Inzamelingsactie voor Roemeens zigeunerdorp I Winkelen Zakendoen Profoto houdt fotowedstrijd 'Groei en bloei' wil uitbreiding ledental Goede herfstoogst Slankcirkel verhuist naar De Boschkamp Cursus helpt kiezen voor betaalde baan Geslaagde bijeenkomst Opbrengst collecte Kookcursus \$>or mannen Kaartenactie van Dorkas -KOLTENS NIEUWSBLAD A Verzoekplaten kerktelefoon Indische avond in De Waag COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN OPEN HUIS FITNESSRUIMTE SPREEKUUR INSPRAAK OPENBAAR VERVOER BESTEMMINGSPLAN KAMPEERCENTRUM DE HOLTERBERG" DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 - De plaatselijke Dorkas-afdeling is onlangs een inzimelingsactie ge start voor het Koemeense zigeu nerdorpje Doboceni. Doboceni is een bergdorpje n de Roemeense provincie Traresylvanië en is door zijn liggiig vrijwel geheel van de buitenvereld afgesloten die materiële hup wil bieden aan onderdrukten de in armoede le ven. In Holten is de werkgroep Dorkas al vijf jar actief. Tijdens een tocht naar R>emenië om hulp goederen af te leveren Hebben Ben van Doom in zijn vrouw An neke het zigeunedorpje bij toeval ontdekt. „Tijdens een eeriere inzamelings actie voor Roenenië had iemand zijn adres in eei pak havermout gestopt. Op één ai andere manier is de havermout teEcht gekomen bij een familie in DoVpceni. Deze fami lie heeft een brèf terug geschre ven. Afgelopen z>mer besloten we de familie een bezoek te brengen. Het dorpje was erg moeilijk te vin- De dames van de NBvP afd. Espelo hielden maandagavond 24 septem ber hun eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. De heer Ba- rends van het veilinghuis kwam de dames vertellen over 'wat is an tiek'. Enkele dames hadden antie ke voorwerpen meegebracht en daar vertelde de heer Barends het een en ander over. De eerstvolgende bjeenkomst is op maandagavond 2! oktober. den omdat het op £een enkele kaart stond. Nadat we met behulp van een vrouw uit de streek uitein delijk in Doboceni arriveerden werden we ontroerd toen we zagen hoe de mensen er leven. Alles is even armoedig en primitief. De mensen zijn gekleed in lompen en voedsel is er nauwelijks. Ook de huisvesting is bar en boos. Met twaalf personen wordt er geleefd in kamertjes van drie bij vier meter. We waren er meteen van overtuigd dat deze mensen geholpen moeten worden. Zelf werden we door de dorpelingen met verwondering be keken. De meeste inwoners kwa men voor het eerst in hun leven in contact met een westerling", aldus Van Doom. Tijdens hun bezoek aan het dorpje ontdekte het Holtens echtpaar een oude schuur die dienst doet als kerkzaal. „Hier hebben we samen met de dorpelingen gebeden en een stuk uit de Bijbel gelezen. Het kerkje was in een mum van tijd vol gestroomd. Begeleid door hun zelf gemaakte muziekinstrumenten werden er geestelijke liederen ge zongen. Dit maakte zoveel indruk op ons dat het ons ontroerde". De werkgroep Dorkas is vast van plan om nog voor de winter een zending hulpgoederen in Doboceni af te leveren. Op him depot aan de Burgemeester v/d Borchstraat 19 worden hiertoe zaken als kleding, voedsel en speelgoed ingezameld. Het transport van de goederen is veelal een probleem. Van Doom hoopt dat iemand hiervoor een busje beschikbaar kan stellen. De afgelopen vijf jaar heeft Van Doom meerdere malen een bezoek gebracht aan Roemenië. De toch ten voor de revolutie op 27 decern- Voor de Holtenseplantenliefheb- bers organiseert ie afdeling Rijs- sen e.o. van de Kininklijke Maat schappij voor Tunbouw en Plant kunde (KMTP) oi dinsdagavond 2 oktober een pro>aganda-avond in café restaurantje Biester aan de Stationsstraat. Tijdens de bedoe ling om het ledntal in Holten op te vijzelen. De KMPT, inde volksmond ook wel 'Groei en Boei' genoemd, is de grootste onaflankelijke groenver- ening van Neörland. Gezamenlijk tellen de 150 ifdelingen in Neder land meer dal 60.000 leden. In de omgeving vai Holten zijn een drie tal KMPT-adelingen actief, te we ten Nijverdti, Deventer en Rassen. De voomaanste activiteiten zijn: voorlichtiigsavonden en cursus sen. In zoiel theoretische als prac- tische lessn worden snoei-instruc- ties en aaiwijzingen over het ver zorgen vai planten gegeven. Nutti ge tips o«r het aanleggen van een tuin ontireken hierbij niet. In de plaatselike besturen zitten altijd wel enkde vertegenwoordigers uit het valgebied. Dit vergemakke lijkt het bespreken van eventuele problemen. Het visitekaartje van de KMTP is het maandelijks uitkomende blad Groei en Bloei. Dit rijk geïllus treerde orgaan staat boordevol in formatie over bloemen en planten. Het herinnert niet alleen aan tijd gebonden karweitjes zoals het snoeien van heesters en het zaaien van bloembollen, maar volgt te vens de nieuwste ontwikkelingen op plantkundig gebied. In een aparte rubriek worden vragen van lezers beantwoord. Tevens bevat het blad een agenda van bloemrij ke evenementen in Nederland. Deze evenementen kunnen met het Groei en Bloei-paspoort vaak gratis of tegen een gereduceerde, prijs worden bezocht. Het lidmaat schap kost f 62,50 per jaar. Naast de informatie-avonden en lezingen worden er het hele jaar door excursies gehouden. Verdere informatie is te verkrijgen bij de se cretariaten van de KMPT-afdelin- gen in de omgeving. Deventer: J.W. Geytenbeek, tel. 05759 -1581. Nij- verdal: J.P.H. Kaasschieter, tel. 05486-10389. Rijssen: G.H. Spijker, tel. 05478-1596. Twaalf prijswinnaars van Wansinks Albert Heijn in Holten gin gen aftelopen zondag de lucht in. Vanuit een Cessna maakten zij vamf vliegveld Twenthe een rondvlucht boven Holten, en kregerzo een heel andere kijk op hun woonplaats en eigen straatDe prijsvraag werd destijds uitgeschreven bij de herope ning van de Albert Heijn-vestiging van Wansink. Ter gelegen heid charvan had bakkerij Schothuis in een twaalftal krentebro- den t'ckets „meegebakken". De gelukkigen die een dergelijke ticket in hun brood aantroffen, kwamen op grond daarvan in aannerking voor de rondvlucht van zondag. ld ber 1989 waren niet van enig ge vaar ontbloot. Van Doorn: „We moesten constant uitkijken voor de leden van de Securitate, de Roe meense geheime dienst. Om deze te ontlopen hebben we een specia le cursus gevolg. We spraken bij voorbeeld met elkaar in code-taal. Dit was nodig omdat de verraders overal loerden. De helft van de Roemenen was lid van de Securita te. Overdag liepen we rond alfe toe rist en zochten we de adressen op. Deze adressen hadden we uit ons hoofd geleerd. Uit veiligheidsover wegingen bezochten we de mensen alleen 's nachts", aldus Van Doom, die met een bezorgde blik in de ogen vertelt dat hij heeft vernomen dat in Roemenië de Securitate in middels weer de kop heeft opgesto ken. Alexander ter Stal uit de Burgemeester van de Borchstraat weet een echt beukenlaantje in Holten, waar hij in korte tijd een flinke oogst bij elkaar sprokkelde. De herfst is voor hem dus goed begon nen. Als hij er maar niet teveel van eet, want de nootjes zijn lang niet zo onschuldig als ze er uit zien. Wat goed is voor eekhoorns is lang niet altijd goed voor mensen! De Slankcirkel verhuist naar dorpshuis De Boschkamp. Vanaf dinsdag 2 oktober komen mensen met gewichtsproblemen daar één keer in de week tussen zeven en acht uur 's avonds bij elkaar om onder leiding van Janny Willems en Diny ter Avest uit Rijssen aan hun gewichtsverlies te werken. Dat blijft nodig, want door de ge stegen welvaart zijn er heel wat mannen, vrouwen en kinderen te zwaar. Slecht voor de gezondheid en lastig in het maatschappelijk le ven, maar o zo moeilijk er om in je eentje wat aan te doen. „We eten niet goed," vindt Janny Willems, „en zonder een verande ring in het eetpatroon lukt het niet om op het juiste gewicht te blijven. Wie gaat lijnen begint vaak met een met bijna helemaal niets meer te eten en dat is helpt niet blijvend. Het is belangrijk om drie maal daags goed te eten en vooral 's och tends te beginnen met een goed ontbijt. Bij ons mag je toch elke dag een koekje bij de koffie en we zorgen er voor, dat er op zondag al tijd iets lekkers op het menu staat. Wel iets caloriearms natuurlijk." Tijdens het Slankcirkeluur wordt gepraat over wat je moet eten en hoe je het zo 'mager' mogelijk kan klaarmaken. Wie zich houdt aan het duizend calorieëndiëet valt een pond tot een kilo per week af. Het zijn vooral vrouwen die zich zorgen maken om hun lijn, maar er zijn ook speciale diëten voor kinderen en mannen voorhanden. De leid sters moeten zelf ook 'knokken' om De begin deze maand gehouden collecte voor de Protestants Inter kerkelijk Thuisfront heeft in Hol ten 2.857,20 opgebracht. De orga nisatie bedankt, mede namens het PIT-bureau, iedereen, die op welke wijze dan ook aan het slagen van deze collecte heeft bijgedragen. op streefgewicht te blijven en ken nen de problemen dus uit eigen er varing! De Slankcirkel werkt vooral in het noorden en oosten van het land en in Limburg. In Holten bestaat hij nu drie jaar. Deelnemen aan deze afslankclub kost vijf gulden per week, naast een eenmalig inschrijf geld van twintig gulden, en dat is voor de meeste beurzen bereik baar. Wie op zijn streefgewicht is beland - en dat wordt van te voren in onderling overleg vastgesteld - kan tegen gereduceerd tarief de bijeenkomsten blijven bijwonen of zich één keer in de maand gratis laten wegen. Dit seizoen wil de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk het ko- kéh voor mannen weer oppakken. Vooral voor oudere mannen kan het zeer nuttig en ook bijzonder leuk zijn de kunst van het koken onder de knie te krijgen. Cursus leidster Herma Flierman begint met simpele, eenvoudige opdrach ten, die geleidelijk aan iets moeilij ker worden. De deelnemers leren op een gezellige manier om zichzelf te redden. Aan het eind van de les wordt de gemaakte maaltijd genuttigd. Wat overblijft mag mee naar huis en dat geldt natuurlijk ook voor de re cepten. De kookcursus start op dinsdagmiddag 2 oktober en wordt gehouden van 16.00-18.00 uur. U kunt zich voor acht lessen in laten schrijven bij de Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk, Tuin straat 2, tel: 62755. De kerktelefoon krijgt een kleine uitbreiding met een verzoekpro gramma gewijde muziek, dat met ingang van 26 oktober iedere laat ste vrijdag van de maand wordt uitgezonden. Een gezamenlijke werkgroep van de gereformeerde en de hervormde gemeente heeft de uitzendingen voorbereid. Pla ten kunnen vanaf 1 oktober in bei de Holtense kerkgebouwen, Bet- hanië en Diessenplas worden aan gevraagd door een schriftelijk ver zoek in het daarvoor bestemde bakje te deponeren. Het program ma wordt steeds tussen half elf en half twaalf 's morgens worden uit gezonden, met een herhaling in de namiddag van viér tot vijf uur. Morgen, vrijdag 28 september, is er een proefuitzending, die wordt ge presenteerd door Jenny Mondeel en Jan Aaltink. De radiotechniek wordt verzorgd door Reijer Dorres- teijn en Jan Verboom. De Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden houdt een brieven- en kaartenak- tie om een uitreisvisum naar Israël te bewerkstelligen voor de 78-jari- ge Russische biologe Irina Voron- kevich. Haar visumaanvraag loopt al sinds haar pensioenering in 1976 en werd in 1981 voor het eerst ge weigerd. De Stichting stuurt pro- testkaarten naar Michael Gorbats- jov en schrijft brieven aan de ver antwoordelijke instantie voor emi gratie in de Sovjet-Unie, niet alleen voor mevrouw Voronkevich maar ook voor de duizenden andere Rus sische joden die geen toestemming krijgen om te emigreren. Voor meer informatie: C.S.H.G. Dorkas, tel. 62467 (Anneke en Ben van Doorn). Wie cr wel eens over denkt om (weer) een betaalde baan te zoe ken, maar niet goed weet wat zijn of haar mogelijkheden zijn, doet er goed aan de cursus beroepeno- riëntatie en sollicitatietraining van kursuscentrum De Boter markt te volgen. Deze cursus, be stemd voor werkzoekenden in de ruimste zin van het woord, is nieuw binnen het Holtense aan bod aan volwasseneneducatie. „Veel mensen twijfelen aan hun kansen op de arbeidsmarkt en we ten zelfs niet altijd zeker of ze die betaalde baan wel willen," zegt Anita Streppel vanuit haar erva ring als cursusleidster bij De Bo termarkt in Deventer. De cursus is dan ook bedoeld om mensen te hel pen bij het duidelijk maken van hun eigen wensen en mogelijkhe den. In acht bijeenkomsten wordt inge gaan op de situatie op de arbeids markt, het aanbod van (bij- of om scholing, de subsiemaatregelen, het al of niet nut van ingeschreven staan bij het arbeidsbureau, de persoonlijke wensen van de deel nemers en de hindernissen die zij eventueel moeten overwinnen. De laatste twee lessen worden besteed aan het solliciteren, zonder dat het om een volledige sollicitatietrai ning gaat. „De cursus staat open voor men sen van alle leeftijden en met elk opleidingsniveau. Het programma staat niet van te voren helemaal vast, zodat er naar de behoefte van de groep nog speciale onderwer pen behandeld kunnen worden of een excursie kan worden georgani seerd. Wij gaan daarbij uit van de situatie in Holten en directe omge ving, zowel wat de opleidings- als wat de beroepsmogelijkheden be treft," zegt Anita Streppel nog. De cursus Beroepenorièntatie en sollicitatietraining begint op don derdag 25 oktober en wordt weke- lijki van kwart over negen tot kwaft voor twaalf 's ochtends ge houden in dorpshuis De Bosc hkamp. De kosten bedragen 25,- voor tien bijeenkomsten. Inlichtin gen enaanmelden: Anita Streppel, tel. 05700-16074. Op de Indische avond zaterdag in De Waag wordt de sfeer verzorgd door de Indische muziekgroep van de familie Vorst en dansgroep de Lokélané's (met Hawaaiaanse dans en het tare piring, kaarsen- dansen, in sarong en kabaja). Aan de echt Indische sfeer dragen ook de nasi rames, pasteitjes, won tong, agar-agar en kwee lapis bij. De avond begint om 20.00 uur. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan D. J. Gerdzen voor het vergroten woning Korhoenderweg 20; - aan H. Klein Teeselink voor bouw jongveestal/wagenberging Dij Oude Diepenveenseweg 13/15; - aan Kruisver. Z. W. Overijssel voor verbouw kruisgebouw Gaardenstraat 31 aan maatschap Vorkink voor verbouw schuur bij Doorlopendedijk 8 tot waaenberging/fokvarkensschuur; - aan M. Rietberg voor bouw werktuigenberging bij 104; Larenseweg aan J. Stevens voor bouw garage bij Deventerweg 69. 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan H. Lindeboom. Kenemansstraat 38 (1 berk); - aan R. Beldman, Mr. G. Vixseboxestraat 11 (1 berk); - aan fam. In 't Veld, Helhuizerweg 7 (3 bomen). 3. AAN WANDELSPORTVER. HAARLE TOESTEMMING VERLEEND T.B.V. WANDELTOCHT OP 6 EN 7 OKTOBER. 4. AAN S.V. HOLTEN TOESTEMMING VERLEEND T.B.V. HOLTER- BERGLOOP. 5. AAN S.V. BATO VERGUNNING VERLEEND T.B.V. VERLOTING. VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK OF OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 1 oktober 1990 van 19.30-20.30 uur in het gemeen tehuis (ingang Kerkstraat). Onlangs is in sporthal 't Mossink een fitnessruimte ingericht. Deze fitnessruimte wordt op woensdag 3 oktober a.s. officieel in gebruik ge nomen. Aansluitend is van 20.00 tot 22.00 uur tijdens een „open huis" voor de besturen van de Holtense sportverenigingen en andere belangstellen den gelegenheid deze ruimte te bezichtigen. De burgemeester is verhinderd maandag 1 oktober a.s. spreekuur te houden. r worden de dienstregelingen voor het streekvervoer en het minister van verkeer en waterstaat vastgesteld. Het leder treinvervoer door de minister van Provinciaal overlegorgaan openbaar vervoer Overijssel, waarin de ver voerbedrijven, de Rijksverkeersinspectie, de provincie en de afdeling Overijssel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn verte- genwoordigd, biedt u nu ae mogelijkheid uw wensen en suggesties met etrekkking tot de dienstregeling 1992/1993 kenbaar te maken. De provincie adviseert de minister over de door de vervoerbedrijven voor te bereiden dienstregeling. Daarbij zullen uw reacties worden be trokken. Waarop kunt u reageren? U kunt reageren op zaken die betrekking hebben op de aankomst- en vertrektijden, op aansluitingen, de route van lijnen, haltes en dergelijke van de streekbus en het treinvervoer in de provincie Overijssel. Verzoe ken die te maken hebben met de frequentie (het aantal ritten per dag) kunnen vaak niet worden gehonoreerd omdat de frequentie volgens een landelijk systeem geregeld wordt op basis van het aantal.vervoerde reizigers. Hoe kunt u reageren? U kunt schriftelijk reageren tot en met 2 november 1990 bij het secreta riaat van het Provinciaal overlegorgaan openbaar vervoer Overijssel, Antwoordnummer 800, 8000 VB Zwolle. Het secretariaat stuurt uw reactie naar de betrokken instanties. 55 De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28, lid 6, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 oktober 1990, gedurende eén maand voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek), ter inzage ligt, het besluit van gedeputeerde Staten van Overijssel d.d. 28 augustus 1990, kenmerk RGP 90/299, waarbij, behoudens het hierna gestelde, goed keuring is verleend aan het eveneens ter inzage liggende bestemmings plan Kampeercentrum „De Holterberg", vastgesteld bij raadsbesluit van 22 januari 1990, nr. 1/IJm. Goedkeuring Is onthouden aan: - een met roodomlijnde deel van de plankaart; - de aanduiding „G" op de plankaart; - artikel 1lid 23; - artikel 3, lid 1de laatste zin; - artikel 3, lid 1, sub b; - artikel 3, lid 2b, de leden I., j. en k.; - artikel 4, lid 1de laatst zin; - artikel 5, lid 1de laatste zinsnede „tevens grondwaterbeschermings gebied II". Gedurende de termijn van terinzageligging kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot zowel de gemeenteraad als gedeputeerde staten van Overijssel hebben gewend, alsmede de inspecteur van de ruimtelijke ordening beroep instellen bij de Kroon. Bovendien kan een ieder, die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring aan genoemde gedeelten van het bestemmingsplan eveneens gedurende de termijn van terinzagelegging beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift dient te worden gericht aan H.M. de Koningin en moet worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Holten, 27 september 1990 De burgemeester voornoemd, W. L F. C. van Rappard. Veel mensen die af en toe eens een foto maken krijgen bij het bekijken van het fotoalbum de opmerking „Wat een leuke foto, die moetje la ten uitvergroten en insturen naar een wedstrijd". De fotoclub Profo to nodigt deze mensen uit om mee te doen aan een fotowedstrijd. Men kan met elke foto meedoen, mits afgedrukt op het formaat 30 x 40 cm. Zowel kleuren als zwart-witfo- to's zijn welkom. Het onderwerp is vrij. Alles is welkom, zoals de mooi ste vakantiefoto, de grappigste pose van uw geliefde huisdier, een mooie zonsondergang enz. Uitgesloten zijn beroepsfotografen en foto-amateurs aangesloten bij een fotoclub. Een jury bestaande uit drie deskundigen gaat de foto's beoordelen. De winnende inzen dingen worden van 17 januari tot 13 februari tentoongesteld in dorpshuis De Boschkamp. Profoto is er in geslaagd door mid del van sponsoren een prijzenpot van f 500,- samen te stellen. Voor de winnaar ligt f 200,- aan foto-artike len te wachten. De deelname is gra tis, de foto's moeten voor 1 januari zijn ingeleverd. In verband met de wedstrijd hou den Foto Jan ten Velde en Foto grafie Henk Mulder een speciale actie. Gedurende de maanden no vember en december kan men hier tegen een aantrekkelijke prijs een afdruk laten maken van een klein- beeld negatief. De foto's kan men inleveren bij voornoemde fotoza ken of bij het secretariaat van Pro- foto, Churchillstraat 101. Een uit gebreide wedstrijdfolder is ver krijgbaar bij de sponsoren; Foto Ten Velde, Fotografie Mulder of de Rabobank.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5