Tom Clancy en de beklemmende werking van oorlogen en oceanen 'Kaaps' woonhuis 'Tante Cato'even terug in Espelo Bridgeclub zoekt leden Cursus Duits Finales senioren Dirk Hoekman wint Witte Wievenloop Afstandsrit voor ruiters LH HOLTENS NIEUWSBLAD t Succes voor de Bergruiters Bergruitertjes naar Levade Kampioenschap hele triathlon Nederlandse bioscopen in de ban van de stille sluipgang van The Hunt for Red October' f f i !F-7 DONDERDAG 30 AUGUSTUS Bijna honderd Holtense bouwwerken en bouwsels zijn opgenomen in de grote, landelijke inventarisatie van moderne bouwkutist uit de periode 1850-1940. Eén daarvan is deze kopie van een Zuid- Afrikaans 'Kaaps' woonhuis aan de Molenbelterweg 25. Het pand -is in.1935 of '36 gebouwd in typisch Nederlands koloniale stijl en wijkt in zijn vorm sterk af van de omgeving. De 'in- en uitzwenken- de' geveltoppen zijn geïnspireerd op 18e eeuwse voorbeelden. De halfronde erker en grote raampartijen aan de achterzijde verwij- zen naar het warme klimaat, waarin het origineel van de villa (nog steeds?) staat. Het tropische effect wordt nog versterkt door de witgepleisterde muren. De oorspronkelijke naam van het huis was Morgenster, maar de huidige bewoners geven kennelijk de voor keur aan Boskoraal. 1988 Tijdens de provinciale kampioen- de derde plaats in de klasse Z2 en •1989 schappen in Bathmen hebben en- Sandra Dieperink werd vijfde in de 983 kele Bergruiters goede resultaten klasse Z. Bij het springconcours ■j 983 behaald. Viola v.d. Akker werd plaatste Rikus Bronsvoort zich als 1982 kampioen in de dressuurklasse M. vijfde in de klasse Z. -,904 Marie Elise Dollekamp behaalde 1986 Voordat het bridgeseizoen binnen kort van start gaat zoekt de Brid geclub Holten nog enkele nieuwe leden. Het bestuur is er van over tuigd dat er in Holten veel thuis- bridgers wonen, die er (nog) niet toe gekomen zijn om lid te worden van de vereniging. Het seizoen van de bridgeclub loopt van begin september tot eind mei. De eerste vier weken zijn er in- speelavonden, om het spelpeil na de vakantie weer wat op te halen of om eventueel te wennen aan een nieuwe partner. Na deze vier we ken begint de competitie, 's Avonds wordt na afloop van de 24 gespeelde spellen meteen de uit slag bekend gemaakt. Drie keer in het seizoen is er een periodekam pioen en half mei wordt de alge meen kampioen gehuldigd. Er zijn ook speciale avonden, zoals de Sin- terklaas-, kerst- en de paasdrive. De laatste speelavond is een bloe- menavond. De bridgeclub Holten speelt iedere donderdagavond vanaf 19.30 uur in café De Preuter aan de Markelo- De dag-mavo voor volwassenen heeft het komend leerjaar haar cursuspakket uitgebreid met een avondcursus Duits. De lessen wor den gegeven in dorpshuis De Bosc hkamp op maandagavond van 20.00-21.30 uur. De eerste les is op maandag 3 september. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor inlich tingen en inschrijvingen tel. 05483- 62593. De dagcursussen Nederlands, Frans, Engels, Aardrijkskunde en Geschiedenis beginnen, bij vol doende deelname, in de week van 30 september. seweg. Het lidmaatschap bedraagt 25,- per jaar. Voor opgave en na dere informatie graag contact op nemen met mevr. M. Rustenbiel, Nagelhoutstraat 13, tel. 62629. Dankzij hun tweede plaats op het, Overijssels kampioenschap neemt het achttal van pc De Bergruiter tjes aanstaande zaterdag deel aan de Levade in Ermelo. Ida Vincent, die afgelopen zater dag de eerste prijs behaalde op een concours in Hengelo (Gelderland), neemt met haar pony Mark deel aan de Nederlandse springkampi- oenschaDoen in de klasse Z. Donderdag 30 augustus worden op sportpark Meermanskamp de fina les gespeeld van het door de sv Hol ten georganiseerde lagere senio- rentoumooi. De acht beste ploe gen van de voorrondes treden van af 19.00 uur tegen elkaar aan en klasseren zich volgens het knock out systeem. In Almere werd op zaterdag 18 au gustus het open Nederlands kam pioenschap over de hele triathlon gehouden. De 3,8 km zwemmen, 180 km fietsen en 42,2 km hardlo pen werden onder zeer slechte weersomstandigheden afgewerkt. Han Muizebelt, nog herstellende van een blessure, volbracht het parcours in een tijd van 12.35.31. Een verheugde mevrouw Catherina Koetsier ('tante Cato') was woensdagavond 15 augustus even terug in Espelo. Daar werd door de kinderen van de Bosschool het avontuurlijke nieuwe klimtoestel in gebruik genomen, dat mede door een gift van de door haar opge richte en haar naam dragende stichting kon worden opgebouwd. De andere helft van de benodigde drieduizend gulden (alleen mate riaalkosten, handige Espeloërs deden de rest) werd geschonken door de commissie School- en Volksfeest Espelo. De plaatsing van het klimtoestel achter de school moet mede dienen om de kinderen weg te houden van de drukke provinciale weg die vlak voor de school langs loop, verklaarde voorzitter Gerrit Rensen van de ou dercommissie bij de kleine plechtigheid. In een drukkende hitte zegevierde Dirk Hoekman het afgelopen weekend in de Witte Wievenloop in een tijd van 34.40 minuten. De wed strijd over tien kilometer werd ge lopen in het buurtschap Zwiep bij Lochem. Gerard Markvoort vol bracht de race in 41.25 minuten. Rob van Zoelen in 44.53, Ab Koet sier in 47.00, Herman Koetsier in 57.00 en Jannie Koetsier in 1.00.15. Op de twintig kilometer behaalde Gerard Beldman een zesde plaats in 1.22.00 minuten. Chris Offringa eindigde in 1.24.30 en Harry Heu velmans in 1.39.20. Merijn Offringa liep de 3300 meter in 18.03. Programma: 31 augustus SNO-loopte Nij- verdal 2,5. 5. 10,5 en 21 km; 1 september Hanzeloop te Zutphen 4,8 en 21 km; 2 sep tember Kermisloop te Laren 4,5 km. In de omgeving van de Holte^berg wordt aanstaande zaterdag--voor het derde achtereenvolgende jaar een officiële Lange Afstandrit voor ruiters gehouden. Start (vanaf 9.00 uur) en finish zijn bij Stal De Eik aan de Oude Diepenheimse weg. De ruiters kunnen kiezen uit de af standen van 20,40 en 60 kilometer. De tocht wordt veterinair begeleid door dierenarts S. Minnema, geas sisteerd door enkele veterinaire studenten. De organisatie van het paardenevenement is in handen van de families De Weerd uit Hol ten en Wittenaar uit Eisen. 1980 1980i (Door Arie Brouwer) De binnenkant van een onderzeeër heeft Tom Clancy nog nooit uikt 'n het echt kunnen bewonderen. Het enige dat hij van de stalen monsters diep in de oceanen weet, leidt hij af uit boeken die over onderzeeërs geschreven zijn. Tóch is hij de man die 'The 7e Hunt for Red October' schreef: een deels fictief, deels op enke- 47 |e ware gebeurtenissen gebaseerd boek, waarvan in de Vere- ■fnigde Staten in een halfjaar tijd ruim vijf miljoen exemplaren werden verkocht. Voldoende reden dus voor de grote geld- schfetërs in Hollywood om het boek 'De Jacht op de Red Octo ber' (Nederlandse uitgever: Bruna) te verfilmen. Onlangs ging deze rolprent in Nederland in première. Niemand minder dan Sean Connery en Alec Baldwin tekenden voor de hoofdrollen vanxlit zinderende koude oorlog-spektakel. Nu de 'Red Octo ber' de Nederlandse bioscopen binnensluipt, wordt het hoog tijd de auteur en 'godfather' van dit angstige avontuur onder de loep te nemen: Tom Clancy. ten. Voordat de 'Red October' uit Clancy's maritieme brein ont- H?proot, grasduinde hij wat hier [en daar. Zo verdiende hij de jjkóst" als verzekeringsagent en ^'schreef hij zo nu en dan eens iede,!ovèr militaire aangelegenheden. iAl vanaf zijn jeugd was Clancy [namelijk te vinden in bibliothe- i. ken, op zoek naar alles wat maar met sterren, kanonnen en staal idagite maken had. Ondanks deze I UW manie koos de in Maryland woonachtige Clancy niet voor bet gedisciplineerde leger, maar legde hij zich toe op het schrij ven hierover. Dit resulteerde uiteindelijk in een artikel over de MX-raketten, dat hij schreef voor een marine-tijdschrift. Fascineren Hierbij bleef het totdat in 1976 de Amerikaanse televisie het nieuws verspreidde, dat Russische fregatten geprobeerd hadden Zweden binnen te drin gen. Volgens Tom Clancy bleef deze gebeurtenis hem jarenlang fascineren. Zelfs zover dat hij zich de fregatten voorstelde als onderzeeërs en hij aan de slag B Tom Clancyde auteur van het boek The Hunt for Red OctoberVan het boek werden in de Verenigde Staten in een halfjaar tijd ruim vijf miljoen exemplaren verkocht. Clancy werd zelfs door voormalig president Reagan ontboden op het Witte Huis. I B Een scene uit de film The Hunt for Red OctoberDe bemanning van de USS Dallas luistert nauwgezet naar de bewegingen van de Sovjet-onderzeeër Red October. ging met het schrijven van de ro man 'The Hunt for Red Octo ber'. In minder dan een half jaar voltooide de debuterende au teur deze oceaan-thriller. Mari ne-adviseurs en medewerkers van veiligheidsdiensten verbaas den zich bij het lezen van dit boek over de angstaanjagende waarschijnlijkheid van het ver haal. Unieke onderzeeër Clancy neemt de lezer mee naar de Koude Oorlogtijden vóór de perestroijka van Gor- batsjov. Plaats van handeling: de bodem van de Atlantische Oceaan, waar de Russische on derzeeër 'Red October' koers zet naar...de Verenigde Staten. Aan boord, de commandant Marko Alexandrovitsj Ramius (in de film overtuigend neerge zet door Sean Connery). De Sovjet-kapitein is van plan met zijn bemanning over te lopen naar Amerika. De 'Red Octo ber' is echter een unieke onder zeeër, uitgerust met de meest geavanceerde apparatuur en weet zich door een nieuw aan drijfsysteem bijna geluidloos te verplaatsen: de onderzeeër is praktisch onhoorbaar voor de vijand. Vanzelfsprekend zijn de mili taire autoriteiten in de Verenig de Staten dan ook maar wat bereid om de Russische onder zeeër veilig binnen te loodsen en de Sovjetbemanninbg asiel te verlenen. Om de vluchtende 'Red October' op te sporen zet ten de Amerikanen de 'USS Dallas' in, terwijl de Russische top zo'n beetje haar volledige vloot laat uitvaren om de deser terende onderzeeër met torpe do's naar de kelder te jagen, vóórdat de Amerikanen hem in handen krijgen. Clancy be schrijft met 'The Hunt' een bloedstollend kat- en muisspel diep onder de zeespiegel. Ronald Reagan De manier waarop Clancy de tactiek en terminologie rondom onderzeeërs schetst, toont veel van zijn kennis. Binnen de Ame rikaanse marinetop en zelfs het Witte Huis(!) dwong hij veel bewondering af. De toenmalige president Ronald Reagan bleek ook gezwicht voor de beklem mende werking van 'The Hunt for Red October' en nodigde Clancy en zijn vrouw uit op het Witte Huis. Ondertussen bleef de auteur niet stilzitten en ging door met schrijven. Van zijn hand ver scheen kort na 'The Hunt for Red October' het boek 'Red Storm Rising' (Operatie Rode Storm, 1986): een subliem epos over het uitbreken van de Derde Wereldoorlog. De auteur schetst de lezer het ontstaan en verloop van een Russische conventionele inval in West-Europa. Het scenario van de oorlog is precies wat menig NAVO-lid vreesde vóórdat Gorbatsjov aan de macht kwam: een inval op West-Duitsland met indrukwekkend grote aan tallen Russische tankdivisies en de verovering van de Sovjets van het strategisch gelegen IJsland. Bovendien weet de Sovjet luchtmacht het de Amerikaanse bevoorradingskonvooien op de Atlantische Oceaan knap moei lijk te maken. Met boeiende militair-tacti sche beschrijvingen en het ge bruik van vele details krijgt Clancy het weer voor elkaar de lezer 424 pagina's lang aan zijn boek te kluisteren. Typisch zo'n roman dat je in één ruk uitleest. Gevierd schrijver Ondertussen leeft Tom Clan cy nog steeds in Maryland met zijn vrouw en vier kinderen. Van verzekeringsagent is hij in middels uitgegroeid tot een ge- B Alec Baldwin speelt de rol van Cl A-agent Jack Ryan. Hij lijkt de enige te zijn die de motie ven van de deserterende comman dant Ramius begrijpt. vierd schrijver. Bovendien doen verhalen de ronde dat hij nu zelfs als militair adviseur ver bonden is aan het Amerikaanse Pentagon. In korte tijd bracht Clancy opnieuw enkele thrillers van for maat op de markt. Zo is hij verantwoordelijk voor de boe ken 'Ongelijke strijd' en 'Kardi naal van het Kremlin'. Dat Clan cy naast een gedegen kennis van het militaire leven ook de anti- amerikaanse teneur geproefd heeft rondom de Columbiaanse drugsmafia, blijkt wel uit zijn laatste huzarenstuk, 'De Colom bia Connectie'. Alle genoemde boeken zijn uitgegeven door A.W. Bruna Uitgevers B.V. B Kapitein Ramius van de Red October, gespeeld door Seat Connery.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 7