„De ruilverkaveling heeft boeren veel goeds gebracht Prominente plaats jeugd tijdens de Volkskerstzang Bridge Warmer dan ooit Geslaagd jaarfeest CJV Dijkerhoek Oprichtsters NBvP in zonnetje gezet Uit buiten Holten Afscheid dierenarts Th. Oostenbrug Cursus over milieu in je omgeving Nieuwjaar bejaarden sociëteit HOLTENS NIEUWSBLAD Commissie voor woonruimtezaken DONDERDAG 3 JANUARI 1991- De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 7 januari 1991 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). In feite nog niet zo gek lang geleden hing in Holterbroek bij Nijenhuis de vlag uit als er telefoon was voor Theunis Oosten- brug. De vlag was hetteken, dat de veearts zo spoedig mogelijk contact op moest nemen met het 'thuisfront'. Dat was in de tijd dat de huidige communicatiemiddelen als 'piepers' en autote lefoon nog niet waren uitgevonden en het bezit van een tele foon nog als een luxe werd ervaren. In die tijd was er in heel Holterbroek slechts één telefoonaansluiting. Op de Borkeld was het al niet veel beter. Dierenarts Oostenbrug heeft in de 33 jaar die hij in Holten en omgeving zijn praktijk heeft uitgeoe fend veel zien veranderen. Wat in al die jaren niet veranderde, was de onmisbare steun van zijn echtgenote én later de kinderen zonder wie volgens zijn stellige overtuiging geen en kele dierenarts goed kan functioneren. Vandaar ook dat bij de afscheidsreceptie, die vrijdag 28 december in het Bonte Paard werd gehouden, Trudy Oostenbrug nadrukkelijk was betrok ken. „De jonge generatie heeft er geen weet van hoe wij vroeger moesten werken. Telefoon was er niet, laat staan een autotelefoon. Maar on danks die vooruitgang moet er ook vandaag de dag nog altijd iemand thuis zijn, die de spoedgevallen kan opvangen. Mijn vrouw heeft zich al die jaren daar volledig voor ingezet. Een eigen carrière was er niet bij". Trudy Oostenbrug heeft haar inbreng evenwel nooit als een noodzakelijke plicht ervaren. „Ik beschouwde het gewoon als een baan. Van huis uit ben ik verpleeg kundige, dus dat sloot wel bij el kaar aan. Later, toen de kinderen groter werden, werden die ook bij de telefoonwacht ingeschakeld. Ook die hebben er kennelijk nooit moeite mee gehad want alle vier hebben ze een medisch beroep ge kozen. Nee, geen dierenarts, dat toch niet". De gezondheid van Theunis Oos tenbrug was aanleiding om op 61 jarige leeftijd zijn werkzaamheden in de Holtense dierenartsencombi natie Holten e.o te beëindigen. Een paar jaar geleden maakte een hart infarct het al noodzakelijk wat gas (Weerpraatje) Dat is wel bijzonder, twee zulke extreem warme jaren (1998 en 1990) na elkaar. Voegen wij daarbij ook nog het jaar 1846, dan hebben wij de drie warmste van de laatste driehonderd jaar. De meeste maanden te warm, met uitzondering van juni en septem ber. Dit berekend over het z.g. me teorologische jaar dat loopt van 1 december 1989 tot en met 30 no vember 1990, over de volle vier sei zoenen. Zeven stormen De winter kenmerkte zich door vrijwel geen vorst of sneeuw, maar wel door een zevental stormen. Dat begon met een orkaan op 25 janua ri. IJmuiden een windstoot tot 160 km per uur en er werd ook met een orkaan besloten op 26 februari. Het was de derde opeenvolgende veel te warme winter. Vroege lente De lentemaand maart zag kans om met 0.1 graden C als hoogste ge middelde, de tot dusver record warmste maart van de laatste drie honderdjaar te worden. Geen won der dat alles bijzonder vroeg in bloei stond. Het eerste mooie zon nige warme weeeiende noteerden wij op 17 en 18 maart, het laatste De Bilt 1990 gem.max.temp. uren zon mm r leerslag dec. jan. febr. 8.0 7.6 11.2 (+2.3) (+3.2) (+5.8) 36 29 84 (- 8) (- 20) 19) 75 48 110 (- 3) (- 19) 60) WINTER 8.9 (+3.8) 149 (- 9) 233 38) maart april mei 12.6 13.9 19.9 (+3.8) (+1.4) (+3.0) 147 221 284 36) 60) 82) 28 52 32 (- 23) 0) (- 22) VOORJAAR 15.5 (+2.7) 652 (+178) 112 (- 45) juni juli aug. 19.4 21.9 24.3 (-0.6) (+0.8) (+3.1) 113 252 210 (- 96) 67) 27) 56 43 57 (- 14) (- 34) !- 32) ZOMER 21.8 (+1.1) 575 (- 2) 156 (- 80) sept okt. nov. 17.6 16.3 8.7 (-0.2) (+2.0) 0 98 109 48 (- 42) 7) (- 4) 80 64 85 15) (- 5) 10) HERFST 14.2 (+0.6) 255 (- 39) 219 (- 76) JAAR 1990 JAAR 1989 15.1 15.1 (+2.0) (+2.0) 1631 1719 (+127) (+215) 720 661 (- 76) (-135) terug te nemen. De dierenartsen combinatie werd toen uitgebreid tot een driemanspost. Naast drs. W.C.D. Wamelink, waarmee dok ter Oostenbrug ruim 20 jaar sa menwerkte, kwam drs. K.J. Cop- poolse de dierenartsenpraktijk versterken. Een versleten heup was afgelopen voorjaar aanleiding voor operatief ingrijpen en een uit eindelijke afkeuring. „Na de opera tie ben ik die vreselijke pijnen ge lukkig kwijt geraakt, maar als ik bijvoorbeeld verkeerd kom te val len in een ligboxenstal of door een koe tegen de muur wordt aange drukt, is de kans groot dat ik voor de rest van m'n leven invalide ben". Als boerenzoon ging zijn voorkeur altijd uit naar de grote huisdieren. De rasechte Fries - Oostenbrug werd geboren in Bergum - had hij aanvankelijk nog wel eens proble men met de Sallandse gemoede lijkheid, waarbij de klok niet altijd even nauw in het oog werd gehou den. „Visiterijden is altijd een race tegen de klok geweest. En dan is het voor alle partijen .wel zo prac- Het jaarfeest van CJV 16- Dijker- hoek, dat gehouden werd op vrij dag 14 december, werd door de jongeren zelf op de planken ge bracht. Het was een groot succes. Na de opening werden de hoogte punten van het afgelopen seizoen doorgenomen. In het eerste toneel stuk Knalgas, had de schoolmees ter het zwaar te verduren. Door het voortreffelijke spel kwam het goed uit de verf. Een paar leden van.de meisjesclub deden een playback- act van Kinderen voor kinderen. De zelfbedachte danjes zorgden voor een leuk effeot. Na de pauze brachten drie jongens een play- bakc-act van André van Duin die door de grappige kleding goed tot zijn recht kwam. Je hoort de buren door de muren was de titel van het tweede toneel stuk van de avond. Daarin kwam een pasgetrouwd stel tot de ont dekking dan hun flat niet zo ge luidsarm was als ze hadden ver wacht. Daarna waren er nog vier jongens die op een professionele - manier Clouseau imiteerden. Afscheid werd genomen," van de leidsters Erna, Jenny en Willie die na tien jaar bijna tot de inventaris behoorden. drs. Th. Oostenbrug: veel plezier in Holten gewerkt". tisch als iedereen op de afgespro ken tijd aanwezig is. Ach het is nu allemaal anders. De jonge boeren hebben meer opleiding genoten en zijn agrarische managers gewor den. Voor hen geldt ook dat tijd geld is. Toen wij hier kwamen 33 jaar geleden hadden de boeren tien koeien, nu zijn dat er gemiddeld zo'n veertig". „Maar het grootste verandering in het buitengebied heeft toch wel plaats gevonden bij de ruilverka veling van Holten. Voor die tijd waren er vrijwel geen verharde we gen. Er waren in het buitengebied slechts drie luxe auto's en vier trekkers. De rest ging met paard en wagen. In de winter waren het al leen de dokter, de post, de melkop- haler en de veevoederhandelaar die er op uit trokken naar de boe ren. Nee, die ruilverkaveling heeft veel goeds gebracht". De vooruitgang van de laatste der tig jaar heeft volgens de veearts toch ook zijn negatieve kanten, zo als de teloorgang van de paarden fokkerij, waardoor een stuk agrari sche kennis uit Holten bijna is ver dwenen. Wie dokter Oostenbrug kent (en dat zijn er velen, zoals tijdens de druk bezochte receptie te merken was) weet dat hij zijn hart op de goede plaats draagt, maar als het moet scherp uit de hoek kan ko men. „Mijn ja is mijn ja, en mijn nee is ook echt nee. Daardoor heb ik het met veel autoriteiten, zowel bestuurlijk als op mijn vakgebied, wel eens aan de stok gehad. Maar dat draag ik niemand na. Zeer na drukkelijk moet ik stellen, dat ik met zeer veel plezier in Holten heb gewerkt. De bevolking heb ik als zeer aimabel ervaren". Vanuit dat licht gezien, is het ook niet verwonderlijk dat de familie Oostenbrug in Holten blijft wonen. „We gaan hier niet meer weg. Mijn vrouw heeft haar werk nog voor het Rode Kruis en verder ben ik de klusjesman in de buurt (en voor het Rode Kruis vult mevrouw Oos tenbrug aan). Wat we verder gaan doen? Reizen! Vroeger trokken we er op uit met een caravan en een tentje. We hebben al twaalf keer kris kras door Spanje gezworven. Nu hebben we een camper ge kocht. Reizen! Heerlijk! Wij ver heugen ons er op". In besloten kring heeft de afdeling Holten van de Nederlandse Bond vair Plattelandsvrouwen maan dagavond haar 45 jarig bestaan gevierd. In gebouw Irene waren 216 van de 261 leden aanwezig in een feestelijk versierde zaal. Presidente mevrouw A. Dikkers- Wegstapel memoreerde in haar openingsspeech de eerste jaren van de afdeling. Mevrouw J. W. Nagelhout-Kleijzing nam destijds het initiatief om ook in Holten een afdeling op te richten. Enkele jaren geleden werd zij dan ook tot lid van verdienste benoemd. eveneens rond 20 graden op 13 en 14 oktober. Ook de meimaand was zonning en warm. Kortom een pracht voorjaar. Zomer begon koel Het wilde aanvankelijk in een grood deel van de junimaand met de zomer niet lukken. Te koel en veel te weinig zon. Maar juli en vooral augustus deden het beter. Begin augustus werd zelfs een offi ciële hittegolf genoteerd; 4 augus tus was de warmste dag van het jaar, toen in zuidelijk Nederland maxima tot 37 graden werden ge meten. De meeste regen in één et maal viel op 27 juni te Vriezenveen, namelijk 76 mm. Fraaie herfst Ook de herfst deed het, met uitzon dering van septeber, heel goed. Ok tober behoorde ook bij de groep van warmste van deze eeuw. Sep tember en november waren zeer natte maanden. In zijn geheel een prima jaar. Voor' 1991 zijn minder zware winterstor men gewenst en wat sneeuw- en schaatsdagen, want daar is de laat ste drie jaar weinig van terecht gekomen. Hierbij in cijfers per maand en sei zoen het verloop van gemiddelde maximum rtemperaturen uren zon en mm neerslag. In een vrijwel tot dè laatste plaats bezette Kandelaar werd op woens dag voor Kerstmis de traditionele Volkskerstzang gehoucjen. De Opgn,. Deur groep had als motto gekozen: het licht doorgeven, wat verrassen derwijs gestalte werd gegeven door de talrijk aanwezige jeugd. Met waxi nelichtjes vormde de kinderen een lichtsnoer door de Kandelaar, wat met een daverend applaus werd beloond. De Volkskerstzang bestond voorts uit de vertrouwde ingridiënten, de samenzang van bekende en minder bekende Kerstliederen met begelei ding van HMV en orgelspel van organist J. van Engbrink en de schriftle zing, ditmaal verzorgd door mevrouw Y. Sysling. Dominee M. Berg had' zijn overdenking de titel 'Kerstmis mooi geweest' meegegeven, waarin hij voortbordurend op het thema, de verschillende interpretaties van de woorden 'mooi geweest' belichtte. Het gedicht de Herders, van Enny Yskes-Kooger werd voorgedragen door Erik Zand vlied. Voor het Interkerkelijk kinderkoor Mozaïek was en prominente plaats ingeruimd, in de Volkskerstzang. Onder leiding van Eline Paalman zong het koor met begeleiding van een combo onder andere Heel gewoon, Een vrolijk liedje Als de lichtjes doven en kerstmis. Samen met de overige aanwezige schoolkinderen werd nog Wij aanbidden Hem ten gehore ge bracht, wat eveneens met luid applaus werd beloond. De uitgangscoilec- te was bestemd voor de mensen in OosteEuropa. Op 17 december 1945 kwamen 17 dames voor de eerste keer-bijeen. Van hen wdreh vier dames aanwe zig. Samen met mevrouw Nagel hout werden de dames Dikkers- Eggink, Dikkers-Rensen en Wis- sink-Wiltink in het zonnetje gezet. Zij kregen een bondshanddoek en een bloemetje. De avond werd verder verzorgd door mevrouw H. Kuyer-Joosten uit Ruinen, ook bekend van Radio Oost en Radio Drenthe. Zij gaf op humoristische wijze en in het drentse dialect een beeld van vroe ger en nu. Met enige weemoed schetste zij het sociale leven op een dorp uit haar jeugd. De nieuwtjes en de familievérhoudgiirgen, alles werd uitvoerig besproken. Maar ook het reageren van de kinderen en de ouders op elkaar werd op geestige wijze op de hak genomen. Een liedje over de zuivelfabriek, als middelpunt van het dorp werd spe ciaal gezongen voor de vier oudste leden. Uitslag van de eerste periode (tien wedstrijddagen): 1. Glaudemans- /Hanenburg 54,85%, 2. Iddekinge- /Hanewinkel 53,43%, 3. Adding- /Blok 51,98%, 4. echtpaar Grim berg 51,44%, 5. Muller/Glaude- mans 51,41%, 6. Mioch/Bekkernens 51,25%, 7. echt paar Mendes 50,97%, 8. Geerlink en dochter 50,49%, 9. echtpaar Klijnsma 50,42%, 10. Hanewinke- 1/Alberts 50,34%, 11. Goorman- /Rustebiel 50,34%, 12. Van Veen- /Rustebiel 49,65%, 13. Bussink/Van Eek 47,85%, 14. echtpaar Eeftink 47,24%, 15. Ariëns/Schooleman 45,05,16. Van der Vegte/Blankema 43.47%, 17. Nieboer/Van der Werf 40,50%. Scheiden aan de bron, broeikastef- fect, zieke bossenkrant, televi sie en radio confronteren ons elke dag wel op de een of andere manier met het milieu. Alles blijkt steeds weer met elkaar verweven en een simpele oplossing is er niet. Wat doet de politiek er aan en hoeveel tijd, geld en inspanning gaat het kosten om bijvoorbeeld onze bo dem of ons drinkwater weer schoon te maken? Daarover organiseert het IVN Mar- kelo in januari de cursus Milieu in je omgeving. Op vier woensdaga vonden wordt onder leiding van medewerkers van het Milieukom pas uit Deventer ingegaan op en gediscussieerd over water en mi lieu, landbouw en milieu, voeding en milieu en het broeikaseffect. De cursus wordt gehouden op 9,16, 23 en 30 januari in het IVN-cen- trum aan de Schoolstraat in Mar- kelo. De kosten zijn 20,- voor niet- leden en 15,- voor leden, materi aal inbegrepen. Opgeven tot uiter lijk 5 januari bij Joke Vosman, Worsinkweg 12 in Markelo, tel. 05476-1450. Deventer Schouwburg Donderdag 3 januari: Nieuwjaars concert door Forum Filharmo nisch o.l.v. Jan Stulen. Opera- ouvertures, aria's en duetten en melodieën uit opterettes en musi cals. De sopraan Nellie van der Sijde en de bariton Huub Claes- sens verlenen hun medewerking. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 4 januari: De lange dagreis naar de nacht, toneelstuk van Eu gene O'Neill gespeeld door Toneel groep De Appel. Aanvang 20.00 uur. Om 19.00 uur geeft Watze Tie- zema een inleiding op de voorstel ling. Zondag 6 januari: koffieconcert door het Collegium Musicum Ju- De bejaardensociëteit houdt op dinsdag 8 januari haar nieuwjaars bijeenkomst in gebouw Irene. Nieuwe bezoekers zijn van harte welkom. De middag begint om half drie. daicum met synagogale en folklo ristische Joodse muziek. Aanvang 12.00 uur. Kaartverkoop: 05700-11500. Lochemse Schouwburg Zaterdag 5 januari: Henry IV van William Shakespeare in de regie van Adrian Brine. Met Pierre Bok- ma als Prins Hal, Gees Linnebank als Falstaff en Ton Lutz als Henry IV. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 10 januari: Medea van Euripides, gespeeld door het Thea ter van het Oosten. Met Gerdag Havertong als Medea. Aanvang 20.00 uur. Om 19.00 uur is er een voorbespreking van het stuk. Cultureel Centrum Gors- sel Vrijdag 11 januari: Marco Bakker met het Visserskoor. Aanvang 20.00 uur. Museum Rijssen. Tot 22 januari wordt in Havezathe De Ooosterhof een tentoonstelling georganiseerd van tekeningen en kijkdozen van en door kinderen, gemaakt door leerlingen van de Rijssense basisscholen. Tevens is er een expositie van Origamiwerk door mevrouw A. Hollebeek. Pierre Bokma is Prins Hal en Ton Lutz Henry IV in het gelijknamige stuk van Shakespeare, dat zaterdag te zien is in de Deventer Schouwburg.

Holtens Nieuwsblad | 1991 | | pagina 5