De best veizorade vakanties beginnen bij de Rabobank. Bunker Oranjestraat is aparte leefgemeenschap Military Boekelo live te beluisteren bij Radio Oost Schure-bezoekers sportief actief Rabobank 9 Rabo-prijsvraag met 25 winnaars Rampenplan ligt kant-en-klaar Klaverjassen bij SoCuWe Nieuwe 89.4 9S.6 99.4 RADIO I Ingezonden DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 -HOLTENS NIEUWSBLAD De military staat zaterdag centraal in een marathon-uitzen ding van Radio Oost. BOEKELO - De ogen van de internationale hippische wereld zijn komend weekeinde weer op Boekelo gericht, waar de jaarlijkse military wordt gehouden. Radio Oost is er zaterdag live bij. In een marathon uitzending, van 's morgens negen uur tot 's avonds zes uur, staat de military zaterdag centraal bij Radio Oost. Rechtstreeks wordt het luisterpubliek op de hoogte ge houden van de aktuele ontwikkelingen in de cross-country, het belangrijkste en meest spectaculaire onderdeel van de samen gestelde wedstrijd. Daarnaast doet Radio Oost vrijdag verslag van de dressuur, terwijl in de sportuitzending van zondagavond -tussen zes en zeven uur- de eindbalans opgemaakt kan wor den. Naast het internationale paar- desport-evenement, waaraan onder andere wordt deelgeno men door tweevoudig Olym pisch kampioen Mike Todd uit Nieuw Zeeland, wordt er in de extra lange uitzending ook rechtstreeks verslag gedaan van aktualiteiten in de regio, van enkele wedstrijden uit het zaterdagvoetbal en andere sportevenementen, die plaats vinden in Overijssel. De stu dio-presentatie is in handen van Ria Boelens, Gerard Son-' der en Marinus Potman, terwijl sportredacteur Dink Binnen dijk de eindredactie heeft. Sport speelt de komende week trouwens toch een belangrijke rol in de programma's van Ra dio Oost. Zo wordt er donder dagmiddag tussen half zes en zes uur een samenvatting uit gezonden van de gesprekken, die maandagavond werden opgenomen in het sportcafé met Overijsselse Olympia- gangers. In dit sportcafé zijn maandelijks nationaal beken de en regionale sportmensen te gast. De opnamen werden maandag gemaakt in de grote feesttent op het military-ter rein. In het programma van donderdagmiddag komen de Overijssels sporters, die in Se oel voor aansprekende resul taten zorgden, aan het woord. Te gast zijn onder andere rui ter Jos Lansink uit Rossum, die in Seoel met Felix vijfde werd in het individuele springklas- sement en atleet Marti ten Kate uit Hengelo, die als ne gende over de finish kwam op de tien kilomter en in de Olym- Dink Binnendijk ...eindredactie... pische marathon als vijftiende eindigde. Sportquiz Luisteraars die nog kans wil len maken op een gratis kaart voor en busreis naar de WK- kwalificatiewedstrijd, die het Nederlands elftal woensdag 19 oktober in München tegen West Duitsland speelt, moe ten voor aanstaande zaterdag een briefkaart naar Radio Oost (Postbus 1000, 7550 BA Hen gelo) sturen. Om een kans te maken moet de volgende vraag juist wor den beantwoord: Wie scoorde in 1956 de Nederlandse doel punten in het in Düsseldorf ge speelde duel tussen Neder land en Duitsland, dat Oranje met 1-2 won. Politie De manier waarop minister Van Dijk iets probeert te doen aan de personeelstekorten waarmee een aantal politie korpsen kampt, staat momen teel volop in het nieuws. ma.tm vr.van7.l5-8,12-I3,17-I8u en elk heel uur nieuws 89 1 1 1 Y 93 95 1 1 1 1 97 ll 1 1 99 101 103 88 90 R 92 94 2 96 98 R3 R 4 100 102 104 ra 9-11 pn 17-IR to 9-11 on IR-IQ.. Marinus Potman ...presentatie... De minister wil politiemensen overplaatsten. Krijgt hij daarin zijn zin, dan krijgt een stad als Deventer, waar de problemen groot zijn, er ruim 40 agenten bij, terwijl het nabijgelegen Raalte fors moet inleveren. Over dit fenomeen gaat zater dagochtend tussen elf en twaalf uur bij Radio Oost een door Mariël Haggeman ge maakte documentaire. In de reportage komen politiemen sen uit Deventer en Raalte aan het woord over zaken als werk druk en werkplezier. Aan de Oranjestraat in Holten bevindt zich al enkele tiental len jaren een bunker. In dit on dergrondse onderkomen be vindt zich een van de verbin dingscentra in deze provincie die in geval van een ramp ge bruikt kunnen worden. De bun ker is een leefgemeenschap op zich; met een eigen luchtver versingsinstallatie, de eigen watervoorziening en verwar ming volstrekt onafhankelijk van de buitenwereld. In ver schillende kamers en kamer tjes verdeeld nemen de werk kamers het grootste deel van de oppervlakte in beslag. Verder is er een gezellig ogende kanti ne, een aantal slaapkamertjes waarvan de ruimte zo goed mo gelijk benut wordt door een aantal bedden boven op elkaar te stapelen en natuurlijk de toi letten en wasgelegenheid. Dit alles afgesloten door zware deuren, die je in eerste instan tie wat somber maken; als je eenmaal beneden bent valt de ruimte toch weer mee en daar door is het idee opgesloten te zitten beduidend minder. My Way Wintersportvakantie naar div. bestem, in Oostenrijk. Vertrek 6 januari - 10 dgn. Half pension 299 Evenements Reizen Zonvakantie naar Cyprus Larnaca -appartement Vertrek 18 en 25 oktober 8 dgn. f799.- p.p. 15 dgn. f 999.- p.p. De Jong Intra vakantie „Najaar in Wenen" 8-daagse reis per luxe touringcar incl. excursies f 599.- pp ,3-daagse Wijnsfecrreizen" naar Traben-Trarbach/Moezel. Vertr. 28 okt. -incl. excur. -0_ Half pension I 2ö5." p.p. Schure-bezoekers zijn ook sportief actief. Dat bleek eens te meer bij de onlangs gehouden estafette-triath- lon in Amersfoort. Maar liefst zes teams uit Holten namen hieraan deel. Vooral het eerste team be staande uit Herman Zwiers (45 ki lometer fietsen), Jan Koopman (10,6 kilometer hardlopen en Ed win Stegehuis (1 kilometer zwem men) bracht het er redelijk van af en eindigde binnen een half uur van de uiteindelijke winnaars. Vooral Jan Koopman, die met een tijd van 34.36 vijfde werd in een veld van 175 lopers, maakte daar bij indruk. Voor de vijf andere Schure-teams was het deelnemen belangrijker dan het winnen. Toch leverden ook deelnemers uit deze teams goed prestaties. Zo liet An neke Koopman bij het fietsen met een tijd van 1.33,20 verschillende mannelijke pedaleurs voor en maakte Wim Wibbelink met 1.28,07 de beste tijd van alle Schu- re-fietsers. Ook Wim van Oyen moet speciaal worden genoemd want hij ging weliswaar mee als supporter, maar moest plotseling meedoen als hardloper omdat ie mand onverwacht verhinderd was. Met een verdienstelijke 43.06 maakte hij een goede indruk. Ten slotte mag ook Huub Bouwhuis niet worden vergeten, die met zijn aparte fietsstijl en zijn verlangen naar de finsh de lachers in het pu- bliek op zijn hand kreeg. Oosterse avond Zaterdag 15 oktober houdt De Schure een oosterse avond. Een ki mono is niet verplicht, maar wordt wel op prijs gesteld. Het jongeren centrum zal in ieder geval in sfeer worden aangekleed, waarbij ge probeerd wordt een kopie van de Chinese muur te vervaardigen. Ook de produkten van de Japanse elektronica zullen aanwezig zijn en rond middernacht wordt het ge heel besloten met een Chinees vuurwerk. Deze bunker, die nu gebruikt wordt door de provinciale rampen staf, werd jarenlang gebruikt door het provinciaal commando van de Bescherming Bevolking, of kort weg BB. Zoals bekend werd de BB medio 1986 opgeheven. Maar de ta ken van de BB bleven bestaan; er werd een nieuwe organisatie opge zet waarvan deparate diensten, de brandweer, politie, ambulance dienst en de basisgezondheidszorg de kern vormen. Aanvulling op deze diensten wordt gegeven door bijvoorbeeld het Rode Kruis en de EHBO. Om een en ander wettelijk te regelen werd in 1985 de Brand weerwet en Rampenwet in het le ven geroepen. Bij calamiteiten is het nu mogelijk yoor de Commis saris der Koningin om aanwijzin gen te geven. "Maar de burgemees ter van de getroffen plaats blijft verantwoordelijk voor de rampbe strijding in de eigen genmeente", aldus de heer H. van Huizen, mede werker van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Overijssel, met als speciale taak de coördinatie van de rampenstaf. Belangrijk is de bunker vooral voor de verbindingen met 'buiten af. In geval van een grote ramp kunnen vanuit de bunker de coör dinerende werkzaamheden geleid worden. Onder de grond bevindt zich de verbindingskamer, met een centrale en een achttal telefoon boxen. "Het systeem is overge- noomen van de BB, het bestaat uit stekkers en koorden, maar het werkt allemaal nog goed. Het wordt met regelmaat getest" be klemtoont Van Huizen. Vanzelfsprekend zijn in de bunker ook telexen en telefax te vinden. Ook via de draadloze communica tie kunnen gegevens binnenko men. "We beschikken over een groot aantal verbindingslijnen, zo wel via de openbare telefoon als de Markvoort f25.- Köllingserf 77; Erik Veneklaas f25.- Landuwer- wegll; Robert Aanstoot f25.- Roudaalterweg 1, Markelo; Hen riet Vruggink f 25.- Rörikstraat 12; Martijn Beuker f25.- Canada- straat 33; Meesterberends f25.- Broekweg 16; Harriet Stukker f25.- Juïekesweg 5; J. Noordkamp f 25.- Emsbroekweg 3, Harfsen; Sandra Broekhuis f 25.- Deventer- weg 79. De eerste 2 prijswinnaars zullen worden uitgenodigd om bij de in gebruikneming van de geldauto maat in december a.s. hun geldbe drag „uit de muur te komen ha len"; de overige prijswinnaars krij gen hun prijs uitbetaald in Rabobankcheques. In het gebouw van het sociaal-cul tureel werk aan de Wilhelmina- straat 2 wordt elke maandagmid dag van 14.00 tot 17.00 uur gekla verjast. Belangstellenden voor dit klaveijasgebeuren worden uitge nodigd mee te doen. Aan de klaver- jasmiddagen zijn geen kosten ver bonden. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met het kantoor van het sociaal-cultu reel werk, telefoon 62755. proberen zoveel mogelijk de men sen op te leiden voor verschillende functies". Oefenen De groep komt minimaal zes keer per jaar bij elkaar om te oefenen. "Iedereen die bereid is om onder ramp-omstandigheden te werken is welkom voor een gesprek. Wel moet ik met nadruk zeggen dat deze vrijwilligheid niet vrijblijvend is; je kunt niet thuisblijven als zich vervelenden omstandigheden voordoen". Rampen als natuurcatastrofes, rampen met vervoer van gevaarlij ke stoffen, windhozen, grote bos branden en kernrampen vinden gelukkig niet zo vaak plaats. "Maar als je dan hoort van zo'n ramp als bij Tsjernobyl weetje dat een kernramp niet alleen gevolgen kent voor het eigen gebied. En nu was deze ramp nog een eind weg", aldus Van Huizen, "wij moeten voorbereid zijn op dergelijke ram pen. En deze bunker kan direct operationeel gemaakt worden. Je neemt bijvoorbeeld ook een brand verzekering op je huis in de hoop datje die nooit hoeft te gebruiken". Vanuit de Holtense bunker kan H. van Huizen het hele Overijsselse rampenplan overzien. eigen verbindingen die we hebben met het provinciehuis". Die bin nenkomende gegevens kunnen verwerkt worden op de landkaar ten, die grote delen van de muren in beslag nemen. Overleg Vanzelfsprekend worden bij een grote ramp eerst de plaatselijke diensten gealarmeerd. "Als de ramp echter zo grootschalig is of dreigt te worden, dat ze boven het plaatselijk niveau uitstijgt, dan kan de commissaris gewaar schuwd worden", vertelt de heer Van Huizen. "Na deze alarmering zal overleg optreden binnen het kabinet van de commissaris, en als het nodig is kan de commissaris besluiten de ramp te coördineren vanuit Holten". De rampenstaf-coördinatoren, de heren H. Brok en Van Huizen, zul len, eenmaal in Holten aangeko men, dadelijk de nodige vrijwilli gers waarschuwen. "Het kan na tuurlijk zijn datje voor een bepaal de ramp alleen enkele verbindingsmensen nodig hebt; dan roep je alleen die op". De provinciale rampenstaf heeft geen operationele opdracht. "Wij zijn er voor de verbindingen. Tij dens een grote ramp zou er in de bunker een verzoek binnen kun nen komen van de burgemeester waarin hij om bijstand vraagt; via onze verbindingen wordt dat dan doorgegven aan de commissaris". In de bunker kan, als de nood aan de man komt, gewerkt worden met twee ploegen van zo'n dertig vrij willigers. Inmiddels is de eerstse ploeg compleet; het is de bedoeling volgend najaar de tweede ploeg pa raat te hebben. "De vrijwilligers ko men allemaal uit de regio, een groot deel was eerder al bij de BB. Ze krijgen, als dat nodig is, een op leiding zodat ze kunnen kaartle zen, kaarten bij kunnen werken of verbindingen kunnen leggen. We Tijdens de gehouden midden- standsbeurs hield de Rabobank een prijsvraag over de binnenkort bij de bank te plaatsen geldauto maat. Op die manier konden de deelnemers aan de prijsvraag - en dat waren er ruim 3000! - al wat wennen aan het gebruik van de geldautomaat. De goede antwoor den op de gestelde vragen waren als volgt: 1. Uit hoeveel cijfers bestaat de pincode) (Antwoord: 4) 2. Hoe voert men de pas in de geld automaat? (Antwoord: met de magneetstrip rechtsonder). 3. Hoeveel bedraagt het minimum bedrag dat bij een geldautomaat opgenomen kan worden? (Antwoord: f25.-). 4. Hoeveel geldautomaten denkt u dat er op 31 december 1988 bij de Rabobanken in Nederland ge plaatst zullen zijn? (Antwoord: circa 500). De prijswinnaars zijn: T. H. Pie- ters f250.- kruidcnlaan 23, Nijver- dal; Heidi van der Vegt f100.- Broekdijk 21, Laren (Gld.); Nikkels f 50.- Sangeldijk 6; Pascal Brinkers f 50.- Churchillstraat 139; Anja Sluiter f50.- Maneschijnsweg 29; A. Veneman f 50.- Kozakken- straat 1; Erik \Vechstapel f50.- Oude Deventerweg 49; H. Rensen f 50.- Maneschijnsweg 24; B. Mege- link f 50.-' A. J. Goldsteinstraat 8; E. Paalman f 50.- Canadastraat 9; J. M. Hudepol f 50.- De Gaai 36, Al melo; J. Dijkink f25.- A. J. Gold steinstraat 3; D. Vincent f 25.- Pas toriestraat 52; Wendy Wissink f25.- Schepenenstraat 13; J. L. Hartgerink f25.- Oude Rijssense- weg20, Markelo; G. J. Stevens f25.- Kozakkenstraat 9; H. W. V/aar moet het in vredesnaam heen met onze kinderen in deze we reld en deze tijd met alle drank- en drugsproblemen? Is dit alles nog niet erg genoeg met z'n gevaren en gevolgen? Jonge kinderen die op welke manier dan ook aan geld willen komen voor deze versla ving, wordt het steeds moeilijker gemaakt met allerlei verdervelijke toestanden en leeg vermaak. Nu slaat er weer zo'n verdervelijk lo kaasje klaar voor de nog onbedor ven jeugd. Dat zijn de zogenaamde speel- en gokautomaten. Een gul den erin en kans op vijftig of soms honderd gulden terug. Nou, mak kelijker gaat het toch niet. In dit kleine dorp weet ik zo al zes van die apparaten te staan. Apparaten die als "normaal" worden beschouwd. De ene keer gaat het om geld, de andere keer om prestaties. Kort om, men kweekt verslaving. Er lo pen in Nederland nu al 300 duizend gokverslaafden rond. Er zijn zelfs afkick-centra en er worden al tele visieprogramma's aan gewijd. En ondertussen maar jammeren dat de maatschappelijke problemen zo groot zijn! Het probleem van drugs- en alcoholverslaving kan ik mij voorstellen omdat dit zich in de illegaliteit afspeelt en dus moeilijk grijpbaar is. Maar in het geval van gokverslaving kan de overheid hieraan paal en perk stellen in de vorm van een plaatsingsverbod. De gemeente Holten doet mee aan de probleemvorming door dergelij ke apparatuur te tolereren. Wan neer de plaatselijke overheid zou besluiten deze gokkasten te verbie den, zouden de ouders althans één waarschuwende vinger minder hoeven op te steken naar de kinde ren. Een veronruste ouder

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 11