1989 goed jaar voor Rabobank Holten Jaaragenda Schuppert eerste bij regiovlucht Jongere bouwkunst HOLTENS NIEUWSBLAD Resultaten sv Holten Blauw Wit wacht Bergruitertjes zware wedstrijd e Slecht seizoen touwtrekkers Resultaten Bergruiters Atleten actief Vrije Markt op Smidsbelt Clubcross MAC Sterrenkunde HGV Dijkerhoek begint seizoen met fietstocht Oecumenische kerkdienst PlT-collecte Tuinplanten lexicon van Spectrum weer te leveren DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 Onder de kleine honderd Holtense bouwwerken en bouwsels die zijn opgenomen in de grote landelijke inventarisatie van jongere bouwkunst uit de periode 1850-1940 is ook dit electriciteitshuisje aan de Hélhuizerweg. De grote gemeenten in Salland namen rond 1910 het initiatief tot het oprichten van de IJsselcentrale. In 1917 verwierf de provincie Overijssel een meerderheidsbelang in het be drijf en zorgde er voor dat ook kleinere gemeenten als Holten op het electriciteitsnet werden aangesloten. Dit simpele gebouwtje, met gepleisterde bovenbouw en met pannen gedekt tentdak, werd rond 1930 opgetrokken en is een goed voorbeeld van de electriciteits- huisjes zoals ze in de hele regio werden neergezet. Het jaar 1989 is voor de Rabobank Holten een uitstekend jaar geweest. Dat bleek onder andere uit de heldere toelichting van directeur Van Wingerden op de jaarrekening tijdens de algemene vergadering van de bank afgelopen maandag. Liquiditeit, solvabiliteit en rentabiliteit ver toonden een gezond beeld en laten een duidelijk herstel zien ten aanzien van het voorafgaande jaar. De baten groeiden sterk. Voor 1990 is de tendens dat de baten wat dalen en dat de lasten zich stabiliseren op het niveau van voor 1989. SEPTEMBER: 7 september: open dag De Bosc hkamp; zeskamp wijkteams op Kalfstermansweide. 8 september: Vrije Markt; vosse- jacht. 13 september: Wijnfeest (met vuurwerk). 16 september: jeugdkampioens- crdss. 20 september: receptie 70-jarig bestaan VW Holten. 22 september: Holterbergtoer (fiets); trekkersiep. 23 september: veteranen-/klas- siekertocht (motoren). 24 september: gemeenteraads vergadering. OKTOBER: 5 en 6 oktober: Toneelvereniging C.O.C. speelt Harry's nachtmer- 1991 JANUARI: 8 januari: nieuwjaarsreceptie Plat telandsvrouwen. 12 januari: gala-avond De Fien- preuvers. 19 januari: prinsenbal. FEBRUARI: 2 februari: minder-validen carna val. 8 februari: receptie 70-jarig be staan SV Holten; goodwill-avond De Fienpreuvers. 9 t/m 12 februari: carnaval. De ontwikkeling van de toever trouwde middelen (zeg maar inge legde gelden) vertoonde in 1989 een positief beeld na de zeer gerin ge groei in 1988. In dat jaar werd meer opgenomen dan werd inge legd, wat voor de bank aanleiding was om de helft van de effectenpor tefeuille te, gelde te maken. Inmid dels is het daardoor geleden koers verlies weer goedgemaakt door de stijging van de rente-inkomsten uit de uitleningen. De bank hoopt de resterende twee miljoen aan ef fecten vast te kunnen houden tot de aflosdatum van 1 september 1991. Een opvallende ontwikkeling is het toegenomen aandeel van de spaardeposito's tot een kwart van de ingelegde gelden. Een derde van de door de bank uitgekeerde rente komt al op het contp van deze de posito's. Deze stijging is vrijwel ge heel ten koste gegaan van de 'ge wone' spaarvormen. Spaardeposi to's zijn tegoeden van minimaal f 25.00Ó,- die voor minstens twee jaar tegen een vaste (hoge) rente wor den gedeponeerd. Overigens ver wacht de heer Van Wingerden niet dat deze markt zich nog zal uitbrei den. Niet alleen de inleggingen maar ook de uitleningen vertoonden in 1989 een stijgende lijn. Voor 1990 is de verwachting dat deze stijging zich doorzet. Het aandeel van het agrarisch krediet vertoont een lichte, maar gestadige daling, ter- S 6/7 oktober: Nacht om Holten (puzzelrit). oktober: begrotingsbehandeling (commissoriaal). 13 oktober: Kerkendag. 30 oktober: begrotingsbehande ling (gemeenteraad). NOVEMBER: 3 november: H.M.V. jubileumshow; Gouwe* Ouwe avond (Dijker- 'hóèk). 9 november: jubileumconcert In terkerkelijk Kinderkoor Mo- zaiekm.m.v. Elly en Rikkert. 17 november: receptie 22-jarig bestaan De Fienpreuvers. 23 november: najaarsconcert Hol tens Mannenkoor. 26 november: gemeenteraads vergadering. DECEMBER: 17 december: gemeenteraads vergadering; jubileumavond Plattelandsvrouwen. 19 december: volkskerstzang. Het achttal van de Bergruitertjes heeft zaterdag een derde plaats be haald op de Levade om het Neder lands kampioenschap te Ermelo! Het achttal werd gereden door: Huub Brands, Jan Janssen, Erik Kappert, Use Wenink, Ida Vincent, Marieke Mulder, Gerie van Lies, Frederique Oolbekkink en Hens Janssen. Individueel nam Ida Vincent met Mark deel in de klasse Z cat. D. In een veld van 37 combinaties bezet te ze na drie manches de vierde plaats. Het bovengenoemde achttal be haalde zondag een eerste plaats op het concours van pc Diepenheim. Ook andere Bergruiteijes waren hier succesvol. Uitslagen: dressuur: klasse B cat C: eerste prijs Cindy Vosselman met Apollo; vierde prijs Brenda Kappert met Beautiful Tiffany; klasse B cat E: eerste prijs Jan Janssen mét Jesco M; klasse L cat D: eerste prijs Nicole Vree Egberts met Arjan; klasse L cat E: eer ste prijs Huub Brands met El Capone B; klasse M1 cat. C: eerste prijs Marieke Mul der met Pasja, deze combinatie won tevens de tweede prijs in de klasse M2 cat C. Sprin gen: klasse B cat. C: tweede prijs Brenda Kappert met Beautiful Tiffany, vierde prijs Cindy Vosselman met Apollo; klasse L cat E: vijfde prijs Huub Brands met El Capone B; klasse M cat D: eerste prijs Ida Vincent met Silbersee, tweede prijs Marieke Mul der met Nizzam. De Blauw Witters hebben bepaald geen gemakkelijke competities tart. In de tweede wedstrijd komt namelijk Voorwaarts uit Wester- haar (Vriezenveensewijk) naar het Vletgoor. Deze ploeg is in twee sei zoenen geduikeld van de derde klasse K.N.V.B. naar de T.V.B. On getwijfeld zijn de Westerhaarders van plan om in één seizoen weer te rug te keren naar de vierde klasse K.N.V.B. Voorwaarts wist zijn eerste wed strijd met 2-1 te winnen van de eveneens gedegradeerde Sp. Dene kamp. Een zware dobber dus voor de Blauw Witters, die ook beslist dit seizoen weer een rol van beteke nis willen gaan spelen om de twee promotieplaatsen. De Blauw Witte ploeg kan daarom de steun van veel supporters goed gebruiken. De wedstrijd begint om 14.30 uur en staat onder leiding van scheids rechter Haandrikman uit Vrooms- hoop. wijl sector handel, industrie en dienstverlening vrij stabiel blijft. De stijging in de uitleningen komt dus duidelijk voor rekening van de woninghypotheken. Weinig leden Voorzitter J.A. Stegeman opende een vergadering voor weinig leden. Degenenen die 'in functie' aanwe zig waren meegerekend, hadden slechts een kleine twintig twintig geïnteresseerden de moeite geno men om zich voor te laten lichten over de resultaten en toekomstver wachting van Rabo Holten. Geen reden om het verenigingsritueel maar af te schaffen, vond de voor zitter blijkens zijn welkomswoord: „Een coöperatie als de onze heeft leden nodig en de leden hebben recht op informatie. Het bestuur op zijn beurt heeft het nodig om af en toe terug te koppelen en te ho ren hoe de leden denken over hun bank." Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om een aantal nationale en internationale ontwikkelingen de revue te laten passeren. Voor de Rabo-organisatie Nederland was de recente fusie van verzekerings maatschappij Interpolis en de Rabo van belang. „In dit gebied hebben we nogal nauwe banden met de OLM. Het is nog een punt van overleg hoe we daar mee om zullen gaan," zei hij daarover. Een tweede vermeldenswaardig punt noemde hij de samenwerking van Rabo en het beleggingsfonds Ro- beco. Als belangrijke nationale ontwikkeling stipte hij de fusie aan tussen ABN en Amro-bank, die hiermee de grootste Nederlandse bankcombinatie zijn gaan vormen. Als belangrijkste internationale ontwikkeling zag de heer Stege man de perestroijka en de te ver wachten grote gevolgen van het sa mengaan van de beide Duitslan- den; „De agrarische sector en met name de veehouderij moet nogal meebetalen aan de saneringen en heeft nu al sterk te lijden van de dumping enorme voorraden DDR- produkten." Dichter bij huis heb ben we te maken met veel overna mes en een enorme schaalvergro ting. „Het antwoord moet ons in ziens liggen in kwaliteitsverbetering en dat bete kent voor de bank concreet: meer (bij)scholing voor het personeel en nog meer geavanceerde (compute- r)apparatuur," zei hij hierover. Tariefsysteem Per 1 januari 1991 wordt een nieuw tariefsysteem voor zakelijke ge bruikers ingevoerd, waarbij het ta rief afhankelijk wordt van de be- taalvorm die men kiest. Doel daar- Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan J. W. Middelink voor uitbreiding werkruimte pand Larenseweg 81. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot-de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. Spreekuren woonruimte maandag van 9.00-10.30 uur woensdag van 9.00-10.30 uur Openbare commissievergaderingen De commissie onderwijs vergadert op dinsdag 11 september 1990 om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - advies inzake vaststelling plan van nieuwe scholen voor basisonderwijs; - advies inzake het verzoek om medewerking ingevolge art. 74 Wet op het basisonderwijs voor het aanschaffen van c.v.-ketels t.b.v. de Pr. Chr. basisschool De Schakel; - advies inzake het voorstel tot het nemen van een principe-besluit betreffende een fusie tussen de scholengemeenschap Holten en de scholengemeenschap De Marke. «►ïT I Teun Schuppert van postduiven vereniging De Bergvliegers eiste dit jaar voor Holten de eer op van de liefdadigheidsvlucht van het rayon Berg en Dal, die zaterdag 25 augustus werd gehouden. Bij het rayon zijn zes verenigingen in de regio aangesloten en het organise ren van vluchten ten bate van een goed doel is al een jarenlange tradi tie. Deze keer werd er gevlogen voor het dagverblijf De Opvang in Nijverdal. De leden van het rayon hadden weer een aardig bedrag aan geld en goederen bijeengebracht en ook de middenstand bleef daarbij niet achter. Bovendien werden op de dag van de vlucht nagenoeg alle 5969 duiven 'gepouled' en ook dit poulegeld komt ten goede aan het dagverblijf. De vlucht ging over een afstand Een trotse Teun Schuppert toont de winnende duif. Links op de foto zijn zuster mevr. Kreykes-Schup- pert en rechts zijn nicht Gerdien en zijn zwager. van 112 kilometer. De Bergvliegers korfden 426 duiven in, die geza menlijk met de andere duiven om 8.45 uur in vrijheid werden gesteld. De duif van Schuppert klokte om 10.11 uur en was daarmee de snel ste, niet alleen van De Bergvlie gers, maar van het hele veld. Zijn vluchtgemiddelde lag op ruim 75 kilometer per uur. Uitslag De Bergvliegers: 1,3.4.5.22 T. Schuppert, 2.6.8.33.39 H. Jansen, 7.9.15.21.24 F. Meester en Zn, 10.66 N. Aaf- tink, 11.51.63.76 G. Kwintenberg, 12.19.32.46.72 E. Veneklaas, 13.23.31.41.42 G.J. Koetsier, 14.16.18.20.29 H. Wansink, 17.45 F J. Klooster, 26.60 Comb. Juriens, 43. J.G. Jansen, 47.65 R. Bannink, 67.81 D. Müller, 69.73.74.80 H.J, Aaftink, 70.85 M. Lodewegen, 84. H. van Beek. van is het geldverkeer efficiënter en goedkoper te laten verlopen. De kosten hiervan kwamen in 1989 uit op f 437.000,-. Het gratis betalings verkeer van de bedrijfscliënten werd eigenlijk betaald door de an dere clienten. Daarom is nu een in de ogen van de bank rechtvaardi ger systeem gekozen van een varia bel tarief per transactie. Meer ar beidsintensieve handelingen val len daarin duurder uit dan de min der tijd vragende. De bank hoopt hierdoor op jaarbasis f 349.000,- te kunnen 'terugverdienen'. Omdat het niet de bedoeling is dat de winst wordt vergroot, komt dit ten goede aan alle klanten van de bank. Rekening-couranthouders zullen merken dat hun rente over een po sitief saldo stijgt naarmate het be drag hoger is en langer blijft staan, terwijl anderzijds meer het rood staan duurder wordt. Een tweede veranderin is het afschaffen van de valuteringswinst. Dit houdt sim pel gezegd in, dat tot nu toe een be drag dat vandaag wordt bijge schreven pas morgen rente voor de klant oplevert, terwijl over een som die vandaag wordt afgeschre ven vanaf gisteren al geen rente meer wordt vergoed. Door het ver dwijnen van deze manier van ren teberekening wordt op jaarbasis f 158.000 aan alle cliënten terugge geven. Het geldt overigens alleen voor de girale omzet. Er komt een tijdelijke gewennings- subsidie voor klanten die door de nieuwe regeling een sterk negatief resultaat zouden kunnen hebben. Daarbij wordt gedacht wordt aan een periode van twee jaar. Vermeldenswaard is verder nog de herverkiezing bij acclamatie van W. Bouwhuis als lid van het be stuur en J. Lubbersen als voorzitt- ter van de raad van toezicht. De touwtrekkers van OKIA heb ben dit seizoen slecht gepresteerd in de competitie. Op het laatste toernooi van het Gewest Oost bij TTV Heure in Borculo moest OKIA in de 640 kg A-klasse genoe gen nemen met een vijfde plaats in het eindklassement. Kampioen werd hier de ploeg van Eibergen. In de 640 kg B-klasse eindigde OKIA op een zevende plaats. In deze klasse werd de ploeg van Bathmen kampioen. Het 640 kg A-team ein digde als laatste. De jeugdploeg presteerde dit sei zoen redelijk. De vierde plaats in het eindklassement biedt goede vooruitzichten. De dames (in de ploeg van Halfweggirls) eindigden op de tweede trede van het erepo dium. Einstanden touwtrekcompetitie: 640 kg A- klasse: 1. Eibergen 103,2. Vios Bison 91,3. Vorden 71,4. Heure 67, 5. OKIA 54, 6. Oos- terwijk 29,7. EHTC 28,8. Olden Eibergen 5. 640 kg B-klasse: 1. Bathmen 135, 2. Bek veld 119, 3. Noordijk 82, 4. Vorden 71, 5. Heure 70,6. Eibergen 59,7. OKIA 51,8. Vios Bison 45, 9. Des 43,10. Olden Eibergen 43. 680 kg A-klasse: 1. Bekveld 88, 2. Koap- mansboys 59, 3. Noordijk 59, 4. Eibergen 53, 5. Vios Bison 40, 6. Des 34, 7. OKIA 3. Jeugd 450 kg klasse zestallen: 1. Bekveld 52, 2. Eibergen 46, 3. Treklust 40, 4. OKiA 22, 5. Vorden 0. Dames 420 kg klasse zes tallen: 1. De Wippenpol 80, 2. Halfweggirls 68,3. Hoogenweg 37,4. Bekveld 7. In Diepenheim behaalde Zwennie Vincent van De Bergruiters met (haar paard Everest een achtste plaats bij het springen in de klasse L. Clubgenoot Arjen Kraayenzank werd vierde bij de dressuurproe- ven in de klasse L2. Bij het progres sief springen eindigde Arjen als tweede. Tijdens de halve marathon op de Noetselerberg werden er door Hol tense atleten goede resultaten ge boekt. Chris Offringa legde in 1.18.07 beslag op de derde plaats. Gerard Beldman eindigde in 1.19.23 als vijfde. De tijden van de andere Holtense deelnemers wa ren: Harry Heuvelmans 1.31.40, Ap Koetsier 1.32.01, Evert Wessels 1.32.40 en Benny Ophof 1.36.59. Dine Ophof liep op het zware par cours de vijf kilometer in 32.04. Egbert Veneklaas behaalde bij de 21 kilometer lange Hanzeloop in Wamsveld in 1.09.10 een zesde plaats. Jos van der Spek noteerde 1.30.05, Rob Zoelen 1.34.20 en Ap Koetsier 1.35.30. Bij de Kermisloop in Laren kwam Egbert Veneklaas als tweede over de finish en Dirk Hoekman als der de. Atletiekprogramma: zaterdag 8 september halve marathon Stoe- tenslagh te Hardenberg, start 14.00 uur. Lemelerveld A2 - Holten A2:1-4. Volgens onze correspondent heb ben de jongens van A2 een wereld partij gespeeld tegen Lemelerveld. Het ene doelpunt schijnt nog mooi er te zijn geweest dan het andere. De doelpunten voor Holten wer den gemaakt door: Ter Schure (twee), Nijenhuisen en Gierman. Sparta BI-Holten BI: 0-2. Ondanks het gemis van drie vaste krachen waren de Holtenaren ster ker dan hun tegenstander. Door dat ze bij een 1-0 voorsprong ver zuimden de kansen te benutten, werd het toch nog even spannend. De goede inzet werd uiteindelijk beloond met de bevrijdende twee de treffer. Doelpunten: Arno en Aart. Holten Cl - Enter Vooruit Cl 5-1. Door een counter ktfam Enter op voorsprong. Door goed combina tie-voetbal werden de gasten ver volgens naar een 5-1 nederlaag ge speeld. SWN F1 - Holten F164. In deze wedstrijd waren de pups van Holten veel te zelfzuchtig. SWN strafte dit bekwaam at Het is aan de keeper van sv Holten te danken dat de schade beperkt bleef tot 6-1. Verdere uitslagen: Deto A1 - Holten A1 6-0, Holten A2 - Excelsior A2 2-3, H'uizenseBoys B1 - Holten B2 7-6, Sp. Rijssen C2 - Holten C2 1-6, Holten D1 - RKSV D1'4-1, Omhoog D2 - Holten D2 0-7, Holten E1 - Des E1 1-1, Holten E2 - HUIzense Boys E24*5, SVZW F2 - Holten F2 7-2, Holten F3 - Excelsior F4 4-0. Als Pluvius geen roet in het eten gooit, belooft het aanstaande za terdag gezellig druk te worden op de Smidbelt. Dan wordt namenlijk in het kader van de Hoolter Dagen de jaarlijkse Vrije markt gehou den. Voor de organisatie tekent de Supportersvereniging van de Hol tense Muziek Vereniging. Voorzit ter Jan Huzen verwacht veel be langstelling, temeer omdat de ze ventig kramen een week voor de tijd vrijwel allemaal verhuurd zijn. Dit jaar is het de zevende achter eenvolgende keer dat er een derge lijke markt gehouden wordt. Mede daardoor geniet de markt een gro te bekendheid in Holten en omge ving, De koopjesjagers kunnen kie zen uit duizend-eri-één artikelen. Onder de zolderopruimingen die te koop worden aangeboden bevindt zich heel wat antiek. Mocht het de bezoeker echter niet lukken om iets van zijn of haar ga ding te bemachtigen, dan is er al- MAC De Holterberg houdt zater dag 8 september op het circuit De Imhof zijn laatste clubcross van het seizoen. De inschrijving begint om 11.00 uur, de trainingen een uur later. Zondag 9 september organiseert MAC een puzzelrit. De start is om 14.00 uur bij het clubhuis aan de Beusebergerweg. Inschrijving van af 13.30 uur. De Volkssterrenwacht Phoenix in Lochem start in oktober met cur sussen sterrenkunde voor de jeugd. Bij voldoende belangstel ling komt er ook voor volwassenen een cursus Wegwijs aan de sterren hemel. De sterrenwacht staat voor belangstellenden elke zaterdag- en dinsdagavond open vanaf 20.00 uur. Groepen kunnen na telefoni sche afspraak ook op de overige avonden terecht. Inlichtingen: Volkssterrenwacht Phoenix, Vor- denseweg 10, Lochem, tel. 05730- 53885 (secretariaat). De Hervormde Vrouwengroep Door eenheid verbonden begon het seizoen traditiegetrouw met een fietstocht. Op dinsdag 28 au gustus leidde een prachtige route, uitgezet door G. Koopman en D. Rietberg, via Loo naar Harfsen, waar bloembinderij De Winde werd aangedaan. Eigenares Janne- ke demonstreerde verschillende bloemschikmethodes en haar even creatieve vader toonde zijn schil derijen. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan touwslagerij Steenber gen in Gorssel, één van de slechts vijf overgebleven ambachtelijke touwslagers in Nederland. Mede door het schitterende weer kan H.V.G. Dijkerhoek terugzien op een geslaagde start van het nieuwe seizoen. De eerstvolgende avondbijeenkomst vindt plaats op dinsdag 11 september om 20.00 uur in verenigingsgebouw Bethanié. tijd nog de gelegenheid om de in wendige mens te versterken bij een van de vele eetkraampjes. Muzi- kantan van de Holtense Muziek Vereniging zorgen voor de muzika le omlijsting. Kortom, het belooft op zaterdag 8 september gezellig te worden in het knusse dorpscen trum. De markt begint om 9.30 uur en duurt de hele dag. God roept en wat doen wij? is het thema van de oecumenische dienst/die zondag 9 september om 9.30 uur in de N.H. kerk begint ter opening van het winterwerk. Voor gangers zijn ds. R. Visser en pas toor A. Rademaker. Tijdens deze dienst wordt tevens de Heilige Doop bediend. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront houdt in de week van 10 tot 15 september een collecte. De opbrengst is bestemd voor de on dersteuning van ongeveer honderd predikanten bij leger, luchtmacht en marine en de instandhouding van de 32 protestantse militaire te huizen in Nederland en West- Duitsland. Het heeft even geduurd, maar na lange tijd is 'ie weer leverbaar: Het complete tuinplanten lexi con, een uitgave van Het Spec trum te Utrecht. Het boekwerk be vat onder meer meer dan 2600 il lustraties in kleur plus uiteraard de nodige informatie over cul tuurplanten, die om hun sier- waarde in tuinen en plantenbak ken geteeld worden. Het bevat te vens de zogenoemde kuip- of oranjerie-planten. Achtereenvol gens komen aan de orde: bomen, heesters en coniferen, overblij vende klimplanten, overblijven de planten voor borders en per ken, bollen, knollen en wortel stokgewassen, rotsplanten, een- en tweejarige planten, water- en oeverplanten. Per plant verstrekt het boek algemene informatie, zoals de Latijnse benaming, de Nederlandse naam, het uiterlijk, en de plek waar de plant het 't beste doet en onder welke om standigheden. Dankzij de index kan men snel op naam gegevens opzoeken. Het boek omvat 544 pagina's en zal in de praktijk me nig tuinliefhebber van pas ko men. ISBN 90 274 7751 5. Prijs tot 1 juli 1990 f24,90, daarna f 29,90.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5