„Het belangrijkste is lol onder elkaar Prachtige afsluiting van herfstvakantie I' Ingezonden Griepvaccinatie op 2 november EHBO-ers actief op vele fronten Resultaten sv Holten Begroting Kappersprijs HOLTENS NIEUWSBLAD Belangstelling voor lichtfestijn groot DONDERDAG 27 OKTOBER 1988. In Holten wordt veel aan vrijwilligerswerk gedaan; soms individueel, vaak in team- of verenigingsver band. Een van die vereni gingen die wel gespeciali seerd lijken in het verrich ten van werkzaamheden op basis van vrijwilligheid is de Holtense afdeling van de EHBO. Bij elk evenement is de Holtense EHBO-afdeling vertegenwoordigd, zo ook afgelopen maandag tijdens de donor-avond in de sport hal. Reden genoeg om deze week de EHBO-ers in het zonnetje te zetten. Het is bijna een jaarlijkse traditie geworden: elke laatste maandag van de maand oktober wordt de donor-avond uitgeschreven. En elke donor-avond weer komen tus sen de vijftig en zestig EHBO-vrij- willigers naar de sporthal om daar bij te helpen. Een groep EHBO-ers verleent het Rode Kruis assistentie bij het op zetten van het hele gebeuren: in de ene helft van de hal worden de ta fels geplaatst, in het andere deel worden de brancards, ruim veertig In ons relaas over de aanbieding van de begroting 1989 van de ge meente Holten is een fout geslo pen. Wij dichtten daarin de heer Van Wingerden van de Rabobank een functie toe die hij evenwel niet ver vuld. "Ik ben van veel lid, maar niet van een politieke partij en beslist niet van een schaduwfraktie, dus ook niet van het CDA. Ik ben als geïnteresseerd burger geabon neerd op de gemeentelijke stuk ken. Iedere inwoner van Holten kan, als hij dat wil, voor een paar tientjes per jaar zo'n abonnement nemen. Ik heb de begrotingsstuk ken vrijdag 14 oktober dan ook ge woon als abonnee ontvangen. Er lag geen embargo op, dus kon ik maandag 17 oktober in de vergade ring van de Handelsvereniging er vrijelijk uit citeren". Des te opmerkelijker is het, dat de journalisten pas op dinsdag 18 de cember de begrotingsstukken overhandigd kregen, terwijl de in houd daarvan bij een groot aantal burgers bekend was en de gemeen telijke advertentie als mosterd na de maaltijd pas op donderdag 20 oktober in het Hol tens Nieuwsblad verscheen. stuks, neergezet. "Alles wordt zo opgesteld dat er een vlot verloop mogelijk is", vertelt de plaatselijke EHBO-voorzitter, de heer G. Jan sen. Staat alles klaar, dan zet zich bij elke brancard een EHBO-er neer: van half zeven tot zo rond half tien controleren zij het apparaatje, dat bij de donoren het bloed via het slangetje in het zakje doet stro men. Zo gauw het zakje vol is, wordt het apparaatje afgezet en wordt de schaar op het slangetje gezet. Medewerkers van de bloedbank zorgen voor de verdere afwerking; de donor wordt daarna door bege leiders van de EHBO naar de kan tine gebracht, waar de koffie en het broodje (ook verzorgd door EHBO- ers) hem of haar wacht. In de kantine houden EHBO-ers de donoren nauwlettend in de gaten: zijn er mensen die zich niet goed voelen of moet een verband aange legd worden? Als voorzorgsmaat regel worden hier plastic hand schoenen gedragen: alleen voor de mensen die met bloed in aanraking komen. "Kijk, in Holten heeft nie mand aids, als er de laatste twee, drie weken tenminste niemand bij gekomen is, maar het is gewoon voor de zekerheid. Je hoeft dan 's nachts niet wakker te liggen met de vraag of je toch misschien niet een ziekte opgelopen hebt", aldus Jansen. De EHBO-mensen letten ook op de temperatuur in de kanti ne: het mag er in elk geval niet te warm zijn. Wordt de stroom donoren wat later op de avond minder, dan staan ook de EHBO-ers bloed af. "Vaak is het het beste dat, als helper of help ster, na afloop te .doen. Je hebt er dan tijdens je werkzaamheden in elk geval geen last van". Ook bij het opruimen wordt door de EHBO-leden heel wat werk ver zet. "Zonder de EHBO-ers zou het niet mogelijk zijn een avond als deze te organiseren", aldus de heer Van Iperen van het Rode Kruis. Rond tien uur zit het werk erop en trek ken de vrijwilligers naar de kanti ne van de sporthal voor een kop koffie en een kroketje. "Dat is de verdienste", grapt Jansen, "belang rijk is echter de lol onder elkaar; de verstandhouding is gelukkig opti maal". Niet alleen tijdens de jaarlijkse do nor-avond, ook tijdens de verschil lende evenementen is de EHBO-af deling aktief. De speciale EHBO- caravan staat bij evenementen be mand langs het parcours en dat komt ruim twintig ker per jaar voor. "In die caravan hebben we al les bij de hand: verband, spalken, brancards en noem maar op. Er is altijd een lid van het ambulance personeel aanwezig voor het even tueel toedienen van zuurstof; als gewone EHBO-er mag je je met het toedienen van zuurstof niet be moeien, daarvoor moet je speciaal opgeleid zijn". Met de uitrusting van de Holtense afdeling zit het wel goed: naast de caravan beschikt de afdeling over een rampenwagen, een aanhang wagen vol allerlei benodigdheden. "Deze wagen gaat mee op oefening EHBO-voorzitter Gerrit Jansen houdt een oogje in het zeil bij de bloedtransfusie. en staat verder altijd klaar voor ge bruik". De vrijwilligers worden op geleid in De Marke. De herhalings- lessen trekken per les een krappe veertig mensen; op de reanimatie- lessen komen er rond de vijftig. De nieuwe cursus, die inmiddels van start is gegaan, telt tien deel nemers en wordt gegeven door dokter J.M.L. Jansen en door het kaderlid D. Ligtenberg. Voor meer informatie over de Hol tense EHBO-afdeling kan men te recht bij de heer Jansen, Beuzeber- gerweg 24, tel. 62284. Hoe groot is het leed van een kind dat wèl een bonnetje heeft en uitein delijk toch geen lampion krijgt? Onmetelijk. Tientallen kleuters van enkele turven hoog barstten zaterdagavond op de parkeerplaats van de sporthal in hevig snikken uit toen bleek dat de lampionnen uitverkocht waren. Met moeite waren ze te bewegen om dan maar zonder lampion in de optocht met papa en mama mee te lopen achter de muziek van HMV n?n naar het Vletgoor "waar het heel mooi zou worden"; hun vertrouwen in de volwassenen mensheid was - tenmiste voor dat ogenblik - volledig verstoord. Maar aangekomen bij de vijver bleek het leed snel geleden toen uit de donkere spiegeling van het water plotseling meer dan mans hoge sprookjesfiguren tot leven kwamen en er ten slotte ook nog een kleurrijk vuurwerk werd afgestoken. Opgeteld bij het 'lekker laat naar bed' en het in pikke donker nog op straat mogen lopen, was het voor ver moedelijk voor alle kinderen een prachtige afsluiting van de herfstva kantie. De organisatoren, acht bekende met hun kinderen aangereisd om dit leuke evenement mee te Holtenaren, waar af en toe een car navalesk rood-zwar streepje door loopt, werden zaterdagavond bij het aanschouwen van zoveel be langstelling een beetje bleek om de neus. Gerekend was op een belang stelling van ongeveer 500 kinde ren, maar dat was zeker dubbele. mee maken. Naar schatting was in to taal zo'n vierduizend man op de been. Door die enorme belangstelling kwam het sprookje Sneeuwwitje niet helemaal uit de verf. Indachtig het geschatte aantal was er slechts Tot uit Apeldoorn kwamen ouders een luidspreker aangebracht, Honderden kinderen en hun ou ders genoten zaterdagavond van de lampionoptocht en het licht spel. waardoor het verhaal, dat verteld werd door Paulien Wansink, slechts door een kleine groep ge hoord kon worden, maar dat ver minderde de feestvreugde niet. Aan de enthousiaste reacties van ouders en kinderen, maar ook van 'zomaar belangstellenden' ver dient dit geslaagde kinderfeest een vaste plaats te krijgen op de evene mentenkalender, maar of dat ook lukt is nog maar de vraag. Finan cieel moet er wel een mouw aan te passen zijn, door bijvoorbeeld sponsoring van het vuurwerk, dat veel kosten met zich meebrengt. Veel meer hangt het er van af of de vriendengroep zich al die moeite wil getroosten. Holten 2-Enter 3 2-1 Tot medio 2e helft trad Holten in de val die Enter opzette. Kansen genoeg maar doelpunten ho maar. Zoals vaak in dergelijke situaties weet de tegenstander met counter- voetbal gevaar te stichten en te doelpunten. In de slotfase kwam de winst toch nog bij de ploeg te recht, die er het meeste recht op had. Eerst trok Geert Brands de stand gelijk en het was de Ronald Koeman van Holten, Chris War- rink, die vanaf de elfmeterstip de zege veilig stelde. Holten 4-SOS 4 5-2 Het leek er de eerste helft helemaal niet op dat Holten 4 zo'n ruime zege zou gaan behalen op het altijd lastig te bestrijden SOS. Pas tegen het rustsignaal opende Bert Jan Vincent de score. Met 5 reservespe lers op de bank moest er gewisseld worden. Geen gemakkelijk karwei voor een leider. De omzettingen pakten gelukkig goed uit o.a. door een gave hattric van Bert Bekker- nens. Haarle 7-Holten 7 4-5 In een spannende en doelpuntrijke wedstrijd behaalde Holten 7 haar derde seizoenzege. De spelers van Holten 7, niet allemaal wetend dat de wedstrijd begint zodra de scheidsrechter voor de eerste keer fluit, stonden na een kwartier al achter met 3-0. Vlak voor rust werd de ellende nog groter toen de vier de treffer viel. Een onherkenbaar zevende kreeg het raar maar waar de tweede helft op de heupen. Er werd gevoetbald volgens het boek je en de één na de andere bal werd achter de Haarle-goalie gedropt. Kortom een rare uitslag, rare voet ballers, maar toch een verdiende overwinning. Holten 9-Omhoog 5 4-1 Na een overwinningsreeks van 3 wedstrijden van Holten, dacht Omhoog hieraan een einde te kun nen maken. Dat aanvankelijk Om hoog een veldoverwicht opbouwde met als bekroning een doelpunt verontrustte Holten geenszins. Tij dens de thee werd er heftig gedis cussieerd over de te volgen taktiek en er werden een paar wisselspe lers ingezet. Nadat Omhoog nog maals scoorde, maar door de scheids werd afgekeurd, schrok Holten wakker. Een ware aanvals golf daalde op Omhoog neer. Evert wist met wat mazzel het eerst te scoren. Na een vloeiende pass van Willem kreeg de centrumspits op nieuw een kans en loepzuiver ver dween de kopbal in de goal. Evert was voortreffelijk op dreeef na een zwakke seizoenstart en daar profi teerde het elftal van. De Zweef 11-Holten 10 1-0 Deze wedstrijd werd gekenmerkt door twee aanvallend ingestelde teams. Regelmatig ontstonden er voor beide doelen gevaarlijke situ aties, maar het vizier stond niet op scherp, zodat de rust aanbrak met 0-0. Met enkele verse spelers trok Holten na de hervatting opnieuw ten aanval. Helaas bleef het gewen ste resultaat uit. De passes hoe goed bedoeld, kwamen niet op de goede plaats aan. Slechts 1 doel punt van de blauwen was genoeg om Holten teleurgesteld af te laten druipen. Door burgefneester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer J. Oolbekkink toestemming verleend voor de bouw van een overdekte afvoergang bij varkensschuur Geskesdijk 34; 2. aan de heer G. Duteweerd, Verzetstraat 71 een kapvergunning verleend; 3. aan de heer J. Kwakkel, Verzetstraat 50 een kapvergunning ver leend; 4. aan MAC „De Holterberg" ontheffing verleend voor een trekker- trek-wedstrijd; 5. aan MAC „De Holterberg" ontheffing verleend voor een auto cross. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Openstelling gemeentesecretarie (inclusief gemeentewerken) Burgemeester en wethouders vestigen er nadrukkelijk de aandacht op, dat de secretarie voor het publiek geopend is op werkdagen van 8.30-12.30 uur. Bezoek aan de secretarie buiten deze uren is slechts mogelijk vol gens afspraak. Hoewel aan genoemde openstelling van de secretarie de laatste tijd niet strak de hand is gehouden, wordt een dringend beroep op de burgerij gedaan zich voortaan hieraan te houden. Toepassing artikel 19 WRO t.b.v. de bouw van 4 woningen aan de Kieftenbelt te Holten De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethouders van die gemeente door Bouwbedrijf Voordes B.V. te Holten een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van 4 woningen op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie I nr. 31'(ged.), gelegen aan de Kieftenbelt in het bestemmingsplan „De Beuseberg". Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „De Beuseberg", daar volgens de voorschriften de woningen in blokken van minimaal 3 en maximaal 6 aanéén gebouwd dienen te worden en het bouwplan voorziet in de bouw van 2 woningen aanéén. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Krachtens artikel 18, lid 2, BRo 1988 wordt het verzoek daar om mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstelling. Daar het ingediende bouwplan in overeenstemming is met een in voorbereiding zijnde herziening van genoemd bestemmingsplan, hebben burgemeester en wethouders besloten ten aanzien van bo venvermeld verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt bovenvermeld bouwplan (verzoek om vrij stelling) gedurende veertien dagen, ingaande 31 oktober 1988, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Tevens ligt gedurende deze termijn ter inzage een exem plaar van een uittreksel uit het vigerende bestemmingsplan en het (schets-.)ontwerp van een gedeeltelijke herziening van dit bestem mingsplan. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schrifte lijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovengenoemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethou ders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 27 oktober 1988 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Hogere gemeentelasten een slag voor de minder draag- krachtigen Regeren is vooruitzien. Volgens mijn herinnering zijn er in het verleden reserves geweest. Toen was al bekend, dat de riole ring Oranjestraat/Dorpsstraat dringend vernieuwd moest wor den. De reserves zijn echter ge bruikt o.a. ter gelegenheid van de bouw van een fraai gemeentehuis. Met instemming van de Gemeen teraad, die de Holtense bevolking vertegenwoordigt, zijn de reserves opgemaakt. Terugblikken heeft weinig zin. Het blijkt onontkoombaar de riolering te vernieuwen, wat 1,2 miljoen gul den kost. Daarnaast zijn er ook an dere zaken, die de gemeentebegro ting 1989 belasten. De jaarlijkse groepsvaccinatie te gen griep vindt dit jaar plaats op woensdag 2 november. Degenen die vorig jaar ook op de groeps vaccinatie zijn geweest hebben hiervoor al een uitnodiging ont vangen. Mensen die niet zijn uit genodigd voor de vaccinatie op 2 november kunnen zich aanmel den bij de apotheek, Holten (tel. 6 1111). Voor een vaccinatie op een afwijkende datum moet con tact worden opgenomen met het Medisch Centrum. Waarom? De mens komt in zijn leven in aan raking met vele ziektekiemen. Te gen de meeste bouwt hij snel zelf weerstand op. Bij veel griep- en verkoudheidsvirussen is dit niet het geval. Hierbij treden steeds nieuwe vormen op, die opnieuw ziekteverschijnselen kunnen ge ven. Van de griepvirussen is het in- fluenzavirus het meest berucht. Dit virus veroorzaakt elk jaar rond februari een kleine griepepidemie. Reden om bepaalde groepen men sen vooraf te vaccineren, waardoor ze zelf weerstand kunnen opbou wen. De griepprik is bestemd voor dege nen die er eigenlijk geen infectie bij kunnen hebben, zoals mensen met chronische longziekten, hartafwij kingen, diabetes (suikerziekte), chronische nierziekten, chroni sche stafylococceninfecties (steen puisten) en andere. Ook wordt een griepprik aanbevolen voor mensen die verblijven in een omgeving waar een griepepidemie zich mak kelijk zou kunnen verspreiden, zo als een bejaardentehuis of ver pleegtehuis. Naast het influenzavirus zijn er vele andere virussen die een griep je of een verkoudheid kunnen ge ven. Hier helpt de vaccinatie niet tegen. De griepprik werkt alleen tegen het influenzavirus, dat rond februari verwacht kan worden. Voor een optimale bescherming in februari kan het beste in de maand november gevaccineerd worden. Eerder vaccineren geeft minder be scherming in februari. Het kapperseizoen is nog maar am per geopend of kapper Marcel Mei er van Kapsalon Wander Drent heeft weer een titel aan zijn inmid dels lange erelijst toegevoegd. Tij dens de Dag van het Oosten be haalde hij afgelopen zondag in een nationale wedstrijd de eerste prijs in de categorie salonkapsels. Een erg goede prestatie aangezien juist in deze klasse de deelname altijd erg groot is en de bezetting kwali tatief erg hoog. Toch schrikken wij van de lastem stijging voor de burgers, zoals rei nigingsrechten van f 120.- naar f 150.-, huishoudensafval-heffing van f 120.- naar f 150.-, rioolrechten van f 72.- naar f 130.-. Wij schrikken, omdat wij deze las tenverzwaring onverantwoord vin den voor de huishoudens met een minimumloon of een minimumuit kering, of een vlak daarboven gele gen inkomen. Vooral moet hierbij worden gedacht aan langdurig werklozen, bejaarden, die alleen of na genoeg alleen van AOW moeten rondkomen, en alle anderen met een uitkering op bijstandsniveau. Te hopen is, dat B W en de Ge meenteraad in elk geval voor deze groepen de lastenverzwaring niet of niet geheel doorvoeren, of een compensatie-regeling treffen. H. E. Martens CNV - Anders-Actieven Ingezonden Aan de Ooievaar, Holtens des kundige. Er zij er vele van beste ooievaar. De meesten zijn hardleers dat is waar. In de vergaderingen van de WV Spreken ze zelden een woordje mee. Jaren waren er import voorzit ters. De rest van het bestuur waren zit- ters. Spreken en handelen deden ze niet. Dat is wat er is geschied. Dus beste ooievaar. Wat u stelt is niet waar. Veel grote bedrijven in Holten Worden met succes geleid door import krachten. Wat u schrijft zijn maar gedach ten. Denk daar maar eens goed aan. Als u op een been gaat staan. De moraal van deze regels is. Soms gaat met met importdes kundigen mis. Dat is een ding wat zeker is. Met Holter deskundigen vaker, echt. Pas op trek dat andere been niet in. Want pas dan vergaat het u slecht. Kikker. Door de redactie wordt dit on derwerp verder als afgesloten beschouwd.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5