink. Donderdag 9 mei (Hemelvaarts dag): 07.00 uur ds. A.J. Leerink (vroegdienst bij fam. Ulfman, Ligtenbergerweg 20, m.m.v. Jannie Ribbink op dwarsfluit). 09.30 uur: ds. Leerink (uitgangs collecte: diaconaal project). GEREF.KERK 9.30 uur: ds. J. J. van Dijken (Nij- verdal). 19.15 uur: ds. S. Poelman (Nij- verdal). Kindernevendienst groep 3 en 4: T. Bannink, groep 7 en 8: C. Offringa. De eerste collecte is voor S.S.K., de tweede voor ren te en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Annie Kolkman-Hofenk, Trijnet Overkempe-Locht, Ema Kolkman-Hallink; 4-6 jaar: Jet ty Tromop-Imhof, Karin Tro- mop, Janny van der Meulen-Im- hof. Donderdag 9 mei (Hemelvaarts dag): ds. H. Lenters van Apel doorn. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis in Irene. DIJKERHOEK 09.30 uur: ds. R. Visser. Uit gangscollecte: Noodlijdende ge meenten en personen. OKKENBROEK Zaterdag 4 mei 19.30 uur: vre desbijeenkomst. Gedenken en vooruitzien. Zondag 5 mei: 9.30 uun ds. H.Th. Vollebregt. Uitgangscol lecte: noodlijdende gemeenten en personen. Donderdag 9 mei (Hemelvaarts dag): 09.30 uur ds. Vollebregt. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 8.00 uur H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 4 en 5 mei: J.H.A. Bruins, Kei- zersweg 32, tel. 6 35 53. Spreeku ren: 11.00 uur en 16.00 uur. 9 mei (Hemelvaartsdag): C.M. Piscaer. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. TANDARTS: 4 en 5 mei: J. Webbink, Hutten- wal 40, Rijssen, tel. 05480-1 41 40. Behandeling na telefonische afspraak. 9 en 10 mei: A.J. Boerman, Ven- nekesgaarden 46a Rijssen. Tel. 05480-12535. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 29-31, tel. 614 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dagvan 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel' voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: volgens afspraak. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat29-31, tel. 614 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.O VERIJ S SEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29-31, tel 6 27 84. Spreekuur: maandag t/m vrij dag van 8.30-9.30 uur en volgens afspraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand van 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 3 mei: 10.30 uur Herdenking gevallenen op Canadese be graafplaats. 4 mei: vanaf 07.30 uur Holter- bergtoer; 19.00 uür. Herden kingsbijeenkomst in Herv. kerk, aansluitend Stille Tocht. 5 mei: 12.00 uur, Koffiecon cert kwartet Jona Evers in Boschkamp. 7 mei: 18.00 uur, inschrijven Bevrijdingsloop; 20.00-21.00 uur. inleveren schildersbonnen, Canadastraat 2. 9 mei: Concours hippique Bergruitertjes; Hemel vaarts fietstocht De Schure. 10 mei: 22.00 uur, Nachttoer- nooi sv Holten. 11 mei: Landelijke fietsdag. 14 mei: reisje NBvP afd. Holten. 15 mei: Afdelingsavond NBvP afd Holten; 20.00-21.00 uur, op nemen RBS, Canadastraat 2. 18 mei: Bloemenmarkt. 19 mei: Concours hippique Bergruitertjes. 28 mei: 20.00 uur, Bingo Nier stichting in zaal Vosman. 31 mei: Gospelconcert Rejoice in Kandelaar. Gevonden: jonge zwarte bouvier met knelketting; een huissleutel; rose balletschoen. Verloren: rose knuffel; zwarte kin- derjas; wieldop van caravan. Q 05476-1907

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 3