Vlekkeloos verloop Nacht om Holten "Analfabetisme heeft diverse oorzaken" 17/21 oktober. Druk programma Kinderboekenweek voor vrouwen Jeugd onder Dak regelt pleegzorg 'l M Rabobank Thema-ochtend Het huis op de Berg Joke Gerards en de alfabetisering: Bergruitertjes in de prijzen H0LTENS NIEUWSBLAD ject, of over het werk als vrijwilli- €2177; men kan zich ook aanmel- ger bij dit project, kan men contact den bij de Stichting Sociaal Cultu- opnemen met Jelis Hesse, tel. reel Werk, tel. 62755. Tijdens de Kinderboekenweek, die van 12 tot en met 22 oktober wordt gehouden, is er ook in de Holtense bibliotheek weer van al* les te beleven. Met als thema: 'Dui zend dingen achter deuren, kinde ren, boeken en musea' heeft de Holtense bibliotheek een pro gramma samengesteld met lezin gen van Ida Vos, een poppenthea ter-voorstelling, de tentoonstel ling van bekroonde boeken en een Lego-wedstrijd. Op dinsdag 11 oktober komt Ida Vos naar Holten voor twee lezin gen (om 09.30 uiir en om 11.00 uur) voor de groepen 7 en 8 van de Hol tense basisscholen. Donderdag 13 oktober speelt theatergroep Bad muts de poppentheater-voorstel ling "De Poort der plezierige Pre tjes". Deze voorstelling voor kinde ren van 6 tot en met 10 jaar begint om 16.00 uur in de bibliotheek en duurt tot 17.00 uur. Kaarten zijn vanaf vrijdag 7 oktober gratis ver krijgbaar bij de bibliotheek. Maxi maal kunnen er 80 kinderen ko men kijken. Ook is er een Lego-wedstrijd voor de jeugd. Daarvoor moeten van Lego werkstukken worden ge maakt van dingen die je in een mu seum kunt vinden. Die werkstuk ken kunnen tijdens de Kinderboe kenweek worden ingeleverd, waar na de drie mooiste en origineelste inzendingen worden beloond. Verder heeft de bibliotheek 25 pos ters van een illustratie uit een prentenboek. Die krijgen de eerste 25 kinderen tot acht jaar cadeau, die tijdens de Kinderboekenweek lid worden. Kinderen tot 18 jaar kunnen gratis lid worden van de bi bliotheek. Ieder kind dat tijdens deze periode een bezoek brengt, ontvangt een kleine attentie. De tentoonstelling van bekroonde boeken bevat dit jaar ook de drie boeken die door de landelijke Kin derjury zijn uitgekozen. Dit seizoen wil de stichting voor so ciaal cultuur werk onderzoeken of thema-ochtenden voor vrouwen begonnen kunnen worden. De be doeling van deze ochtenden is om een uiteenlopende aantal onder werpen op een gezellige wijze na der te belichten. Welke onderwer pen dit zullen zijn staat nog niet vast en is afhankelijk van de wen sen van de deelneemsters. Ge dacht kan worden aan een gesprek met een kinderarts, of met een dië tiste, maar het is ook mogelijk ac tief bezig te zijn met bijvoorbeeld vegetarisch koken. Misschien wil men liever meer weten over tuinie ren of wil men eens praten met een (plaatselijke?) politicus. Ook een bezoek aan een rechtbank, of ge woon samen een museum bezoe ken is mogelijk. Woensdag 12 oktober om 09.30 uur start de eerste bijeenkomst, dan wordt gezamenlijk beslist welke thema's uiteindelijk op het pro gramma zullen komen. Wie mee wil doen moet even bellen naar het kantoor van de stichting, telefoon 6 27 55, zodat ze daar weten op hoe veel mensen ze kunnen rekenen. Er is kinderopvang aanwezig, zodat ook vrouwen met kleine kinderen kunnen deelnemen aan deze och tenden. De eerste informatie-och tend wordt gehouden op 12 okto ber aan de Wilhelminastraat 2 in Holten en afhankelijk van de reak* ties zullen we beslissen of de the ma-ochtenden kunnen starten. Iedereen heeft wel eens te maken met problemen in zijn of haar ge zin. Bijvoorbeeld opvoedingsmoei lijkheden, scheiding en ziekte ko men regelmatig voor en ze kunnen iedereen overkomen. Soms kun nen ze tot gevolg hebben dat de Ondanks een iets geringer aantal deelnemers dan vorig jaar is de negentiende Nacht om Holten van MAC De Holterberg weer vlekke loos verlopen. Met 74 deelnemers ging het in de nacht van zaterdag op zondag door de duistere omge ving van Holten, waar de organi satoren een aantrekkelijk route hadden uitgezet vol met valstrik ken, waar de ervaren rijders ove rigens niet intrapten. De start was om 20.00 uur op het Udema-terrein aan de Pannenbak kerstraat. Daarna ging het rich ting Borkeld, waar de eerste "nep pers" waren geplaatst. Vooral het keren op de 1-richtingsweg brak veel deelnemers op, want aange zien dit niet is toegestaan kregen ze daarvoor 30 strafpunten. De tijdcontrole aan de Beuseberger- weg moest maar liefst drie keer ge passeerd worden, waarna het via de Borkeld weer richting dorp ging voor de pauze in zaal Vosman- Het tweede gedeelte van de rit was uitgezet in Neerdorp, Espelo en de Heihuizen, waarna na 88 kilometer puzzelen de finish werd gepas seerd. De uitzetters hadden goed hun best gedaan om zoveel moge lijk strafpunten uit te lokken en dat lukte dan ook prima. Aange zien de tijden dit keer door Wim van Oijen met de computer werden uitgerekend, was de rekenkamer snel klaar. Na enkele rondjes met het Rad van Avontuur kon voorzit ter Derk Schooien de winnaars be kend maken. Dat waren: 1. W. Pongers (Rijssen) 122 strfpnt. 2. J. Hannink (Raalte 135, 3. B. Schutte (Daarle) 162, 4. G. Nijen- huis (Deventer) 167, 5. J. Veneman (Nij verdal) 185, 6. H. Mooi weer (Holten) 199, 7. R. Vos (Enschede) 103 en 8. J. Paalman (Haarle) 206. De aanmoedigingsprijzen gingen naar Schuchard (Holten), E. Bek- kemens (Holten), E. Boode (Hol ten), G. Nijhuis (Wierden), B. Aaf- tink (Holten) en H. Harmsel (Mar- kelo). De poedelprijs was voor H. van Coeverden (Holten) die het res pectabele aantal van 1061 straf punten haalde. één jaar uit het bedrijf nog heb ik er de zenuwen van in mijn lijf. mijn ouderlijk tehuis het werd een kruis. de hypotheekrente werd te hooghet ging fout de direkteur van onze bank kreeg het benauwd er werd een andere eigenaar gezocht onder dwang hebben we verkocht, na 20 jaar zelfstandigheid, waren we in één klap alles kwijt. de nieuwe man, hij wist van wanten, het verhaal kwam in alle kranten, zijn plannen waren prachtig en niet dom we kregen weer moed en hielpen waar het kon we geloofden in zijn financiële kracht we weten nu, .praten" is zijn grootste macht. de manager die er te wonen kwam voelde zich een uitstekend' zakenman hij zou ons allen wel eens tonen, hoe je aan veel geld kunt komen, nog geen 7 maanden later. moest hij vertrekken, wat een flater, het is om te lachen, helaas de waarheid is dat ik „het huis op de Bergheel erg mis. Dorine Volkmann-Mensink kinderen (tijdelijk) elders onder dak moeten worden gebracht. Voor de kinderen zelf is het dan vaak het beste dat ze in hun eigen woonplaats kunnen blijven. Dan kunnen ze hun eigen school blijven bezoeken en houden ze hun eigen vrienden en vriendinnen. Jeugd onder Dak in Holten bemiddelt in dit soort gevallen bij het vinden van gastadressen, waar een jonge re korte of langere tijd kan verblij ven. Om dit te kunnen blijven doen, zoekt Jeugd onder Dak men sen die bereid zijn hun huis hier voor open te stellen. Uit ervaring blijkt dat zoiets niet iets is dat je zomaar doet. Dat wordt ook niet verwacht en daar om is er in de week van 1 tot 8 okto ber de Week van de Pleegzorg met volop informatie over pleegzorg en gastgezinnen. Jeugd onder Dak Holten doet hieraan mee met een voorlichtingsavond op maandag 24 oktober in zaal Vosman. Ieder een die belangstelling heeft voor pleegzorg, is dan hartelijk welkom. Speciale gaste is mevrouw A. Lun sing, maatschappelijk werkster in Holten, die in de dagelijkse prak tijk met deze problemen gecon fronteerd wordt. De aanvang van deze avond is 20.00 uur. Informatie bij de werkgroep Jeugd onder Dak Holten (Annie Rensen, tel. 63400). Enkele leden van de ponyclub 'De Bergruitertjes' namen zaterdag j.l. deel aan een samengestelde wed strijd in Markelo. Op het prachtige terrein 'De Herikerberg' en onder ideale weersomstandigheden wer den de volgende successen be haald: klasse B, categorie A.B.-1. Marieke Mulder met Snorrewind, 4. Brenda Kappert met Marco. klasse B, categorie C.D.E.-18. Alie- ke Aal tink met Miss Grey, 28. San- der Mulder met Nizzam, 30. Hens Janssen met Miranda, 44. Inez Weyman met Japie. klasse L, categorie C.D.E.-13, Jan Janssen met Lady Moonshine, 15. Lianne Veneklaas met Lervy. Aan de door de ponyclub Markelo georganiseerde wedstrijd namen in totaal 165 combinaties deel. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan J. H. Torn Broers voor verbouw van de woning Molenbel- terweg 6; - aan G. H. Bosman voor de bouw van een mestput bij Beumersteeg 10; - aan L. Veneklaas voor de bouw van een zwembad bij Patrij- zenweg 1; - aan G. de Jong voor de bouw van een zwembad bij Veen- weg 1 - aan L. Kaan voor de bouw van een berging en afscheiding bij van Holtenserf 11; 2. aan Mr. W. H. H. Enklaar vergunning verleend voor het kappen van 2 eiken bij de woning Oude Stationsweg 4; 3. aan De Waardenborchgroep Holten ontheffing verleend voor het houden van een flesseninzamelingsaktie; 4. aan Zuiveringschap West-Overijssel een kapvergunning ver leend. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaarof be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Commissie Sociaal-Cultureel werk De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie Soci aal-Cultureel Werk vindt plaats op dinsdag 11 oktober a.s. om 20.30 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen voor definitieve afrekening van subsidie voor de HVG Ora et Labora en de NBvP/Dijkerhoek en inzake aanvragen om subsidie van de HVG Ora et Labora en de HVG Door Eenheid Verbonden. DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 - In de serie over de Holtense vrijwilliger richten we deze week de aandacht op het pro ject Alfabetisering en op een van de daar werkende vrijwil ligers, Joke Gerards. Sinds november '85 zet zij zich in voor dit project. Vanaf die tijd groeide het leerlingenaan tal van twee naar dertien. "We werken nu met een groep van vijf vrijwilligers en dat is ei genlijk te weinig. Voor een goe de begeleiding heb je voor iede re cursist een vrijwilliger no dig, ook al omdat iedereen een eigen niveau heeft. We kunnen dus nog een aantal vrijwilli gers gebruiken", aldus me vrouw Gerards, die elke maan dagavond les geeft in het ge bouw van het Sociaal Cultureel Werk. gen ook veel mensen binnen via het Sociaal Cultureel Werk". Voor Joke Gerards zit dit stukje vrijwilligerswerk er nog niet op. "Zelf doe ik het graag. En met de deelnemers vorm je een ontzettend hechte groep en dat stimuleert ook. De deelnemers zijn enthou siast, ze zijn er van overtuigd dat ze wat opsteken doordat ze zelf zien dat ze vooruitgaan. Voor jezelf is het trouwens ook goed: je schoolt bij door het volgen van vrijwilli- gerscursussen, je bent gericht be zig en al met al is het goed voor je eigen ontwikkeling. Maar zoals ik al zei, het is heel intensief werk en van tijd tot tijd ben je wel aan je vakanties toer. Voor meer informatie over het pro- Tijdens haar vroegere werkzaam heden op een postagentschap kwam ze in aanraking met mensen die niet lezen of schrijven konden. "Vaak vulde ik hun formulieren in", vertelt ze. Jaren later, in november 1985, begon ze met het voorberei den van het project Alfabetisering bij de Stichting Sociaal Cultureel Werk. "Twee aspirant-leden meld den zich aan; dat was eigenlijk te weinig maar we zijn in januari '86 toch van start gegaan met de eer ste les alfabetisering". Inmiddels is het leerlingenaantal opgelopen tot dertien. "Het is een zeer gemengd gezelschap dat les krijgt: Nederlanders, Chinezen, Eritreers, een Engelse en een Thai se". De lessen worden gegeven op maandagavond en op donderdag avond voor de gevorderden. "Zo'n avond werk je heel intensief. De lesjes heb je vaak al thuis gemaakt op de verschillende niveaus. Het mooiste zou zijn als je iedereen in dividueel les kon geven, juist om dat iedereen een eigen niveau heeft. Maar daarvoor hebben we meer vrijwilligers nodig". Alle lagen Een onderzoek uit '85 wees uit dat er in Nederland zo'n 400.000 men sen zijn die niet kunnen lezen oi schrijven. "Daaronder zitten veel ouderen, maar ook heel wat jonge ren, Nederlanders en ook buiten landers. Analfabetisme komt voor in alle lagen van de bevolking en heeft diverse oorzaken. Een van die oorzaken is bijvoorbeeld dis- lexie", vertelt Joke Gerards. Dis- lexie (woord- of leesblindheidj werd vroeger niet herkend. "Op goede basisschool wordt dat nu op gemerkt en krijgen de leerlingen extra begeleiding. Maar dat is echt iets van de laatste jaren". Ze wijst er met nadruk op dat de mensen die analfabeet zijn in het dagelijks leven vaak goed bij zijn. "Het is beslist niet zo dat ze zich in de samenleving niet redden. Er zijn analfabeten die werkzaam zijn in leidinggevende beroepen. Ze kun nen zich daar staande houden doordat ze een ontzettend goed ge heugen hebben: lijsten of brieven worden 's avonds geschreven door hun vrouw en zij zetten hun hand tekening". Geconstateerd kan worden dat mensen die niet kunnen lezen en schrijven in het algemeen erg vin dingrijk zijn in het verbergen van deze handicap. Zo 'leest' de een da gelijks uitgebreid de krant en wordt door een ander de bril 'ver geten', of hij of zij heeft geen pen bij zich en vraagt aan een derde om dan maar even het formulier in te vullen. "Natuurlijk kun je je bril echt vergeten. Het vervelende is datje, als je met zo'n project bezig bent, je je ogenblikkelijk afvraagt of de persoon die je wat vraagt, an alfabeet is, terwijl dat beslist niet zo hoeft te zijn". Drempl Het plaatselijk alfabetiseringspro ject richt zich vooral op diegenen die de Nederlandse taal (vaak door een geringe opleiding) niet of nau welijks beheersen. "Van onze cur sisten horen we vaak dat er zoveel mensen zijn die ook baat bij deze lessen zouden hebben, maar die niet meedurven. Die drempel is blijkbaar toch heel hoog. Voor ons is het ook heel moeilijk deze men sen te bereiken onze folders of pos ters kunnen ze niet lezen. Wij moe ten het vooral hebben van mensen uit hun omgeving die op de hoogte zijn en zij kunnen deze mensen at tenderen op dit project. En we krij- geld en goede raad 0206 m

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5