Korhoenders bedreigd ook op de Holterberg Occasion! m verticuteermachiiie. Uit buiten Holten WmJmtenWde Actie voor snelle afsluiting zandwegen Al f 10.000 voor Holtens Mannenkoor Speciale aanbieding Slagerij A. Traanman AANNEMERSBEDRIJF PAALMAN TEMPELMAN B.V. Bestrijdt nu het mos in uw gazon! Huur bij ons de TOYOTA Altijd voordelig Vloeistoffen NBvP Holten op de hoogte van revalideren Voor verkoop en verhuur gd T0NNY EGBERINK NAAIMACHINE doe-het zeiver DISCO DE WIPPERT „DE BIESTER" 2495.- DONDERDAG 30 MAART 1989 HOLTENS NIEUWSBLAD Wanneer de gemeentes Holten en Hellendoorn actief de korhoenderpopulatie op de Holterberg beschermen, maken ze veel meer kans op de Milieuprijs 1989 dan ze op dit moment nog doen. Dat is de mening van een aantal actievoer ders, dat afgelopen week de Toeristenweg bezette en passerende automobi listen pamfletten uitdeelde. De Vogelwerkgroep van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN) afdeling Hellendoorn wilde op die manier de bedreiging van het korhoen op de Holterberg aan de kaak stellen. De groep van 20 a 25 heide- en hoogveenkorhoenders, die daar leeft is een van de laatste populaties in West-Europa. Om te voorkomen dat het korhoenderbe- stand nog verder uitdunt en eventueel zelfs helemaal verdwijnt, moet er snel iets gebeuren zo vindt het IVN. Afsluiting van de zandwegen, waartoe de gemeente Holten (gedeeltelijk) al wel, maar Hellendoorn nog niet heeft beslo ten, is een van de manieren om de korhoenders wat meer rust te gunnen. Daarnaast pleiten de actievoerders voor afsluiting in de ochtenduren van de Toeristenweg in de periode van 1 april tot 1 juni (de balts- en broedperiode) van het korhoen. De Hellendoornse actievoerders zijn grondig te werk gegaan. Zo hielden zij eerder verkeerstellin gen op de Holterberg, waarbij in de vroege ochtenduren niet alleen het aantal voertuigen werd geteld, maar ook de snelheden werden ge meten. Op basis daarvan dringt men aan op afsluiting van deze be langrijke toeristische ader van 's morgens 05.30 uur tot 09.00 uur (in de periode van 1 april tot 1 juni), op afsluiting van een groot aantal zandwegen (met name de Bergweg Haarle), op het aanbrengen van verkeersdrempels op kritieke pun ten, op strenge controle van de maximum snelheid van 50 km/uur en op het plaatsen van waarschu wingsborden van 1 april tot 1 juni. Vooral de groep forensen die in de ochtenduren de Toeristenweg ge bruikt om snel op het werk te zijn, wordt als grootste boosdoener be schouwd. Zij passeerden tijdens de telling met veel te hoge snelheden van zo'n 80 tot 100 km/uur, terwijl 50 km/uur is toegestaan. De actie is er mede op gericht deze automobi listen bewust te maken van wat ze Vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april Magere runderlappen q qp 500 gram Gebr. rollade rn 100gramI .OU Paarderookvlees O 1 K 100 gram&mm I *3 't Viaduct, tel. 6 13 66, b.g.g. 6 11 98 aanrichten. Daarnaast wil men de plaatselijke bestuurders van de noodzaak van maatregelen door dringen. Hoewel de brief met dit verzoek in eerste instantie aan B en W van Hellendoorn en de raad aldaar ge richt is, hebben ook B en W van Holten en de Holtense raad een af schrift ontvangen, evenals de grondeigenaren Staatsbosbeheer en de Vereniging tot Behoud van N atuurmonumenten. Bescherming Staatsbosbeheer staat pal achter de actievoerders en heeft inmid dels op de plekken waar de Toeris tenweg heidestukken doorkruist, gedeeltes afgegegaasd om de laag overvliegende korhoen te bescher men. Ook het beheersplan van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten is erop gericht het korhoenderbestand op de Hol terberg te beschermen. Op dit ogenblik blijken er in heel Neder land nog maar zo'n honderd te le ven, verspreid over vijftien plek ken. En dat terwijl begin deze eeuw honderden vogels overvlogen en de boekweitschoven op het land zwart van de hanen zagen. Een verminderd succes bij de voortplanting blijkt de grootste boosdoener in deze. Een slecht voedselaanbod en gebrek aan nestmogelijkheden spelen daarbij een rol. Door vergrassing vermin dert immers de oppervlakte voor heide- en kruivegetatie. Daarbij komt de sinds de jaren vijftig popu laire manier van grootschalig want economische rendabel) heidebe- heer. Oorzaak dat het korhoender bestand op de Sallandse Heuvel rug zich aardig weet te handhaven, is dat de vogels hier voor voeding minder zijn aangewezen op omlig gende cultuurgronden. Het terrein zelf (met veel vossebessen) is een belangrijke voedselbron. Boven dien is hier door goed beheer een afwisselend gebied ontstaan, met goede mogelijkheden voor foura- geren, baltsen en nestelen. Door snijding van het gebied door de Toeristenweg en een aantal zand wegen met alle genoemde gevol gen, zorgen er echter voor dat die voordelen teniet worden gedaan. Maneschijnsweg 32 - 7451 LK - Holten Telefoon 05483-6 13 87 Het adres voor algehele uitvoering van: NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD KEUKENS OPEN HAARDEN MEUBELINRICHTING ■fllc Deventer Mengvoeder Centrale Tuinartikelen Dierenvoeders Zwartepad - Holten tel. 6 29 77 Tercel 1.3 De Luxe oranje met1980 Tercel 1.3 DX grijs met1984 Carina 2.0 LB diesel beige met1986 Carina 2.0 LB diesel grijs met1986 Celica 1.6 LB GT beige met1987 Camry 2.0 XLi beige met1987 OVERIGE MERKEN Peugeot 205 XE blauw 1986 Peugeot 305 Break LPG wit1985 Mini 1000 HLE rood1985 Opel Corsa 1.0 S wit1983 Ford Fiesta 1100 L blauw1983 Nissan Stanza 1.6 FIB blauw1984 -UWTOYOTA DEALER:- TOYOTA V.O.F. Garage Schuppert, Oranjestraat 30, 7451 CC Holten. Tel. 05483-61363. Erkend APK-keuringsstation Dorpsstraat 4 - Holten - tel. 6 35 01 APRIL: 5 april: Boomplantdag 8 april: Voorjaarsconcert HMV. 9 april: Regio-jeugdcross op Zuur- berg 15 april: Ouderdag St paardrijden gehandicapten bij Snorrewind; Muziekspecial de Schure; Trek kersiep in Espelo 21 april: concert Normaal 22 april: Theater in de Schure 24 april: raadsvergadering 27 april: Bloemenmarkt op Smids belt 28 april: Klaverjasavond sv Holten MEI: 5 mei: Bevrijdingsloop. 6 mei: Holterbergtoer 13 mei: Dansavond Bonte Paard; Landelijke fietsdag- en molen dag 18 mei: Pieterpadestafette (aan komst) 19 mei: Pieterpadestafette (ver trek) 20 mei: Theater in de Schure; jaar feest TC Holten 22 mei: raadsvergadering 27 mei: Heropening fietscrossbaan; Uitvoering afd. ballet sv Bato 28 mei: Senioren mix-toernooi sv Holten. 29 mei t/m 11 juni: jeugd qlubka- moioenschappen TC Holten JUNI: 3 juni: Stratenvoetbaltoemooi. 4 juni: Allard van Bruggentoer- nooi. 10 juni: Bal-triathlon de Schure 11 juni: Koetsenrit Bergrijders 12 t/m 18 juni: D-toemooi TC Hol ten 23 juni: familietoemooi TC Holten 24 juni: Theater in de Schure. 26 juni: raadsvergadering JULI 8 juli: Paaltjesvoetbal De Schure 14 juli: Orgelconcert Dick Sander- man 15 JULI: Koningsschieten De leden van de afdeling Holten v.d. Bond van Plattelandsvrou wen hebben op hun maandelijkse bijeenkomst geboeid geluisterd naar de heer Kroes, voorlichter van het revalidatiecentrum het Roessingh. In een heldere uiteen zetting zijn de diverse mogelijk heden en specialisaties aan de orde gekomen. Door revalidatie wordt gestreefd naar herstel of zo goed mogelijk le ren omgaan met de handicap om in de aangepaste thuissituatie terug te kunnen keren. Meestal wordt de nadruk gelegd op de dingen die de gehandicapte niet meer kan. Laten we vooral aandacht besteden aan de dingen die nog wel kunnen, om zo voor de gehandicapte het leven positiever te maken, aldus de heer Kroes. Voor de inleiding had de voorzit ster, mevr. Dikkers, nog enkele me dedelingen, o.a. over de werkgroep „Vrouw en Werkwinkel" voor her intredende vrouwen. Ook worden vrijwilligsters gevraagd voor de opvang en begeleiding van vluch telingen. Over beide, activiteiten kan men informatie vragen bij het bestuur. De voorzitster hoopt de leden weer te kunnen begroeten op 17 april, waar mevr. Ans Schut een humoristische avond zal verzor gen. De heer H.J. Dikkers overhandigt voorzitter G. Grootewal van het Hol- tens Mannenkoor de cheque van 4000 voor het kledingfonds. De acties van het Holtens Mannen koor voor het kledingfonds lopen gesmeerd. Mede dankzij de eerder gemelde gift van de heer H. J. Dik kers (die vanwege zijn 25-jarig za- kenjubileum f 4000 bijdroeg) is de tussenstand nu op f 10.000 geko men. Het geld is nodig voor een compleet nieuwe outfit, waarin het Holtens Mannenkoor bij de viering van het derde lustrum (in 1991) zich wil presenteren. Daarvoor is echter nog veel meer geld nodig, re den waarom alweer een nieuwe ac tie wordt gestart. Vanaf maandag 3 april gaan de leden van het Man nenkoor op pad om donateurs te werven. Als tegenprestatie daar voor kunnen deze begunstigers de optredens gratis bijwonen. Na de donateuractie volgt in de week voor Pinksteren een tuinplanten actie, waarbij op woensdag 10 mei planten voor de tuin aan de man en vrouw worden gebracht. Schouwburg Deventer In het kader van het Turkije-festi- val (nog tot 21 april) brengt het duo Derdiyok uit Zuid-Oost Turkije vanaf 19.00 uur zogenaamde disco- folk. Forum Filharmonisch speelt vana vond (30 maart) vanaf 20.00 uur werken van Rossini, Chopin en Ri- miski-Korsakof. Solist is de Russi sche pianist Mikhail Rudy. In opdracht van de Amsterdamse Optiebeurs schreef Adriaan van Dis 'Een Uur in de Wind'. Vrijdag 31 maart wordt dit stuk samen met Tropenjaren gespeeld door O.a. Helmert Woudenberg, Olga Zui- derhoek, Gerda Havertong en Hans Man in 't Veld. Voor de voorstelling van de Wordt Vervolgd-clubdag zaterdag 1 april om 10.15 uur zijn er nog kaarten. De voorstelling van 14.00 uur is uit verkocht. Om 20.00 uur speelt het Regionaal' Jeugdorkest werken van Mozart, Tchaikovsky, e.a. Vanaf 21.00 uur in de schouwburg ook muziek van de groep Tammies uit Bretagne. Woensdag 5 april staat in Orpheus in Apeldoorn de reisvoorstelling van Woyzeck van Georg Büchner op het programma. De bus ver trekt om 19.10 uur vanaf de Schouwburg. Het cabaretduo Ver- reck Pleysier vult het program ma in de schouwburg zelf vanaf 20.00 uur. Inlichtingen en kaartverkoop aan de kassa (tel. 05700-11500). Lochem Woensdag 5 april speelt de Oosten rijkse violist Thomas Zehetmair als solist met het Gelders Orkest in het vioolconcert van Johannes Brahms. In dit romantische con cert kan hij zijn G.B. Guadagnini uit 1751 voluit laten 'zingen'. In lichtingen: tel. 05730-51081. Film Who framed Roger Rabbit? is de succesfilm die op dinsdag 4 april om 20.00 uur voor de tweede week Violist Thomas Zehetmair ver zorgt met het Gelders Orkest een Brahms-avond in de Lochemse Schouwburg. in Lochem draait. Uiteraard is deze half animatie, half realistische film toegankelijk voor alle leeftijden. Rijksmuseum Twenthe Tot en met 16 april wordt in het Rijksmuseum Twenthe de derde Foto Biennale Enschede getoond. Dit keer is specifiek voor Engeland gekozen vanwege de analytische en de documentaire stromingen in de hedendaagse fotografie aldaar. Sterker dan in andere landen is in de Engelse fotografie sprake van een sterk politiek en maatschap pelijk engagement. Film Museum De Waag Tot 8 april wordt in museum De Waag een educatief project gehou den dat jonge mensen leert kijken naar en omgaan met hedendaagse kunst. De bij het project behoren de en voor het publiek toegankelij ke tentoonstelling bestaat groten deels uit maquettes van uitgevoer de en niet uitgevoerde ontwerpen van bekende moderne Nederland se architecten, o.a. het project Sij- zenbaanplein in Deventer van de Amsterdamse architect Theo Bosch.. Broekhuis Kromdijk Deventerweg 79 7451 MC Holten Tel. 05483-6 12 65 J. Kromdijk-6 24 81 NAAIMACHINES WAAR 'N NAAM ACHTER STAAT Tel. 05730-5 42 52/05470-7 27 78 reparaties alle merken Bij aankoop van een inruil van uw verouderde naaimachine mogelijk Tel. 05470-7 27 78 - P.C. Hooftstraat 14 - Goor Tel. 05730-5 42 52 - 't Ei 14 - Lochem Voor naaimachines, reparatie en onderhoud. 24-uursservice. Install.mat. voor de van een simpel kraanleertje tot een compleet c.v.-pakket KI. Velderman bv Kolweg 86 tel. 6 13 32 vrijdagavond aanvang 21.00 uur zondag aanvang 17.00 uur café Pollen kersenbrandewijn - 1 liter 13.95^J Jonge jenever huismerk 1 liter lUiWD Stationsstraat 10 - Holten - Tel. 05483-6 13 75. SONY HANDYCAM CCD-F330 Automatische video-8 camcorder met 6x macromotorzoom en auïofocus. Twee digitale geheugens voor het opslaan van teksten en illustraties. Data-display-systeem: datum en tijd kunt u meefilmen. Nieuw CCD beeldchip met 320.000 beeldpunten. m TELEFOON05483-61850 DORPSSTRAAT 39 7451 BS HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 11