Holtens NiemmsblatiL Holten levert massaal (oorlogs)wapentuig in Vluchtelingenwerk gereed voor opvang asielzoekers WEEK DEZE Asielzoekers zijn welkom in Verzetstraat Geslaagd U ontvangt een fraaie Parker Jetter Mfpomt Stichting CAI nu opgeheven Floralia in Dijkerhoek Opendeur- dienst Bloed afname op 23 oktober in sporthal Vergadering Opbrengst „Help elkaar, geef bloed"! Onder dit motto wordt op maandag 23 oktober in Holten weer de jaar lijkse bloed-afname avond geor ganiseerd in sporthal 't Mossink. Ongeveer twee weken voor de af- name-avond krijgen alle donoren, die in de afgelopen vijfjaar een of meerdere keren bloed hebben afge staan, automatisch een oproep thuis. Nieuw ingekomenen, die via het Holtens Nieuwsblad of via de aan plakbiljetten geïnformeerd wór den over de mogelijkheid als bloed donor mee te doen, kunnen voor nadere informatie bellen met me vrouw C.H. van Iperen-Essen- boom, Schoutenstraat 50, tel 6 21 26. Iedereen, die gezond is, in de leef tijdsgroep tussen de 18 en 65 jaar en geen medicijnen gebruikt, is van harte welkom. Op de afname avond zelf ondergaat de bloed do nor een kleine medische keuring ter bescherming van zichzelf. Niet alleen het Rode Kruis, maar ook een patiënt zal u dankbaar zijn. Vorige week slaagde onze oud plaatsgenoot Egbert Klouwen voor het doctoraal examen Peda gogiek (opvoedkunde/onderwijs kunde) aan de Rijksuniversiteit Groningen. Drs. Klouwen, voorheen school hoofd te Epe en Lelystad, is mo menteel verbonden aan het Onder- ijsadviescentrum Regio Zwolle. Van de Ambulance groep Holten slaagde mevrouw S. Stam-Stamn voor het Sosa diploma Ambulance Verpleegkundige. Vol spanning wacht Vluchtelin genwerk Holten op de eerste asiel zoekers, die eind van deze maand in Holten verwacht worden. Alles is er klaar voor. De woning is aan gewezen, de begeleiding is opge start en de vrijwilligers staan te popelen om aan het werk te gaan. „Wij zijn er klaar voor. Tot nu toe hebben we alleen nog maar droog kunnen zwemmen, maar aan het eind van de maand gaan we pas echt aan het werk en worden we in het diepe gegooid", aldus voorzit ter Dolf Moed van Vluchtelingen werk Holten. Zoals bekend, worden in Holten eind oktober de eerste vier vluch telingen ondergebracht in de wo ning Verzetstraat 89. Deze week wordt begonnen met de inrichting van de woning. De basisinrichting wordt gefinancierd met de subsi die Regeling Opvang Asielzoekers, maar men kan daarnaast nog veel zaken gebruiken, afhankelijk van de samenstelling van de groep vluchtelingen. „Wij hebben in de samenstelling van de groep geerr zeggenschap, maar kunnen wel onze voorkeur uitspreken" verdui delijkt voorzitter Moed. „Wij geven de voorkeur aan een gezin, omdat dat beter past in de opbouw van ons dorp. Als ons vier jonge man nen worden aangeboden, zullen wij ze beslist weigeren. Die zullen zich in het dorp gauw gaan vervelen en naar Deventer of zo trekken. Dan komt van de integratie in het dorp, wat toch de bedoeling is, weinig te recht". Ongelukkig De start van het vluchtelingenpro- ject verdiende volgens Dolf Moed niet de schoonheidsprijs. Zo moes- Holtens Nieuwsblad geïnformeerd. alsuonseenniéüwé daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! I Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld' per jaar ad 38.70 Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 i Kapsalon -t Intercoiffure U ziet het verschil Salon voor hem en haar Dorpstraat 18-Holten Tel. 05483-6 44 86 Met terugwerkende kracht tot 1 juli is de CAI Holten overgenomen door de IJselmij. Afgelopen maan dag is het bestuur van de CAI Hol ten voor het laatst in vergadering bijeengeweest om de stichting de liquideren. Voor de periode van twee jaar is met de IJselmij een overgangsre geling afgesproken, waarin het be stuur van de CAI Holten als ad viescommissie werkzaam is. In totaal heeft de IJselmij nu 25.000 kabelaansluitingen. Zij ver zorgt o.a. de kabel in Rijssen, Hel- lendoorn en Holten. Op korte ter mijn zal hel aanbod aan zenders met zes worden uitgebreid: twee Belgen, BBC 1 en 2, TV 10 en Vero- nique, mits deze laatsten toestem ming krijgen, om in Nederland uit te zenden. Ook zijn er studies in gang om bij doortrekken van de glasvezelkabel van Rijssen naar Holten een deel van de woningen benoorden de spoorlijn en op villa terrein de Look aan te sluiten op de kabel. De Obs Dijkerhoek houdt op woensdag 11 oktober haar jaar lijkse Floralia. Op de woensdag middag en -avond kan men weer aan allerlei activiteiten deelne men. Naast de beoordeling van de door de leerlingen opgekweekte planten kan er door belangstellen den deelgenomen worden aan al lerlei spelletjes, zoals taartraden, rad van avontuur, tafeltennisbal- schieten en nog veel meer. Voor de winnaars zijn leuke prijzen be schikbaar. Ook bestaat de mogelijkheid tot het kopen van stekjes van tuin- en kamerplanten en worden er o.a. mens- en dierfiguren, gemaakt van maisplanten, verkocht. Tijdens de Floralia is er ook een tentoonstelling van mevrouw Schmets over het maken van pop pen. Tijdens de middag is zij zelf aanwezig om belangstellenden te informeren. Naast de poppen van mevrouw Schmets laten ook de Plattelandsvrouwen in een kleine tentoonstelling zien, wat er het af gelopen seizoen tijdens de creatie ve cursussen werd gemaakt. De openignstijden van de Floralia zijn: woensdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Zondagavond 8 oktober wordt er een Opendeurdïenst gehoduen in dè Ned. herv. kerk, aanvang 19.00 uur. Voor de'dienst is er vanaf 18.50 uur samenzang. Medewerkers in deze die st zullen zijn ds! Van Buuren, ziekenhui spredikant te Deventer over het thema: In de put? Is dat het einde? Muzikale medewerking wordt ver leend door het R.K. Koor uit Hol ten. Holtens Nieuwsblad Donderdag 5 oktober 1989 41ste jaargang no.40 Abonnementsprijs f 38.70 Lossenummers 90 centGedrukte oplage 3075 Dagblad Tubantia B.V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Afscheid Rector P. Bakker van de Scho lengemeenschap Holten is met de laatste schoolweken bezig. Eind deze maand op 27 oktober neemt hij afscheid. Hij maakt gebruik van de DOP regeling. In het Holtens Nieuwsblad ver tel t hi j uitgebreid over zijn pe riode als rector van de SGIl, waarbij hij niet onder stoelen of banken steekt, dat het niet doorgaan van de fusie tussen de Marke en SGH hem nog steeds dwarszit. Bode Bronsvoort De man die beweerde nooit een echte ambtenaar te worden, ge meentebode Albert Brons voort, werd afgelopen vrijdag in het gemeentehuis met veel waarderende woorden uitge luid. „Het gezicht van de ge meente" zo noemde burgemees ter Van Rappard hem. In het Holtens Nieuwsblad een ver slag van het afscheid van Bronsvoort. De woning ijl de Verzetstraat wordt deze week in gereedheid gebracht voor de asielzoekers. ten de naasste buren uit de krant vernemen, dat er een woning was toegewezen door de woningcom missie. „Dat was wat ongelukkig. Wij hebben in overleg met wethou der Wim Dalhuisen en Karei Groo- thengel van Sociale Zaken - waar van wij werkelijk alle medewer king krijgen - de woning afgewe zen, omdat wij vooraf de omwonenden persoonlijk wilden benaderen, om een zo correct mo gelijk start te maken. Kort daarop kwam er gelukkig nog een woning leeg en konden wij de buurt op de goede wijze voorbereiden op de komst van de vluchtelingen". De naaste bewoners werden door het bestuur van Vluchtelingenwerk persoonlijk benaderd en uitgeno digd voor een voorlichtingsavond en de overige buren kregen een brief en tevens een uitnodiging voor de bijeenkomst, die zeer druk werd bezocht. In tegenstelling wat in Deventer Dagblad onlangs stond te lezen, waren de bewoners zeer positief. „Natuurlijk waren er vragen,. Dat is ook logisch. Er komt iets nieuws binnen Holten en dan ook nog vlak naast de deur. Dan wil men toch graag weten wat er op je afkomt. Maar de wijk reageerde zeer posi tief. Wat hen betreft, kunnen de asielzoekers komen en zijn ze van harte welkom". Aanbod Om de bewoners van de Verzet straat een inzicht te geven in de gang van zaken wordt er halverwe ge de maand een Open huis gehou den in de asielzoekers woning. Daarnaast kan men (en dat geldt voor iedere Holtenaar), straks te recht met vragen en suggesties bij het eigen bureau, dat ingericht wordt in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk. Het is de be doeling dat bij toerbeurt vrijwilli gers twee dagdelen per week het kantoor gaan bemannen. Een ei gen telefoonnummer heeft men daar al: 64676. „Wij zijn dolblij met dit aanbod van de Hevormde ge meente. Daardoor worden wij in staat gesteld, een eigen 'gedicht' te krijgen. De gemeente had ons eveneens ruimte aangeboden, maar vluchtelingen hebben altijd wat huiver tegenover officiële ge bouwen en het ontbreekt vaak aan privacy", verklaart Dolf Moed. Intake In het eigen kantoor zal niet alleen de administratie en een documen tatie worden opgezet, de ruimte zal ook gebruikt worden voor de inta- ke-gesprekken met de asielzoe kers. De eerste gesprekken worden gevoerd op Schiphol en in de op vanghuizen, maar de eigenlijke asielaanvrage wordt behandeld nadat de vluchtelingen in Holten zijn gearriveerd. Men gaat daarbij niet over één nacht ijs. Door de consulent van Vluchtelingwerk Nederland worden de vrijwilligers in Holten begeleid. Zodra de eerste groep is gearri veerd, wordt de tweede en derde groep asielzoekers al verwacht. Binnenkort zullen nog twee wonin gen door de woningcommissie wor den toegewezen. Daarbij wordt ge streefd, naar een spreiding, zodat niet alle twaalf asielzoekers in de zelfde wijk terecht komen. Ook wordt er naar gestreefd een woning niet langer dan vier jaar voor de vluchtelingen beschikbaar te stel len, tenzij de mensen al zo geïnte greerd zijn in Holten, dat zij voor goed mogen en willen blijven. Dan zal er een andere woning worden aangewezen als eerste opvang. „Ons is terdege voorgehouden, dat het allemaal niet zo eenvoudig zal zijn als het nu nog lijkt, maar we zijn er klaar voor. Wat ons betref kunnen ze nu komen". Wie nadere inlichtingen wil, of zich wil aanmelden als vrijwilliger, dan wel - goed - huisraad ter beschik king wil stellen, kan zich in verbin ding stellen met Dolf Moed, tel. 61843 of Jeannet den Engelsen, tel 61144. De leden van de Holtense Handels Vereniging zullen maandag 9 okto ber tijdens de najaarsledenverga dering terugblikken naar de zo- meractiviteiten en de winkelbe- vorderende activiteiten, die dit jaar zijn gehouden, zoals de wijn markt en vrijetijdsmarkt. Daarnaast staat op de agenda de komende Sint Nicolaasactie en in tocht Sinterklaas plus de voorbe reiding van een beleidsplan. De vergadering wordt gehouden in zaal Vosman en begint om 20.00 uur. De collecte ten bate van het Prin ses Beatrix Fonds, die onlangs in Holten is gehouden, heeft een be drag vah 6399,85 opgeleverd. Dit resultaat is 208,- hoger dan in 1988. Het organiserend comité dankt allen die aan dit resultaat hebben bijgedragen. Niet ontevreden is adjudant G. Oberink van de Rijkspolitie over de inleverbereidheid van de Holtense bevolking. Tot 1 otober gold het 'generaal par don' voor inlevering van ver boden (vuur) wapens. In to taal werd zo'n 70 stuks wa pentuig ingeleverd maar vol gens Oberink is dat maar een topje van de ijsberg en zitten er onder de bevolking nog meer wapens, al geeft de Op per toe, dat dat zijn persoon- iijke inschatting is. „Natte vingerwerk", maar wie nu ge snapt wordt is aan de beurt, daar kan 'ie op rekenen". Speciaal voor het Holtens Nieuws blad werd de wapenkast van slot gedaan en werden alle ingezamel de wapens voor onze fotograaf uit gestald. „Achter veel van die wapens gaat een emotioneel verhaal schuil", vertelde Oberink „Zo kwam een man bij ons een oud machinege weer, een Duitse Schmeiszer, inle veren. Die had hij in een van de laatste oorlogsdagen persoonlijk afgenomen van een Duitse soldaat. Toen hij het wapen in kwam leve ren, liet hij ons een brief lezen, die Prins Bernhard hem persoonlijk had geschreven als dank voor zijn heldhaftig optreden". Veel wapens uit de Tweede Wereld oorlog, compleet met de bijbeho rende munitie, hebben ongeoor loofd ruim veertig jaar in Holtense kelders en schuurtjes gelegen. Niet zonder gevaar, zoals de politie mensen aan de Reilinksweg ont dekten. Bij een geweer zat een ko gel nog in de loop, zo ontdekten zij. Daarnaast een fiks aantal pistolen en een revolver, maar ook bajonet ten en automatisch machinege weer en een uiterst dodelijke ploer tendoder werden naar het bureau gebracht. Onder de ingeleverde wapens ook een antieke kris, die op de antiekmarkt heel wat geld op gebracht zou hebben. Bijzondere aandacht vroeg adjudant Oberink voor het bijna echte 'kinderspeel goed', dat slechts bij nadere be schouwing te onderscheiden was van echte machinegeweren. Die werden geconfisceerd bij een stel jonge schavuiten op de Borkeld, Een overzicht van het ingezamelde wapentuig die daarmee aan het soldaatje spe len waren. „Je vraagt je af hoe die kinderen aan dit spul komen. Ze zijn wel niet echt, maar wel verbo den, omdat ze zo griezelig echt lij ken. Als een bankrover daarmee voor het loket verschijnen, gaan je handjes echt wel omhoog'. Volgens Oberink betekent het nu niet dat Holten wapenvrij is. Vol gens zijn inschatting hebben men sen die af en toe oneigelijk een ko nijntje verschalken, hun wapen tuig nog steeds niet ingeleverd, maar wie nu gesnapt wordt, kan niet rekenen op enigerlei pardon.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 1