"Je hoeft niet gek te zijn om hier te komen,, de Holtense doos Splo rekent op veel sneeuw deze winter Vierde team BCH niet te stuiten Brabantse rock in De Wippert Psychologenpaar strijkt neer op de Koi Situatie bij SoCuWe zorgwekkend Geen grond Kalfsterman Bezwaren Müller ongegrond Rector SGH met DOP Expositie HOLTENS NIEUWSBLAD Aanval op Gumess-record grootste sneeuwman DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 Het aloude vooroordeel is bekend. Wie bij psychiater of psycholoog terecht komt, moet wel "gek" zijn. De sinds kort op de Kol neerge streken psychologen drs. Jet van Santen en drs. Bart de Ruyter de Wildt worden niet moe die maar al te snel uitgesproken constatering te bestrijden. In hun praktijk in het voormalige Zuivelhuis van de familie Nijland behandelen ze daarvoor de levende bewijzen. Mensen met rouw-, slaap-, relatie- of gedragsproblemen die daar door tijdelijk uit hun doen zijn, maar zeker niet gek. Een gesprek met het psychologenpaar dat be wust voor Holten koos. Zowel voor Bart de Ruyter de Wildt als Jet van Santen is Holten geen onbeschreven blad. Hij bracht als zoon van een Deventer psychiater zijn jeugd door in de IJsselstad en zij bezocht Holten al van kindsafin de vakanties, aange zien haar ouders aan de Vianenweg een zomerhuisje bezaten. Na een verblijf van drie jaar in een huurwoning in Nieuw Heeten was de overstap naar Holten dan ook niet zo vreemd. Temeer daar hun dochter al in de Nieuw Heeten-pe- riode naar de Dorpsschool ging. Met man en macht werd de voor malige zuivelwinkel aan de Kol- weg 70 geschikt gemaakt als woon huis en de koelcel omgebouwd tot spreekkamer, waarna de eerste lijns psychologenpraktijk kon wor den geopend. Geen wachttijden en kortdurende behandelingen blij ken het kenmerkende voor de aan pak in deze praktijk. "Daar hangt de telefoon" wijst Bart de Ruyter de Wildt. "In feite zijn we altijd bereikbaar. Wie belt kan meteen een afspraak maken. Ie mand bepaalt daarna zelf hoe lang een behandeling duurt. Ook of men wil doorgaan of stoppen. We werken zowel met mensen die rechtstreeks bij ons komen als met mensen die door hun huisarts wor den doorverwezen. Daarvoor zijn er goede afspraken met de kring van huisartsen hier in de regio." "Daarmee werken we nauw samen" bevestigt Jet van Santen. "We heb ben, net als andere instanties in de eerste lijnsverzorging, zoals ge zinsverzorging, maatschappelijk werk of het pastoraal werk regel matig overleg met de huisartsen. Bijvoorbeeld over voorgeschreven medicijnen. Enig verschil met gro tere steden in het westen is mis schien dat men daar veel meer in aanraking komt met psychothe rapeutische behandeling en ook sneller doorverwijst." Welk soort problemen kan de psy choloog behandelen en zijn er in deze regio specifiek problemen die vaker terugkeren? Dat varieert enorm volgens de Hol- tense psychologen. Van onver werkte rouw, seksuele problemen, hyperventilatie, slaapproblemen en depressiviteit tot een fobie voor honden of een schoonmaakdwang die het hele leven kan ontregelen. Met daarnaast toch wel vaker voorkomende problemen met ver schillende generaties die onder één dank leven, iets wat op boerderijen nog veel gebeurt en werkende vrouwen die kinderloos willen blij ven, maar zich daar op de een of andere manier voor moeten recht vaardigen. "Met name vrouwen zijn de laatste jaren via bladen als Margriet en Libelle gewezen op de mogelijkheden die een psychologi sche behandeling biedt" weet Jet van Santen. "Die bladen hebben de ban gebroken, waardoor de gang naar de psycholoog makkelijker is geworden. Toch merkje wel dat er nog steeds een vooroordeel is. Maar je hoeft niet gek te zijn om hier te komen. Wij helpen de men sen weer functioneren in hun om geving." Hoe gaan jullie daarbij te werk. Komt de beruchte divan eraan te pas. "Nee hoor" lacht Bart de Ruyter de Wildt. "Kijk maar in de spreekka- Jet van Santen en Bart de Ruiter de Wildt: Mensen helpen weer te functioneren in hun omgeving. mer, geen divan. Nadat er een af spraak is gemaakt praten we eerst vier of vijf keer met elkaar. Het is niet persé zo dat Jet de vrouwen behandelt en ik de mannen. Wel doet zij de kinderen. Na die oriënt- eringsgesprekken komen we met een behandelingsvoorstel, bijvoor beeld een bepaalde gedragsthera pie. Maar we gaan steeds van de cliënt uit. Belangrijk is de vraag hoe de klacht in de rest van het le ven staat. Daarmee bedoel ik dat er ook in het verleden oorzaken kunnen liggen voor het gedrag van nu. Daardoor is het soms nodig de relatie met ouders erin te betrek ken. Of de mensen in de directe omgeving van de cliënt. Soms ligt de oorzaak van een bepaald gedrag bij iemand anders dan degene die bij je komt." En de kosten van behandeling? Jet van Santen: "Psychologische behandeling is niet in het zieken fondspakket opgenomen. Wel vaak in particuliere ziekenfonds verzekeringen. Wanneer het zie kenfonds de kosten niet vergoed, hanteren we een tarief naar inko men. Per consult betaalt men dan twee procent van het bruto maan dinkomen met een ondergrens van 25 gulden en een bovengrens van 106 gulden." "Noe 't um zes ure al wier hardstikke duuster is, het kwik begint te daaln, de zun- ne bovan het zuudelijk half- roond steet, de walvissen vast' e vrees in de Noordelijke IJszee en Koning winter d'r an kump, is 't veur de Sploder tied um een dreiplan op te stellen", aldus een medede ling uit het Splose. Na de vervelende afwikkeling rond het World Record Paosvuur slepp'n willen de Sploders toch nog weer met Guinness de winter in gaan. Nu om de grootste sneeuwman van de lage landen te maken Het record staat op vijf meter en 93 centimeter. Het we reldrecord staat op naam van een team uit Alaska. Daar bouwden ze een sneeuwman van bijna negen tien meter. Die mogelijkheden heeft Splo natuurlijk niet, maar een aanval op het Benelux-record kan zeker kans van slagen hebben, daar staat de bevolking van Espe- lo wel voor garant. Waarom de Sploders opnieuw zich in de recordstrijd werpen? In ieder geval omdat het ontzettend veel voldoening geeft om samen het een en ander op poten te zetten. Deze nieuwe recordpoging leent zich bij uitstek om samen op een gezellige en ludieke manier bezig te zijn. Dat en passant ook nog een aan stukje Splo-Holten 'wintersportcentrum- promotion' gedaan kan worden, is leuk meegenomen. Voor er echter sneeuw valt, moet er al wel het een en ander geregeld worden. De sneeuwman moet hele-, maal op een echte sneeuwman lij ken, met armen, ogen, hoed enz. Alleen de bezem bijvoorbeeld moet al zo' tien tot 15 meter lang worden. Hiervoro wordt een boom stam genomen, waarna echte oude vaklui onder leiding van Oom van Beamd J an, hier een 'rieze bessem' van maken. De twee meter hoge hoed, ogen, neus enz. worden ge maakt door de EJV, zonodig in sa menwerking met de jongens- en meisjesclub. Misschien zijn er nog plattelandsvrouwen die restjes wol hebben liggen om een lange das te maken. Natuurlijk helpen alle kin deren van de Bosschool mee. Over de constructie en de manier van bouwen van de sneeuwpop heerst nogal wat onderzekerheid. Voor de optimale weersomstandig heden (plaksneeuw, met toch vor stige vooruitzichten) zal de profe tie van Jan Pelleboer worden inge roepen. De stickers, - zonder jaar tal - zijn al klaar. Deze zijn ontworpen door Herman Nijen- huis, die ook garant stond voor de tweede paasvuursticker. De sticker is al klaar, nu de sneeuw nog. De bouwplek, waar de reuze sneeuwman moet verrijzen, moet natuurlijk aan een aantal eisen voldoen: aan de oostkant van een bos/houtwal en niet in de wind. In overleg met J.W. Stevens is geko zen voor een plaats op zijn mais- land, tegenover Het Trefpunt (ach ter de 'vier eiken'). Terzijnertijd zal ook geprobeerd worden om samen met de VW Holten een wandel en/of langlaufroute vanaf 'de berg' naar de sneeuwman uit de zetten. Mits er nog voldoende sneeuw over is gebleven tenminste. De afstand heen en terug is ongveer negen ki lometer. Heel Espelo wacht dus met span ning af of de weersomstandighe den deze winter gunstig zullen zijn voor de record poging. Geen ex treem zware noordooster sneeuw storm zoals op 13 februari 1979, maar het wachten is op een fat soenlijke laag sneeuw van zo'n 15 centimeter bij een temperatuur van om en nabij het vriespunt, het liefst gevolgd door een weekje vorst. Het dagelijks bestuur van de com missie voor Sociaal en Cultureel Werk maakt zich ernstig zorgen over de financiële situatie bij de Stchting SoCuWe, zo deelde voor zitter G. J. van t Holt dinsdag avond mee tijdens de commissie vergadering. Hert dagelijks be stuur heeft zijn bezorgdheid uitge sproken in een gesprek met bet college van b en w. Tot nu toe heeft nog geen afreke ning plaatsgevonden van de subsi die over de jaren 1985, '86 en '87, terwijl het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de jaarrekening niet heeft kunnen goedkeuren als ge volgvan de onduidelijkheid van de organisatiestructuur, die nog steeds bestaat, ondanks dat er vo rig jaar een nieuw bestuur is ge vormd. Wethouder Dalhuisen erkende dat de situatie bij de Stiching allesbe halve rooskleurig is. Er hebben in middels een aantal gesprekken plaatsgevonden, waarin een oplos sing gezocht wordt voor een schuldsanering. De wethouder heeft er alle vertrouwen in dat met ingang van het nieuwe jaar met een schone lei begonnen kan wor den. Het college van b en w is niet be reid de strook grond aan de Ker- hofsweg, waar oorspronkelijk het tweede woonwagenkampje ge pland was, te verkopen aan de heer HJ. Kalfsterman. De heer Kalfsterman wil de strook grond gebruiken voor een uitbreiding van Kalstermansweide. Volgens burgemeester Van Rap- pard is, zolang het nog niet zeker is, dat het woonwagenkampje op het terrein van de Dikke Steen inder daad geraliseerd kan worden, het terrein aan de kerkhofsweg nog niet afgeschreven. Bovendien vindt het college dit terreinje in het centrum bij uitstek geschikt voor woningbouw zodat een bijtrekken aan Kalfstermansweide niet wen selijk wordt geacht. Ook indien de heer Kalfsterman plannen heeft voor woningbouw op die plek, staat niet op voorhand vast dat hij de beschikking krijgt over de strook grond. Met de reconstructie van de DorpsstraaUOranjestraat in zicht, lijkt het ons aardig om in onze serie Uit de oude doos een ansichtkaart af te drukken van de aloude Markelose straat, nu Oranjestraat geheten De foto is zoals gebruikelijk afkomstig uit het archief van Jan Smale van de Oudheidkamer. De met de hand ingekleurde kaart van iets voor de oorlog toont het stukje Markelosestraat, zonder voet- en fietspaden. Alleen ter rechterzijde is 'iets' van een voetpad te ontdekken. Links op de foto de fraaie woning van Pachrach, genaamd Huize Clare. Clara was mevrouw Pachrach, de moeder van Louis. Het huis werd gebouwd in 1938 en in januari 1940 brandde het gedeeltelijk af. Het werd gekocht door aannemer Anton Koopman voor afbraak. Diezelfde Koopman kwam in contact met Schuppert en men kwam overeen om het geheel opnieuw te bouwen aan het Kosterspad. In september 1940 was het project af. De woning waar Freek Schuppert nu noa woont heeft wel iets weg van deze woning van toen. Achter deze woning aan de Oranjestraat stond een flinke garage. Daar kwam in de oorlog de familie Smale te wonen toen hun woning aan de Aalpolsweg afbrandde in het laatste jaar van de oorlog. Jan Smale is geboren in die garage, waar later nog defamile Hofman kwam te wonen. Rechts op de foto de woningen waar nu Voordes en Kooy wonen. Lang woonde hier de familie Stukker. In de oorlogsjaren woonde er volgens zeggen resp. de familie Bergkamp en Stoevenbelt. Het college van burgemeester en wethouders jieeft de bezwaren te gen de verplaatsing van het trans portbedrijf Müller naar het bedrij venterrein De Haar 2 ongegrond verklaard. Na een gesprek met de bezwaar- makenden zijn een aantal oplos singen aangedragen voor onder andere de geluidsoverlast die door de omwonenden wordt gevreesd. Wethouder H. Westerik heeft goe de hoop, dat hiermee de bezwaren kunnen worden opgelost. De animo voor de tijdelijke rege ling Doorstroming Onderwijs Per soneel is, evenals in andere plaat sen groot. Nadat al eerder enkele leerkrachten van de Scholenge- meenschapo Holten gebruik heb ben gemaakt van de DOP-rege- ling, zal ook rector drs. P. Bakker daarvan gebruik maken. Hij heeft te kennen gegeven de Scholenge meenschap in november van het volgend jaar te willen verlaten. Al eerder neemt directeur J.W. Kroon van de OBS Dijkerhoek af scheid. Indien op korte termijn een opvolger voor hem wordt gevon den, zal hij eind van dit jaar de school in Dijkerhoek verlaten. Hanze 6 - BCH 4 Harrie en Jan verloren hun single, maar wonnen gezamenlijk wel de herendubbeL Ria en Dinie hadden een gemakkelijke middag en zet ten singles en dubbel vrij eenvou dig in winst om. De gemengde dub bels leverden vervolgens ook geen problemen meer op, zodat de eind stand 2-6 werd. ABS 6-BCH 4 Met Dinie Broekmate en Peter Daan als invallers voor Ria en Jan werd in Bathmen een gemakkelij ke overwinning behaald. Alleen Dinie van de Vreede kwam te kort in haar single. De Bathmenaren waren jaloers op de BCH-invallers! Eindstand: 1-7 BCH 3 Smash 2 Team 3 moest aantreden tegen de medekoploper. Tiny van de Run straat en Harrie Knuiman maak ten er in him single een drie-gamer van, die laatstgenoemde na een spannene laatste game verloor. Ans Jacobs en Martijn van de Run straat hadden het misschien wel te gemakkelijk. Van de overige par tijen was alleen die tussen de da mes nog even spannend. Een toch verrassende uitslag, die nog meer hoop geeft voor de toekomst: 7-1 BCH 1-Wijhei (jeugd) Jos Dorresteijn en Raymond Nij- hof speelden goed en wonnen hun single. Rita van Meurs was verge ten dat ze hard kon slaan en werd „ingemaakt". Ook Marieke Kevel ham moest het onderspit delven. In de dubbels kwam BCH er niet meer echt aan te pas. Eindstand: 2- 6 BCH2-ZBC11 Ook de Zwolse blauwvingers kon den deze BCH-trein niet afstoten en werden met een 8-0 nederlaag teruggestuurd. Van 11 november tot en met 8 de cember wordt in de Opanbere bi bliotheek van Brummen (Gld) een expositie gehouden van figuurfo to's van Hans Wissink. In De Wippert treedt op 18 novem ber de Brabantse Rockband Stórm op. De band, afkomstig uit Tilburg, is in 1984 geformeerd door vier muzikanten met allen dezelfde hobby: rockmuziek maken in de eigen dialect. De Brabanders namen vorig jaar november de eerste demo op in de Commodore Studio in Zelhem en binnenkort gaan ze weer de studio in voor een demo, maar dan in Waalwijk. Met de tweede demo wil Stórm zich presenteren aan een breder publiek kwalitatief toont de band veel vooruitgang. De band heeft zich afgelopen Jaar al enkele keren voor een groter pu bliek opgetreden, o.a. in de voor programma's van Normaal en Ber- tus Staigerpaip. Met Normaal werd ondermeer opgetreden in Markelo, Olst, Neede en Zelhem. Het staat nu al vast deze zij vol gensjaar weer in het voorprogram ma van Normaal staan. De invloeden van Status Qou en Normaal zijn duidelijk terug te vin den in het eigen werk van Stórm. Van genoemde bands spelen ze ook enkele nummers, maar dan met eigen Tilburgse teksten. De band bestaan uit Gerald Aarts (zang, gitaar), Wil Boer (bas), Vic van Herck (solo-gitaar) en Rene Hemikt (drums). Het optreden in De Wippert begint om 20.30 uur. De groep Storm speelt onvervalste Brabantse rock in De Wippert.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 17