De Pruus komt - Overijssel in de Tweede Wereldoorlog vol fouten Dit is pas. Alsnog de glunderende krachtpatsers van OKIA Duits verzet tegen Hitier De Nederlandse kerken en de Joden 1940-1945 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 HOLTENS NIEUWSBLAD 7 Ere wie ere toekomt. Bij het bericht over het Nederlands kam pioenschap dat dejeugdploeg van OKIA behaalde, hoorde ook een foto. Bij deze alsnog de glunderende krachtpatsers van OKIA bij clubhuis café Kalfsterman op de gevoelige plaat. Staand v.l.n.r. coach Henk Pekkeriet, Gerben Wans ink, Andrë Wansink, Gerben Sluiter, Erik Sluiter en sponsor Markvoort. Knielen v.l.n.r. Edwin Beldman, Erik Bosschers en Arjan Vasters. Uitgeverij Waanders te Zwolle heeft een klinkende naam waar het gaat om de Jaarboeken Over ijssel. De titels die verschenen muntten uit wat betreft de druk kwaliteit, vormgeving, fotogra fie, leesbaarheid en onderwerp keuze. De nieuwste uitgave De Pruus komt - Overijssel in de Tweede Wereldoorlog bezit die zelfde kwaliteiten, alleen er is één flinke maar dit keer. Eén - of meerdere samenstellers van dit jaarboek - zijn enorm slor dig omgesprongen met een aan tal fotobijschriften, en ook met hun bewering dat over bepaalde facetten van de Tweede Wereld oorlog, opgenomen in dit jaar boek, nog nimmer gepubliceerd is. Om met het laatste te begin nen. Dat er twee Oldenzalers al op 10 mei 1940 moesten onder duiken, omdat ze in Nederland een tegen de Duitsers gericht blad drukten, is al gepubliceerd in 't boek Oldenzaal in de Tweede Wereldoorlog van mr. G.J.J.W. Weustink (pagina 12). De kreet 'De Pruus komt' treft men overi gens ook in dat boek aan.... Wat de fotobijschriften betreft, de sa menstellers konden vrij beschik ken over oorlogsfoto's, afkom stig uit Raalte in oorlogstijd '40- '45. Ondanks het feit dat hen de herkomst van die foto's bekend was, presteerden de auteurs het Uitgave als bron voor verder onderzoek over periode '40-'45 onbetrouwbaar foutieve bijschriften bij een groot aantal van die foto's te plaatsen. De foto op pagina 10 in 'De Pruus komt' is niet te Raalte maar bij Zwolle gemaakt, de familie afge beeld op pagina 16 heet niet Has- sink maar Assink, op pagina 52 staat bij een foto dat er onder an dere inwoners van Raalte op de foto staan, het zijn allemaal inwo ners van die plaats, op pagina 88 staat bij de foto 'Onderduikers in Raalte'. Die bewering staat hele maal niet vast, het gaat om perso nen, die een deel van de oorlog in de gemeente Raalte waren on dergedoken, maar niet staat vast of die foto in Raalte genomen is. Op pagina 141 wordt melding ge maakt van een Typhoon, die op 8 augustus 1942 te Raalte veronge lukte. Het afgebeelde vliegtuig maakte daar 11 april 1945 een noodlanding. Op dezelfde pagina staat dat de vier inzittenden (be- Overijssel In deïweeds Wereldoorlog pes .letóieb"'0 Volstrekt aktueel, maar met een vleugje nos talgie: ziedaar deze uitzonderlijk gerieflijke fauteuil. Bekleed met een zware kwaliteit epinglé nu 790.- en in een moderne weefstof slechts Charmante kombinatie van 2 en 21/2- zitsbank Alleen tijdens de opruiming van 1895. 2-zits 795.- 3-zits 1150.-. Nu Ledikant Toermalijn, 180 cm breed en 200 cm lang. Incl. 2 nachtkastjes met laden, prachtige toog met o.a. kantelbare spiegel en verlichting 1 OOK Inclusief: lfc9Uir" 2 lattenbodems, hoofd- en voeteinde verstelbaar. 2 luxe door gestikte polyethermatrassen, Hl OOK afgedekt met schapewol, van 2350 - nu M M Kompleet bezorgd en geplaatst Prachtige zitgroep in Italiaanse vormgeving. Geheel in leer bekleed, grandioos zitkomfort Zeer veel kleurmogelijkheden 2 21/2 zits van- 3498.- voor Ook leverbaar als 3 zits 160 cm breed 1275- 140 cm breed 1250 Skandinavische draai- fauteuil in soepel rund- leer. 5-tenige draaivoet en romp van gelami neerd beuken, In veel kleuren van 995.- nu Eethoek. De 4 stoelen in een prachtige weefstof In een groot aantal moderne kleuren met een geheel zwart frame. De tafel is leverbaar in langwerpig of vierkant met een struktuurblad in verschillende kleuren. 1599 In onze opruiming kompleet Tijdloze hoekkombinatie bekleed met leer dat in diverse kleuren leer leverbaar is. Extra hoge rug en overbloezende armleggers van 4450.- voor Fauteuil nu 1370.- 2 en 3 zits ookjjpart leverbaar Resink heeft een grote kollektie pitriet fauteuils van een betere kwaliteit in vele kleuren vanaf (zonder kussentje). 21/2 zitsbank. Bijzonder fraaie vormgeving. Keuze uit diverse stoffen. 2Vz zitsbank nu in onze opruiming 1390. 2 zitsbank vanaf Buisframe fauteuil in metallic-grijs of andere kleur met los canvas zitkussen in diverse kleuren, o.a. wit, zwart, rood, blauw en rose. Gastvrije zitgroep in 100% rundleder. Keuze uit vele kleuren. De 2-zits en 3-zits samen van 3350.- nu In stof 2 3 zits vanaf 2290.- Ook in leatherlook Meeneemprijs Moderne eethoek. De 4 metalen armstoelen zijn bekleed met een Borastof en leverbaar in vele kleuren. De tafel met afgeronde kant heeft een reliëf struktuurblad de maat is 160 x 85 cm. Nu in onze opruiming kompleet Moderne zitgroep met extra hoge rug en een hoog waardige weefstof bekleding leverbaar in verschillende kleuren. Nu in onze opruiming van 2170.- voor Ook los leverbaar. Zitbank Italia - tijdloos model, prachtig leder in vele moderne kleuren. 2 zits 21/2 zits 1495.-, 3 zits 1598.- Ook leverbaar in stof. Schuifdeur kasten vindt u bij Topform te kust en te keur van 100 cm t/m 350 cm breed. Uw nieuwste kast als afgebeeld 200 cm breed met 1 spiegeldeur 225 cm hoog. Nu in onze opruiming Ook los leverbaar Gratis bezorgd en geplaatst - O® Deventer - Broederenplein/Broederenstraat 22-28. Tel. 05700-14481. Almelo - Apeldoorn - Deventer - Doetinchem - Enschede - Hengelo - Zutphen - Zwolle doeld wordt van de Typhoon) in Raalte werden begraven. Eer Typhoon telde slechts één inzit tende, en de foto met grafkruizen heeft in het geheel niets met de gemeente Raalte of daar veron gelukte piloten te maken. Op pa gina 135 beweren de auteurs dat de slachtoffers van de ramp met de V2 te Luttenberg, negentien in totaal, allen rusten in een graf op de begraafplaats van het dorp. Fout, ook hier weer. Drie slachtof fers van die ramp zijn begraven op de Algemene Begraafplaats in Raalte-dorp (Sigmeijer jr. en sr. plus Steven Ruesink). Ook in de literatuuropgave is men onvolle dig. In De Pruus komt maakt men melding van het verongelukken van Maurits Bachrach tijdens een razzia in de gemeente Raalte. De boeken in de literatuuropgave dateren voor zover er de jaren van verschijnen bij staan, allen van vóór 1986. Pas in november 1986 werd gepubliceerd dat Mau rits Bachrach de werkelijke naam was van het slachtoffer, dat tot dat ogenblik alleen bekend was onder zijn schuilnaam Hendrik Bakker. De uitgave waaraan de naam Maurits Bachrach ontleend is, Raalte in oorlogstijd '40-'45, wordt niet genoemd in dat litera tuuroverzicht, terwijl het haast niet anders kan dan dat die uitga ve gebruikt is. Ook in de foto-ver antwoording rommelt het. Een foto die uit het archief van de ge meente Raalte zou komen, komt daar niet uit. Waar wel? Het is ontzettend jammer dat dit Jaar boek Overijssel, dat er in alle op zichten schitterend uitziet, zo slordig is samensteld. Slechts de controle van gegevens aan de hand van maar éen boek c.q. ge meente leverde alle hiervoor ge noemde fouten op. Of de conclu sie daarmee gewettigd is dat het met de overige informatie al net zo slecht gesteld is, gaat wellicht te ver. Maar het vaststellen van zoveel manco's aan de hand van een controle op gegevens van een gemeente geeft toch wel be hoorlijk te denken. En dat is jam mer, in het bijzonder voor uitge ver Waanders, die jarenlang met verschillende subliem uitgevoer de titels in de serie Jaarboeken Overijssel zoveel interessants en boeiends over de historie van deze provincie vast liet leggen. ISBN 90 6630 211 9. Het accent van vele documen taires, boeken en overige pro- dukties over de Tweede We reldoorlog, ligt op het kwade en slechte dat Duitsland, z'n bevolking incluis, aanrichtte bij onder meer de omliggende en bezette landen. Te vaak wordt vergeten dat ook in Duitsland verzet is gepleegd tegen de Nazi's. De Duitsers die dat deden waren al lang voordat de oorlog hier uitbrak, de 'bewoners' van de concen tratiekampen in eigen land. Ger van Roon schreef het bij Kok-Kampen uitgegeven boek Het Duitse verzet tegen Hitier. De propaganda-machine in Duitsland wilde doen voorko men alsof Hitier en Duitse volk een eenhied vormden. Uit do cumenten blijkt dat er wel de gelijk oppositie en verzet was in het Derde Rijk. Dit boek gaat over die minderheid van het Duitse volk in de jaren van het Hitlerbewind. Wie belangstel ling heeft voor de Tweede We reldoorlog kan niet om dit fa cet heen. ISBN 90 242 0946 3. In het boek De Nederlandse kerken en de Joden 1940- 1945, doet ds. Snoek verslag van de houding van de Neder landse kerken in de officiële contacten met de Duitse bezet ters. Hij gaat ook uitgebreid in op de hulp die door diverse kerkelijke en christelijke in stanties en particulieren is ge boden aan Joodse onderdui kers en hun motieven daarbij. Het is een vlot geschreven en goed gedocumenteerd boek, dat niet al te trots kan stem men. De kerken hebben, zoals blijkt, zeker meer gedaan dan menigeen nu geneigd is te denken, maar al met al minder dan toen mocht worden ver wacht. Ds. Snoek (geboren 1920) was als gereformeerd predikant bijna twintig jaar lang nauw betrokken bij het gesprek tussen Israël en de kerken. Uitgeverij Kok-Kam pen. ISBN 90 242 0949 8.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 7