Kunstkring start seizoen met concert 5,8% Diessenplas krijgt afdeling voor intensieve meerzorg ï'"i| Oud-Holtense werkt aan IVF-bevruchting Boeiende lezing over brandwonden Rabobank Rendement Rekening: hoge rente en altijd geld beschikbaar Het Nationale Dansfestijn '89 Marathondansen voor Rode Kruis Rente Rabobank Q Frederika Prak in documentaire Meer bank voor je geld Kegelmiddag Fienpreuvers Licht- en bandentest HOLTENS NIEUWSBLAD Collecte van Brandwonden Stichting Succes collecte Nierstichting OPHALEN GESTORVEN SLACHTDIEREN DONDERDAG 26 OKTOBER 1989 Voor de Kunst- en Cultuurkring Holten start het seizoen op zondag 29 oktober met een theeconcert van de pianist Paul Kempers en fluitiste Noes Lensenlink in het dorpshuis. Dit voor iedereen toegankelijke mid dagconcert vormt het begin van een reeks culturele evenementen die op 21 november wordt voortgezet met een inleiding over de schrijver Gabriel Garcia Marquez en waarvoor in het komende jaar ook al het Fi- gurentheater Triangel, inleidingen over Salvador Dali en Vincent van Gogh en een lezing over de restauratie van schilderijen zijn vastgelegd. Sinds kort ontplooit de Kunst- en Cultuurkring haar activiteiten in In de week van 31 oktober tot en met 4 november wordt ook in Hol ten gecollecteerd voor de Neder landse Brandwonden Stichting. Deze probeert ongevallen met brandwonden als gevolg zo niet te voorkomen, dan toch drastisch te verminderen. Onder het motto: "Eerst water, de rest komt later" wordt ook veel aandacht aan eer ste hulp bij brandwonden besteed. Aangezien voor dit werk geen sub sidie wordt verleend is de stichting afhankelijk van bijdragen van par ticulieren. Men kan ook een bedrag overmaken op girorekening 202122 of op bankrekening 707070643. stichtingsvorm. In het bestuur van de stichting zitten mw. D.D. van Rappard-Buitenhuis (voorzitter), mw. Y.M. Lubberhuizen-De Haas (secretaris) en mw. C.M. Sijtsema- Tesch (penningmeester). Het is nog steeds mogelijk contribuant van de Kunst- en Cultuurkring te worden waardoor men tegen beta ling van f 10,00 per jaar het pro gramma krijgt thuisgestuurd en een korting van f 2,00 geniet op de toegangsprijzen. Overigens is het niet de bedoeling dat alleen contribuanten de cultu rele middagen en avonden bijwo nen. Zondag 29 oktober hopen de organisatoren vanaf 15.00 uur op een groot publiek in de hal van het sorpshuis. Het programma is er naar. De beide aan het Twents Conservatorium afgestudeerde Paul Kempers en Noes Lenselink vormen al acht jaar lang een muzi kaal duo en spelen verder in ver schillende kamerensembles. In Holten zullen zij werken van J.S. Bach, Scarlatti, Haydn, Mozart, Saint Seans, Debussy, Schubert, Nadat de HVG eerder in de maand al naar een boeiende verhande ling van wachtmeester H. van der Keuken van de Rijkspolitie Hol ten over slachtofferhulp had ge luisterd, kwamen de leden vorige week samen met de CPB-vrouwen in de Kandelaar bijeen voor een lezing over de Nederlandse Brandwonden Stichting. Na de opening door mw. Stam-Ha- zewinkel vertelde mw. Tienstra over het ontstaan van de Brand wondencentra in Beverwijk (dicht bij de Hoogovens waar het brand gevaar groot is), in Rotterdam (bij de havens) en in Groningen. In to taal gaat het om 45 bedden. Tevens gaf zij tips om brandwonden te voorkomen, vooral in het huishou den van alledag. Aan de hand van dia's gaf zij een indruk van ver schillende gradaties in brandwon den, de behandeling ervan en de genezing. Zij beëindigde haar praatje met een oproep voor do nors want donorhuid is voor de brandwondencentra van levens groot belang. Mw. Muller bedankte de spreek ster en bood haar bloemen en sloot na het zingen van Gez. 474 met ge bed af. Spaartegoed meer dan f 10.000.-? Neem dan een Rabobank Rendement Rekening: een hoge rente en toch f 25.000.- contant en zonder kosten opneembaar (elk kwartaal). Loop even binnen of bel voor een afspraak. Gaardenstraat 32 - Holten - Tel. 6 22 55 Schumann, Fauré en Crooke ten gehoren brengen. De toegangsprijs is f 8,50 (f 7,50 voor donateurs) in welke prijs een kopje thee of koffie is inbegrepen. Overigens kan men zich ook nog opgeven voor de cursus Muziekge schiedenis waarvoor tot nu toe acht mensen zich hebben aange meld. Wil deze cursus doorgaan dan zijn ongeveer twintig deelne mers nodig. De bijeenkomsten worden gehouden op tien dinsda gochtenden om de veertien dagen. Opgave bij mw. Sijtsema-Tesch, tel. 62301. Voor de leeskring hebben zich ne gen mensen opgegeven en ook hier zijn belangstellenden nog welkom. In overleg met de vroeger leraar Nederlands aan de Scholenge meenschap P. van de Ende zal bin- nekort over de inhoud worden ge praat. Opgave bij mw. Lubberhui zen, tel. 62629^^ De Carnavalsvereniging De Fien preuvers houdt op zondag 29 okto ber de traditionele kegelmiddag, die om vier uur begint. Aan deze kegelmiddag bij Barbarossa doen mee teams van de SV Holten, OKIA, MAC, de Tennisvereniging en de Fienpreuvers. De middag is voor het hele gezin; zo is er een spelcircuit voor de kin deren waaraan leuke prijzen ver bonden zijn. De toegang is gratis voor alle Holtenaren, dus niet al leen voor de leden. Voorafgaand aan de kegelmiddag voetbalt het kabinet van de Fien preuvers tegen het bestuur van de SV Holten. Deze wedstrijd begint om 13.30 uur als voorwedstrijd van Holten-Rood Zwart, die gehouden wordt op de Meermanskamp. Nadat elders in den lande al tal van dansparen zich in het zweet hebben gewerkt voor het Rode Kruis, is Holten zaterdag 28 okto ber aan de beurt. Op initiatief van dansleraar Ben Vollenbrock wordt er van 's morgens tien tot 's middags zes bij het Bonte Paard in Dijkerhoek een marathondans ge houden, waarvoor jong en oud zich massaal heeft ingeschreven. Onder het motto "Dansen is Ple zier voor Twee" wordt op die ma nier geld bijeengebracht voor de bouw van een aangepast zwem bad voor gehandicapten en lang durig zieken in het Rode Kruis va kantiehuis De Valkenberg in Rhe- den. Ben Vollenbrock is ervan overuigd dat de dansmarathon bij het Bonte Paard een groot succes wordt. Vooral van zijn jeugdige leerlingen heeft zich al een groot aantal inge schreven, terwijl ook de paren niet achterblijven. Met name vanuit zijn lesgroep in 't Trefpunt in Espe- lo kreeg hij enthousiaste reacties. De volwassen groep dansers en danseressen komt 's middags van vier tot zes aan de beurt, terwijl de jeugd van 's morgen tien tot 's mid dags vier haar beste beentje voor zet. Dat het uiteindelijk bijeenge- haalde sponsorbedrag (iedere dan ser zoekt eigen sponsors en laat zich per dans betalen) hoog kan uitvallen, blijkt al uit de prestatie van Wouter Cents en Anita Brinks uit Holten die eerder in Goor met maar liefst 111 dansen een bedrag van f 180 bij elkaar haalden. Voor de organisatie van de dag heeft de plaatselijke Rode Kruis-afdeling haar medewerking toegezegd, met name bij het stempelen van de kaarten waarop het aantal dansen wordt bijgehouden. Elke deelne mer krijgt na afloop een oorkonde en een button. Wie wil komen kij ken is ook welkom. De toegan- sprijs is f 1,00. Uiteraard gaat dat geld ook naar het Rode Kruis. Bij verzorgingstehuis De Diessenplas was het afgelopen week feest. Na jarenlange bezuinigingen kwam de honorering van de aanvraag voor een intensieve meerzorg-afdeling als een welkome afwisseling. Op de begane grond kan daardoor aan de bewoners van zeven éénpersoons en twee tweepersoonskamers meer aandacht worden besteed. De extra subsidie van 132 duizend gulden jaarlijks betekent dat ouderen in Hol ten minder snel in het verpleeghuis hoeven te worden opgenomen. Bo vendien komt er meer geld beschikbaar voor het flankerend ouderenbe leid. Een gesprek met een tevreden directeur E.A. Postma. Tien miljoen gulden mocht de Na tionale Ziekenfondsraad van mi nister Brinkman verdelen om de grote druk op de wachtlijsten voor verpleeghuizen enigszins te ver lichten. Diessenplas-directeur Postma wrist dat dit bedrag zwaar overtekend was met aanvragen uit het hele land en is dan ook extra blij met de toezegging dat er in Holten een intensieve meerzorgaf- deling mag worden ingericht. „Vol gens mij zijn we in Overijssel de enige. Dat betekent dat men een goede indruk heeft gekregen van onze opzet. De positieve adviezen van het Regionaal Ziekenfonds Salland en de provincie Overijssel zullen daarbij wel gewicht in de schaal hebben gelegd." Samenwerking Voor het meerzorg-project werkt Veilig Verkeer Nederland afdeling Holten houdt zaterdag 28 oktober een verlichtings- en bandentest. Dat gebeurt in de gemeentegarage aan de Waagweg van 09.00 uur tot 12.00 uur. De deelname is gratis voor zowel leden als niet-leden. Wel is er gelegenheid om een gift achter te laten. De eind september gehouden col lecte van de Nierstichting is in Hol ten een succes geworden. De plaat selijke collectanten haalden een bedrag van f 5.624,95 op, waarvoor het plaatselijk bestuur hen van harte dankt. de Diessenplas samen met het ver pleeghuis St. Josef in Deventer. Daar gaat f 25.000 naar toe voor de adviezen die bijvoorbeeld de ver pleeghuis-arts, de fysiotherapeut, de logopedist en het gespeciali seerde pschycho-cheriatrisch per soneel aldaar naar Holten door sluizen. „Het is niet de bedoeling dat er op dat gebied personeel wordt aange trokken" benadrukt Postma. „Met de adviezen uit Deventer kunnen onze mensen voor een verantwoor de opvang zorgen. Hier in Holten komen er drie full-time krachten bij. Daarbij gaat het om extra lei ding in de daggroepruimte die in de nieuwe situatie immers tot ne gen uur 's avonds open is (ook in het weekeinde) en om extra perso neel in de verzorging. Bovendien kunnen we hierdoor nu ook werken met een groep die tot nu toe tussen wal en schip viel. Daarbij gaat het om mensen die niet meedoen aan onze normale activiteiten omdat die voor hen te druk zijn. Ze blijven dan op hun kamer, maar daardoor gaan ze steeds verder achteruit. Door die groep twee dagen en drie middagen per week extra aan dacht te geven, kunnen we preven tief werken." Hoewel Postma benadrukt dat op name in een verpleeghuis niet al tijd te vermijden is. maar dat het beleid van de Diessenplas erop ge richt is de bewoners van het verzor gingshuis zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te laten functione ren. Daarnaast probeert men in Holten ook het moment van verhuizing naar het verzorgingstehuis uit te stellen. Dat kan doordat de subsi die voor de twee verzorgingsplaat sen die door de interne verbouwing tot groepsruimte vervallen, wel wordt doorbetaald. Met die twee keer f 12.500 kan de Diessenplas de tekorten voor het flankerend oude renbeleid (kortdurende opname en dag- en nachtopvang) wegwerken, zodat ook de gemeente Holten hiervoor niet meer hoeft in te sprin gen, zoals in het verleden is ge beurd. Anderzijds kan er in samen werking met de Kruisverenigingen en de Gezinsverzorging voor wor den gezorgd dat ouderen met een verzorgingsindicatie langer thuis kunnen blijven wonen. Schenking Enig minpuntje is dat de subsidie aanvraag voor de noodzakelijke verbouwingskosten niet gehono reerd werd zodat daarvoor een al ternatieve bron moet worden aan geboord. Dat ziet Postma niet somber in. Enerzijds omdat het omtoveren van een tweepersoons appartement in een groepsruimte voor dagopvang met bescheiden fi nanciële middelen kan gebeuren, anderzijds omdat hij eerder dit jaar verrast werd met een anonie me gift van tienduizend gulden van een oudere inwoner van Hol ten. „Die was zo enthousiast over onze plannen, dat hij spontaan met die schenking kwam." Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan maatschap G. H. en H. A. Bosman voor vernieuwen machineberging bij Beumersteeg 10; - aan H. Paalman voor vergroten berging bij Mossinkserf 8; - aan Gebr. Schuppert voor vergroten showroom Stationsstraat 3; - aan P Schipper voor vergroten woning Fazantenweg 10; - aan J. W. Stevens voor verbouwen jongveestal bij Schutteweg 1 - aan WMO Zwolle voor bouw traforuimte aan de Dijkerhoekseweg; - aan H. G. Willemsen-Hulshoff voor bouw woning aan Helderman; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan J. J. Godeschalk, Oranjestraat 72 (1 lariks); - aan J. W. Feith, Ab Jansenstraat 12 (1 berk); Voor het Inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. AFSCHEID RECTOR SCHOLENGEMEENSCHAP HOLTEN Met ingang van 1 november a.s. zal drs. P. Bakker zijn funktie als rec tor van de Scholengemeenschap Holten neerleggen door gebruik te maken van de regeling Doorstroming Onderwijzend Personeel. Op vrijdag 29 oktober bestaat de mogelijkheid afscheid van dhr. en mevr. Bakker te nemen tijdens een receptie in het gemeentehuis vanaf 16.30 uur. De gemeente Hellendoorn, Den Ham, Holten, Markelo, Rijssen en Wierden hebben gezamenlijk afspraken gemaakt met betrekking tot het ophalen van gestorven slachtdieren. Deze afspraken zijn vastge legd in een gemeenschappelijke regeling. In deze regeling is de ge meente Holten aangewezen als centrale gemeente van uitvoering. Teneinde de wijze van werken nog eens weer kenbaar te maken, is be sloten hierover een publikatie te doen uitgaan in het gehele samen werkingsgebied. Gestorven slachtdieren De AANMELDING van gestorven slachtdieren is dag en nacht moge lijk onder telefoonnummer 05483-6 13 67. Alle aanmeldingen worden opgenomen op een geluidsband. Nadat het contact met de geluids band tot stand is gekomen, dient te worden doorgegeven: de naam van de eigenaar van het gestorven slachtdier, de diersoort, de leeftijd en het adres van de ligplaats. Het AFLUISTEREN van de geluidsband vindt plaats op: maandagmor gen tot 8.30 uur en maandagmiddag tot 16.30 uur; dinsdag, woens dag en donderdag vóór 16.30 uur; vrijdagmorgen om 8.00 uur en vrij dagmiddag vóór 16.30 uur. De aangemelde gestorven slachtdieren worden in de regel de volgende werkdag opgehaald. Uitzondering hierop vormen de aanmeldingen, die vrijdagmorgen om 8.00 uur op de geluidsband voorkomen. Deze worden in principe nog dezelfde dag opgehaald. Op zaterdag worden in de regel alleen de grote gestorven slachtdieren opgehaald, welke op de vrijdag vóór 16.30 uur zijn gemeld. Gestorven kleine huisdieren Gestorven kleine huisdieren c.q. gezelschapsdieren worden niet op gehaald. Aanmelding daarvan behoeft dan ook niet plaats te vinden. Elke gemeente binnen het samenwerkingsgebied heeft een plaats waar deze dieren naartoe gebracht kunnen worden. Deze plaatsen zijn: gemeente Hellendoorn - bij het NTF-gebouw, Almeloseweg 2; gemeente Den Ham - bij de gemeentewerf, De Meulenbelt2 te Vroomshoop; gemeente Holten - bij de gemeentewerf, Waagweg 4; gemeente Markelo - bij de gemeentewerf aan de Endemansdijk; gemeente Rijssen - bij de gemeentewerf, Daltonstraat 2; gemeente Wierden - bij de noodslachtplaats, Dikkensweg 22 te Wierden. Het is niet toegestaan slachtafvallen naar deze plaatsen te brengen. Gestorven pluimvee Gestorven pluimvee wordt voorlopig alleen nog opgehaald in verpakkingseenheden van 20 kg. Bij de aanmelding is het noodza kelijk het aantal verpakkingseenheden op te geven. Slot De gestorven dieren op de boerderij dienen uit de stallen verwijderd te zijn en te zijn gebracht naar een plaats, welke gemakkelijk door de op- haalauto is te bereiken. De gestorven dieren dienen zodanig te zijn afgeschermd, dat onge dierte er niet bij kan. Burgemeester en wethouders van de centrale gemeente van uitvoering de secretaris, J. R Stegeman. de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. In de NOS-documentaire "Be vruchting achter glas", die op dinsdag 31 oktober om 20.56 uur op Nederland 3 wordt uitgezon den, komt oud-plaatsgenote Fre derika Prak uitgebreid aan het woord. Samen met de Tilburgse gynaecoloog dr. Bots werkt dok ter Prak aan een methode om de kansen op een succesvolle rea geerbuisbevruchting aanzienlijk te verbeteren. Bij deze IVF-metho- de (in vitro fertilisatie) wordt ge bruik gemaakt van een pompje i.p.v. injecties om de nodige hor monen toe te dienen. Frederika Prak werkt nu vijf jaar op de gynaecologische afdeling van het Tilburgse ziekenhuis St. Elisabeth en houdt zich specifiek bezig met de zelf ontwikkelde TVF- methode. Met hun "pompjes-aan pak" oogstten de Tilburgse artsen al veel waardering op medisch con gressen in o.a. Genève, Jeruzalem, Cambridge en Marrakech, waar de nieuwe manier van hormoontoe diening voor het eerst wereldkun dig werd gemaakt. Uitgangspunt is dat het toedienen "van de voor bevruchting noodza kelijke hormonen niet langer ge beurt met injecties (een behande ling die tien tot veertien dagen achter elkaar elke dag herhaald moet worden), maar via een op het lichaam te dragen pompje dat veel meer de natuurlijke situatie bena dert door de hormonen elke negen tig minuten te doseren. Naast het gebruiksgemak biedt het pompje ook een beter resultaat. Van de 22 vrouwen die op deze manier wer den behandeld, werd in 42% van de gevallen een zwangerschap be reikt. Dat resultaat ligt drie keer zo hoog als bij de injectie-methode. In de 45 minuten durende NOS-do cumentaire wordt uitgebreid stil gestaan bij deze nieuwe methode. De zaak is op het ogenblik erg ac tueel omdat de Ziekenfondsraad op de dag van uitzending verga dert over het voorstel de voorzie ningen voor IVF uit te breiden, zo dat ook deze manier van bevruch ten in het ziekenfondspakket kan worden opgenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5