1899-1989 90 Jaar KNVB - Afdeling Twenthe q 100 Jaar KNVB TVB besteedt meer aandacht aan rol van vrouw in voetbal Wilma Herik hoopt op groei damesvoetbal Marleen Wissink, een kei van ei doelman -Doiniiiflsclj 0icr MAJESTUEUS GENIETEN uommtlf DOMMELSCH. 'T GULLE BIER UIT GOUDEN TIJDEN. jj co-sponsor 90 jaar KNVB afd. Twenthe Afdeling Twenthe gaat promotieactiviteiten ontwikkelen Onderzoek Individualisering Jeugdpuzzel Jubileumloterij 152 TP 139 Ze is nog maar achttien lentes jong. Maar in weerwil van die jeugdige leeftijd heeft Mar leen Wissink sportief gezien al het nodige bereikt. De sympa thieke MEAO-scholiere uit Losser is bijvoorbeeld nauwe lijks meer weg te denken uit het doel van het zo succesvolle damesvoetbalteam van UD uit Weerselo, dat ook dit seizoen weer in de top van de hoogste klasse van het district Oost meedraait. Alweer een aantal jaren is Marleen Wissink de vaste doel- vrouw van de Twentse selektie en ook bondscoach Piet Buter heeft Marleen inmiddels in zijn boekje genoteerd. Marleen Wissink laat zich echter de kop niet gek maken. Ze weet pre cies welke kwaliteiten ze in huis heeft en ook aan een ge zonde dosis zelfvertrouwen ontbreekt het haar geenszins. Dat voetbal tot haar grootste hobby zou uitgroeien lag min of meer voor de hand, omdat bijna iedereen in haar familie wel tegen een bal trapt. Het duurde niet lang of ze switchte van OSV naar het op een veel hoger plan spelende Weerselose UD, waar ze aan haar tweede seizoen bezig is. „Ik heb het bij OSV altijd geweldig naar mijn zin gehad, maar je wilt tenslotte toch ho gerop. UD is een vereniging met een professionele aanpak, waarbij ik me goed thuis voel. Als je de kantjes er af wilt lopen kun je beter bij een an dere club gaan voetballen, van iedereen wordt het uiterste ge vraagd. Zowel op de training als tijdens de wedstrijd. Maar de onderlinge sfeer is in één woord fantastisch, dat mag ook de verdienste van trainer Ver daasdonk worden genoemd. We kunnen elkaar altijd lekker oppeppen." De betrouwbare doelverdedig- ster mag zich gelukkig prijzen Marleen Wissink heeft hoge verwachtingen voor haar elftal. te leven in een tijd waarin niet meer meewarig wordt gedaan over damesvoetbal, dat meer en meer een volwassen'aanzien heeft gekregen. Wissink is er zelf best van doorgedrongen dat de dames het in fysiek op zicht altijd zullen moeten afleg gen tegen de heren. Tactisch, technisch en conditioneel is er in de loop der tijd veel ten goede veranderd bij het vrou welijke geslacht. Die lijn wordt zonder twijfel doorgetrokken. Kampioen Marleen hoopt dat er de ko mende jaren nog meer vereni gingen in Twenthe het dames- en meisjesvoetbal structureel goed op poten gaan zetten, waarbij als voorbeeld onder andere UD, Reutum, Berghui zen en Quick Oldenzaal ge noemd worden. Gevraagd naar haar verwach tingen is het antwoord: „Graag een keer kampioen van Neder land worden met de Twentse selektie. We zijn namelijk on der leiding van Hennie Ar- desch al eens tweede geworden en vorig jaar werden we met coach Herman Bolk derde. In onze afdelingspoule bezetten we op dit moment weer de eerste plaats en als we op 20 mei 1989 de finaleronde gaan halen (en dat zijn we zeker van plan) moet het in het jubileum jaar van de K.N.V.B., Afd. Twente, lukken." Aan Mar leen Wissink zal het zeker niet liggen. 5 Jaar garantie Hoofdsponsor 90 jaar KNVB -afd. Twenthe Begin dit jaar hebben het ministerie van WVC en de N,ed. Sportfederatie geld beschikbaar gesteld voor het project „Vrouw en Sport", een uitvloeisel van de aktie „Sport, zelfs ik doe het". De KNVB heeft als één van de weinige bonden hierop ingespeeld en 1988 uitgeroepen tot het jaar van de Vrouw in de Voetbal sport. De KNVB telde bij de start van de aktie 40.000 vrouwen als lid en bij de vrij recent opgemaakte tussenbalans blijkt er al een be hoorlijke ledenaanwas te zijn. Binnen de Afdeling Twenthe zijn er op dit moment 69 dames teams en 47 meisjesteams en ook in het 90-jarig jubileumjaar van de KNVB wil de afdeling Twenthe verder gaan uitbou wen. Er kan gespeeld worden door meisjes in de categorie 9-12 jaar (kampioenen 1987/1988 UDI - Enschede, Juliana - Hen gelo en Vesos - Hellendoorn), 12-15 jaar (kampioen afgelopen seizoen Rigtersbleek - Ensche de) en in de leeftijdscategorie 15-18 jaar (kampioen 1987/1988' Enschedese Boys). Bij de dames kennen we als de hoogste afdeling de interregio nale klasse van de KNVB, waar in de Twentse vertegenwoordi gers U.D. Weerselo (kampioen 1987/1988) en Reutum bijzonder sterk meedraaien. Binnen de voetbalbond kennen we de maandagavondcompetitie die het afgelopen seizoen een zege praal werd voor Den Ham. TVB-bestuurslid Hennie Ar- desch, tevens voorzitter van de damescommissie, welke verder bestaat uit de dames Rikie Bosch (leidster A-team), Ingrid Gier veld (jeugdtrainster), Annie Ho- bert (leidster jeugd) en Annie Horsthuis (verzorgster) en de he ren H. Bolk (trainer) en J. Steg- gink (leider en tevens vice-voor- zitter) stellen dat de doelstelling van de KNVB, ruim 100.000 voet ballende dames, een haalbare zaak moet zijn. Maar uit een onderzoek dat door de TVB is uit gevoerd blijkt, dat binnen de af deling Twenthe een aantal knel punten aangepakt moet worden om ook hier de ledenaanwas te kunnen realiseren. 6 De Twentsche damesselektie met begeleiders. Bovenste rij van links naar rechts: J. Steggink, H. Ardesch, I. Gierveld, B. Smit, D. Wissink, Y. Galgenbeld, J. Groothuis, S. Braamhaar, M. Heerink en H. Bolk. Onderste rij: A. Horsthuis, I. Braakhuis, M. Heyink, K. vanHeesch, T. Wielens, M. Rupert, L. Otten, S. Winkelhuis, M. Wissink. (W. Hierik, M. Huisken, M. VeenstraenJ. Laarman ontbreken op deze foto). Drie actiepunten staan voor de komende tijd centraal, te weten: - de kaderproblematiek. - „witte vlekken" in Twente, waar nog geen dames- en meisjes voetbal gespeeld wordt, onder an dere in de omgevingen van Hel lendoorn, Tubbergen, Ootmar- sum, Wierden, Diepenheim en Hengevelde; - te weinig aanwas van jeugd- speelsters. De KNVB afdeling Twenthe zal in samenwerking met de clubs promotieaktiviteiten ontwikkelen waaronder: voetbalinstuiven, de monstratietrainingen door de full time trainers van de afdeling, 4:4 toernooien, wedstrijden van de afdelingsselekties tegen club teams, enzovoorts. Met name de A-selektie, die de afgelopen jaar onder leiding van afdelingstrainer Herman Bolk derde van Neder land is geworden, en de meisjes- ploegen 12-14 en 14-16 jaar onder leiding van trainster Ingrid Gier veld uit Wierden, willen veel wed strijden in de regio gaan spelen tijdens dit jubileumjaar. Geïnteresseerde clubs die tegen één van de selekties willen spelen of een kadercursus in hun pro gramma willen opnemen, kunnen contact opnemen met de KNVB, afd. Twenthe, Kuipersdijk 372, Enschede, tel. 053-31 71 17. Bekende speelsters binnen de A- selektie zijn onder andere de ex- internationals Wilma Herik en In grid Gierveld van UD Weerselo, Marja Heerink en keepster Mar leen Wissink, beiden ook van UD, welke laatste op de nomina tie staat voor het Nederlands elf tal. Daarnaast zijn de speelsters Monique Huisken en Ilona Braakhuis van de huidige koplo per in de interregionale competi tie voor Reutum zeer talentvolle speelsters. Cursussen Ten aanzien van de kaderpro blematiek kunnen de clubs in sa menwerking met de afdeling Op leidingen van de KNVB afdeling Twenthe een cursus „op maat" voor de vereniging krijgen. Met name voor de beginnende clubs is voldoende en goed functionerend kader van groot belang, want als de basis onvoldoende onder bouwd is, is deze tak geen lang leven beschoren. De voorbeelden hiervan kennen we ook binnen de TVB. De KNVB afdeling Twen the kan iedere club helpen, want het rapport „Hoe te werken en handelen bij dames- en meisjes voetbal ligt voor een ieder binnen de afdeling Twenthe ter beschik king. Ook ten aanzien van de technische kant wil de bond iede re medewerking verlenen. In de Afdeling Twenthe werken op dit moment in het totale jeugd voetbal 505 trainers, waarvan 248 zonder een diploma. De Afdeling Opleidingen van de KNVB afde ling Twenthe biedt voor een ieder een geschikte opleiding, ook voor het dames- en meisjesvoetbal. Volgens Ardesch zal men ook in de afdeling Twenthe rekening moeten houden met landelijke tendenzen: ontgroening en ver grijzing als demografische fakto- ren en individualisering in de sport als trend. Ontgroening heeft in de komende vijf jaar een terug val van ruim een half procent verenigingsvoetballers per jaar in de afdeling Twenthe tot gevolg. Individualisering zal een team sport als voetbal leden kosten. Hoe groot dit percentage zal zijn is moeilijk te berekenen, omdat faktoren als goede prestaties van Nederlandse teams op internatio naal niveau, zeker van invloed zijn op het beoefenen van de voetbalsport. Wanneer we de voetbalsport bloeiend en levendig willen houden, zullen we binnen niet al te lange tijd maatregelen moeten nemen om de te verwach ten situatie in de hand te houden of zelfs positief te kunnen beïn vloeden. Derhalve kan het da mes- en meisjesvoetbal misschien voor veel clubs een mogelijkheid zijn om voor continuïteit van de vereniging te zorgen. De dames commissie wil u graag met raad en daad terzijde staan. Puzzel nr. 4 1. Wie is de vaste trainer van de afd. Twente? 2. Welke Twentse scheids rechters fluiten eredivisie? 3. Wanneer werd de voetbal ver. SOS opgericht? 4. Wat betekenen de letters NSF? Zet de oplossing op een brief kaart (geen brief gebruiken) en stuur deze naar: KNVB, afd. Twenthe, Postbus 52,7500 AB Enschede. Voor de winnaar zijn (2) twee kaartjes Eretribu ne FC Twente - tegen een com petitietegenstander beschik baar. Oplossingen inzenden vóór 9 januari 1989. Winnaar puzzel 3: Riek Tuk ker, Wilgenlaan 41, 7642 EV Wierden. Royal Club. Exklusieve tuinset van hoogstaand niveau. Gemaakt van de weerbestendige, slag- en kleurvaste kunst stof 2KC+Uiterst komfortabel zitgemak. Stoelen in 5 stan den verstelbaar. Leverbaar in drie gedistingeerde kleuren. Stoel Royal Club wit f. 199,- Royal Club Swivel Rocker f.395,- Tafel Royal Club 140x 100 cm f. 450,- Voetenbank Jockey Club i. 55,- Wilma Herik legt een gezonde portie eerzucht aan de dag. De fysiotherapeute geeft weliswaar onomwonden toe dat de sport pas op het tweede plan komt, maar de sinds kort in Weerselo wonen de Overdinkelse kan er niet on deruit te erkennen dat ze tot de leeft u zich verzekerd van ien kansen op een prachtige tuto? )e grote jubileumloterij be- int met de eerste trekking in anuari 1989. Haast u dus - raag uw club om inlichtin- ;en. meest vooraanstaande voetbal sters in deze regio behoort. Ze zal de laatste zijn die dat van zichzelf beweert, maar uitverkiezingen in het Nederlands elftal, de Twent se selektie, zowel op het veld als in de zaal, geven toch een aardige indicatie omtrent de capaciteiten van Wilma Herik. Zij draagt inmiddels voor het achtste jaar de kleuren van het Weerselose UD, doch ze startte haar loopbaan bij het Overdinkel se OSV '31. Het kon haast niet anders of ze moest zich wel als lid van die club aanmelden. Ze voet balde niet alleen altijd met de jongens op straat, haar vader had daarnaast een nauwe band met OSV. „Hij heeft me ook zeven jaar getraind", aldus Wilma Herik. „Ik heb er een fantastische tijd ge had, maar op zeker moment wilde ik toch wel graag hogerop. Bij Wilma Herik: ,Als speelsters hoeven wij alleen aan voetballen ,te denken. OSV kon ik niets meer leren, waarop UD een prima alternatief voor me was. UD heeft trouwens prima contacten met buitenlandse clubs, waardoor er regelmatig uit wisselingen plaatsvinden." Wilma Herik juicht ook de ver hevigde concurrentie binnen het damesvoetbal toe en hoopt dat daarmee ook het grote publiek via de televisie wat vaker met het damesvoetbal geconfronteerd zal worden. In ieder geval hoopt zij zelf op korte termijn weer aktief op te kunnen treden voor de Twentse veld- en zaalselektie, want een vervelende blessure heeft haar een aantal weken buitenspel ge zet. Wilma heeft een heroptreden voor het Nederlands elftal gewei gerd in verband met haar drukke werkzaamheden, maar geeft de damescommissie van de afdeling Twente een pluim voor haar werk, „want", zegt Wilma, „door de goede samenwerking binnen deze commissie behoeven wij als speelsters alleen nog maar aan voetballen te denken. Alles is ge regeld: een vast gepland trai ningsschema, goede verzorging, fijne tegenstanders (met name Sparta bl uit Enschede wordt ge noemd) en dat heb ik in mijn carrière wel eens anders meege maakt." Aktie Als voorbeeld wordt een wed strijd uit het verleden aangehaald in Oldebroek met het (inmiddels opgeheven) Oostelijk elftal. „Daar", zegt Wilma, „werd al leen maar voor een shirt gezorgd en de rest moesten de dames zelf zien te versieren." Wilma hoopt dat de aktie 'Vrouw in de sport', die dit jaar loopt en waaraan in Twente 16 verenigin gen hebben meegedaan, een suc ces wordt. Dit met name om het dames- en meisjesvoetbal die plaats te geven waar het hoort, namelijk als een volwassen poot binnen de KNVB.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 10