Ongedwongen sfeer op eerste Kerstinstuif Het wordt nog stil op de Holter/Haarlerberg Holtens Nieuwsblad 'Naar dat Kind heb ik m'n hele leven uitgezien' ■h 'i'i Vervroegde sluittijd Nieuwjaar BON Kerstviering Straattheater 100 jaar wenst u een prettig kerstfeest Toeristenweg weer dicht tijdens broedseizoen korhoenders Nieuwjaarsbijeenkomst U ontvangt een fraaie MeMotterEsailpoint ais u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Holtens Nieuwsblad londerdag 20 december 1990 42ste jaargang no.51 Abonnementsprijs f 44.70 Losse nummers f. 1 Gedrukte oplage 3075 Talentenjacht Een bomvolle aula, een overenthousiaste presenta tor, een strenge doch recht vaardige jury en vooral een tèur aan jeugdig talent. De :SG Holten zette de jaarli jk- Ise themaweek in met groots opgezette talentenjacht. De opbrengst van de week is bestemd voor een project van Artsen zonder grenzen. Jaaroverzicht Een terugblik op het afgelo pen jaar willen we u zo vlak voor de jaarwisseling toch niet onthouden. Herden king, feest en jubilea be paalden in 1990 vooral het aieuws. Op pagina vijf staat iet allemaal nog eens op een rijtje. Bovenverwachting veel belang stelling was er zondagmiddag in de Boschkamp voor de kerstmid dag voor het gehele gezin. Naar schatting werden er zo'n 300 be zoekers geteld, die zich opperbest vermaakten met alle activiteiten die op touw waren gezet. Zelfs de kerstman was aanwezig. Gewend aan Noordpoolse temperaturen had 'de man met de baard' het behoorlijk warm. „We hebben aanvankelijk geaar zeld. Kan zo'n middag wel in Hol ten? Maar als we nu kijken hoe gezellig het is en hoe iedereen met iedereen een praatje maakt, kun nen we alleen maar concluderen dat ook in Holten zo'n kerstinstuif op zijn plaats is", aldus een tevre den Herman Kampman van de Stichting Sociaal en Cultureel Werk Holten. Vooral door de onge dwongen opzet, van alles mag, maar niets hoeft, was het een bij zonder geslaagde middag. Jong en oud vermaakte zich onder de to nen van de bekende kerstmelo- diën, afgewisseld met ongedongen optredens van leerlingen van de muziekschool. Een glaasje Bis schopswijn smaakte zo te zien uit stekend. Vooral de jeugd wilde de Kerst opvrolijken met een eigen gemaakte kaars, waarvoor men zelfs geduldig in de rij ging staan. Bijzonder druk was het als van ouds bij Jenny van Ulzen, waar onder deskundige leiding fraaie kerststukken werden vervaardigd. Zo te zien laten de Holtense man nen de kerstversiering aan hun echtgenotes over. Het Kerstkaar ten maken stond vooral bij de jeugd in de belangstelling. Gezellig geschaard om de tafel werd gecon centreerd gewerkt. Voor de peu ters en kleuters werden leuke films gedraaid. Veel belangstelling van de ouderen was er voor de exposi ties van oude voorpagina's van het Holtens Nieuwsblad. Niet zozeer het nieuws uit vroeger jaren werd herlezen als wel de burgelijke stand en met name de rubriek 'verhuizin gen' die vroeger in onze krant prijkte. Wellicht een idee om in het nieuwe jaar weer in te gaan voeren. Veel aandacht was er ook voor het werk van de bewoners van de Lath- mer, die lieten zien hoe zij met eenvoudige middelen allerlei aar dige sieraden maakten. Een beetje triest was het voor de heer Zuethof, die zich bereid had verklaard aller lei vragen over het kerstmenu te beantwoorden. Hij stond er wat verloren bij. Ook voor de informa tiestands van het Vluchtelingen werk, de Wereldwinkel en Unicef was de belangstelling wat aan de magere kant, maar wellicht zijn deze instituten al zo bekend bij de Holtenaren, dat verdere informa tie overbodig was. Uitgeversmaatschappij Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6 Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. van Zon Van Holtenserf69 Holten tel. 05483-6 19 81 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 dames- en herenkapsalon 05700-130 17 05483-6 44 86 Deventer Holten 05730-52020 05750-2 09 00 Lochem Warnsveld kenmerk O VOOR VAKWERK RUSSEN 05480-1 33 47 Onze uitgave Holtens Nieuwsblad zal in week 52 (27 december) niet verschijnen Wij verzoeken u de advertenties welke geplaatst dienen te worden in Holtens Nieuwsblad verschijnend in week 1 op donderdag 03-01-1991 uiterlijk in te leveren op maandag 31-12-1990 om 10.00 uur op ons kantoor te Enschede. De sluittijd voor redactionele kopij is maandag 31-12-1990 om 10.00 uur. Wij wensen onze lezers en adverteerders fijne feestdagen toe. Advertentie-afdeling en redactie. Alle inwoners van Holten worden hierbij uitgenodigd voor de openbare Nieuwjaarsbijeenkomst, die gehouden zal worden op woensdag 2 januari 1991 van 19.30 tot 21.00 uur in het gemeentehuis van Holten. Burgemeester en wethouders van Holten J. P. Stegeman, secretaris W. L. F. C. van Rappard, burgemeester Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. A/s abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Een totaalplan voor de bescherming en het gebruik van de Holterberg laat nog even op zich wachten, maar intussen worden er wel op allerlei gebied activiteiten ontplooid die de toekomst van de berg raken. Zo heeft de provincie Overijssel onlangs in een interne nota het gebied Holterberg/Haarlerberg aan gewezen tot stiltegebied, wordt er opnieuw gesproken over het afsluiten van de Toeristenweg voor gemotoriseerd verkeer ter bescherming van het kor hoen tijdens het broedseizoen en zijn er plannen voor een (fiets)bus over de berg. Alleen het Nationale Park zit even in de koelkast en misschien zelfs wel in de diepvriezer. Een stiltegebied is 'een gebied waarin de geluidsbelasting door toedoen van menselijke activitei ten dusdanig laag is, dat de in dat gebied heersende natuurlijke ge luiden niet of nauwelijks worden verstoord'. Het ministerie van VROM heeft de provincies ver zocht om dergelijke gebieden aan te wijzen. Voor Overijsel komen volgens een woordvoerder van de provincie het natuurgebied de Weeribben en de Holter/Haarler berg daarvoor het meest in aan merking, naast enkele kleinere stukken. Het stiltegebied Holter- /Haarlerberg zou dan liggen tussen de weg Raalte-Wierden, het dorp Nijverdal, de Zunasche Heide, het dorp Rijssen, de weg Rijssen-Hol- ten, de Raaiterweg, Heihuizen en Haarle. Het aanwijzen tot stiltegebied hoeft niet meteen te betekenen dat alle recreatieve en andere activi teiten in het gebied moeten wor den gestaakt. Wel is zonneklaar dat na een definitieve aanwijzing aanzienlijke beperkingen zullen worden opgelegd aan de geluids producenten in het gebied. Het streven van de provincie is om de bestaande geluidsbronnen zo veel mogelijk te verminderen en nieu we te voorkomen. Terugdringen van het gemotoriseerd verkeer staat daarbij hoog op de agenda. Concreet betekent dat een verbod op het rijden over alle zandwegen en op termijn een afsluiting van de Toeristenweg. De nota noemt ver der nog een actieve bestrijding van het illegaal motorcrossen als hoge prioriteit. Overleg Inmiddels is er een brief uitgegaan naar de betrokken gemeentes met het verzoek om een datum vast te stellen voor ambtelijk overleg. Daarin kunnen zowel de plannen die de gemeentes zelf voor het ge bied hebben als de consequenties van de aanwijzing tot stiltegebied voor het gemeentelijk beleid aan de orde komen. Na inventarisatie van alle belangen en overleg tus sen de betrokken bestuurders volgt een voorstel aan provinciale staten om de stiltegebieden vast te stellen. Burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard wilde op dit moment nog geen reactie geven op de provinciale plannen. Een voorstel voor een overlegda- tum is door Holten nog niet ge daan. Het streven van de provincie om de Toeristenweg van 15 maart tot 1 juni tussen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens voor het gemo toriseerd verkeer te sluiten, kan waarschijnlijk van Holtense kant op dezelfde bezwaren stuiten als dit jaar. Destijds is van de kant van de provincie toegezegd dat er sa men met de betrokken gemeentes Holten en Hellendoorn gewerkt zou worden aan een integraal ac tieplan voor de Sallandse heuvel- 'rug. Tot nu toe is daarmee nog geen begin gemaakt, wat voor de gemeenteraad van Holten bij de algemene beschouwingen aanlei ding was om in een unaniem door de frakties gesteunde moties het Holtense ongenoegen daarover aan de provincie kenbaar te maken. (Fiets)bus Een alternatief voor het gebruik van de Toeristenweg door het auto- en motorverkeer zou een fre quente openbaar vervoer verbin ding kunnen zijn. OAD-woord- voerder Th. Signer spreekt desge vraagd niet tegen dat er in Goor plannen op tafel liggen om een Stiltegebied Holterberg (fiets)bus over de Holterberg te la ten rijden, die campings en bunga lowparken bedient. Als die plan nen doorgaan komt de bus er in ie der gaval niet meer in het komende vakantieseizoen. Of een en ander voor de zomer van 1992 haalbaar is, moet voor 1 augustus duidelijk zijn. De Zondagsschool Dijkerhoek viert op Eerste Kerstdag de Kerst viering in Bethanië, aanvang 19.00 uur. Kinderen, ouders en andere belangstellenden zijn weikom. Het Muzikaal Straattheater uit Deurne geeft maandagmiddag in de Boschkamp een voorstelling voor kinderen van de basisscholen. Met maskers, marionetten en hele grote poppen brengen Jeanne Me- üef en Hans Bongers een kleurig kijk- en luisterspel, waarbij zij zich ongedwongen tussen hun publiek mengen. De voorstelling begint om twee uur en de toegangsprijs is twee gulden. Naam: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 44,70. In één nacht tijd was de hele we reld witgesneeuwd. De Holterberg was de volgende dag niet te be gaan wegens de dikke pakken rulle sneeuw. In de wijd in de omtrek verspreid liggende hutten kropen de bewoners-herders en boeren dichtbij elkaar rond het vuur van plaggen. En ze vertelden elkaar aloude verhalen over reuzen en elfen en witte wieven. Griezelige en enge verhalen. Ja, ze waren angstig voor die wezens, waarin ze stellig geloofden. En toen riep een vreemde stem bij de deur om hulp. De hond ging tekeer als een wilde wolf. Maar een jonge kerel stapte naar de deur en schoof die op een kier. De man buiten was er ernstig aan toe en vroeg of hij bij het vuurtje binnen mocht rusten. Dat werd toegestaan. De vreemdeling kreeg een kom melk en een stuk geitekaas en spoedig was de zwer ver weer fit. En ook hij vertelde. Hij wist nieuws! Hadden de mensen er nog niet van gehoord? In de langste nacht zou een kind - het Christuskind - op de Noetseler- berg verschijnen en allen die het kind kwamen begroeten, zouden verlost worden van de angst. Dat verhaal werd al snel over de hele streek bekend. En in die lang ste nacht waren vanaf de Noetse- lerberg zwaaiende lichtjes te zien: de mensen hadden stallantaarns bij zich om de weg te vinden tus sen de bomen. En over de open hellingen, waar de maan de sneeuw deed schitteren, waren groepen boeren en herders te zien die allen naar de Noetselerberg trokken, want ze wilden het Chris tuskind zien dat hen zou bevrijden. Ook een oude herder was onder weg. Hij had een wagentje bela den met goede gaven voor het kind en duwde dat voort. De wie len van zijn wagentje hadden het zwaar te verduren. En ja hoor, de linkerwielen raakten in een grep pel en de kar stond scheef. De oude herder rukte en trok, maar hij kreeg zijn wagentje niet vrij. Ach ter de herder kwam nog een wan delaar die naar de berg wou. Het was een kluizenaar, die helemaal van Sion was komen lopen. Zijn le ven lang was die kluizenaar op zoek naar zijn verlosser en van nacht zou hij hem zien. Toen kwam hij langs de oude herder en die vroeg bibberend van de kou en vermoeidheid hulp om zijn wagen loste trekken. Nee, dacht de kluize naar. Als ik die man help, mis ik het Christuskind en naar dat kind heb ik mijn hele leven uitgezien. Dus ik loop door. Tóch, na tweehonderd, driehonderd meter begon de klui zenaar te aarzelen. Die arme, oude herdér zat in de narigheid en zon der hulp kwam hij nooit op de berg. Kom, dacht de kluizenaar, zo zwaar is die wagen niet. Ik help even tillen. En hij keerde terug tot bij de herder. Samen begonnen ze ze te trekken... maar vergeefs. Het wagentje scheen vastgevroren. De kluizenaar begon spijt te krijgen want nu zou hij zekerte laat komen om het kind nog te ontmoeten. De maan begon al achter de bomen te zakken, het werd donker en ach- ...wat nu? Hoe het kwam wist de kluizenaar niet, maar plotseling kwam de wagen vrij. De kluizenaar zette de doodvermoeide oude her der op de wagen en begon te duwen. Ja, de wagen liep licht en de kluizenaar dacht: nu komen we toch nog op tijd. Waar het vandaan kwam wist hij niet maar in een oogwenk stond hij in het licht dat uitstraalde van de herder, die van gedaante veranderd was. Op de wagen stond het kind in prachtig licht.' De volgende morgen vonden de terugkerende mensen twee oude mannen langs de kant van hun pad. Een wankel karretje lag er naast. En de vogels pikten de kaas weg die de herder voor het kind had meegebracht. En samen met het Christuskind vierden zij Kerst mis. De Open Deur wenst u allen goede Kerstdagen en een voorspoedig 1991.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 1