Holten in het nieuws Januari Maart Augustus September November Februari Oktober December DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 HOLTENS NIEUWSBLAD Een tijdperk ging ten einde: Holten nam afscheid van zijspancrosser August Muller en August werd weer gewoon August van de mölle. Jan van der Harst: uit gemeente raad. Zoals gebruikelijk in de laatste aflevering van de 39e jaargang van het Holtens Nieuwsblad het jaaroverzicht met belangrijke en minder be langrijke gebeurtenissen die zich in het afgelopen jaar in Holten afspeelden. Uit de veelheid van zaken hebben we de meest sprekende uit gekozen, al is de keuze na tuurlijk altijd een beperkte en heeft iedere Holtenaar het recht op zijn eigen 'belang rijkste' nieuws. Wat bij alles toch altijd het allerbelangrijk ste blijft: geluk en gezond heid. Namens de redactie al vast een goed uiteinde en een voorspoedig 1989 toege wenst. Januari begon met een gemeente lijke nieuwjaarsreceptie, waarover men nu nog niet is uitgepraat. Bui ten de ambtenaren en gebruikelij ke relaties kwam slechts een hand jevol Holtenaren het college van b en w de beste wensen voor het nieuwe jaar brengen. De omwo nenden van U-vlees kwamen in het geweer tegen de vieze stank de heet woongenot in de buurt vergal- had gebivakkeerd. We vonden on derdak in het voormalig kantoor van gemeentewerken. De fietscros- sers van de Holtertrappers werden uitgeroepen tot de beste sport ploeg van Holten bij de dames won amazone Zwennie Vincent en bij de heren atleet Egbert Veneklaas. Het Scheperspad bleef de gemoe deren bezig houden, maar uitein delijk trok de familie Stukker aan het langste eind. De fusie van de beide scholengengemeenschap- pen kwam in februari ook weer in de krantekolommen voor. Veel vraagtekens werden er (door de le raren van SGH) bij gezet. De span doeken op de tribune hielpen de muziekschool niet. De raad wees verdere subsidie af. Ard Weeink van HMV werd getipt als redder van het muziekonderwijs in Hol ten, maar dat bleek loos alarm Ongeveer heel Holten rolde over het college van burgemeester en wethouders heen toen zij het plan opperden om een woonwagen kampje te vestigen naast de oude begraafplaats aan de Kerkhofs- weg. Men koos eieren voor zijn geld en ging op zoek naar een andere lo- katie. CJV de Vriendenschaar keek in maart terug op het 40 jarig bestaan met een geslaagde revue. Bij de familie Tempelman ging in maart de vlag in top 'opoe' Tem- pelman-Tuitert vierde haar 105e verjaardag. Mannes Vorking won de eierzoekwedstrijd van het Hol tens Nieuwsblad; we kregen een ansicht van hem uit Parijs. Gede puteerde Dijkema opende het nieuwe kantoor van de VW, waar André Hoeben inmiddels Gerard De Zilverzandroute: zo moet het dus in elk geval niet, vond de bevolking unaniem. Over augustus viel weining te ver tellen. De Hoolter dagen gingen zo hun gangetje, dit jaar weer op de vertrouwde dinsdagavond. De ene avond viel bij het publiek wat be ter in de smaak dan de ander en ook met het weer was het van alles wat, m&ar echt zomeren wilde het niet. Net voor de vankantieperiode kon de Oudheidkamer Hoolt.V'n haar onderkomen in het oude ge meentehuisje in gebruik nemen. De stevige kaakspieren van de he ren Aaltink en Tuitert zorgden voor een onverwacht succes bij de Sterkste Man van Holten. De tri athlon onwikkelt zich van een re- gionele wedstrijd tot een landelij ke sportevenement. Marinus Bal- tus, Mart Bordwijk en Pter Ban waren de plaatselijke winnaars. werk. Koninginnedag was een ge zellig feest op Kalfstermansweide en rond het gemeentehuis. hout. OAD-Holten stond er achter op de bussen, waarmee het voet- balleger in orajestemming naar Duitsland ging in juni. Toch wel iets om een beetje trots op te zijn. Niemand kan verbaasder gekeken hebben dan de gemeentebestuur ders van Holten toen op bevrij dingsdag de stoet met oude leger- In juli stond heel Holten in het te ken van het Internationaal folklo ristisch festival. Anders dan vier jaar geleden, maar zeker zo indruk wekkend. Vooral het optreden de Koreanen was spektaculair. Bij de Olympische spelen waren zij ook aanwezig. Dat zegt geneog over de kwaliteit die Dick Plekkenpol weer naar Holten wist te halen. Met de geweldige steun van alle ten in ons land. Scoutinggroep de Waardenborch vierde in het pad vindershuis het 25 jarig jubileum. Opmerkelijk was de actie van de werkgroep Zo kan het niet langer. Gewoon mensen, die dagelijks ge confronteerd worden met de ge vaarlijke situatie in de Dorps straat, zorgden met hun enquete, waarop 1200 adhesiebetuigingen binnen kwamen. Ons aller Tineke van de VW werd de Dorpskonigin nieuwe stijl. Geen podium meer met tien kandidaten en ook geen spreekstalmeester Wiggers meer; het was even wennen. In juli maak ten B en W ook hun plannen be- Wat insiders al hadden voorspeld geschiedde in september: August Müller gaf de pijp aan Maarten en hield het voortijdig voor gezien. Een domper op de vreugde van zijn trouwe supporters, maar zijn be sluit stond vast. In september werd ook herdacht dat Holten al een eeuw lang verbonden is met de rest van Nederland via 'het spoor tje'. Voor de hervormde gemeente was het dit jaar een vreugdevol jaar. Na een lange periode van on zekerheid kon een nieuwe dominee, worden begroet. In september wer den dominee H.W. Doomweerd en zijn gezin officieel verwelkomd. Bij de PvdA ging ook een zucht van verlichting door de gelederen. Na veel heisa binnen het rode bolwerk werd voorzitter Jan Metsemakers Dominee H.W. Doomweerd kwam het pastoraal trio van de hervormde kerk versterken. oktober gereed en voorziet duide lijk in een behoefte. De Haarschool vierde op uitbundige wijze het vijf tienjarig bestaan en op 't Vletgoor werd door particulier initiatief een lichtspel opgevoerd dat een onge kend groot aantal kijkers trok; een blijvertje, als het aan ons ligt. De wedstrijden om de Zaagmolentro fee zijn eveneens een aanwinst in de sportieve agenda van Holten, evenals de Holterbergloop die voor het eerst werd gehoduen op de Toeristenweg, die overigens dit jaar het feit vierde dat hij een kwart eeuw was voorzien van as falt. Niet iedereen vond dit een feestje waard. Honderden handen kon directeur Jan Kalfsterman van de Encko schudden bij zijn druk bezochte af scheidsreceptie. Na een leven van hard werken, gaat hij het wat rusti ger aan doen. Het bestuur van sv Holten kan trots zijn op de inspan ningen die de vrijwilligers zich ge troost hebben. De uitbreiding van de kantine mag gezien worden. Me vrouw Enklaar werd voor haar in zet voor het KWf beloond met de zilveren kreeft. De intocht van Sin terklaas was anders - en beter - ge organiseerd dan vorig jaar maar erg vrolijk werden we er nog niet de. Na een hoorzitting werden er maatregelegen genomen en hoe wel de buurt nog niet helemaal te vreden is, is de situatie nu aan vaardbaar. De perikelen rond de muziekschool hielden niet op bij de jaarwisseling. De Stichting Wel zijn Ouderen ging officieel van start in januari en kon meedelen dat ouderen zich prima thuisvoe- len in Holten, maar dat het verkeer in de Dorpsstraat een struikelblok blijft. Najaren kreeg Holten einde lijk weer een gemeentegidsje vol practische adressen. Na meer dan dertig jaar het straat beeld van het centrum van Holten mede te hebben bepaald, werd een begin gemaakt met de sloop van de Mengunie. Een hele verandering, ook voor het Holtens Nieuwsblad, dat de laatste twee jaar in het voor malig kantoor van de maalderij Willems had opgevolgd. Bos Die renwereld bestond in maart een halve eeuw en kreeg Prinselijk be zoek. In april stond de uitwerking van het rapport Oranjewoud centraal. Voor vier miljoen gulden möet het dorpscentrum er over vijfjaar weer pico bello uitzien, voordat het ech ter zover is, zal er echter nog wel heel wat vrachtverkeer door de Dorpsstraat razen en zullen wij er nog heel wat kolommen over vol schrijven. In Espelo gingen ze in april weer uit de bol bij het concert van Normaal. Sinds april zwaait Huub Brands de scepter bij Vos man en de bemiddelingspoging van de ouders voor het behoud van de muziekschool mislukte. De op volging van Gerard Wennemers in de fraktie van de PvdA zorgde voor de nodige bonje in het rode boh voertuigen niet via de Smidsbelt langs het daar opgestelde college van b en w trok, maar in grote haast door de Dorpsstraat reed. Het bleek allemaal een misver stand, maar het zal je maar gebeu ren. Bij HMV nam Leen Schouten de dirigeerstok ter hand. Het is niet te hopen, dat het plan ooit operationeel behoeft te worden, maar sinds mei beschikken Holten en Helledoorn Over een rampen plan voor het bosgebied op de Hol- ter/Haarlerberg. Tijdens de tradi tionele lintjesregen, kreeg ons aller Jart Wiggers het koninklijk zilver opgespeld, evenals bakker Mege- link. Brons was oud-stationschef Henny MÖhring. In Espelo werd uitgebreid stilgestaan bij het 75 ja rig bestaan van de zondagsschool Espelo. Het elftal van de Beuse- berg werd winnaar van het Stra- tenvoetbaltoernooi. Zeer hoog bezoek voor Kees Bos ter gelegenheid van de opening van zijn nieuwste diorama in Bos Dierenwereld. Drs J. Bouwman van de KNOV liet weinig heel van de alternatieven die door het college van b en w wa ren uitgewerkt naar aanleiding van het rapprt Oranjewoud:veel papier, weinig plan, was zijn con- clusie. In het opzetje van het ge meentebestuur om op het terrein Dikke Steen en woonwagenloka- tie, huurwoningen en koopwonin gen te bouwen, kwam een kink in de kabel. Onze Woning haakte af. Inmiddels is het plan gewijzigd en staan een woonwagenlokatie en koopwoning op de plannen, maar als het aan de omwonenden ligt, gaat dat plan beslist niet door. In juni werd de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het dorpshuis. Prins Bernhard zorgde in Holten voor internatio naal nieuws door zijn uitspraken over het kappen van tropisch hard- "Zo kan het niet langervonden de dames en hielden een enquete over de verkeersveiligheid in Holten, die veel respons kreeg. vrijwilligers is het vierjaarlijks kend voor de reconstructie van het bereid gevonden zitting te nemen feest uitgegroeid tot een van de dorpscentrum. De Zilverzandwe- grootste folkloristische evenemen- groute kwam in beeld. Een nostalgisch plaatje; de oude Mengunie en de aanbouw van het oude gemeentehuis. Hoe staat het toch met de nieuwbouwplannen? in de gemeenteraad. Jan van der Harst was inmiddels via de achter deur verdwenen. Een ander trouw raadslid Jan Robers vond het na dertien jaar welletjes en liet zijn plaats over aan de heer Kevelham. De Dagmavo vierde met een reünie en receptie het tienjarig bestaan van de school. In een drietal infor matieavonden kwam het recon structieplan Dorpsstraat/Oranje straat uitgebreid aan de orde. De route Ziverzandweg werd door de bevolking van de kaart geveegd. De noordelijke rondweg komt weer in beeld. De Handelsvereniging kon terugkijken op een zeer geod gezochte Najaarst^eurs. Met een uitgestelde receptie, maar daarom niet minder feestelijk, vierde de bejaardensociëteit het zilveren jubileum. De overdekte manege van Stal de Eik komt in van. Egbert Jansen en Wim Mars man hielden voor OKIA en düs Holten de kleuren hoog in het verre Japan. Voor het terrein Dikke Steen werd een oplossing gevon den: Ter Steege uit Rijssen mag de kar gaan trekken. In Splo ging men geheel uit de bol met de benoe ming van Zwatte'n Gait als prins over de Keunedarpers. Twee fanatieke voetballiefhebbers in de goede zin van het woord wer den gehuldigd. De heren Knijff ën Wiggers stonden aan de wieg van zvv Blauw Wit. Honderen bezoe kers genoten ook dit jaar weer van de Volkskerstzang in de Kande laar. In december deed ook een nieuw fenomeen zijn intrede in Holten: geld uit de muur. De Scho lengemeenschap kon met gepaste trots de nieuwe lokalen officèël in gebruik nemen en werd tevens een kunstwerk rijker.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7