„Vrij en dan nog niet alles kunnen zeggen" Veel belangstelling bij jubileumconcert Mozaïek Van dag tot dag Kerkdiensten Medische diensten HOLTENS NIEUWSBLAD Burgerlijke stand Bijeenkomst CPB BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Uit het politierapport Varkenshouderij en belastingen BOLSENBROEK MARKELO p 1 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 ARTS: 17 en 18 november: J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. TANDARTS: 17 en 18 november: R. Jongkees, Middenstraat 15, Goor. tel 05470-76021. Behandeling na te lefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15. Spreekuur: zaterdag 8.00- 9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84. Spreek uur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Ge opend: maandag en vrijdag van 14.00-17.30 uur en van 18.30- 20.00 uur; woensdag van 09.30- 12.30 uur en van 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. „Ik heb zoveel meegemaakt in Bagdad, je gaat alles normaal vinden. Dan kom je terug en dan gaat het abnormale gewoon door." Edwin Bakker over al het mediageweld dat sinds zijn onverwachte terugkeer uit Irak over hem heen is losgebarsten gekomen. Kranten, radio en 'Karei' wilden zijn verhaal. Op de tv zagen we hem dat koel, bijna onaangedaan vertel len. Vandaag, dinsdag, blijkt hij vol van verhalen over zijn onvrijwillige verblijf in Bagdad. Veilig in Nederland en toch nog een tikje op zijn hoede: „Ik kan niet alles zeggen wat ik denk en meegemaakt heb, dat kan gevolgen hebben voor de mensen die daar nog zitten," zegt hij als verkla ring. En geeft voorbeelden: „Er was een gerucht dat de Australiërs er ge makkelijk uit zouden kunnen komen, maar toen een Australiër beelden van de invasie in Koeweit naar buiten had gesmokkeld, kwamen de Australiërs meteen onder aan de lijst. Jesse Jackson ging met een stel Amerikanen naar huis, maar alleen met de mensen die vooraf beloofden niets negatiefs over Irak te zeggen. Dan ben je vrij, kan je nog niet zeggen wat je wilt". Edwin vindt het wel belangrijk om over zijn ervaringen te praten, om dat „het idee dat mensen hadden toch was van palmbomen en zon en dat was absoluut niet het geval, zeker niet de laatste twee weken." De eerste dagen waren ze nog wat 'lacherig' over de situatie: „Eerst zegje we zijn „gijzelaar", dan ben je gast van Irak en uiteindelijk is het gewoon gijzelaar, zonder aanha lingstekens. We zaten natuurlijk in een betrek kelijk luxe positie, met pingpong- tafel en alles, maar je beseft lang zaam aan toch wat in wat voor gevaar je verkeert. Achteraf is het gemakkelijk praten, maar daar had je voortdurend die dreiging. We verwachten dat de oorlog 's morgens vroeg zou uitbreken, dus iedere ochtend was er weer die spanning. Op een avond was er onweer. Frank kon de hele nacht niet slapen, want voor hetzelfde geld is het later geen donder, maar zijn het bommen en staat de stad in de brand". Hoe langer de onzekerheid voort duurde, hoe meer problemen er bij de gijzelaars ontstonden. Er werd veel gedronken. Door het gedwon gen niets doen en de spanning gin gen mensen elkaar irriteren. Er- win: „Er zijn natuurlijk ook een heleboel mensen bij elkaar in hui zen komen te zitten die elkaar niet kenden, met heel andere karakters Edwin Bakker en zijn ouders willen langs deze weg alle men sen in Holteh bedanken voor de vele blijken van medeleven. Er zijn zoveel bloemen, telefoon tjes en kaarten gekomen dat het hun niet mogelijk is om ieder een persoonlijk te bedanken. Donderdag 22 november is er in De Kandelaar een bijeenkomst van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, aanvang 20.00 uur. De heer B. ten Brinke komt dan voorlichting geven over zijn werk als wijkverpleegkundige. Belang stellenden zijn welkom. De Regiobegeleidingsdienst Hol ten, Markelo, Goor, Diepenheim van de DLV houdt op maandag 19 november een najaarsbijeenkomst in café 't Pot in Markelo. P. Wap- stra, teamleider DLV Varkenshou derij Raai te, zet uiteen hoe de DLV de varkenshouder van advies kan dienen in deze roerige tijden van wisselvallige prijzen en milieuin vesteringen. Vervolgens houdt R. Compagner, directeur van het ac countantskantoor van de OLM in Markelo, een inleiding over actuele fiscale zaken in het gemengd be drijf. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. en achtergrond. Ik zat vast met iemand met wie ik het redelijk goed kon vinden, we hadden ten slotte gekozen met elkaar op va kantie te gaan. Maar er waren toch dagen dat je niks tegen elkaar zei en maar wat rondhing. Op een ge geven moment dacht ik echt: laat ze maar komen (de buitenlandse troepen, red.), dan denk je niet meer aan de risico's". Hij spreekt van een 'concrete doodsverwachting'. „Het is ten slotte een stad van vier miljoen mensen, als ze gaan bombarderen gaat een tot tien procent minimaal de pijp uit. We waren ook bang dat soldaten de wijk in zouden trek ken, als het land aangevallen zou worden. Toen de mensen uit Koe weit erbij kwamen hoorde je al die verhalen over wat er daar gebeurd was. Dat was zo onwerkelijk, ge woon beelden uit een film. Mensen die doorzeefd werden met kogels, mensen die werden opgehangen, de gijzelaars uit Koeweit hebben al die beelden nog in hun hoofd. Irak had acht jaar oorlog met Iran ach ter de rug, de inval in Koeweit, dat was wel hetzelfde leger. Die jon gens zijn alle remmen kwijt, wat gebeurt er als ze aangevallen wor den? Daar was ik echt als de dood voor". Op een gegeven moment hadden Frank en hij, net als de meeste andere buitenlanders, ook wapens in huis. Een Kalasjnikov-geweer was voor 150 dollar te koop van Ira kese soldaten. Vooral toen er injec tienaalden, gasmaskers en -pak ken werden uitgereikt als bescher ming tegen een aanval met gifgas. „We hebben op een gegeven ogen blik alle ramen getaped, matras sen neergelegd, zelfs gekeken of we in de buis van de airconditioning konden kruipen in geval van nood, dat doe je echt niet voor je plezier. In sommige huizen stond iemand op de uitkijk op het dak of hadden ze daar bakstenen klaar liggen voor het geval van een aanval. Nu kan je er om lagen, wat doe je met een baksteen tegen een machine geweer, maar de situatie was daar is er naar". Vooral toen duidelijk werd dat Wil ly Brandt maar een beperkt aantal gijzelaars mee naar huis kon ne men, steeg de spanning. „De Duit sers hadden echt het idee dat ze al lemaal vrij zouden komen", vertelt Ei win, we dachten: als Brandt is Q Q5476-19Q7 ~7 OPEL t-y Gevonden: jonge poes grijs- /zwart gestreept; gouden da- mesring (gevonden bij A.H.); licht bruine portemonnaie met inhoud; sleutel met aan beide zijden een blauwe stikker. Verloren: laktas met kopket- ting; nuchter kalf; gouden oor bel (Davidster model); dames horloge met blauwe wijzer plaat; herenhorloge zwart met Romeinse cijfers; bril met goud kleurig montuur in etui; rood- /witte kater. NED.HERV. KERK 10.00 uur: ds. R. Visser (Heilige Doop) m.m.v. Campanella; kin- demevendienst: Aly van der Plank en Ans Steunenberg. Op pasdienst: mw. Schutte-Haver- slag en Rita Meilink. 19.00 uur: ds. R. Visser. Uitgangscollecte: Nederlands Bijbelgenootschap. Diessenplas: woensdag 21 no vember 19.00 uur: ds. Visser (Heilig Avondmaal). GEREF.KERK 9.30 uur: ds. J. J. van Dijken (Nij- verdal), kindemevendienst groep 3 en 4 o.l.v. H. Hulsman- Zwiers. 19.00 uur, Opendeurdienst, ds. Vollebregt, Okkenbroek. De eerste collecte is voor kerk (Dankdagcollecte), de tweede voor rente en aflossing. Oppas dienst: 0-3 jaar: Annie Kolk- man-Hofenk, Trijnet Overkem- pe-Locht, Ema Kolkman-Hal link; 4-6 jaar: Joke Schreurwa- ter-Potkamp, Irma Jansen, Herma Stam R.K KERK 10.00 uur: H. Mis (gebouw Ire ne). DIJKERHOEK 09.00 uur: ds. H.W. Doornweerd; uitgangscollecte: Nederlands Bijbelgenootschap. OKKENBROEK 10.00 uur: niet ontvangen. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H. Mis. Zondag: 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. 15 november: 20.00 uur, Igor Comelisse in dorpshuis; 20.00 uur, vergadering OLM in zaal Vosman. 16 november: 21.30 uur, Har board in jc De Schure. 17 november: 08.00 uur, VH- examen kringgroep Bergspeur- ders terrein Lamboysweg; 14.30-16.30 uur, receptie Fien- preuvers in zaal Vosman; 'Elfde van de Elfde' Fienpreuvers in zaal De Poppe, 20.00 uur. 18 november: 13.30 uur, in schrijven puzzelrit MAC de Hol- terberg. 19 november: 10.30-15.00 uur, verkoopdag Tesselschade in Molenbeltflat. 20 november: Kunst en Kitsch voor NBvP; 20.00 uur, Creatieve avond HVG Dijkerhoek in Bet- hanië. 21 november: Uitreiking prijzen schietfestijn Zaagmolen, 20.30 uur in clubgebouw. 22 november: bijeenkomst CPB Holten in De Kandelaar over werk wijkverpleegkundige, 20.00 uur. 23 november: 20.00 uur. Na jaarsconcert Hol tens Mannen koor in de Kandelaar. 24 november: 09.00-11.30 uur, banden- en verlichtingscontro le WN, Gemeentewerf Waag- weg; Intocht Sinterklaas. oud 21 jaar en H. Vruggin, oud 22 jaar. Gehuwd: J.A.W. Jansen van der Sligte, oud 24 jaar en B.G.M. Pelgrom, oud 27 jaar; W. J. Klein Gunnewiek, oud 26 jaar en A.B.M. Leusink, oud 26 jaar. Eveneens op woensdag 7 novem ber botsten twee auto's op elkaar nabij de kruising Rijssenseweg- Markeloseweg. Beide voertuigen kwamen uit de richting Rijssen ge reden. De achterste auto bemerkte te laat dat de voorste auto voor de kruising stopte en botste tegen deze voorligger. Enige schade was het gevolg. Op vrijdagmiddag 9 november ver scheen een man bij een vrouw aan de deur aan de Houtweg. De man gaf zich uit voor enqueteur. Zijn eerste vraag was of de echtgenoot thuis was en toen de vrouw dit bevestigde, nam de man spoor slags de benen. Deze man, oud on geveer 50 jaar, ietwat gezet pos tuur, lang 1.70, gekleed in een lange jas, is niet achterhaald kunnen worden. Mochten er meerdere mensen contact met deze 'enque teur' gehad hebben, dan wil de politie dit graag weten. Edwin Bakker had concrete doodsverwachting Geboren: Myrte, dv R.A. van Geerenstein en J. Harbers. Overleden: G.G.W. Meyer, oud 75 jaar; H. Laninga-Wijma, oud 83 jaar; G. Withaar-Stam, oud 38 jaar. Ondertrouwd: W. J. Jansen, Ofschoon de vorige week enkele jeugdige daders konden worden aangehouden i.v.m. vernielingen aan fietsen, bleek deze vernielin gen zich ook de afgelopen week zich voort te zetten, kennelijk door andere jongelui. Zo werden fietsen vernield o.a. bij de Sporthal, het NS station en bij de Kandelaar. Op woensdag 7 november werd een automobilist bekeurd omdat hij te veel alcohol had gedronken. Met een transactie van 500,- op zak kon hij het politieburo weer verla ten. Een veehouder deed melding van vermissing van een nuchtere kalf. Een koe had op maandag 5 novem ber gekalfd in een weiland aan de Broekweg, doch het kalf was spoorloos. Nog niet geheel duide lijk is of het dier is gestolen. Mocht er een lezer zijn die daarover duide lijkheid kan verschaffen, wordt men verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Het tienjarig bestaan van het In terkerkelijk Kinderkoor Mozaïek werd vrijdag feestelijk gevierd met een jubileumuitvoering in De Kan delaar. Zeker zeshonderd ouders, oma's, opa's, tantes en ooms, broertjes en zusjes, neefjes, nich tjes, vriendjes en vriendinnetjes vulden de grote ruimte. Ze vorm den een enthousiast publiek, dat zich al gauw liet verleiden tot meeklappen met de bekende lied jes. Diligente en oprichtster Eline Paalman-Lam had een gevariëerd programma van moderne religieus getinte nummers samengesteld, dat door de vijftig kinderen met verve werd gebracht. Enkele koor leden lieten zich ook solo horen tegen de achtergrond van het hechte ensemble. De begeleiding was in goede handen bij pianiste Jona Evers, Jannie Ribbink op dwarsfluit en slagwerker Martijn Franssen. Net als vijf jaar geleden was het zingende echtpaar Elly en Rikkert (Zuiderveld) van de partij. Voor de pauze en als besluit van de avond zongen zij een paar liedjes samen met de kinderen en dat leverde een aanstekelijk geluid op. Als eerste nummer na de pauze traden Elly en Rikkert bovencüen nog onge veer een uur 'solo' op. Rik Aangeenbrug, een van de ou ders, noemde Mozaïek in zijn ope ningswoord een aanstekelijk koor „waar je warm van wordt van bin nen. De naam duidt op een bonte mengeling van allemaal kleine stukjes die toch gezamenlijk een geheel vormen. Het verschil in leef tijd van de koorleden en het ver schil kerkelijke achtergrond valt daarin weg. Mozaïek is tien jaar oud, maar met evenveel recht kun je zeggen tien jaar jong!" geweest en hij krijgt ze niet alle maal mee, wie moet er dan nog komen? De rest van die Duitsers komt er nooit meer uit, en wij dan?" De dag dat hij hoorde dat hij weg kon, was er feest: „Het was de 200e dag van de gijzeling. Je viert iets el lendigs, maar toch. Om half twaalf hoorde ik dat ik vrij zou komen. Dan mag je niets zeggen tegen de anderen, dat is een hele beroerde situatie." Hij hield zichzelf trou wens voortdurend voor dat er toch nog wel iets tussen zou komen, want het slingeren tussen hoop en vrees is slopend. „Voor de mensen die in het pershotel zijn onderge bracht was het helemaal moeilijk", zegt hij nog, „want daar kwamen steeds verslaggevers, daar trok je een paar dagen mee op en dan gingen ze weer weg en zeiden: sterkte. Dat is verschrikkelijk om te horen". Een aantal dingen kan hij nog voor zijn lotgenoten doen: videotapes opnemen en via buitenlandse za ken opsturen, drop meegeven en hier aandacht blijven vragen voor de positie van de Nederlandse gij zelaars. Hij heeftt tfoch hoop op een eigen Nederlandse missie: „Verge leken met een week geleden, toen wij nog in Bagdad zaten, is de poli tiek toch van harde lijn afgegaan. Misschien kan er nu iets gebeuren. Het moet ook niet te lang meer duren". ANBO De ANBO nodigt leden en belang stellenden uit voor haar bijeen komst op donderdagmiddag 22 no vember om 14.30 uur in de ontmoe tingsruimte van dorpshuis De Boschkamp. Mevr. H.J. Smeijers, werkzaam bij Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Mid den -Overijssel, zal dan iets vertel len over maatschappelijk werk, ge- zins- en thuiszorg bij ouderen. Daarna zal door mevr. E. Smeëts en dhr. H.A. Arnink, werkzaam bij het RIAGG (Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg) in Deventer, wor den gesproken over hun werk en het werk van het RIAGG voor ou deren. De bijeenkomst wordt besloten met een functieverdeling in het be stuur. Het bestuur stelt voor de, functie van secretaris de heer D. van Maurik voor. Tegenkandida ten kunt u tot 1 week voor de vergadering bij de voorzitter be kend maken. Dit is mevr. J. Kie- boom - Akkerman, telefoon 63904. Wilt u graag op deze bijeenkomst aanwezig zijn, maar heeft u proble men met vervoer, dan kunt u bel len naar tel 61719. U wordt dan gehaald en thuisgebracht. Volksdansen Zoals elk jaar moet ook nu de SWOH besluiten of in 1991 het volksdansen wordt voortgezet. De huidige volksdansgroep mag zich verheugen in een steeds groeiende belangstelling. De groep kan ech ter nog wel een aantal ouderen dames en vooral heren gebruiken. Het volksdansen vindt elke dins dagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur plaats in de ontmoetingsruimte van het dorpshuis. Bij dit volks dansen in het kader van het Meer Bewegen voor Ouderen, wordt door de docente mevr. Lammers rekening gehouden met de moge lijkheden van de deelnemers. Niet de dansen staan centraal, maar de deelnemers. Het is dan ook beslist niet nodig, dat u vroeger gevolks danst hebt. Iedereen kan mee doen. Komt u eens geheel vrijblij vend een keertje kijken en mee doen.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 3