„Triest dat politiek niet voor fusie koos" ü#ai n 7>/4% Al veertig jaar Unicef kaarten Vast en zeker de hoogste rente bij de Rabobank: Spaar-Vast-Rekening HQLTENS NIEUWSBLAD Nu met een rente tot Gaardenstraat 32, Holten Rabobank Q Meer bank voor je geld Symposium bij afscheid rector Bakker Tarieven omhoog Tafeltennistoernooi jeugd Uitslag verloting DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 Scheidend r 'dor Scholengt eenschap Holten, dr* P.iPieti Bakkermisschien dat ze me vv bij de wielervereniging bij mijn voorvaam durven noemen". Voor drs. P. (Piet) Bakker zit het er eind deze maand op. Onder zijn leiding groeide de Holtense Scholengemeenschap in de jaren zeventig uit tot een onderwijsinstituut met regionale betekenis en bekendheid. Tijd om terug te blikken op vijftien jaar van groei en nieuwbouw. Maar ook op een periode van er gernis over de ambtelijke structuren en op een levensgrote gemiste kans. Met name de de mislukte fusie tussen de alge meen vormende Scholengemeenschap Holten en Scholenge meenschap De Marke voor beroepsonderwijs laat bij de schei dende rector een triest gevoel na. Triestheid die hij overigens niet laat overheersen. Daarvoor was er in dezelfde periode teveel om van te genieten. Eigenlijk had de hoogleraar waar bij hij in zijn studentijd geografie studeerde hem voorbestemd voor een academische functie. Bakker koos echter voor het vak van leraar en werd later rector van een Leidse experimenteerschool voor Mavo- Havo-Atheneum. Zijn ervaring met het invoeren van atheneu- monderwijs gaf in 1974 voor het toenmalige Holtense college van B en W onder voorzitterschap van burgemeester Enklaar de door slag. Aangezien de Holtense Meao- afdeling samen met directeur Mud in dat jaar naar Hengelo verhuisde en de Scholengemeenschap daar voor in de plaats met een richting atheneum mocht beginnen, was de aanstelling van de in Apeldoorn geboren Bakker een logische. Te meer daar de nieuwe rector het be geleiden van de benodigde nieuw bouw als een leuke uitdaging zag en zijn ideaal toch meer een wat kleinere school was dan de Leidse, die toen al een bevolking van 1200 leerlingen telde. Wat dat betreft werd zijn ideaal al snel door de rea liteit achterhaald. Van 800 leerlin gen in 1984 groeide ook de Holten se Scholengemeenschap uit tot een regionaal onderwijsinstituut met een populatie van 1508 leerlin gen in het lopende schooljaar. Traditie „In de begintijd zat ik nog alle rap- 'portenvergaderingen voor", herin nert de scheidende rector zich. „En ik deelde alle rapporten persoon lijk uit. Dat was min of meer tradi tie, maar het betekende wel dat je twee weken lang aan niets anders toekwam. Die gewoonte is toen maar afgeschaft. Net zoals de con rectoren en de mentoren steeds meer van je onderwijstaken heb ben overgenomen. Eigenlijk is dat wel jammer wantje kiest toch voor het onderwijs om je met leerlingen bezig te houden en leerstof over te dragen. Nu zie ik de leerlingen al leen nog maar wanneer ze zich ern stig hebben misdragen. Hetzelfde geldt voor ouders die alleen met hun klachten bij je komen. Als rec tor moetje ervoor waken datje die groep niet als representatief voor de hele schoolbevolking gaat zien. Ik weet zeker dat onze school zich onderscheidt door de hartelijkse sfeer waarin de leerlingen, het on derwijzend en niet-onderwijzend personeel met elkaar omgaan. Wat dat betreft is de uitbreiding van het aantal leerlingen en de komst van docenten uit alle delen van het land ook niet ten koste van de sfeer gegaan. Jonge collega's gaan an ders met de leerlingen om. De on derlinge afstand wordt geringer. Je kunt me dan ook alleen kwaad krij gen, wanneer je hier de vergelij king met een fabriek maakt. Ik heb er altijd voor gewaakt dat we dat karakter niet zouden krijgen." Niet behoudend De leraar Bakker mag dan wat minder aan zijn trekken zijn geko men, de manager Bakker ken zich naar hartelust uitleven. Met name in de nieuwbouw en de latere aan bouw kon hij zich uitstekend vin den. Soms was zijn dadendrang i:4: 1ZT7-. Wilt u méér rente van uw spaargeld? Zet 't dan vast bij de Rabobank. Van twee tot tien jaar. Tegen een gegarandeerd hoge rente. Rente, die u in z'n totaal ineens kunt ontvangen. Vooraf of achteraf. Ook kunt u de rente per jaar of (bij inleg boven f15.000,-) zelfs per kwartaal of per maand ontvangen. Net wat u (fiscaal) het beste uitkomt. Informeer eens naar de mogelijkheden voor u. Loop even binnen of bel voor een afspraak. zelfs zo groot dat hij 'wel eens aan zijn jasje werd getrokken'. „Die contacten naar buiten vond ik altijd erg leuk. En behoudend ben ik inderdaad niet. Bakker is ook nooit tevreden!, hoorde je dan. Maar je mag niet stil blijven staan. Ook nu we over een goed geoutil leerd schoolgebouw beschikken, zijn er nog wensen. Uitbreiding van de expressielokalen bijvoorbeeld. Of de aankleding van het stukje grond achter het schoolgebouw zo dat de leerlingen daar gezellig in de zon kunnen zitten. Ook om ze er van te weerhouden het dorp in te trekken, ja. Je kunt geen hek om de school zetten, maar je hebt toch een bepaalde verantwoordelijk heid. Daarom hebben wij de biblio theek ook zo uitgebreid opgezet met een leestafel vol week- en dag bladen en proberen we in de aula een zo gezellig mogelijke sfeer te creëren. Daar kunnen de leerlin gen biljarten, tafeltenissen, scha ken en dammen. Ook is er regelma tig overleg met de Holtense mid denstand en de politie om iets aan het probleem van winkeldiefstal te doen. Of de jeugd veranderd is in de loop der jaren? Ach, iedereen veran dert. de kinderen zijn mondiger. En rechtser. Tenminste rechts in die zin dat ze iets willen bereiken en het belang van een goede oplei ding daarvoor inzien." Fusieperikelen Het belang van een goede oplei ding. De opvattingen daarover brachten Bakker in 1985 in conflict met zowel de plaatselijke politiek als een deel van zijn eigen docen tenkorps. Inzet was een fusieplan tussen de Scholengemeenschap Holten en Scholengemeenschap De Marke. Samen met collega-di recteur Cammeraat van De Marke koos hij voor een onderwijsvorm waarin de leerlingen zowel voor be roepsgerichte vakken als voor al gemeen vormende vakken konden kiezen. Een opzet die op veel weer stand stuitte en volgens Bakker definitief als een gemiste kans moet worden gezien. „Het is triest dat een zo'n goede school als De Marke door de lande lijke ontwikkelingen in leerlinge naantal achteruit gaat en mis schien wel moet verdwijnen. Ik had die leerlingen liever in onze school willen opnemen, maar men wilde er niét aan. Daarmee hebben we in Holten een kans laten schie ten die we waarschijnlijk niet meer krijgen. Met name in een partij als de PvdA ben ik erg teleurgesteld. Het gaat er bij mij maar niet in dat ze die middenschool-gedachte niet hebben uitgedragen. Terwijl dat toch een typisch socialistisch uit gangspunt is". „Nu is het nog steeds zo, vooral in Holten, dat de keuze van een on derwijsvorm ccn statuszaak is. Ou ders kiezen liever voor de lange en moeizame weg via de Mavo om hun kinderen uiteindelijk bijvoorbeeld op de MTS te zien belanden. Ter wijl de weg via het LBO veel korter is en het resultaat gelijk. Keuze voor het lager beroepsonderwijs wordt nog steeds als een degrada tie gezien. Ik blijf voorstander van de middenschool-gedachte waar bij 12- tot f6-jarigen in één school een basisvorming krijgen. Daarna kunnen ze al naargelang hun mo gelijkheden de overstap naar het MBO of het Havo/Atheneum-on- derwijs maken." Gemeentelijk Waren de fusieperikelen een een malige frustratie, de ambtelijke sfeer waarin een gemeentelijke scholengemeenschap nu eenmaal verkeert, achtervolgde Bakker twintig jaar lang. Ook in zijn Leid se periode fungeerde het gemeen tebestuur als bevoegd gezag. Een constructie die de SGH-rector meermaals tevergeefs heeft aange vochten. „Niet omdat de verstandhouding tekort schoot", haast hij zich op te merken. „Maar er zijn gewoon be tere bestuursvormen denkbaar. Tijdens de voorgenomen fusie heb ben we bijvoorbeeld de vorm van een bijzonder neutrale school voor gesteld. Daarin kan de gemeente ook vertegenwoordigd zijn. Mijn grootste probleem met de gemeen telijke bestuursvorm is datje niet snel kunt handelen. Wanneer voor de vakantie bijvoorbeeld blijkt dat er een aantal tafels en stoelen bij moet komen, dan moeten die er na de vakantie ook staan. Doordat dit soort beslissingen eerst in de com missie Onderwijs en dan nog eens in de raad moet, werkt de besluit vorming enorm vertragend. Plus datje voor elk wissewasje weer een nieuw verzoek moet indienen. Het liefst zou ik binnen de gemeentebe groting met een eigen begroting voor de Scholengemeenschap heb ben gewerkt. Dat kan. Er zijn veel gemeentes die zo werken". „Een ander argument om van de gemeentelijke bestuursvorm af te stappen, is dat nog maar 40% van de leerlingen uit Holten komt. De Scholengemeenschap heeft zo'n regionale functie dat je de omlig gende gemeenten ook bij het be stuur moet betrekken. Uiteraard moet dat gepaard gaan met een fi nanciële bijdrage." Bruiloft Wie denkt dat Bakker gezien het voorgaande op vrijdag 27 oktober met een zucht van verlichting de deuren van het schoolgebouw aan de Haarstraat achter zich in het slot laat vallen, komt bedrogen uit. „Ik ga zeker niet met onvrede weg. Daarvoor is het een te interessante baan. We blijven ook in Holten wo nen. Voorlopig heb ik alleen een functie in het bestuur van de Stich ting voor Sociaal Cultureel Werk op me genomen, maar ik kan me voorstellen dat daar nog wel wat bij komt. Daarnaast heb ik natuur lijk het wielrennen nog als grote hobby. Misschien dat ze me bij de wielervereniging nu wat makkelij ker bij mijn voornaam durven noe men. Je ontkomt er als rector van de Scholengemeenschap toch niet aan datje in het dorp anders wordt bekeken. Dat was wel eens verve lend. Omdat iedereen met wie je praat of zelf op school heeft geze ten, er kinderen heeft of een neefje of nichtje gaan de gesprekken toch bijna altijd over de school. Bij het boodschappen doen vroeg men mij zelfs eens of ik die en die datum maar even op wilde schrijven want dan was er een bruiloft en moest Jantje vrij hebben." Ter gelegenheid van het af scheid van reetor drs. P. Bak ker van SG Holten zal op vrij dag 27 oktober ccn symposium worden gehouden waarop het recent verschenen rapport De Bedrijvige school worden be sproken. In dit rapport wordt een visie gegeven op het onder wijs in de toekomst. Mevrouw drs. C. Visser 't Hooft, rectrix van het A. Roland Hols college in Hilversum en mede werkster aan het rapport zal van 12.00 tot 13.00 uur een inlei ding houden. Na de lunch zal van 14.00 tot 15.30 uur een fo rumgesprek worden gehouden over het thema. Deelnemers zijn Robert Bollen, medewerker APS, publicist over basisvor ming en schooldiagnose, drs. W. Th, G. Dresscher, hoofdbe stuurslid NGL, Theo Hoogber- ge, onderwijspublicist en me vrouw Drs. C. Visser 't Hooft. Voorzitter van het forum is drs. C.W.J. van Geel, plaatsvervan gend rector van SG Holten. Aansluitend zal om 16.00 uur rector Bakker en zijn echtgeno te een receptie worden aange boden en kan men tevens ken nismaken met zijn opvolger, de heer L.G.M. Minderhout. Het is dit jaar precies veertig jaar geleden dat de eerste officiële kerstkaart door Unicef werd ver stuurd. De kaart was ontworpen door de toen 7-jarige Jitka Samko- va uitTjechoslowakije als bedank je voor de hulp van Unicef in haar dorp kort na de Tweede Wereldoor log. Nu worden er jaarlijks meer dan 120 miljoen wenskaarten ver kocht van en voor Unicef. Met de opbrengst van de wens- De tarieven van de provinciale le ges in Overijssel zullen in het ko mende jaar met 3,2% worden ver hoogd. Dat betekent onder andere dat de leges voor de afgifte van het rijbewijs met vijfcent omhoog gaat van 3,95 tot 4,- Ook de tarieven van de Precarioverordening zal met 3,2% worden verhoogd. De provincie Overijssel volgt met de trendmatige aanpassing de lande lijke richtlijnen. kaarten redt het kinderfonds van de Verenigde Naties kinderen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika van ondervoeding, blindheid en ziekte en bindt de strijd aan tegen kwalen zoals diaree, die nog steeds miljoenen jonge levens eisen. Op 5 oktober wordt op Nederland 2 het internationale kindersongfes tival van Unicef uitgezonden, ter ondersteuning van de acties van Unicef. Ook dit jaar zijn vrijwilligers in Holten actief voor de verkoop van Unicef-wenskaarten. De kaarten zijn in Holten verkrijgbaar op de volgende adressen, die herkenbaar zijn door raambiljetten: mevr. Schaap (depothoudster) Reilinksweg 37, tel 61868; mevr. Beldman, Holterenkstraat 22, tel. 63193, mevr. Bogaard, Churchill- straat 141, tel 62398; mevr. Van der Harst, Houtweg 25, tel. 61927; mevr. Helmer, Het Landeweerd 38, tel. 63133; .mevr. Langendoen. Raalterweg 13, tel. 61986; mevr. Peijnenburg. Houtweg 11, tel. 63989; mevr. V.d. Spek, Kolweg 39, tel 61284; mevr. Stam, Köllingserf 43.tel 63121. Door Burgemeester en Wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan A. J. Nijland voor vergroten ligboxenstal met mestopslag bij Beumersteeg 15; - aan fa. Reinaardus voor bouw overkapping bij Larenseweg 32; - aan D. Zanting voor veranderen gevel pand Dorpsstraat 63, - aan H. Rietberg voor plaatsen mestput bij Schuppertsweg 4; - aan W. C. C. Wamelink voor bouw plantenkas bij Houtweg 18; 2. Verleende kapvergunningen: - aan H. J. M. van Harmeien, Maatmansweg 10; - aan G. S. J. Hols, Boschkampsstraat 21 - aan M. Passenheim/O. Steenbergen, Waagweg 9; - aan G. J. te Winkel, Churchillstraat 101; 3. aan Exploitatiemij ,,'t Lösse Hoes" vergunning ingevolge de Drank- en Horecawet verleend; 4. aan KJP Wandelsport Haarle toestemming verleend voor wan deltocht op 7 en 8 okt. 5. aan HMV Holten ontheffing verleend t.b.v. najaarsconcert; 6. aan Scouting De Waardenborchgroep Holten toestemming verleend t.b.v. flesseninzamelingsaktie. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene za ken ter gemeentesecretarie. Openbare Commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 9 oktober 1989 om 15.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - aanschaf zonwering t.b.v. kantoor en kantine gemeentegarage aan de Waagweg; - aanschaf zonwering t.b.v. openbare basisscholen; - verkoop strookje grond aan NV Nederlandse Spoorwegen; - verkoop percelen bouwterrein in het bestemmingsplan „De Beuseberg"; - vernieuwen dakbedekking plantsoen- en timmerwerkplaats Waagweg 4; - vervanging meidontvangers; - aanpassing woning Raalterweg 46; De commissie financiën vergadert op dinsdag 10 oktober 1989 om 16.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet voor aankoop meidontvangers t.b.v. de brandweer; - krediet voor aankoop schommelstelling t.b.v. o.s.b. Dijkerhoek; - krediet voor vernieuwen dakbedekking plantsoen- en timmer werkplaats gemeentewerken; - krediet voor aankoop buitenzonwering t.b.v. kantoor en kantine gemeentewerken aan de Waagweg; - voorstel tot verkoop stukje grond aan NV Nederlandse Spoor wegen; - krediet voor aanpassing/verbetering woning Raalterweg 46. - krediet voor aankoop buitenzonwering t.b.v. openbare basis scholen. Stichting antenne-inrichting Holten Overdracht C.A.I. Holten In zijn vergadering van 2 oktober j.l. heeft het algemeen bestuur besloten met terugwerkende kracht per 1 juli 1989 de C.A.I. Holten met toebehoren over te dragen aan nv Energiebedrijf IJsselmij. Tevens is - behoudens goedkeuring van de gemeenteraad van Holten - besloten tot opheffing van de Stichting Antenne-Inrichting Holten. Het bestuur van de (opgeheven) stichting zal gedurende 2 jaar functioneren als een C.A.I.-kabelcommissie en o.a. worden ge raadpleegd over wijzigingen in het programma-aanbod en de ta rieven. Bovenvermelde overdracht heeft geen gevolgen voor het abonne mentsgeld (blijft f 13.52 per maand), tenzij de loon- en kostenont wikkeling in de metaalnijverheid daartoe aanleiding geven. Eerst indien het voorzieningenpakket is uitgebreid met 6 zenders (Vero- nigue, TV 10, BRT 1 en 2 en BBC 1 en 2) zal een tarief van f 17.66 (in clusief b.t.w.) worden gehanteerd. In dit kader kan worden medegedeeld dat Veronique vanaf 2 okto ber j.l. tijdelijk is te ontvangen op kanaal 38+ (TV5). In verband met voormelde overdracht dient men zich vanaf heden voor klachten, storingen en het aanvragen van een aansluiting/s ignaal te wenden tot het verbruikerskantoor Holten van IJsselmij, Industriestraat 1, tel. 05483-6 18 14. Zaken betreffende onlangs uitgevoerde of nog in uitvoering zijnde projekten worden (voorlopig) nog afgehandeld door de werkgroep C.A.I.p/a gemeentehuis Holten. Meer informatie verband houdende met bovenvermelde over dracht volgt nog, hetzij via publikatie in dit blad hetzij via een rechtstreeks aan de abonnees gericht schrijven. HINDERWET Terinzagelegging ontwerp-beschikkingen Op de gemeentesecretarie van Holten, afdeling Algemene Zaken, liggen op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en in de sporthal ,,'t Mossink" op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur, vanaf woens dag 11 oktober 1989, gedurende 14 dagen ter inzage de ontwerp beschikkingen ingevolge de Hinderwet van: 1. H. W. Koopman, Haalmansweg 5 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een mestkuikenbe- drijf annex opslag van dieselolie 2. Gebrs. Wegstapel, Dorperdijk 17 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee- en varkensbe drijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 3. Maatschap J. en M. Oolbekkink, Geskesdijk 34 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee-, varkens- en mestkuikenbedrijf. 4. G. Rensen, Espelodijk 13 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee-, fok- en melkbe- drijf) omvattende vergunning. Burgemeester en wethouders zijn voornemens op deze aanvragen om vergunning ingevolge de Hinderwet te beschikken onder de aan de ontwerp-beschikking verbonden voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door: a. de aanvrager b. degenen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijs niet (tijdig) in staat zijn geweest. Het bezwaarschrift moet bij het gemeentebestuur worden inge diend vóór 25 oktober 1989. Indien men dat wenst worden de persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. afhankelijk van de belangstelling, totplm, 17.00 uur. Op donderdag 28 september is met medewerking van de Rijkspolitie Holten, de jaarlijkse verloting van het Holten's Gemengd Koor uitge loot. De prijzen zijn als volgt gevallen op de nummers: le pr. nr. 4512e pr. nr 715; 3e pr„ nr. 947. Verdere prijzen op de num mers 1199,842. 1154, 796. 1125, 622 47, 676, 1307, 1008, 1270, 888, 1497 359,829,1396. In de herfstvakantie op maandag 16 oktober organiseert de tafelten nisvereniging Holten een toernooi voor scholieren toten met 12 jaar. Vanaf 13.30 uur kunnen de jongens en meisjes vanachter de tafels el kaar bestrijden in de gymzaal aan de Vrijheidslaan. Gymschoenen zijn verplicht. Voor tafeltennisba- tjes kan gezorgd worden. Bij voldoende belangstelling zal er in twee leeftijdsgroepen gespeeld worden en indien mogelijk jongens en mejsjes apart. De kosten zijn 1,50 p.p. Opgeven voor dit toernooi is moge lijk tot 14 oktober bij H. Schöp- pers, H,J, Wansinkstraat 15, tel. 63606 en bij N. Valk, Köllingserg 65. tel. 61413. Het toernooi duurt,

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5