Teunis Stukker was stoel- en wieldraaier 5,6% „Wij voelen ons hier goed ingeburgerd" Rabobank Rendement Rekening: hoge rente en altijd geld beschikbaar Nieuw in dorpshuis: dramatische vorming Onderzoek naar geslacht Stokkers Rabobank Rente: Meer bank voor je geld HOLTENS NIEUWSBLAD Disco in kelder Dorpshuis Boer Biet laat net weer bollen Expositie Lathmer-bewoners nieuwe Tien compostvaten Regiodag over fibromyalgie DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989- Meestal ervaren we een naam als heel vanzelfsprekend. Maar waar komt zo'n naam eigenlijk van daan? Vaak gaat er aan het ont staan van een naam een hele ge schiedenis vooraf. Dat ervoer ook Gerhard Geerken uit Eindhoven die alweer geruime tijd onderzoek doet naar de familiegeschiedenis van zijn voorouders. Dat onder zoek bracht hem naar Holten. Aan de hand van zijn informatie het volgend levensverhaal van het Holtense geslacht Stokkers (later Stukkers en nog later Stukker). Een verhaal dat eindigt bij de dood van Teunis Stukker in 1887 en zijn vrouw Aaltje Meijerman in 1900. In de tijd dat nog maar enkele be voorrechten konden schrijven, werden namen mondeling doorge geven. Vandaar dat ze nogal eens veranderden. Zo ook de naam Stokkers, zij het dat we daarvoor niet zover hoeven terug te gaan. Menig Holtenaar weet immers nog dat Stukker vroeger Stokkers was. Voor die naamsverandering zijn verschillende verklaringen. Zo zou een ambtenaar op het gemeente huis ooit eens bij het inschrijven voor de loting voor militaire dienst de "o" van Stokkers aan de boven kant open hebben gelaten, waar door het Stukkers werd. En aange zien een "s" aan het eind van een naam gemakshalve ook nogal eens vergeten werd, kregen we uiteinde lijk de naam Stukker. Maar er is nog een verklaring. Die luidt dat twee broers Stokkers zo vaak post voor de ander hebben ontvangen, dat ze (onder het genot van een borreltje) met een gemeen te-ambtenaar regelden dat de ene broer voortaan Stokkers en de an dere Stukker zou worden ge noemd. Ook zou het zo kunnen zijn dat Stokkers (in het dialect uitge sproken als Stokkers) door een ambtenaar, die niet erg vertrouwd was met het plaatselijk dialect, als Stukker in de boeken werd geno teerd. Hoe het ook zij, gevolg was wel dat zelfs binnen hetzelfde gezin Aaltje Meijerman was de vrouw van stoel- en wieldraaier Teunis Stuk kers. In tegenstelling tot haar man is er van de in 1900 overleden Aaltje wel een foto bewaard gebleven. zowel de namen Stokkers en Stuk ker voorkwamen. Teunis Ook over voornamen valt veel te vertellen. De traditie die ouders lange tijd in ere hielden is tegen- Spaartegoed meer dan f 10.000.-? Neem dan een Rabobank Rendement Rekening: een hoge rente en toch f 25.000.- contant en zonder kosten opneembaar (elk kwartaal). Loop even binnen of bel voor een afspraak. Gaardenstraat 32 - Holten - Tel. 6 22 55 woordig grotendeels verdwenen. Vroeger werd de eerste zoon vaak naar grootvader van vaders zijde vernoemd en de eerste dochter naar de grootmoeder van moeders zijde. Ook in de familie Stukker komt het verschijnsel voor dat ge neraties stamhouders elkaar af wisselen met om en om eenzelfde voornaam. Teunis Stukker, die rond 1925 de EHAG-garage oprichtte, was ver noemd naar zijn grootvader (1829- 1887) en die op zijn beurt naar zijn grootvader (1766-1843). Die tradi tie wordt tot op de dag van van daag in stand gehouden, waardoor de naam Teunis nog altijd voor komt en in stamhouderslijn even lang wordt afgewisseld door de naam Hendrik-Jan. Maar wel is het zo dat het gemiddeld aantal kinde ren per gezin terugloopt, waardoor vaak niet alle grootouders meer aan de beurt komen. In het geval van Teunis (van de EHAG) was dat geen probleem want hij kwam uit een gezin van veertien kinderen. Waarbij overigens wel moet wor den opgemerkt dat de kindersterf te in die jaren ook veel groter was. Nadat in genoemd gezin bijvoor beeld Berend op éénjarige leeftijd overleed, werd de eerstvolgende zoon opnieuw Berend genoemd hetgeen ook wel zo aardig was voor de voorouder naar wie hij ver noemd was. Patroniem Voordat Napoleon iedereen ver plichtte een vasteachternaam aan te nemen, werd die vaak afgeleid van vaders voornaam, het zoge naamde 'patroniem'. Harmen Be- rentz wil eigenlijk zeggen Harmen Berents's-zoon.Deze trouwde in 1763 met Hendrina Teunissen, die dus de dochter van ene Teunis was. Uit dit huwelijk werd in 1766 Teu nis Stukkers geboren. Harmen Berentz werd ook wel Stokkers genoemd. Niet omdat zijn vader zo heette. De naam Stokkers komen we wel tegen bij bij zijn schoonvader Teunis Derks, die ook geboekt stond als "aan Stokkers". Kennelijk is Harmen bij zijn schoonfamilie ingetrouwd en omdat hij daar ook woonde, werd hij ook zo genoemd. In die tijd was het immers gebruikelijk dat men de bewoners kende van de naam van de boederij of het huis waar ze woonden. In het Kerkboek van Holten uit 1775 zijn de lidmaten dan ook gerangschikt naar de naam van het huis of boerderij. Ook het beroep werd wel als een soort van eigennaam gevoerd. Zo treffen we onder de voorouders van Teunis Stukker bijvoorbeeld na men aan als: 'Hendrik Jansen, tim merman aan drajers' of 'Goosen Aaftink, smit in 't dorp'. Wieldraaier Terug naar de Teunis Stukker die in 1829 geboren werd en in 1887 overleed. Hij was getrouwd met Aaltje Meijerman, die in 1832 gebo ren is op de boerderij ter hoogte van de Deventerweg 57a en in 1900 begraven werd op het Holtense kerkhof. Teunis Stukker was stoel- en wiel draaier, net zoals zijn vader en grootvader. Dat beroep van wiel draaier kennen we nu niet meer, maar het zal wel zoiets zijn geweest als wagenmaker en dat was in die tijd vooral een kwestie van houtbe werking. Over zijn vrouw Aaltje zijn verder geen bijzonderheden bekend, maar wel is er een foto van haar. Reacties Aangezien de heer Geerken graag wat meer wil weten over het ge slacht Stukker, heeft hij bij zijn in formatie wat vragen gevoegd. Die luiden als volgt: - Weet iemand af van een foto of af beelding van Teunis Stukker (1827-1887)? - Wie kan meer bijzonderheden ver schaffen over het beroep van stoel en wieldraaier en zijn er misschien nog "stoelen of wielen", waarvan bekend is dat ze door Teunis Stuk ker zijn gemaakt? - Zijn er meer bijzonderheden be kend over Aaltje Meijerman (1832- 1900)? Reacties op deze vragen kunt u kwijt bij de heer Geerken (040- 452481) of bij Jan Smale in Holten (63256). Tienersoos Musky örganiseert vanaf 17 september aanstaande een disco in de kelder van het dorpshuis. De disco's, die om de veertien dagen gehouden worden, zijn bedoeld voor jongeren tussen de twaalf en vijftien jaar. Die zijn welkom tussen drie en vijf uur 's middags; de entree be- draag één gulden. Naast de disco is er nog van alles te beleven bij Musky. Zo zijn er dit seizoen enkele werkshops, over bij voorbeeld fotografie. Onder des kundige leiding kunnen belang stellenden vier avonden lang aan de slag met fotografie. Deelnemers leren met een camera om te gaan, opname's te maken, ontwikkelen en foto's afdrukken. De kosten voor deze korte cursus bedragen f. 25,-. Andere workshops hebben ko ken, muziek en video als thema. De vrijwilligers van Musky staan bo vendien altijd oen voor niuwe idee ën. Voor informatie kan men terecht in dorpshuis 'De Boschkamp', of men kan bellen, telefoon 6 27 55. De kenners houden het op min stens dertig jaar, maar feit is dat het een hele tijd geleden is dat good old Boer Biet (56) voor de ve teranen van de SV Holten het net vond. Afgelopen zondag was het weer eens zover. In een turbulente uitwedstrijd bij Omhoog zorgde Boer Biet (ook wel bekend als Ap Jansen) voor de Holtense gelijk maker, waardoor het veertiende uiteindelijk met een 3-4 overwin ning naar huis kon. Het begon alle maal minder goed. Voordat Holten 8 de bal nog maar had aangeraakt, stond het al 1-0. Dankzij de attente actie van Boer Biet (hij schoot in de rebound raak) konden de gas ten met 1-1 gaan rusten, waarna via goede combinaties van het trio Markvoort, Knapen en Van den Bos en doelpunten van Bert Kna pen en de voor Boer Biet in het veld gekomen (publiekswissel) Soer werd de 3-4 winst veilig ge steld. De pupillen van Ruud Hammer (tweede van rechtsen Ellen Zoomers tweede van linkszijn druk bezig met de voorbereidingen voor de expositie. „We zitten hier nu een half jaar en willen ook wel eens laten zien wat we zoal doen." Dat is volgens activiteitenbegeleider Ruud Hammer de voornaamste reden dat de Holtense Lathmer-bewoners in het dorps huis hun handwerkprodukten gaan exposeren. Voor Ruud Hammer en zijn collega Ellen Zoomers had het allemaal niet zo officieel gehoeven, maar als rasechte exposanten ontkomen de Lathmer-bewoners ook niet aan een heuse opening. Op vrijdag 22 september verricht wethouder W. Dalhuisen in aanwezigheid van een aantal officieel genodigden de ope ning van deze bijzondere (verkoop)expositie. Voor Ruud Hammer en Ellen Zoomers is de expositie meer mid del dan doel. En dan vooral een middel om geïnteresseerden ken nis te laten maken met de dagacti viteiten die De Lathmer voor elf van haar Holtense pupillen ont plooit. „Het is een enorm voordeel dat we hier in het dorpshuis ruimte hebben gevonden" vindt Ruud Hammer. „Natuurlijk hadden we ook een eigen gebouw neer kunnen laten zetten, maar dan zonder je je toch weer af. Juist die integratie met de andere bezoekers van het dorpshuis is enorm positief. Ik hoop dan ook dat we hier kunnen blijven wanneer we, na de nieuw bouw van de Lathmer'in Holten, meer pupillen krijgen. We voelen ons hier goed ingeburgerd en wer ken prettig samen met de andere gebruikers." Die samenwerking blijkt o.a. uit de hand- en spandiensten die de Lath mer-bewoners leveren in het reilen en zeilen van het dorpshuis. „Twee pupillen onderhouden regelmatig de tuin hier en twee anderen hel pen in de keuken" somt Ellen Zoomers op. „Daarnaast hebben ze ook geholpen bij het vouwen en nieten van de programmaboekjes van het sociaal cultureel werk die onlangs huis-aan-huis werden ver spreid. Iedereen heeft natuurlijk Zijn eigen favoriete bezigheid, ook bij de handenarbeid. De een maakt kussens of kleden, de ander siera den of kinderkelding. Ook doen we veel aan houtbewerken en weven. En een nieuwe activiteit is het zij deschilderen, een techniek waar mee broches, sjaals en wenskaar ten worden gemaakt. Tijdens de expositie zijn al die individuele werkstukken te bezichtigen. En te koop natuurlijk. De opbrengst ge bruiken we voor de aanschaf van nieuwe materialen." Gemeentewapen Tijdens de afgelopen vrije markt was de Lathmer al met een eigen kraam aanwezig om hun creatieve produkten aan te prijzen. Die dag werden ook loten verkocht voor de Actie Rolstoelbus, die De Lathmer in Wilp in het leven heeft geroepen om een dergelijk vervoermiddel te kunnen bekostigen. De trekking van. de prijzen gebeurt bij de ope ning van de expositie in het dorps huis, maar de eigenlijké actiedag is op zaterdag 30 september wanneer op het terrein van De Lathmer in Wilp voor elk wat wils een bont programma wordt gepresenteerd. Voorlopig hebben Ruud Hammer en Ellen Zoomers echter hun han den vol aan de voorbereiding van de expositie. Een van de pronk stukken is een van propjes papier vervaardigd levensgroot Holtens gemeentewapen. Dat is echter niet te koop omdat het ter verfraaiing van het dorpshuis een van de bin nenmuren zal sieren. De expostie is tijdens de openingsuren van het dorpshuis te bezichtigen. Wie wat wil kopen, kan in het activiteiten centrum van De Lathmer terecht op maandag, dinsdag en donder dag van 9 tot 4 en op woensdag en vrijd van 9 tot 12 (tel. 62463). De Lathmer kan ook nog vrijwilligers gebruiken voor bijvoorbeeld het afwerken van textiel of het voorbe reiden van activiteiten. Die werk zaamheden kunnen ook thuis wor den uitgevoerd. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende kapvergunningen: aan G. Willems, Boschkampsstraat 10; aan H. Mossink, Nagelhoutstraat 25; aan L. J. Aftink, Hessenweg 3; aan L. Pleysier, Vianenweg 110; aan G. J. Ülfman, Oude Deventerweg 51: Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele moge lijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd op maandag 18 september a s. spreekuur te hou den. Rud Sandmann: „dramatische vorming geeft zelfvertrouwen". Niet minder dan 100 compostvaten zijn in de afgelopen twee jaar door de gemeente Holten aan bewoners verkocht. Daarmee was de voor raad uitverkocht. Omdat er bij 'pieken' nog steeds vraag is naar de groene, gesubsidieerde, vaten, worden er opnieuw tien vaten aan geschaft. Op zaterdag 16 september houdt de Fybromyalgievereniging Een drachtig Sterk een regiobijeen komst in het Streekziekenhuis in Almelo. Fibromyalgie is een syn droom van pijn in de spieren, ge paard gaan de met hevige ver moeidheid. Het kan tot de reuma tische aandoeningen worden gere kend. Wie er meer over te weten wil komen is zaterdag 16 september van 13.30 uur tot 16.30 uur welkom. Sprekers deze middag zijn inter nist dr. Jacobs en mevr. A. van Dijk, landelijk secretaris van de vereniging. Voor inlichtingen: mevr. W.J. Verbree, Markeloseweg 53.7471 JC Goor. Tel. 05470-74348. Op 19,20 en 21 september start in dorpshuis De Boschkamp de cur sus Dramatische Vorming onder leiding van Rud Sandmann bij de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in Holten. Door deze cursus leren mensen beter hun mogelijk heden kennen: dramatische vor ming is het leren uitdrukking ge ven aan wat je voelt en beleeft. Zoals Ruc} Sandmann zegt: „In een les zal je steeds een drempel tegen komen. Als je die neemt werkt het heel "bevrijdend voor jezelf. Er wordt veel gelachen met elkaar. Het is niet de bedoeling om goed te leren toneelspelen. De lessen be ginnen steeds met ontspannings oefeningen. Dan volgen meestal een aantal beweginstechnieken, die daarna in een opdracht worden gebruikt. Hierdoor leren veel men sen gemakkelijker functioneren in een groep. Mensen kunnen veel meer dan ze denken". Aangepast aan de kinderen van de basisschoolleeftijd geeft zij een soortgelijke cursus. Daarmee heeft zij vijf jaar ervaring met de kinde ren van de Dorpsschool. Ook daar geldt dat kinderen door deze les sen zekerder van zichzelf worden. De cursus voor volwassenen start op woensdag 20 september om 19.30 uur met een openbare les: ie dereen kan gratis meedoen. De cursus zelf omvat tien lessen van twee uur. De kosten bedragen 100,-. Voor kinderen vanaf onge veer 8 jaar wordt gestart op dins dag 19 september en donderdag 21 september om 15.45 uur. Zij krijgen 12 lessen van een uur. De kosten zijn 37,50. Men kan zich aanmelden bij de Stichting voor Sociaal en Cultu reel werk, 62755.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5