Veertig jaar een eigen Nieuwsblad voor Holten 'Wie heeft er nog n krant voor onze jongens in Indië" „We voelen ons nog steeds betrokken" "Eindelijk zijn we onder ons' ■taai - - Holtens Nieuwsblad viel meteen in goede aarde De mannen van het eerste uur: HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 5 JANUARI 1989 Op zaterdag 1 januari 1949 gleed het allereerste Holtens Nieuwsblad (een tweezijdig bedrukt vel krantepapier) door de bus. "Eindelijk zijn we onder ons" klonk het verrukt. Een gevoel van saamhorigheid dat door toenmalig burge meester mr. W.H. Enklaar in zijn Ten Geleide nog eens werd benadrukt^ "Ik geloof dat wij in onze <5pu- rant een uitnemend middel mogen zien om het ge meenschapsgevoel van onze Holter ingezetenen aan te kweken. Welk een prachtige gelegenheid kan het blad bieden om uit te dragen wat er leeft in onze gemeente op maatschap pelijk en cultureel gebied". De officiële stichtingsda- turn van het Holtens Nieuwsblad ligt feitelijk in 1948, want op donderdag 28 december 1948 passeer de de notariële actie van de Stichting Holtens Nieuws blad, een stichting die nu nog steeds verbonden is met het wel en wee van dit nieuwsblad, ook al gingen de eigendomsrechten over naar uitgeversmaatschap pij Van der Loeff. Het be stuur van de stichting be staat uit de heren Jan Wig- gers (voorzitter), Henk Beïj- ers (secretaris). Herman Beldman, Jan Wansink en Mans Klein Velderman. En dat Holten in die na oorlogse jaren leefde, bleek al snel. Dankzij de penne- vruchten van hoofdredac teur Wim Beijers en redac teur Jan Wiggers werd het thuisfront niet alleen kond gedaan van het wel en wee van "onze jongens" in het verre Indië, maar ook van de woelige melkstrijd, de heldhaftige voetbalverrich tingen van OZOD en HVC, roerige vergaderingen van zuivelbewerkers en maal- derijpersoneel en de onge-» lukkige buiteling van land bouwer-veehandelaar Aan stoot van een met hooi be laden wagen. Veertig jaar Holtens Nieuwsblad. Tijd om eens even terug te kij ken naar de begintijd. Ui teraard middels een ge sprek met B en W (Beijers en Wiggers). Maar ook door de eerste jaargang nog eens door te bladeren. In het jubileumjaar 1989 willen we regelmatig nog eens terugbladeren in het Holtens Nieuwsblad. Nos talgie? Allicht, maar wie weet kunnen we er in deze jachtige tijd nog iets van opsteken. Êen gezond gevoel voor commer cie kon hoofdredacteur Wim Beij ers destijds in 1949 niet ontzegd worden. "Nu de schaarste, die we bijna acht jaar gekend hebben, zo geleidelijk aan plaats begint te maken voor een ruimere toevloed van alle mogelijke produkten" zo beargumenteerde hij in het aller eerste Holtens Nieuwsblad de noodzaak vooral te adverteren, "nu wil de zakenman op een doel treffende, en als het kan niet al te dure wijze daaraan bekendheid geven. Hij kan natuurlijk adverte ren in de streekbladen, maar dan bestrijkt hij met één blad lang niet alle ingezetenen, want in onze gemeente verschijnen vijf van die bladen. Hij zal er dus verstandig aan doen het Holtens Nieuwsblad te kiezen als publiciteitsorgaan, dat naar wij hopen straks huis aan huis gelezen zal worden." Vivo-kruideniers Zij het schoorvoetend, gaven de Holtense middenstand en het plaatselijke verenigingsleven al lengs gehoor aan die oproep. Op merkelijk was dat er veel samen geadverteerd werd. "Een uitkomst voor de Huismoeders" beloofden Smederij H. Klein Velderman en Rijwielhandel G. van de Bos de Holtense huisvrouwen. Die kon den zich een Butagas-kooktoestel aanschaffen, "ook zeer ideaal voor verlichting". En de Vivo-kruide niers J.P.G. Müller, G. Veldhuis en Gebr. Wansink hadden "twee ons heerlijke vruchtenhagel" in de aan bieding voor maar 23 cent. Kenne lijk was dat niet meer op de bon, hetgeen lang niet van alle artike len gezegd kon worden. Want we kelijks maakte het Holtens Nieuwsblad weer melding van het inleveren van distributiebonnen. "Inleveren bon 07 van de tabaks- kaart QA 901 en bon 10 van de di- versenkaart" las je dan. En voor bon 532 Algemeen kon men 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas krijgen. Uiteraard kregen zie ken, aanstaande moeders en men sen die zware lichamelijke arbeid moesten verrichten extra bonnen. Gaandeweg bloeide de Holtense middenstand weer op. In het Hol tens Nieuwsblad nummer 3 het verslag van de feestelijke opening van de verbouwde winkel van Nij- kamp in Dijkerhoek. Voor de klan ten was er "een flinke koek". Ook kantoor-boekhandel Fa. Hoeve- Prins aan de Kerkstraat ontdekte het nut van adverteren. "Hebt u nog platen, diploma's of foto's? Wij lijsten alles in!" Met daarna de voor deze tijd wat vreemde aanvulling: "Ook voor de schoonmaak zijn wij voorzien!" Uiteraard werd zo'n ad vertentie dan afgesloten met "Be leefd aanbevelend." Maar het waren niet alleen Holten-- se adverteerders die geld in het laatje brachten. Wat te denken van de advertentie van de NV Céleste in Amsterdam, waarin maatcor- setten en elastieken buikgordels werden aangeprezen. Om de veer tien dagen kwam een heuse corse- tière naar pension Wegstapel aan de Larenseweg om de Holtense vrouwen met raad en daad terzijde te staan. Overwinnen Zij Ons Doel Daarnaast vormde het rijk op bloeiende verenigingsleven een dankbare bron van inkomsten. In een tijd dat telefoon nog slechts een privilege van de rijken was, bleek zo'n wekelijks krantje een uitstekend alternatief. Zo konden de leden van zaterdag- middagvoetbalvereeniging OZOD in de krant van 8 januari 1949 lezen dat trouwe opkomst bij de training op het veld van de Poppe en bij de ledenvergadering in de conistorie- kamer van de Ned. Herv. Kerk 'dringend noodzakelijk" werd ge acht. Veel richtten de trainingen overigens niet uit want de resulta ten in de derde klasse van de Twentse onderbond deden de naam Overwinnen Zij Ons Doel geen eer aan. Dan deden de jon gens van HVC het beter, maar die namen weer niet alle regels der sportiviteit in acht, zoals we kun nen lezen in het wedstrijdverslag Tubantia 4 - Holten. "Door ontac tisch optreden van Den Heijer, die enige tijd later uit het veld werd ge zonden, raakten de gemoederen enigszins verhit en daalde het spel peil aanmerkelijk. Toen Kalfster- man en Henk Oolbekkink naar vo ren gingen, kwam er wat meer te kening in de strijd en wist Dijkstra prachtig te doelpunten." Indonesië-films Ook waren er natuurlijk oproepen voor politieke avonden, bijvoor beeld van de Christelijk Histori sche Kiesvereeniging die de wele del gestrenge heer De Ruiter, land- bouwspecialist in de Tweede Ka mer naar gebouw Irene had gehaald. Of Cor Bal met zijn Band Nederland-Indonesië die in zaal Amicitia films draaide als "Indone sië werkt weer" en de vast niet bij ster vermakelijke "Over de eerste politionele actie". Toegangsprijs f 0,50, waarbij er nog wel gecollec teerd werd voor de verzending van pakjes naar overzee. "Onze jon gens" daar bleken ook erg nieuws gierig naar het nieuwe Holtens Nieuwblad, want al vrij snel bleken de eerste nummers niet meer te krijgen en riep de redactie de lezers op exemplaren voor dit goede doel af te staan. "Het begin stemt tot verheugenis" constateerde de hoofdredacteur dan ook in het zes de nummer. Hij bleek een boer uit de Beuseberg te hebben gesproken die hem met de krant complimen teerde: "Ik hebbe voort ezegd, dat krantje mow steunen". Vandalisme Er viel dan ook heel wat te schrij ven in die jaren. Over ongelukken als die van landbouwer-veehande laar A. Aanstoot van de Larense weg die van een met hooi beladen wagen viel en klaagde over pijn in de borst. "Dokter Nagelhout, die terstond ontboden werd, consta teerde enige gekneusde ribben en schreef enige tijd rust voor" zo meldde het HN, als altijd bovenop het nieuws. Of over het vandalisme dat detijds ook al weelderig tierde, getuige het bericht over e myste rieuze verdwijning van een ANWB- paddestoel op de kruising Bor- keltsweg-Postweg. Nadat er al eer der een in de belendende sloot was terug gevonden, bleek de nieuw ge plaatste paddestoel nu helemaal verdwenen. "Zeer te betreuren" hief het Holtens Nieuwblad een waar schuwende vinger. "Wellicht heeft dit iets te maken met de samen scholingen op zondagavond op dit punt." De Raad kwam bijeen. In Holtens Nieuwsblad nummer 4 verscheen onder die titel het allereerste raadsverslag van de hand van eer ste ambtenaar ter secretarie Wim Beijers, die zich beperkte tot een feitelijke vastlegging van het ge sprokene. p0iitieke conflic ten werden er echter ook niet uit gevochten destijds. Die bewaarde men vaak voor na de tijd bij tante Mina aan de stamtafel. In een tijd van wederopbouw waren woning bouw en industrievestiging be langrijke zaken ter gemeentehui ze. Voor 1949 kon Holten rekenen op acht nieuwe woningen met een totale inhoud van 2080 kubieke meter. Voor de aansluiting op de riolering van een deel van de nieu we Industrieweg en het aanslui tend deel van de Kolweg trok men f 5300 uit en voor de bestrating van de Industrieweg f 4750. Nadat ge meente-opzichter H.J. Holterman een toelichting op de cijfers had ge- .lllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIMIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllllMIIIIIIinilMIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII Ze zijn 85 en 75 jaar oud, maar staan nog steeds volop in het Holtens maatschappelijk le ven. Wim Beijers en Jan Wig gers stonden veertig jaar ge leden aan de wieg van het Holtens Nieuwsblad. Twee mannen met een geheel ver schillende levensovertuiging die in eendrachtige samen werking jarenlang het gezicht van de krant bepaalden. Met weemoed kijken ze terug op de naoorlogse pioniersjaren, waarin ze Holten een eigen spreekbuis gaven. En hoewel er sindsdien veel veranderd is, beschouwen ze diep in hun hart het Holtens Nieuwsblad nog steeds als hun eigen geesteskind. "We voelen ons nog steeds betrokken." Een terugblik met B en W. Holten na de Tweede Wereldoor log. Het leven van alledag krijgt in 1948 weer regelmaat. Weliswaar is er zonder bonnen nog niet veel te krijgen, maar daar komt langza merhand verbetering in. De mid denstanders blikken weer met ver- trouwen naar de toekomst. Het verenigingsleven bloeit weer op, elke week is er wel weer een uitvoe ring, concert of filmvoorstelling. Ook op de voetbalvelden rolt het bruine leder weer. Bedrijvigheid alom dus, waarbij het soms aan on derlinge communicatie ontbreekt. Wijlen Henk Beltman komt met een idee op de proppen: "Laten we een eigen nieuwsbrief beginnen in Holten." Herman Klein Velder man, ook een echte ondernemer, voelt er wel wat voor. Het Holtens Nieuwsblad is geboren! Breed draagvlak Oud-stationschef "Opa" Beltman zou met zijn vrouw de hele admini stratie gaan doen en adverteerders zouden er ook wel komen, maar wie zal dat krantje volschrijven? Daarvoor belandt men uiteindelijk op de gemeentesecretarie, waar eerste ambtenaar Wim Beijers be kend staat om zijn stylistische kwaliteiten en zijn kritische geest. Die wil echter alleen wanneer het gemeentebestuur er achter staat en de redactie een bredere onder bouwing krijgt. Met burgemeester Enklaar wordt de toch wel wat vreemde combinatie van werk zaamheden doorgesproken en na diens jawoord, gaat het gezelschap op weg naar Jan Wiggers die als correspondent van verschillende Drentse kranten en het dagblad Trouw ook zijn sporen al verdiend heeft in de journalistiek. Ook Wig gers voelt er wel wat voor, waar door het brede maatschappelijke draagvlak gegarandeerd is. Later wordt ook Ab Westerik nog in de redactie opgenomen, maar die blijkt toch meer voor het jeugd werk te voelen en verdwijnt alweer snel uit de redactie. Vrijzinning de mocraat Beijers en anti-revolutio nair Wiggers vormen een twee-een heid. Ze kunnen het wonderwel goed met elkaar vinden. "Maar we deden ook niet aan politiek in de krant" vertelt oud-hoofdredacteur Wim Beijers. "Ik heb maar één keer donderij gehad, toen ik in een com mentaar schreef dat het te lang duurde voordat aannemer Koop man in de H.J. Wansinkstraat klaar was met de huizenbouw. Maar van kritiek op het beleid van het gemeentebestuur heb ik me al tijd verre gehouden. Daarvoor ver keerde ik ook niet in de juiste posi tie. Partijpolitiek was uit den boze. Wel ben ik nog eens van leer ge trokken tegen het comité Beuse berg, dat het bestemmingsplan al- daar wilde tegenhouden." Geen vetpot Hoe het ook zij, het Holtens Nieuwsblad voorzag in een behoef te. Na het eerste jaar hadden zich al 1040 abonnees aangemeld die drie kwartjes per kwartaal betaal den. Hoewel er eind 1949 een batig saldo van f 509,52 resteerde, was het voor de redacteuren zeker geen vetpot. Jan Wiggers herinnert zich de schamele vergoeding van 1 cent per gedrukte regel. "Je moest al die regels zelf tellen en dan een krant met de juiste bedragen inleveren bij opa Beltman. Als je voor die elf, twaalf gulden in de maand de ge werkte uren telde, dan schrok je wel eens. Maar we hadden het er graag voor over. Het was dankbaar werk. Ook wanneer je op vrijdag avond inderhaast nog even de ge schreven wikkels voor de posta- bonnees om de kranten moest plakken. Op het postkantoor had den ze wel de pest in wanneer wij weer met een stapel kranten aan kwamen. Eigenlijk werd er in die tijd geen post bezorgd op zaterdag, maar voor ons maakten directeur i S - M Wim Beijers (l) en Jan Wiggers r): "B en W" van Holten. Assink en zijn PTT-mannen een uitzondering." Tovenaars Een mooie tijd dus. De krant werd gedrukt op de persen van de ge broeders Frederik, Teunis, Leen- dert en Piet Krommendijk in Nij- verdal. Op Oudejaarsdag toog de redactie met krentebroden, braad- haantjes en pakjes sigaretten naar die "tovenaars van Nijverdal" die er elke week toch maar weer in slaag den alles netjes in elkaar te zetten. Weliswaar gingen die versnaperin gen, net als het kwart kistje siga ren voor de burgervader en de siga retten voor de secretaris, de domi nee en meester Brouwer, van het tractement van de heren journalis ten af, maar op die manier kregen alle medewerkers toch nog een blijk van waardering voor hun in zet. Indachtig de wijze raad van foto graaf Hartgerink, die vanuit Die- penheim jarënlang op de brommer naar Holten kwam, is er altijd veel aandacht besteed aan namen in de krant. "Mensen willen hun eigen naam zien" weet Wim Beijers. Daarom kun je niet kleinschalig genoeg bezig zijn." Raadsvragen Historisch zijn de raadsvragen die ooit over het Holtens Nieuwsblad gesteld werden, n.a.v. een stukje over de slechte behuizing van kel ner Kok van hotel Holterman. "Ik had geschreven dat die ober 's nachts met een paraplu op in bed lag omdat de woning van Hoeve aan de Kerkstraat zo lekte. De he ren raadsleden vonden dat je zo iets niet in de krant kon zetten." Ook Jan Wiggers bewaart dierbare herinneringen aan zijn Holtens Nieuwsblad-tijd. Zoals de keer dat hij de kopij in een treinbrief aan de conducteur van de laatste trein richting Almelo zou meegeven. "Ik stond op het perron en hoorde een klaaglijk gekerm in de wei van Ke- velam. Daar was een rood-bonte aan het kalveren en ik kon nog net een helpende hand toesteken. Mid dels een briefje achter de ruiten wisser van zijn auto heb ik Keve- lam nog gefeliciteerd met de ge boorte." Toekomst Vanaf 1967 werd de drukkerij in Nijverdal overgenomen door Hila- rius in Almelo, dat op haar beurt weer samenging met Uitgevers maatschappij Van der Loeff in En schede. Na een jarenlange strijd gaf de Stichting Holtens Nieuws blad de uitgave van de krant in 1977 in handen van dit bedrijf. "Spijt? Ja, misschien heb ik er wel spijt van" bekent Wim Beijers nu. "Maar we hebben ons zo goed mo gelijk verkocht en zelfstandig blij ven als zo'n kleine krant is wel erg moeilijk. Nu heeft het Holtens Nieuwsblad in ieder geval een toe komst." geven, werd besloten de uitvoering in eigen hand te nemen. Verkwikkende blijdschap Niet alleen over het plaatselijk nieuws werd geschreven. Zo kon men in een van de eerste nummers van het Holtens Nieuwsblad lezen over een verhaal, overgenomen uit het Nieuwsblad van het Noorden over Plezier in het werk, met een vermanend slot: "Wij hebben voor alle dingen nqflig mensen die ple zier in hun werk hebben. Dan wordt er niet maar 'lijn getxokken", dan wordt er niet gekankerd en ge klaagd, maar dan komt er sterken de en verkwikkende blijdschap, en gaan wij met vertrouwen en met moed voort, dienend met vreugde". De elfde verjaardag van Prinses Beatrix op maandag 31 januari 1949 was aanleiding voor de redac tie om het nummer 5 van de eerste jaargang van het Holtens Nieuws blad ter openen met een foto van de prinses en een felicitatie. Van zelfsprekend ontbrak een soortge lijke felicitatie niet voor koningin Juliana op de eerste Koninginne dag die op 30 april 1949 werd ge vierd en aande tweede verjaardag van pinses Margriet werd aan dacht besteed. Voorts kwamen actuele landelijke zaken aan de orde zoals o.a. het pensioen voor zelfstandigen, de emigratie ("In Australië is voor vele Nederlanders plaats", de uitgifte van wit meel en een vennanend be richt van de heer Van der Zweep, een inspecteur van het onderwijs over de dreigende teloorgang van het onderwijs. "Jongelui let op Uw saeck!. Alleen het beste is goed ge- rjpeg! Onder deze alarmerende kop ïoept richt hij zich tegen modemis men in het onderwijs. Teder stre ven om dat harde werken groten deels af te schaffen en het te zoeken in frases over persoonlijkheidsvor ming, aankweking van karakterei genschappen, enz. is struisvogel politiek. Iedere jongen, die vooruit wil in de wereld zal moeten begrij pen, dat hij gedurende zijn gehele jeugd hard moet werken. Hij zal zijn juk in die jeugd moeten dra gen. Wie het de jeugd anders ver telt, is bezig haar in het moeras te helpen". Ook beschikte het Hol tens Nieuwsblad in die dagen over een eigen sociaal economisch me dewerker, dr. H.R. Mes, die zijn vi sie gaf over de actuele zaken in de landspolitiek. Door de redactie werden toendertijd de kranten en tijdschriften nageplozen op lezens waardige artikelen, die dan in het Holtens Nieuwsblad werden afge drukt. Zo bijvoorbeeld een verhaal uit de Twentse Courant over de toeristen die door gebrek aan tact niet beleefd worden verwelkomd in ons land en in dat zelfde julinum- mer op de voorpagina een oproep aan de sportieve jeugd om in Frankrijk vacantie te gaan houden onder het kopje: Tedere vreemde ling is ambassadeur". Rattenbestrijding Voor het college van B en W was het Holtens Nieuwsblad een ideale spreekbuis, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. Burgemees ter Enklaar riep via de krant de le den van Jong Holten en de CJBTO op voor het uitzetten van gratis gif tig lokaas, dat Holten voor een rat- tenplaag moest behoeden. Ook de stand van zaken met het gemeen telijk slachthuis werd nauwkeurig bijgehouden in de kolommen. In 1948 werden er 13.932 stuks vee ge slacht, waar tegenover huisslach tingen van 419 varkens en 7 scha pen stonden. In het Waaggebouw werden nog 2856 varkens en ander kleinvee gewogen. Maar er is ook luchtiger nieuws. G.J. Aitink vindt in januari al een volgroeide meike ver, waaruit de conclusie kon wor den getrokken dat er geen strenge winter meer kwam. "Gelukkig maar" denkt heel Holten met een blik op de slinkende voorraad ko len. Bij de snorrende kachel wordt in de winter van 1949 elke zater dagavond nieuwsgierig het plaat selijk nieuws doorgenomen. Eind 1949 bedroeg het aantal abonnees 1040. De oplage bedraagt per 1 ja nuari 1989 nu 3075 stuks.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9