„Voorop staat dat de koe écht kan leven" „Zie es, deze koeien zijn lang niet zo schichtig als die beesten in zo'n grote stal!" HOLTENS NIEUWSBLAD Biologisch dynamisch boeren ook in Twente in opmars Samenspel DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 De koeien van boer Jan Nijmeijer uit Rossum blikken geduldig in de camera. tot gevolg dat de beesten stevige spieren krijgen. Dat komt de kwaliteit van het vleeslapje ten goede. En terwijl de foto gemaakt wordt in de wei bij Nijmeijer, zegt De Ruyter bijna lyrisch: „Zie es, deze koeien zijn lang niet zo schichtig als die beesten in zo'n grote stal." Een vraag aan De Ruyter: bestaat niet het gevaar dat de bd boer weer wordt gedrukt in de hoek van de vriendelijke, pijprokende boertjes die wat wereldvreemd achter hun koeien aanzitten? De Ruyter benadrukt dat bd boeren echte ondernemers dienen te zijn, die toekomstgericht werken met een gedegen opleiding op zak. Anti-biotica Ondernemer of niet, de koeien worden grootgebracht zonder allerlei anti-biotica. De koeien van Nijmeijer zijn ook makkelijk te herkennen, omdat de dieren nog horens dragen. De Ruyter: „Belachelijk toch? De koeien hebben tegenwoordig geen horens meer, omdat de stallen daar niet op ingesteld zijn." Weer een voordeel voor een bd boer: de stal. Geen grote, tientallen meters lange grupstallen. Scheelt weer vele tienduizenden guldens en een lening bij de bank. Hoe zit het met het voer? Nijmeijer: „Als de koeien bijgevoederd moeten worden, kunnen we aan biologische brokken komen. Dat is geen enkel probleem." Belangrijk voor Nijmeijer is ook, dat de vruchtwisseling op zijn gemengde bedrijf veel sneller gaat dan bij 'gewone' boeren. De Ruyter: „Je zag het laatst weer in Oost Groningen, waar een aardappelziekte uitbrak omdat dezelfde grond jarenlang met aardappels was bebouwd. Als je ziet hoeveel chemische troep daar in de grond wordt gestopt om er toch nog wat uit te halen..." Chemische bestrijdingsmiddelen of kunstmest zijn bij de Rossumse boer taboe. Maar ook bij bd tuinbouwbedrijf Daalder in Enschede, De Dageraad in Boekelo De Duivelshof in De Lutte en het bd bedrijf van Schager en Teuben in Rekken. Landelijk gezien groeit de lijst bd bedrijven nog steeds. Eén keer slechts heeft de Rossumer boer een bestrijdingsmiddel moeten toepassen, toen rupsen zijn gewassen belaagden. Maar ook dat was een biologisch middel. Hij verdient trouwens ook flink wat aan zijn winkel, waar zelfgemaakte kaas, yoghurt, kwark, groenten en fruit worden verkocht. Net als bij gangbare producenten, worden de zuivelprodukten ook hier gekeurd door het Centraal Orgaan Zuivelonderzoek. Grijs vlees Wat het vlees betreft, kent de groene slagersketen een eigen keurmerk onder de naam Demeter. Het vlees dat door de stichting De Groene Weg wordt ingekocht, wordt via de computer nauwkeurig geregistreerd. Ook het controlesysteem geschiedt computermatig. Het groene vlees is anders van kleur vergeleken met wat de doorsnee consument op zijn boterhammetje krijgt. Volgens De Ruyter is dat ook logisch. Want om de ham roze te krijgen, moeten er flink wat middelen aan toegevoegd worden. De groene slagers doen daar niet aan mee, onder het motto: dan maar liever grijs vlees... De hamvraag: hoe zit het met de opbrengst op zijn veertien hectare grote bedrijf? Nijmeijer: „De opbrengst per hectare is minder dan bij gangbare boeren, omdat ik met minder koeien per hectare werk." Bij de tuinbouw afdeling van zijn bedrijf (twee hectare) ligt het iets anders, daar kan de opbrengst wél gelijk worden gesteld met de opbrengst van collega's. „Zonder bestrijdingsmiddelen gaat het best", verzekert Nijmeijer. „Als je er maar voor zorgt dat je de gewassen goed voedsel geeft, is er niets aan de hand." Om bijvoorbeeld schurft bij-fruitbomen tegen te gaan is er natuurlijke zwavel. Nijmeijer houdt zijn veertig groentesoorten onkruidvrij, simpelweg door flink de schoffel of de eg te hanteren. Of door verbranding. Ziektes worden voorkomen door rassenkeuze of teeltmaatregelen. Op de vraag of het vlees van de bd koe of varken nu duurder is dan het doorsnee sudderlapje bij de supermarkt op de hoek, antwoordt de Ruyter uitgebreid. „Het stukje vlees in de Groene slagerijen is niet echt goedkoop. Maar als je de gigantische milieukosten meerekent die door de gangbare landbouw zijn veroorzaakt, dan is het vlees bij onze slagers niet zo duur." „Maar", zo stelt de Utrechter, „we moeten ons niet blind staren op de prijs. Heel belangrijk is het idee dat er achter zit. Bij ons heeft een koe écht kunnen leven. Daarom verkopen we ook geen kalfsvlees; een koe moet gewoon volwassen kunnen worden." Beetje gek En hoe zit het met de boeren zelf? Nijmeijer: „Mijn collega's dachten eerst dat ik een beetje gek was, maar dat is nu wel over." „Een bd boer moet in essentie veel meer boer zijn dan de gangbare boer", zegt De Ruyter als hij weer op weg is van Rossum naar Enschede. „Geen verlengstuk van de bio-industrie, zoals zo veel boeren." Hoe lang duurt het nog, voor het groene front massaal is overgestapt op de bd methode? De Ruyter begint hard nee te schudden. „Dat is niet de bedoeling", zegt hij. „Dat zou niet goed zijn. Want een boer kan pas omschakelen, als hij er emotioneel gezien ook achter staat, niet omdat het in de mode is." Die consument hecht trouwens steeds meer waarde aan een milieuvriendelijke hap. „Het is ongelofelijk wat ik aan vragen tegenkom, als ik ergens lezingen houd", zegt De Ruyter. „Daar leer je echt veel van hoor!" Leo Polhuys De koeien van boer Jan Nijmeijer uit Rossum blikken geduldig in de camera van de fotograaf. Opvallend is dat de dieren nog horens dragen. Boer Nijmeijer begon in dit vredige stukje Twentse land tien jaar geleden zijn biologisch dynamische boerenbedrijf. De koeien en hun eigenaar worden met een bezoek vereerd op aanwijzigingen van Peter de Ruyter uit Utrecht. Acht jaar geleden was hij één van de oprichters van De Groene Weg. Een stichting die zich toelegt op de afname van biologisch vlees, dat zijn wég vervolgens weer vindt naar inmiddels vijftien slagerijen in ons land. In Enschede is er sinds een paar weken ook één te vinden in.de Korte Haaksbergerstraat, Een gesprek met De Ruyter wijst al snel uit, dat de biologisch dynamische landbouw in ons land op een hoog pitje staat. Sterker nog, ons land is in Europa toonaangevend op dit gebied. „Ook wel logisch", vindt de part-time docent aan de slagersvakschool in Utrecht. „In ons land spelen nu eenmaal enorme milieuproblemen." Biologisch dynamische (bd) bedrijven vormen daar een antwoord op, volgens De Ruyter. Nog even een uitleg over het woord biologisch dynamisch. Het dynamische zit 'm in het feit dat planten zich ontwikkelen in samenspel met aardse en kosmische krachten. Dag en nacht, maar ook zon en maan en hun ritmes door de dierenriem werken op de planten in. Het biologische is gelegen in het feit dat alleen organische stoffen worden aangewend. Eén van de meest in het oog lopende zaken op een bd boerderij is de potstal. Ook Nijmeijer heeft er één. In de stal bevindt zich een soort kuil, waar de koeien hun mest en urine op stro laten neerkomen. „Op deze manier worden mest en gier zo goed mogelijk in het stro opgenomen, zodat de uitstoot van het schadelijke nitraat en fosfaat flink beperkt wordt." Deze stoffen worden in de mest opgenomen. Zoals bekend, is juist dit illustere duo stoffen zo vervuilend gebleken, dat er een mestwet voor nodig was om de boeren tot minder uitstoot te bewegen. Nijmeijer lacht, als hem de vraag wordt gesteld: is zijn mestheffing lager omdat zijn veertien koeien schone mest produceren? Als alle bedrijven op de bd wijze zouden gaan werken, zou er een heel stuk overproduktie verdwijnen. Nijmeijer hierover: „Dat was ook één van de redenen waarom ik tien jaar geleden met dit bedrijf ben gestart. Ik ben een enorme natuurliefhebber en zag dat het milieu naar de knoppen gaat. In ons bedrijf wordt in feite alleen geproduceerd wat nodig is. De koeien produceren mest in zulke hoeveelheden, dat er genoeg is om het land te bemesten." Krachten Wat de baardige Rossumer ook zo aantrok in de bd-sector, is de afspraakeconomie. De Ruyter hierover: „We vragen een stuk kwaliteit van de boeren,terwijl we hen op onze beurt een garantie kunnen geven voor een vaste afname, tegen een bepaalde prijs." Hij legt uit: „Voorop staat dat het dier, in dit geval de koe, écht kan leven. Als het dier wordt geslacht, heeft het alle krachten kunnen opdoen, die later via de voeding voor de mens bestemd zijn." De koeien die in de wei lopen in plaats van in een grupstal, hebben het goed. Hun bewegingsvrijheid heeft Eén van de meest in het oog lopende zaken op een bd boerderij is de potstal.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 11