Zelf poppen van speculaas maken Verkleedkleren en maskers voorkinderen Vermaeckelijck Gansespel in Amsterdam (1760-1780) HOLTENS NIEUWSBLAD Boerderij met dierengeluiden Populairste kat van Europa in pluche Vier spelletjes voor op reis Aziatische smulpan Voor de magnetron Anti-aanbakpannen Potten en pannen-orkest Scheerapparaat voor onderweg :ai Autootjes voor snelle jongens DONDERDAG 17 NOVEMBER 1988 RECEPT Rond het heerlijk avondje wordt er heel wat afgesnoept. Een recept om zelf speculaaspoppen te maken is altijd welkom. Probeer het maar. U heeft nodig: Halve citroen, 150 g zelfrijzend bakmeel, 75 g bruine basterdsuiker, 4 tl speculaaskrui den, zout, 75 g boter of margarine, 4 eetlepels rijstebloem (kindermeel). Verder aan keukengerei: kom, rasp, 2 messen, bakplaat, speculaas plank, pannekoeksmes, taartroos- ter. Nu aan de slag: boven kom citroen raspen. Toevoegen: zelfrijzend bakmeel, basterdsuiker, speculaas kruiden, snufje zout en 3 eetlepels water. Met 2 messen boter door zelf rijzend bakmeel snijden tot erw tjesgrootte. Kneden tot samenhan gende bal. In koelkast tot ca. 30 min. laten opstijven. Oven voorverwarmen op 175 °C. In tussen bakplaat invetten. Specu laasplank bestrooien met rijste bloem. Helft deeg in vorm drukken. Overtollig deeg met scherp mes eraf snijden. Speculaaspop voorzichtig uit vorm "kloppen". Met panne koeksmes op bakplaat leggen. Op dezelfde manier andere speculaas pop maken. In het midden van de oven de speculaaspoppen in ca. 30 min. bruin en gaar bakken. Uit de oven halen en op taartrooster laten afkoelen. De poppen in aluminiumfolie ver pakken als cadeautje. Bereidings tijd 5 kwartier. VOORMOEDER Gemaakt voor oosterse bereidings wijzen, zoals het populaire roer bakken, is deze Aziatische smulpan met platte bodem. Een soort wadjan aangepast aan de Nederlandse ge woontes. Een diepe ronde vorm. De pan kan goed op het gas heen en weer worden geschoven. Met lange steel en hoge deksel. Tefal. Prijs: ƒ84,95. Een complete serie keramische schalen en schotels voor magnetro- tron en traditionele oven. Bestaat uit twee lage schotels van 16 en 20 cm, twee hoge schalen (idem) en bruineerschotel van 24 cm doorsne de. Voorzien van glazen deksel te gen uitdrogen. Ze kunnen zó uit de diepvries in de magnetron en ver volgens op tafel. Prijzen: 48,50 tot 75,-. (Tefal). De sterke emaille thermo-bodem van deze pannen zorgt voor een per fecte warmtegeleiding. Daardoor is aanbakken vrijwel uitgesloten. Te fal maakt ze in de uitvoeringen Bis Decor (wit), Confort (beige), Luxe (bruin) en Signature (lichtgrijs). Kinderen kruipen graag in de huid van een ander. Niet alleen als het carnaval is, maar ook op een rege nachtige woensdagmiddag. Door onze toenemende weggooi-menta- liteit blijft er vaak te weinig oud spul over om je eens lekker te kun nen verkleden. Daarom stelde Guusanke Vogt dit boekwerkje sa men. Zestien prachtige figuren staan model in dit kleurige werk. Een prins en prinses, een heuse muis, de maan en vallend blad zijn een paar voorbeelden. Algemene richtlijnen, duidelijke patroonbeschrijvingen en patronen op schaal vormen de basis waarop zelfs de beginnende naaister tot sprankelende resultaten komt. De kinderen kunnen zelf hun steen tje bijdragen met het maken van de zeer karakteristieke maskers. Wie slim is, loopt eens op het gemak over de lapjesmarkt en zoekt tussen cou pons en aanbiedingen naar ge schikte lappen. Schoentjes en ande re accessoires zijn vaak thuis te vin den. Het resultaat is te mooi om het alleen met carnaval te benutten. Met dit boekje als leidraad kan er ook nog wel een voorstelling tussen de schuifdeuren van komen. Wat zullen ze genieten. De kinderen, opa en oma en de hele familie. Auteur: Guusanke Vogt. Uitgever: Cante- cleer. Prijs 29,50. Ze beginnen hun kleine leventje al in te richten. Voorspel tot het echte werk van morgen. Fisher Price geeft ze ruim baan. En kijk ze spelen. Ze zijn piloot of brandweerman. En dan weer machinist of boer. Met de boerderij met dierengeluiden ma ken ze spelenderwijs kennis met wat straks misschien het echte le ven is. Na een druk op de knop verschijnt het tjilpende vogeltje. Trek je het bot naar voren dan blaft de hond. Knijp in de eend en je hoort 'kwaak- kwaak'. Druk op de gele hendel en de koe roept 'boe, boe'. Draai aan de knop en het paard komt hinnikend naar buiten. De boerderij met windwijzer op het dak kost 59,95 (9 maanden-3 jaar). In het museum Van Gijn in Dor drecht bevindt zich het orgineel van het gansespel zoals dat tussen 1760 en 1780 in Amsterdam werd uitge geven. Ravensburger maakte daar van enkele jaren terug een mooie rc- produktie en bracht daarmee de oude vorm opnieuw in de huiska mer van nu. Niet dat het gansespel ooit uit die huiskamers verdwenen is. In de vorm van het ganzenbord spel kent bijna iedereen het gevoel in de put te zitten. Nieuw komt, oud blijft De markt wordt overspoeld met nieuwe spellen. De een nog mooier dan de ander. In sommige spellen is de dobbelsteen van het toneel ver dwenen. Andere spellen vormen prachtige bouwwerken of werken met technisch vernuft. Al dat nieuws heeft het oude niet kunnen verdringen. De twaalf of acht spellendoos is er nog steeds. Onder de deksel vind je verrassin gen uit het verleden die je speelt in het heden. Mensen ergeren zich nog steeds ter wijl dat volgens de spelregels eigen lijk niet mag. Vlooien vangen komt in de beste families voor en dammen en halma horen er ook nog bij. De populairste kat van Europa is D.J. Kat, bekend van het gelijkna mige Sky Channel-programma. Honderdduizenden in 21 landen kijken naar deze superster, die zich dagelijks mag verheugen in een gro te stapel fanmail. Vooral op teen agers heeft deze brutale rakker gro te aantrekkingskracht. Voor de echte fans maakt Hasbro een kleine D.J. Kat van pluche 39,95). Klassiek Schaken en dammen zijn klassieke spellen. Het spel is hier zelfs een sport die op wereld niveau wordt beoefend. Zo ook Go en Gobang. In de orginele uitgave een duur spel, maar het is ook in goedkopere versies te koop. Geduld en inzicht is hier vereist. Het spel blijft Of het nu nieuw of oud is, mensen blijven spelen. Kaarten, dobbelen, schaken en dammen. Mens erger je niet, Monopoly en Memory. Dokter Bibber en Rumny. De vraag naar het spel blijft. Waarbij het be staansrecht van het oude spel niet door het nieuwe wordt verdrongen. Ieder kind kan nu muziek maken op potten en pannen met Disney-figu- ren of met vriendjes een eigen orkest of drumband vormen. Een fluitketel en vier kleurrijke pannen zijn de bongo's, een xylofoon en een drum stel. De lepels doen dienst als drum- stokken. De koekepan wordt ge bruikt als een banjo of een tamboe rijn. Elke pan klinkt anders. Er wordt een muziekboekje met in structies bijgeleverd. De pankleu- ren geven de noten aan. Natuurlijk kan er met de pnannen ook 'ge kookt' worden. Gestapeld vormen ze ook nog een toren. Fabrikant is Mattel. VOOR VADER Er is een nieuw scheerapparaat op batterijen dat nauwelijks groter is dan een lucifersdoosje. Het heeft twee scheerkoppen met ieder vijf tien zelfscherpende edelstaalmes- jes. Twee penlight batterijen geven de krachtige motor de benodigde energie, voldoende voor ongeveer vier weken scheren. In de bescher- mingskap zit een spiegeltje. Prijs: 57,50 (Philips). Hot Wheels biedt snelle jongens een heel speciaal autootje. Het kan van kleur en belettering veranderen. Zo wordt een zwarte taxi een witte po- litie-auto, een helrode Chevrolet felgeel en een donkerblauwe sport wagen sneeuwwit. Het leuke is dat er geen kwast aan te pas komt. Wel ijskoud en lauwwarm water. Er wordt een speciale spons bijgele verd. De autootjes veranderen ook van kleur door ze een tijdje in de hand te houden. Een set van twee autootjes kost 17,-. Alle negen Gooi de dobbelstenen en probeer alle negen klepjes om te klappen. Een ideaal reisspellet je voor t wee of meer spelers. Leeftijd vanaf 8 jaar. Rolwoord Het snelle woordspel in handig for maat met een unieke dobbelsteen roller. Voor twee spelers of meer. Leeftijd vanaf 8 jaar. Vier op 'n rij Speciaal gemaakt voor op reis: vier op 'n rij. Met deze compacte en fraaie uitvoering kan overal ge speeld worden. Voor twee spelers. Leeftijd vanaf 7 jaar. it»**» tstm* Zeeslag Een kleine uitvoering van het alom bekende Zeeslag-spel. De losse on derdelen worden handig in een cas sette opgeborgen. Voor twee spe lers. Leeftijd vanaf 8 jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 15