Dagmavo voor volwassenen viert tienjarig bestaan Blauw Wit te sterk voor Rietvogels Geneesmiddelen niet bewaren in badkamer Mm Wisseling van de wacht bij SG Midden IJssel Computer cursus voor agrariërs Uitstapje Dijkerhoek Nieuw elan Adviesburo Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Koel en droog in plaats van vochtig DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988- Vanaf het eerste uur was ze er bij, coördinatrice Anne Kok-de Boer, en het is voor velen maar moeilijk voor te stellen dat de Holtense vestiging van de scholengemeenschap Midden IJs sel, de dagmavo voor volwassenen, het in vervolg zonder haar zal moeten doen. Zelf heeft ze over haar aanstaande vertrek 'gemengde gevoelens', maar aangezien echtgenoot Rein Kok een paar maanden geleden gebruik heeft gemaakt van de DOP-regeling voor leraren, vait het afscheid van de school minder zwaar, ook al omdat zij het volste vertrouwen heeft in haar opvolgster, Hannie Schipper-Krugers, die al tien jaar lang als lerares Engels verbonden is aan de dagmavo voor volwas senen. De wisseling van de wacht wordt gevierd op vrijdag 23 sep tember met een receptie van 17.00 tot 18.00 uur in de Aula van de Scholengemeenschap Holten. Tevens zal dan het tienjarig bestaan worden gevierd, o.a. met een reünie van leerlingen en oud-leerlingen. De dagmavo voor volwassenen werd zo'n veertien jaar geleden op gezet in Middenmeer als Moeder mavo en had tot doel vrouwen met een geringe opleiding de mogelijk te bieden een mavodiploma te be halen. De belangstelling was bo ven verwachting groot en allengs kwamen er meer scholen in het land. Deventer en Raalte volgden al spoedig en nog weer een jaar la ter werd in Holten de eerste voor zet gegeven. Anne Kok, toen nog lerares aan de Scholengemeen schap Holten, ging naar de infor matieavond, waar zo'n tien men sen op af waren gekomen. "Met een van de cursistes, die later de hele opleiding heeft afgemaakt, ging ik naar de voorlichtingsavond. Zij vroeg "wat ga jij doen, heb je er ook wel zin in?" Ja, antwoordde ik, ik heb er ook wel zin in, al vertelde ik er niet bij op welke manier. Ik heb de bijeenkomst eens afgewacht en na afloop ben ik naar de rector toe- gestapt en gezegd ik wil wel eens wat. Tot mijn verbazing werd ik korte tijd later aangesteld als coör dinatrice". De school in Holten begon met 24 leerlingen. De term Moedermavo was inmiddels verlaten en gewij zigd in dagschool voor volwasse nen, al waren (en zijn) het nog voor namelijk vrouwen die de school be zoeken. De eerste jaren was het be hoorlijk hard blokken voor de daan voor het vak Engels, het ko- cursisten. "De eerste jaren moest mende schooljaar verder met een volledig pakket van zes vak- Frans. Ook via de "animolijsten' ken worden gekozen. Dat was erg die in de school in de voormalige zwaar. Later is daar een wijziging kleuterschool Repelsteeltje wer- in gekomen en nu kunnen de cur- den opgehangen, kon de voorkeur sisten zich inschrijven voor een of worden gepeild, al zorgde het aan meer deelcertificaten. Het onder- tal formatieplaatsen dit jaar voor gegeven. Zo hebben een aantal cursisten, die dit jaar bij Hannie Schipper eindexamen hebben ge- wijs voor volwassenen past zich nu meer aan, aan de wensen van de cursisten, in plaats van andersom", vertelt Anne Kok..In de praktijk betekent dat er nu aan de hand van de vraag, bepaalde vakken worden een meer gericht aanbod. Mannen In de loop van de tien jaar is het aantal mannelijke cursisten niet bepaald groot geweest, al komt jfUl Het eerste van Blauw Wit is met een 3-1 zegen op Rietvogels 1 de competitie goed begonnen. In het begin leek het hier bepaald niet op dat dit zou gebeuren want al in de vijfde minuut waren de Almeloërs heel dicht bij de openingstreffers toen bij een keihard schot van net binnen de 16 meterlijn doelman Elco Spijker de bal niet klemvast had en bij een scrimage de links binnen met een hakje probeerde te scoren wat Elco, 't zij met het no dige geluk, wist te voorkomen door de bal van de doellijn te grab belen. De partijen waren het eerste half uur volkomen aan elkaar gewaagd met beter samenspel van Blauw Wit, dat de bal vaak te hoog speel de waarmee de twee boomlange verdedigers wel raad wisten. De vogels waren in de 28e minuut nog heel dicht bij een doelpunt toen uit de counter Bert Abbink de bal te gen dc lat poeierde en daarna de terugspringende bal hoog over knalde. Blauw Wit drong hierna met vloeiende en snelle combina ties over de beide vleugels sterk aan en het was Harry Kolkman die uit een pass van Henry Stam (die als spelverdeler weer een uitste kende partij speelde) raak schoot. Blauw Wit ging hierna sterk door en kwam op slag van rust op 2-0 door John P. Schalk nadat Hans Stam even daarvoor de rechter- paal en de lat op degelijkheid had getest. Na de thee ging Blauw Wit weer sterk gemotiveerd van start en wist de keeper slechts met heel veel moeite een hard schot van van trainer Henk Mennegat zullen dat ook deze keer ervaren. De wed strijd (aanvang half drie) zal wor den geleid door scheidsrechter Ruud Keijser. De buurtvereniging Dijkerhoek hield op 7 september het jaarlijkse uitstapje, 's Morgens vertrok een bus vol Dijkerhoekers naar Elburg waar het homeopatisch bedrijf Biohorma werd bezocht. In het be zoekerscentrum De vier jaargetij den kregen ze een inleiding over de gang van zaken in het bedrijf en in het maken.van homeopatische ge neesmiddelen. Hierna werd de gro te tuin waarin geneeskrachtige planten worden gekweekt, be zocht. Na de middag werd Harder wijk bezocht met het Dolfinarium en tegen de avond het Oranjemu seum in Baarn. daar langzamerhand verandering in. 'Het zijn vooral jongens die om een af andere reden hun schoolop leiding niet hebben afgemaakt en nu toch spijt hebben, die zich in schrijven. Ook jongens - en meisjes - die een bepaald vak missen voor een bepaalde beroepsopleiding ko men bij ons om een certificaat te halen. "Wie we ook krijgen op les zijn mensen met kinderen overzee, zodat zë straks met de kleinkinde ren kunnen praten. Zo is er ook een mevrouw die een Engelstalige schoondochter krijgt, die bij ons op cursus zit", vult Hannie Schip per aan. Anne Kok vult nog verder aan:" Er zijn ook cursisten doorge stroomd naar hogere opleidingen, vooral in de maatschappelijke sec tor, daarnaast hebben we een aan tal buitenlandse cursisten gehad, die bij ons de Nederlandse taal hebben geleerd". Toekomst Hoewel steeds meer jeugdigen een goéde schoolopleiding volgen wat consequenties kan hebben voor de dagschool voor volwassenen, zien de gaande en komende coöordina- trices beslist een toekomst voor het volwassenen onderwijs. "Er zijn altijd jongelui, die hun school niet afmaken en een goede opleiding helemaal niet nodig vinden. Heel vaak hebben ze daar later spijt van. En vergeet niet de mensen die van de Open school (basis-educa tie) komen, daarvan zullen er onge twijfeld ook heel wat doorstromen naar de dagmavo voor volwasse nen". Verder worden veel mensen uit de categorie 'jonge ouderen', mensen met VUT verwacht en mensen met een verouderde oplei ding die hun kennis willen bijspij keren. Daarnaast is er altijd veel animo voor de spreekvaardigheid in de talen en cursussen als Spaans en textiele werkvormen. Veel be langstelling blijkt er telkens ook weer te bestaan voor het vak ge schiedenis, waarin ingespeeld wordt op actuele zaken zoals de presidentsverkiezingen in Ameri ka en de Nederlandse Staatsin richting. "Ook de inhoud van de biologielessen en aardrijkskunde is in de loop der jaren heel wat ver anderd". Bokkesprongen Praten met twee werkende moe ders brengt onvermijdelijk het pro bleem huishouden en werk aan de orde. Beiden hebben de twee taken altijd goed kunnen combineren, al was daar het nodige organisatieta lent wel voor nodig. "Afgezien van een jaar, toen het niet zeker was wanneer we naar Holten zouden verhuizen, heb ik altijd gewerkt", verklaart Hannie Schipper, moe der van twee zonen. 'Toen we tien jaar geleden naar Holten verhuis de, was dan ook het eerste wat ik deed een open sollicitatiebrief stu ren naar de scholen. Via, via hoor de ik dat er in Holten een dagmavo zou beginnen, daar heb ik me ook onmiddelijk aangemeld". Al tien jaar lang geeft zij Engels en sinds dit nieuwe schooljaar is zij daar naast ook coördinatrice. Anne Kok is bijzonder gelukkig met de keuze van het schoolbestuur. "Ik ken Hannie als een mens met een bijzonder helder oordeel. Zij heeft mij daardoor vaak voor rare bok kesprongen behoed. Hannie op haar beurt kijkt met veel plezier te rug op de samenwerking met Anne Kok, "Zij heeft schat aan ervaring op organisatorisch gebied en ge lukkig heeft zij mij altijd bij heel veel dingen betrokken. Toch heb is aanvankelijk wel even geaarzeld: kan ik het wel aan, heb ik wel de capaciteiten of om met koningin Juliana te spreken: wie ben ik dat ik mag doen, maar ik heb de stap toch genomen". Nevencativiteiten Als goede propagandisten van de scholengemeenschap willen de coöordinatrices naast de persoon lijke noot in het verhaal ook graag wat kwijt over de nevenactivei- ten van de school. Sinds vorig jaar is naast de SG Midden Ijssel opge richt de OCMIJ, de Stichting On derwijs Centrum Midden Ijssel, de niet gesubsidieerde poot van de scholengemeenschap die tot doel heeft een ieder op aanvraag kos tendekkende cursussen aan te bie den. Vorig jaar werd gestart met kunstgeschiedenis/ kunstbe schouwing, bestaande uit twintig lessen met twee excursies. Iedere cursus waar vraag naar is kan worden aangeboden. Dit jaar o.a. conversatie Frans, Duits en En gels en opnieuw Kunstbeschou wing. De cursus wordt bekostigd door cursisten zelf. Het inschrijf geld bedraagt 45,-. Er is geen do cent maar begeleider. De huur van de leslokaliteit en het honorarium wordt betaald door de deelne mers. De uiteindelijke cursusprijs is dus afhankelijk van het aantal deelnemers. Bij minimaal tien cursisten gaat de cursus door. Voor de lessen conversatie zijn toelatingseisen. Men dient vrij re cent een Mavo-certificaat te heb ben behaald of talenkennis van gelijkbaar niveau te hebben, dan wel de laatste jaren de taal te heh- ben 'bijgehouden'. Voordat de cur sussen van start gaan, zal dan ook eerst een 'intake' gesprek plaats vinden, zodat het niveau van de medecursisten ongeveer gelijk waardig is. Adviesburo Holten bestaat al zo'n 20 jaar, maar is nooit echt op de voorgrond getreden. Daar is sinds 1 juli 1988 verandering in geko men doordat een nieuwe verzeke ringsadviseur is aangetrokken in de persoon van René van Saanen. De in Zaandam geboren Van Saan en (26) kent alle kneepjes van het verzekeringsvak. Hij was o.a. werk zaam als verzekeringsadvieur bij de verzekeringsmaatschappij RVS, maar koos na zijn huwelijk met de Holtense Ingrid Brouwers voor zelfstandigheid. "Ze zeggen wel eens: je bent jong en je wilt wat. Dat is in zekere zin voor mij ook van toepassing. Ik wilde nu ik nog jong ben de uitda ging aan mij zelfstandig als verze keringsadvieur te vestigen. Het Adviesburo Holten doet zaken met alle grote verzekeringsmaat schappijen in Nederland en is des kundig op het gebied van verzeke ringen, pensioenen, hypotheken, en financieringen. Het buro richt zich op de particuliere markt, het midden- en kleinbedrijf en is geves tigd aan de Dorpsstraat 18a. Rene van Sannen beperkt zijn werkterrein niet uitsluitend tot Holten maar ziet in zijrt woon plaats Raalte ook voldoende mo gelijkheden voor verdere-uitbrei ding. Het veevoerder advies- en ver koopkantoor (VAK) gaat binnen- jjarrv Kolkman tot hoekschop te kort een computercursus voor stompen en schoot de pijlsnelle agrariërs organiseren. VAK doet rechtsbuiten Jacco Schuppert van dit in samenwerking met de regio- 20 meter snoeihard buiten bereik nale dealer van het ingenieursbu- van (je keeper rakelings naast. Met reau Microland bv, de heer Arend n0g pjm een kwartier te gaan kwa- Kranenberg. men vogels terug tot 1-2 uit een strafschop die de arbiter toekende Op vijf opeenvolgende wekelijkse na een correcte slyding van Harry lesavonden zullen verschillende ten Wolthuis en enkele minuten la- thema's behandeld worden als: al- ter werd het 2-2 doch dit doelpunt gemene kennismaking met de werd na eerst te zijn toegekend op computer, tekstverwerking, boek- appel van grensrechter Benny houden op de computer, werken Aanstoot wegens buitenspel afge- met spreadsheet en database, wer- keurd. In de blessuretijd bepaalde ken met het managementpakket Gerwin de Velde de eindstand op 1- Veecompas en/of voor de varkens- 3 uit een penalty gegeven wegens houderij de CBK-verwerking. het onderuithalen van Hans De cursus, die geheel gratis is. Stam. wordt gegeven in het VAK kantoor Marle aan de Dorpsstraat 24 B waar een 1 nuis ieëen lvldrlc aantal PC's beschikbaar staan De Blauw Wit 1 ontvangt zaterdag bedoeling van de cursus is om in middag op 't Vletgoor Marle 1 begrijpelijke taak de kennis-en waarvan 't vorig seizoen uit met 1-0 vaardigheid van- en in gebruik van en thuis met 5-0 werd verloren. Er computers over te bregen om zo- valt dus nog een en ander te „verëf- doende de 'computerdrempel' en fenen". De gasten begonnen de automatisering in de agrarische competitie goed door thuis met 3 0 sector te bevorderen. te winnen van Vesos. De „Marle- Nadere inlichtingen en aanmeldin- nen" zijn door de jaren heen altijd gen bij het VAK, telefoon 05483 - 6 zeer lastige tegenstanders voor 1041. „Blauw Wit" geweest en de jongens Regelmatig wordt in de apo theek de vraag gesteld hoe bepaal de geneesmiddelen het beste be waard kunnen worden. Het ant woord is steeds weer anders om dat het ene geneesmiddel koet dient te worden bewaard en een ander medicijn behoefte heeft aan een droge plaats. Insuline bijvoor beeld, een medicijn dat door sui kerzieken (diabetici) wordt ge bruikt, moet in de koelkast wor den bewaard. In de regel komt het er echter op neer dat de meeste geneesmidde len genoeg hebben aan een ruimte die koel en droog is. Onderzoeken hebben aangetoond dat het bewa ren van geneesmiddelen een hele kunst moet zijn, want ondanks de vele voorlichting hierover hangen er nog steeds heel veel medicijn kastjes in de badkamer. En de bad kamer is nou juist een plaats waar het klam en vochtig is. Bepaald geen beste plaats om daar genees middelen te bewaren. Immers, de meeste geneesmiddelen zijn uiter mate gevoelig voor temperatuur schommelingen en vocht, omstan digheden die de houdbaarheid stermijn van een geneesmiddel ze ker aantasten. In elke woning is wel een koele en donkere plek te vinden, bijvoorbeeld de slaapka mer of kelderkast. Toch is een koele en donkere plek soms ongeschikt want bepaade ge neesmiddelen moeten juist op een koude plaats worden bewaard. Dat gaat dan om bijvoorbeeld sommi ge injectievloeistoffen en oogdrup pels waarvoor een plaatsje in de koelkast zal moeten worden inge ruimd. De meeste drankjes kun nen ook beter in de koelkast be waard worden. Tabletten, poeders en capsulles kunnen bewaard wor den in een donkere en koele omge ving. Het is verstandig om de genees middelen in de originele verpak king, zoals men die in de apotheek meekreeg, te bewaren. Dat is zowel voor het gemak als voor de veilig heid. Op het etiket staat immers de naam van het geneesmiddel en een korte gebruiklsaanwijzing. Voor meer bewaar-adviezen kan men terecht bij de apohekers in de provincie Overijssel. Deze keer met alleen tijdens de normale ope ningstijden van de apotheek maar ook tijdens het Open Huis, waaro ver wij vorige week uitvoerig be richtten. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN 1. Verleende bouwvergunningen: - aan de heer H. J. Deten voor de bouw van een mestopslagput bij Stevenssteeg 3; - aan J. W. Kevelam b.v. voor de bouw van een mestopslagsilo aan de Dorperdijk; - aan de heer W. H. F. Haan vergunning verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in het perceel Forthaarsweg 1. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf of eventuele moge lijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentesecretarie. Sluiting gemeentesecretarie en gemeentewerf In verband met een te houden perseneelsreisje is de gehele gemeente secretarie (inclusief bureau burgerlijke stand en afdeling gemeentewer ken) en de gemeentewerf Waagweg 4 op woensdag 21 september a.s. voor het publiek gesloten. HINDERWET Ter inzagelegging beschikkingen Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 6 september 1988 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. de heer H. J. Blumink, Beumersteeg 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (mestvarkens- en melk-rundveebedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 2. de Maatschap Noteboom, Beumersteeg 1 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (mestvarkens- en melkrund-veebedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 3. M. M. Veneklaas en Zoon, Geskesdijk 28 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 19 september 1988) op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, alsmede in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet instaat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening doen. Dit ver zoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling, voornoemd. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7