Nog echt ouderwets.. Hotels in Holten met de Kerst goed bezet Kerstzang sfeervol begin kerstviering fechupperl' m Onbehagen over feest van Gods welbehagen f! u ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Kerstman donderdag in Holten Stijl herkent u altijd. - I Nieuwjaars bijeenkomst Geen extra geld voor peutergroep B en W gaat op reis Kerstviering zondagsschool Geslaagd Holtens Nieuwsblad Donderdag 22 december 1988 - 40ste jaargang no.51 Abonnementsprijs f 38.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Vrijwilligers Vanavond wordt in de Dorps school door de leerlingen een kerstmarkt gehouden. Veel ei gengemaakte artikelen zullen dan worden verkocht. De op brengst komt ten goede aan het Foster Parents kind op Haiti. Wat dat te maken heeft met vrijwilligers vraagt u zich af?. Vrijwel alles. Een basisschoool kan in de huidige - bezuini- gingstijd - bijna niet meer func tioneren zonder de hulp van de ouders. Meestal moeders, en soms een enkele vader is weke lijks in de weer op school om te helpen bij het lezen, spelen en creatief bezig zijn. In het Hol tens Nieuwsblad deze week een kijkje bij deze vrijwilligers op de Dorpsschool. Kerstdrukte Het gaat in de hotellerie in Hol ten weer de goede kant op. Na jaren door tal van oorzaken aan de verkeerde kant van de publi citeit te hebben gestaan, kun nen er voor de komende feest dagen alleen maar positieve ge luiden worden gehoord. Een rondvraag langs de verschil lende bedrijven leert, dat veel mensen Holten cn de Holter- berg weer hebben ontdekt om gezellig de kerstdagen door te brengen. In Dijkerhoek ging het er de vorige week nog echt ouderwets aan toe. Geen bulderende tractoren met imponerende aantallen pk's, maar de eerlijke, noeste arbeid van man en paard. Wie die middag toevallig de grond van Markvoort aan de Oude Stationsweg passeerde, moest wel even verbaasd hebben opgekeken want waar zie je tegen woordig nog twee paarden voor een vooroorlogse zaaimachine die met moeite over de drassige bo dem wordt getrokkén? Nergens dus. Wat was in Dijker- hoek dan het geval? Daar viert men in 1990 het 100-jarig bestaan van korenmolen De Hegeman en om dan onvervalste rogge te kun nen malen, moest het zaaigoed nu de grond in. "Dan doen we dat ook op een ge paste manier" vonden voorzitter W.G. Markvoort van de Buurtvere niging Schoolkring Dijkerhoek en landbouwer/bestuurslid D.J.A. Podt die nog over het echte ouder wetse materiaal (en de paarden) beschikt. Resultaat was een sfeer vol plaatje in de stijl van onze voor vaderen. Volgend jaar wordt de winterrogge ook op aloude manier met de hand gemaaid, waarna ten slotte de dorsvlegel er overheen gaat. Wat zal zo'n roggebrood lek ker ouderwets smaken! Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 En de boer, hij ploegde voort. Nauwelijk hebben we Sinterklaas uitgewuifd, of daar komen wij zijn vriend de Kerstman al weer tegen. Het is de Holtense Handelsver eniging gelukt hem komende don derdag, 's avonds tijdens de koop avond, een rondgang te laten maken door de Holtense winkels waar hij het winkelend publiek kaarsen zal aanbieden. Aanvankelijk zou de Kerstman met zijn vertrouwqde slee komen, maar de sneeuw ontbreekt, zodat hij lopend rond zal gaan door het dorp, wat gezien zijn leeftijd wel licht ook wat veiliger is. Holten Borculo Rijssen j NIEUWE SAABS Bovag autobedrijf DE VOSSEMBRINK BV Delden 05407-6 25 55 Holten heeft vorige week woensdag genoten van de jaarlijkse Kerstzang. Bezoe kers van allerlei gezindten Alle inwoners van Holten worden hier bij uitgenodigd voor de openbare nieuwjaarsbijeenkomst die gehou den zal worden op maandag 2 jan. 1989 van 19.30 tot 21.00 uur in het ge meentehuis van Holten. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. zorgden ervoor dat er in de Kandelaar er nauwelijks plaats voldoende was. Overal vandaan moesten stoelen worden aangesleept om de vele belangstellenden een plaatsje te geven. Door die grote belangstellen was een sfeervolle avond reeds gega randeerd was. Naast veel ouderen, waren er ook opvallend veely ngeren naar de De Kandelaar gekomen. Dankzij de medewerking van HMV, jongeren koor Helicon en het kinderkoor Mozaïk en het orgelspel van Me vrouw H. Kruk-Aanstoot kregen de bezoekers een gevarieerd muzi kaal programma voorgeschoteld. Uiteraard was alles geheel op de komende Kerst gericht met o.a. lie deren als Eer zij God in onze dagen, Midden in de Winternacht en Komt Allen Tesamen. Een specia- De Hotels en bungalowpar ken in Holten zijn bepaald niet ontevreden over de toeloop met de kerstdagen. "We zit ten al weken lang helemaal vol", aldus Astrid, een mede werkster van bungalowpark Twenhaarsveld. Ook bij cam ping de Lindenberg zal alle bungalows, die voor winter- verhuur in aanmerking ko men tot en met Oud en Nieuw vol. Bij de hotels op de Holter- berg zijn nog wel een paar plaatsjes over, maar de bezet ting is beter dan in jaren ge weest is. Veel vertier valt er in Holten de ko mende weken voor de gasten van elders niet te beleven, zodat de meeste bedrijven een eigen activei- teitenprogramma hebben samen gesteld. In hotel Hoog Holten speelt een Zigeunerorkest en kun nen de gasten na het kerstdiner met de beentjes van de vloer op de tonen van een dansorkest. Een Kerstman, een kerstvrouwtje en le plaats was ingeruimd voor de Holtense schoolkidneren. In de af gelopen weken hadden zij op school een kerstlied ingestudeerd, dat zij tesamen met het kidnerkooi Mozaïek ten gehore mochten bren gen. Dominee M. Berg, die de kert- wijding verzorgde, haakte in op het licht van Kerstmis. Gedurende zijn meditatie ontstak hij een aan tal kaarsen als symbool van het licht. Heel toepasselijk was zijn meditatie getiteld: opsteker of af knapper? Besloten werd met het samen zingen van Ere zij God. Voor het welkomstwoord tekende ds. Vons namens de Open Deur- groep, die de Kerstzamenzang ook dit jaar organiseerde. De Schriftle zingen werden gelezen door me vrouw M. Damink-Oude Wolbers. Na afloop van de dienst kon men kaarsen kopen, gemaakt door zwarte Zuidafrikanen. De Stichting SoCuWe krijgt toe stemming een vierde peutergroep te starten, indien men dit kan be kostigen uit de nu beschikbare middelen. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders laten weten. Voor de peuterspeelzaal bestaat een lange wachtlijst. Er blijken evenwel geen extra financiële mid delen beschikbaar te zijn, zodat men slechts door middel van ver schuivingen binnen het eigen bud get van SoCuWe een vierde peuter groep kan bekostigen. een kerstkindje zijn er ook te vin den en verder 'lekker eten in een plezierige sfeer en niet teveel druk te' zoals de nieuwe manager van het hotel, de heer Kok het uit drukt. De reserveringen voor de kerstdiners loopt bij Hoog Holten uitstekend. "De eetzaal zit vol, maar als het moet kunnen we altijd nog een tafel bijschuiven". Ook de reserveringen voor het Nieuw jaarsweekend lopen goed. Het Lósse Hoes gaat het komend kerstweekend geheel op de Engel se toer. Sinds enige tijd is er een heuse pub ingericht, compleet met verschillende soorten Engels bier. De kerstdiners zijn dit jaar geheel in Engelse stijl met originele En gelse recepten. Een English break fast ontbreekt niet. Om de gaster, de nodige frisse lucht te bezorgen en een kijkje op de Holterberg, worden huifkartochten georgani seerd. het jazzorkest Pluzz zorgt voor de vrolijke muzikale noot. In bugalowpark De Lindenberg houden ze het deze Kerst rustig. "Onze gasten komen meestal uit het westen, zakenmensen die voor al komen om met de familie een paar rustige dagen bij ons door te brengen" aldus mevrouw van den Lindenberg. "En eerlijk gezegd, hebben we ook wel een beetje aan ons zelf gedacht. We zijn al vier jaar niet met vakantie gegaan. Onze kinderen worden wat groter en die hebben ook de aandacht nodig, daarom willen we graag eens heer lijk rustig Kerstfeest vieren met onze kinderen. De kantine is deze dagen dan gesloten. In bungalow park Twenhaarsveld is het nieuwe zwemparadijs de trekpleister. Daarnaast wordt er de hele week een een recreatieprogramma opge steld en komt ook de kerstman een bezoek brengen en is er woensdag een demonstratie midwinter hoornblazen. Bij de VW is het momenteel rus tig. Tineke Wolters verwacht dat het in de komende dagen nog wel wat aan zal trekken, maar voor de medewerkers van de VW wordt het pas weer hard werken als er sneeuw voorspeld wordt. "De meeste mensen boeken nu direct bij het hotel van hun keuze. Als straks de winter goed begint, krijgt je meer spontane boekingen". Ho tel de Holterberg tenslotte wenste geen inlichtingen aan deze krant te verschaffen over hun programma voor de Kerstdagen. In het weekend van 27 januari gaat het college van b en w, samen met de gemeentesecretaris op reis naar Winterberg om daar het officiële protocol te tekenen die de jumela- ge met Winterberg zal bekrachti gen. Verenigingen die in het kader van de uitwisselin met Winterberg iets op touw willen zetten, kunnen hun wensen kenbaar maken aan de ge meentelijke sportcommissie en het dagelijks bestuur van de com missie Sociaal-cultureel werk, die zijn aangewezen als coördinatie punten voro de jumelage met de Duitse stad. Zondag 25 december, eerste Kerst dag, wordt 's middags om 15.00 uur het Kerstfeest van de zondags school Holten gevierd. Ook de kinderen van de kinder-ne- vendienst en iedereen die bij dit feest aanwezig zou willen zijn, is van harte welkom. Aan de Technische Universiteit te Eindhoven slaagde onze oud plaatsgenoot Theo Boode als bouwkundig ingenieur. A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. A/s abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 38.70 Elke advent borrelt het weer in me op: een gevoel van onbeha gen rond het feest.van het wel behagen. Ergens zie ik tegen die Kerstdagen op. Net zoals al die alleenstaanden die juist in die donkere dagen voor kerst het niet-meer-samen-zijn dieper dan ooit ervaren. Wellicht klinkt dat ondank baar. Wat kun je je als kerk nog meer wensen dan die samen stromende menigte in alle ge plande kerstsamenkomsten? Mensen die in groten getale het Nu zijt wellekome zingen!. Dat levert toch een geweldig hoge score op voor de kerkelijke sta tistieken! Randkerkelijkheid, passieve registratie en welke andere mooie termen er nog meer te bedenken zijn voor de teruggang in het kerkelijk leven zijn rond Kerst taboe. Hoe anders is het beeld dat ge schetst wordt in een nota van de synode van de hervormde kerk. Die kreeg de alarmerende titel 'Kerk-zijn in een tijd van Gods verduistering': geen massaal ontsteken van kaarslicht als God zelf over zoveel vervreem den... geen denken aan de hon ger en de pijn, geen denken aan verdriet en eenzaamheid, geen denken aan de dood, geen den ken aan de schuld die wordt vol daan geen denken aan de naak te waarheid, die Jezus heet. Een kerstfeest waarin die Naam niet alle ruimte krijgt, wekt op z'n mist de indruk niet meer te zijn dan een terugval vanuit onze hooggeroemde mondig heid, voor kerk en geloof nau welijks plaats, in een wat kin derlijk even wegdoezelen uit de hardheid van onze dagelijks be staan. Bovengenoemde nota roept dan ook op tot een 'Terug naar het bijbelse ABC'. In de naakte waarheid die Jezus heet, een Kind in een kale kribbe in een al even onherbergzame stal, heeft de here God Zijn aangezicht over ons doen lichten, heeft Hij Zijn liefde uitgespeld, Zijn wel behagen getoond, laten zien dat symbool van Gods lichtend aan gezicht, maar vaak kwijnende vlaspitten van steeds een klei ner wordende groep van Chris- tusvierders. Het is de werkelijkheid die aan geduid wordt in de vele kriti sche kerstgedichten. Een voor beeld: wie staat er nog ver baasd bij het verschijnen van dat kind daLwel haast moet ver dwijnen onder de vreemde fran je van het feest? Vergeet het maar rustig, niemand staat meer verbaasd te kijken dan Hij ons een warm hart toe draagt. Dat welbehagen doe# ons niet wegvluchten uit onze in menig opzicht uitzichtloze wereld, maar plaatst ons als lichtdra gers er midden in. Deze God die mens werd machtigt ons name lijk tot het menselijke. Het feest van Gods welbehagen roept niet om vertedering en romantiek, maar om verbazing en geloof. Inge Lievaart verwoordde het in een van haar gedichtenbu- dels als volgt: hier kent het hart geen hoog moed meer: wie buigt hie niet en knielt niet neer waar God zich heeft gebogen en mens werd, vingers, ogen een hart, om diep in onze pijn als nooit dichtbij te zijn? Wie lacht hier niet- door tranen heen. Het boze hart, die harde steen, wordt, door Zijn Liefde aange raakt, weer zacht, weer menselijk ge maakt. H.W. Doornweerd

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 1